Rapporten over zaak-Kok houden koppen overeind Rechter staat verkoop van soft drugs toe ^KONINKLIJK HUIS Eerste vrouwelijke gevech tsvlieger NENLAND ÊcidócSotwad VRIJDAG 12 DECEMBER 1986PAGINA3 mer wil inkomensverlies ww'ers compenseren I HAAG De Tweede Kamer komt bin- :ort met een initiatiefwet om te voorkomen ^mensen die nu een ww-uitkering hebben, jr 1 januari in het nieuwe stelsel van socia- [ekerheid gemiddeld rond 15 gulden per ,d op achteruit zullen gaan. CDA, PvdA en hebben dit gisteren aangekondigd. Het in- lensverlies treedt op doordat de huidige rs na de stelselwijziging in een andere be- iggroep terecht komen. Zij worden nu nog [al beschouwd als werkenden, hetgeen in- t dat zij in aanmerking komen voor de ar- en aftrek voor reis-en verwer- ikosten. De mensen die nu in de wwv zit- 'hebben dat belastingvoordeel niet. In de Werkloosheidswet valt iedereen onder belastingregime van de huidige wwv. De jer wil dat de mensen die nu ww hebben in nhieuwe stelsel een eenmalige uitkering krij- v$om het inkomensverlies te compenseren. Misdadiger voortvluchtig DEN HAAG De beruchte misdadi ger Martin A., die zeven jaar gevange nisstraf kreeg voor een moord in koe len bloede, is gisteren niet terugge keerd van een dag strafonderbreking. Hij verdween spoorloos, nadat hij van de direktie van het Penitentiair Selec tiecentrum in Den Haag „in verband met een sterk spelend persoonlijk pro bleem" een dag de vrijheid kreeg. De Amsterdammer schoot in 1980 in een Haarlems café een man dood en pro beerde drie jaar later (nog steeds op vrije voeten) de broer van het slachtof fer te verdrinken. De bewusteloos ge slagen man kon nog net door een alerte politieman uit een Amsterdamse gracht worden gehaald. Opmerkelijke reorganisatie Verkeer en Waterstaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Negenhonderd ambtenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat worden uit hun functie ontheven en krijgen een losse taakopdracht. Dit plan houdt ver band met de reorganisatie van het directoraat- generaal Verkeer, dat zich bezighoudt met openbaar vervoer, goederen-vervoer en voer tuiginspectie. Na de reorganisatie, die is goed gekeurd door minister Smit-Kroes, wordt be keken welke ambtenaren opnieuw een vaste aanstelling kunnen krijgen. Naar verwachting zullen dat er slechts 600 a 650 zijn. Het staat nu al vast dat directeur-generaal ir. H.A. de Groot zal vertrekken. De ambtenarencentra- les AbvaKabo en CFO zijn boos over deze on gebruikelijke vorm van reorganisatie en heb ben schriftelijk protest aangetekend. MAATREGEL TEGEN DISCRIMINATIE UITZENDBUREAUS UTRECHT In de nieuwe cao voor het eigen personeel van uitzendbureaus (4000 mensen) is een bepaling opgeno men dat uitzendbureaus niet mogen discrimineren. Volgens een woordvoer der is dit mede gebeurd naar aanleiding van een onderzoek van het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR), waaruit volgens het LBR bleek dat uit zendbureaus etnische minderheden dis crimineren. De werkgeversorganisatie ABU vocht vorig jaar de uitkomsten van het onderzoek aan en stelde dat het te klein was opgezet om iets te be-, wijzen. Toch is de ABU nu bezig om sa men met de LBR gedragsregels te ont wikkelen voor het personeel van de uitzendbureaus. Twee Duitsers met bommen gepakt VAALS De Koninklijke Mare- chausse in Vaals heeft gisteren bij een grenscontrole twee jonge Duitsers gearresteerd die in hun auto twee bommen vervoerden. De wagen met lading werd in be slag genomen. Het Westduitse dagblad Die Welt meldde dat de de twee mannen bekend zijn bij de politie en dat het gaat om een 25-jarige Berlijner en een 19-jari- ge inwoner van Aken. Het is niet bekend wat ze van plan waren. Volgens Die Welt zijn de mannen afkomstig uit