„Rome en Reformatie hebben elkaar veel te vertellen" CeidaeSou/icm; Groot symposium over plaats leken in RK Kerk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Opheffing Van den Broek: geen steun aan vredesbureau Managua fieldt Sowcwt ZATERDAG 13 DECEMBER 1986PAGIN[ j Belastingdienst pleegt onderzoek bij ds Robertson Ruim 500 sekten actief in West-Berlijn NEW YORK De Amerikaanse belastingdienst is een onder zoek begonnen naar financiële onregelmatigheden bij tv-predi- kant Pat Robertson, een van de kandidaten voor de presidents verkiezingen in 1988. Robertsons omroeporganisatie („Christi an Broadcasting Network") wordt ervan verdacht giften be stemd voor programma's, voor de politieke doeleinden van Ro bertson te hebben gebruikt. Daarmee zou CBN de wet hebben «vertreden die een strikte scheiding van kerk en staat voor schrijft. Verder zou de organisatie een foutieve belastingaangif te hebben gedaan. Mochten de beschuldigingen worden bewe zen, dan loopt Robertsons organisatie het risco dat giften voor deze organisatie niet langer als een gift aan een godsdienstige instelling en derhalve als aftrekbaar worden beschouwd. WEST-BERLIJN West-Berlijn dreigt een smeltkroes van al lerlei sekten en pseudo-religies te worden. Nu zijn er al meer dan vijfhonderd organisaties actief. In het jaar 2000 zal het aantal leden van de EKD nog slechts de helft van de bevolking uitmaken. Dit was in 1969 nog 75 procent. Dit heeft ds. Thomas Gandow, in West-Berlijn verantwoordelijk voor sekten en le vensbeschouwelijke vraagstukken, bekend gemaakt. Niet alle sekten zijn vanuit christelijk standpunt evèn aanvaardbaar, al dus Ganow. In dit verband noemde hij onder meer de „New Age"-beweging. Ook de „klassieke" sekten moeten niet wor den onderschat. De Jehova's Getuigen hebben bijvoorbeeld ruim 7.000 aanhangers in West-Berlijn. Schildpadden kunnen meer over de vertellen dan hazen. Toch nog onverwacht las ik óp de winkelruit: 'Ophef fingsverkoop: 50% korting'. Een half jaar geleden was er al wel een gerucht geweest, maar er was nog niets ze ker. Toen ik het nu ineens zag. ben ik direct even van mijn fiets gestapt en naar binnen gegaan. Alsof ik het niet geloofde, zei ik: ,,Wat lees ik nou?" ,,Ja", zei hij, ,,het heeft ons ook nog overvallen". Ik moest het even tot me door laten drin gen. Het klinkt als een rouw- bericht. Een klein verlies is het wel. Het groentezaakje, waar ik nu al bijna drie jaar haast wekelijks kom, wordt opgeheven. Het was een bouwvallig pandje. Het zal met de grond gelijk worden gemaakt. Nu gaat het mij ook niet om dat pandje, maar om de mensen. Ik werd altijd bijzonder vrien delijk geholpen in dit winkel tje. Je was er geen nummer, maar iemand. Eèn verhaal wil ik erover vertellen. Op mijn wekelijkse boodschap- pendag was er een meneer voor me. Een bewoner van een gezinsvervangend te huis die geestelijk gehandi capt is. ,,Hebt u ook een postzegel voor een kaart", vroeg hij aan de vrouw van de groenteboer. „We zullen eens even kijken", zei zij. Ze ging naar achteren en kwam ■even later met een postze gel terug. Nu verkochten ze in dit winkeltje niet alleen groente en fruit, maar post zegels verwachtte ik er niet. „U doet dus ook in postze gels", zei ik toen de man vertrokken was. „Ach ja", zei hij, terwijl hij de prei af woog. „als je een mens kunt /ïelpen waarom zou je dat niet doen". Dit nu is het ver lies. Ze gaan verloren in de mo derne steden. Dit soort win keltjes waar een kleine moeite en een vriendelijk woord bij de prijs zijn inbe grepen. In het kerkdorp waar ik geboren werd, kre gen de klanten zelfs koffie in de woonkamer naast de winkel. Dat is al bijna een grijs verleden. Die kleine Winkeltjes met die gemoe delijke sfeer worden Schaars. Ik heb het niet na gezocht, maar ik vermoed dat in dit soort winkels ook geen speciale piepstripjes nodig zijn op de verpakking om diefstal te voorkomen. Je voelt spontaan aan, dat Je dat niet doet. In de grote supermarkten, waar van al les teveel ligt, zijn de dingen van niemand, zoals jij