WITH MAS GOLDEN HOLIDAYS TIME FIIES... Brits Hongkong krijgt Chinese tegenhanger QeidsaQowuvnt mas YHINA INVESTEERT MILJARDEN IN GUANGZHOU Drugstripje Zuid-Azië eindigt in een hel Jrop en ookworst fijk bezit tt tropisch Singapore ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 leerlijk tot rust komen in het Verre Oosten. Dat heeft eel te maken met luxe en comfort. Met zorgeloos enieten. Niet alleen tijdens de vlucht met Malaysian irline System, maar ook op de plaats van bestemming. Waar het Golden Holidays arrangement maakt dat de tijd even vergeet... Is zo'n luxe vakantie dan ok niet luxe geprijsd? Nee, niet bij MAS. Een 11-daagse :is naar Penang bijvoorbeeld kost f 2.295,- p.p., incl. vliegretour, prima hotelaccommodatie en tal van boeiende excursies. En zo heeft Golden Holidays nog 13 andere onvergetelijke arrangementen. Nieuwsgierig geworden? Vraag dan de kleurrijke brochure aan bij uw reisbureau. Of bel een reis agent van NRV Holiday en/of A-Reizen, de enige twee touroperators aan wie wij ons programma toevertrouwen. UANGZHOU - De imvraag voor de Chine- m die in Hongkong wo- !n is: wat mag vanaf 1 li 1997 nog wel en wat ag dan niet meer in de itse kroonkolonie. Vol- ns de overeenkomst ssen Londen en Peking -ijgt China op die da rn zeggenschap over de oonkolonie, maar het lortbestaan van het aatschappelijke (lees: ipitalistische) systeem is tor de eerste halve eeuw garandeerd. Kunnen en Hen de Chinezen hun jord houden? n aantal Hongkong-Chine- i heeft reeds voorbereidin- i getroffen voor de vlucht er elf jaar, naar Groot-Brit- ïniè, de Verenigde Staten Australië. Maar die landen n alleen bereikbaar voor ingkong-Chinezen met enig litaal achter de hand. De nen zullen moeten blijven merkwaardigerwijs, de el rijken lijken niet van is te vertrekken. Zij zou- n wel eens gelijk kunnen iben, want het lijkt er eds meer op dat Hongkong h niet aan China behoeft n te passen, maar dat Chi- juist wil leren van Hong- ng- ior de optimisten ligt het etpunt honderdvijftig kilo ter ten noorden van Hong kong, in Guangzhou, een half uur vliegen met het armoedi ge CAAC-vliegtuig, nog geen drie uur sporen met de sinds 1979 rijdende expres-trein en ongeveer drie uur varen met een jet-foil over de Parelri vier. De inwoners van Hong kong en Guangzhou verstaan elkaar letterlijk, want in beide steden wordt Cantönees ge sproken .en dat verschilt he melsbreed van het „putong- hua", het Algemeen Be schaafd Chinees. Doch dat is niet de enige overeenkomst tussen beide steden. In geen andere stad in China da de rijke enclave Guang zhou lijkt het zakendoen zo zeer op het kapitalistische vrije ondernemerschap van Hongkong. De luxe hotels en restaurants - ook die waar hond geserveerd wordt - lij ken als twee druppels water op identieke gelegenheden in Hongkong. Kantoorgebou wen zijn in moderne stijl op getrokken. Er rijden momen teel 6500 taxi's, zonder uit zondering van Japanse make lij, in deze meest zuidelijke grote stad (drie miljoen inwo ners) van de Chinese Volks republiek. En in de winkeltjes en op straat wordt niet min der gehandeld dan in Hong kong, dat in Guangzhou ove rigens wel consequent Xiang gang genoemd wordt. Omkoping In Guangzhou vond vorig jaar voor het eerst in de ge schiedenis van het rode Chi na een schoonheidswedstrijd plaats en de discotheken, compleet met psychedelische lichteffecten, zijn overvol. De invloed van Hongkong heeft natuurlijk ook minder mooie gevolgen. Hoewel China offi cieel prostitutievrij is, zijn er in Guangzhou Suzie Wongs naar keuze, allemaal volgens het klassieke model: lief glim lachend en met een forse split in de rok van de jurk. Ook zij willen een graantje meepik ken van het economische ex periment. Guangzhou heeft altijd al een open deur voor het Westen gehad. Duizend jaar voor Marco Polo inden de keizers