links-extremistische kringen, maar de Maastrichtse persofficier van justitie kon dat tlog niet bevestigen. Anderhalf jaar voor bomaanslag op theehuis ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren een 18-jarige Schiedammer voor het plegen van een bomaanslag op een Turks theehuis in Schiedam veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De bom ontplofte op 10 augustus in de brievenbus van het pand en richtte grote schade aan. Er vielen geen slachtoffers. Tijdens de behande ling van de zaak hield de Schiedammer vast aan zijn discriminerende opvattin gen. In zijn woning werd een groot aan tal discriminerende publicaties gevon den, voor een deel aoor de dader zelf geschreven. De rechtbank veroordeelde een 20-jarige en een 19-jarige Rotter dammer tot respectievelijk vijf en twaalf maanden wegens medeplichtig heid. \eeste (83%) derlanders l$men voedsel hue op vakantie n t 'TERDAM Neder- 'ers prefereren ook tij- is hun vakantie in het Itenland het vertrouw- Hollandse eten. Ruim derde wil van de ekse, Spaanse, Turkse Portugese keukenpres es niets weten want 83 'jjce/Jf van de vakantie- gers neemt allerlei 1 uit Nederland mee. koffie tot aardappe- van broodbeleg tot serven. Ook mensen met een vliegvakantie n, onderscheiden zich r niét in. Ook hier pin- :aas, hagelslag, koffie, 'jje, conserven. Isf is aan het licht gekomen ,ijr een enquête die Holland smational heeft gehouden ir vijfhonderd Nederlan- van alle leeftijdsklassen dit jaar een buitenlandse B\ an tie hebben gemaakt. Het er zoek wees ook uit, dat r 65 procent van de vakan- angers de zon de belang- Ve reden is om op reis te b. Voor de leeftijdsgroep, [j en de 55 jaar is dat percen- zelfs 79 procent. Slechts \rocent is geïnteresseerd in uur. Slechts 3 procent gaat n aair voor de sport op va- o tie in het buitenland. Bavonden in het buitenland den als volgt doorgebracht: procent zit op een terras of naar een disco of nacht- 26 procent gaat uit eten, >rocent maakt een wande- 19 procent blijft thuis en rocent gaat vroeg naar bed. slotte bleek uit de enquête in Nederland 15 procent de vrouwen topless re- •ert en in het buitenland 19 'ent. Eabinet heft 0 ambtelijke mmissies op }N HAAG Het kabi- heeft besloten meer rb honderd ambtelijke mmissies op te heffen, als voortvloeisel van project Sanering inter- lartementale commis- dat een kwantitatieve ering en een kwalita- 'Ve verbetering beoogde het stelsel van ambte- ;e, interdepartementale twee etappes werden in dit flproject alle interdeparte- itale commissies doorge- t. Het eerste interimrap- Jt bevatte voorstellen voor li54 belangrijkste commissies, tweede interimrapport be- voorstellen voor de overi- 191 interdepartementale imissies, waarvan er nu honderdtal moet verdwij De resterende commissies tjrden tijdelijk gemaakt en riodiek geëvalueerd, aldus ister Van Dijk gisteren in brief aan de Tweede Ka- 13 december toningin Beatrix bezoekt in ste- Jelijk museum „Het Prinsenhot" n Delft de tentoonstelling van ledendaagse kunst „Contour", 'rins Claus houdt in de Nieuwe <erk te Amsterdam een toe spraak ter gelegenheid van het ïO-jarlg bestaan van de Novib. Burgemeester Van Thijn. DEN HAAG/AMSTER DAM „Het heeft lang geduurd voordat alle fei ten boven tafel kwamen. Maar vanaf heden kan iedereen z'n eigen oor deel vellen". Zo hoopte burgemeester Van Thijn van Amsterdam gisteren iedereen ervan te over tuigen dat alle relevante feiten over wat inmid dels de „affaire Hans Kok" wordt genoemd bekend zijn. Bijna veertien maanden na de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse po litiecel moeten de resultaten van het gerechtelijk vooron derzoek en het disciplinair onderzoek van de rijksre cherche aangeven wat zich indertijd in het Amsterdamse cellenblok heeft