Perscensuur maakt van luid-Afrika politiestaat" Duistere rol van chef CIA in Iraanse affaire Suriname vraagt Venezuela >m hulp tegen „invasie" Uniform met een luchtje Israëlische luchtaanval op Palestijnen rriTENLAND EeidócSourant VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA 5 mbia schrapt hogingen voedselprijzen AKA President Kenneth Kaunda LA Zambia heeft de prijsverhoging voor J meel. het voornaamste volksvoedsel, tirapt. De prijsverhoging had geleid tot dagen van onlusten in het noorden Ïhet land, waarbij zeker elf, maar mo- jc ook dertig mensen de dood vonden, ident Kaunda betitelde plunderaars en erkraaiers als misdadigers en zei dat doze jongelui gewillige werktuigen de organisatoren van de onlusten „en buitenlandse heren" (bedoeld wordt l-Afrika) waren geweest. Het maismeel aiit dezelfde prijs door het herinvoeren )]i de voedselsubsidies. Zambia moest die idies eigenlijk schrappen als voorwaar- °1oor een IMF-lening. Motorrijder redt zich wel WARSCHA U Een motorrij der in Belzec in Polen, die op een overweg werd gegrepen door een trein, heeft het avon tuur overleefd dankzij zijn be roep: treinmachinist. De 50-ja- rige man werd bij de botsing in de lucht geslingerd terwijl zijn motor aan diggelen vloog. De man klampte zich vast aan de rijdende trein en kon een klep opendraaien, die de loco motief tot stilstand bracht. De motorrijder is met een gebro ken been en gekneusde ribben in een ziekenhuis beland. Ultimatum voor centrale Sellafield (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De beruchte opwer kingsfabriek van Sellafield, in het noordwestelijke Engelse graafschap Cumbria, moet veel veiliger wor den gemaakt. De directie krijgt precies een jaar om dat doel te be reiken. Sellafield is berucht wegens het lozen van radioactieve afval in de Ierse Zee, waardoor zelfs de Waddenzee wordt besmet. Het be vel om doeltreffende maatregelen te nemen, komt van de Britse toe zichthoudende raad voor gezond heid en veiligheid. Deze heeft de Sellafield-directie een ernstige waarschuwing gegeven. Twijfel over doodsoorzaak Marts jenko MOSKOU De Sovjet-dissident Anatoli Martsjenko is gisteren bij de gevangenis van Tsjistopol be graven. Negen familieleden en vrienden woonden de plechtig heid bij. Martsjenko's weduwe, Larisa Bogoraz, wilde haar man in Moskou laten begraven, maar dit werd door de autoriteiten gewei gerd. Evenmin werd toegestaan dat Bogoraz persoonlijke eigen dommen van Martsjenko meenam. Daaronder bevonden zich brieven, documenten en aantekeningen. De mensenrechtenactiviste wil nog één poging doen zijn spullen te krijgen voordat zij vandaag naar Moskou te rugkeert. De Russische dissident zou volgens de officiële versie zijn overle den aan een hersenbloeding, maar een arts zou hebben vastgesteld dat Martsjenko stierf door een hartaanval. Vrienden van Martsjenko schrijven zijn overlijden toe aan een vier maan den durende hongerstaking waarmee de dissident de autoriteiten wilde dwingen zijn vrouw toestemming te geven hem te bezoeken. Ook eiste Martsjenko een gerechtelijk onder zoek tegen bewakers die hem hadden mishandeld. JUWELEN HERTOGIN VAN WINDSOR KOMEN ONDER DE HAMER LONDEN De juwelen die de hertog van Windsor gaf aan Wallis Simpson, de vrouw voor wie hij vijftig jaar geleden de Britse troon opgaf, zullen in april van het komende jaar in Genève worden geveild door het venduhuis Sotheby's. Men schat dat de meer dan 200 stukken, waaronder diamanten, robijnen, saffieren en smaragden, meer dan vijf miljoen pond sterling zullen opbrengen. De opbrengst zal volgens de wens van de hertogin gaan naar het Pasteur-instituut in Parijs dat aan ziekteonderzoek doet. Onder de te veilen stukken is de favoriete