eropening sluiproute rouwenweg uitgesteld Lisse wil overdekte winkelpassage EREPENNING VOOR M. VAN DEN BERG OT1 MAART Brandweer mannen gehuldigd De Alkeburcht officieel open EIDEN fiektac Coulant ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 PAGINA 13 OP HOEK KANAALSTRAAT/HEEREWEG LISSE Een overdekte win kelpassage tussen de Kanaal straat en de Heereweg zou de ideale oplossing zijn om meer mensen naar de winkels aan de Heereweg te „trekken". Daar kan een in het oog sprin gende trekker aan de Ber khoutlaan ook toe bijdragen. Dat zei wethouder H.A. Smith gistermiddag tijdens zijn toe lichting op het bestemmings plan centrum '86. Hij voegde daar wel aan toe, dat de ge meente er „geen cent" in zal steken. Op de (zuidoost)hoek van de Kanaalstraat en de Heereweg staat op dit moment een pand met daarin een kapperszaak en een antiquair. Volgens Smith zou zich een projectont wikkelaar moeten melden die dat pand na aankoop wil slo pen om er vervolgens een overdekte winkelpassage neer te zetten. Over de „trekker" op de Berkhoutlaan zei hij, dat deze op het parkeerterrein aan de zuidzijde kan komen te staan. „Het liefst zo, dat hij in springt. Dan zien de mensen op de Kanaalstraat dat ook na de kruising met de Heereweg nog iets te doen is". De wet houder bevestigde de veron derstelling dat veel mensen op de Kanaalstraat al voor krui sing met de Heereweg om draaien omdat het winkelge bied daar lijkt op te houden. Winkelfront Volgens het bestemmingsplan moet er een gesloten winkel- front ontstaan langs de Ka- naalstraat/Heereweg/'t Vier kant. „Maar we willen niet dat er boven de begane grond winkels komen", aldus Smith. „We willen wonen, boven de begane grond, en winkelen combineren". De wethouder is er overigens van overtuigd, dat zich nog genoeg midden standers in Lisse willen vesti gen. „De provincie heeft Lisse een regionale verzorgingsfunc tie toegekend, en die wordt op dit moment nog niet optimaal vervuld". De provincie heeft het bouwen van nieuwe wo ningen overigens aan banden gelegd. Mevrouw J. Meulemans lichtte toe dat de parkeerplaatsen aan 't Vierkant in de toekomst van de linker naar de rechterkant van de Heereweg worden ver plaatst. „Dat is ook veel logi scher", vond zij. De boom op 't Vierkant blijft hoe dan ook be houden. Het college overweegt aan 't Vierkant standplaatsen voor kraampjes in te richten. LEIDERDORP De heer M. van den Berg (54), directeur van gemeentebedrijven in Lei derdorp, kreeg gistermiddag de erepenning van de gemeen te uit handen van burgemees ter A.J.A.L. Bruggeman. Dit (ADVERTENTIE) In Jaap Kooy's Kerstdorp vindt U stallen en kerst groepen van ƒ39,- tot 1695,- omdat hij zich de laatste 25 jaar op bijzondere wijze heeft ingezet voor Leiderdorp en de Leiderdorpse bevolking. De heer Van den Berg kreeg de penning op een drukbe zochte receptie die hem ter ge legenheid van het 25-jarig ju bileum werd aangeboden in het gemeentehuis. De jubilaris mocht ook een cheque bestem men voor een goed doel. Deze cheque werd hem door wet houder J. den Boeft aangebo den namens het gemeentebe stuur, met de mededeling dat het goede doel hem waar schijnlijk „na aan het hart zou liggen". De cheque is dan ook bestemd voor de Nederlandse (ADVERTENTIE) Jaap Kooy vertelt U geen sprookjes, hij brengt ze in zijn Kerstdorp Hartstichting. De heer Van den Berg kwam in 1961 in dienst bij de ge meente Leiderdorp als tech nisch ambtenaar. Later werd hij chef weg- en waterbouw. In 1975 volgde de benoeming tot plaatsvervangend directeur gemeentebedrijven, in 1984 werd de jubilaris directeur. De heer Van den Berg is tevens commandant van de Leider- dorpse vrijwillige brandweer. Wij geven U kerstideeën, in Jaap Kooy's Kerstdorp. De sfeer in huis moet U zelt maken abelnet vervangen I1DERDORP Het ra- i. en televisiekabelnet in flats aan de Schansen en even, de Vogelwijk, de rsten, de Van Diepenin- nlaan, de Laan van Ou- ■zorg en de Splinterlaan irdt vervangen door een dat 20 zenders kan door- zen. Begin januari wordt start met de werkzaamhe- i die op 1 juli klaar moe- zijn. In dit