Voetbalvandalisme geen gevolg van werkloosheid of ruw spel Onderhandelingen over Klaas de Jonge gestopt YAN DER BRUG IN PROEFSCHRIFT: Tweede Kamer keurt combinatie verkiezingen goed Exportvergunning RDM vergroot kan op miljarden-ordei van Saoedi-Arabië ■BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe@ou/ui/fit VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA Stoessel overleden WASHINGTON Walter Stoessel, de Amerikaanse ex-ambassadeur in de Sov jet-Unie en de voormalige tweede man op het State Department, is dinsdag op 66-jarige leeftijd aan bloedkanker overleden. Stoessel had zich gespecia liseerd in Sovjet-aangele genheden. Na het aftreden van minister van buiten landse zaken Alexander Haig, in juni 1982, was Stoessel korte tijd waarne mend minister van buiten landse zaken, tot aan de ambtsaanvaarding van George Shultz. Nieuwe melkweg stelsels ontdekt WASHINGTON Sterrenkundi gen hebben op gemiddeld 600 mil joen lichtjaren van de aarde zeven ongewone melkwegstelsels ontdekt in een deel van het universum waarvan tot dusver werd aangeno men dat het volkomen leeg was. De vondst is belangrijk voor de theo rieën over het ontstaan van melk wegstelsels (die bestaan uit enorme hoeveelheden sterren) en hoe ma terie in de ruimte is verspreid. Het deel van de ruimte waar de stelsels zich bevinden heeft een diameter van 300 miljoen lichtjaren. Het on gewone ervan is dat de sterren- groepen meer energie bevattend gas hebben dan de meeste andere sterrenstelsels NRC/Handelsblad wint procedure tegen Lubbers DEN HAAG Premier Lubbers heeft onvoldoen de duidelijk gemaakt waarom de stukken die ambtenaren van ministe ries deze zomer naar de (in)formateur hebben ge stuurd, niet konden wor den vrijgeven. NRC/Handelsblad had om de bescheiden gevraagd, maar kreeg nul op het rekest van de minister-president. Niet te recht, zo oordeelde de Raad van State gisteren, aldus avo- caat mr. E. Dommering van het dagblad. Hij had het be sluit van Lubbers namens NRC/Handelsblad aangevoch ten. De motivering van de premier- dat het om stukken over in tern beraad ging, was volgens de raad niet van toepassing. De (in)formateur behoort niet tot de centrale overheid. Daar naast maakt de Wet Open baarheid van Bestuur het mo gelijk een belangenafweging te maken, ofwel te kunnen be oordelen welke stukken wèl en welke stukken beter niet aan de openbaarheid kunnen worden prijsgegeven. De pre mier moet dit nu opnieuw gaan bekijken. Gisteren beves tigde de Raad van State tevens dat de premier de 200 amende menten die door de fracties bij de (in)formateur waren inge diend, ten onrechte niet wilde presenteren aan NRC/Han delsblad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten krijgen de mogelijkheid om verkiezingen voor deelgemeenteraden of het hou den van een raadplegend referendum over een plaatse lijk probleem te combineren met andere verkiezingen. Dit betekent dus dat de burgers in sommige gemeenten tijdens verkiezingen voor de Tweede Kamer, de pro vinciale staten, gemeenteraden of het Europees parle ment twee keer een stem kunnen uitbrengen. Daarmee worden geld en tijd gespaard. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft zfch giste ren akkoord verklaard met een wijziging van de Kieswet waar door een dergelijke combinatie van stemmingen wordt toege staan. Bij de statenverkiezingen van maart volgend jaar willen de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam al een der gelijke dubbele verkiezing organiseren. De Amsterdammers en Rotterdammers zullen dan niet alleen hun stem kunnen uit brengen voor een nieuw provinciaal bestuur maar ook voor de deelgemeenteraden in hun steden. De fracties van CDA, SGP en RPF hadden als enigen enkele bedenkingen tegen het combineren van een „gewone" verkie zing met een raadplegend referendum. De woordvoerders van CDA en SGP, mevrouw Tegelaar en de heer Van den Berg, kwamen met