van het Rijk van het Midden al „toeristenbelasting" van Romeinse reizigers die Gu angzhou kwamen verkennen. En in de negentiende eeuw was Guangzhou de eerste Chinese stad die aan Britten en Fransen „concessies", ex clusieve handelsterritoria, gaf. Geen wonder, dat in 1978 het economische experi ment het eerst in Guangzhou van de grond kwam want de handelsbekwame Cantonezen stonden al lang in de start blokken toen in Peking nog slechts met de gedachte aan enige liberalisering gespeeld werd. Natuurlijk tiert ook in Gu angzhou de corruptie welig. De afgelopen vijf jaar zijn er in de stad en de wijde omtrek ten minste driehonderddui zend gevallen van omkoping, illegale handel of smokkel BANGKOK - Zuid-Azië, dat lange tijd voor veel naar identiteit zoekende buitenlanders het drug sparadijs op aarde was, blijkt vandaag de dag voor velen het eindsta tion, een hel, te zijn. Tal rijke reizigers die meen den hun geest dan wel hun beurs te kunnen ver ruimen in dit Hof van Eden, stuiten steeds vaker op de immer strenger wordende wetten, die de afstand tussen droom en daad onoverbrugbaar ma ken. Van New Delhi tot Jakarta, via Rangoon en Bangkok, zijn de autoriteiten begonnen met een nieuwe kruistocht te gen wat altijd werd be schouwd als het „Amerikaan se kwaad" en het symptoom van Westerse decadentie. Sinds kort zijn de bestuurders er evenwel achter gekomen dat de drugsplaag ook het hart van het eigen land aan tast en niet meer beperkt blijft tot verafgelegen papa- vergebieden. Draconische wetten moeten hier nu voor goed paal en perk aan stellen en buitenlanders worden daarbij niet langer ontzien. De jongste affaires maken dat duidelijk. In Sn Lanka werd een 55-jarige Nederlander uit Amsterdam ter dood veroor deeld wegens heroïnesmok kel. De Nederlander is de eer ste verdachte die in Sri Lan ka tot ophanging is veroor deeld sinds twee jaar geleden de drugswetgeving is ver scherpt. Of het vonnis daad werkelijk wordt voltrokken is nog een vraagteken. In Sri Lanka is de doodstraf de laat ste negen jaar niet meer uit gevoerd. Dodencellen In Zuid-Azië staat de dood straf op het bezit van meer dan honderd gram heroïne. Naar schatting zitten er dui zenden mensen vast, hetzij in dodencellen dan wel in kerke rachtige gevangenissen. De justitie van Maleisië is wat drugs betreft nu de strengste ter wereld. In 1982 kreeg een ter dood veroor deelde jonge Francaise nog strafvermindering, maar dit jaar liep het voor twee Au straliërs anders af. De 27-jari- ge Kevin Barlow en de 28-ja- rige Brian Chambers werden na hun vonnis terechtgesteld, samen met zesendertig Malei- siërs, Singaporanen en Thai- landers. In Indonesië zitten tenminste vijfendertig buitenlanders we gens drugsgebruik in de ge vangenis. In India staat op drugs een gevangenisstraf van vijftien jaar, zonder dat je op borgtocht kan worden vrijge laten. Alleen al in New Delhi zitten meer dan drieduizend mensen in de gevangenis we gens drugs, van wie meer dan de helft buitenlander. Papavervelden De anti-drugsstrijd van de Zuidaziatische autoriteiten beperkt zich niet tot het op pakken en opsluiten van drugsgebruikers en -handela ren. Zij proberen de laatste tijd ook. zo goed en kwaad als het kan, de clandestiene papavervelden in oerwouden te vernietigen en er nieuwe landbouwprojecten voor in de plaats te ontwikkelen. Bo vendien worden opvangpro- gramma's voor drugverslaaf den op gang gebracht. Zolang echter buitenlanders Zuid-Azië blijven zien als een gebied waar je een enkeltje naar de hemel kunt halen, lijkt er weinig kruid gewassen tegen het „kwaad". Australië bijvoorbeeld doet daar dan ook wat aan. In zijn paspoor ten staan sinds kort waar schuwingen gedrukt en reizi gers richting Zuid-Azië krij gen in het vliegtuig films te zien met de boodschap dat een paradijs heel makkelijk in een