halsketting van de hertogin van robij nen en diamanten van Van Cleef and Arpels (New York, Parijs), met de inscriptie „My Wallis from her David 19-6-36". De ketting was een geschenk van de hertog bij de veertigste verjaardag van zijn vrouw. lew ga (Van onze speciale verslaggever) IAPSTAD De Zuid- Nikaanse regering heeft teren stappen onderno- n om een eind te ma- n aan dat wat zij be- irjiouwt als de grootste jee Ireiging voor de staats- ligheid: de verzetsactie arte Kerst, die gericht ;egen de nu zes maan- durende noodtoe- nd. Het mikpunt van regering is de pers in id-Afrika, die al eerder tnge beperkingen igfeg opgelegd, it: ;c' ertijd werd vastgesteld dat berichtgeving over raciale Apolitieke geweldplegingen "a'over de acties van veilig- istroepen gestaakt moest "■den. De regering heeft nu 1 'regaande censuurmaatre- b>n getroffen die volgens 3eimige kranten steeds ver in de richting van een tiestaat gaan. nieuwe censuurwet ver- <ht de media, waaronder de buitenlandse media en Zogeheten alternatieve pers ^uid-Afrika vallen, om be- itgeving over zaken van m(erse aard eerst aan minis- of onderministers ter VJdkeuring voor te leggen. wordt zelfs beweerd dat de *1' ën van de parlementaire e(bositie nu niet meer open voor hun mening uit mo- komen. pers wist in het verleden <jd wel een manier te vin- om zich ondanks de cen- rwetten te manifesteren, ti'ar de strenge regeringscon- e zal er nu op moeten toe- dat alle gaatjes en kier- in de wetgeving worden slicht. Alles wat boycots, Zwarten kopen alleen in winkels beheerd door zwarten; de blanke winkeliers worden geboycot, maar ook daar mag de pers in Zuid-Afrika niet meer over schrijven. menzweringen en acties tegen de regering ook maar enigs zins in de hand kan werken, is taboe. Tegenstanders van de rege ring hebben verklaard dat het einde van de persvrijheid in Zuid-Afrika nu in zicht is. Deze heeft bijna een eeuw mogen duren. Het vangnet van de regering zal zich ech ter niet alleen tot de media beperken, maar zal ook ande re obstakels uit de weg rui men. Defensie Er staan Zuid-Afrika groot scheepse regeringsacties tegen organisaties en individuen te wachten, waarbij de arresta ties niet van de lucht zullen zijn. Het regiem Botha ziet een uiterst dreigende on weersbui aankomen, die be doeld is om de regering om ver te werpen. De regering doet verwoede pogingen om zich uit de politieke impasse te manoeuvreren en verlaat zich voornamelijk op de machtige nationale defensie en op de veiligheidstroepen. Vandaar het strenge militaire karakter van de maatregelen. De belangrijkste oorzaak voor het opnieuw in actie komen van de regering is de oproep tot een „Kerstmis tegen de noodtoestand" door het Vere nigde Democratisch Front (UDF), waaraan de kerk, de vakbonden, het onderwijs, de zwarte gemeenschap en nog wat andere verzetsgroeperin gen deelnemen. Bovendien viert de militante vleugel van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), de Speer der Na tie, op 16 december haar 25ste verjaardag en dit kan onlus ten met zich mee kunnen brengen. De campagnes maken deel uit van een verenigde nationale actie, die twee maanden gele den gelanceerd werd. UDF- zegslieden hebben verklaard dat de actie gericht is tegen de zwarte ordestrijdkrachten, te gen het sluiten van scholen voor zwarten en tegen het ge vangen houden van duizen den Zuidafrikanen, waaron der een groot aantal kinderen onder de zeventien jaar. De actie is ook bedoeld om het lot te verbeteren van de miljoe nen werklozen en hongerlij ders. Volkslied „Hoe kunnen we de geboorte van Christus vieren, terwijl onze kinderen in de gevange nis zitten", zei Murphy Moro- be, de publiciteitsman van de UDF, die op de vlucht is ge