Veel invloed ouders en vrienden op (on)kerkelijkheid studenten „Kerk moet voor jeugd op de hurken kunnen £eidóc GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Kritiek op Oost-Europa-beleid van het IKV CcktócSouocmt MAANDAG 15 DECEMBER 1986 PAGINA Kardinaal Hume noemt aids „ethisch Tsjernobyl" Verzoeningsgesprek ICTO gaat niet door LONDEN Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in En geland, kardinaal Basil Hume, heeft zaterdagavond voor de BBC-televisie aids een „ethisch Tsjernobyl" genoemd. „Zoals de kernramp in Tsjernobyl ons deed afvragen wat we met het milieu doen, zo dwingt aids ons tot herbezinning op onze rela ties en de rol van de seksualiteit daarin." Mgr. Hume uitte kri tiek op de voorlichtingscampagne van de Engelse regering en de BBC, die volgens hem te weinig nadruk legt op de ethische kant van de zaak. Hij noemde de suggestie dat het gebruik van condooms 100 procent veilig is om geen aids op te lopen, zeer gevaarlijk. Het aanraden van condooms is een „advies geboren uit wanhoop". „De vraag is niet: of een condoom of aids, er is een derde weg, die van de zelfverloochening en van een sober leven." ZOETERMEER - Ook de tweede poging de eenheid binnen het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) te herstellen, is mislukt. Tot deze conclusie komt de woordvoer der van ongeveer 20 bezwaarde afdelingen, C.J. Smits te Zoe- termeer, nadat een gepland verzoeningsgesprek niet doorging. Vorige maand aanvaardde de verenigingsraad van het ICTO een plan tot herstel van de eenheid, waaraan generaal bd. jhr. mr. W.H. de Savornin Lohman sinds juni heeft gewerkt. De besturen van deze afdelingen zullen zich in de komende week nader beraden. De problemen in het ICTO ontstonden omdat diverse afdelingen zich niet kunnen vinden in het beleid van voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay, die nauwe samenwer king met het Oud Strijders Legioen nastreeft. Een oude man in huis is geen goed teken Benjamin Franklin Vervolg LPO op 30 januari en 1 februari UTRECHT De ver- volgbijeenkomst van het Landelijk Pastoraal Over leg zal plaats hebben op 30 januari en 1 februari in Noordwijkerhout. Dat blijkt uit mededelingen die vrijdagavond gedaan zijn op de vergadering van de Diocesane Pasto rale Raad van het aarts bisdom Utrecht. De raad heeft besloten zij het met de nodige aarzeling alsnog een delegatie te stu- dit overleg. De Utrechtse DPR heeft er na melijk grote moeite mee dat het bisdom Roermond in Noordwijkerhout opnieuw ontbreekt en dat er geen vol waardige delegatie uit het bis dom Den Bosch deelneemt. De deelnemers aan het LPO van februari dit jaar riepen de bisschoppen op er voor te zor gen dat de volgende keer ook het bisdom Roermond aanwe zig zou zijn. De Roermondse bisschop J. Gijsen heeft echter onlangs laten weten deelne ming aan het LPO nog steeds niet „opportuun" te achten. Mgr. Simonis noemde de af wezigheid van mgr. Gijsen „een probleem voor hem, maar ook voor alle bisschop pen". Hij zei naar de motie ven van de bisschop van Roermond slechts te kunnen gissen. Bisschop J. ter Schure heeft besloten de vorming van een DPR uit te stellen, totdat de priesterraad, waarvan de le den onlangs zijn gekozen, tot de instelling van een DPR heeft besloten. Bij de zitting van begin volgend jaar zal het bisdom Den Bosch worden ertegenwoordigd door een aantal oud-leden van de DPR en enige personen die door mgr. Ter Schure zijn aange wezen. Ook de bisschop zelf zal aan het overleg deelne men. Naar verluidt, oppert de DPR van het bisdom Rotterdam geen bezwaren tegen het ver volgoverleg. De DPR van het bisdom Haarlem heeft vorige week woensdag besloten al leen een delegatie naar Noordwijkerhout te sturen, als er meer duidelijkheid