Jan van der Hoeven na 35 jaar „uitbestuurd Docos tafeltennis werpt frustraties af iSPORT LEIDEN CcidócSouomit VROEGER MOEST JE VOOR RUW SPEL NOG GEWOON HET VELD UIT' V) ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 PAGINA 15 OORHOUT Jan van er Hoeven geniet nu al 'eer enige weken van jn rust. Nou ja, rust... an der Hoeven is er na- mrlijk de man niet naar n rustig niets te doen. in gegeven dat men in oorhout aardig heeft on erkend. Jan van der oeven mag dan door het ereiken van de 70-jarige eftijd in de Koninklijke ederlandse Voetbal ond niet meer gemach- gd zijn officiële functies bekleden, in de Voor- outse kerkgemeenschap jjjkt men niet op een ■uisje meer of minder. in van der Hoeven heeft in- I iddels derhalve zitting geno- en in de parochievergade- J, waarin een kleine groep needenkers" zich met het el en wee van de katholieke irk in het algemeen, en het •rkelijk leven in Voorhout in ftt bijzonder bezighoudt. „Ik m daarvoor benaderd en het ek mij wel interessant", laat an der Hoeven weten, echter et na te hebben medegedeeld it hij eerst „om toestem - ing" bij zijn vrouw had aan- h^klopt. Zonder al teveel zor- n over een eventueel nega- b ïf oordeel, overigens. In dat ;ti val zou vrouw Van der Hoe- tz n ongetwijfeld wel veel eer- vi ir een overtuigend „nee" caibben laten horen. In 1951 bijvoorbeeld, toen Jan van der Hoeven (bij Foreholte) zijn eerste bestuursfunctie in de voetbalwereld aanvaardde. Het bleek het begin van een lange carrière die Jan van der Hoeven maandag 10 november in het Noordwijkerhoutse con grescentrum Leeuwenhorst of ficieel afgesloten zag, op het moment dat afdelingsvoorzit ter Jan Persoon hem eerst tot erelid van de KNVB Afdeling Leiden had benoemd en ver volgens de KNVB speld in zil ver op het revers van Van der Hoeven had aangebracht. „Ik vond het wel leuk dat ik die avond ook de loting voor de afdelingsbeker mocht ver richten", blikt Van der Hoe ven nog even terug naar die avond. „Dat was trouwens ook een prima smoes om zeker te weten dat ik in ieder geval in Noordwijkerhout zou verschij nen". Nu behoefde het afde lingsbestuur in principe toch niet bang te zijn dat Van der Hoeven het bij die Algemene Leden Vergadering zou laten afweten. „Vergaderingen in de Bollenstreek miste ik bijna nooit". Het duurde zes jaar voordat Van der Hoeven (DOCOS- man van huis uit, maar via werk en huwelijk rond de oor logsjaren in Voorhout beland) voor het toenmalige Forehol- te-bestuur werd gestrikt. Van der Hoeven, aanvoerder van het tweede elftal, hing de schoenen voorgoed aan de wil gen („Vroeger stopte je nu eenmaal eerder met voetballen dan tegenwoordig) en werd bestuurslid. „Officieel was ik vanaf dat moment bestuurslid van een voetbalclub", herin nert Van der Hoeven zich. „Maar in werkelijkheid bete kende dat in 1951 eigenlijk jeugdwerk. Een voetbalvereni ging was er in eerste instantie voor om de mensen van de straat te houden, verenigings werk in de ware zin van het woord. Van prestatiegericht voetbal was in die tijd in ieder geval nog geen sprake". Zes jaar later, in 1957, werd Van der Hoeven secretaris van Foreholte èn direct bestuurslid van de NKS, afdeling voetbal. Een vooruitstrevende organi satie, die zich in die tijd al be zighield met het organiseren van jeugdkampen, voetbal toernooien en opleidingen. „De christelijken en de neu tralen deden daar in die tijd nog niets aan". In 1963 volgde Jan van der Hoeven de toen naar Engeland vertrekkende Ad Dusée, als vertegenwoordiger van de NKS afdeling voetbal, automa tisch op in het afdelingsbe stuur. „Ik durf wel te zeggen dat ik als bestuurslid in bijna alle commissies van de