proen licht voor bouw mderzeeërs door RDM Kok: Lubbers vertrouwt ministers niet meer Onderwijs is medeschuldig an huidige |ezuinigings- oorstellen Fabrikanten zelf bepalen hoge prijs medicijnen )OR SAOEDI-ARABIE r' eidemij: geen export ïrstbomen naar Engeland Oogarts verstrekt te weinig informatie PROF. WIERENGA IN RAPPORT VOOR WVC: Politie „zeer voorzichtig"met achtervolging hardrijders ÏNENLAND CcidócSomotit ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 PAGINA 3 jster Van Pinxteren wil ainistes niet afschrijven 'ERDAM - De leden van vrouwelijke congrega- iebben eeuwenlang binnen de muren van het ;er geleefd. „De laatste tijd zijn die muren om gehaald, we raakten op drift en herkenden de :s buiten de muren. Er is zoveel gemeenschappe- afgjtussen religieuze vrouwen en feministes, dat we ^jdjn verder moeten gaan", aldus zuster Antoinette jPinxteren die gisteren de Harriët-Freezerrring •li J uitgereikt uit handen van hoofdredactrice Cis- ^Tesselhuys van het feministische maandblad Op- >enHet beeld dat religieuzen enerzijds en feministes js. rzijds van elkaar hebben, is soms onwrikbaar, is gom schrijven we elkaar af zonder een poging te rnemen eikaars uitgangspunt te verstaan?" Zus- 'an Pinxteren uit Den Bosch kreeg de Harriët- •erring voor haar onvermoeibaar streven de po- 'an de vrouw in de Katholieke Kerk te verbete- Zuster Antoinette van Pinxteren laat vol trots de Harriët- Freezerring zien die haar gisteren in Amsterdam werd uitgereikt. Overvallers van kazerne gestraft HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft drie Amsterdam mers veroordeeld tot onvoor waardelijke celstraffen van an derhalf tot drie en een half jaar wegens de overval op de Ripper- dakazerne in Haarlem in oktober vorig iaar. Bij die gewapende overval werden twee wachtlo pende militairen van hun Uzi machinepistolen en munitie be roofd. Eén van de overvallers was eerder als dienstplichtige in Haarlem gelegerd. De rechtbank acht twee van de drie tevens schuldig aan een gewapende overval op een benzinestation in Hillegom. NS-personeel houdt atv voor gezien UTRECHT - Het spoorwegpersoneel ziet geen brood in verdere arbeidstijd verkorting. Momenteel wordt er bij NS 38 uur per week gewerkt en dat levert zoveel knelpunten op (grotere werkdruk, problemen met opnemen verlof) dat men een nog verdere ver korting van de werkweek (atv) niet zit zitten. Ook inleveren voor verdere atv is er voor 84 procent van de NS'ers niet meer bij. Wat de NS-lei- ding betreft mag zelfs de 40-urige werkweek weer terugkomen. Dat blijkt uit een enquête die NS heeft ge houden onder het personeel. De Ver- voersbond FNV die bij NS in 1988 een 36-urige werkweek wil invoeren, noemde de vraagstelling suggestief. Oostburg dreigt Shell met boycot OOSTBURG - De Zeeuw se gemeente Oostburg dreigt Shell met boycot maatregelen als dit olie concern zijn beleid in Zuid-Afrika niet wijzigt. De gemeente is van plan haar 15 voertuigen niet meer bij Shell-stations te laten tanken. Shell krijgt van de gemeente nog an derhalve maand de tijd het beleid te wijzigen. Zo niet dan zullen de gemeenteau to's niet meer bij Shell tanken. Shell verdient jaarlijks 10.000 gulden aan de gemeente Oostburg. Agrarische export daalt zes procent DEN HAAG De waarde van de ex port van agrarische produkten was na negen maanden in 1986 2,5 miljard gul den of 6,4 procent lager dan in die pe riode in 1985. In totaal is voor 36,7 mil jard gulden uitgevoerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het grootste deel van de daling te wijten aan de sterk verminderde uitvoer van produkten van niet-Nederlandse her komst. Bijna een kwart van de export bestaat uit produkten die eerst zijn inge voerd. Van een stijging van de export was alleen sprake bij de tuinbouwpro- dukten (plus 1,6 procent, waarde 8,6 miljard) en bij visserijprodukten (plus 0,4 procent, waarde 1,3 miljard gulden). ird ui) in (Van onze u jarlementaire redactie) HAAG Het kabi- ïieeft er geen bezwaar jn als de Rotterdamse f RDM onderzeeboten tr| leveren aan Saoedi- 'P pië. Gisteren heeft de sterraad besloten dat 5aÖwerf een exportver- 'PMing zal ontvangen als tie order van de olie- binnenhaalt. De 1 is verheugd over de l emming mee te mo- dingen naar de order, naar schatting 15.000 jaren werk oplevert. Saoedi-Arabië wil acht onder zeeërs aankopen voor een to taalbedrag van bijna vier mil jard gulden. Naast RDM zijn ook werven in West-Duits- land, Italië, Frankrijk en En geland benaderd. Het duurt nog wel enkele maanden voor dat definitief vast staat wie de order krijgt. Premier Lubbers zei gisteren dat het kabinet tot zijn besluit is gekomen omdat Saoedi-Ara bië een vrij stabiele factor is in het midden-oosten. „Volgens richtlijnen die door het kabi net-Den Uyl zijn opgesteld, mogen er geen wapens worden geleverd aan spanningsgebie- den. Nu ligt Saoedi-Arabië weliswaar in een spannings- haard, maar het gedraagt zich in die regio niet negatief, inte gendeel: zelfs stabiliserend", verklaarde de premier. De bezwaren die Israël heeft aangetekend bij de landen die voor de bouw van de boten in aanmerking komen, zijn vol gens het kabinet niet steek houdend genoeg. „We hebben niet de indruk dat door een dergelijke transactie de veilig heidsbelangen van Israël in gevaar zullen komen", aldus Lubbers. Overigens meent hij dat een eventuele levering van de onderzeeërs door RDM de Nederlands-Israëlische betrek kingen niet zal schaden. .Volgens Lubbers moet er „nog heel wat graaf- en spitwerk worden verricht en zal er nog stevig onderhandel moeten worden met de opdrachtge ver". In dit verband noemde hij onder meer het opstellen van een regeling in verband met de financiële risico's die RDM bij verkrijging van de order zou kunnen lopen. Het kabinet voelt er niets voor RDM een voorschot te geven. Verder wil het kabinet van Saoedi-Arabië de verzekering hebben dat er geen moeilijk heden zullen worden gemaakt over de medewerking van Ne derlandse joden aan de bouw van de onderzeeërs. „Een mo gelijke Saoedische eis tot het afgeven van niet-jood-verkla- ringen door RDM zal door het kabinet worden afgewezen", zei Lubbers. Tenslotte zal er ook nog intensief overleg ge pleegd moeten worden over de wijze waarop andere Neder landse bedrijven een graantje zouden kunnen meepikken van de miljardenorder. Lub bers sloot niet uit dat bijvoor beeld de werf Wilton-Fije- noord ervan zou kunnen mee profiteren. Pag. 7: Saoedische order voor RDM van levensbelang NIJVERDAL - PvdA- fractieleider Kok heeft vanmorgen in Nijverdal gezegd dat premier Lub bers kennelijk zijn minis ters niet meer vertrouwt. Volgens de oppositieleider overschaduwen de vele politieke incidenten van de laatste maanden het beleid van de regering, waardoor de bestrijding van de werkloosheid in het gedrang komt. „De werklozen betalen daar voor de prijs". „Het tweede kabinet Lubbers zit nu zo'n vijf maanden. We rollen van incident naar inci dent. De minister-president stuurt nu al mannen met bandrecorders het land in om uitspraken van mede-bewinds lieden vast te leggen, vooral van zijn vice-premier De Kor te", aldus Kok. „Inkomende telegrammen van ambassadeurs moeten meteen naar de premier worden ge bracht. De premier vertrouwt zijn ministers kennelijk niet meer. De incidenten worden niet meer binnen drie dagen opgelost en het kabinet laat geen zelfverzekerd gezicht zien als het om beleid gaat". Kok vroeg zich af wie had kunnen vermoeden dat „we na vijf maanden zouden vast stellen dat Ed Nijpels er zo on geveer als enige minister in is geslaagd nog geen groot pu bliek rumoer te veroorzaken". De PvdA-leider nam het duo Voorhoeve - De Korte op de hak met de benaming duo rust en orde. Kok wenste