er ook niemand bent. Ik bedoel niet de kleine criminaliteit aan te moedigen of goed te praten, maar het is een aspect waar weinig bij wordt stilgestaan. Zo wind ik me ook altijd meer op over het beroven van een oude vrouw, die al leen woont of van wie het tasje op straat wordt ontfut seld, dan over het beroven van een grote bank. Die zijn ër wel voor verzekerd. Maar een weerloos mens beroven, vind ik laf. Misschien is de buit nog geen honderd gul den, maar ik ken iemand die erbij viel. Zij brak haar pols en durfde niet langer alleen te wonen. Haar geliefde huis moest ze opgeven. Grote gevolgen dus voor haar. Het is beter ook geen banken te beroven, en gegijzeld wor den lijkt me verschrikkelijk angstig, maar het beroven van oudere mensen, maakt me woedend maar dit tussen haakjes. Ik had het over het groentezaakje. Op de dag dat u dit leest, is de sluiting. Van een zelfstandi ge ondernemer wordt hij een werknemer. „Mijn man kon meteen al wel beginnen, maar hij wacht tot het nieu we jaar", zei zij. „We heb ben nu de kans om eens vrij te zijn met de Kerstdagen. Dat hebben we nog nooit gehad". Er wordt hard ge werkt in de kleine midden stand. Dat realiseer je je dan weer even. Het hele ge zin is vaak ingeschakeld. Velen zijn de laatste jaren over de kop gegaan. Ande ren zijn weggekocht of weg gesaneerd, zoals dat heet. _Een akelig woord. Alsof ze een zieke plek waren, zoals een tandarts een rotte tand wegsaneert. Ze waren, inte gendeel, een gezonde plek in de stad vanwege hun vriendelijkheid en hun aan dacht voor mensen. Ter ere van al dit soort pandjes en hun mensen, heb ik een mo ment stilgestaan bij het win keltje dat vandaag zijn laat ste klant heeft zien weg gaan. MARINUS VAN DEN BERG DR. K. BLEI, NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL HERVORMDE KERK: HAARLEM „U zegt het nou wel zo: „Er staat een pe riode Blei aan te komen", maar of dat zo zal zijn? De sy node bepaalt het beleid van de Hervormde Kerk". Een ty perende opmerking van de nieuwe secretaris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk. dr. Karei Blei uit Haarlem. Hij is voorzichtig in zijn uitspraken, er zich van bewust dat die worden beke ken in het kader van zijn nieuwe functie. En secretaris generaal zijn in de Hervorm de Kerk is een beetje een di plomatieke functie. Secreta ris-zijn van het moderamen (het bestuur) en adviseur zijn van de synode vraagt in het openbaar om een zekere te rughoudendheid in het uiten van de eigen mening. „Maar inderdaad, je bent wel steeds bezig het bereid voor te berei den. Bovendien ben je met de secretaris algemene zaken (ds.mr. J. Haeck) de „constan te factor" in de synode; de sy nodeleden zijn afgevaardigde voor een bepaalde tijd, die verdwijnen op een gegeven ogenblik weer. Als secretaris generaal heb je denk ik meer meer overzicht". Op één punt lijkt hij de om zichtigheid wat te laten varen. Dat is wanneer het gaat om „de waarheid in de kerk". Met veel betrokkenheid spreekt hij over dit thema, dat eigenlijk ook de rode draad was in zijn proefschrift „De onfeilbaarheid van de kerk" (1972). Vlak voor en tijdens het Tweede Vaticaans Conci lie raakte Blei die zijn jeugd doorbracht in Den Haag (Vreeswijkstraat, bij het Zui derpark), als zoon van een Haagse ambtenaar gefasci neerd door de wijze waarop in de Rooms-Katholieke Kerk omging met het onfeilbare leerambt van de paus, in 1870 vastgelegd. „Ik zag en zie in dat dogma het grote struikel blok voor de oecumene. Voor protestanten klinkt het heel vreemd in de oren wanneer rooms-katholieken zeggen: In Rome wordt de waarheid ge sproken. Wij menen dat de Dr. k. Blei: „We hebben elkaar wat te vertellen". waarheid niet kan worden ge fixeerd op een instantie. De waarheid is nu hier, dan daar. In de kerk, maar ook daar buiten". „Wel geloof ik dat je kunt zeggen dat de kerk, in het al gemeen, in de waarheid wordt gehouden en in die zin onfeilbaar is. Je mag er op re kenen, op grond van wat in de bijbel wordt gezegd, dat de waarheid van God altijd weer op komt duiken. Ik