Hitiers geest laat zich maar niet verdrijven Kerst- terreur ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 BERCHTESGADEN - Met een kaartje waarop de toestand van voor 1945 in de hand scharrelen ze over de paadjes op de Obersalz- berg, zoekend naar sporen. Deze keer zijn het drie Amerikanen, die toen nog niet eens waren geboren. Andere keren zijn het de Duitse soldaten van destijds, soms de ge volgen van het front nog duidelijk dragend door het gehele of gedeel telijke gemis van ledematen. Maar ook zie je er in spijkerteer gehulde jongeren met kaalgeknipte koppen. Allemaal zijn ze op zoek naar de zelfde sporen: die van Hitier en zijn trawanten. Zeker, de Beierse regering heeft in 1952 met de nodige springladingen krachtda dig de restanten verwijderd van de meeste bouwsels die de misdadige lei ders van het Derde Rijk in het prachtige natuurschoon van de Obersalzberg had den laten optrekken. Maar het doel, voorkomen dat uit de Obersalzberg een soort Hitler-bedevaartsoord zou worden, is niet bereikt. Veel sporen zijn onuit wisbaar. Daar helpt geen springlading of snelgroeiend kreupelhout. Hitiers geest waart nog volop rond op de Obersalz berg. Bij het VVV-kantoor zoekt de toerist te vergeefs naar foldermateriaal dat herin hert aan de bruine jaren tussen 1933 en 1945, toen de bloedvlag met het haken kruis op de Obersalzberg wapperde. Niettemin is er bij het baliepersoneel vrijwel dagelijks vraag naar. Zelfs wordt wel gevraagd naar kaartjes met de routes die de Führer destijds placht te wande len. Adjunct-directeur Fritz Hanke en het hoofd van de gastendienst, Joseph P. Schumacher, zijn een en al bereidwillig heid. Een dik pakket informatiemateri aal is het welkomstgeschenk. „Dat is al les wat wij hier voor de toeristen be schikbaar hebben", zegt Schumacher. „Er is niets bij dat naar de naziperiode verwijst. Berchtesgaden en omgeving hebben zo veel te bieden, dat we de hele Hitlercultus kunnen missen als kies pijn". Hanke vult aan: „Het Kehlstein- huis stamt natuurlijk wel uit die periode. Los van de ontstaansgeschiedenis is dat een fantastisch staaltje van bouwkunst. We zijn werkelijk blij dat de geallieerden dit niet hebben opgeblazen en dat het toegankelijk is gemaakt voor de toeris ten. Natuurlijk noemen wij het huis in ons wervingsmateriaal, overigens zonder daar nadrukkelijk bij te vertellen dat het een geschenk van Reichsleiter Bormann aan Hitler was, ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag. Afhankelijk van hoe de belangstelling tijdens de excursies is, vertelt de gids natuurlijk wel het een en ander over het verleden en de ont staansgeschiedenis van hét Kehlstein- huis. Wat echt gebeurd is, moet niet worden verzwegen. U bent hier zelf im mers in feite op zoek naar sporen uit de nazitijd „Maar zodra wij merken, dat de belang stelling voor de Obersalzberg en het Kehlsteinhuis de grens van het gezonde overschrijdt, doen we daar wat aan", zegt Hanke. „Als we mensen betrappen die leuzen of hakenkruisen kladden, dan waarschuwen we onmiddellijk de politie. Maar ja, meestal vind je die kruisen en leuzen pas na een klacht van een langs komende toerist die er zich terecht aan ergert. Mensen die zich niet weten te ge dragen worden eveneens verwijderd. Deze zomer was er korte tijd bij het Kehlsteinhuis een man uit Stuttgart, die zich in een nazi-uniform had gekleed en die zich bij het huis tegen betaling door de toeristen als Hitier liet fotograferen. Het kon kennelijk uit, want meneer reed dagelijks in een Mercedes heen en weer