de pre mier sterkte met „de door hem zo vurig gewenste coalitiepart ner. Misschien was zijn over winning wel te groot voor een stabiel vervolg". Kok leverde kritiek op het CDA waar het ging om de po sitie van de minima. Hij sprak van een laagje schmink om nog een sociaal gezicht te kun nen tonen. Hij hekelde het CDA-voorstel om de verho ging van de vakantiebijslag van uitkeringsgerechtigden pas in 1988 effectief te laten zijn. e"INISTER DEETMAN: ei| H 1 1 vl; TWIJK - De onder- ivakorganisaties zijn lori mede schuldig aan de n rstellen voor bezuini- ^j» in het basisonderwijs, rais die nu bij de Tweede -a<?ier liggen. Dat zei mi- Deetman gister- id op de algemene [adering van de Pro nts Christelijke On- ïjsvakorganisatie in Katwijk. Ie bonden in augustus be waren geweest tot ge- over de wijze van bezui- op de onderwijsbegro- dan zouden de uiteinde- voorstellen er wellicht hebben uitgezien, zo igde de minister. „Maar iverleg werd helaas glas- geweigerd". onderwijskringen heerst verontwaardiging over iu voorgestelde maatrege- de scholen moeten zelf be- :n of de kleuters minder op school komen of de sen groter worden. De jden vrezen hierdoor een anfcurrentiestrijd tussen scho len die heilloos is voor het on derwijs. PCO-voorzitter Leen ter Haar hekelde de wijze waarop de minister denkt het overleg te kunnen voeren. Hij vergeleek Deetman met een negentien- de-eeuwse fabrieksdirecteur die zonder enige discussie zijn wil oplegt. De bewindsman legde de kritiek naast zich neer en kondigde aan dat bin nen enkele weken de onder wijsorganisaties de plannen krijgen toegezonden over de invoering van de basisvorming in het voortgezet onderwijs, waartoe de regering heeft be sloten. „Ik hoop dat de organi saties op deze uitnodiging in gaan om redelijk overleg te voeren", aldus de minister. De minister kreeg felle verwij ten te horen uit de PCO-gele- deren. Onder andere dat hij geen oog zou hebben voor de onmogelijke werkomstandig heden van de onderwijsgeven den. Deetman zei hierop dat wat hem betreft het onderwijs desnoods taken mag afstoten. „Neem een iets kleiner taken pakket, zodat u wat u doet, goed kunt doen". IHEM Pogingen van de Heidemij in Arnhem om met in erland gekweekte kerstbomen dit jaar de Engelse markt te toveren zijn mislukt door de koersontwikkeling van het Brit- 11 ond. In Engeland zou nu 30 tot 40 procent meer voor een P erlandse kerstboom betaald moeten worden dan vorig jaar, ongeveer een miljoen bomen hun weg naar de Britse huis- ers vonden. Bijna niemand heeft dat er nu voor over. „Er is !r:welijks één Nederlandse kerstboom naar Engeland gegaan", s ing. H. Tabois, hoofd centrale diensten uitvoering van de lemij. De kerstbomen komen nu op de Nederlandse markten 0 cht, in plaats van de bomen die anders werden ingevoerd, deel mag nog een jaartje doorgroeien. Opengeschoten In Heerlen is gisteren de nieuwbouw van de Lim burgse Volks sterrenwacht geopend. In de stijl van de „Star Wars" schoot astro naut Wubbo Ockels een van de koe pels van de sterrenwacht open met be hulp van een laserkanon. Naast hem kijkt staatsse cretaris P. van der Linden van buitenlandse zaken vol ver wachting toe. AMSTERDAM Slechtzienden en blinden zijn niet tevreden over de oogartsen, vooral niet over de niet medische-technische behandeling. „Het oog krijgt vol doende aandacht, maar de mens daarachter blijft wel eens wat onderbelicht", aldus een woordvoerder van de NVBS, de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. Deze conclusie wordt getrokken uit een onderzoek van de We tenschapswinkel van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Bij de NVBS komen veel klachten op dit punt binnen. Het vertrouwen dat blinden en slechtzienden hebben in de medische deskundig heid van de oogarts is in het algemeen groot. Meer dan 70 pro cent van de ondervraagden was echter