BOEK EENS EEN PETER STUYVESANT DROOMVAKANTIE... male Ik wil naar een vakantieland waarikaktie vind als ik Somen groeien ook in Zuidoost-Azië niet neer tot in de hemel ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 £eidóc@ou4amt Blijf je slaan, dan ben je al >auw het middelpunt van een iploop. Tussen de tien en vijftien mensen - mannen en vrouwen - drommen om je ïeen, vuren vragen op je af if geven antwoorden die alle- naal in goed of krom Engels vertaald worden door degene lie je als eerste heeft aange- dampt en die tijdens de con versatie ook telkens laat blij- ;en dat hij de oudste rechten ïeeft: hij gaat soms in discus- ie over een vraag of een ant- voord voordat hij het een en inder weer vertaalt. Wanneer e je na een kwartiertje ver- intschuldigt en van tien of 'ijftien vriendelijke glimla- :hen afscheid hebt genomen, luurt het nauwelijks twintig tappen of je wordt opnieuw langeklampt. )e binnenstad van Shanghai ijkt trouwens een aaneen- chakeling van oploopjes. Er s vrijwel geen politie op traat, maar het chaotische 'erkeer wordt streng in de ïand gehouden door gepen- ioneerden die dit karwei on- «zoldigd verrichten en aan lun armband, vlaggetje en nerpend fluitje een indruk wekkend gezag ontlenen. :ietsers die bij rood licht ook naar een halve meter over de vitte streep komen of voet- [angers die dwars door de lichte rij bussen, vrachtwa- ens en fietsen naar de over- ;ant proberen te sluipen kun- len op een luide en langduri- e uitbrander rekenen en ook lat is telkens weer reden 'oor een kleine samenscho- ing, waarbij de sympathie erlijk verdeeld wordt tussen lachtoffer en gezag. Cosmetica Shanghai heeft niet ten on echte de naam een open stad e zijn. Hier is men meer dan lders in China bereid tradi- ies op te geven en het nieu we te accepteren. Daarom waardoor de prijzen voor hun produkten en diensten inzakken. Het beleid wordt niet op elkaar afgestemd, er is geen sprake van kartelvor ming. Vooj" een land als Maleisie komt er nog iets bij. Maleisië had zich vooral gericht op de zware industrie, maar die is totaal ingezakt. Maleisië meende zich bovendien ten onrechte een uitgesproken prestige-object te kunnen ver oorloven: een eigen auto, in samenwerking met Japan ge bouwd. Dat werd geen suc ces. Japan De economische reus Japan is „still going strong" en daar komt voorlopig beslist geen verandering in. De invloed van Japan neemt ook toe, omdat het land optreedt als financier van activiteiten in de andere landen in de regio. Japan is dus een grote inves teerder en dat is niet onbe langrijk, want het vertrouwen van de westerse banken in Zuidoost-Azie is toch wel wat geschaad en de voorwaarden voor leningen worden ongun stiger. Behalve Japan doen ook lan den als Zuid-Korea en Tai wan het nog steeds goed en halen zelfs hogere groeicijfers dan hel land van de rijzende zon. Korea verwacht zelfs voor dit jaar tien procent groei - vooral door veel goedkope olie-invoer en het zakken van de dollar. Op de lange termijn kunnen Korea en Taiwan geduchte concur renten voor Japan worden. Er wordt gezegd dat de toeris tenindustrie de economische teruggang in Zuidoost-Azië gunstig kan beïnvloeden. En inderdaad is het toerisme voor het gebied al jaren een toenemende bron van inkom sten. Het valt echter nauwe lijks aan te nemen dat alleen daarmee de „crisis" tot staan kan worden gebracht. Crisis is overigens een groot woord voor minder groei. Hooguit kan gesteld worden dat de euforie niet terecht is geweest. Nu zijn er boven dien weer iets positiever ver halen over de landen