Omwegen Broekweg n de ban ran de bom CeidóaOowumt Financiële situatie van provincie penibel Huibers, in „religiosis", zet een Ipunt achter een rijk rooms verleden EIDEN OMGEVING VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk Vertellen AM wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■HMK-- UH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirie.rs (ADVERTENTIE) Jozef van Smakt Een attractief hoekje ver toont, onder meer, een „wij zende Jozef van Smakt". Het klinkt wat oneerbiedig, maar het zal Van Noort, die in deze dagen in Leidens laatste religieuze familiebedrijfje op treedt als een „executeur tes tamentair", verder worst zijn: „Ik had nog nooit van Smakt gehoord en ik weet ook niet waarom deze Jozef wijst en waarheen". Maar ook is daar Peerke Donders „van Suri name", zijn er de kleine en grote Theresia's, Gerardus „van hupsaldepup", de Jozefs met allerhande timmermans- werktuigen. Eens waren aan de Stille Mare Aloysius en Johannes Berchmans, moge lijk ook St.Jan van het Kruis, uit voorraad leverbaar. Uit zoeken maar: communie-dé jeuners en, voor de riskante auto, Christoffels: „Vader verkocht, als ik me goed her inner, Christoffel mèt garan tie voor de auto". „Met een blije lach, nemen we voet stoots aan", adstrueert zijn broer Jo, eveneens vrij opge wekt. De nalatenschap van Huibers herbergt ook bosjes losse schapen; „Je kunt hier een hele dierentuin beginnen", adviseert Ad van Noort jr., met enige reserve. Uiteraard behoren daarbij ook de ossen en ezels en herdershonden, de lammetjes die je als kerst- herder op je schouders legt, en soms zijn er dieren die met een rode tong op een wolf lijken. Maar het is geen verleden tijd. De nostalgie is aan het herleven. We verko pen kruisjes, om aan hun nek te hangen, aan jongeren die nooit in een kerk komen; Lourdesbeeldjes met muziek aan punkers, en een kruisje voor aan hun oorlelletje. Waarom ook niet!, zeggen wij. Maar je moet toch wel met enige piëteit te werk gaan. Ik vind, dat je er niet mee op de markt kunt gaan staan". Het is evenwel goed expediëren vanuit de opge doekte winkel van Huibers. Alleen nog in Den Haag en Haarlem heb je kleine win keltjes die „in religiosis" han delen. Daarna moet je algauw naar Amsterdam, Utrecht of Den Bosch om nog wat waar devol heilig goed op te kun nen pikken. In deze laatste dagen van Huibers, de laatste „katholie ke" winkel van Leiden en een uitstervende commercie, hebben sommige bezoeksters het nog behoorlijk te pakken. Ze fluisteren bij hun rond gang. Durven niet luidop te praten. Alsof ze in de gewijde ruimte van een kerk zijn. En soms wordt er bijna „gevoch ten". Het scheelt dan niet veel of men trekt een kerst groep of gestileerde heilige uit eikaars handen. Maar dat is snel gesust. Dan vraagt dé verkopende Van Noort, voor de vorm Huibers: „Wat heeft u nu?" En dan zegt mejuf frouw Van Z.: „Nou, ik heb nog steeds een os, maar daar kan ik wel een schaapje en een hond bij hebben". Hui bers voorziet daarin nog steeds. Tot enkele uren vóór de nachtmis van 1986. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Pièter Johan zv. R. J. M. P. van Riet en H. F. M. J. Houet; Hermanus zv. S. Verloop en H. Y. Biemond; Lars Johannes Petrus zv. A. C. Noordover en M. Warmen- hoven; Catharina Johanna Maria dv. N. C. A. Koomen en A. C. J. M. Groe- newegen: Kilian Clint zv. P, J. F. van Kralingen en J. Tuurenhout; Murat zv. M. Haykir en M. Bulak; Lukas Cornelis Wilhelmus zv. H. P. Dui venvoorde en M. A. Kaptein; Chantal dv. J. D. de Vries en .