WD stelt revolutionair ziektekostensysteem voor HP Vakantieganger moet reis eerder betalen uitdeweekblade Nederland geschokt door overlijden Marts jenko Politieman moet in militaire dienst Studenten weerstaan provocaties militanten Hoogleraar wil Ginseng in het ziekenfonds Vrij Nederland moet actueler en flitsendei EESEVIERS DE TIJI deGPEN Htf BINNENLAND/BUITENLAND Ceicbc<3omxwt DONDERDAG 11 DECEMBER 1986PAGINÏ DEN HAAG De Nederlandse rege ring is geschokt door het overlijden van Russische dissident Anatoli Martsjenko. Minister Van den Broek (buitenland se zaken) zei dit gisteren in de Twee de Kamer. Hij deelde mee 's ochtends de Russische ambassadeur bij zich te hebben ontboden om de gevoelens van de regering over te brengen. Anatoli Martsjenko (48) is volgens de Sovjet-Unie in gevangen schap overleden „aan een hersenbloeding als gevolg van een natuurlijke ziekte". Zijn vrouw werd daarvan dinsdag op de hoogte gesteld. De Sovjet-Unie heeft gisteren opnieuw voorgesteld in Mos kou een internationale confe rentie over de mensenrechten te organiseren. Het voorstel komt minder dan een dag na de bekendmaking van de dood van Martsjenko, die twintig jaar in gevangenschap en bal lingschap leefde, omdat hij lid was van de inmiddels opgehe ven Helsinkicommissie in Moskou, die toezicht hield op de naleving door de Sovjet-- Unie van de akkoorden van Helsinki. Sergej Goesev, vice-voorzitter van het Russische Hoogge rechtshof, heeft gisteren, té vens de Dag van de Mensen rechten verklaard dat het be sluit Andrei Sacharov te ver bannen legaal was. De kernfy sicus en Nobelprijswinnaar werd omschreven als een cri mineel. Anatoli Martsjenko PIJNLIJKE FOUT TED KENNEDY JERUZALEM De Amerikaanse De mocratische senator Ted Kennedy heeft gisteren in Jeruzalem een pijnlij ke fout gemaakt toen hij de dood her dacht van de Sovjet-dissident Anatoli Martsjenko. Op een persconferentie met Sovjetjoodse activisten in Israël, die ijveren voor het recht van Sovjet joden om naar Israël te mogen gaan, zei Kennedy dat Martsjenko niet langer meer de Torah zou kunnen lezen, gelo ven in de God van zijn voorvaderen en gaan naar het land van zijn dromen, Is raël. Martsjenko was echter geen jood en eiste het recht van Sovjet-burgers op om zich in het buitenland in het alge meen en niet slechts in Israël te mogen vestigen. Beieren: Geen cent voor gedenkplaats Auschwitz (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Duitse deelstaat Beieren wenst geen cent bij te dragen aan de vorige week officieel geopende interna tionale ontmoetingsplaats voor jonge ren in het vroegere vernietigingskamp AuSchwitz. Polen had daarvoor de grond en alle faciliteiten beschikbaar gesteld, Duits land had de financiering voor zijn re kening genomen. In totaal heeft de ge denkplaats 4,2 miljoen mark (4,8 mil joen gulden) gekost. Beieren had daar van 180.000 mark moeten betalen. Van het begin af was er in deze door Frariz Jozef Strauss' CSU geregeerde deelstaat weerstand tegen financiële deelname in de ontmoetingsplaats. Grieken weigeren duivelsnummer ATHENE Meer dan drie duizend Grieken hebben giste ren een mars naar het parle mentsgebouw gehouden om te protesteren tegen het plan van de regering om in 1987 nieuwe identiteitskaarten uit te bren gen. De demonstranten bewe ren dat de nieuwe kaarten het nummer 666 zullen dragen; het getal waar in de bijbel de Antichrist mee wordt aange duid. Met kruizen en ikonen zwaaiend riepen de demon stranten luidkeels leuzen als „Nee tegen het getal 666" en „Weg met de onbeschaamd heid van de Antichrist". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In VVD- kring is een plan opge steld voor een revolutio naire verandering in het stelsel van ziektekosten verzekeringen. Rond het jaar 2000 zullen volgens dit plan de ziekenfond sen en particuliere ziek tekostenverzekeringen moeten worden opgehe ven. Zij dienen plaats te maken voor een geheel nieuw netwerk van con currerende instellingen waarbij iedereen zich verplicht tegen ziekte kosten moet verzekeren. Deze instellingen moeten de mogelijkheid krijgen, artsen en andere hulpverleners in loondienst te nemen of finan cieel gunstige contracten af te sluiten met bijvoorbeeld specialisten. Dit alles houdt in dat niet alleen de kosten van de polissen, maar ook de tarieven van de medische zorg concurrerend worden. Op den duur zal dit systeem tot echte besparingen in de gezondheidszorg leiden. Het nieuwe stelsel is uitgedacht door het wetenschappelijk bureau van de VVD, de Tel- dersstichting. In de vandaag verschenen nota „Een con currerend recept voor de Ne derlandse gezondheidszorg" stelt het VVD-bureau vast dat het huidige bezuinigings beleid voor de volksgezond heid zich op een doodlopende weg bevindt. Er is vrijwel al leen sprake van een kosten- verschuiving van de