rond de Stille Oceaan te vertellen, maar het is maar al te duide lijk dat de bomen ook hier niet (meer) tot in de hemel groeien. MARTIN VOORN 1HANGHAI - Al bij de :erste aanblik is het dui- lelijk dat Shanghai de ichtstbevolkte stad van China is. Vooral op de Waitan (de „Bund") en op de Nanjing Dong Lu Voor 1949 „Nanking iload") krioelt het van de jussen, fietsers en voet- ;angers. Het aardige van iet stadscentrum van Shanghai is, dat een vreemdeling zich nooit :enzaam behoeft te voe- en. Je kunt geen tien meter lopen of je wordt aangeklampt door een ongere of oudere man vrouwen doen dat ken nelijk niet) die „hello" en vraagt waar je vandaan komt. jongeren hebben blijkbaar vooral belangstelling voor „Die lustige Witwe", in een uitvoering van een gezelschap uit Peking. En voor „Koning Oedipus", opgevoerd door de Centrale Academie voor Dra matische Kunst of Shakespe are's „Othello", dat op het re pertoire staat van de „Thea tergroep van de Chinese Spoorwegen". De drie studenten die „Othel lo" gezien hebben zijn diep onder de indruk. Het is ove rigens niet hun eerste kennis making met westers toneel. Er zijn tegenwoordig in Shanghai behalve de hotel bars weinig gelegenheden waar je na een voorstelling nog iets kunt drinken, dus vind de discussie na afloop op de stoep voor het theater plaats. Van Othello" komen we al gauw via de Britten (en hun voormalige concessies) bij het Westen in het alge meen en tenslotte bij Karl Marx uit (dit jaar zijn voor het eerst de complete werken van Marx en Engels in het Chinees verschenen.) De stu denten - je kunt de leeftijd van Aziaten moeilijk schat ten, maar ze lijken nog geen twintig jaar - tillen niet zwaar aan de Culturele Revo lutie. „Onze ouders hebben daaronder geleden, maar wij hebben die niet meegemaakt. Natuurlijk hebben wij er be grip voor, dat kunstenaars nu vragen om een monument voor de slachtoffers van de Culturele Revolutie. Wat ons echter vooral interesseert is: hoe moet het nu verder? En dan gaat het eCniet op de eer ste plaats om of en in welk tempo we-wel varender wor den. Dat is ook_ belangrijk, maar andere zaken zijn be langrijker: de vrijheid van denken en de vrijheid van wetenschap". „De economische hervormin gen die momenteel worden doorgevoerd zijn van groot belang, want China is nu weer in staat zichzelf te voe den. Maar wezenlijker is de hervorming op het terrein van het denken. Wanneer we vrijelijk nieuwe theorieen kunnen ontwikkelen, nieuwe wegen kunnen zoeken, dan is dat een hervorming die veel meer invloed zal hebben op onze toekomst". Het drietal studeert aan de economische faculteit en elk van hen houdt Marx wel voor gezien. Ze blijken gefas cineerd door de onlangs ge publiceerde stellingen van een professor uit Nanjing, die onder meer beweerd heeft, dat de antwoorden op de hui dige vragen die de Chinese economie stelt niet in „Het Kapitaal" van Marx, maar in de boeken van Britse en Amerikaanse economen ge zocht moeten wórden. LEO VAN VLIJMEN )EN HAAG - De wereld ceek in 1984 en '85 met 'erbazing naar de groei- :ijfers die de landen in Zuidoost-Azië bereikten. Zuid-Korea, Taiwan, Sin- ;apore, Maleisië, de Fili- )ijnen, Thailand, Hong- cong, Indonesië: de Asi- in-landen, met in hun ïabijheid de economische eus Japan en de „mense- ijke" reus China, scoor- len erg hoog. Vooral als ;evolg van het inzakken 'an olie-, tin-, rubber- en lalmolieprijzen en de te uggelopen importen van Ie VS en China zijn de uichkreten verstomd. De mforie is over. )e meest drastische achter- ïitgang heeft in Singapore tlaatsgevonden. In 