Afde ling Leiden zitting heb gehad", weet hij. „Je kan het zo gek niet noemen, of ik ben er, voor kortere of langere tijd, mee bezig geweest". „Erelijst" Een blik op de „erelijst" van Van der Hoeven wijst uit dat de Voorhouter daarmee geen woord teveel zegt. Twee keer had hij zitting in de jubileum commissie, hij was voorzitter van de technische commissie, de commissie èn strafcommis- sie zaalvoetbal, lid van be stuurscommissie, terreincom missie en straf- en tuchtcom- missie. Tevens fungeerde Jan van der Hoeven vanaf 1970 als rapporteur en was hij in 1976 met Koos Ouwerkerk de eer ste afgevaardigde van de KNVB Afdeling Leiden voor de Algemene Vergadering. Om die laatste functie te kun nen bekleden, diende Van der Hoeven afscheid te nemen van z'n bestuursfunctie binnen de afdeling. In 1976 immers, werd de structuurwijziging binnen de KNVB een feit die tot doel had bestuurlijke en wetgeven de macht te scheiden. Van der Hoeven over zijn vijfjarige Zeister periode in het voetbal- parlement: „Als afgevaardigde heb ik me altijd als de spreek buis van de afdeling opgesteld. Koos en ik hadden daar ook een afspraak over. Ze moesten in Zeist met heel sterke argu menten komen om ons stand punt, dat van de Leidse vere nigingen dus, te kunnen wijzi gen. Ja, ik weet het, er zijn ook afgevaardigden die er an ders over denken. Die zeggen hardop dat ze geen „loopjon gen" van hun afdeling zijn en gaan regelmatig hun eigen weg. En formeel heb je ook het recht om in Zeist een eigen standpunt te verkondigen. Een beetje krom is dat wel. Het is de bedoeling van de huidige opzet dat de clubs via hun af gevaardigden hun stem laten horen in Zeist. Eigen initiatief doet daaraan afbreuk". Log Eigen initiatief of niet: het Zeister KNVB lichaam blijft log, weet ook Van der Hoeven. „Er hoeft niet het minste of geringste te gebeuren of je hebt al een uitstel van mini maal een half jaar. Of het vroeger beter was? Nou, zeker niet slechter. Soms denk ik ook wel eens: als de top in Zeist nu heeft bewezen capa bel te zijn, geef ze dan wat meer bevoegdheden. En ver zin een constructie waarin wat vaker achteraf verantwoor ding kan worden afgelegd. Het zou de snelheid van handelen in ieder geval zeer ten goede komen". De betrokkenheid van de clubs bij het grote KNVB-ge- heel is er de laatste jaren vol gens Van der Hoeven niet voor- of achteruit op gegaan. „Vroeger voerde alleen Won- dergem van UVS het woord, tegenwoordig is het iemand anders die wat zegt. Maar we zenlijke verschillen, dat zeker, niet. Verreweg de meeste clubs gaan nog altijd pas mee praten als het om hun centen, hun directe belangen gaat. En dat is eigenlijk zo gek nog niet. Laten we wel zijn: je hebt het als verenigingsbestuurder toch Jan van der Hoeven is nog wekelijks te vinden op de velden van „zijn" Foreholte. „Maar naar zaalvoetbal ga ik nooit meer kijken". al moeilijk en druk genoeg met het doppen van de eigen boontjes. Daar heb je je han den wel aan vol". Wordt de periode in en rond om het Zeister bos door Van der Hoeven interessant ge noemd, als voorzitter van de zaalvoetbalcommissie maakte hij zelfs roerige tijden mee. „De commissie had het niet gemakkelijk toen", refereert Van der Hoeven aan de perio de '72-'75: „Noordwijk wenste toen absoluut niet mee te gaan met de plannen die binnen de commissie leefden. Uiteinde lijk hebben we toen een lijn uitgestippeld en ons daaraan gehouden. Dat betekende in derdaad dat de Noordwijkse clubs later in de laagste, de derde klasse moesten begin nen. En natuurlijk speelde in die tijd ook heel sterk het punt dat selectiespelers van hun verenigingen of trainers niet in de zaal mochten