een wijzigingsvoorstel waarin staat dat een refe rendum over lokale problemen altijd in andere ruimtën moet worden georganiseerd dan de gebruikelijke stemlokalen. Zij vinden het te ver gaan, nu al zo'n officiële status toe te ken nen aan het verschijnsel „referendum", terwijl kabinet en Ka mer over de wenselijkheid daarvan nog geen afgerond oordeel hebben uitgesproken. Volgend voorjaar zal de Kamer pas een uitgebreid debat wijden aan het houden van referenda. Het is nog niet zeker of het voorstel van CDA en SGP een meerder heid zal behalen. De PvdA is tegen, maar de VVD twijfelt nog. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN AMSTERDAM Het voetballen was nog maar nauwelijks in Nederland geïmporteerd (1880), of daar begon het gedonder in de glazen. Al in 1899 moest een wedstrijd in Rotterdam worden ge staakt omdat toeschou wers veranderden in vandalen. Hun optreden was „minder gepast", schrijft dr. Hans van der Brug in zijn proefschrift „V oetbal vandalisme", waarop hij vandaag is ge promoveerd aan de Uni versiteit van Amsterdam. De betrokkenheid bij voetbal neemt af, constateert Van der Brug, zodat het de vraag is wie als eerste zal verdwijnen, het voetbal of het vandalis me. De basketballers zijn ge waarschuwd: De jongens van de F-side en andere gevaar lijke vakken maken zich op bij hen hun agressie bot te vieren. Waarom trekken ze niet naar een popconcert om daar lekker te knokken? „Omdat tegengestelde belan gen daar geen rol spelen, er geen competitie plaats heeft", zegt Van der Brug. Om alvast maar met een vooroordeel af te rekenen: voetbalvandalen zijn niet zo gewelddadig omdat ze zich de hele dag vervelen bij ge brek aan baan. Uit de steek proef die Van der Brug hield onder de zogenaamde „Sides- bevolking" (de goedkope vakken waarin de meest rel- beluste supporters zich ple gen op te houden) van FC Den Haag, Ajax en Feye- noord blijkt dat de helft van de jongens, want dames zien we hier niet, op school zit. Van de overigen is slechts zes procent werkloos, wat het landelijk gemiddelde niet te boven gaat. Werkloosheid is dus niet de oorzaak van voet balgeweld. Maar er blijven nog genoeg vooroordelen over die bevestigd worden. Zo blijken de vandalen in derdaad kleine „macho's" te zijn, die niets liever doen dan het versieren van „mokkels", vechten en stoer doen. Hoewel uit Van der Brugs onderzoek niet expliciet blijkt uit welke sociale laag de geweldenaars afkomstig zijn, geeft hij wel enige aan duidingen. Zo blijkt het gezag van de ouders niet al te groot te zijn, bevalt het de jongens op school slecht en knokken ze ook graag buiten het sta dion. Dat wil niet zeggen dat ze voetbal louter zien als ple zierige aanleiding voor van dalisme; integendeel, ze heb ben hun favoriete club hoog in het vaandel geschreven. Het zijn verstokte supporters die als het even kan hun ploeg wekelijks, uit en thuis, volgen. Ruw spel Maar ondanks hun binding met de club heeft het wed strijdverloop niet veel in vloed op hun gewelddadig gedrag. Zelfs de treinen waarmee ze naar een wed strijd toe gaan moeten het al regelmatig ontgelden. Zo ook de keeper van de tegenpartij in de beginfase van de wed strijd als er van verlies nog geen sprake is. Van der Brug denkt dan ook dat maatschappelijke facto ren eerder de achtergrond van het geweld vorpien, dan het voetbal zelf. Ook de spel- verruwing, die in de afgelo pen tien jaar zou zijn opgetre den, acht de onderzoeker niet verantwoordelijk voor het gevecht buiten de lijnen. „In andere Europese landen zoals Spanje en Italië wordt echt niet minder ruw gespeeld, maar daar kent men niet het voetvandalisme van Neder landse snit". Geen zwaardere straf fen Van der Brug heeft de be leidsvragen bewust buiten zijn onderzoek gehouden. Als wetenschapper wil hij zich niet uitspreken over de sug gesties die binnen en buiten de politiek gedaan zijn. Geen woord dus over het inzetten