1984 injkte een groeicijfer van 8,2 irocent op de balans, een aar later was er sprake van 1,8 procent negatieve groei, n Hongkong viel de groei te ug van 9,3 procent naar 0,8 irocent. Taiwan hield in '85 log maar 4,1 van z'n 8,2 pro cent groei van het jaar daar door over. In" Zuid-Korea verminderde de groei van 7,9 irocent in '84 naar 5,3 pro cent in '85. Maleisië ging van 7,6 naar 2,8 procent. Indone sië en Thailand staan er nog veel slechter voor. Deze lan den krijgen zelfs nog ontwik- celingshulp. Voor die tijd detoneerden ei genlijk alleen de Filipijnen in het gebied. De instabiele re- Sering Marcos had geen kans Sezien - om het maar eens vriendelijk te zeggen - de economie een stimulans te leven. Ook de immense per soonlijke uitgaven van de fa milie Marcos (Imelda inves teerde veel geld in de schoe nen- en lingerie-industrie met haar aanschaf van 2200 paar schoenen en 500 zwarte be ha's) konden daar geen ver betering in brengen. Olieprijzen Indonesië was in het gebied rond de Stille Oceaan het land dat het, in verband met de keldering van de olieprij zen, het hardst te verduren kreeg. Anno 1986 - bijna '87 - zijn de olieprijzen weer iets gestegen, maar zo-mooi als vroeger wordt 't nooit meer. Ook Maleisie leed ove rigens onder de lage olieprij zen. Te verwachten valt dat het gebied een speelbal van de prijzen op de wereldmarkt blijft. De klap die het inzakken van de olie-,.tin-, rubber- en pal- molieprijzen de economie van het gebied toebracht, geeft tegelijkertijd aan, dat deze landen te sterk afhanke lijk zijn van bepaalde pro dukten. Die afhankelijkheid is wel wat minder geworden, maar is kennelijk nog steeds een probleem. Deskundigen vinden bijvoorbeeld dat een percentage van dertig voor de industrie op het totale natio nale produkt veel te weinig is. Als gevolg van de economi sche depressie moesten de re geringen bezuinigen. En die bezuinigingsoperaties slaan gaten in ambitieuze plannen het vliegwiel van de econo mie nog sneller te laten draai en. Er wordt hard gewerkt aan infrastructurele voorzie ningen en aan een verbete ring van de industrie, maar ook daar gaat nu minder geld naar toe. China Met spanning wacht Zuid- oost-Azië totdat de economie van China tot grote bloei komt. Maar het is de vraag of juist de Aziatische landen daarvan het meest profiteren. Bovendien zeggen de progno Het hoogste hotel ter wereld staat in Singapore: het West in Stamford hotel. Dit land heeft veel geïnvesteerd in hotels, die nu echter voor een groot deel leeg staan. Toch kan volgens deskundigen de toeristenindustrie de landen in Zuidoost-Azië een nieuwe stimulans geven. ses weliswaar dat China zich heel snel zal verbeteren, maar voorlopig kampt het land nog steeds met een tekort aan harde valuta. Een miljard Chinezen zorgen trouwens nu nog voor een lager Bruto Na tionaal Produkt dan 14,5 mil joen Nederlanders. Van Chi na mogen geen wonderen worden verwacht. De investeringswetgevirig in de landen ronde de Stille Oceaan was niet altijd even uitnodigend voor westerse in vesteerders. Er waren te veel barrières en de buitenlandse investeringen liepen dan ook sterk terug. De investerings wetgeving is nu met name in Indonesië en Maleisië beter, maar dat gaat weer ten koste van de bescherming van lo kale produkten. Een zwak punt is ook dat de belangen van deze landen pa rallel lopen. Als een land lage invoerrechten Jieeft moet het buurland eveneens die rich ting op. En dat geeft weer aan dat deze landen elkaar sterk (moeten) beconcurreren, In de winkelcentra is welis waar van alles