slagen voor de veiligheidspo litie en nu telkens- verande rend van adres heimelijke in terviews geeft. Leiders van het UDF willen dat de actie vreedzaam verloopt en geken merkt wordt door soberheid. Op 16 december gaat de Kerstactie van start en duurt tien dagen duren, tot 26 de cember. Van de Zuidafrika nen wordt verlangd dat ze op bepaalde tijden alle elektri sche verlichting uitdoen en kaarsen laten branden. Ver dere verzoeken zijn: het zin gen van Nkosi Sikilelc Afri ka, dat door de Zuidafrikanen als hun volkslied wordt be schouwd; het in acht nemen van een minuut stilte en het voorlezen van een gebed voor de eenheid tijdens de kerk diensten; het betuigen van steun aan families, waarvan leden gevangen zitten, terecht moeten staan, of verbannen zijn. Gedurende deze tien dagen mogen bewoners van kleur- lingenwijken geen winkels bezoeken buiten hun woon wijk, als maatregel tegen de zaken van blanken. Sport wedstrijden en muziekfesti vals die in deze periode zijn gepland, worden uitgesteld. Op vastgestelde tijden luiden de kerkklokken. Volgens UDF-zegsman Morobe hebben een flink aantal kerken, sportverenigingen en zo'n twintig organisaties van de blanke gemeenschap hun me dewerking toegezegd aan de actie. De machtige straatcomité's in de zwarte woonwijken zouden ervoor kunnen zorgen dat de actie massale steun krijgt van de zwarte gemeenschap, maar het UDF benadrukt dat nie mand gedwongen mag wor den om mee te doen. Het UDF geeft bekendheid aan haar campagne door middel van posters en pamfletten. Maar het valt nog te bezien in hoeverre de campagne effect zal hebben, nu de pers er geen aandacht aan mag besteden. Huisinde touwen De Franse koorddanser Henrys rijdt met zijn motor over een kabel, terwijl zijn vrouw vrolijk zwaait vanaf 25 meter hoogte boven de Rhó- ne-rivier. Het duo woont tot Kerstmis in het hangende huis nabij Lyon, om geld in te zame len voor gehan dicapte kinde ren. WASHINGTON De di recteur van de Ameri kaanse geheime dienst CIA, William Casey, heeft een duistere rol gespeeld in de affaire van de wa penzendingen naar Iran en het doorsluizen van geld naar de Nicaraguaan se Contra's. Gisteren er kende Casey voor een congrescommissie dat hij begin oktober wist van het doorsluizen van het geld naar de Contra's. Maar volgens de Wall Street Journal was de CIA-directeur al in het voorjaar van de zaak op de hoogte. Beide verklaringen zijn in te genspraak met de opmerkin gen van minister van justitie Edwin Meese. Toen deze eind november hef doorsluizen van het geld naar de Contra's ont hulde, zei hij dat alleen veilig heidsadviseur Poindexter en diens assistent luitenant-kolo nel North ervan op de hoogte waren. Voor een commissie uit het Amerikaanse Congres zou Ca sey gisteren hebben gezegd dat hij begin oktober niet door zijn eigen dienst, maar door een vroegere zakenrelatie op de hoogte was gesteld van het doorsluizen van het geld naar de Contra's. Dat was zes we ken voor de onthulling van minister Meese. Volgens de Wall Street Jour nal was Casey al in het voor jaar van de zaak op de hoogte. De krant citeert functionaris sen, die zeggen dat zeer gehei me boodschappen over de wa pentransactie terecht waren gekomen op het zogeheten „privacy channel" van de CIA en dat alle boodschappen op dat net automatisch op het bu reau van Casey terechtkomen. Casey's zakenvriend zou ver der hebben verteld, dat Cana dezen bij de wapenhandel be trokken warep. Volgens de Washington Post heeft Casey het verhaal een dag leter ver teld aan John Poindexter, de toenmalige veiligheidsadviseur van president Reagan. Casey zelf gelastte een intern onder zoek om de betrokkenheid van ,de CIA bij de operatie vast te stellen. Over de resultaten