Kermis rond Garenmarkt tijdens Lakenfeesten '87 De Leidse Cburant scoort op sportgebied STAD OMGEVING nstrumentmakersschool geeft Soedan draaibanken Kerstman bij PTT Provincie stemt in met openbare school in Raadsherenbuurt Ook politiek moet rol spelen in heroriëntatie medische ethiek" WEEK EINDE ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 PAGINA 11 'DEN Erica den Boer, rzitter van de Vereniging Leerlingen van de Instru- itmakersschool (VLIS), eg gistermiddag rond half officieel zes draaibanken, boormachine en één aafmachine over aan de dse instrumentmaker Rob Schie. De apparatuur zal Van Schie in Soedan ge- ikt gaan worden bij het op- (ADVERTENTIE) ap Kooy's tuincentrum Lisse is nu Het Kerst- leiden van Soedanese studen ten tot instrumentmaker. De overdracht had plaats tij dens een zeer druk bezocht symposium in de Instrument- makersschool, het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Met het symposium werd het 85-jarig bestaan gevierd van zowel de Vereniging tot bevordering van de Opleiding tot Instru mentmaker (VOI) als de Leid- se Instrumentmakersschool. De samenwerking met de op leiding tot instrumentmaker in Khartoem in Soedan kwam al jaren geleden tot stand. In het kader daarvan komen regel matig Soedanese studenten naar Nederland en gaan Ne derlanders naar Khartoem om daar te helpen met de oplei ding. De VLIS wilde de vie ring van het 85-jarig bestaan van de school aangrijpen om de samenwerking met Soedan een steuntje in de rug geven door het schenken van appa ratuur die in Leiden overbodig was geworden. Het plan werd door de leerlingen en schoolei- ding enthousiast ontvangen. De apparatuur werd ter be schikking gesteld en er werd in het lesprogramma ruimte gemaakt voor het reviseren van de draaibanken, boorma chine en schaafmachine. Naast deze overdracht werd het symposium aangegrepen om twee voormalig bestuur ders van de Instrumentma kersschool te onderscheiden. Prof. N.J. Poulis, voorzitter van de VOI, reikte aan prof. J. van den Handel en prof. K.W. Taconis de Jan Musschen- broek-medaille uit. Deze me daille wordt toegekend aan mensen die zich historisch ge zien verdienstelijk hebben ge maakt voor het Kamerlingh Onnes Laboratorium. (ADVERTENTIE) Ook kerstgroepen uit Mexico, Tsjecho-Slowakije en vele an dere landen vindt U in het Kerstdorp te Lisse. Veel protest tegen nieuwbouw Schuttersveld LEIDEN Tegen de bouw van 84 woningen aan de Schubertlaan is een groot aantal bezwaarschriften ingediend door omwonenden. De be woners wijzen de bouw van de hui zen op het stuk waar tijdelijk oude ren in noodgebouwen waren onder gebracht af en eisen dat de gemeente het terrein weer in oorspronkelijke staat terugbrengt. Voordat het tijde lijk bejaardenhuis daar werd ge bouwd, was er een groenvoorzie ning. De gemeente wil het terrein nu bebouwen, omdat er grote be hoefte zou zijn aan de huizen. LEIDEN De kans is groot, dat komende zo mer een kermis wordt 'ehouden rond de Ga renmarkt en het Van der Werfpark. Deze kermis wordt dan een onderdeel van de Leidse Laken feesten en vervangt de traditionele voorjaars- kermis bij de Groenoord- Hhallen. Dit staat in het kwartaalbericht van de jj Leidse VVV, waarin uit- gebreid wordt ingegaan op de plannen voor de Leidse Lakenfeesten in 1987. De financiering van de La kenfeesten wordt gedragen door de stichting Evenemen tenfonds Leiden, die daar voor de inkomsten aanwendt van de traditionele voorjaars- kermis op het terrein van de Groenoordhallen. Met die kermis loopt het de laatste ja ren niet goed: de belangstel ling is elk jaar kleiner. Dit heeft uiteraard gevolgen voor de inkomsten. Vandaar dat men gesprekken met de gemeente is begonnen om de kermis te verplaatsen, zowel in tijd als in lokatie. De om geving van de Garenmarkt lijkt het meest geschikt. Het is overigens niet de bedoe ling, dat er een kolossale ker mis wordt opgezet zoals ge beurt tijdens 3 october. Het moet een kleinere kermis