Kerk die zich steeds maar aanpast, kalft af" „Liever kruisverhoor dan geheimzinnige zwarte lijst Ccidoe SotrtCLi i Ervaringen van niet-kerkse jongeren de kerk in brengen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ccidóc Souaant Jevtoesjenko wil officiële uitgave Bijbel in Russisch kerk wereld Paus veroordeelt „waardenvrije" hulpprogramma's Korte-Van Hemel bereid tot heroverweging uitzetting Tamils PASTORAAT HOMOFILIE ONTSTELD OYER BRIEF RATZINGER Club- en buurthuizen in de ko weer VRIJDAG 12 DECEMBER 1986PAGINA - MOSKOU De Bijbel, een „groots document van universele cultuur", zou in de Sovjet-Unie door de staat moeten worden uitgegeven in plaats van door geloofsgemeenschappen. Dit zegt de non-conformistische dichter Jevgeni Jevtoesjenko in een vraaggesprek met de Komsomolskaja Pravda, het blad voor jonge communisten in de Sovjet-Unie. Tot nu toe geven in de Sovjet-Unie alleen de christelijke ker ken exemplaren van de Bijbel' uit. Omdat de oplage ervan ui terst beperkt is, gaan exemplaren op de zwarte markt van hand tot hand voor een prijs van ettelijke honderden roebel. Eén roebel is fl 3,75. „Ik snap niet waarom de staatsuitgeverij en wel de Koran, maar niet de Bijbel op de markt brengen. Zonder kennis van de Bijbel begrijpt onze jonge generatie een belangrijk deel van het oeuvre van Poesjkin, Gogol, Dostojevs- ki of Tolstoj niet", aldus Jevtoesjenko. Hij legt er de nadruk op dat „de socialistische wereldbeschouwing geen hermetisch ge sloten systeem is waarvan het deksel niet meer los kan. Het socialisme heeft veeleer alle morele onderzoek van het mense lijk denken gecultiveerd, waaronder het beste van de christelij ke moraal, aldus Jevtoesjenko. Als een maatschappij zich wil ontwikkelen, moet zij met regelmaat de balans opmaken en fil teren, zonder iets waardevols uit de wereld van het denken af te wijzen". Volstrekt ongeloof is slechter dan een verkeerd geloof", aldus Jevtoesjenko in hetzelfde artikel. Hij wijst er op dat de Sovjet staat heden ten dage „reusachtige bedragen" uitgeeft voor de restauratie van kerken die als gevolg van „de lompheid van de proletarische cultuur" veranderd zijn in „opslagplaatsen van groente en in koeiestallen". God is vreugde, daarom heeft Hij de zon voor Zijn deur gezet Fransiscus van Assisi PLAN PASTOR NADORP: DEN HAAG „Binnen de kerkelijke kaders wordt vaak alle aandacht gericht op die jongeren die willen aansluiten bij het bestaande kerkelijk kader, soms ook in restaura tieve zin (Werkgroep Katho lieke Jongeren, Focolare-be- weging). Jongeren die zich niet thuis voelen bij deze groepen, worden van de stoep geveegd nog voor ze binnen zijn. Ook vernieuwingsgezin de bewegingen als Open Kerk, Acht-Mei-Beweging en de Mariënburggroep zijn voor jongeren nauwelijks aantrek kelijk omdat ze het voor veel jongeren negatieve stempel dragen 'van de kerk' te zijn. Heel veel jongeren vallen daardoor buiten de boot, ter wijl bij hen vragen over de zin van hun leven en over het geloof wel degelijk leven." Dat zegt Paul Nadorp (38), jongerenpastor in Den Haag. Hij wil daarom dat jongeren in de leeftijd van twaalf tot vijfentwintig jaar hun erva ringen en gedachten noteren over geloof en leven. Niet al leen kunnen die een basis op leveren voor een theologie van de jongere, waarin wordt uitgedrukt wat specifiek is voor hun levensfase, die ver halen kunnen wellicht ook een bemoediging zijn voor an dere jongeren die in soortge lijke situaties verkeren. Kort en goed vraagt pastor Nadorp dat jongeren stil staan bij vragen als: waar loop je te genop wat geeft je een rot gevoel?. wat doet pijn? en daarnaast: hoe zou het anders kunnen waar droom je van wat geeft je een kick? Volgens Nadorp zullen die verhalen basis worden van gesprekken tussen jongeren onderling en zo mogelijk zul len ze ook worden gebundeld en gepubliceerd. Natuurlijk is het mogelijk anoniem te blij ven als men een verhaal wil leveren. Degenen die vanuit een pasto rale of theologische invals hoek met hen werken, krij gen daarmee volgens pastor Nadorp de mogelijkheid van uit die ervaringen te werken" aan een „theologie van en vanuit jongeren". Daarmee kan een boodschap ontstaan naar de samenleving en de kerken toe. Jongeren kunnen hun verha len graag met vermelding van naam en leeftijd kwijt op het adres van het Haags Jongerenpastoraat, Statenlaan 35. 