spelen. Dat is inmiddels ook wel enigszins veranderd, inderdaad... Nee, afgezien van die problemen, het was wel degelijk een leuke tijd. Waarin het zaalvoetbal ook nog leuk was om naar te kijken. Een tijd waarin zaal voetballen nog betekende dat je meer doelpunten probeerde te maken dan de tegenstander. Nee, tegenwoordig vind ik er nog maar weinig aan. Ik ga ook nooit meer kijken". Tuchtcommissie De Algemene Ledenvergade ring in Noordwijkerhout bete kende voor Jan van der Hoe ven ook het officiële einde van een elfjarige periode in de tuchtcommissie. Gedurende die periode heeft de Voorhou ter het voetbalspel fors zien veranderen. „Er gebeurt te genwoordig ontzettend veel meer", zegt Van der Hoeven met spijt in de stem. „Vroeger werd een scheidsrechter nooit geslagen, tegenwoordig ge beurt dat bijna wekelijks. Men vindt het al bijna normaal, denk ik wel eens. Ja, het aan tal strafzaken is verleden jaar wat verminderd, maar dat zegt niets over het aantal gepleegde overtredingen. Door het bde- kingensysteem worden schor singen nu veel vaker zonder strafzaak, zonder mondelinge behandeling een feit. In 1975, toen ik begon, was daarvan nog geen sprake. Toen wej-d elke strafzaak nog mondeling behandeld. Dat is nu dus com pleet onmogelijk geworden. Om elke strafzaak ook nu nog mondeling te kunnen behan delen, denk ik dat de tucht commissie zeven dagen in de week, van tien uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts zittihg zou moeten hebben". En be sluitend. „Misschien overdrijf ik nu wel wat. Maar dat 'er heel wat ten kwade is veran derd, is duidelijk. Neem nbu ruw spel. In 1975 werd je daar voor gewoon nog uit het veld gestuurd. Kom daar nu nog maar eens om. Ik denk dat je als scheidsrechter dan gewopn wordt uitgelachen". GERT-JAN ONVLÈE EI DEN Twee jaar na opening van het nieu- e gebouw aan de Hoge orsweg heeft de Leidse ■j feltennisvereniging Do- alweer alle reden voor tyn feest: het eerste da- esteam maakte zaterdag jorzichtig de toch nog at griezelige stap naar iaeredivisie. Eindelijk c kt het ondergeschoven ndje van grote broers :ylla en Avanti nu wat eer in de spotlights te 'Junen staan. afgelopen maanden zijn de te >cos-vrouwen alvast vooruit- k lopen op de per september ldende regel dat ook de da- esteams in de hoogste divi- :s uit vier spelers moeten be- zjian. De Docos-equipe heeft de nu gespeelde competitie gebruikt gemaakt van een erde dame: tijdens de vaak ige autoritten richting te- nstanders zorgde de Zange- s Zonder Naam voor de no- ge inspiratie. Niet bewust 1 n haar coachingskwaliteiten eef de üit Leiden afkomstige "ingeres haar ex-stadsgenoten oi grote prestaties. „Zij zong is de eredivisie in", aldus de 1 ig najuichende dames. Een lieke gebeurtenis overigens, 'Oant tot op heden leek Docos borbestemd tot eeuwige on- rgeschiktheid. Sterker nog: 1 vereniging leek zich prettig voelen bij deze slaafse situa- Nu lijkt er echter een uw elan te heersen binnen bestuur van de club. Ook Docos komt topsport nu in :t woordenboek voor. iet verwacht oedfanatiek zijn ze niet. Da- lijks trainen doen ze niet. En ote ambities hebben ze ook et. Toch bleken Tessa Bröc- ir, Angelique van der Bosch Marijn Olden de capacitei- n te hebben uit te groeien iven de niets zeggende lagere gionen van de tafeltennis- mpetitie. In april van dit ar nog, promoveerde Docos, en nog uitkomend met Ka- n de Haas, uit de tweede di- sie naar de op een na hoog- divisie. „Wat is in zo'n ge- logischer dan slechts te reven naar handhaving", irtelt de 24-jarige Tessa Bröc- I", wanneer haar gevraagd ordt naar haar verwachtin- n vóf de start van de compe- ie in de eerste