-A.M. Heruer; Robert Willem zv. G. B. Ouwehand en N. J. van Rhijn; Lidwina Clazina Wilhelmina dv. T. J. H. Brusche en A. A M. Nieuwenhuizen; Elvira dv. A. Wijnhout en M. L. W. Döll; Johan Peter zv J. P. M. Bakker en M. E- Zwart; Maarten Jan zv. G. B. On- nink en M. E. Weitering; Melissa dv. R. A. van Dam en C. van Rossen; Theodora Helena dv. G. W. A. van der Hoorn en M. A. M. Heemskerk; Daniel Theo zv. A. T. H. BrUning en P. Papachristou; Floor Carlijn dv. J. W., Lely en W. Siegenthaler, Re- née Coralie dv. J. H. van Beek en J. P. Rijsdijk; Joyce Stephanie, d.v. P. Haasbeek en A. S. J. Plagge; Anique Ginette, d.v. W. de Mooij en Y. M. Bakker; Vincent, z.v. G. M. van Zuij- len en J. C. Kromhout; Roderick Jan, z.v. J. Zwaan en A. J. M. de Vos; Na omi, d.v J. H. Moenen en C. Lek; Eduard Sjoerd Jan, z.v. E. S. J. van den Eijnden en B. C. A. van den Bo gaard; Sanne, d.v. J. M. H. Janssen en A. A. M. de Haas; Lianne, d.v. J. M. H. Janssen en A. A. M. de Haas; Casper Jacob, z.v. J. C. Hariot en M. J. P. R. van der Luit; Leonie Dori- ne. d.v. G.H.C. de Vries en C.P. Bloot; Gerrit Cornelis Dirk, z.v. G. G. van Delft en R. D. M. Romp; Floris Pieter, z.v. R. A. R. l'Ami en A. Roos; Dennis Christiaan, z.v. E. A. H. Wa- gemaker en T. Koppeschaar; Earl Mike, z.v E. M. Foen-A-Foe en E. van Kralingen; Arnout Bartholomeus Marcellinus Johannes Maria, z.v. M. J. H. M. Herpers en H. A Gibbels; Mark Owen Argyll, z.v. R. B. de Vos ien P. E. Malone; Niki Cora. d.v. A. P. van der Vliet en G. van Staveren; Willem Cornelis, z.v. W. C. de Vreugd en N. A. Guijt; Sander Karei, z.v. A. Heimig en J. D. Landré; Man- dy, d.v. W. J. P. N. van Santen en S. van Denderen; Denise, d.v. L. Hen- sen en C. Jellema; Marei Marije, d.v. P. C. Hooijkamp en A. Tybout; Mar- lou. d.v. P. J. van Emmerik en H. W. de Gunst; Buket, d.v. C. Uygun en E. Bekdemir; Konrad Alexander, z.v. H. J. Schweitzer en M. E. Rulander. Juriaan. z.v. W. B. N. M. Beuk en E. Dijkdrenth; Ramon Louis, z.v. P.N. Guerain en L. G. J. van As; Johannes Nicolaas, z.v. A. Blom en M. C. de Ridder; Mira Sophie, d.v A. H. W. T. Staphorst en E. J. M. Scheffers; Ke vin Franciscus Johannes, z.v. J. K. A. Leuering en J. J. Rietmeijer; Gerarda Helena Marijtje, d.v. G. H. M. van Kuijeren en M. W. van Klaveren, Alex, z.v. I. Tsintsilidas en B. van Riek; Arnaud, z.v. J. van Zandwijk en A. Cascio; Nannette, d.v. G. A. M. de Koning en A. A. J. Jansen; Daph ne Kirsten*. d.v. J. B. Tabak en G. Pott; Rochdi, z.v. H. Sawri en E. A. Ondertrouwd: W. J. de Wit en J. Fakkel; P P. Meijborg en G B. van Marie; T. G. H. de Leeuw en Y. E. G. Schipaanboord, M. H. de Vries en M. Börgeling; F. W. van der Blij en G. M. Eshuis. Gehuwd: W. Meijer en W. van Eijk; R. W. J. Spiekerman en F. H. M. Jas pers; F. M. F. H. van den Eerenbeemt en A. van Leeuwen; J. J. W. van Rhijn en B. C. de Jong; J. Balkenen de en L. M. van Nisius; C. J. Schoon- water en M. Beekman; A. N. A. M. Boons en M. H. T. M. Prinsen. J M. Regeer en E. J. Vermeul; J. J Nie- boer en J. H. Erades; P. A. van der Velden en C. Vos; J. R Hollebeek en N M. Sanders; A. de Keizer en I B. Laterveer; P. Beij en M. M. van Loe; R. W. Boolman en E. J. C. M. Klein. Overleden: P. J. J Vlasveld, geb. 10- 8-1926. man; G. E. Posthumus, geb. 25-10-1905, vrl. geh. gew. met L. Moolenaar; W. Bakker, geb. 18-7- 1947, vrl. echtg. van C. D. van der Sijs; I. van Iterson. geb. 17-10-1913, man; C. J. van Leijden, geb. 26-10- 1928, vrl.; M. P. de Lange, geb. 3-2- 1922, man; J B. Eschler, geb. 