worden, zonder de grote at tracties als een achtbaan en dergelijke, vooral afgestemd op familiebezoek. Volgens de organisatie van de Laken feesten zou deze kermis niet alleen de aantrekkelijkheid van de Lakenfeesten vergro ten, maar tevens een goede financiële ruggesteun kun nen gaan betekenen. In het overzicht meldt de VVV dat de Lakenfeesten van dit jaar een groot succes zijn geweest met tussen de 50 en 70 duizend bezoekers voor de twee Lak^nmarkten. Als andere hoogtepunten worden genoemd de uitvoeringen van de Elckerlyc in de Pie terskerk ep de peurbakken- tocht. „De Lakenfeesten be ginnen na de eerste twee jaar al hun vaste plaats in Leiden te vinden", aldus het kwar taalbericht. De feesten zijn vooral be doeld voor de vele in de Kust- en Bollenstreek ver blijvende toeristen uit bin nen- en buitenland alsmede voor dagrecreanten uit het gehele land en voor dat deel van de Leidse bevolking dat in de feestperiode niet op va kantie is. Het programma voor de festi viteiten is opnieuw enigszins ingekrompen. De eerste fees ten duurden drie weken, dit jaar waren dat er nog twee en voortaan moeten het tien dagen worden, geconcen treerd rond de van Rembrandt op 15 juli. Dit jaar wordt als tijdsduur genoemd de periode van 9 tot en met 19 juli. De peurbakkentocht ook is voor komend jaar gehand haafd, alsmede straattbeater, twee Lakenmarkten op de zondagen en de herdenking van de geboortedag van Rembrandt. De Elckerlyc gaat na twee jaar plaats ma ken voor een nieuwe theater- produktie onder leiding van Mieke Lelieveld (regie) en René Verhoeff (muziek) in de Pieterskerk. Nieuw is behalve de kleine kermis ook een culinair fes tijn, waar Leidse restaurant houders zich zullen presente- Kunstwerk op Hooglandse kerk LEIDEN De gemeente is van plan opdracht te geven tot het maken van een kunstwerk op,de Hooglandse Kerkgracht tegenover de ge lijknamige kerk. Volgens de commissie stedelijke vorm geving zou het om een figu ratief kunstwerk moeten gaan dat een figuur uit de Leidse historie zou moeten uitbeelden. Als mogelijkhe den worden genoemd: staatsman Thorbecke, Armi- nius en Gomarus (theolo gen), Jan van Leiden en Gravin Ada. De kerstman bracht gisteren rond het middaguur een kort bezoek aan het postkantoor aan de Schipholweg. Hij plaatste een ster op een door leerling-bestellers met kerstkaarten versierde boom en luidde daarmee de Kerst- en Nieuwjaars-campagne in van de PTT-post in Leiden officieel in. De kerstman werd bij aankomst toege zongen door leerlingen van de vijfde klas van de Mariën- burch-school. Nadat hij kerstster uit handen van Jaouad Essauoi ontving om hem met een sierlijk gebaar op de top van de boom te kunnen plaatsen, stopten kinderen door hen zelf geschreven kerstkaarten in een speciale kerstkaarten-brievenbus. Voordat de kerstman weer ver trok, werd hij nogmaals door de scholieren onder leiding van lerares Bel toegezongen. LEIDEN/DEN HAAG De Raadsherenbuurt en daarmee het Boerhaavedistrict beschikt per 1 augustus 1987 over een openbare basisschool. De pro vinciale commissie cultuur heeft gistermiddag ingestemd met het voorstel van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land om Leiden toestemming te geven de school te stichten. De fracties van het CDA en de SGP bleken tegen deze belis- sing. Tegen dit besluit van de provincie is geen beroep meer mogelijk. DEN Er komt een hero- tatie van de medische ek. Dat stelde gistermiddag dr. E.L.Noach in zijn af- idscollege. Volgens de [leraar komen de toegeno- technische mogelijkheden :onflict met een krapper dende financiële armslag, daardoor noodzakelijke se tt in medisch opzicht gelijkwaardige patiënten kan de arts in gewetensnood bren gen; spelregels moeten worden ontwikkeld waarbij niet alleen medische en paramedische be roepsgroepen moeten worden betrokken, maar ook de poli tiek. Prof. Noach nam gistermiddag afscheid vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij heeft van 