divisie. Uit- idelijk was het damesteam lf nog het meest verrast, en plotseling bleek dat de langrijke tweede plaats voor t grijpen lag. Vanaf dat mo- ent gierden de zenuwen door kelen van de dames. Zo er en daar werd nog wel een inodig puntje verloren, maar 29 november kon dan ein- ilijk de vlag uit. Winst in het 'omotieduel tegen Megacles teert, een week l^ter, zorgde voor dat ook de 'wimpel uit mottenballen kon worden ihaald: de Docos-dames ho- Het eerste damesteam van Docos: van links naar erchts Angelique van den Bosch, Tessa Bröcker, coach Ed Fallaux en Marijn Olden. ZANGERES ZONDER NAAM ZINGT LEIDSE DAMES EREDIVISIE IN Bosch speelde vorig jaar nog voor het Noordwijkse TOV), of is een en ander het resultaat vari een gewijzigd beleid van de Leidse vereniging? Lijn Voorzitter Wim Jaeger ziet een duidelijke lijn in de ge beurtenissen: „De laatste jaren is er op Docos een klimaat ont staan waarin, naast recreatie sport, ook mogelijkheden zijn voor de topsport. Onder lei ding van trainer Ed Fallaux heeft dit streven de laatste tijd meer vorm gekregen, en dit nu heeft geresulteerd in de promotie van ons eerste he ren- en damesteam". Jaegers wil echter benadrukken dat een streven naar een gezonde combinatie van topsport en re de promotie een toevalstref- r, ontstaan dankzij de be- idwillige medewerking van Nee vreemde eenden in de ijt (Tessa Bröcker kwam drie ar geleden van het Haagse fibats, en Angelique van den (ADVERTENTIE) creatie voorop blijft staan. Een combinatie die in levende lijve is terug te vinden in de topsportbenadering van de drie dames. Marijn Olden: „We trainen in principe vier maal per week, zonder enige verplichting. Een keer „geen zin" kan altijd. We spelen ten slotte voor ons plezier". Jae gers vult aan: „Wij geloven in vrijwilligheid. Dat voorkomt voortijdig afhaken van spelers, en zorgt voor een prima sfeer". Het is duidelijk dat deze for mule in de breedte haar vruchten al heeft afgeworpen (de vereniging heeft maar liefst zeven landelijke senio renteams). Toch is het nog maar de vraag of dit beleid niet wat te lief is voor de top pers in spé. Tenslotte ken merkt de topsportopleiding zich door de „survival of the fittest". Voorzitter Jaeger hier over: „Wij vinden het niet ge zond mensen met dwang tot topprestaties te brengen. Dat werkt niet. Ook willen we geen topsport bedrijven ten .koste van alles. Een sponsor bijvoorbeeld is van harte wel kom, zolang het ons niet aan handen en voeten bindt aan de wensen van het bedrijf". Twee van de drie dames be schikken over een verdedigen de spelstijl. Marijn Olden en Tessa Bröcker proberen mid dels het ouderwetse „hak- werk" de tegenstander tot wanhoop te drijven. Iets wat hen vaak is gelukt, gezien de 75 score van de beide dames. Toch weigeren Bröcker en Ol den de oorzaak van dit hoge percentage te zoeken in hun spelstijl. „Sinds de verplichting bestaat je batje te bekleden met twee kleuren rubber is de troefkaart uit handen van de verdediger genomen", legt Bröcker uit. Toch lijkt het on miskenbaar dat de schaarsheid van verdedigers in de hoogste klasse de Docos-dames wel de gelijk in de kaart zal spelen. De gemiddelde eredivisiespe ler speelt namelijk bepaald ftiet graag tegen een verdedi ger. Men is niet meer ingesteld op dit nog vrij zeldzame spel type, waardoor de „prik-en- kap-speelster", naast een psy chisch voordeel, ook een tech nische voorsprong heeft. Een snackbar-medewerkster, een PTT-employee en een stu dente Nederlands: ziedaar het vlaggeschip van Docos. We derom zien de dames handha ving als eerste doelstelling. Een houding die gezond lijkt, en al twee maal eerder naar succes leidde. Dat