van beide onderzoeken is niets be kend. Casey zou verder hebben toe gegeven dat hij op de hoogte was van de wapenleveranties aan Iran, maar dat hij daar over op instructie van presi dent Reagan geen mededelin gen aan het Congres heeft ge daan. Volgens de Washington Post overtrad Reagan tezelfdertijd een van zijn eigen richtlijnen op het gebied van de nationale veiligheid. Door vier van zijn naaste adviseurs niet in te lichten over de officiële toe stemming voor de wapenleve ranties aan Iran, ging hij voor bij aan een in 1982 opgestelde richtlijn, dat de president zijn naaste medewerkers op de hoogte moet houden van clan destiene operaties. Reagan ging voorbij aan minister van buitenlandse zaken Shultz, zijn collega van defensie Weinber ger, minister van financiën Baker en admiraal Crowe, de voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. RACAS Henk Heid- iler heeft gisteren als ciale gezant van de re- ing Bouterse in Vene- ala om hulp gevraagd ken een „op handen de" invasie van rebel- vanuit het buurland ns Guyana. In dat land _l inden zich volgens cjdweiler circa 500 nse huurlingen die klaar maken voor aanval op Suriname. cpweiler zei dat de invasie de rebellen van Brunswijk „ieder moment" kan beginnen. Suriname vraagt Venezuela „de andere Latijnsamerikaan- se landen uit te leggen wat er gebeurt en dat het onze bedoe ling is het land naar democra tie te leiden," zei hij. De Vene zolaanse regering heeft niet direct op het verzoek gerea geerd. Suriname en Venezuela on derhielden goede betrekkin gen na de onafhankelijkheid, toen Suriname werd geregeerd door een sociaal-democratische regering. Sinds de machtso vername door Bouterse neemt Venezuela ten aanzien van Su riname een houding van „be zorgde neutraliteit" aan. Heidweiller, die gisteren met president Jaime Lusinchi ge sproken heeft, verklaarde te genover buitenlandse journa listen dat Brunswijk en zijn mannen voor zeker 100 mil joen dollar schade hebben aan gericht sinds zij vier maanden geleden in opstand kwamen. Het stilleggen van de bauxiet- mijn van Suralco bij Moengo, in Oost-Suriname baart het Amerikaanse moederbedrijf Alcoa steeds meer zorgen. „Voorlopig kunnen wij nog even vooruit, maar de voorra den voor de voor de produktie van de aluminumfabriek in Paranam, dat dichter bij Para maribo ligt, beginnen danig te slinken". Het bedrijf zoekt naar alterna tieven om de industrie draai end te houden. Tot de alterna tieven die door Alcoa worden bestudeerd, hoort een vertra ging van het verwerkingspro ces van aluinaarde in Para- nam. Er wordt alles aan ge daan om te voorkomen dat het industrieel proces wordt ge staakt. De stopzetting van de aluminiumsmelter zou het ein de van de produktie beteke nen. 1IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „En nou verder geen flauwe geintjes, Oom 1 >om," zei Boltje de boskabouter. „Kom er 'ar 'es even bij.- „Spijt me wel," zei Oom 3 >om. „Maar geintjes uithalen en treiteren 1 rt nu eenmaal tot mijn werk. Hoei hoei, zeg ar 'es op. Wat moet er verder gebeuren? eenvoudig prulgeintje of het zwaardere k? Een ruit ingooien? Een fietsband door- den? Of een emmer teer over een lichtgrijs lerpak? Da's om je te begillen!" - „Het is 9 véél moeilijker, Oom Gnoom?" zuchtte Bol- „We moeten een heks klein krijgen. Zo- inde." - Toen vertelde smidje Verholen het verhaal van Ouwe Sybil, die zo vriendelijk geweest Kareltje Knetter van bijzondere rtkrachten te voorzien.