Haagse politiek worstelt met probleem Suriname Politiek Partij Parlement Saoedische order voor RDM van levens belang ^BINNENLAND Ceidóc Souoant ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 PAGINA 7 )EN HAAG „Sommige jken vonden we in plat- [ebrande hutten, ver- oold als brandhout, an- lere doden lagen op de 'eg. Twee kinderen die llkaar omhelsden - afge- ïaakt. Moeders met kin- eren op de arm - op de lucht doodgeschoten, en vermoorde baby van en maand of zes. Een ood kind met een pop in e hand". ichel Bonnot, Frans arts in enst van Aide Médicale In- rnationale, doet in het week- ad De Tijd verslag van de oordpartij die de troepen in Desi Bouterse vorige week inrichtten in het bosneger- irpje Sabana (nabij Albina) Óost-Suriname. og een citaat uit De Tijd, van ranman Forster, bosnegerop- irhoofd, 82 jaar oud en ziek, ivlucht naar Frans Guyana. )ag en nacht bid ik dat Ron nie Brunswijk zijn werk mag volbrengen. Ik hoop dat God Suriname niet laat vergaan, zoals .Bouta' dat wil. Alléén kunnen wij onze problemen niet oplossen. De wereld moet ons helpen. Kan Nederland ons niet helpen? Een moeder moet haar kinderen toch steu nen? Wat denkt u?" Michel Bonnots getuigenis bleef niet onopgemerkt in Ne derland. Zelfs minister Van den Broek viel even uit zijn rol van sprekende robot. „Beestachtig, noemde hij het optreden van het Nationale Leger van Suriname. De frac tiewoordvoerders in de Twee de Kamer zeiden het hem na, sommigen zelfs woordelijk, zo als de PvdA'er Relus ter Beek. Allen kwamen tot de slotsom dat er iets moest gebeuren om „Bouta" te doen ophouden met moorden. Maar wat? men met „bevriende landen" om de druk op de „legerlei der", zoals hij de dictator in Paramaribo weer keurig aan duidde, zo groot mogelijk te maken. Meer wilde hij niet zeggen, „in het belang van de zaak". Kringen rond de minis ter wisten te melden dat Ame rika en Frankrijk bereid wa ren een waarschuwende vin ger te heffen naar Bouterse. Ook zou de bewindsman niet schromen de Organisatie van Amerikaanse Staten en de VN-eommissie voor de Men senrechten in te schakelen, vertelde hij voor de tv-came- ra's. Maar zou dat zijn wat Gran- man Forster bedoelde met zijn smeekbede richting Den Haag? Uit een volgend citaat blijkt van niet. „Eén van onze pro blemen is wapens. Wij vechten met pijl en boog tegen machi negeweren". Met andere woorden: Nederland moet het Jungle Commando van mo derne wapens voorzien, met name bazooka's en luchtaf weergeschut, waarmee de heli kopters) en pantserwagens van Bouterse uitgeschakeld zouden kunnen worden. Wie de Nederlandse politiek een beetje kent, weet echter dat dit uitgesloten is. Een en keling in het inmiddels be faamde Langatabbetje, het eiland-hoofdkwartier van Brunswijk, beseft dat ook. Mi chel van Rey bijvoorbeeld, voormalig officier in het Na tionale Leger, daarna kort stondig minister van Defensie onder Bouterse, en nu de tweede man van Commandant Ronnie Brunswijk. Met zijn academische opleiding doorziet hij hoe moeilijk het is voor een land als Nederland om open lijk partij te kiezen. „Ons pro bleem is dat wij refereren aan westerse democratieën die hun formele relaties hebben met Suriname". Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag legt men het nog eens geduldig uit. Nederland erkent staten, geen regeringen. Dat wil zeggen dat er diplomatieke relaties wor den onderhouden met diege nen die de daadwerkelijke macht hebben. In het geval- Suriname betekent dat dus be trekkingen met het regiem van Desi Bouterse, ook al heeft deze bekend medeschul dig te zijn aan veelvuldige moord (onder meer in decem ber 1982 op 15 vooraanstaande landgenoten). Het is triest, maar het is niet anders. Kiezen voor Brunswijk zou bovendien betekenen dat Bou terse een argument zou krij gen om de vijf a zesduizend houders van een Nederlands paspoort in Suriname in gijze ling te nemen, voegt men er in politiek Den Haag veelbeteke nend aan toe. Achter de schermen De gevolgtrekking lijkt voor de hand te liggen: Nederland loopt weer eens achter de fei ten