van mariniers, spelen zonder publiek, ophangen van rad draaiers of beschilderen van vandalen met onuitwisbare verf, zoals in Engeland is ge opperd. Als deelnemer in het Lande lijk Overleg Voetbalvandalis me wil Van der Brug echter wel kwijt dat de huidige „techno-preventie" eenzijdig en ontoereikend is. „We moeten het beleid langzamer hand humaniseren. Het heeft geen zin te dreigen met steeds zwaardere straffen en te reageren met een steeds grotere politiemacht. Je moet het geweld proberen te voor komen. De politie ip Utrecht heeft een goede stap in die richting gezet door politie mensen mee te laten reizen met de supporterstreinen. Niet om de jongens te arres teren, maar om met hen in contact te komen. Daarmee ben je er natuurlijk niet, er is een brede maatschappelijke aanpak nodig. Zo kun je je afvragen of het nu wel ver standig is in het onderwijs schaalvergroting toe te pas sen. De grotere klassen, die Deetman wil, werken on maatschappelijk gedrag in de hand, omdat de sociale con trole afneemt". Omdat er steeds minder mensen naar voetbal komen kijken bestaat de kans dat het voetbalvandalisme van zelf verdwijnt, de sport mees lepend in zijn val. Van der Het wedstrijdverloop heeft niet veel invloed op het geweldda dig gedrag van de jeugdige supporters. Zelfs de treinen waar mee ze naar een wedstrijd toe gaan moeten het al regelmatig ontgelden. Brug: „Dat is mogelijk, maar je kunt je afvragen of deze jongens dan niet als laatsten zullen blijven komen. En stel dat ze inderdaad niet meer naar voetbal kunnen, dan gaan ze wel ergens anders naar toe. Een paar jongens die ik heb geïnterviewd zei den: „Dan gaan we toch naar basketbal, daar kun je ook een boel kapotmaken!" STEVO AKKERMAN DEN HAAG De Neder landse antropoloog Klaas de Jonge wacht nog steeds in zijn kamertje in Preto ria: in het ongewisse over wat er gaat gebeuren, maar vrijwel zeker van een tweede kerstviering in een uitgestorven ge bouw. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag houdt het slot op de mond. Verzoeken, zowel door parlementa riërs als journalisten, om informatie worden kort afgedaan. Klaas de Jonge werd vorig jaar juni aangehouden door de Zuidafrikaanse politie, ver dacht van het aanleggen van wapenvoorraden voor de ver boden verzetsorganisatie ANC. Hij wist met de boeien om te ontsnappen naar de Neder landse ambassade, maar werd daar door de politie uitge sleurd. Nederland eiste op hoge poten de terugkeer van De Jonge en deze zit nu*sinds 19 juli vorig jaar in een leeg gebouw, want het ambassadepersoneel is in middels verhuisd. Weg kan hij niet: één stap over de kamer drempel betekent arrestatie, want dan betreedt hij Zuid- afrikaans grondgebied. Vraag aan het ministerie van buitenlandse zaken: „Hoe staat het nu met de zaak De Jon ge?" BZ: „Daarover worden geen mededelingen gedaan zolang de onderhandelingen met Pre toria voortduren". Vraag: „Er wordt dus nog steeds onderhandeld?" BZ: „Daarover doen wij geen mededelingen". Vraag: Heeft het wel zin geen informatie te geven, nu na 1,5 jaar blijkt dat deze stille diplo matie niet werkt?" BZ: „Zo is ons beleid nu een maal". Verplichting Het Eerste-kamerlid T. Struick van Bemmelen (VVD) stelde een maand geleden een aantal scherpe vragen over de kwestie, omdat hij op de vra- Qa/w veiugi flFSTnno SJRRT oi nun net HOGE HOED IRCHEND 70E TE HUKEI1. Klas is solidair De 14-jarige Poolse scho liere Aldona Kostuciewicz stond gisteren met haar vader voor het stadhuis in Rotterdam, waar haar klasgenoten en leraren betoogden voor een ver blijfsvergunning. Het tweetal, dat sinds 1984 in Nederland verblijft, krijgt geen politiek asiel en moet voor 23 december het land uit. De schoollei ding heeft een handteke ningenactie georganiseerd en een kort geding aange spannen om te bereiken dat de Polen in Nederland mogen blijven tot de Raad van State uitspraak heeft gedaan. Nieuw vaccin kan lepra