- „Hmmm. mde Oom Gnoom. „Ouwe Sybil is een taaie, 'en haar wel. We zullen niet gauw vat op haar krijgen. Ze is zo link als een looien deur. Boven dien is ze lid van de heksenvakbond en ik ben maar een kleine, vrije ondernemer. En wat be ginnen wij, vrije ondernemers, vandaag de dag nog tegen de vakbonden? Maar eh.wacht 'es?" - Het nare manneke dacht even diep na en vervolgde toen: „Misschien kunnen we haar grijpen met de algemene regelen en voorwaar den van de vakbond zelf. Dat zou een mooi stukje treiterwerk zijn. Ik geloof, dat ik nog een exemplaartje van die regelen hier heb liggen." - Oom Gnoom begon te rommelen in een oude kist, die vol zat met stoffige papieren, en dook er een beduimeld boekwerkje uit op. - „Hoei hoei!" lachte hij kwaadaardig. „Dit zijn de rege len! Misschien halen we er een lekker stukje treiterwerk uit!" HALIFAX De nieuwe gevechtsplunje van de 9.100 Canadese matrozen stinkt zo erg, dat de pro duktie ervan is opge schort. De „onaangename geur" van de vuurvertra- gende pakken kan vol gens het ministerie van defensie hoofdpijn ver oorzaken. Samen met de firma die het contract voor de uniformen kreeg, wordt naar de oorzaak gezocht. Duizen den vierkante meters van de kwalijk riekende blauwe stof ter waarde van een kleine vijf mil joen gulden zijn in een kluis in Montreal „in quarantaine geplaatst". Vijandige discussie Een Palestijn discussieert met een Israëlische soldaat, die hem wil beletten het dorp El Mughazi in de bezette Gazastrook te verlaten. In die buurt vindt de laatste dagen een heviger verzet tegen de Israëli's plaats, die onder meer regelmatig met stenen worden bekogeld. Bij de rellen zijn inmiddels twee Palestijnen doodgeschoten. De Palestijn op de foto kon de soldaat er uiteindelijk van overtui gen dat hij geen demonstrant was en kon vertrekken. BEIROET Bij een Israëli- Dit is vernomen in politiekrin- sche luchtaanval in het noor- gen in Libanon. Zes gevechts den van Libahon zijn gisteren bommenwerpers bestookten zeker negen mensen gedood, Palestijnse stellingen en ge- onder wie een plaatselijke bouwen in de heuvels rond het commandant van de terreu- vluchtelingenkamp Nahr ai rorganisatie van Aboe Nidal. Bared bij Tripoli. Bij de aanval werden de jagers zwaar be schoten door luchtdoelgeschut. Onder doden en gewonden waren ook veel burgers. Israël verklaarde dat de aanval was bedoeld tegen terroristische bases. Duitse geheime dienst pakt 33e oostblokspion (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Met de 48-jarige Jürgen Westphal uit Bonn heeft de Duitse geheime dienst de 33e oostblok spion van dit jaar ontmas kerd. De arrestant wilde volgens de hoofdprocu reur-generaal van de Bondsrepubliek, Kurt Rebmann, geheime gege vens over de Bundeswehr doorspelen naar een oost- blokstaat. Tot een werkelijk doorgeven van geheime informatie is het echter niet gekomen. West phal, van beroep natuurkundi ge, was als hoge ambtenaar be trokken bij de toekomstplan ning van de Bundeswehr en had in die functie toegang tot veel geheime computergege vens. Hij verkeerde in finan ciële moeilijkheden en had al coholproblemen. In die situatie was hij een gemakkelijke prooi voor een geheime dienst uit het oostblok, maar werd hij ook door zijn eigen geheime dienst in de gaten gehouden. De openbare aanklager in de zaak tegen een secretaresse uit het kantoor van de Westduitse bondspresident, de 51-jarige Margarete Höke, heeft tegen de vrouw een aanklacht inge diend wegens „een bijzonder zwaar geval van landverraad", corruptie en het verraden van dienstgeheimen. De vrouw, die al sinds 1959 verbonden was aan het kantoor van de bonds president, wordt ervan be schuldigd minstens vanaf 1971 inlichtingen uit de vertrouwe lijke documenten te hebben doorgespeeld aan de Russische geheime dienst KGB. De aan klager zei dat het proces tegen Höke waarschijnlijk komend jaar voor de rechtbank van Düsseldorf zal plaatsvinden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5