laatste, in de zin van een kampioenschap, kan redelijkerwijs komend sei zoen niet worden verwacht. Maar je weet maar nooit wat er gebeurt wanneer de Zange res wordt ingeruild voor de „We are the champions"-zin- gende Queen-mannen... WOUTER LANGEVELD (ADVERTENTIE) Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Poseren 't Nieuwe juichen blijft ons achtervolgen. Het mag dan geen wekelijks onderdeel vor men van deze wel wekelijkse rubriek, ze melden zich toch regelmatig: de juichers nieu we stijl. Zo belandde deze week bijgaand plaatje van Aad Neuteboom op ons bu reau. Blij en tevreden poseert de „Neus" na op inderdaad ui terst fraaie wijze de 1-0 van UVS te hebben gerealiseerd. Effecten De Zijl LGB-coach Welling bleef vorige week zaterdag een lange voettocht bespaard. Zijn ploeg verloor in Veenen- daal ruim van VZC, Welling kon derhalve gewoon per auto terug naar Leiden. Op die afloop moet de Leidse coach ook welhaast hebben gehoopt, na die ondoordachte uitspraak dat hij bij winst van zijn team van Veenendaal naar huis zou lopen. We be doelen maar: zo'n honderd ki lometer wandelen, van Vee nendaal naar Leiden, daar be gint toch niemand aan? Wim Eradus, coach van de voetballende dames van Lug- dunum, was zaterdag „ver moeid maar tevreden". De overwinning van zijn dames op Ter Leede had hem een wandeltocht van Sassenheim naar de Leidse Kikkerpolder bezorgd. Een barre tocht die Eradus niet belette de volgen de dag een goede partij te keepen in het eerste team van de groenwitten. Inderdaad, twee voorbeelden van het „Reker-effect". En de laatste twee die u, geachte le zer, lieve lezeres, in deze ru briek zal tegenkomen. In afwachting van andere ef fecten, verblijven wij dan ook, met de meeste hoogach ting... Koud Rijnsburgse Boys-trainer Arie Kurver zegde z'n supporters in het geelzwarte bloemen - dorp zaterdag, direct na af loop van de met 4-1 gewon nen topper met Noordwijk, een aantal aantrekkelijke par tijen toe. Hoewel de eerste plaats naar zijn eigen zeggen al vergeven is („NSW mag nu zoveel punten verspelen, die ploeg wordt gewoon kampioen"), wenst Kurver in de resteren de dertien wedstrijden zo min mogelijk van die pun ten te verspelen. Dus zal zijn ploeg, zeker tegen mede(sub- jtoppers, net zo behoudend opereren als zaterdag tegen Noordwijk het geval was. Nou: dat belooft. Koud (2) Kurver, na dat reeds geme moreerde duel dat in de eer ste zestig minuten slechts door Noordwijk nog enige glans had meegekregen: „Wat is er het eerste uur nou gebeurt!, niets tochIk heb het koud gehad, heel koud. Daarna werd het interessant, maar dat kwam alleen door het sco reverloop. Jammer voor hef publiek, maar ive gaan dit va ker doen. We hebben nu der tien weken voor spektakel ge zorgd. Nu is het de tijd om de ploeg te gaan leren gecontro leerd te voetballen. Pas dan kan Rijnsburgse Boys in de top van de eerste klasse gaan meedraaien Het is maar te hopen dat het zonnetje de Rijnsburgers de komende maanden niet al te vaak in de steek zal laten. Anders bestaat het gevaar dat het de komende periode wel heel erg koud wordt, daar op sportpark Middelmors... Raak Het kan niet meer mis met boksvereniging Leidenzo le zen Wij van Hutspo(r)t in hel ons toegezonden persbericht waaruit blijkt dat BV Leiden door cafetaria 't Hart van Leyden in een nieuwe outfit is gestoken. „Lex van 't Hart meent dat het door zijn prima broodjes en de. nieuwe outfit voor het wedstrijdteam niet meer mis kan gaan bij de Zuidhollandse kampioen schappen in 1987". Nooit gedacht dat het bakken van zoete broodjes zulke rake klappen zou opleveren...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15