uitbannen GENÈVE De Wereld- gezondheidsorganisatie (WHO) heeft met Ameri kaanse, Britse, Noorse en Venezolaanse onderzoe kers een nieuw vaccin te gen lepra ontwikkeld waarvan zij hoopt dat deze ziekte binnen vijf tot tien jaar grotendeels kan wor den uitgebannen. Deze ziekte teistert grote delen van Afrika, Azië en La- tijns-Amerika, waar vol gens een schatting van de WHO nu tien tot twaalf miljoen mensen zijn be smet. Slechts een beperkt aantal krijgt voldoende medische verzorging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal naar verwachting vai daag de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDfl een exportvergunning in het vooruitzicht stellen voi de levering van acht on- maakt de RDM volgei derzeeërs aan Saoedi-Ara- ingewijden de mees bië. Als dit gebeurt, dan kans op deze miljardei order. begunstigde zou willen b schouwen, indien er in o land een openbare discuss ontstaat zoals een aantal jari geleden rond de levering v; onderzeeboten (door Wilto Fijenoord) aan Taiwan. Gesprekken mei Warschau Pact „langdurig en ingewikkeld" (Vervolg van de voorpagina BRUSSEL Sinds partijle der Gorbatsjov en preside Reagan het in Reykjavik i beginsel eens werden over i nul-nul optie voor Euroj het weghalen van al Amerikaanse en Russisq middellange- afstandsraketten en het al schaffen van de ballistisch stategische kernwapens, lej de NAVO sterk de nadruk het conventionele overwicj van het Warschau Pact. Dat is dan ook de reden di gisteren door de NAVO is oi geroepen tot directe onderhal delingen met het oostblok ovi dit onderdel van de bewap ning. Als er minder kernwi pens komen, wordt het belat van „gewone" wapens immei groter. Overigens laten de echte g sprekken nog wel even op zij wachten. Eerst moeten beii partijen het eens zien te wol den over de manier waan onderhandeld zal gaan wol den. Daarna zullen de eigenlj ke gesprekken, zo is de vei wachting, ook „uitzonderlij ingewikkeld zijn en buitengi woon lang gaan duren", aldi een woordvoerder bvan NAVO. De secretaris-genera| van de NAVO, Lord Carrinj ton, verklaard: „Bij besprekij gen over nucleaire bewap ning kun je kernkoppen mi kernkoppen vergelijken, fi ketten met raketten, maar hil gaat het om zaken van een 0 heel andere orde. Hoe bepaa men de militaire beteken van een Canadese kustwacfl een Roemeense reservist, ej Bulgaarse kapelmeester, ej Schotse hospitaalsoldaat. M raatheid en training zijn objtj tief niet meetbaar". [^OE 6EHDRRHE5 2'Jti OR RH SENATOR STRUICK VAN BEMMELEN: MINISTERIE VERBERGT IETS De Saoedische regering zou i Moray- 1880-onderzeeër v, RDM als het beste en h goedkoopste product bescho wen. Saoedi-Arabië heeft o< offerte gevraagd in Frankrij Italië, West-Duitsland, Groo Brittannië, Spanje, Turkije i Argentinië. De levering van de onderze boten staat niet op zichzelf. de order hoort ook het aanpi sen van de havens van Jedd en Jubail. Laatstgenoem stad, gelegen aan de Perzisel Golf, moet een echte marin basis worden. In totaal ga het om een opdracht van 3 miljard gulden. De RDM k; niet alles zelf en wil een co sortium vormen met de Hc landse Bètongroep, Ballast-N dam, Internatio Muller Hollandse Signaal Apparate fabriek. De order biedt vo vijftienduizend manjan werk bij een geschatte proje< duur van acht jaar. In het kabinet heeft niemai bezwaar gemaakt tegen verlening van een exportve gunning aan RDM. Minist Van den Broek (Buitenland Zaken), de eerst verantwoo delijke bewindsman in de kwestie, stemt in met leverin op voorwaarde dat de expoi vergunning kan worden ing trokken als de militair-politi ke situatie in de Perzisel Golf verandert. Momenteel Saoedi-Arabië slechts formc in staat van oorlog met Isral Van den Broek acht het voor van belang dat Saoedi-Arab de mogelijkheid krijgt om ook voor het Westen zo b langrijke olieroutes in de Pe zische Golf te beveiligen. Minister Ruding (Financier die aanvankelijk genoemr werd