aan. Pas als Brunswijk de macht heeft, kan hij erken ning en hulp krijgen, ja mis schien ook wel de honderden miljoenen guldens die Surina me nog te goed heeft aan de sinds december 1982 opge schorte ontwikkelingshulp. Maar schijn bedriegt weieens en zo ook nu. Achter de scher men wordt momenteel hard gepiekerd over mogelijkheden om Brunswijk te helpen, zon der dat dit een openlijke breuk betekent met Boutetse. Dat heeft ook te maken met het feit dat er 180.000 Surina- mers in Nederland wonen, die vooral de grote fracties over stelpen met telefoontjes en brieven. De kamerleden Knol (PvdA), Aarts (CDA) en Weis glas (VVD) doen op het ogen blik weinig anders dan Suri- namers te woord staan, die hen wanhopig vragen of zij iets kunnen doen. „Die men sen zijn dodelijk ongerust over hun familieleden daar en wen den zich dus tot ons. En daar sta je dan", aldus Knol. Hij is tot dusver de enige die in het openbaar gepleit heeft voor eigerlei actieve bemoeie nis van ons land met de strijd tussen Brunswijk en Bouterse. Dat heeft hij geweten ook. Sommige media, zoals de VPRO, menen dat de gebeur tenissen in Suriname zwaar worden overdreven en dat er geen enkele reden is voor een opwinding la Knol. Het kamerlid weigerde op zijn beurt vrijdagochtend mede werking aan een VPRO-pro- gramma, waarin over de toe stand in Suriname zou worden gediscussieerd. Hij ging liever door met pogingen zijn fractie en partij te overtuigen van de noodzaak „een kritische dia loog aan te gaan met politici als Chin A Sen, die zich moei te en inspanning getroosten, ja zelfs met gevaar voor eigen le ven, om de militaire acties van het Jungle Commando in de richting van herstel van de de mocratie en de rechtsstaat te leiden". De kwestie-Suriname is welis waar in de Tweede Kamer al aan de orde geweest, bij de be groting van buitenlandse za ken, maar het echte overleg tussen minister en parlement vindt pas volgende week don derdag plaats. Dat gebeurt in een besloten vergadering. Knol heeft aanwijzingen dat ook CDA en VVD zich daar voorzichtig positief zullen op stellen tegenover eventuele in formele contacten met Chin A Sen en de zijnen. Naar zijn mening heeft ons land geen andere keus. „Alleen op die manier krijgen wij wellicht weer enige vat op de gebeurte nissen in Suriname. Al het an dere wat geprobeerd is, heeft gefaald". Tegenstanders verwijten Knol dat hij met zijn opstelling steun verleent aan een ge welddadige beweging. Daar stelt hij dan zelf tegenover dat als Bouterse de democratie met uzi's (machinepistolen) om zeep heeft gebracht, Brunswijk het recht heeft te proberen diezelfde democratie met be-, hulp van uzi's te herstellen. „Want als men aan beide kan ten van deze vergelijking de uzi's wegstreept", zegt Knol. „wat blijft er dan over? Demo cratie! En daar gaat het ons toch om?" RIK IN T HOUT Geheimzinnig Van den Broek deed geheim zinnig. Hij had contact opgeno ROTTERDAM Voor de continuïteit van de Rotter-.1 damsche Droogdok Maat schappij is de mogelijke le^e-i ring van onderzeeboten aan: Saoedi-Arabië van groot be-, lang. „Wij vechten voor ons; bestaan", aldus RDM-directeur; Eijsker enige maanden gele den toen voor het eerst sprake was van de mogelijke levering; aan Saoedi-Arabië. Met de le-' vering van de acht duikboten; zou een bedrag gemoeid zijn- van 2,5 miljard gulden. RDM is een van de werven die| destijds deel uitmaakten van- Rijn-Schelde-Verolmfr' concern. Na de teloorgang van; RSV is RDM volledig in han-j den van de staat gekomen. Bij; de order die Saoedi-Arabië in! het hoofd heeft, zou het overi-! gens niet alleen gaan om de le-| vering van duikboten. In hetj totale pakket, dat een bedrag van ongeveer 3,7 miljard gul-; den omvat, zitten ook andere werkzaamheden, zoals heti aanleggen van haven- en ka-; defaciliteiten in Saoedi-Ara bië. Gezien de variatie in het hele pakket wordt er gedacht aari het vormen van een consortia um van meerdere bedrijven voor het uitvoeren van de tof tale order, zo heeft directeué Eijsker deze week bevestigd;. Gedacht wordt daarbij