is over de vraag, hoe de delega tie uit het bisdom Den Bosch is samengesteld en wie de de legatieleden vertegenwoordi gen. De DPR van het bisdom Groningen had deelneming aan het LPO afhankelijk ge maakt van de houding van de DPR's in Utrecht en Haarlem. Pausfans verstoren bijeenkomst bevrijdings theologen MEXICO-STAD Onder het schreeuwen van „Johannes Paulus II, de hele wereld houdt van u" en soortgelijke slogans hebben behoudende rooms-katholieke jongeren za vereniging van Derde We reldtheologen (EATWOT), die afgelopen week in Mexico is gehouden. „Wij zijn allen leerlingen van een politieke gevangene omdat we weten dat Jezus niet als gevolg van een ziekte overleed," zo rea geerde de Braziliaanse theo loog pater Eduardo Betto. Het hielp hem niets. De jongelui overstemden hem met gemak, waarop enkele bevrijdings theologen duidelijker taal ge bruikten: „Fascisten, rot op." Pater Betto vertelde later er van overtuigd te zijn dat de jongelui fascisten zijn die de kerk voor hun karretje span nen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Heumen-Overas- selt, H.P.van der Horst te Boxmeer- Vierlingsbeek. Bedankt voor Scheve- ningen, G.F.Smaling te Rijnsburg. Aangenomen naar Woudenberg W. Westland te Putten, die bedankte, voor Woerden. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Nieuwveen P. Baane, kandidaat te Alphen a.d. Rijn. Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Aangenomen naar Uithuizen drs. J.P. van Bruggen, kandidaat te Harden- berg, die bedankte voor Assen-Zuid (Missionaire dienst Curitiba in Brazi lië). Barendrecht i.c.m. Woerden, Langerak i.c.m. Gorkum. Lemele i.c.m. Lemelerveld, Lisse i.c.m. Oegstgeest. Loppersum I.c.m. Wes- teremden, Rijswijk i.c.m. Pljnacker en voor Steen wijk. AMSTERDAM Of stu denten aan de Vrije Uni versiteit (Amsterdam) wel of geen binding heb ben aan kerk en/of ge loof, is vooral afhankelijk van het ouderlijk milieu en de vriendenkring. Het al dan niet bezocht heb ben van een confessione le school speelt een veel kleinere rol daarin. Dit blijkt uit een onderzoek dat werd gehouden onder 622 studenten van de VU door drs. H.C. Stoffels en dr. G. Dekker van de faculteit der Godgeleerdheid. Een zeer groot gedeelte (81%) van de geënqueteerde studen ten hecht betekenis aan het geloof; 44 rekent zich lid van een kerk. Van degene die nog een kerkelijke binding hebben, is het kleinste per centage van katholieke huize; studenten afkomstig uit de kleinere kerken van gerefor meerde signatuur (bijvoor beeld Christelijke Gerefor meerde Kerken) hebben nog de sterkste kerkelijke bin ding. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van de Vereniging voor Christelijk Wetenschappelijk Onderwijs, waarvan de VU uitgaat en de Unie School en Evangelie. Be doeling van het onderzoek was na te gaan welke factoren een rol spelen bij jongeren die uit een kerkelijk milieu af komstig zijn, maar de band met kerk/godsdienst verbre ken. De opdrachtgevende or ganisaties waren met name geïntereseerd in de betekenis van de kerk, het ouderlijk mi lieu, de godsdienstige opvoe ding, de vriendenkring en de media voor jongeren. Een vrij algemene wens van de studenten is een eigen vorm van geloven te vinden, niet alleen met elementen van de christelijke traditie, maar ook met die uit een al gemene religiositeit, een hu manistische visie, of uit poli tieke en filosifische stromin gen. „Gevoel" en „ervaring" en het belang voor het eigen leven zijn belangrijke facto ren bij de meeste studenten. De kerk als gezaghebbend in stituut speelt bij velen een on dergeschikte rol. De rol van de ouders is van groot belang op de betrokken heid van studenten op kerk en geloven. Hoe intenser de godsdienstige opvoeding thuis, hoe groter de