gedeelte van iderdorp ligt een oud ka- systeem, waarbij meer jnnees op één doorgaande iel zijn aangesloten. Door- n 20 zenders is hier- nr niet mogelijk. Reuze-kerststal in Leidsenhage LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam heeft sinds kort op het centrale plein een kerststal van vijf meter hoog en zeven en een halve meter lang staan. De stal is gemaakt door LTS De Vlietschans in Voorburg. Het werkstuk, een leer lingenproject, is onder leiding van de leraar bouwkunde Aad Honsbeek in enkele weken gebouwd. Het winkel centrum betaalde de materialen, de LTS leverde het vakmanschap. De electro-afdeling van de school maakte bovendien nog een enorme ster voor boven de stal. De kerststal is demon tabel en dus ook in de volgende jaren te gebruiken. Kerstmarkt in Grote Kerk NOORDWIJK De Grote Kerk in Noordwijk-Binnen is donderdag 18 december het decor voor een kerstmarkt van de vereniging De Oude Dorpskern. Op de markt is werk van een dertigtal expo santen uit het hele land te zien. Het aanbod bestaat onder meer uit bloemsierkunst, kaar sen, lekkernijen, kerst-stoffen en versieringen, sieraden, ke ramiek en schilderijen. Tevens zal het Knipscheerorgel wor den bespeeld. De markt is geo pend van 's middags één tot s avonds negen uur en de toe gang is gratis. Markt op maandag S ASSENHEI M De Sassen- heimse markt, die altijd op donderdag wordt gehou den, wordt deze maand twee keer verscho ven naar maan dag. Dit in ver band met eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag. De twee markt- maandagen zijn: 22 en 29 decern- Arends naar Novib NOORDWIJKERHOUT Drs. W. Arends (44) zal op 1 april 1987 in dienst treden bij de Novib als directeur interne zaken. Hij vervult hiermee de vacature die was ontstaan na de verkiezing van drs. A. Mel- kert tot lid van de Tweede Ka mer. Arends behaalde in 1968 het doctoraalexamen Frans aan de Rijksuniversiteit Utrecht, werd docent te Zeist, om in 1978 conrector te wor den aan het Leeuwenhorst College te Noordwijkerhout. Vanaf 1981 tot heden is hij rector van het Haarlemmer meerlyceum te Hoofddorp. Grote opbrengst sponsorloop van Don Bosco MAVO SASSENHEIM De sponsorloop van de Don Bosco MAVO uit Sassen- heim ten bate van het missieproject Kara Poondi in India heeft welgeteld 13.921 gulden en 80 cent opgeleverd. De leerlingen uit de eerste, tweede, derde en vierde klassen brachten ruim 13.000 gulden op. De do centen liepen 750 gulden bij elkaar. De loop werd donderdagochtend ge houden. Bezwaarschrift tegen supermarkt afgewezen VOORHOUT De commissie van advies voor bezwaar- en be roepschriften in Voorhout heeft een bezwaarschrift tegen de komst van een supermarkt aan de Herenstraat afgewezen. Het bezwaar was ingediend door de heer W.G.M. Nannings, bewoner van de Herenstraat. Volgens Nannings betekent de komst van de supermarkt de doodklap voor een aantal winkels aan de Heren straat. Hij vindt ook dat er niet genoeg aan- en afvoermogelijk- heden zijn en dat er te weinig parkeergelegenheid is. De com missie was het echter niet met Nannings eens. Jubileum pastoor Van den Bosch NOORDWIJK Tijdens een speciale Hoogmis in de paro chiekerk van Sint Jeroen aan de Van Limburg Stirumstraat zal morgen worden stilgestaan bij het 50-jarig priesterjubi leum van pastoor P.A. van den Bosch. De dienst begint om tien uur. Na afloop wordt aan sluitend in de kerk een recep tie gehouden. Parochianen en belangstellenden worden dan in de gelegenheid gesteld om de gouden jubilaris te felicite- )ETERWOUDE De [ledige heropening voor autoverkeer van de ruchte sluiproute Mie- ig/Vrouwenweg in eterwoude-dorp is uit- iteld tot 1 maart. Pro- iciale Waterstaat en de neenten Leiden en eterwoude zijn dat ereengekomen. Aan- hkelijk zou deze route 19 december weer wor den heropend op de spits uren. De omwonenden hadden al bericht in de bus gekregen dat dat zou gaan gebeuren, maar zul len binnenkort een tegen bericht krijgen. Op 19 december is de recon structie van de Europaweg en de aansluiting op rijksweg A4 gereed. Dat was voor Rijkswa terstaat aanleiding om het ver