vind bij voorbeeld het optreden van Luther een manifestatie van de onfeilbaarheid van de kerk. De waarheid kwam toen uit de mond van de mon nik van de Wittenberg. Die belofte van Gods bevrijdende waarheid in deze wereld is een heel belangrijke. Daar door houd je de moed er in. In onze tijd schrijven veel men sen de kerk af. Dat is triest, maar ik word er niet moede loos van. Er komen andere tij den, dat staat vast. Die zeker heid ontslaat je natuurlijk niet van de plicht om als kerk voortdurend bezig te zijn zo goed mogelijk kerk te zijn in tijd en in omstandigheden waarin je zit. En dat proberen we dan ook". De kerk van Rome kan de waarheid lokaliseren, de ker ken van de Reformatie kun nen dat niet. „Daar zat het grote knelpunt voor de oecu mene in de tijd dat ik mijn proefschrift maakte en daar zit het knelpunt nog". Dr. Blei wijst er op dat tijdens het Vaticaans Concilie er we derzijds een nieuw elan groei de. „Het was een spannende tijd. Er kwam van alles op. Kung schreef zijn boeken en de bisschoppen kregen ruimte voor een eigen beleid. Het was ook een mooie tijd; men sen braken door kerkmuren heen. Protestanten zagen het massieve van de katholieke wereldkerk plaats maken voor lokaal beleid. Er kwa men openingen naar elkaar. Wij zijn daar gretig op in ge gaan. met zo'n Katholieke Kerk wilden we graag op pad. De Hervormde Kerk besloot in 1969 zelfs dat plaatselijk het besluit genomen kon wor den tot gemeenschappelijke viering van avondmaal/eu charistie". „Maar het is allemaal heel an ders gelopen dan we hadden gedacht. We zien een her nieuwde centralisering van de Katholieke Kerk. Al die grote reizen van de paus zijn daar een sterk voorbeeld van. We zitten weer met hetzelfde kerkbeeld als van voor Vati- canum II". De teleurstelling van veel ka tholieken over deze ontwik keling is voor dr. Blei ook re- .den geweest tegen een ont moeting te zijn van zijn kerk met de paus tijdens diens ver blijf in Nederland. „Ik merkte dat veel Nederlandse katho lieken met wie wij onze oecu menische ontmoetingen be leefden, die ontmoeting zou den zien als een erkenning door onder meer de Hervorm de Kerk van de kerkpolitiek die deze paus voert. Ze zou den dat als een'klap in het ge zicht ervaren, wist ik. Daar om was ik er tegen. Uit soli dariteit dus met die katholie ken in ons land die het graag anders willen met hun kerk en met de oecumene". „Het moet duidelijk zijn, ik ben een groot voorstander van oecumenische contacted met de Rooms-Katholieke Kerk. Het is denk ik een van de grootste oecumenische op drachten die we hebben. Maar ik vind dat wij ons als prote stantse kerken primair moe ten richten op de Nederlandse kerkprovincie, niet op Rome. Het is een andere zaak als de Nederlandse katholieken ons verwijzen naar Rome". Logisch dat dr. Blei niet zo onder de indruk is van het te genbezoek dat Nederlandse protestanten brachten aan het Vaticaan, afgelopen voorjaar. „Nogmaals, ik vind dat de protestantse kerken in de eer ste plaats de katholieken in eigen land moeten aanspre ken als oecumenische ge sprekspartner". Hij zegt geen goed zicht te hebben op wat de „vervolg- commissie" van hervorm den, gereformeerden, luthera nen en katholieken aan het doen is en precies wil. De commissie werd op initiatief van kardinaal Simonis inge steld om voort te gaan met de gesprekken die in Rome zijn gevoerd op het Secretariaat voor de Eenheid. „Het gevaar van zo'n commissie is dat die naast en eigenlijk tegen het werk van de Raad van Ker ken in gaat opereren. Die Raad van Kerken is de plaats waar wij elkaar ontmoeten, vind ik. En nu is er opeens een groepje mensen dat met de Katholieke Kerk gaat pra ten. Nee, daar zie ik niet zo veel in". Het gesprek tussen Rome en Reformatie moet, bijvoorbeeld in de Raad van Kerken, voor al doorgaan, vindt dr. Blei. „Ik denk dat die opdracht on verkort blijft gelden. En we hebben elkaar wel wat te ver tellen denk ik. Bijvoorbeeld als het gaat over die waar- heidsvraag, dus de onfeilbaar heid. Katholieken vragen ons protestanten