31-3- 1899, man; K. A. I. van Turenhoul, geb. 13-8-1912, man; A. Henzen, geb. 2-8-1905, vrl. echtg. van L. Zirkzee; R. Yilmaz, geb. 20-1-1943, vrl. echtg van M. Karakoc; H. B. M. Rosen- kamp, geb. 17-11-1919. man. H G. Smit, geb. 3-7-1885, vrl. geh. gew. met T. A. Stevens; P. R. Veen, geb. 31-8-1894, man; E. Rijnsburger, geb. I-8-1903, vrl. geh. gew. met J. M. van der Heiden; T. L. van der Meer, geb. 28-1-1912, man; A Reijken, geb. 8-7- 1899, man; P. W. Moesman, geb. 21-5- 1913, man; P. H. J. Schlagwein, geb. 27-1-1921. man; A. van Egmond, geb. 22-6-1912, man; L. Meents, geb. 11- 12-1924, man; G van Schie, geb 15- II-1986, man; D. C. W Klaphaak. geb. 24-12-1917, vrl. echtg. van J Lammers, A. Tiwow, geb. 29-10-1948, vrl.; A. Heintsman, geb. 18-11-1902, vrl. geh. gew. met A. Grondsma, M Kokkedee, geb. 25-5-1914, man; J A. Kienstra, geb. 5-12-1941. man, C. T. A. den Hollander, geb. 31-7- 1896, man; C. de Roode, geb. 31-5- 1916, man; E. W. M. Vis, geb. 13-8- 1901, vrl. geh. gew met M G. M. A. Roovers; C. G. M. Starrenburg, geb. 31-1-1912, vrl. echtg. van J. G. van der Meel; W. A. Severens. geb. 28-1- 1931, vrl. echtg. van H H. Wissels. J. A. Kok. geb. 21/4-1928, man; A. de Bruijn. geb. 20/8-1909. man; N. van Egmond, geb. 30/8-1904. vrl. geh. gew. met S. Prevoo; J. Velthuijzen. feb. 16/4-1903, vrl. geh. gew. met J loot weg; P. Overwater, geb. 2/9- 1919, man; K. van Staten, geb. 18/2- 1895, man. A J Grijpma, geb. 23/11- 1908, man; A. M. de Water. geb. 26/7- 1937, man; B. von Bannisseht. geb, 10/8-1900, vrlk. geh. gew. met E. W Hemmer; D. C. Henny, geb. 24/8- 1918, vrl. echtg. van E. H. Vermeu len; A. Loupatty, geb. 22/4-1908, vrl., S. Louwrier, geb. 12/3-1919, vrl. echtg. van W F. Jongeleen; M Maat, geb. 21/9-1910, man; P M. Bleekstijn. geb. 21/6-1912, vrl. echtg. van W. A Izendoorn; C. M. G. Jansen, geb. 11/ 10-1941. vrl.; F. Mak. geb. 11/2-1917, man; K A. Versé, geb. 3/11-1895, vrl.; F Cevik, geb. 10/3-1951, vrl echtg. van H. Ertan; J. Onderwater, geb. 28/7-1905 vrl. echtg. van P. Am- merlaan; F. E. de Bruin, geb. 29/11- 1936, man; A. M. de Graaf, geb. 17/ 11-1921, man; F P. de la Rie, geb 24/ 8-1910, man; S. Nieuwenbureg, geb. 17/1-1938, man; A. H. van Brummen, geb. 26/7-1967, vrl.; J W. C. de Wek ker. geb. 18/5-1917, man; C J. Vink, geb. 16/6-1916, vrl. geh. gew. met N. Meeuwenoord; C. M. Alblas, geb. 26/ 8-1885, vrl. geh. gew. met A. C. Ru ling; H. J. W. van der Velde, geb. 3/ 5-1941, man; M. G. Binken, geb. 26/ 11-1922, vrl. echtg. van J. Louwman; H. Visscher. geb. 21/2-1918, man. S B. Melet, geb 27/2-1904, vrl. geh gew. met J Melet; C. J. Wesseling. geb. 15/9-1901, man; F W Delsman. geb. 30/8-1912, man; G. G. Verkoijen. geb. 25/4-1906. Ook kerstgroepen uit Mexico, Tsjecho-Slowakije en vele an dere landen vindt U in het Kerstdorp te Lisse. 5 ;JEN HAAG De finan ce situatie van de pro- s ncie Zuid-Holland is pe- bel. Om de eigen in- tomsten te vergroten gaat t' provincie de provincia- ,1 opcenten op de motor- ijjtuigenbelasting met in- Ifcng van 1 april 1987 ver regen. De automobilist •tost dat ongeveer 3 gul- Jen 75 per jaar. De pro- jncie wordt door deze .maatregel zo'n vier mil- t|en „rijker". Als er bo- rtendien de komende vier .ter niet ingrijpend wordt jezuinigd, zal het begro- togstekort van de provin cie in 1990 zo'n veertig miljoen gulden bedragen. Dat bleek gisteren tijdens de algemene en financiële beschouwingen van de provinciale begroting voor 1987. Naast de financiële aangele genheden vroegen de partij en