naast RDM aan Hollandse Beton- groep. Ballast Nedam, Interna- tio-Muller en HSA. 1 Naar schatting is met de totale order een hoeveelheid werk van 15.000 manjaren gemoeid, t gaat hierbii om schepen de Moray-klasse, een type dat bij RDM ontwikkeld is. Deze onderzeeërs zijn wat kleiner dan de Walrus, die 68 meter meet. Duikboten uit de Moray-klasse zijn tussen de 45 en 64 meter lang. RDM werkt momenteel aan de oplevering van twee Walrus- duikboten. Een van deze sche pen raakte in augustus in brand, wat naar schatting een schade van tussen de 50 en 150 miljoen gulden opleverde. Aanvankelijk lag het in de be doeling om in totaal vier sche pen van de Walrus-klasse bij RDM te laten bouwen, maar staatssecretaris Van Houwelin- gen van defensie maakte on- gs bekend dat er nu ge dacht wordt aan in totaal zes duikboten. Van Houwelingen heeft al laten weten voor de bouw van de Walrussen meer tijd te willen uittrekken, zodat RDM capaciteit kan vrijmaken voor de Arabische order. Vorig jaar viste RDM achter het net bij een bestelling van zes duikboten uit de Walrus- klasse aan Australië. De Au stralische regering besloot uit eindelijk de opdracht te gun nen aan een Duits-Zweedse combinatie. dingswerk ging doen. In een jaar tijd had ik 150 nieuwe le den bij elkaar! Ik moest daar bij wel veel vooroordelen overwinnen, want de meeste islamieten dachten: zo'n chris telijke vakbond, da's niks voor ons. Als je daar lid van wordt, moet je voortdurend meedoen aan gebedsdiensten en zo!" Vanaf het moment dat ik lid werd van de vervoersbond heb ik sterk gepleit voor de oprichting van een speciale „bedrijfsgroep buitenlandse werknemers' als onderdeel van de bond. Toen die er na verloop van tijd kwam werd ik gelijk tot voorzitter gebom bardeerd. Langzamerhand nam het vakbondswerk mii steeds meer in beslag. Ik werd gekozen tot lid van de onder nemingsraad van de NS, een functie waaraan ik bijna een full-time job had, en ik volgde allerlei cursussen: arbeids recht, kadertraining, politiek, noem maar op. In 1975 vroeg het CNV mij of ik als sociaal raadsman voor buitenlanders in dienst wilde komen. Zo kwam ik hier dus terecht. In middels ben ik beleidsmede werker voor de buitenlandse werknemers, een functie die niet voor niets is ingesteld om dat er nu al bijna 15.000 bui tenlanders lid zijn van het CNV". „Omdat ik op een bepaald mo ment tot over mijn oren in het vakbondswerk zat, kwam ik natuurlijk ook veel in aanra king met de politiek. En toen dacht ik: waarom zou ik geen lid worden van een politieke partij om me ook via dat ka naal in te zetten voor de rech ten van de buitenlanders? In 1982 heb ik mij aangemeld als lid van het CDA. Nu willen jullie natuurlijk weten: waar om juist het CDA? Bij het be oordelen van de drie grote partijen viel de VVD voor mij als eerste af, want dat vind ik teveel een partij van „ieder voor zich en God voor ons al len". „Ideologisch gezien had ik ei genlijk lid van de Partij van de Arbeid moeten worden, maar bij mijn keuze stond ik voor hetzelfde dilemma als toen ik moest kiezen tussen CNV en NVV. Gedeeltelijk om dezelfde reden waarom ik voor het CNV koos gingen mijn sympathieën uit naar het CDA: het religieuze aspect. En in de tweede plaats realiseerde ik me natuurlijk heel goed dat het CDA een sleutelrol in de politiek speelt. Dat was ge woon een heel praktische overweging. Het werd dus CDA". Raadslid „Onmiddellijk meldde ik me aan bij de CDA-afdeling in mijn woonplaats Nieuwegein en voor ik het wist werd ik unaniem gekozen in het afde lingsbestuur. In eerste instan tie zagen veel mensen mij als een zielepoot, een arme gastar beider, maar toen men zag dat ik heel intensief meedacht en overal aan mee wilde doen veranderde men van mening. Bij het opstellen van de lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van dit jaar vroeg men Talip Demirhan in zijn, druk met posters behangen werkkamer in het CNV-hoofdkwartier. mii of ik kandidaat-raadslid wilde zijn. Ze hadden het zelfs al over de mogelijkheid dat ik wethouder zou worden! Dat vond ik