tussen Stuttgart en Berchtesgaden: Toen we er achter kwamen hebben we natuur lijk meteen de politie ingeschakeld. De man heeft van de rechter een verbod ge kregen zich ooit nog in Berchtesgaden te lóten zien. Waardering Hanke heeft alle waardering voor de po gingen die dc Beierse regering heeft ge daan om met de Obersalzberg een nieu we start te kunnen maken. Maar toch vindt hij het jammer dat de ruïnes van met name de woningen van Adolf Hit ler, Hermann Góring en Martin Bor mann zijn opgeblazen in plaats van in hun oorspronkelijke staat hersteld: „Men had ze moeten laten staan, niet als een bedevaartsoord, maar als een waar schuwend gedenkteken. Je kunt het ver leden niet weghalen door de tastbare res tanten daarvan op te blazen. Het zou voor al die Duitsers, die zich in de oor log met geheven arm door Hitier naar het front heben laten sturen, goed zijn geweest te zien hoe gigantisch ze bedro gen werden. Om te zien hoe de heren en hun gezinnen hier, bij alle oorlogsellende en bittere armoe in de kapotgebombar- deerde woonoorden, in weelde baadden. Dat zou ook leerzaam zijn voor die en kele jeugdige neonazi's die hier toch elk jaar weer opduiken. Nu zijn ze op zoek naar Duitslands zogenaamde grote verle den. Dan hadden ze kunnen zien hoe klein dat is, hoe weinig die leiders zich aantrokken van de mensen die hen zo vereerden". Het heeft allemaal niet zo mogen wezen. Op 25 april 1945, toen het Derde Rijk al nagenoeg ineen was gestort, verscheen een eskader Britse Lancaster-bommen werpers boven de Obersalzberg. Ze mik ten uitstekend en plaatsten voltreffers op de woonhuizen van Hitier, Bormann en Góring, alsmede op het daartussen gele gen SS-kazernecomplex en het gebouw van de Reichssicherheitsdienst (SD), het vroegere hotel Zum Turken. Ook het gi gantische kassencomplex, waarin tot het laatst van de oorlog de champignons voor de vleesverafschuwende Führer werden gekweekt, was voorgoed on bruikbaar geworden. De Obersalzberg was op slag veranderd in een kraterland schap vol ruines. Bormanns huis was vrijwel volledig weggevaagd. Van de meeste andere bouwwerken stonden ech ter nog hele stukken, zij het flink geha vend, overeind. Eind april 1952 kreeg de Beierse deelstaatregering haar zin. De Obersalzberg, vroeger al een toeristische attractie van formaat en hooggewaar deerd kuuroord, mocht weer open voor het publiek, echter onder voorwaarde dat alles was aan de Hitlertijd herinner de zou worden opgeblazen en afgevoerd. Op 30 april van dat jaar klonk de eerste reeks ontploffingen. Hotel Zum Turken is het enige gebouw op de Obersalzberg dat niet in Amerikaanse handen is. Het is ten koste van miljoenen in de oorspronkelijke staat teruggebracht. In de nazitijd was er een SD-centrale in gevestigd. Het gebouw werd bij het bombardement in april 1945 zwaar beschadigd. Platterhof En nu? Op'pèrvlakkig gezien zijn de Hit- Ier-herinneringen inderdaad verdwenen. Maar op het tweede gezicht is er zelfs voor het ongeoefende oog nog heel wat terug te vinden. In de eerste plaats komt dat doordat lang niet alle in de nazitijd opgetrokken bouwwerken inderdaad zijn verwijderd. Een van de grootste com plexen van destijds, de Platterhof, heb ben de Amerikanen gerestaureerd. Het heet nu Hotel General Walker en biedt luxueus onderdak aan in Duitsland gele gerde militairen die er met hun gezin va kantie vieren. Als garage dient het vroe gere pcrsoneelsgebouw. De Gutshof, Bormanns (mislukte) modelboerderij, staat er alsof die er pas is neergezet. De Amerikanen hebben er een