aandacht voor tal van an dere zaken. Zo wilde het CDA weten of gedeputeerde staten van plan zijn mee te werken aan een opzet voor de regionalisatie van de ver keersveiligheid. Het CDA stelde daarbij dat de provin cie Zuid-Holland als een na hoogste scoort qua aantallen doden en gewonden in het verkeer. In deze provincie vallen jaarlijks zo'n 220 do den en 2600 gewonden. De VVD wees er op dat er ook voor de provincie taken zijn weggelegd om de werk loosheid te bestrijden. Bevor dering van het toerisme noe men de liberalen als voor beeld. J.W. Verbeek: „Toe risme kan voor veel mensen werk betekenen. In landen als Zwitserland en Oosten rijk heeft men dat al jaren geleden ontdekt. Zuid-Hol land heeft veel pluspunten als we denken aan het pol derlandschap, het strand, de molens, het water en de his torische kernen van oude stadjes. Op grond van deze overweging zijn wij bereid de provinciale VVV als een prioriteit te honoreren". De Partij van de Arbeid wil de prioriteitstelling aan scherpen in de richting van het milieu en recreatie, na tuur en landschap omdat op die terreinen Zuid-Holland volgens de socialisten een grote achterstand heeft. D66 heeft de algemene be schouwingen aangegrepen om de politieke collega's nog eens te wijzen op de volwas senheid van de partij. Geen eendagsvlieg, maar een partij die in 1987 21-jaar wordt en dus volwassen. De partij meent dat de tijd nu rijp is om nadrukkelijk aandacht te vragen voor de positie van toekomstige kandidaten voor het burgemeestersambt. „Dit te meer omdat in het ko mend jaar één van de twee D66 burgemeesters in Zuid- Holland met Vut zal gaan en dan het getal van D66 burge meesters beneden een aan vaardbaar minimum komt te liggen", aldus fractievoorzit ter E.H. Schuyer. Donderdag 18 december worden de algemene en fi nanciële beschouwingen voortgezet. Voorschoten in oude foto's VOORSCHOTEN In het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 zijn vanaf vrijdag 19 december 272 oude foto's en ansichten te zien. Aan de hand van de afbeeldin gen, die afkomstig zijn uit het gemeentelijk foto-archief, is een wandeling door Voorscho ten uitgezet die begint bij het Haagsche Schouw en eindigt op de Veurseweg. Vrijwel alle foto's dateren van voor 1940. Een groot aantal is nog nooit eerder tentoonge steld. Alle foto's zijn uitver groot en te koop. De expositie duurt tot en met zondag 11 ja nuari en is elke middag van twee tot vijf uur geopend. Op eerste Kerstdag én nieuwjaars dag is de expositie gesloten. MOG BOSJES SCHAPEN EN KRUISJES VOORDE OORLELLEN VAN PUNKERS e i heiligen Gods, gecanoniseerd of niet, staan bij Huibers klaar om tegen een spotprijs meegenomen te worden. Hoewel er soms nog fikse be dragen moeten worden be taald, naar gelang de kwali teit en het gehalte van mate riaal en artisticiteit. Maria Lichtmissen Smaken en prijzen verschil len ook hier: een plastic kerstgroepje van fabriekfor- maat voor een tientje, maar ook prachtig houtsnijwerk of een kostelijke kristallen groep die ooit 1400 gulden moest opbrengen en nu voor de helft de deur uit kan. Groepen uit Peru, Mexico, mooi Pools of Israëlisch hout snijwerk. Het meeste kerst- goed komt uit Italië of Duits land. Er was ook wat Neder lands gips, maar dat is intus sen uitverkocht, evenals een schitterende Hummelgroep. Maar er valt nog zoveel te bemachtigen in de slotuitver- koop bij Huibers. Ad van Noort jr.: „Er is nog een plank met allemaal Maria's, Maria Lichtmissen, bijvoor beeld. Die geven licht in het donker. Vooral