Zuid-Afrika zet oppositie vast iovjet-vliegtuig stort op Berlijn: :eker 70 doden Ver Bouterse belooft 'democratie en verkiezingen' Huren in juli 2 pet omhoog Goedkope medicijnen in de aanbieding ^Ikistdoip Hf HH ML c&M Pas eind 1987 definitief besluit over RDM-order Zaterdag 13 december 1986 78e jaargang no. 23681 f Uitgave Westerpere, behorende lot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. L Directeur-hoofdredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. 4gent pleegt nkoverval 'SSEL Een agent de Brusselse ge- lentepolitie heeft een ik in de Belgische Dfdstad overvallen. Hij akte 100.000 frank t (5.400 gulden). Bij i vlucht gijzelde hij i gehandicapte vrouw i| trof met zijn wapen lib man levensgevaarlijk Hde borst. De 33-jarige tikrover werd door lega's overmeesterd, overval vond plaats de Brusselse randge- ente Anderlecht. Leerlingen eerder naar examenklas VOLLENHOVE - Om praktische re denen heeft de christelijke scholenge meenschap De Werf (mavo/lhno) in Vollenhove besloten de derdeklassers al met de Pinkstervakantie naar de vierde klas te bevorderen, zodat het examenjaar wordt verlengd. De school wil het volgend schooljaar niet in de problemen komen nu de zomer vakantie in het voortgezet onderwijs van zes op zeven weken is gebracht. In veel gevallen begint het schoolsei- zoen pas in de tweede week van sep tember. In november vinden de eerste schoolonderzoeken al plaats die mee tellen voor het eindexamen. Het mi nisterie heeft tegen de maatregel geen bezwaar. Ambtenaren woensdag niet naar Van Dijk DEN HAAG - De ambtenarencentrales gaan ko mende woensdag niet naar het ambtenarenover- leg. De centrales willen zich eerst beraden op de uitkomst van de Uitgebreide Commissie Verga dering inclusief bijbehorende stemmingen, die maandag in de Tweede Kamer plaats vinden. Het CDA heeft al laten weten achter Van Dijk te staan (die voor 130 miljoen maatregelen voor dit jaar neemt en de resterende 270 miljoen voor volgend jaar inzet). De VVD-opstelling is nog niet duidelijk. Het is niet bekend of de VVD met eventuele PvdA-initiatieven mee zal gaan. Mi nister Van Dijk had de bonden toch een agenda voor het overleg op woensdag 17 december ge stuurd. Op die agenda staat het arbeidsvoorwaar denoverleg voor volgend jaar, dat in feite op 3 december vastliep. Minder auto's Bovag-garantie RIJSWIJK Het Bovag-garan- tiebewijs wordt binnenkprt al leen nog verstrekt voor gebruikte auto's boven de 7.500 gulden. Nu is dat 5.000 gulden. De Bovag-ga- ragebedrijven kunnen occasions van 5.000 gulden eigenlijk niet meer garanderen op hun bedrijfs zekerheid. Bovendien worden nu veel occasions die vijfduizend gulden waard zijn net onder de prijs verkocht om geen garantie te hoeven geven. De technische dienst van de Bovag heeft zijn handen vol aan klachten van mensen die voor vijf mille een oude auto hebben gekocht waar aan ineens van alles kapot gaat. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten dat de hu ren op 1 juli volgend jaar met minimaal 2 procent mogen stij gen. Deze verhoging noemt het kabinet gerechtvaardigd omdat de kosten van beheer en onder houd van woningen zijn geste gen. Voor huizen waarvan de huur te laag is in verhouding tot het comfort mag de huur meer stij gen dan 2 procent, namelijk 4 of 6 procent. De reddings werkzaamhe den na de vliegtuigramp werden door de Oostduitse televisie uitge zonden. Een gewonde vrouw wordt behandeld. JOHANNESBURG Het Afri kaans Nationaal Congres was van plan met Kerstmis een campagne van terreur, sabotage en massale de monstraties te organiseren. Om die campagne te voorkomen zijn de Zuidafrikaanse veiligheidstroepen een actie tegen het ANC gestart. Dit heeft president Botha gisteren ver klaard in een door de Zuidafrikaan se televisie uitgezonden rede. Bij razzia's van de Zuidafrikaanse politie zijn gisteren leden van het verboden ANC en andere tegenstanders van het apart heidsbewind gearresteerd. Volgens gene raal Johan Coetzee, hoofd van de politie, beschikte de politie namelijk over infor matie dat het ANC terroristische aansla gen wilde plegen. Volgens Coetzee is beslag gelegd op een grote hoeveelheid „subversief materiaal" en is de operatie nog aan de gang. Het aantal arrestanten is niet bekend. Wel is duidelijk dat één van hen Zwelakhe Sisu- lu is. Hij is hoofdredacteur van een voor- BOTHA: ANC WILDE TERREUR PLEGEN aanstaand zwart dagblad en de zoon van Walter Sisulu, een ANC-leider die een le venslange gevangenisstraf uitzit. De Britse minister van buitenlandse za ken Sir Geoffrey Howe heeft