2582 GC Den Haag ter at tentie van Paul Nadorp. Tel. 070 - 55.09.70. 99 AARHUS „Een kerk die het myste rie niet in ere houdt en van zijn macht berooft, is bezig de lidmaten van zich te vervreemden die dan grote kans lopen in handen te raken van één of andere sekte". Dat was de boodschap, gebracht door prof. Roy Wallis, hoogleraar in de religieuze socio logie aan de Queens Universiteit te Belfast, op een aan sociologie van de godsdienst gewijd symposium van de universiteit van Aarhus in Denemarken. Naar zijn mening houdt in veel gevallen kerk verlating gelijke tred met de neiging die een kerkelijke gemeenschap toont zich aan te pas sen aan de moderne samenleving, waarbij het bovennatuurlijke element in het vergeetboek raakt. Volgens prof. Wallis is een kerk die al maar bezig is met aanpassen zichzelf aan het ondergraven: „Geloof aan een persoonlijke God maakt dan plaats voor de één of andere vorm van onpersoonlijke goddelijkheid". Als leidinggevende theologen niet meer in stemmen met de grondwaarheden van het christendom weet de eenvoudige christen niet meer waarom hij nog kerklid zou moeten zijn, betoogde de hoogleraar. Daarom acht hij het fout als theologen zich in alledaagse termen uiten. „De kerk moet ervoor zorgen dat zij zichzelf blijft in gedrag, taal en rituelen, waar door het mysterie zijn plaats kan behouden", is de stelling van prof. Wallis. PROF. K.A. SCHIPPERS UIT KAMPEN: KAMPEN- Het verdriet van ;prof. drs. K.A. Schippers te Kampen: „Ik ben altijd met Ihart en ziel lid van de gere formeerde kerk geweest, ik voel me er mee verbonden. Zeker, ik heb ook nare dingen •meegemaakt, zoals de kerk scheuring in 1944, maar de discussies werden in alle openheid gevoerd. Nu worden echter studenten op een zwar te lijst, of hoe je het ook wil noemen, geplaatst, na infor matie die op slinkse manier verzameld is. Dat getuigt van een verfoeilijke, achterbakse mentaliteit. Studenten die an dere studenten bespioneren... Verschrikkelijk. Kritiek, pri ma, maar dan in het open baar". Drs. Schippers, hoogleraar praktische theologie aan de Theologische Hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen, stond vorige week even in het brandpunt van de belangstelling nadat hij in het Ouderlingenblad het bestaan had onthuld van een lijst waarop is aangegeven welke studenten uit Kampen en Amsterdam (VU) niet „zuiver in de leer" zijn. Van dergelij ke lijsten zouden sommige kerkeraden gebfuik maken bij het beroepen van een pre dikant. Bijzonderheden over die „zwarte lijst" wil de Kamper hoogleraar onder geen beding prijsgeven. „Het is al erg ge noeg dat zo'n lijst bestaat. Wanneer ik namen en aantal len ga noemen is het hek he lemaal van de dam. Het is een geheime lijst en die moet maar geheim blijven". Wel wil hij kwiji dat op die gewraakte lijsten namen cir culeren van studenten die binnenkort als predikant ue gemeente in kunnen en die niet zuiver in de leer zouden zijn en/ of wier levenswandel niet zou stroken met de gere formeerde traditie. Het gaat om studenten uit zowel Kam pen als Amsterdam. Profielschets Voor alle duidelijkheid: prof. Schippers heeft er geen enkel bezwaar tegen dat een ge meente wil weten wat voor vlees hun eventueel toekom stige predikant in de kuip heeft. Bovendien, de ene do minee past beter in gemeente X en