echt allemaal te ver gaan. Ik voelde er niets voor, mijn baan bij het CNV hele maal of zelfs maar voor een deel op te geven om gemeente- raadswerk te gaan doen. Daar om zei ik: zet mij maar op een onverkiesbare plaats". „Tot mijn schrik gebeurde dat uiteindelijk niet. Ik belandde op de negende plaats en ik werd nog gekozen ook. Maar gelukkig zijn mij een heleboel persoonlijke problemen be spaard gebleven. Ik verloor mijn raadszetel al heel gauw weer omdat was gebleken dat er fouten waren gemaakt met de stemmachines. Bij de her stemming viel ik buiten de boot. Nou ja, de rest van het verhaal is intussen wel be kend. Blijkbaar was ik in het CDA toch wel een beetje opge vallen en daardoor kwam het dat ik op 22 november door de partijraad werd gekozen in het partijbestuur. Dat vind ik heel leuk, niet alleen omdat ik nu heel dicht bij het vuur zit, maar ook omdat ik gewoon door kan gaan met mijn CNV- werk". Links „Je zou mij een linkse CDA'er kunnen noemen. Ik ben het ook heus niet met alles eens wat dit kabinet doet. Als pun tje bij paaltje komt ben ik in de eerste plaats CNV'er en in de tweede plaats CDA'er, maar ik leg me natuurlijk wel neer bij democratisch geno men beslissingen binnen het CDA. Gelukkig bemoeit de po litiek zich niet meer zo veel met de vakbeweging zodat ik niet zo snel in gewetenscon flict hoef te komen. Ja, er zijn inderdaad nogal wat CNV'ers geweest die uit protest tegen het kabinetsbeleid hun CDA- lidmaatschap hebben opge zegd. Dat is een vorm van een malig protest, waar je nauwe lijks wat mee opschiet omdat je het recht op inspraak ver speelt. Ik vind dat ik partijlid moet blijven om binnen het CDA aanhang voor mijn idee ën te werven. En bovendien: als er voortdurend progressief denkende CDA'ers weglopen, dan blijven er binnen de partij steeds meer conservatieven over". „Ik ben orthodox-islamitisch opgevoed, maar zelf ben ik he lemaal geen fanatieke moslim meer. Ik wijs alle fanatieke vormen van godsdienst af. Khomeiny, Paisley, bisschop Gijsen, met dergelijke mensen kan ik me absoluut niet identi ficeren. Van huis uit had ik nog de gedachte meegekregen dat christenen heidenen zijn en dat de islam het enige ware geloof was. Zo denk ik al lang niet meer. Mijn moeder gelooft nog steeds dat ik door die christenen in Holland besmet word en dat ik daardoor on rein ben of zoiets. Ach, dat is toch allemaal bijgeloof!" Psalmen en gezangen „Toch was ik geen lid van het CDA geworden als ik de chris telijke grondslag van de partij helemaal had moeten onder schrijven. Gelukkig was daar geen sprake van. Er wordt al leen van je gevraagd of je de grondslag en de uitgangspun ten respectéért. Nou, dat doe ik zeker. Over de omgang met andere religies zegt de koran overigens niets" „Nee hoor, ik voel me absoluut niet buitengesloten als er op een CDA-bijeenkomst wordt gebeden en als er psalmen of gezangen worden gezongen. Ik vind eerder dat ik door de om gang met christenen mijn ei gen religie verrijk. Het moet me ook van het hart dat ik ontzettend blij ben dat er bin nen het CDA ruimte is voor meerdere religies. We moeten alleen niet proberen elkaar te bekeren. Dat heeft geen zin. Je kunt wel van elkaar leren en volgens mij gebeurt dat op den duur ook wel. Ach, zeg nou zelf, het gaat er toch ei genlijk in de eerste plaats om hoe je je als mens gedraagt en hoe je met elkaar omgaat?" DICK VAN RIETSCHOTEN MARGA RIJERSE EN WISKE ik onvrede had met bepaalde gebeurtenissen bij ons thuis. Op een dag besloot mijn vriend terug te gaan naar Tur kije, maar ik had daar nog he lemaal geen zin in, hoewel ik vrijwel zonder geld zat. Ik ben toen naar Utrecht gereisd om daar kennissen op te zoeken. Ze haalden mij als een vorst binnen. Weet je waarom? Om dat ik in die tijd een bekende sportfiguur was. Ik deed na melijk aan grieks-romeins worstelen en daar heb ik aar dig wa^ prijzen mee behaald. In Turkije is dat een heel po pulaire sport". „Mijn kennissen hebben mij geld gegeven en korte tijd la ter dacht ik: het bevalt me hier best. Waarom zou ik niet in Nederland