ski- en golf centrum. Bij dat complex behoren ook de vroegere woning en het atelier van Hitiers „hofarchitect" en minister van bewapening Albert Speer. In volle glorie staat ook weer het hotel Zum Türken overeind, het enige gebouw op de Ober salzberg dat niet in Amerikaanse handen is. De nazaten van de vroegere eigenaar, die er door de Duitsers uit was verdre ven omdat de SD zich erin vestigde, hebben het teruggekocht en helemaal in oude stijl hersteld. Wat ook nog overeind staat is het vroe gere gastenhuis van Hitier - overigens veel vaker gebruikt voor gasten van Bor mann en Góring - vlak bij hotel Gene ral Walker. Het is de enige ruïne die sinds het bombardement van april 1945 als zodanig is blijven staan. Duitse bur gers hebben er vlak na de oorlog letter lijk alles uit geplunderd wat maar los te breken was. En dan is er nog, niet over het hoofd te zien, de hoge rugmuur van de vroegere groentekas. Er is nog een tweede reden waarom de geest van Hitier volop rondwaart op de Obersalzberg. Onder de grond is name lijk het uitgebreide bunkerstelsel volko men intact gebléven. Toen de oorlog duidelijk op zijn eind liep vond Bor mann het nodig de Obersalzberg in een onneembare vesting te veranderen. Hit- Iers Berghof, de woningen van Bormann en Góring, de SD-centrale de groentekas, de SS-kazerne en de Platterhof werden ondergronds met een uitgebreid gangen systeem van superzwaar beton verbon den. Het werd een compleet onderaards stadje, met eetzalen, privéverblijven voor Hitler, Eva Braun, Hitiers lijfarts dr. Morell, Bormann en Góring, perso- neelsverblijven, een telefooncentrale, hokken voor Hitiers herdershonden, een eigen stroomvoorziening, keukens en kantoren. Waar mogelijk waren de ruim ten rijk aangekleed met duur edelhout. Bormann wist zelfs tijdens de grootste schaarste nog goed te kunnen „organise- Hakenkruis De Amerikanen hebben de meeste bun kers afgesloten. Een gedeelte is echter als toeristische attractie te bezichtigen. Amerikanen uit het vlakbijgelegen hotel General Walker vormen de grootste hap van de bezoekers. Bij de bunkeringang en het vlakbij gelegen café Hintereck zijn volop boekjes en ansichtkaarten te koop die de Obersalzberg in de nazitijd In de rijkgeïllustreerde en -vaak in ver schillende talen uitgegeven boeken wor den de topnazi's nu niet direct verheer lijkt, maar sommigen van hen, vooral Hitier en Goering, worden toch afge beeld en beschreven als aardige baasjes, die steeds een vriendelijk woord over hadden voor de duizenden die voor en tijdens de oorlog de Obersalzberg op trokken om een glimp van de „grote lei der" op te vangen. Paginagrote foto's to nen Hitler in ongedwongen poses met wandelaars. Obersalzberg-bewoners en kinderen die hem een zelfgeplukt veld boeketje overhandigen. Glimlachend handenschuddend of handtekeningen uitdelend is de man die miljoenen le vens op zijn geweten heeft te zien als een ware mensenvriend. Paginagrote fo to's zijn er ook van horden mensen die met geheven arm geestdriftig hun Führer begroeten op het weggetje dat langs zijn Berghof voert. Dat er onder de 380.000 gasten die Ber chtesgaden jaarlijks bij drie miljoen overnachtingen ontvangt ook enkelen zijn met een ongezonde belangstelling voor het verleden van de Obersalzberg, wil gemeentevoorlichter Gustl Renoth, niet ontkennen. „Maar echt, dat is een verwaarloosbaar klein gedeelte van de bezoekers. Het is vroeger veel erger ge weest. Nee, tegenwoordig komen de mensen hier om te genieten van het vele moois dat Berchtesgaden en omgeving