1950 tot heden gewerkt in de farmaco logie van de Leidse faculteit. In zijn rede schetste hij de ont wikkelingen die de farmacolo gie in de wereld de laatste de cennia heeft doorgemaakt. Hij stelde vast, dat de ontwikke ling in deze periode drie as pecten betreft: materiele, fun damentele en ideële. Op mate rieel gebied noemde hij de grote uitbreiding van het aan tal geneesmiddelen. In funda menteel opzicht is de analyse van de werking van genees middelen sterk gegroeid. In ideëel opzicht heeft de "softe- nonramp" tot een heroriënta tie van de rol van het genees middel in de samenleving ge leid: een rationalisering van het toelatingsbeleid en een verdergaande bemoeienis van de samenleving met dierproe ven en medische experimen ten met proefpersonen. Over zijn taakuitvoering stelde Noach vast, dat hij in de loop der jaren van initiator en uit voerder werd omgevormd tot begeleider en manager. Hij laakte de voortgaande bureau cratisering van het onder zoeksbeleid en bepleitte een uitwisseling van kennis door bijvoorbeeld gastdocentschap pen tussen universiteit en in dustrie. De protestant-christelijke Leidse Houtschool heeft de af gelopen maanden geprobeerd de komst van de school tegen te houden. Gistermiddag werd door een vertegenwoordiger van De Leidse Hout nog eens benadrukt dat de komst van de openbare school niet accep tabel zou zijn. Tot dusver ver klaarde de school steeds bang te zijn op termijn opheffing te vrezen door het verlies van leerlingen aan de de nieuwe school, maar gistermiddag werd dat argument niet aange voerd. Mevrouw K. van Gelo- ven-Groen, bestuurslid van de school, benadrukte de staat waarin het schoolgebouw van de Leidse Hout verkeert. Het gebouw dateert uit 1928 en 1932, terwijl de openbare ba sisschool nieuwbouw wil ple gen. Vanuit de provinciale commissie werd erop gewezen, (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse vindt U een ongelooflijk aantal kerstgroepen dat de huisvesting van de scholen bij een besluit of een school er mag komen, niet ter discussie staat. De openbare basisschool wordt overigens in de kleuterschool van De Leid se Hout gevestigd, zolang het ministerie van onderwijs geen toestemming geeft voor nieuwbouw. Eind volgende week praat de gemeente Lei den weer met het ministerie over mogelijke nieuwbouw voor de openbare school. CDA en SGP stemden gister middag tegen het voorstel van GSk accoord te gaan met de nieuwe openbare school, om dat niet duidelijk zou zijn hoe veel ouders hebben verklaard hun kind naar de nieuwe school te sturen. De wet eist dat dat er minstens 77 zijn. Op de peildatum (1 april 1986) was dat ook zo) maar 7 ouders heb ben hun handtekening weer teruggetrokken. Reden voor CDA en SGP aan GS te vra gen „daar nog eens naar te kij ken". Toen GS dat afwezen stemden beide fracties tegen de komst van de nieuwe school. let bijdragen van Mar ei Gelauff en Gert Vis- er. Foto Tejo Ringers. toskou (1) let is triest maar waar... Lei en is met de kerstdagen niet ernwapenvrij. In praktijk atuurlijk wel althans er ijn sterke aanwijzingen in Jie richting maar op papier ntbreekt de militaire toe- lomst van Leiden in het ge- leel. Dat is de schuld van de emeenteraad, die had er ïaandag geen tijd meer voor Leiden nog even kernwa- envrij te verklaren. En daar itten de inwoners nu mooi tee opgescheept. )ver de discussie om Leiden ernwapenvrij te verklaren, loet men niet te licht den- en. Dat is geen kwestie van ven wat principes uitwisse- en, stemmen en naar huis. )aar komen uitgebreide be- chouwingen over internatio- lale militaire ontwikkelingen n de vredespolitiek van het :abinet Lubbers, Reagan en rorbatsjov aan te pas. En dat ;ost nogal wat tijd voor ge meenteraadsleden die slechts beperkte mate in deze in- ewikkelde materie thuis zijn. bals bekend hebben de Leid- vredesactivisten al eerder en poging gewaagd de kern wapens te weren. Dat gebeur- e toen het kabinet nog niet. lad besloten