voorgedaan, wie wat heeft nagelaten en wie als schuldige zou moeten worden gestraft. Mogelijke verwachtingen dat er koppen zouden rollen, komen niet uit: niet die van arrestanten- bewaarders, niet die van hoofdcommissaris Valken (die binnenkort toch met pensioen gaat) en al helemaal niet die van de burgemeester zelf. Volgens de gisteren openbaar gemaakte rapporten heeft geen van de arrestantenbe waarders 'zich schuldig ge maakt aan strafbare feiten. Geen van hen bracht of liet Kok „opzettelijk in een hul peloze toestand" en aan geen van hen kan diens dood ver weten worden. De dood wordt verklaard „als gevolg van het gebleken gecombi neerde gebruik van metha don en alcohol, mogelijk be vorderd door het gebruik van librium". Ook heeft geen van de arrestantenbewaar ders bij een mogelijk ogen- blikkelijk levensgevaar nage laten „hulp te verlenen of te verschaffen", zo luidt de con clusie. De strekking van de zeer vele pagina's tellende rappor ten naar aanleiding van soms meermalen herhaalde verho ren is kort samen te vatten. Fouten zijn er wel gemaakt, maar het zou „buitenpropor tioneel" (Van Thijn) zijn om mensen daarvoor te straffen. Bovendien zouden de brood nodige structurele Verande ringen in het arrestantenbe- leid toch wel zijn doorge voerd, zij het misschien niet zo snel als nu. Van Thijn: „Dat er wijzigingen bij de po litie zouden komen was vóór de dood van de kraker al be sloten. De veranderingen zijn er wel door bespoedigd". Gegriefd Personen mogen dan in deze zaak zijn gespaard, de scher pe kantjes van de zaak-Hans Kok zijn ook weer niet hele maal afgeslepen. Daarbij gaat het vooral om de niet malse beschuldigingen van de Rijksrecherche in de richting van de leiding van het Am sterdamse politiekorps. De leiding wordt met name ver weten veel te weinig te heb ben gedaan aan het perso neelstekort. De korpsleiding heeft volgens de rijksrecher che „tegen beter weten in noodsituaties ontkend" en de verantwoordelijkheid „op on eigenlijke wijze" afgescho- Hoofdcommissaris Valken zei gisteren zich vooral op dat laatste punt „gegriefd" te voelen, omdat hij zich de problemen wel degelijk zou hebben aangetrokken. Tege lijkertijd toonde hij zich ech ter zeer ingenomen met de komende veranderingen in het cellenbeleid van het hoofdbureau en elders, die zelfs al voor een deel werke lijkheid zijn geworden. Ook is het aantal arrestan tenbewaarders al uitgebreid van 24 naar 35. Vijf nieuwe krachten komen begin vol gende maand in dienst. Ook zal binnenkort meer duide lijkheid worden geschapen in de personele hiërarchie door het samenvoeging van twee functies tot die van „chef ar restantenbewaarder". Hier mee zijn nog eens vier for matieplaatsen gemoeid. Daarnaast wordt de verou derde „huishoudelijke order" van het cellenblok vervan gen door een veel uitgebrei der dienstvoorschrift „behan deling arrestanten", dat gaat gelden voor alle politiedis tricten in Amsterdam. Te vens wordt gewerkt aan de instelling van een commissie van toezicht, zoals die reeds bestaat in huizen van bewa ring en gevangenissen. Pillen De conclusie van burgemees ter Van Thijn dat de door het personeel en de korpsleiding gemaakte fouten op zich niet de dood van Hans Kok heb ben veroorzaakt, wordt on dersteund door het verslag van het gerechtelijk vooron derzoek dat door minister Korthals Altes werd vrijge geven. Daarbij is vooral van belang wat zich aan de voor avond van Koks dood af speelde van het tijdstip van aankomst tot en met de ins luiting. Een getuige verklaarde te genover de rechter-commis- saris dat Kok tijdens de ont ruiming van het kraakpand nog speed heeft gebruikt: „Hij moest het spul kwijt". In de wachtruimte van de poli tie gezeten zag de getuige dat Kok ook nog een bruin flesje (nog voor een