te bieden hebben. Zeker de Duitsers zoe ken niet naar herinneringen uit Duits lands donkerste tijd". Anderen In boekhandel Springer, midden in Ber chtesgaden. heeft de verkopende me vrouw in pakweg een minuut drie-boek werken en een boeket prentbriefkaarten over de Obersalzberg in de nazitijd bij- eengegraaid. Net als in alle andere boek winkels en souvenirkiosken wordt dit materiaal hier zeer geprononceerd ge- Een van de opritten naar de Berghof van Hitier. Dicht struikgewas belet de doorgang. bracht. „Ach", zegt ze schouderopha lend, „de mensen vragen ernaar en wij willen aan die vraag graag voldoen. Ik weet werkelijk niet wat ze eraan vinden. Dat is het verleden en ik vind dat daar eens een punt achter moet worden ge zet". Op mijn vraag waarom ze dan zelf die punt niet zet door deze weliswaar vrolijk gekleurde, maar ontegenzeggelijk bruin getinte lectuur en ansichtkaarten uit het assortiment te gooien reageert ze geschrokken: „Als ik het niet verkoop doen de anderen het wel. Nee, op een gezamenlijke afspraak van alle verkopers hoeft u niet te rekenen. Daarvoor is de concurrentiehier veel te groot". De meeste mensen die dit spul kopen zijn volgens mevrouw achtenswaardige lie den, die het materiaal als documentatie aanschaffen. „Het zijn vooral Amerika nen", zegt ze. „Die kun je toch niet als Hitler-vereerders beschouwen? En ja, na tuurlijk komen hier wel eens mensen met heel rare denkbeelden, vooral jonge ren. Maar dat is hoge uitzondering". Toch, na bestudering van de boekjes krijgt de speurtocht over de Obersalz berg een andere dimensie. Een blok groen aangeslagen beton blijkt een ver scholen mitrailleurpost van het onder aardse bunkerstelsel te zijn. Onder een berg aarde vol woekerend hout zit de be gane grond van Görings huis, die de rijksveldmaarschalk tegen het einde van de oorlog in beton had laten gieten. Daaronder ligt nog een groot - vol wa- ter gelopen - keldercomplex. De weg die vroeger langs dc Berghof voerde en waar duizenden enthousiaste Duitsers en Oostenrijkers hun Hitier be jubelden is er nog, nu prachtig geasfal teerd. De aanzetten tot de beide oprit ten, naar de voordeur en naar de garage, zijn er ook nog. Wilde en dichte planten groei belemmert de passant de doorgang. Een glibberige klauterpartij brengt me naar het enige restant van Hitiers woon huis dat overeind is gebleven: de vroege re garage. De binnenmuren zijn beklad met hakenkruisen en hazi-leuzen. Onder die.ruimte moeten de kegelbanen liggen. En daar weer achter liggen zijn bunker ruimten. De hele omgeving ruikt bruin en dat komt waarachtig niet alleen van het schitterende herfstweer. RINK DROST De mensen in Nederland weten niet half hoe gelukkig ze zijn. Weliswaar zijn ze tot 5 december bijkans knettergek gewor den van de Sinterklaasliedjes die uit steeds meer luidsprekers schijnen te moe ten schallen, maar nu hebben ze dan toch afwisseling: kersttijd! Toegegeven, het kerstrepertoire is net zo beperkt als het aantal Sinterklaasliedjes, maar ze brengen toch een heel andere sfeer, niet waar? En die liedjes draaien in Neder land maar krap drie weken, net kort ge noeg om er niet helemaal mesjogge van te worden. Nee, dan in het Duitse taalgebied. Sinter klaas wordt hier helemaal overgeslagen. Kerstmis is voor het Duitse taalgebied het veruit belangrijkste feest van het jaar. En dat begint al eind oktober, uiterlijk begin november. Dan haalt de commer cie de kerstspullen tevoorschijn en is er volop keus aan kerstballen, -pieken, -slin gers, -kransen, -kaarsen en frutsels