kans dat stu denten bij kerk en geloof be trokken blijven. Het accent op persoonlijke geloofsbeleving in de vorm van zelf bidden en zelf bijbellezen, zoals dat in sommige kringen wordt ge legd. Daarvan gaat namelijk een stimulans uit op de be trokkenheid van studenten. De invloed van de kerk is voornamelijk indirect, hier spelen de ouders weer een be langrijke rol. Dat verklaart mede de verschillen tussen kerkgenootschappen: bij ou ders van (ex-) katholieke stu denten heeft de secularisatie veel sterker doorgewerkt dan bij ouders van (ex-) prote stantse studenten. De invloed van de vriendenkring (vooral die van de huidige) is groot. Hoe meer betrokken de vriendenkring bij kerk en ge loof is, hoe meer ook de stu dent zelf. Veel studenten me nen dat de invloed van de vrienden sterker is dan die van de ouders. Aanzienlijke zelfstandige in vloed van de media op de godsdienstige ontwikkeling is aanwijsbaar, menen de au teurs van het onderzoeksrap port. Zo heeft het lezen van een christelijke krant een po sitieve invloed op de betrok kenheid bij kerk en geloof. Volgens de onderzoekers is een van de conclusies dat er een scheiding bestaat tussen een „binnenwereld" ou ders, vrienden en een „bui tenwereld" kerk, school, universiteit. Godsdienstige er varingen worden in de bin nenwereld opgedaan. Voor de godsdienstige ontwikkeling blijkt het van groot belang of de kerk mee onder invloed van de ouders en vrienden in de binnenwereld wordt ge ïntegreerd. Een andere conclusie is dat er geen sprake is van onver schilligheid onder studenten voor vragen rond leven en dood, geloof en zin van het bestaan. Wel is duidelijk ge worden dat de grotere prote stantse kerken, maar vooral de R.-K. Kerk, in hoog tempo heel veel van hun jonge intel ligentsia verliezen. Kerstboom op St. Pietersplein Werklui waren zaterdag bezig een vijfentwintig meter hoge kerstboom op te richten op het St. Pietersplein in Rome. Daarnaast komt dan nog een kerststal te staan met daarin beelden op ware grootte. LEUSDEN „Veel kerkleden maken zich ongerust over de jeugd. Ze stellen zich de vraag: hoe krijgen we de jeugd weer in de kerk?' Maar volgens mij is dat een verkeerde probleemstel ling. Je zou veeleer moe ten uitgaan van de vraag: hoe krijgen we de kerk weer bij de jeugd'." Dat zei ds. H. Hogenhuis tijdens een symposium ter gelegenheid van zijn af scheid als predikant voor het gereformeerd jeugd- en jongerenpastoraat. Hogenhuis pleitte voor een gemeente die een jong gezicht durft te tonen. „Een gemeente die op de hurken kan zitten, krijgt de kans om jeugd en jongeren met zich mee te la ten groeien. De jeugd daagt de gemeenten uit zich zo soepel op te stellen dat zij samen Ds. H. Hogenhuis: „Kerk op de hurken". nieuwe wegen kunnen gaan". Hogenhuis illustreerde dat aan de hand van de deelne ming van kinderen aan het avondmaal. Als de liturgie kan worden aangepast, blij ven kinderen meevieren. Maar zo niet, dan laten ze het steeds meer afweten, omdat de oude vormen van avond smaalsviering de vervreem ding alleen maar verdiepen. Drs. E. Pijlman, hoofdmede werker aan de theologische faculteit aan de VU te Am sterdam, onderstreepte op hetzelfde symposium de nood zaak jongeren ruimte te geven en hen niet onmiddellijk de eigen ervaringen op te drin gen. „We zijn er altijd in ster ke mate toe geneigd veel te willen overdragen. We vra gen ons onvoldoende af of jongeren wel behoefte hebben aan die boodschap en of het wel antwoorden zijn op hun vragen". „Het christelijk geloof is toch niet het aanvaarden van een aantal stellingen of woorden? Het is toch een besef van be trokkenheid, die altijd weer nieuw wordt vertaald Peetouders De theologe C. Gëbler-Kaindl stelde voor dat de gemeente de gezinnen