te koop (van minirokken en moderne prui ken tot - Boeddha betere het - Japanse walkmen en langspeelplaten met naar be lieven dixielandmuziek of klassiek-Chinese melodieën), maar slechts een tiental me ters achter de facade van „Nanking Road" bevinden zich armoedige steegjes, waar de meeste mensen nog min der dan de in Shanghai ge middelde 4,5 vierkante meter woonruimte hebben. Het le ven speelt zich daar op straat af omdat er in de woningen onvoldoende of geen licht is. Revolutie De dertigduizend studenten die in Shanghai wonen gaan niet naar het grote circusthea ter, waar de wereldberoemde Shanghai-acrobaten hun on gelooflijke kunsten vertonen, want de enige Chinezen die je daar ziet zijn begeleiders van de groepen buitenlandse toe risten voor wie Shanghai-a- crobatiek een „must" is. De Chinezen en met name de studenten onder hen hebben een voorkeur voor een van de dertien grote theaters wel ke Shanghai rijk is. Daar worden natuurlijk Chinese opera's opgevoerd, maar de Voor meer informatie: ANVR "goede reis" reis- buro's herkenbaar aan de Peter Stuyvesant Travel sticker, of reizen verkopende Rabo- banken of bel 010-43316 66. Boven: Theehuis in het tempelcomplex van de Jade Boeddha. Wie een peuk in de vijver gooit gaat op de bon. Links: In de zijstraatjes van de grote winkelstraten is armoe troef vindt men op de vijf kilome ter lange Nanjing Dong Lu ook meer schoonheidssalons dan in Peking, hoewel de kos- metische industrie ook daar in opmars is. Want de Chine se vrouw mag na dertig stren ge jaren weer mooi zijn. Lip penstift, oogschaduw, poeder en huidcrême - meestal Chi nese, soms Japanse, maar het liefst westerse merken - zijn gevraagde artikelen. Een jon ge vrouw legt tijdens een op loop op de Bund echter uit, dat er wel verschil is met het Westen. „De vrouwen in Chi na maken zich tegenwoordig op omdat ze er voor zichzelf leuk willen uitzien. Wij doen dat niet om een man te beha gen. Huwelijken komen in China nog op een traditionele manier tot stand. De ouders spelen daarbij een belangrij ker rol dan de make-up". De hele samenscholing grijnst. Sinds het midden van de vo rige eeu\V is Shanghai een we reldhaven van betekenis en het werd al spoedig een reldcentrum van zeemansver- maak, opiumhandel en gang- sterdom. Geen wonder dat Shanghai tegelijkertijd een broedplaats was van revolu tionaire bewegingen. In 1853 brak in Shanghai een opstand uil die door het „Genoot schap van het Kleine Mes" was georganiseerd. In de zo mer van 1921 werd in Shang hai de Chinese communisti sche partij opgericht, met onze Nederlandse Kominter n-activist Sneevliet als peet vader. En ruim veertig jaar later koos de „Bende van Vier" in Shanghai haar hoofdkwartier. Dixieland Maar het is altijd een bedrij vige stad gebleven. Een kwart van alle consumptieartikelen die in China over de toon bank gaan wordt in Shanghai geproduceerd. Een vloer kleed, een zijden jurk, een stuk speelgoed, een ijskast of een tv-toestel waar „Made in Shanghai" op staat wordt door de Chinezen als een rij ke aanwinst beschouwd. Ruim vijftien procent van alle inkomsten die de rege ring in Peking krijgt zijn uit Shanghai afkomstig. De grote verwachtingen die de centrale regering na de economische hervormingen koesterde heeft Shanghai ech ter nog niet kunnen waarma ken. Tachtig procent van de fabrieken dateert van voor de oorlog of uit de periode waar in de industrie naar Sovjet- russisch model werd gemo derniseerd. En de infrastruc tuur is onderontwikkeld ge bleven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 29