als tegenstander van exportvergunning, heeft aller geëist dat er een sluitend co tract wordt opgesteld en dat i financiering goed wordt ger geld. Dit houdt verband m het feit dat Financiën eve tueel de politieke risico's v de order zal moeten verzek ren. Ruding verlangt derhal dat Saoedi-Arabië vooruitbel lingen zal doen, eventueel de vorm van ruwe olie. Ook in de Tweede Kamer li niemand dwars. Alleen i PSP heeft zich openlijk tegi de exportvergunning gekeer De beide regeringsfractii CDA en VVD, zijn „licht pos tief" en hetzelfde geldt vo (meerderheden in) PvdA D66. Alle fracties betrachti de grootst mogelijke voorzie tigheid, omdat Saoedi-Arab de RDM niet meer als „een Klaas de Jonge zit al VA jaar in gen die hij een jaar eerder had gesteld, nog steeds geen echt antwoord had gekregen. Een minister hoort binnen drie we ken te antwoorden op kamer vragen. De senator: „Er wordt allang niet meer onderhandeld over de zaak Klaas de Jonge. Dat Buitenlandse Zaken almaar geen informatie geeft, wil vol gens mij zeggen, dat men iets verbergt. Mijn eerste vragen over die onderhandelingen zijn afgedaan met „het parle ment wordt geïnformeerd wanneer de onderhandelingen zijn afgelopen". Dat is in strijd met de Grondwet, waarin staat dat bewindslieden verplicht zijn het parlement te informe ren, tenzij heel grote belangen van de staat dat verhinderen. Welnu, dat kan ik me in deze kwestie geheel niet voorstel len". Struick van Bemmelen: „Ik wacht blijmoedig af, maar ik heb sterk het idee dat dat pre cies de bedoeling is van het ministerie. Het gaat mij overi gens niet zozeer om De Jonge zelf: dat is gewoon iemand met linkse idealen, die grote risi co's nam. Het is uiteindelijk zijn eigen schuld dat hij daar zit. Dat neemt echter niet weg, dat de buitenlandse dienst de Nederlandse ambassade in I hem niet van zijn activiteiten heeft weerhouden, terwijl zij wist dat er iets niet goed zat met De Jonge". De senator is bovendien be zorgd over de rol van de bui tenlandse dienst in de zaak De Jonge. De antropoloog be schikte over maar liefst vier Nederlandse paspoorten, onder meer verstrekt door onze am bassades in Maputo (de hoofd stad van Mozambique, waar De Jonge lange tijd werkzaam was) en in Harare (Zimbabwe). „Je vraagt je af: Kan dat zo maar". Patstelling Dat De Jonge na 1,5 jaar nog steeds vastzit wijst volgens Struick van Bemmelen op een patstelling die volgens hem al leen op te lossen is wanneer Pretoria een andere gespreks partner krijgt dan de huidige vertegenwoordigers van de di plomatieke dienst. „Ik kan me goed inleven in andere personen en als ik een Zuidafrikaan was, zou ik het niet plezant vinden te onder handelen met vertegenwoordi gers van een land, dat een eco nomische boycot heeft inge steld en dat voortdurend af keer toont over het (apart- heids)beleid". Wie die nieuwe gesprekspartner zou moeten zijn, weet Struick van Bemme len niet, maar dat Buitenland se Zaken momenteel „in het geheel niet serieus bezig is" en dat De Jonge's toekomst er „niet florissant uitziet" weet hij wel. De Jonge brengt zijn tijd door met schrijven, koken, lezen en een praatje met de Nederland se marechaussee, die hem bij tijd en wijle gezelschap houdt of met zijn Zuidafrikaanse be wakers, die onder zijn raam de wacht houden. In juli, toen zijn éénjarige ge vangenschap werd „gevierd" besloten Nederlandse schrij vers boeken te sturen. Eén van hen was Marga Minco, schrijfster van oorlogsromans. In een dankbriefje schrijft De Jonge „nu beter te begrijpen wat het was om onder te dui ken" hoewel hij eraan toe voegt dat zijn situatie anders is dan die van onderduikers in de Tweede Wereldoorlog, ge zien de openlijke solidariteit die hij krijgt. De Jonge eindigt met de wens, die zovele in bal lingsschap levende Zuidafrika nen uitspreken: „Tot volgend jaar in Johannesburg". JOOS PERSOON

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4