de ander is beter op z'n plaats in gemeente Y. De ver schillen moeten echter wel in alle openheid besproken wor den. Daar gaat het prof. Schippers om. „Van mijn part onderwerpen ze een kandi daat aan kruisverhoor van een uur, compleet met schijn werpers er bij. We hoeven niet altijd lief te zijn voor el kaar. Maar dan wel strijden met open vizier. Geen achter baks gedoe. Dat is mijn stijl niet en ik hoop dat de kerke raden en beroepingscommis sies zich ook niet van dergelij ke methodes bedienen. Weg met die lijsten". „De studenten reageren laco niek op de lijst. De meesten reageren in de trant van: „Als die gemeente mij niet wil, hoor ik daar ook niet thuis. Prof. Schippers: „Kritiek pri ma, maar dan in het open baar". Ze vinden het wel fijn dat het in de openbaarheid is ge bracht. Zo'n lijst is een zotte vertoning. Ik hoop dat die verklikkers ook inzien dat ze een doodlopende weg bewan delen". En tegen de kerkeraden, die van zo'n lijst misbruik maken zegt prof. Schippers: „Als je iemand weert, treed je dan in het voetspoor van Christus? Moet dat uit zijn naam ge schieden? Moeten we zo met elkaar omgaan"? „Trouwens, die lijsten klop pen lang niet altijd. Zo wordt bijvoorbeeld vermeld dat die man of vrouw ongehuwd is, maar ondertussen kan de be trokkene al gehuwd zijn. Je komt ook allerlei combinaties tegen: een confessionele stu dent die lid is van het IKV, of zo, dat komt voor. Kortom, het is een dwaze vertoning". „Een predikant moet de bijbel goed kunnen uitleggen. Ant woord kunnen geven op de vragen waar het om gaat in. het geloof. Maar minstens zo belangrijk is, dat hij of zij ge ïnspireerd is. Daarnaast moet hij van een zekere wijsheid blijk geven. Wijsheid die ove rigens bij een jong mens mag groeien, hoor. Maar het moet in de kiem aanwezig zijn. Die drie dingen, vakmanschap, motivatie en wijsheid, vind ik van doorslaggevende beteke nis. De politieke kleur zou me niet interesseren. Dat is een persoonlijke keuze'. En hoofdschuddend: „Zo'n zwarte lijst, ach, het is alle maal zo onnozel. Onvolwas sen, dat is het'. KEES VAN OOSTEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Voorburg M.H. Boogert te Apeldoorn. Beroepen: te Dlepenheim J. van de Wal. eervol ontheven predikant te Ten Boer; te Sebaldeburen (part time) R. de Reuver, kandidaat te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aangeno men naar Beerta C.A. (hervormd-ge reformeerd) en Finsterwolde S.H. Hiemstra, kandidaat te Groningen. Doopsgezinde Broederschap Benoemd door de Doopsgezinde Zendingsraad als zendingspredikant bij de Evangelische Christelijke Kerk in Irian Jaya B S. Santema te Den llp-Landsmeer. die deze benoeming heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zaamslag A. Baars, predikant van de Free Reformed Church te Dundas in Canada. Tutu en Carter eren Orlov De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu en oud-president Jimmy Carter waren gisteren aanwezig bij de uitreiking van de prijs die de Amerikaanse filantrope Dominique de Menil beschikbaar had gesteld aan de Russische natuurkundige Joeri Orlov gisteren in Houston (VS). Het bedrag, groot honderdduizend dollar (plus minus 230.000 gulden;, deelt de Russische dissident met een Guatemalteekse hulporganisatie. Desmond Tutu maakte van de gelegenheid gebruik kritiek te leveren op het Westen dat zwijgt over het feit dat in Zuid-Afrika waarschijnlijk honderden zwarte kinderen zijn opgesloten zonder vorm van protest. IN JAARLIJKSE VREDESBOODSCHAP: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Paus Johannes Paulus II heeft ontwikke lingsprogramma's voor de arme landen, waarin geboor teregeling en abortus zijn op genomen, scherp veroordeeld. Deze programma's „zijn zoge naamd waardenvrij, maar in feite zijn ze een ontkenning van het leven." Dat zegt de paus in zijn vre