niet te spreken over de informatie die oogartsen geven over aard en gevolgen van hun aandoening. Bovendien vinden de meesten dat er te weinig materiaal be schikbaar is in een voor visueel gehandicapten toegankelijke vorm, zoals groot-letterschrift en cassettebandjes. Ook is men ontevreden over het niet of laat doorverwijzen naar instellingen voor optische hulpmiddelen, maatschappelijk werk en revalida tie. Verder waren er klachten over de bereikbaarheid van de poliklinieken, de lange wachttijden (gemiddeld meer dan een half uur) en het gebrek aan privacy in de onderzoeksruimtes. NOORDWIJKERHOUT Om de hoge prijs van medicijnen te verlagen, zouden de apothekers commercieel moeten gaan werken. De prijzen zou den dan niet alleen dalen door de concurrentie van apothekers onderling, maar ook door hun geza- melijke druk op fabrikan ten om goedkopere pro dukten te leveren. Dat is één van de suggesties die prof.dr. B. Wierenga vol gende week zal doen in een advies aan het minis terie van WVC. Wierenga, hoogleraar aan de Eras mus Universiteit, heeft in opdracht van het ministe rie een onderzoek gedaan naar de prijs van medicij nen in Nederland. Op de jaarvergadering van Ne- farma (de verenigde far maceutische industrie) lichtte hij gisteren alvast een tipje van de onder- zoekssluier op. Om er achter te komen waar om geneesmiddelen in Neder land twee keer zo duur zijn als in Frankrijk en anderhalf keer zo duur als in België, is Wierenga nagegaan hoe de hoge prijs van medicijnen tot stand komt. Aan gebrek aan concurrentie tussen de fabri kanten ligt het niet, conclu deert hij. Weliswaar is de con centratie onder bedrijven vrij hoog (drie tot vier onderne mingen hebben het overgrote deel van de markt in handen), maar die neemt de laatste ja ren af en is niet hoger dan bij de producenten van bijvoor beeld bier, droge soep of kof fiemelk. Er is dus wel concur rentie mogelijk. De prijs speelt daarin echter nauwelijks een rol. „In normale economische sec toren is het zo dat er minder van het produkt verkocht wordt naarmate de prijs stijgt, maar dat blijkt in de farma ceutische sector niet het geval te zijn", aldus Wierenga. De fabrikanten hebben zodoende geen enkele reden hun prijzen te verlagen, want de afzet wordt er toch niet groter door. Dat wordt veroorzaakt door het inkoopbeleid van apothe kers, wat weer gegrond is op de medicijnkeuze van de arts. De apothekers worden niet al Voorlichting anticonceptie Tijdens de jaarvergadering van Nefarma werd de prijs voor het beste medicijn in „standaard-kleinverpak- king" uitgereikt aan het bedrijf Wyeth, voor de verpakking van de anti- conceptie-pil Trinordiol. Wyeth-directeur Ten Na pel stelde bij de prijsuitrei king voor een nationaal voorlichtingscentrum over anticonceptie op te rich ten, waaraan alle fabri kanten deelnemen. Het centrum zou tegemoet ko men aan de wens van veel vrouwen meer informatie over voorbehoedsmiddelen te ontvangen, aldus Ten Napel. te veel geprikkeld om goed koop in te kopen, want de prij zen voor de consument staan al bij voorbaat vast. „De apo thekers letten dan ook in de eerste plaats op de service en betrouwbaarheid van de leve rancier, vervolgens op de prijs en uiteindelijk op het geboden assortiment", zegt Wierenga. Zelfs als een apotheker „scherp" inkoopt (bijvoorbeeld door te profiteren van kortin gen), dan nog kan hij het pu bliek geen goedkoper genees middel aanbieden. De kortin gen die apothekers in de wacht weten te slepen, per apotheker jaarlijks goed voor 38.000 tot 76.000 gulden, ko men ten goede aan henzelf. Criteria Uiteindelijk bepaalt de (huis- )arts welk geneesmiddel voor geschreven wordt. Daarbij gaat hij voornamelijk af op de informatie die de fabrikanten hem verschaffen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de fabrikanten maar liefst een kwart van hun omzet besteden