keer ook op spitsuren weer ge legenheid te geven via Mie- ning en V rouwenweg van Lei den naar Zoeterwoude en om gekeerd te laten rijden. In het verleden is echter gebleken dat deze als sluiproute ge bruikte smalle weg gevaarlijke verkeerssituaties oplevert voor de schoolgaande jeugd. Vol gens Provinciale Waterstaat is vanaf 19 december de ver keerslichteninstallatie volledig afgeregeld, en zal verkeers drukte in ochtend- en avond- spits sterk verminderen. Ook het probleem van het sluipver- keer over de route Miening- Vrouwenweg vervalt dan, stelt de provincie, want als er geen files op de Europaweg meer zijn vervalt de noodzaak een uitweg te zoeken via de Vrou- wenweg. Op aandrang van Zoeterwoude is de heropening echter uitge steld. „Met de wintermaanden voor de boeg, als de wegen vaak moeilijker berijdbaar zijn, leek ons dat veel beter", stelt burgemeester ing. A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude. „Provinciale waterstaat zal nu bovendien een onderzoek in stellen naar het effect van de verkeersregeling met stoplich ten op het sluipverkeer". De verkeersborden op de rou te houden een geslotenverkla ring in van maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 9.00 uur in de richting van Leiden en van 16.00 tot 18.00 uur in de richting van Zoeterwoude, met uitzondering van langzaam verkeer en lijndienstbussen. Die regeling blijft derhalve tot 1 maart van kracht. Onder redactie van Ton Pieters. „Geïllustreerd Zondags- lad" begaf zich medio de- tmber 1916 op tamelijk jlad ijs. In een soort zeden- thildering bepleitte een au- èur, dat iedere pas getrouw- |e man een vrije avond per 'eek moest claimen, „des joods onder voorwendsel lat ge lid bent van een ke- of zooiets, ook al oudet gij niets voelen voor en kegel- noch voor een Maar slechts wei- vrouwen zijn verstandig de vrijheid van be- harer mannen niet te beperken. Ge- u dan wel als een ge- angene, maar dan één die e sleutels zijner gevangenis ij zich draagt". Mooie boel, ij dat Zondagsblad, zeven- ig jaar geleden. ichter, we kennen het Zon- lagsblad weer helemaal te ug in die fratsen van „slim Klaas". „Klaas was in fjn jeugd schaapherder ge en een school had hij Do goed als niet bezocht, hij soldaat werd kon handschrift slechts met grootste moeite lezen. was hij een beste jongen en bij de andere ka meraden zeer gaarne gezien, want hij wist werkelijk op alles raad. Op zekeren dag ontving hij een brief van zijn verloofde. Klaas kon den brief helaas niet lezen. Toch wilde hij er natuurlijk den inhoud van kennen. Hij stond evenwel voor een zeer moeilijk vraagstuk. Hij kon den brief wel door een zijner makkers laten voorlezen, maar dan wist deze meteen wat er in den brief stond. En hij wilde niet dat iemand den inhoud zou kennen. Nu was goede raad duur. Doch slimme Klaas vond hem spoedig. Hij verzocht een kameraad hem den brief voor te lezen en terwijl deze zulks hardop deed, hield Klaas hem de ooren dicht. Zoo heeft nie mand behalve Klaas zelf iets van den inhoud van den brief vernomen!" Olijk niet waar? En dan was het natuurlijk nog steeds oorlog. In het westen duurde de slag aan de Somme voort. Foto's toonden de ene loopgraaf na de andere. Dat doen ze al zo lang en zo frenetiek, dat de „techniek" 'van onze krant die al die aardige kieken elke week moet reproduce ren deze rubriek inmiddels de „loopgravenrubriek" is gaan noemen. Ik kan het de heren niet kwalijk nemen; ik krijg er soms ook wel een sik van. Maar het is nu een maal 1916. Nu stuitte ik ook weer op een militair-politiek commentaar van een sputte rend Zondagsblad: „Alea jacta est": de teerling is geworpen. Ook voor de Roemeniërs doet het oude Latijnsche spreekwoord op geld. Met den val van Boe karest is het vierde kleine land onder den hiel van het militairisme we blijven ons aan de spelling houden verpletterd. Verpletterd ditmaal door eigen schuld, door eigen grootheidswaan zin, door het laagste arrivis me. Voor wie de zaken nuchter en objectief be schouwt, heeft het optreden van Roemenië nooit iets eer vols gehad. Was de houding van België