kruisraketten in Voensdrecht te plaatsen en et risico bestond dat deze on- erhoopt op het Schuttersveld in de Leeuwenhoek zouden vorden neergezet. Hans de la Mar waarschuwt Gorbatsjov voor de laatste maal (zie Moskou). Moskou (2) ]r kernwapens in Leiden zul- en komen. Maar wat niet is, an nog komen. En, dat mag •est eens worden gezegd, het nti-militarisme is zo'n beetje let succesvolste onderdeel 'an het beleid dat dit college b afgelopen jaren heeft ge- 'oerd. let enkele symbool van mili- aire betekenis in Leiden, de boksschool van de Nederland- strijdkrachten, is jaren ge leden gesloten nadat de eigen lijke kazerne al veel eerder was afgedankt, in de voorma lige Zeevaartschool van de marine woont nu een keurige woningbouwvereniging en de MS Bulgia die de jaarlijks plechtigheden op 3 oktober namens de marine bijwoonde, 'blijft voorgoed buiten de ge meentegrenzen. Zelfs het Le germuseum heeft Leiden in middels verlaten. Misschien zijn het deze suc cessen die de gemeenteraad heeft aangezet zijn invloed ook buiten de gemeentegren zen te laten gelden. De kruis raketten in Woensdrecht, de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika, het mislukte topover- leg in Reykjavik... het kan niet lang meer duren voordat wethouder Hans de la Mar (internationale betrekkingen) naar Moskou afreist om daar persoonlijk orde op zaken te stellen. Moskou (3) Ter voorbereiding van een dergelijk bezoek vervoegden zich onlangs de heren Duives- teyn en Berkhout van de ge meentelijke directie Sport en Rekreatie in de Russische hoofdstad. Zeven dagen lang onderzochten zij de sportfaci liteiten in de Sovjet Republie ken. 's Avonds bleek er ook nog tijd beschikbaar om de re creatieve voorzieningen in Moskou aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen maar dat onderdeel is buiten het reisverslag van beide he ren gebleven. In het totaal werd een tiental sportaccommodaties bezocht waarbij vooral de grote aan tallen mensen die er werkten opvielen. „Wat die daar alle maal moeten doen, is ons niet duidelijk", stellen de heren vast. Uitgebreide beschouwingen over de organisatie van de sport volgen waarvan de be langrijkste is dat de Russen „een soort sportbelasting van 1 procent van het inkomen betalen zodat de accommoda ties gratis zijn.of een zeer lage toegangsprijs hebben". Con clusie is dat het met de sport- voorzieningen in Nederland beter gesteld is dan met die in de Sovjet Unie. Moskou (4) Interessanter wordt het ver slag wanneer het gaat over het leven in Rusland. De me- trotreinen die om de twee mi nuten geheel stank- en ge luidloos (rubber wielen) rij den, het Bijlmermeer-achtige uiterlijk van de steden, de prijs van een bruin brood (35 cent), de hoogte van de huur (3 procent van het inkomen) en de medische zorg en het onderwijs die gratis zijn. Het zijn allemaal bijzonder boei ende beschouwingen die het tweetal van ver over de gren zen heeft meegenomen. Voor wie van plan is binnen afzienbare tijd naar de Sovjet Unie te emigreren, volgen nog tal van wetenswaardighe den: „De burgers zijn over het algemeen passief, ze doen wat ze moeten doen maar zijn in het algemeen niet gemoti veerd. Ze zien er goed ver zorgd uit, van armoede is geen sprake. Werkloosheid kent men niet en ook het avondlijk vermaak ontbreekt. Op straat bewegen de mensen zich hoofdzakelijk lopend en met het openbaar vervoer, anoniem, voort. Onderlinge* gesprekkken zie je vrijwel niet". Moskou (5) Het reisje was georganiseerd door de Landelijke Contac- traad, een organisatie die zich bezig houdt met sport en re creatie waarbij vrijwel alle gemeenten zijn aangesloten. Naast Dui veste ijn en Berk hout namen er 87 ambtena ren, 54 bestuurders en burge meesters en 23 vertegenwoor digers uit het zakenleven el- dërs uit Nederland aan deel. Eerder werden dergelijke uit stapjes naar België, Zwitser land en Canada ondernomen. Heeft het bezoek aan Rusland nut gehad en wordt de Leidse burger nu in de toekomst