leuk en aar dig voor de kinderen, die ook gek zijn op de Maria's die vanonder haar sneeuwblan ke, rankgeplooide gewaad met blauwe sjerp „Te Lour- des in de bergen" laten ho ren. Die kunnen overigens wel kapot, maar niet deze rubberen Italiaanse herder". Van Noort, niettemin begaan met het lot van de verstilde have, gooit de rubberen Ita liaan met een pats op de grond: „Zie je wel, hij blijft 30 een paar weken en het is edaan met „Huibers" aan de nsljtille Mare in de binnenstad, de schaduw van de Harte- rugkerk. De laatste der .eidse katholieke zaken „in Een periode van 2 jaar wordt afgesloten met in opheffingsuitverkoop die lurt tot de vooravond van érstmis: „Huibers" zal het ngen der engelen niet meer )ren, en de herdertjes heb- :n dan ook al hun schaapjes iteld. Het waren er honder- |en, breekbare en onbreek- ire; met mooie vachten en iét lelijke. De winkel lag er Ie laatste tijd, zeker sinds het 'erlijden in februari van dit van de laatste der Mohi- ianen-in-religieuze-artikelen heer Ad C.van Noort sr., dan verlaten bij. lechts een enkele keer wip- men even aan bij Van loort (die natuurlijk steevast eneer Huibers werd ge- md). Er waren uiteraard rel piekdagen: vóór Kerst- is of in de Communietijd, laar veel soeps was het ver niet meer. Maar kijk andaag eens. In de uren dat |e deur van slot is stroomt iet volk binnen, belust op lopjes, vooral onder de rstgroepen en bijbehoren- stallen of kribbetjes. Er ijn momenten, dat er geen :ip meer bij kan bij Huibers. kortingen van 20 tot 50 (rocent doen hun werk. laar je hoort er ook veel: \ch, wat jammer dat deze lak weggaat". Het is toch t nog heel wat katholie- ien een afscheid dat pijn et. 1914 het Rijke Roomse even bloeide toen volop oegon mijn grootmoeder luibers (Haarlems bisschop vas een achterneef van haar) |amen met grootvader J.A- fuibers aan het begin van Haarlemmerstraat reli- jieuze artikelen te verkopen. )pa was huisschilder en te- tenleraar. Toen hij overle- ien was ging onze oma tot 17 met de winkel verder, Mijn vader, A.C.van Noort, (wam toen in de zaak en hij ette de winkel voort onder lezelfde bekende naam Hui bers", vertelt Ad van Noort jr., die met nog twee broers en twee zussen zorgdraagt voor de afwikkeling van za ken. Hij staat nu op gezette middagtijden samen met z'n broer Jo de inventaris te slij ten en die twee (wier dage lijkse werkkring van een ge heel andere discipline is) hebben in de afgelopen we ken wel een redelijke mate van inzicht in religieuze voorwerpen opgedaan. Maar het blijft een soort liefde werk; eigenlijk heeft de jon gere generatie Van Noort, alias Huibers, wel wat anders te doen. Huibers is vanaf '64 aan de Stille Mare gevestigd ge weest, Daarvóór dreef men een bijna gewijde handel in de Haarlemmerstraat, in het pand waar nu de „grove ma- terie" van de ijzeren firma Janse over de toonbank gaat. Vader Van Noort verkocht ook petten, aanvankelijk, zo heb ik van een bejaarde oud klant vernomen. Een heel andere branche, weliswaar, maar hij zag meer heil in „de dingen van God en Zijn hei ligen". Er waren vóór de oor log in Leiden nog een paar „religieuze" winkels: Poll- ma nn aan de Hoogstraat en Geijer aan de Botermarkt: „Ook voor H. H. beelden en kerkboeken". Trouwens, ook de koster van de Herensin gelkerk deed ook iets daarin. Het is allemaal over en voor bij. Wat nog even rest zijn de reuzekortingen. Terugslag Het was Huibers en Van Noort, maar bovenal bleef het Huibers, in de katholieke volksmond. In de jaren '60 ondervond ook vader Van Noort