tegemoet treedt door het aanstellen van pee touders. De „patrinus" komt al in de tweede eeuw in de christelijke gemeente voor. Hij was bij de doop aanwezig en raakte betrokken bij de ge loofsopvoeding van de ge doopte. Mevrouw Gabler zag in de vrienden en kennissen van de ouders mogelijke peten voor de toekomst. „De peten kun nen een peetbrief van de ge meente krijgen, waaruit blijkt, dat er een bijzondere band tussen hen en het kind bestaat. Op hen rust daarmee een eigen taak in de gemeente rond de vragen van de ge loofsopvoeding". Volgens mevrouw Gabler zou de bijzondere band van peet en kind de unieke relatie van het kind met God kunnen weerspiegelen. Bijkomstig voordeel is, dat volwassenen die zelf geen kinderen hebben nu toch de kans krijgen met kinderen te leren geloven. Van Spaendonck noemt afwijzing SILA fataal voor organisatie RK kerk HILVERSUM Het besluit van de rk bisschoppenconfe rentie niet aan het SILA (interkerkelijke ledenadmi nistratie) deel te nemen kan fatale gevolgen voor de or ganisatie van de kerk heb ben. De bisschoppen zijn te optimistisch over het inscha kelen van vrijwilligers, met wie je nooit tot een sluitend systeem van ledenadmini stratie kunt komen, heeft mr. F.H.M. van Spaen donck, juridisch medewer ker van de RK Kerkprovin cie, tegenover KRO-radio verklaard. Hij hoopt dat de bisschoppen alsnog zullen besluiten in de opbouwfase aan SILA mee te doen. Er is volgens Van Spaendonck, de grote man achter SILA, geen alternatief voor SILA, Er zou een grote leemte in het bijhouden van de lede nadministratie ontstaan als de RK Kerk hier geen ge bruik van zou maken. Kerk concurrent van horeca DEN HAAG In veel ge meenten zijn kerkelijke in stellingen concurrenten van de plaatselijke horeca. Dit blijkt uit een onderzoek door de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Het on derzoek is niet echt represen tatief, want het omvat slechts vijftien gemeenten. In de meeste daarvan tapt de kerk aardig wat pilsjes weg. Zo worden daar heel wat bruilof ten en andere feesten gehou den. Ze doen daarbij ook dorpshuizen en buurtcentra concurrentie aan. Daar staat tegenover dat de kerkelijke instellingen vaak ruimte bie den aan de commercieel minst aantrekkelijke bijeen komsten. Het is de horeca al jaren een doorn in het oog dat buurthuizen, sportkantines maar ook kerkelijke accom modaties tegen veel lagere consumentenprijzen werken. UTRECHT Het Oost- Europa-beleid van het IKV is zaterdag te Utrecht flink bekritiseerd door de IKV-campagne- raad. Hierbij liepen de twee oud-voorzitters Ben ter Veer en Jan van Put ten voorop. Ter Veer mis te in de voorstellen van het dagelijks bestuur een visie op de kerkelijke contacten met Oost-Euro pa. Van Putten vreesde onder meer dat aanvaarding van deze voorstellen tot verwijde ring met de officiële vredes beweging en de kerken in Oost-Europa zou leiden. Daar op besloot het dagelijks be stuur de voorstellen terug te nemen. Het zal in overleg met enkele werkgroepen nieuwe voorstellen uitwerken. Deze „speerpunten" waren vooral gebaseerd op het Oost- West-memorandum, dat ver tegenwoordigers van opposi tiegroepen in Oost-Europa en van vredesbewegingen in West-Europa in oktober had den uitgebracht. Voorzitter Ien van den Heu vel noemde het verwijt van Van Putten aan de onderteke naars dat het memorandum uitsluitend contacten met dis sidenten voorstaat niet ge rechtvaardigd. Het IKV heeft volgens haar het tweesporen beleid niet verlaten, dat in houdt dat er contacten met zowel de machthebbers als met de oppositie in Oost-Eu ropa wordt nagestreefd. Met lichte aarzelingen over het partijpolitieke stempel van de nieuwe voorzitter ging de IKV-campagneraad zater dag in Utrecht mevrouw Ien van den Heuvel aanvaard