derde gevuld met pillen) aan mond zette en de inhoud doorslikte. Ge vraagd waarom hij dat deed, antwoordde Kok hem: „Dan slaap ik lekker". Volgens deze getuige werd Hans Kok na het innemen van de pillen steeds „slo mer". Een andere arrestant meldde dat Kok een „stoned" indruk maakte. Hij sprak traag, zakte soms wat opzij en was wit weggetrokken. Be waarders en politiefunctiona rissen omschrijven Kok later als „onvast op de benen", „bleek" en „alsof hij stom dronken was". Onbevredigend De rapporten geven geen be vredigend antwoord op de vragen over het verstrekken van de beddegoed en ontbijt. Door het „hectische" avond- gebeuren waren dè bewaar ders er volgens de burge meester niet aan toegekomen dekens en kussens te ver strekken. Na half twee 's nachts stond volgens hem niets het uitdelen meer in de weg, maar is dat achterwege gelaten om de nachtrust van de arrestanten niet te storen. Over het wekken van de ar restanten en het uitdelen van het ontbijt is in het onder zoek niet komen vast te staan wie op dat moment bij de cel van Kok is geweest, aldus Van Thijn in een notitie aan de Amsterdamse gemeente raad. De publikatie van de twee onderzoeksrapporten zal ko mende week in de Tweede Kamer en in de Amsterdam se raad stof opleveren voor stévige discussies en ook el ders is men voorlopig niet over de zaak uitgepraat. In krakerskringen koestert men de overledene als een marte laar en als zodanig als een geschenk uit de hemel. De Woongroep Staatsliedenbuurt en andere krakers en sympa thisanten hebben om die re den verklaard door te zullen gaan met het verspreiden van lijsten met namen, func ties en adressen van de „schuldigen". De advocaat van de familie Kok, H. Kersting, onderzoekt de mo gelijkheid de drie bewaarders alsnog te laten vervolgen door in beklag te gaan bij het gerechtshof. ARJEN VAN DER SAR SHEPPARD De uit Dronten afkomstige twee de-luitenant Nelly Speer stra (23) krijgt morgen op de Amerikaanse vliegbasis Sheppard in Texas haar vliegbrevet als eerste Ne derlandse vrouwelijke ge vechtsvlieger. Tegelijk met elf mannelijke vlie gers uit ons land wordt haar de „wing" opgespeld door de huidige bevelheb ber van de luchtstrijd krachten, luitenant-gene raal Fre,d J. de Jong. Nel ly zal volgens De Jong daadwerkelijk als opera tioneel gevechtsvlieger in gezet worden. Na haar terugkomst in Neder land gaat Nelly eerst naar de basis Gilze-Rijen om daar via een vervolgcursus te wennen aan de Europese omstandighe den en de Europese technie ken en tactieken, daarna wordt ze als Kort-Verband- - Vrijwilliger voor een periode van in elk geval zes jaar inge deeld bij één van de Neder landse operationele gevecht seenheden. Bij de Kpninklijke Lucht macht werken in totaal zo'n driehonderd vrouwelijke mili tairen. Sedert januari 1983 be schikt de luchtmacht al over vrouwelijk helikoptervliegers (vijf), terwijl momenteel nog enkele andere vrouwen in training zijn voor jacht- of he likoptervlieger. Bij de marine is op het ogenblik één vrouwe lijke vlieger in functie. Nelly Speerstra, (23) bij „haar" straaljager. Morgen krijgt ze als eerste Nederlandse vrouwelijke jachtvlieger in Texas haar brevet. RIEMELS 7m&JMD ucrr zo \Jdl Mer asfalt V je je- wffrv/e zur& ozm wcs J V^yopft SCHA05 Agenten beboet wegens mishandeling AMSTERDAM De politierechter in Amsterdam heeft deze week twee agenten veroordeeld wegens mishandeling van een automobilist, die had geclaxoneerd in een verkeersopstopping. De mishandeling volgde na wederzijdse irritaties. De man kon' door de mishandeling drie dagen niet werken. Het Advocaten- kollektief Amsterdam-Noord, dat de belangen van de automobi list vertegenwoordigde, heeft dit vanmorgen bekend gemaakt. Beide agenten kregen een boete van 500 gulden (er was het dub