ge confronteerd worden met Russische invloeden in het plaatselijk sportgebeuren? Duivesteijn: „Zulke reisjes zijn nooit onzin". Maar dat het voor Leiden vruchten af zal werpen, lijkt hem onwaar schijnlijk. „Mijn conclusie is dat we nergens zo'n goed sy steem hebben als in Neder land. En laten we in Gods naam zorgen dat het zo blijft". Het reisje van zijn twee amb tenaren kostte de gemeente 4000 gulden. Het grootste deel van de kosten werd door de Russen zelf gedragen. Het is overigens niet waarschijnlijk dat Russische sportbestuur ders binnen afzienbare tijd hun licht in Nederland op ko men steken. De sportverbroe- dering gaat nog niet zover dat de Russen daarvoor hun gren zen ook van binnenuit open stellen. Bedonderd (1) Eindelijk werd deze week het compromis openbaar dat de gemeente Leiden heeft be dacht om de financiële pro blemen rond de stadsverwar ming in de Stevenshof op te Wat is er aan de hand? De stadsverwarming behoeft onderhoud. De bewoners be talen daar jaarlijks 196 gulden voor aan het Energie Bedrijf Rijnland (EBR), maar datzelf de bedrag is ook al verwerkt in de huur van de huizen. On derhandelingen tussen de wo ningbouwverenigingen en het EBR om één en ander recht te trekken, liepen vast en dat leidde ertoe dat de gemeente zich als bemiddelaar opwierp. Het compromis van wethou der Dick TesselaaV houdt in dat alle drie de partijen water in de wijn moeten doen. De bewoners zouden met terug werkende kracht 95 gulden minder moeten gaan betalen aan het onderhoud en het EBR en de woningbouwvere nigingen zouden de rest moe ten delen. Met andere woorden: de be woners moeten nog steeds dubbel betalen voor het on derhoud, alleen wordt het be drag verlaagd. Tesselaar voegde eraan toe dat als één van de partijen het compro mis niet zou accepteren, ie dereen het verder kan uitzoe ken, maar hij er zich niet meer mee zou bemoeien. Bedonderd (2) Een wel zeer merkwaardige vorm van bemiddeling. Het EBR en de huisbaas maken ruzie en de bewoners mogen er voor opdraaien. De huur- ders moeten zich lichtelijk be donderd voelen. Met veel mooie woorden heeft de ge meente de stadsverwarming aan de man gebracht en als er dan iets niet klopt, geeft men niet thuis. Tesselaar deed de bewoners nog de suggestie maar een rechtszaak te beginnen eventueel wilde hij daarbij behulpzaam zijn maar de vraag is meer of de gemeente met de wethouder volkshuis vesting voorop niet zelf de verantwoordelijk voor deze misser in de categorie „Eens maar nooit meer" moet ne men. Mocht het allemaal uiteinde lijk toch zo worden afgehan deld dat de bewoners krijgen waar ze recht op hebben, dan is nog de vraag of alle proble men met de stadsverwarming achter de rug zijn. Lang niet iedereen is namelijk over tuigd van de besparingen die stadsverwarming zouden op leveren. Bedonderd (3) Zelfs binnen de muren van het Stadhuis vragen sommi gen betrokkenen zich steeds meer af, of die stadsverwar ming inderdaad op lange ter mijn wel zo voordelig is als al tijd wordt beweerd. Zo blijken de huizen in de Stevenshof zo goed geïsoleerd dat het ener gieverbruik van de huizen erg laag is. En hoe lager het ener gieverbruik, des te slechter gaat het met de rentabiliteit van de stadsverwarming. Als dat het geval is (en het succes van de energiebespa ring zichzelf dus uiteindelijk de das omdoet) dan zou die constatering voor de bewo ners als Mostert na de maal tijd komen. Er is nu eenmaal stadsverwarming en daar zul len ze nog jaren mee moeten doen. Als in de toekomst zou blijken dat de stadsverwar ming niet die prachtige uit vinding is die het zou moeten zijn, dan kunnen de huurders zich misschien vastklampen aan een uitspraak die de ge meenteraad deed bij de start van het project: stadsverwar ming mag voor de gebruikers niet duurder zijn dan conven tionele manieren van stoken. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. CcidócSouoont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11