als ter. In de campagneraad zitten de vertegenwoordigers van de negen aangesloten kerken en de 33 regio's. Bezorgdheid werd geuit dat door deze be noeming de deur naar de ker ken en het midden van de sa menleving zou worden dicht gesmeten, aldus de opvatting van een minderheid van de IKV-kernen in Zuid-Lim burg. De sollicatiecommissie had de gedachte om naast een „poli tieke" voorzitter een meer „kerkelijke" vice-voorzitter te benoemen laten varen omdat tot de taken van de voorzitter ook de contacten met de ker ken behoren, zo deelde L.J. Hogebrink mee. Bovendien bleek het streven hiervoor een kandidaat uit de kleine kerken te vinden, op korte termijn niet te realiseren. Overigens wordt er nu vanuit de rooms-katholieke kerk op aangedrongen dat de vice- voorzitter uit deze hoek moet komen, zo deelde mevrouw Babs Brüsewitz (doopsgezind) Minister en ambtenaren De overheid dient haar salarisbeleid beter af te stemmen) schaarste aan gespecialiseerde deskundigheid, zo meent nister van Dijk. Mensen in bepaalde beroepen, die in bedrijfsleven goed worden betaald, moeten ook bij de ovP heid op een beter inkomen kunnen rekenen. De hoog „baas" van de ambtenaren, de minister van binnenlandse ken, wil met dit beleid het voor die gespecialiseerde desk» digen aantrekkelijker maken in overheidsdienst te treden s te blijven. De visie van de minister zou een aardig uitgangspunt jj" geweest voor de commissievergadering vandaag later op dag over de positie van de ambtenaren. Het kan er wellii ook toe bijdragen, dat het overleg tussen de bewindsman de organisaties van ambtenaren toch nog enige inhoud kri Dan zullen de vertegenwoordigers er echter wel mee moei instemmen, dat die betere salariëring van enkelen ten ko zal gaan van de jeugdlonen die de overheid betaalt. Ext geld heeft de minister niet, er is slechts sprake van een v schuiving. Dat er voldoende aanleiding is voor zo'n verschuivij heeft minister Van Dijk ontdekt bij weer een andere verj lijking tussen de salariëring van ambtenaren en werknemi in het bedrijfsleven. Bij het bedrijfsleven gaat het volwas nen loon pas op 23-jarige leeftijd in, terwijl dat bij de ov heid al gebeurt als de ambtenaar 21 jaar wordt. Het volge de minister „zeer royale inkomen" van de jeugdige ov heidsdienaren kan naar zijn overtuiging best wat lager. O bij ambtenaren moet het jeugdloon derhalve wat lanj doorlopen: volgend jaar tot 22 en daarna tot 23 jaar. De jarigen, de „starters", zilllen bij de overheid eveneens n minder moeten beginnen. Dit soort vergelijkingen tussen salarissen bij de overhi en in het bedrijfsleven zijn zeker nuttig. De minister cons teert dat de door de ambtenarencentrales gesignaleerde a( terstand bij de ambtenaren niet in alle gevallen opgaat, veel gevallen echter wel, zodat het niemand hoeft te verl zen dat de ambtenarencentrales op verbeteringen aandr gen. Maar dan natuurlijk wel zonder dat die ten koste van andere groepen ambtenaren. Buien DE BILT (KNMI) Vandaag passeerde een regenzone ons land. Deze zone behoort bij een zeer diepe depressie bij IJsland, die zich slechts lang zaam naar het oosten ver plaatst. Achter deze zone be reikt ons koude lucht waarin gemakkelijk buien kunnen ontstaan. Morgen bevindt ons land zich in deze lucht. Er ko men dan regen- of onweers buien voor, waarbij mogelijk hagel of natte sneeuw kan val len. Bij deze situatie zal de temperatuur niet verder oplo pen dan tot ongeveer 6 graden. De vrij krachtige tot harde wind neemt af tot matig, de harde tot stormachtige wind aan de kust tot krachtig. De windrichting is west tot zuid west. In de komende dagen blijft het weer onbestendig. De temperaturen zullen geleide lijk iets lager worden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en perioden met regen, mogelijk sneeuw. Middagtem- peratuur tussen min 1 graad en plus 2 graden. Groot-Brittannië, Ierland: veel bewolking en perioden met re gen. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 10 graden in het zuiden. Benelux: wolkenvelden ent en toe regen. Middagtempq tuur ongeveer 6 graden. Duitsland: perioden met rej Middagtemperatuur onge\ 6 graden. Midden en Noord-Franki j veel bewolking en plaatst regen. Middagtemperal van 5 graden in het noord<[ ten tot 13 graden in het zit westen. Zuid-Frankrijk: perioden zon en vrijwel overal dr< Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden in het zuiden, op Spaanse Hoogvlakte rond graden. Italië, Joegoslavische kust: rioden met zon en enkele 1 en. Middagtemperatuur vai graden in het noorden tot graden in het zuiden, in de vlakte omstreeks 6 graden. Alpengebied: eerst perio met zon, woensdag af en regen, boven 700 meter in vorm van sneeuw. Midc temperatuur in de dalen or veer 6 graden. Nulgradengr ongeveer 1200 meter. Vlisingen Bouillabaisse Na het lezen van een lovende recensie in Vrij Nederland heb ik het boek van Jan de Rooy „Bouillabaisse" gekocht en met veel plezier gelezen. Ver baasd was ik daarom over de recensie van Jan Verstappen onder de kop „Mislukt acteur op racefiets", vooral omdat ik in het denigrerende verhaaltje het boek niet of nauwelijks herkende. „Mislukt acteur", aldus de recensie, maar uit niets blijkt dat Menno Staming een mislukt acteur is. Integen deel, hij wordt „goed" gevon den en bewonderd (pag: 37 en 66). „Met zijn carrière gaat 't niet zo goed ook al door het valse gedoe van collega's, on der wie een actrice die de naam Rost van Tonningen draagt en dat betekent na tuurlijk al weinig moois", al dus de recensie. Maar met zijn collega's is niets aan de hand. Collega Paul is zelfs zijn beste vriend. De naam van de actri ce is niet Ina Rost van Tonnin gen maar Ina Rost. Zij wordt alleen door Menno af en toe mevrouw Van Tonningen ge noemd. En de geïrriteerdheid t.o.v. Ina Rost komt niet door haar „valse gedoe" of door haar naam, maar door de op vallende gelijkenis die ze ver toont met de (overleden) moe der van Menno. Menno, die zijn moeder uit zijn gedachten probeert te weren omdat hij haar niet kan vergeven dat toen hij veertien was zelfmoord heeft pleegd. Daar gaat het b< o.m. over. Ook over de eei ontmoeting tussen Lex Menno in Israël, over Si een boeiende en onweersta baar aantrekkelijke vrouw over de verliefdheid tus Menno en Jasper. En al d lijnen worden overgeslagen ,,'n eindeloos lang voorsp genoemd, tot hij flipt in Zu Frankrijk. Maar vergel wordt dat de manier waai Menno flipt wordt bepa door al het voorafgaande. 1 tuurlijk heeft een recenst het recht een boek niet goed zelfs slecht te vinden. Maar verspeelt het recht een vern tigend oordeel over iemar boek te vellen als hij het bc zo slecht gelezen heeft. Mieke Lelyveld, DEN HAAG. (Naschrift: De auteur of uitgever schrijft op de ach flap van het boekje dat hoofdpersoon, Menno Stam ervaart dat „zijn carriëre verloopt zoals hij geho had". In mijn recensie heb het woord „mislukt" gebru wat naar mijn smaak wel a gaf dat perikelen in zijn le het welslagen van zijn toni werk hinderden. Misschiet mevrouw Lelyveld het eens met deze term, zoal', het ook oneens is met de d mij gebezigde woorden eindeloos lang voorspel" I van alles weer te geven, I zij in de recensie graag nat teld had gezien. Als je een\ censie schrijft over een b dat je niet bevalt, heeft i doorgaans weinig zin uitvot bij allerlei te blijven stilsti Dat mevrouw Lelyveld J graag anders had gezien is <j delijk. Dat heeft echter niei maken met goed of slecht\ zen. Jan Vst.)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2