blijven en hier werk zoeken? Ik ging in een pension wonen en de pension houdster hielp me via het Ar beidsbureau aan een baan, bij de Sola-fabrieken in Zeist. Dat was zó geregeld, geen enkel probleem, werk genoeg. Ach ja, het was tenslotte 1966 en er waren nog maar heel weinig buitenlandse werknemers in Nederland. Men had mensen als ik hard nodig, of we nu il legaal waren of niet. Op het arbeidsbureau is zelfs nog een valse verklaring met referen ties en zo voor me opgesteld. Ik moest net doen of ik al er gens anders in Nederland een baan had gehad". Nederlandse les „Bij Sola heb ik maar een paar maanden gewerkt, want ik hoorde al gauw dat je in de ha vens van Rotterdam veel meer kon verdienen. En dus ver huisde ik naar Rotterdam. Ik zat er alleen vreselijk mee dat ik maar een paar woordjes Ne derlands sprak. Daarom zette ik met hulp van anderen een advertentie in het Rotterdam se Nieuwsblad, waarin ik om Nederlandse les vroeg. En wat denk je? Er kwamen maar liefst 75 aanbiedingen binnen! Eén daarvan was afkomstig van drie vrouwelijke studen ten, die in ruil voor de Neder landse lessen graag Turks wil den leren. Die heb ik uitgeko zen en aan alle anderen heb ik netjes een bedankbriefje ge stuurd. Ook weer met hulp van anderen natuurlijk. Het leren van de Nederlandse taal ging fantastisch, en dat was maar goed ook want ik had al een keer per ongeluk een aan bieding van één van mijn ha venbazen geweigerd om voor man te worden. Ik begreep hem gewoon niet. Gelukkig is dat allemaal nog rechtgebreid en zo ben ik enige tijd voor man geweest bij het laden en lossen van schepen". „In 1968 kwam ik weer terug in Utrecht omdat ik daar bij de Nederlandse Spoorwegen ging werken. Daar ben ik in contact gekomen met mensen van de Vervoersbond van het, CNV. Ik wilde graag lid van een vakbond worden, want ik vond dat altijd al een geweldig belangrijke organisatie. In fei te kon ik toen kiezen tussen het NKV, het NVV en het CNV. Hoewel ik nogal wat linkse opvattingen had - die heb ik trouwens nog steeds - voelde ik toch meer voor het harmoniemodel van het CNV dan voor het radicalisme van het toenmalige NVV. Ik geloof in overleg, niet in keiharde ac ties. Dat had mijn vader moeten meemaken! Die schold me altijd uit voor communist! Onzin natuurlijk, dat ben ik helemaal niet. Het CNV sprak me trouwens ook wel aan om dat het een organisatie is waarin de religie een rol speelt. Ook al was en ben ik islamiet, ik voelde toch een ze kere verwantschap". Zendingswerk „Dat lidmaatschap van de vakbond had me zo te pakken, dat ik onder de andere Turkse werknemers bij de NS zen- 'TRECHT Het CDA chreef drie weken gele en een opmerkelijk stuk- - geschiedenis. Als eerste lederlandse politieke _roepering benoemden de hristen-democraten een uitenlander - sterker i og: een islamiet - tot lid an het partijbestuur. De ïan die daartoe door de artijraad werd verkozen Talip Demirhan, Turk - an geboorte maar al 20 ~iar in Nederland wo- end. Hij heeft zich nog iet tot Nederlander laten aturaliseren maar is dat /el van plan. >e 43-jarige Talip (spreek uit raliep", met de klemtoon op e laatste lettergreep) is in het agelijks leven beleidsmede- rerker voor de buitenlandse 'erknemers bij de christelijke akorganisatie CNV. Sinds 982 is hij lid van het CDA. In ijn kleine, druk met posters ehangen werkkamer in het !NV-hoofdkwartier vertelt hij ver zijn leven als gastarbei- er en over de wijze waarop ij met de christelijke vakbe weging en de christen-demo- ratische politiek in aanraking wam. Worstelen Ik ben geboren in Sivas, een Jin het centrum van urkije, in de provincie mid- en-Anatolië. Een arm agra- isch gebied is dat, maar ge- ikkig hadden wij het thuis iet slecht omdat wij een oedlopend familiebedrijfje adden in meubelen, tapijten, ixtiel en wol. Na mijn militai- diensttijd, het was toen ben ik met een vriend West-Europa gaan trek- enerzijds uit zucht naar en anderzijds omdat DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weeep.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7