of wij de realiteit van de Geest in de kerk wel serieus genoeg nemen en wij protestanten vragen aan de katholieken of zij niet te veel de vrijheid van de Geest die waait waarheen Hij wil willen inperken". LÜTSEN KOOISTRA DEN HAAG Op initiatief van vijf rooms-katholieke or ganisaties wordt van 19 tot en met 21 maart 1987 in Tilburg een symposium gehouden ter voorbereiding van de bis schoppensynode over de plaats van de leek in de RK Kerk, die in het najaar van 1987 in Rome plaatsheeft. De voorlopige titel is: „Leken, deskundigen bij de gratie Gods; een congres over roe ping en zending van de leek". De organisatoren zijn de ka tholieke theologische faculteit van Tilburg, die in 1987 twin tig jaar bestaat, het Werkge- nootschap van Katholieke Theologen in Nederland, de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, de Radboud- stichting en het Thijmgenoot- schap. Op 19 maart zal vooral aan dacht worden besteed aan de plaats van de vrijwilligers in het werk van de plaatselijke kerk en aan de positie van de vrouw in de kerk. Vrijdag 20 maart staat in het teken van „De gelovige en de agenda voor de toekomst". Die dag zal onder meer in werkgroepen aandacht wor den besteed aan de houding van christenen ten aanzien van actuele vraagstukken, zo als de sociaal-economische orde, relaties en het milieube heer. Zaterdag 21 maart zal een drietal sprekers, onder wie de bisschop van Groningen, dr. J.B.W.M. Möller, en de oud- premier van Portugal, mevr. Maria de Lourdes Pintasilgo, ingaan op de plaats en verant woordelijkheid van de chris ten in de kerk en samenle ving van deze tijd. Deze dag wordt met een eucharistievie ring besloten. DEN HAAG Het ministe rie van buitenlandse zaken belemmert de activiteiten van de Nederlandse vredesbewe ging inzake Nicaragua. Het rpinisterie heeft de vereniging Personele Samenwerking met Ontwikkelingslanden, die met overheidsgeld werkt, geen toestemming gegeven steun te verlenen aan het vredesbu reau in Managua, dat afgelo pen zomer onder auspiciën van het IKV en Pax Christi is opgericht. „Het lijkt erop dat het minis terie het onafhankelijke vre desbureau als een bedreiging ziet van het officiële beleid van Nederland en de bondge noten ten aanzien van Nicara gua." Aldus schrijft Pax Christi-secretaris Jan ter Laak in een brief aan de ach terban van Pax Christi. Daar in vraagt hij de vaste kern van Pax Christi-sympathisan- ten een tientje (of meer) over te maken om het gat in de be groting (120.000 gulden) te dichten. Het vredesbureau, dat op 21 augustus door voorzitter prof. dr. D.C. Mulder van de Raad van Kerken in Nederland werd geopend, krijgt tot nu toe financiële steun van steun van de NOVIB, Solidaridad en de Franciscanen. Eerder heeft het ministerie druk uitgeoefend op de ker kelijke medefinancieringsor ganisaties (ICCO en CEBE- MO) om geen (overheids)geld voor dit vredesbureau be schikbaar te stellen, zo werd afgelopen zomer van die zijde bevestigd. Ter Laak zei in een toelich ting de houding van Van den Broek des te opmerkelijker te vinden omdat dit initiatief van de vredesbewegingen uit gaat van het zogenaamde Contadora-plan, waar de Ne derlandse regering mee in stemt. Bovendien zijn er ga ranties ingebouwd dat het vredesbureau niet door de sandinisten voor propagandis tische doeleinden kan worden gebruikt. De Pax Christi-secretaris vreest een zelfde lot voor een onderzoek naar de activiteiten van de Contra's in Europa. Dit project, dat bij de Nationa le Commissie Ontwikkelings samenwerking is ingediend, schijnt eveneens op grote be zwaren te stuiten, aldus Ter Laak. Zwitserse kerkdiensten voor slapelozen BAZEL De dit jaar in het Zwitserse Bazel gehouden oe cumenische kerkdiensten voor slapelozen blijken een schot in de roos te zijn. De om half tien aanvangende dien sten werden bezocht door te gen de dertig meest oudere mensen, die om wat voor re den dan ook moeilijk de slaap kunnen vatten en graag met anderen dat lot willen delen. De dienstdoende dominee of pastoor houdt zijn slapeloze