desboodschap ter gelegenheid van 1 januari 1987. De eerste dag van het nieuwe jaar werd 20 jaar geleden door paus Paulus VI uitgeroepen tot dag van de vrede. In zijn bood schap houdt de Poolse paus een pleidooi voor de echte vrijheid bij de ontwikkelings hulp. „Van regerings- en hulpprogramma's die landen dwingen om geboorteregeling en abortus te accepteren als. een prijs die betaald moet worden voor economische groei, moet duidelijk en na drukkelijk gezegd worden dat daardoor de solidariteit van de gemeenschap van mensen wordt aangetast", aldus de paus. „Omdat deze program ma's de waarden van mense lijke waardigheid en vrijheid ontkennen." Zeer bezorgd is Johannes Paulus II ook over de afbraak van het gezin, dat hij om schrijft als „de basis van de maatschappij". De versplinte ring van het gezin in veel lan den is een teken van „morele onderontwikkeling". De ge zondheid van een volk „kan afgemeten worden aan het belang dat het hecht aan de in stand houding van het gezin". In zijn boodschap noemt de paus ontwapening en ontwik keling „twee van de meest cruciale problemen waar de wereld mee te kampen heeft". Beiden hangen ten nauwste samen. „Alle staten hebben onvermijdelijk te maken met de armoede van andere sta ten; alle staten lijden noodza kelijkerwijs door het uitblij ven van resultaten bij de ont wapeningsonderhandelin gen", aldus de paus. Hij pleit voor een vermindering van de bewapening "tot het mini mum dat nodig is voor ge rechtvaardigde zelfverdedi ging en voor een grotere in spanning om de ontwikke lingslanden op eigen benen te laten staan. Alleen zó kan de gemeenschap van staten in echte solidariteit leven". GRONINGEN Staats secretaris Korte-Van He mel van justitie is bereid de zaak van de vijf met uitzetting bedreigde Ta mils in Groningen op nieuw te bekijken als West-Duitsland hen on danks toezeggingen toch gedwongen terugstuurt naar hun land van her komst Sri Lanka. De vijf Tamils, twee gezinnen, hebben hun toevlucht ge zocht in twee kerken in de stad Groningen. De Raad van Kerken in Gro ningen meent dat de vijf Ta mils niet terug kunnen naar West-Duitsland, het eerste land van onderdak, bij gebrek aan een garantie van dat land. Volgens de staatssecretaris heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN van West-Duitsland de toezegging gekregen dat het geen Tamils gedwongen terug zou sturen naar Sri Lanka. De Hoge Commissaris steunt dan ook het beleid van Korte-Van Hemel, aldus de staatssecreta ris. Mevrouw Korte-Van Hemel zegde toe dat, mocht zij be sluiten politie in te zetten bij het verwijderen van vluchte lingen uit kerken, dat niet zal gebeuren zonder vooroverleg met de betreffende kerkbe sturen. Woordvoerder J. van Tilburg van de Raad van Ker ken zei in een eerste reactie dat de bewaking nu anders geregeld zal worden. Volgens Korte-Van Hemel wordt de internationale vluchtelingensituatie „steeds somberder". De wereld telt volgens de staatssecretaris thans 15 miljoen vluchtelin gen. Tien jaar geleden werden vol gens de staatssecretaris hon derd kort gedingen gevoerd tegen de staat met als inzet de wens om toch in Nederland te mogen blijven in afwachting van de afloop van de asielpro cedure. Tegenwoordig zijn dat er jaarlijks 1.200, aldus Korte- Van Hemel. In 80 procent van de gevallen geeft de rechter de staatssecretaris gelijk, zo DEN HAAG De Centrale Pastorale Werkgroep Homofi lie (CPWH) heeft in een brief de Nederlandse bisschoppen opgeroepen „zich krachtig te distantiëren" van de brief die kardinaal Ratzinger namens de Congregatie voor de Ge loofsleer ruim een maand ge leden publiceerde over de po sitie van homosexuelen bin nen de rooms-katholieke kerk. De CPWH. waarin een netwerk van pastores uit alle kerken is samengebracht die zich wijden aan individueel pastoraat aan homosexuelen, zegt met grote