voor in de boom. Maar ook aan allerlei ca deaus voor onder de boom. De Duitsers zitten gemiddeld genomen ruim in hun financiële jas en dat is aan het assorti ment in de winkels goed te merken. In november en december worden weekom- zetten geboekt die overeenkomen met maandomzetten in het voorafgaande jaargedeelte. De Duitsers hebben voor Kerstmis zelfs een werkwoord: ,,Es weih- nachtet". Vertaal dat maar eens in het Nederlands Natuurlijk vindt de commercie ook hier dat met muziek de klanten in de juiste stemming moeten worden gebracht. En zo kon je hier het „White Christmas" al horen schallen, toen de rozen nog geen enkel nachtvorst je te verwerken hadden gekregen en de mensen nog aarzelden of ze het tuinameublement niet toch nog maar een weekje op het terras zouden la ten staan. Acht weken lang dezelfde kerstliedjes. met en zonder koor, at dan niet gearran geerd met wat extra pop-ritme, in letter lijk alle toonaarden en uitvoeringen, dat is toch wel veel gevraagd van kopers en winkelpersoneel. Is het een wonder, dat op verschillende plaatsen het winkelper soneel tegen deze vorm van kerstterreur in opstand komt In Oostenrijk is het de vakbond van com mercieel personeel (Gewerkschaft der Pri- vatangestellten), die in de aanval is ge gaan. „Psychologische terreur" wordt de kerst muziek, trouwens ook het geluids- behang" in het algemeen, in de winkel centra genoemd. Vakbondssecretaris Eduard Anger spreekt zelfs van „geeste lijke foltering", zeker gezien de extra prestatie die in de periode voor Kerstmis van het winkelpersoneel wordt verlangd. En de voorzitter van het Weense verbond van vakverenigingen, Robert Freilag, fi losofeert: „Het kerstfeest verwordt door zijn uitbuiting als commerciële gebeurte nis tot een flauwekulletje. Ergerlijk daar bij is dat het feest van de vrede en de rust op een aanzienlijk deel van de bevolking een uitwerking heeft van pure geluidshin der en een chaotische belasting". Het spelen van kerstliedjes vindt hij aes te cy- nischer, omdat voor het winkelpersoneel de sociale omstandigheden de laatste tijd alleen maar zijn verslechterd. De Oostenrijkse Kamer van Koophandel heeft laten weten, er niet aan te denken zijn leden te adviseren de kerstliedjes achterwege te laten. Ze horen volgens de Kamer bij de „juiste toon die de klanten verlangen. Kennelijk is de Kamer van Koophandel doof en blind voor de bezwa ren die consumentenorganisaties zowel in Duitsland als in Oostenrijk al jaren lang uiten tegen de „akoestische milieu vervuiling" in de koopcentra. Duitse psychologen beweren, dat al te veel kerstliedjes vooraf de voorpret voor het eigenlijke feest in aanzienlijke mate bederven. Als dan eindelijk Heiligena- bend (de pakjesavondop 24 december) is aangebroken, is de lol er eigenlijk al af Wie zingt er dan nog met hart en ziel een mooi kerstlied? In Duitsland en Oostenrijk wordt van ouds in de liederen verschil gemaakt tus sen de adventtijd en Kerstmis. Maar nu de geluidsinstallaties in de winkels al twee maanden voor de tijd pats-boem met de echte kerstliederen komen, kent vrijwel geen schoolkind nog een advents- lied. Maar een verheugend feit tot slot: in de Oostenrijkse strijd om het kerstlied tus sen vakbond en Kamer van Koophandel is een belangrijk compromis bereikt. De Kamer adviseert zijn leden nu. het meest gewaardeerde lied onder de kerstliederen, „Stille nacht, heilige nacht", tot de 24e december buiten het repertoire te houden. RINK DROST CcicUc Oowvant'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23