bele geëist) en moeten hun slachtoffer 350 gulden schadevergoe ding betalen (de officier van justitie vroeg hier 500 gulden). De uitspraak van de politierechter is volgens het kollektief ,",van principieel belang: zelden of nooit wordt een politieman wegens mishandeling veroordeeld". IN OVEREENSTEMMING MET BELEID JUSTITIE GRONINGEN De rechtbank in Groningen is van oordeel dat gezien de veranderingen van opvat ting in de maatschappij over het gebruik van soft drugs de verkoop hiervan zij het onder strikte voorwaarden onge straft moet kunnen plaats vinden. Dat blijkt uit het vonnis dat de rechtbank gisteren heeft gewezen te gen drie bestuursleden van het jongerencentrum „De vliegende Hollander" in Groningen. De drie zijn gisteren schuldig verklaard aan het (doen) ver kopen van hasj en marihuana, maar hebben geen straf opge legd gekregen. De officier van justitie had twee weken gele den een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maan den en een boete van duizend gulden tegen de drie geëist. In een uitvoerige motivatie van het vonnis zegt de rechtbank dat de handel in deze midde len weliswaar strafbaar is, maar met de opkomst van de zogenaamde huisdealer onder strikte voorwaarden kan wor den gekanaliseerd. Het vonnis van de rechtbank in Groningen is in overeen stemming met het beleid van het ministerie van justitie. Er bestaat een richtlijn dat „huis dealers" in jongerencentra al leen „confrontatie" met politie of justitie te vrezen hebben als zij zich „publitkelijk als han delaar afficheren of hun han del provocerend bedrijven", aldus een woordvoerder van Justitie. Volgens de woordvoerder blijkt daar uit dat huisdealers die zich aan de regels houden in beginsel ongemoeid worden gelaten. Dat minister Korthals Altes onlangs een hardere aanpak van de koffieshops in Amsterdam, waar soft drugs verhandeld worden, bepleitte, had als reden dat daar nu ook vaak hard drugs worden ver handeld. Het drugsbeleid van minister Korthals Altes is in de eerste plaats gericht op de bestrijding van dit soort verdo vende middelen, waarvan de schadelijke uitwerking op de gebruikers onaanvaardbaar wórdt geacht. Het departement van Justitie heeft overigens geen officieel commentaar op het vonnis van de Groningse rechter. De woordvoerder wees erop dat het departement „uitspraken van de onafhankelijke rechter pleegt te respecteren". De betreffende officier heeft inmiddels besloten de zaak aan het gerechtshof voor te leggen. Persofficier mr. H. Severein vertelde desgevraagd dat in Groningen alle handel in (soft) drugs wordt vervolgd, waar deze ook plaats heeft. De zoge ten huisdealerrichtlijn bete kent volgens het OM in Gro ningen alleen maar dat er on der bepaalde voorwaarde „kan" worden afgezien van vervolging. In de Tweede Kamer heeft de zaak in Groningen niet veel opschudding verwekt. Alleen het CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezei reageerde in nega tieve zin op het vonnis. Hij is bang dat dit ontmoedigend werkt op politie en justitie en dat deze nu nog minder ge neigd zullen zijn de handel in soft drugs aan te pakken. De PvdA'er Stoffelen daarente gen toonde begrip voor de uit spraak, „temeer omdat de rechtbank een groot aantal voorwaarden heeft gesteld" PSP wil rapport over Borssele DEN HAAG PSP-fractievoorzitter Andree van Es wil van minister Nijpels (milieu) nog deze week het geheim rapport ont vangen over de veiligheid van de kerncentrale in Borssele. Het rapport werd opgesteld door het Internationaal Atoomagent schap in Wenen. Het weekblad Vrij Nederland onthulde deze week dat het rapport een vernietigend oordeel velt over de kerncentrale. Het kamerlid Van Es wil volgende week daarover een debat in de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3