teleurstelling en ontsteltenis kennis te heb ben genomen van dat schrij ven. Zij ziet er een aanscher ping in van het standpunt in zake sexualiteit dat Rome in 1975 formuleerde. „De homosexuele neiging zelf is voor de congregatie voor werp van aanstoot. Geweld dadige actie tegen homo sexuelen wordt weliswaar veroordeeld, maar het wordt tegelijk niet verwonderlijk geacht als dit geweld homo sexuelen treft die weigeren hun neiging als wanordelijk te beschouwen", constateren de pastores, die het hypocriet vinden dat geweld door de paus terecht wordt afgekeurd en anderzijds de congregatie geweld tegen homosexuelen begrijpelijk vindt. De CPWH stelt vast dat er kennelijk aan een open gesprek met homo sexuele gelovigen over hun inzichten en ervaringen als bijdrage tot het vinden van de waarheid geen behoefte meer bestaat. De pastores voelen zich „geschokt" door de be dekte verwijzing naar de ziekte aids in de brief van kardinaal Ratzinger. Volgens hen wordt aan homosexuele priesters, pastoraal werken den en andere homosexuele kerkleden en aan ouders een besef van minderwaardigheid en schuld opgelegd dat „vol strekt onpastoraal is". Op die manier wordt het werkelijke pastoraat van de kerk ernstig geschaad, zo niet ongeloof waardig en onmogelijk ge maakt, aldus de pastores. Post op zaterdag De vertraging die de postbezorging in het weekeinden dervindt zal komend voorjaar aanzienlijk worden vern^, derd. Brieven die op vrijdag worden verzonden, moetenji zaterdag worden besteld, zo heeft minister Smit-Kroes all gekondigd. De klok gaat weer vooruit. PARTICULIEREN en bedrijfsleven zullen ervan profitel Dat is hard nodig, want in veel bedrijven veroorzaakt de 1 bestelling onaanvaardbare vertragingen. In een tijdperk r elektronische verbindingen moet een staatsbedrijf als de trouwens hard lopen om bij te blijven en te voorkomen! andere bezorgdiensten een te groot deel van de markt vl veren. Dit klemt te meer nu steeds vaker gesproken wq van verlengde bedrijfstijden waardoor de bedrijveij moga ook van de weekeinden gebruik moeten maken. DOOR meer post op de vrijdagavond te verwerken vernjl dert de noodzaak de diensten op zondagavond uit te breid En dat is winst. Bij alle veranderende werkomstandighea zoals langere bedrijfstijden en wisseldiensten, is het behi van een vast rustpunt in de week meer dan het bewaren t een verworven recht. Terecht is vanuit de christelijke paj en in de Kamer benadrukt dat principiële overweginl hierbij eveneens een rol spelen. j HeT is teleurstellend dat CDA en PvdA na langdurige moeizame onderhandelingen het uiteindelijk niet eens li ben kunnen worden over een vermindering van de bezu gingen op het club- en buurthuiswerk. Zowel CDA als P\ hebben zich wekenlang ingespannen om door verschuil gen tot een vermindering te komen. Daaruit blijkt dat meerderheid in het parlement daar voorstander van was. is een beetje een afgang voor het parlement als zo'n meen heid zichzelf vervolgens niet waar blijkt te kunnen mak De oorzaken daarvan liggen voor een goed deel bij CDA-fractie en in mindere mate bij de PvdA. Evenals PvdA was het CDA van meet af aan tegen de voorgeste bezuinigingen. CD A-fractieleider De Vries verklaarde bi; algemene beschouwingen dat de kabinetsvoorstellen i aanvaardbaar waren en dat het CDA met tegenvoorstel zou komen. Toen reeds werd gesproken van een halvei van de 125 miljoen gulden, die minister Brinkman als be; niging had voorgesteld. Die belofte tot halvering kon De Vries een week of ij geleden met zijn fractie niet waarmaken. Hij kwam ecl wel tot het terugbrengen van de bezuinigingen tot 87 milj gulden. De PvdA, die toen verzuimd heeft het CDA onn dellijk te steunen, heeft zich later bereid verklaard met CDA te onderhandelen ten einde alsnog tot een vermin ring van de bezuiniging te komen. Er werd een