gisteren ge zegd dat de jongste persmaatregelen van de Zuidafrikaanse regering vermoedelijk niet zullen leiden tot strengere sancties van de EG tegen Pretoria, de alom ge hoorde afkeuring en veroordeling ten spijt. Howe zei het wel te betreuren dat derge lijke acties van de regering de toch al moeilijke taak van verzoening in Zuid- Afrika nog verder belemmert. Op 16 sep tember werd de EG het eens over beperk te sancties tegen Pretoria. De invoer van ijzer, staal en gouden munten werd verbo den en nieuwe investeringen in het land zouden eveneens tot het verleden horen. De EG weigerde echter een verbod uit te roepen over de import van kolen, een maatregel die het land veel harder zou hebben getroffen. IST-BERLIJN Bij vliegtuigongeluk et een Russisch iegtuig op de lucht- aven Schönefeld in ost-Berlijn zijn giste- in de meesten van de passagiers en be- anningsleden omge- >men. Dit heeft de ostduitse televisie ge- eld. xacte aantallen wer- tn door de tv niet trmeld. Het ongeluk beurde vlak voordat it toestel zou landen, eddingswerkers heb- :n twaalf gewonden t de wrakstukken haald. Veel van hen jn er ernstig aan toe. et toestel, van het type jepolev 134, was van insk in de Sovjet-Unie weg naar Oost-Berlijn. et vliegtuig is neerge- ort in Bohnsdorf, een oorstad van Oost-Berlijn. is een Oostduitse rege- ngscommissie gevormd die de oorzaak van het on geluk zal onderzoeken. De meeste slachtoffers zijn vermoedelijk DDR-bur- gers. Volgens functionarissen van het vliegveld Tegel in West-Berlijn was er voor de tijd van het jaar sprake van normaal zicht, maar ze sloten niet uit dat de omstandigheden op het 35 kilometer verderop gele gen Schönefeld anders wa ren. Er zouden 74 passagiers en acht bemanningsleden aan boord zijn geweest. De identificatie van de slacht offers wordt bemoeilijkt doordat het toestel na het neerstorten in brand is ge vlogen. De Oostduitse tele visie zond rechtstreekse beelden van de reddings werkzaamheden uit. De laatste tijd hebben zich nogal wat ongelukken met de tweemotorige TU-134 voorgedaan. Op 19 oktober verloor daarbij de Mozam- biquaanse president Samo- ra Machel het leven toen zijn vliegtuig neerstortte in Zuid-Afrika. /an onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) ARAMARIBO De Su- naamse legerleider Desi outerse heeft het Suri- aamse volk democratie n verkiezingen, uiterlijk p 31 maart 1988, in het ooruitzicht gesteld. Hij eed dat gisteren in Para maribo tijdens een emo tioneel verlopende pro testbijeenkomst tegen wat genoemd wordt „een drei gende huurlingeninvasie •vanuit Frans Guyana". Vooral Nederland moest het ontgelden. Omstanders staken een Nederlandse vlag in brand en verscheurden deze. Veel teksten op spandoeken en bor den waren tegen Nederland gericht. Ons land wordt ver weten dat het Suriname iso leert en dat het steun geeft aan „criminele en huurlingenac ties" en toestaat dat „agitators" en „landverraders" als Chin A Sen, Haakmat en Somohardjo „staatsgevaarlijke activiteiten" ontplooien. De bijeenkomst was een van de grootste sinds de onafhan kelijkheid van het land. Er waren acht- tot tienduizend mensen op de been. Scholen, zelfs kleuterscholen, winkels, banken, bedrijven en openbare instellingen gingen dicht om de opkomst zo groot mogelijk te maken. Bouterse zei dat op 31 maart volgend jaar de Nationale As semblee het ontwerp voor een nieuwe grondwet klaar moet hebben. Binnen zes maanden moet het Surinaamse volk zich middels een referendum over deze grondwet uitspreken. Elke dag daarna mogen al al gemene verkiezingen worden gehouden, uiterlijk na zes maanden, beloofde Bouterse. Aan de verkiezingen kunnen alle Surinamers van 18 jaar en ouder (nu 21 jaar) deelnemen, zei hij. (ADVERTENTIE) VANMIDDAG NA 17 00 UUR IS WOONINFO UIT Neem mee uil de woonmto- J box naast de huizenetala- 9e bij ons kantoor of bel even Van Beukering Makelaardij Zonnebloem Leiden Hkvy 071-214521 M a'j ■t* De Koning maant vakbeweging tot eensgezindheid AMSTERDAM Minister De Koning (Sociale Zaken) vindt het geen goede zaak dat er steeds meer cao's worden afge sloten waarbij een of meer van de vakcentrales buiten spel staat. Tijdens de ledenvergade ring van de 20-jarige NCHP (middelbaar en hoger perso neel) nam De Koning vanmor gen afstand van de woorden van NCHP-voorzitter Driessen die erop had gewezen dat zijn bond bij Philips, in de bank sector en Nestlé cao's heeft af gesloten zonder FNV en CNV. Volgens minister De Koning doei deze scheuring in het werknemersfront de arbeids verhoudingen geen goed. „Ik ga er van uit dat het om