aan bevordering van de ver koop. Het zogenaamde artsen- bezoek slokt daar het grootste deel van op. Hoewel artsen wel degelijk letten op de prijs (hoe duurder het middel, hoe minder vaak het wordt voorgeschreven), is dat niet hun belangrijkste cri terium. De door Wierenga geïnterviewde artsen letten in de eerste plaats op de bijwer kingen van het middel, ver volgens op de effectiviteit en dan pas op de prijs. „Zo hoort het ook", zegt Wierenga, „art sen nemen beslissingen op functionele gronden". Al met al speelt de prijs van een geneesmiddel nauwelijks een rol bij de afnemers. De apotheker en de arts letten er pas in laatste instantie op en van de bevolking betaalt slechts tien procent zijn medi cijnen zelf, dus ook de consu menten oefenen geen druk op de industrie uit. „De fabrikant heeft een grote vrijheid bij het bepalen van de prijs van zijn produkt", concludeert Wieren- Prijsafspraken Om die vrijheid wat aan ban den te leggen, zal de hoogle raar het ministerie van WVC enkele besparingsmogelijkhe den voorleggen. De fabriek sprijzen zouden bijvoorbeeld omlaag kunnen door prijsaf spraken binnen de Europese Gemeenschap te maken. Maar voor het zover is zal de eeuw wisseling wel gepasseerd zijn, verwacht Wierenga. Hij ziet er meer in de apothe kers commerciëler te laten werken. Als die hun klanten mogen lokken, zullen de prij zen omlaag gaan door onder linge concurrentie en door de druk die zij zullen uitoefenen op de fabrikanten. Daarnaast is het mogelijk dat verzeke raars van ziektekosten (fond sen en maatschappijen) als consumentenorganisaties gaan optreden door massaal medicij nen in te kopen. Maar ook dat ziet Wierenga op korte termijn nog niet gebeuren. De fabrikanten zullen daar niet rouwig om zijn. Nadat ze met gemengde gevoelens naar Wierenga geluisterd hadden, wilden ze nog wel graag kwijt dat de prijzen in Duitsland nog hoger zijn dan bij ons en dat de consumptie bij ons laag is, zodat er in totaal niet veel aan medicijnen besteed wordt. Wierenga was er niet van on der de indruk. „Dat zijn geen argumenten om niet binnen het Nederlandse systeem te zoeken naar factoren die de prijzen onnodig opdrijven en daar wat aan te doen". STEVO AKKERMAN HEMELS r'WSTER NOU '5: ALS WwoescH otWHeics- >ps:iAMSTe cft/y. &J DRIEBERGEN Politieauto's die met hoge snelheden ach tervolgingen inzetten, zullen daarbij de uiterste voorzichtig heid betrachten, vooral met het oog op andere weggebrui kers. Dat zeggen de woord voerders R.K. van Leussen van de Alkmaarse politie en G. Hoeveman van de rijkspoli tie te Driebergen. Beide korp sen waren dezer dagen betrok ken bij snelle achtervolgingen. „Alleen als het van groot be lang is de verdachte onmiddel lijk staande te houden, gaan we er achteraan, maar ook dan met de grootste voorzichtig heid", meldt Van Leussen. Overtreders van de maximum snelheid worden al snel losge laten, omdat de verdachte via het kenteken meestal gemak kelijk te achterhalen valt. Bij de gisteren gemelde achter volging - van Alkmaar via Schiphol en Alphen terug naar Schiphol - ging het om ie mand die opvallend slingerend een snelweg opreed en daar grote brokken had kunnen maken, aldus Van Leussen. „Onze stelregel is, dat we pas achter een verdachte aan gaan als de verkeersorde grof wordt geschonden, bij voorbeeld te hard rijden in combinatie met rechts inhalen en snijden. Een snelheidovertreding alléén is onvoldoende argument", aldus woordvoerder Hoeveman van de rijkspolitie. Hij prijst zich gelukkig dat bij een aantal snelle achtervolgingen van de laatste jaren geen ernstige on gelukken zijn gebeurd. De laatste grote schade leed de po litie toen een Porsche-beman- ning een dolgedraaide wegge bruiker slechts tot stoppen kon dwingen door hun kostbare bolide dwars voor hem op de weg te zetten

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3