hel kan veranderen. NGAPORE - „Als er aar drop te koop is, hte Nederlandse drop. it is voor de meesten n ons het criterium of t in den vreemde goed even is". Alexander M. j oosterman, senior ac- untant-manager bij een stiging van de ABN in ngapore, stelt de zaken isschien wat overdreven or. Maar hij raakt niet- min de kern van de ik. ak wordt met bewondering afgunst gekeken naar men- i i die in het buitenland wo- of werken: andere men- andere zeden en gewoon- soms een beter kli- latMaar vergis je niet, leven hier kan soms ver- laid eenzaam zijn. Dan ip je tegen de muren op, lang je naar huis, wil je 1 op je knieën terug", zegt van oorsprong Brabantse nee van Rooy met volle Crtuiging. ixander Kloosterman en inée van Rooy zijn, lid van Hollandse Club in Singa- re. Zij hebben er net als de dere leden graag een en- egeld van vierduizend gul- n en een maandelijkse con- )utj.e-van 95 gulden voor efom ook in den vreemde In het tropische Singapore is een Gelderse rookworst een rijk bezit. zoveel mogelijk contact te houden met het geboorte land. Tot een jaar of tien geleden was de in 1908 opgerichte Hollandse Club in Singapore, gelegen in het sjieke gedeelte van de miljoenenstad, een trefpunt van talloze uiterst beschaafde dames en heren. Zij waren er trots op ook hier Neerlands vlag en wimpel hoog te kunnen houden. On der het genot van een goed glas of een prettig sigaartje werd het wel, maar vooral ook het wee van het 'moeder land besproken. Sinds L.C. (Bert) Bronsveld, directeur van Triumph Inter national, tien jaar geleden de voorzittershamer ter hand nam, is er veel veranderd. Natuurlijk; het beschaafde is gebleven, maar onder zijn lei ding kreeg de club nieuwe en frisse impulsen en werd een trefpunt van gezelligheid (een typisch, onvertaalbaar Neder lands begrip) voor menig ge zin en ontmoetingsplaats voor talloze Nederlandse en buitenlandse zakenlieden. Bovendien is de Hollandse Club uitgegroeid tot een com pleet bedrijf met maar liefst vijftig vaste personeelsleden. Zij bemannen de bars, de keuken, houden het zwembad schoon, geven tennisles, boe ken de vergaderingen, recep ties, feesten en noem maar op. De Hollandse Club organi seert aerobiclessen, ballet, bridgedrives, schildercursus sen, schaakwedstrijden, er worden maandelijks jazza vonden gehouden en daar naast natuurlijk de bekende (Nederlandse) feesten: Sinter klaas, Koninginnedag en Kerstmis bij een temperatuur van rond dertig graden. Ver van huis is het dan toch even weer Holland. De Hollandse Club is ook de plaats waar men het eerste weet, of de enige supermarkt in Singapore die drop en an dere Nederlandse produkten verkoopt, weer bevoorraad is. Zo heeft worstmaker Stege- man het aangedurfd een deel van zijn rijke assortiment te exporteren naar deze tropi sche metropool. Op het mo ment dat bekend is dat Jason (de naam van deze super markt) weer een nieuwe la ding Gelderse rookworsten heeft binnengekregen, gaat dat nieuws als een lopend vuurtje door de Nederlandse gemeenschap. Binnen een paar uur is de voorraad uit verkocht en liggen de worsten 's avonds als een Nederlands juweel .op de stamppot. Alexander Kloosterman: „Als wij stamppot eten, dan zet ik de airconditioning extra hoog, zodat het in de kamer lekker fris wordt. Reken maar dat we dan smullen". HENDRI BELTMAN ontdekt en de straffen waren navenant streng. Maar sinds 1978, het jaar waarin Guang zhou - dat ook tijdens de Culturele Revolutie nooit he lemaal potdicht is geweest - tot economische vrijstad werd verklaard, is de totale handelsomzet bijna verdub beld en het aantal particuliere ondernemingen en onderne minkjes is van nul tot 35.000 gestegen. Miljonairs Guangzhou is ongetwijfeld China's modernste symbool van de open-deurpolitiek. Er is momenteel naar schatting ruim anderhalf miljard gul den in het