compro bereikt waarvoor ook de welzijnsspecialisten van de Cl fractie hun nek hebben uitgestoken. Maar nadat ze daags voren door de meerderheid van hun eigen fractie wa teruggefloten, heeft de Kamer zich in feite moeten neer gen bij het voorstel van minister Brinkman. HeT parlement en meer in het bijzonder de CDA-fra staat.dus in zijn hemd. Veel erger is echter, dat de club buurthuizen, zonder dat dit strikt nodig was, het slachto: zijn geworden van het touwtrekken tussen de fracties, verschuivingen, waarover de welzijnsspecialisten van C en PvdA een compromis hadden bereikt, zijn kennelijk voldoende onderzocht. Want het „reddingsplan", dat PvdA-fractie met veel moeite had aanvaard en dat de Cl fractie vervolgens van tafel heeft geveegd, zat weliswaar compliceerd in elkaar maar maakte geen onredelijke indr Later op de dag regen DE BILT (KNMI) In de ko- mende nacht bevindt ons land zich tussen twee regenzones in. Daar de wind echter niet wegvalt, daalt de temperatuur niet beneden het vriespunt. Morgen overdag neemt de be wolking toe en in de middag en avond valt hieruit regen. De middagtemperatuur is on geveer 6 graden. Er staat een matige zuidenwind, die aan de kust toeneemt tot krachtig. Na het passeren van het regenge- bied draait de wind naar het westen en neemt wat af. De komende dagen blijft het Weer wisselvallig met af en toe re gen. In het temperatuurniveau komt weinig verandering. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: eerst opkla ringen, later van het westen uit af en toe wat regen, moge lijk ook sneeuw. Middagtem peratuur tussen 0 en 4 graden, 's nachts lichte vorst. Groot-Brittannië en Ierland: veeel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 3 graden in het noorden tot 9 in het zuiden. Benelux: wolkenvelden, zon dag mogelijk regen, middag temperatuur ongeveer 5 gra den. Duitsland: opklaringen, maar op veel plaatsen mist. Zondag in het noordwesten mogelijk wat regen. Middagtempera tuur tussen 1 en 6 graden. Frankrijk: perioden met zon, zondag vooral in het westen bewolkt en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur van 5 graden in het noordoosten tot 10 in het zuidwesten, aan de Riviera tot 12 graden. Spanje en Portugal: perioden met zon, vrijwel overal droog, langs Biskaje mogelijk wat re gen op zondag. Middagtempe ratuur van 13 graden in het noorden tot 18 in het zuid op de Spaanse hoogvla rond 9 graden en daar nachts lichte vorst. Italië en Joegoslavische k perioden met zon en drc Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden in het zuiden, in de vlakte mist en middagtem ratuur omstreeks 4 graden. Alpengebied: perioden i zon, in de dalen mist. In nacht lichte tot matige vo Middagtemperatuur rond graden. Nulgradengrens or veer 1100 meter. Sneeuwbericht Duitse Eifel, Sauerland, H Zwarte Woud en de Belgis Ardennen: uit deze gebied zijn nog geen wintersport!! gelijkheden gemeld. Weersverwachting tot morj middernacht: weinig of g< neerslag. De vorstgrens lij ca. 1000 meter. Alpengebied: in het gehele pengebied is er nog wëii sneeuw van betekenis ge\| len, waardoor de winterspi mogelijkheden nog steeds i gunstig zijn te noemen. Oostenrijk, Zwitserland Noord-Italië: slechts in enl plaatsen zijn beperkte win sportmogelijkheden. Afdal gen tot in het dal zijn dan over het algemeen nog i mogelijk. Ook zijn er nog g langlaufmogelijkheden. vendien zijn door het geb aan sneeuw veel skiliften i niet in gebruik. Alleen op gletschers en pistes die kunstsneeuw opgespoten w den, zijn de mogelijkheden delijk. Weersverwachting tot mor] middernacht: weinig of gi neerslag. De vorstgrens tussen de 1100 en 1200 met! gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie oveb films, muziö theater. recreatie.expositis en een complete agenda

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2