gemeente in de regel twee uur lang in zijn ban. Op 23 decem ber kunnen de slapelozen van Bazel weer in de kerkbanken plaatsnemen. Noodklok De Italiaanse priester Agostino Cerri luidt elke dinsdag de noodklok van zijn kerk in Giussano, een dorpje ten noorden van Milaan, uit protest tegen het feit dat in een naburige kli niek abortussen worden uitgevoerd. De 66-jarige priester heeft van een rechter het bevel gekregen daarmee te stoppen, omdat hij daarmee de rust verstoort. Don Cerri wil daar echter niets van weten. Zuidafrikaanse kerkleiders eisen vóór Kerstmis opheffing noodtoestand DURBAN De vertegenwoordigers van zeven christelijke godsdiensten in Zuid-Afrika hebben in een verklaring de op heffing van de noodtoestand geëist. De kerkleiders, onder wie de voorzitter van de bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, aartsbisschop Denis Hurley, beklagen zich erover dat de noodtoestand het kerstfeest verstoort. Voor alle christenen is het vieren van Kerstmis vertroebeld doordat zij telkens moeten denken aan de ongeveer 500 jongeren die gevangen zitten, aldus de verklaring. Ook de aanwezigheid van duizen den soldaten in de zwarte woonoorden, de sterke beperking van de vrijheid van meningsuiting en de angst in veler hart kunnen volgens de kerkleiders niet worden genegeerd. Volgens schattingen van tegenstanders van het apartheidsre gime zijn sinds juni circa 20.000 mensen op grond van de noodtoestand gearresteerd. Ongeveer de helft van hen be vindt zich nog in de gevangenis. Vorige week is de actie „Free the children" begonnen die zich erop richt dat alle kin deren en jongeren onder de 18 jaar voor Kerstmis worden vrijgelaten. Boemerang-effect LlBANON, ooit een welvarende republiek, is in de afgi pen jaren verworden tot het wilde westen van het Mitjj Oosten. Het politieke toneel wordt beheerst door tot de f den bewapende milities, gerecruteerd uit de verschille bevolkingsgroepen: Druzen, maronieten, sji'ieten en soen| ten. Bij de minste aanleiding raken ze onderling slaags, i een centraal gezag is al lang geen sprake meer. Het is g wonder dat het zwaar beproefde land van de ene mini-Ij geroorlog in de andere rolt. Alle politieke, raciale en culti le tegenstellingen die het Midden-Oosten kent, worderv voorkeur in Libanon uitgevochten. De sji'ietische Amal-militie onder aanvoering van ni Berri voert al enkele weken met actieve steun van Syria Israël een gewapende actie tegen Palestijnen in Libanon.' heeft er deze week toe geleid dat Amnesty International het lot heeft moeten aantrekken van zeker 2.000 jonge tijnen, die de Amal in kampen in Zuid-Libanon gevan houdt. De actie tegen de Palestijnen is een duidelijke pof de naar Libanon teruggekeerde verzetsorganisatie PLO Jasser Arafat opnieuw uit het land te verdrijven. Wantj misnoegen van onder anderen de Syrische president Asi is Jasser Arafat er in geslaagd zijn positie als PLO-leider alleen te handhaven, maar zelfs te versterken. ISRAEL heeft er evenals Syrië belang bij dat aan de rol i de PLO-leider en daarmee aan de voortdurende bedreig van Israël een einde komt. Jeruzalem moet er niet aan d ken dat de ten koste van grote offers uit Libanon verdre, PLO-strijders in dat land opnieuw de lakens zou gaan uii len. Vandaar het merkwaardige monsterverbond tussen mascus en Jeruzalem ten gunste van de Amal-militie. He! sico is echter dat deze Israëlische politiek uiteindelijk als boemerang zal werken. In de oorlog tussen Iran en Irak, een andere bloedige tri die die zich al jaren voortsleept, heeft Israël ook op i merkwaardige manier partij gekozen: vóór Khomeiny. heeft bij wijze van „vriendendienst" bemiddeld in Reag Iraanse avontuur en deze week, temidden van alle op\| ding over „Irangate", zelfverzekerd laten weten dat het i der aarzelen Amerika weer de helpende hand zou willen steken. Bovendien exporteert Israëls eigen formidabele penindustrie ondertussen volop richting Teheran. Het j daarbij niet om de deviezen, die deze transacties oplevei maar om te bewerkstelligen dat de oorlog