inci denten gaat". NCHP-voorzitter Driessen kondigde aan dat zijn bond voor het middelbaar en hoger personeel in 1987 hogere belo ningen zal gaan eisen. Met name hun overwerk, dat door de arbeidstijdverkorting eer der is toegenomen dan ver minderd, zal beloond moeten worden. Kabinet moet ozonlaag beschermen DEN HAAG Het verdrag van Wenen tot bescherming van de ozonlaag moet, zo meent het kabinet, worden goedgekeurd. Het verdrag ver plicht de overheid tot maatre gelen tegen activiteiten, die de ozonlaag aantasten. Het ver drag, dat reeds in 1985 werd ondertekend, wordt de ko mende maanden aangevuld met een bepaling tot beper king van de uitstoot van chloorfluorkoolwaterstoffen. UTRECHT - De fabrikanten en importeurs van goedkope geneesmiddelen - merkloze middelen en medicijnen die goedkoop uit het buitenland worden gehaald - zijn bereid de prijzen van hun produkten met 5 tot 10 procent te verla gen. Voorwaarde is wel dat de regering maatregelen neemt om het gebruik van deze „ver vangende" produkten te sti muleren door de medicijn knaak voor deze produkten af te schaffen. De prijsverlaging en de maat regelen samen kunnen jaar lijks minstens 60 miljoen gul den aan bezuinigingen opleve ren, aldus Prodi farma, een vereniging van de goedkope geneesmiddelenhandel. Die handel is goed voor bijna een vijfde van de totale genees- middelenomzet in ons land. Merkloze medicijnen zijn ge middeld 15 procent goedkoper dan merkgeneesmiddelen. Pag. 3: Fabrikanten zelf be palen hoge prijs van medi cijnen Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) U MOET ER GEWEEST ZIJN ||j^se -» Tlfö#~EVTRUS Veel bewolking en van het westen uit regen. Middagtem- Seratuur ongeveer 6 graden, latige zuiden wind, aan de kust krachtig of hard. Na mor gen af en toe regen of motre gen. Weinig verandering in temperatuur. Zon op: 08.41; onder: 16.27; Scheveningen hoog water: 01.43 en 14.02; laag water: 09.42 en 22.06. Toon *.^11 Hermans zeventig jaar hij niet in het thea ter gestaan. Maar voorzichtig heeft hij zich voorgenomen volgend jaar weer terug te keren op het podium, dat hij zelf omschrijft als „de wei waarin ik mag spelen, mijn hemel op aarde". Toon Hermans: volgende week wordt hij ze ventig jaar. Lang- M - ijTf*"' 111 p i hij weer overeind gekrabbeld na een zware operatie. In zijn eigen tempo overigens: de artsen mogen dan wel zeg gen dat hij genezen is, maar dat zal Toon dus zelf wel uitmaken. Een hom mage van Leo Thu- ring aan deze door bijter op de voorpa gina van Finale. H'in.TfMdPI DEZE KRANT VERDER IN FINALE Na het weekeinde komt er een schitterend boek uit over Rembrandt. Daarin worden veel my thes over deze schilder ontzenuwd, maar de schrijver creëert er zelf een bij. Tweede deel in een serie over de maffia: de wedu wen leiden het verzet te gen de Cosa Nostra. De keuken in de toe komst: koken met een streepjescode. Een interview met de jongste doctorandus van Nederland. De Beierse overheid probeert de sporen van het verleden uit te wissen, maar de geest van Hitier laat zich uit Ber- chtesgaden niet verdrijven. Buys en de knuppel in het hoenderhok. Huub van Boeckel gaat volgend jaar spelen bij een tennis club in München. De jarenlange wintersport van Mark van der Swaluw. INKLEUR Een bijlage over Zuidoost-Azië. DEN HAAG Het kabinet heeft tot na middernacht vergaderd over de mogelijke onderzeebootorder van Saoedi-Arabië. Na af loop van de vergadering is bekend geworden dat de financiële risico's die de staat mogelijk krijgt te dragen pas in het laatste kwartaal van 1987 duidelijk zullen zijn. Een definitief besluit over de exportkredietverzekering zou dan ook pas eind 1987 door het kabinet kunnen worden genomen. Pag. 3: Groen licht voor bouw onderzeeërs door RDM Dat is ver van mijn bed. Een kreet, waar zelfs een televisieshow van bestaat. Toch wordt hij nog veel gebezigd. Ten onrechte, want tegenwoordig is niets meer werkelijk ver van ons bed. Zelfs het Verre Oosten niet. En al had u tot nu toe die stellige in druk nog niet dan maakt de Leidse Courant daar toch vandaag onmiddellijk een einde aan. En wel door met een aparte bijlage te komen over dit deel van de wereld. Mocht u van plan zijn het komende weekeinde, met al die mist en zo, de sponde niet of nauwelijks te verlaten, dan kunt u - met de krant in de hand en weggezonken in de kussens - be waarheid zien, dat ook de Leidse Courant in de letterlijke zin niet ver van uw bed behoeft te ziin. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. <3& CcidócSouAcuit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1