eervol, heldhaf tig en grootsch, het Roe- meensche avontuur was ten zeerste onsympathiek". MONTENEGRIJN (boven): „Koning Nikita van Montene gro bij den Engelschen opper bevelhebber in Noord-Frank rijk; een interessant kiekje van den in Frankrijk onderge- brachten vroegeren heerscher der „Zwarte Bergen". slag bij het Skagerak". Het was de scheepsjongen Corn- well op de „Chestor", die (aldus vermeldde het rap port van een Britse admi raal), „hoewel doodelijk ge wond en terwijl alle kanon niers gedood waren, tot het eind toe op zijn post bleef en de orders kalm opnam". Iets in de trekken van het maatje Cornwell deed me denken aan de al vroeg bol le toet van Winston Chur chill, die een jaar of twintig eerder als jonge subaltern deelnam aan het zien onder drukken van de rebellie te gen de Spanjaarden op Cuba. Ik herinner me daar- DE VIERDE VERLIEZER (rechts): „De vierde vorst van Europa die door den oorlog zijn land verloor: koning Ferdi nand van Roemenië, die het lot der koningen van België, Servië en Montenegro deelt en in ballingschap is". bij uit een beschrijving in een Engelse biografie over Churchill, dat het officiertje Winston alle mogelijk moei te deed om ergens aan een of ander front deel te kun nen nemen aan eën gevecht. Was het geen Cuba, dan was het India, de Soedan of Zuid-Afrika, maar overal „sidderde hij van ontroering als hij de kogels om zich heen hoorde fluiten". En Winston, Brittannië's latere hoogsteigen bulldog, leek zielsgelukkig als hij met en kele schoten (inclusief mis sers) uit z'n revolver een „tribesman" in het stof had doen bijten. Het was maar een episode, net zoals bij dat scheepsmaatje Cornwell on der de geschutskoepel op het dek van de „Chestor". Maar die overleefde z'n inzet niet. De Voorhoutse brandweer mannen H.C. van Gent en Th. van Wouw zijn gisteravond on derscheiden voor 24 jaar trou we dienst. Het tweetal, dat we gens het bereiken van de 55- jarige leeftijd het Voorhoutse vrijwillige korps moet verlaten, kreeg de draagmedaille met inscriptie. De heren J.G. Koppe en J.H. Zwetsloot kregen voor 20 jaar trouwe dienst een gesp (XX), terwijl de hoofdbrand wacht E.L.C. Ribberink voor ~\2Vz jaar trouwe dienst het bronzen brandweerkruis ont ving. De huldigingen vonden plaats in het raadhuis van Voorhout. Op de foto van links naar rechts: Ribberink, burge meester M.Th. van de Wouw, Van Wouw, Koppe, Zwetsloot, brandweercommandant Philip- sen. Van Gent en ondercom mandant Bierman. (ADVERTENTIE) SPAANSE VORSTEN (boven): „Een aardig kiekje van het Spaansche koningspaar. Koning Alfonso en koningin Victoria in de koninklijke stallen van Madrid". ENGELSE HELD (links): „Een zestienjarige Engelsche held in den zeeslag bij het Skagerak". Vraag me niet, geachte le zer, waarom dit was zoals het Zondagsblad vertelde. Het is te lang geleden, en te hypothetisch. Maar van Roemenië heeft waarschijn lijk zelden iemand ooit iets begrepen. Aardiger was de afgedrukte „teekening uit het Engelsche blad „Sphere": „Een zestienjarige Engelsche held in den zee- bestuurslid J. Wesselman It gistermiddag de officiële ling van het vernieuwde ishuis De Alkeburcht in lofarendsveen verricht. Als lingshandeling werden de .pronkelijke eerste steen 3n gloednieuwe gelijkvor- steen onthuld. ;elman is al dertig jaar be- irslid van De Alkeburcht. zelfs al in 1957 bij het jpshuis betrokken toen er geld werd ingezameld voor de bouw van het pand. Daarna is hij jarenlang secretaris ge weest onder voorzitterschap van oud-burgemeester J.S. Wagenaar. De huidige voorzitter Loek Koek herinnerde in zijn toe spraak aan de bouw van het dorpshuis indertijd ter vervan ging van het oude Pancratius- gebouw. „Het is bovendien bij na op de dag af honderd jaar geleden dat de Pancratiuszaal als dorpshuis werd gebouwd". Burgemeester A.H. Meerburg prees de nieuwbouw die hij mooi en multifunctioneel noemde. „Met de totstandko ming van deze nieuwe Alke burcht wordt de gewoonte doorbroken dat elke club z'n eigen tent moet hebben", al dus de burgemeester.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13