tussen de ti Arabische „broederstaten" zo lang mogelijk voortduurt, dat Irak leegbloedt. Voor de moderne Iraakse krijgsmj heeft Jeruzalem namelijk aanmerkelijk meer ontzag i voor de Iraanse, die bovendien veel verder van de gren van Israël is gelegerd. HET lijkt de omgekeerde wereld: Jeruzalem steunt de n caalste islamitische fundamentalisten en daarmee de j klaarde doodsvijanden van Israël. Gekozen is voor een S tegie die er toe bijdraagt dat de Arabische landen in ei huis voorlopig zoveel problemen houden met radicale menten, dat ze aan nieuwe acties tegen Israël niet toekon Het is een gok die totaal verkeerd kan uitpakken. Ook weinige potentiële vrienden die Israël in het Midden-Ooi heeft president Moebarak van Egypte en koningin Hi sein van Jordanië komen er immers door in moeilijk den. In een door interne twisten verscheurde Arabische reld zal bovendien op den duur ook Israël niet veilig zij Veel bewolking DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich tussen een diepe depressie ten zuiden van IJs land, met een hogedrukgebied boven Midden-Europa. De de pressie verplaatst zich naar het noordoosten en een bijbeho rende randstoring passeert ons. De wind is toegenomen waardoor het vanochtend is gaan regenen. De hoeveelhe-' den zijn niet erg groot. Vooral aan de kust staat veel wind. Als de storing voorbij is draait de wind vanavond naar het westen. In de loop van morgen volgt een rug van hogedruk en blijft het droog. Na morgen houden we wisselvallig weer en veranderen de temperatu ren niet veel. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: in het alge meen veel bewolking en af en toe regen, mogelijk ook sneeuw. Middagtemperatuur tussen 0 en 4 graden, 's nachts lichte vorst. Groot-Brittannië, Ierland: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 4 gra den in het noorden tot 9 gra den in het zuiden. Benelux: wolkenvelden, maandag regen. Middagtempe ratuur ongeveer 6 graden. Duitsland: opklaringen, maar ook op veel plaatsen hardnek kige mist. Morgen in het noordwesten mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur tus sen 1 en 6 graden. Frankrijk: morgen perioden met zon, ook op veel plaatsen hardnekkige mist. Maandag vooral in het westen veel be wolking en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur van 5 graden in het noordoosten tot 10 graden in het zuidwesten, aan de Rivièra tot 12 graden. Spanje, Portugal: perioden met zon, vrijwel overal droog, maar langs de Golf van Biska je mogelijk wat regen. Middag temperatuur van 13 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden, op de Spaanse Hoogvlakte rond 9 graden en 's nachts lichte vorst. kale buien. Middagtemp tuur van 11 graden in noorden en in de Povli omstreeks 6 graden tot 15 den in het zuiden. Alpengebied: perioden zon, in de dalen mist. Moi mogelijk neerslag, boven meter in de vorm van snee In de nacht lichte tot ma vorst, middagtemperal rond 3 graden. Nulgrac grens op ongeveer 1000 me De Korte (4) Naarmate er meer beh wordt over de wijze waaro; ministers Lubbers en Van Broek volstrekt buiten VVD-collega's om het be: van koningin Beatrix aar Japanse keizer aan het v bereiden waren, stijgt mijn grip voor de z.g. „procedu fout" van VVD-minister Korte. De hoge toon die C premier Lubbers aans over het optreden van Korte past hem allerm; Zelf handelde hij immers laakbaar door bewust het zoek van de Koningin zö tt gelen dat er bij het eenr bekend worden van de p nen bijna geen terug meer gelijk zou zijn. Wij kun achteraf bezien de liberi slechts dankbaar zijn dal in terechte verontwaa ging, zij het dan via een o: rechte procedure de kv tie naar buiten hebben bracht. Als de slachtoffers de wrede Japanse overhi sing in de Tweede Wereldi log daardoor bespaard wi wat hen al veel eerder spaard had moeten en kun worden, een vriendschappe contact van hun regeringsi tegenwoordigers met het s] bool van de veroorzakers hun leed, dan is die procedi le fout nog zo fout niet weest.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2