sr. de terugslag op reli gieus gebied. Ad jr.: „Hij ging ook andere kunst verkopen, vader. Onder andere wand- keramiek en profane beel den. Neutraal goed zeg maar. Dit heeft hij tot ca. '74 volge houden als kostwinning, maar op de Stille Mare ver kocht hij, als hobby, weer uitsluitend religieuze kost: bijbels, kinderbijbels, erg veel kerkboeken waarin nu de klad zit rozenkran sen ook en wijwaterbakjes, medailles, de beelden natuur lijk, kruisbeelden bij de vleet, kaarsen, ikonen, kandelaars, en tachtig verschillende kerstgroepen, van een rijks daalder tot ongeveer 2000 gulden. Het laatste jaar van vader werd gekenmerkt door langdurige winkelsluitingen, 's Zomers ging hij dicht en 's winters ook, want dan ging hij de zon tegemoet. Vader had een uitgesproken hekel aan sneeuw". Na aankoop kon alles gewijd worden, als dat passelijk was. Nu staat het H.Hart in de aanbieding, groot en kleurig, de ouderen nog wel aanspre kend. Vroeger werd het H.Hart in de huiskamers „geïntroniseerd" en werd het huisgezin aan het H.Hart toe gewijd. Nu wacht het H.Hart als beeld met korting op een koper. Samen met de groe pen Maria's, Jozefs, de H.Franciscus (met duifjes), St.Antonius met Kind, de H.Clemens, met kerk aan z'n voeten, eh Willibrord. Alle 1 (5IDSCHENDAM De Toekweg in Leidschen- •Im is onder normale om- öndigheden een wat ibbelig straatje met be- orlijke verkeersdrem- ls. Nu is er echter heie geen doorkomen (g|eer aan en dat komt oor de bom. Een projec- ïl uit de Tweede We- lldoorlog, dat afgelopen 31 ijdag na enkele weken r{ eken werd ontdekt, et v ilgende week zal deze j aat zelfs landelijke be- ïndheid krijgen: dinsdag Jprdt de 250-ponder onscha- lijk gemaakt. Dan gaat de m, waarvan de ontsteking ijals gemeld niet kon wor den verwijderd, heel voor zichtig in de takels. Even na tien uür wordt het projectiel op een speciale bommenwa- gen op een laag zand gelegd. De bom wordt vervolgens met zand afgedekt waarna de wagen alsof het de laatste eer gold stapvoets naar een- terrein achter de Hatral BV, de handelsonderneming van de in Leidschendam niet ge heel onbekende heer Van der List, rijdt. Het spoorweg verkeer op de Zoetermeerlijn wordt vanaf half elf onge veer twee uur stil gelégd en ook het wegverkeer op Rijksweg A 4 komt, zij het wat korter, ongeveer een half uur, tot stilstand. De bom wordt op het terrein aan de Middenweg op een diepte van drie meter begra ven en vervolgens tot ont ploffing gebracht. Voor dat doel heeft het EOC eerst twee extra ontstekers aange bracht. Rond de plek waar de bom werd gevonden en langs de een stalen damwand en wordt voortdurend gedraineerd om het grondwater weg te houden. route (Broekweg, over de verkeersweg, weer Broek weg en Middenweg) zullen 310 woningen worden ont ruimd, waarbij 830 inwoners van Leidschendam zijn be trokken. Huisdieren mogen eventueel in de woning ach terblijven maar ook vee (koeien, paarden, varkens, schapen en dergelijke) zullen uit weiden en stallen moeten worden verwijderd. Bewo ners, die dinsdagmorgen en waarschijnlijk ook een deel van de middag geen vervan gend onderdak hebben, kun nen terecht in het wijkge- bouw aan De Horre. Rondom de lege woningen zal, voor namelijk in de Zeehelden- wijk, een groot aantal inwo ners binnen moeten blijven. De gemeente wordt bij de ge hele actie bijgestaan door on geveer 100 man mobiele een heid, door spoorwegpolitie en door manschappen van de al gemene verkeersdienst van de rijkspolitie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11