zakenleven van Guangzhou geïnvesteerd, of eigenlijk vier en een half mil jard Hongkong-dollars, want de investeerders zijn bijna zonder enige uitzondering Chinese miljonairs uit de kroonkolonie. Dat bedrag valt echter in het niet vergele ken bij de geldstroom in om gekeerde richting. Peking heeft momenteel reeds voor ruim dertig miljard Hong kong-dollars in Hongkong ge stopt. Supermarkten, verzekerings maatschappijen, banken en rederijen in het kapitalisti sche Hongkong krijgen in toenemende mate communis tisch China als groot-aandeel houder. Blijkbaar willen de Chinezen in Hongkong leren wat zij straks in heel China in praktijk hopen te brengen. Met de resultaten van de proeftuin Guangzhou voor de deur hoeven de ondernemers van de Kroonkolonie zich in elk geval Igeen al te grote zor gen te maken voor wat er na 1 juli 1997 over hen heen komt, hoewel ze heel wat te verliezen zouden kunnen hebben. Nergens ter wereld wordt momenteel het kapitalisme zo onversneden beleden als in Hongkong, op de drempel n van de Chinese Volksrepu bliek. In de kroonkolonie ge beurt zo ongeveer alles wat Karl Marx verboden heeft: handel volgens het markt principe, moordende concur rentie, uitbuiting van de ar beiders; de rijken worden rij ker en de armen kunnen nau- welijks nog armer worden. In HonSkong wordt overal gehandeld; met in de laatste plaats op straat. Hongkong is een grote om slagplaats van goederen, waar de hele dag door op elke vier kante meter niet alleen de Hongkong-dollar, maar ook zijn Amerikaanse naamge noot - waaraan zijn koers overigens gekoppeld is - en het Britse pond sterling, de Duitse mark en de Japanse yen rollen. Terwijl overal el ders nog sprake is van econo mische crisis of op zijn minst van de naweeën daarvan, draait de extreem liberale economie van Hongkong als altijd op volle toeren. Het leven lijkt in Hongkong slechts te bestaan uit produ ceren, handelen en procenten berekenen. Zelfs in de klein ste groentewinkeltjes wordt hier dan ook niet meer het telraam gehanteerd, zoals in hel grote China; de prijs van een papaya of een kilo ly chees wordt op een piepklein elektronisch rekenwondertje (uiteraard „Made in Hong kong") uitgerekend. Handelen De grootste dienst die de re gering van de Britse kroonko lonie Hongkong bewijst is waarschijnlijk dat zij zich volstrekt niet bemoeit met de economie. Lonen en prijzen zijn vrij; de eerste dus laag - een gemiddelde arbeider verdient ongeveer zevenhon derd gulden per maand - de laatste hoog wanneer je niet „handelt". Want loven en bieden behoort tot het Azia- tisch-kapitalistische patroon en wie volhoudt kan altijd een koopje hebben, in een ju welierszaak evengoed als bij een makelaar. Hongkong heft geen invoer rechten, kent geen bureaucra tische papierwinkel voor wie handel wil drijven en heeft geen weet van regels met be trekking tot arbeidsveiligheid of milieuvervuiling. De Brit se kroonkolonie is overigens voor Aziatische verhoudin gen allerminst een smerige, stad en het doet in zoverre zijn naam eer aan (Hongkong betekent „Geurende haven") dat het omringende water niet stinkt, terwijl het leiding water weliswaar onsmakelijk, maar niet - zoals in China - volstrekt ondrinkbaar is. Er wordt in dit kapitalistische paradijs in beginsel zes doch in feite doorgaans zeven da gen per week gewerkt. Voor werklozen is er geen uitkering en'voor mensen boven de 65 jaar geen pensioen, voor arm lastigen, zieken en invaliden geen regeling. Maar niemand klaagt, want in Hongkong wordt geld verdiend en dat smeedt een hechte band van eenheid. En de krepeergeval- len worden door ouders, kin deren, broers of zussen, ooms en tantes opgevangen, want de Chinese familiezin is in Hongkong op zijn minst even sterk ontwikkeld als in de Volksrepubliek. LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31