over heidssector naar de particu liere sector, maar tot een daadwerkelijke kostenver mindering komt het nauwe lijks. In een fundamenteel nieuw systeem van vraag en aanbod zal de concurrentie tussen verzekeraars onder ling èn medische hulpverle ners onderling moeten wor den vergroot. De nieuwe instellingen moe ten open staan voor alle bur gers, ongeacht leeftijd, gezondheidstoestand of inko men. Elke maatschappij heeft dus een „acceptatieplicht". Iedereen die zich verzekert krijgt in elk geval een basis pakket waarin de meest ele mentaire medische voorzie ningen zijn opgenomen. Voor andere voorzieningen kan men een aanvullende verze kering afsluiten. Eigen risi co's zijn toegestaan, maar niet onbeperkt. De hoogte van de premie's mag niet afhanke lijk zijn van leeftijd en en gezondheidstoestand, maar wel van het aantal gezinsle den en de regio waarin men woont en uiteraard ook van Wie zich gaat verzekeren, moet zich eerst melden bij een „Centrale Kas", waar men tegen betaling een ver- zekeringskaart ontvangt. Met die kaart kan iemand bij de verzekeringsmaatschappij van zijn keuze aankloppen. De Centrale Kas heeft niet alleen een functie als „por tier" voor de nieuwe verze kerden, maar ook als instan tie die een jaarlijkse vergoe ding uitkeert aan verzeke ringsmaatschappijen die veel hoge risico's (bejaarden, lang durig zieken e.d.) in hun be stand hebben. Geschil over reisvoorwaarden niet opgelost AMSTERDAM De Con sumentenbond en de Al gemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR) staan nog steeds op voet van oorlog over de inhoud van de reis voorwaarden, de „spelre gels" waaraan touropera tor en vakantieganger zich dienen te houden. Volgens de ANVR zijn met name de nieuwe re gels om overboekingen te voorkomen opgesteld in nauw overleg met de Con sumentenbond. Maar de bond heeft de nieuwe voorwaarden als „een achteruitgang voor de consument" van de hand gewezen. Een en ander bleek gisteren bij de persconferentie van Tour '86, de jaarlijkse vak beurs voor de reisbrache, die volgende week in Amsterdam wordt gehouden. Het steeds terugkerende pro bleem van de overboekingen twee maal verkochte hotel kamers, zodat vakantiegangers niet krijgen waar ze voor ge boekt hebben was eerder dit jaar voor de Consumenten bond aanleiding om weer eens met de ANVR om de tafel te gaan zitten. Volgens de ANVR waren beide partijen het na lang onderhandelen eens over de nieuwe regels, toen de Con sumentenbond de besprekin gen verliet, uit onvrede over de slechte reis-voorlichting van de ANVR na de ramp in Tsjernobyl. Na het afbreken van deze ge sprekken heeft de ANVR de reisvoorwaarden voor de le den eenzijdig vastgesteld. Vol gens mr. A. Borst, algemeen secretaris van de ANVR, is de bescherming van de consu ment hierin aanmerkelijk ver beterd. Maar in sommige opzichten zijn de regels ook ten nadele van de consument veranderd. Zo zullen vakantiegangers voortaan zes weken voor de geplande vetrekdatum de vol ledige reissom betaald moeten hebben. Tot op heden was die termijn vier weken. Als aan leiding voor deze wijziging noemde Borst de trage over boekingen door bank en giro. Ook zijn de annuleringskosten voor de reizigers verhoogd. In het geval van de beruchte overboekingen leggen de nieu we regels een grotere verant woordelijkheid bij de tourope rator. Maar bij een van de gro te struikelblokken, de bepa ling wat een „gelijkwaardige alternatieve accommodatie" is in geval van overboeking, blijft het laatste woord aan de reisorganisator. Bij de Consu mentenbond was niemand be reikbaar voor nader commen taar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Eekelen (Defensie) weigert po litieambtenaren nog verder vrijstelling van militaire dienst te geven. Alle aankomende politiemannen moeten gewoon als hun leeftijdgenoten voor of na hun opleiding in militaire dienst. Gebeurt dat niet dan wordt het aanbod van dienst plichtige militairen te gering. Alleen in indivuduele gevallen wil Defensie nog uitstel of vrijstelling van dienstplicht geven. Alle burgemeesters zijn over dit besluit inmiddels in gelicht en het ministerie heeft dat ook schriftelijk aan de po litiebonden laten weten. De bonden hadden via het mi nisterie van Justitie actie on dernomen om de vrijstelling van militaire dienst voor poli tiemensen gecontinueerd te krijgen. Die actie blijkt echter te zijn mislukt. „Minister Van Eekelen kent kennelijk een hogere prioriteit toe aan het vervullen van de dienstplicht, dan aan het krijgen, hebben en houden van goede politie mensen", zegt een boze woord voerder Franken van de Ne derlandse Politiebond. Fran ken vreest dat het besluit van Defensie een nieuwe uithol ling betekent van de politie in de grote(re) steden. Öok bij de Algemeen Christe lijke Politiebond is men woe dend over het besluit van het ministerie. „Er is met ons geen enkel overleg gepleegd", zegt voorzitter Ger Koffeman. Hij spreekt van een regelrechte aanslag op het politieperso neel, dat toch al te maken heeft met een groot verlies aan kwaliteit en kwantiteit. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeven). Antwerpen-woesp Studenten, docenten en ouders lopen in een stil défilé door de straten van Parijs. EG gaat kanker bestrijden BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gisteren in Brussel een ac tieplan voor het voorko men en bestrijden van kanker gepubliceerd. Doel is het sterfgevallen door kanker in het jaar 2000 met vijftien procent te verminderen. Momen teel krijgt een op de vier Europeanen kanker. Als niet wordt ingegrepen zal in 2000 een op de drie Eu ropeanen door deze ziekte worden getroffen. Bij kankerpreventie denkt de Commissie vooral aan het te gengaan van roken, verbete ring van de voeding en be scherming tegen kankerver wekkende stoffen. Deskundi gen zijn het erover eens dat niets zo doeltreffend is om kanker terug te dringen als minder of niet roken. De ver koop van belastingvrije rook waren moet verboden worden en de produktie van tabak worden verminderd. Onge veer eenderde van het aantal sterfgevallen door kanker houdt verband met de voe ding, en met name alcoholge bruik met borstkanker en kanker van het spijsverte ringskanaal. Behalve niet roken, wordt aanbevolen voldoende vers fruit en verse groenten te eten, granen die een hoog gehalte aan vezels hebben, weinig vet te eten, niet te dik te worden en zich niet te lang bloot te stellen aan felle zon. Vrouwen dienen om de drie a vijf jaar een uitstrijkje te laten maken, en regelmatig hun borsten te (laten) onderzoeken. Mensen met een moedervlek die bloedt of van vorm of kleur veran dert moeten naar een dokter gaan. Zij moeten dat ook doen als zij een zwelling constate ren, een abnormale bloeding, aanhoudend hoesten of bij heesheid. (Van onze correspondent Bob van Hüët) PARIJS Met een indrukwekkende stille mars tegen het ge weld hebben een half miljoen Franse studenten en scholieren gisteren het drie weken durend protest tegen hervormingen van het hoger onderwijs afgesloten. Het motto „Dat nooit weer" sloeg vooral op de 22-jarige student Malik Oussekine, die slacht offer werd van de inzet van de politie met wapenstok. De stu denten hadden hun ordedienst versterkt om nieuwe provocaties van oproerkraaiers ter rechter- en ter linkerzijde de kop in te drukken. Vorige-week braken aan het slot van de demonstraties gevechten uit, die kennelijk voor een groot deel het werk waren van jongeren die niet betrokken waren bij het protest. Een deel van de betogers hield zich niet aan het parool van stilzwijgen en eiste in spreekkoren het aftreden van de minister van binnen landse zaken, Charles Pasqua. Deze reageerde met een uithaal naar links, dat het oorspronkelijk a-politieke studentenprotest voor zijn wagentje zou hebben willen spannen. Voorts maakte hij bekend dat 's ochtends twee militanten van de jongerenbe weging SOS-racisme waren gearresteerd. Met een mes en knup pels zouden ze op weg zijn geweest naar de demonstratie. MAASTRICHT Ginseng, een in het reformcircuit popu lair middel voor het opvijzelen van een tekortschietende vita liteit, werkt. Bij drie kwart van de ouderen die klagen over moeheid en futloosheid biedt het middel uitkomst. Ginseng zou als geneesmiddel erkend moeten worden en het moet ook in het ziekenfonds pakket omdat het voor veel mensen te duur is. De Maastrichtse epidemioloog prof.dr. P. Knipschild, die vol gende week op een congres in Rotterdam met dit pleidooi komt, is ervan overtuigd dat hij hiermee zijn nek uit steekt. De gevestigde geneeskunde moet immers niets hebben van het met veel Oosterse mystiek omgeven Ginseng. De artsen- bladen Medisch Contact en het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde weigerden on langs een artikel waarin Knip schild zijn opvatting onder steunt met de resultaten van 21 buitenlandse wetenschappe lijke onderzoeken. De experi menten waarop Knipschild zich baseert zouden niet be trouwbaar zijn. „Het is nota bene mijn werk om medisch wetenschappelijk onderzoek te beoordelen, ik geef les aan de universiteit in hoe je zulk onderzoek doet", aldus een verontwaardigde Knipschild. Dat een „alterna tief" middel weieens echt zou kunnen werken is iets waar de geneeskunde slechts met de grootste tegenzin aan wil. Zelf is Knipschild ook aller gisch voor het geheimzinnige waas rond Ginseng. Toch is er het nodige serieuze onderzoek dat uitwijst dat het middel wel degelijk werkzaam is. Een van de redenen waarom hij pleit voor registratie van Ginseng als geneesmiddel, is dat er dan controle mogelijk is op de kwaliteit van de aangeboden produkten. „Er is veel rommel op de markt. De meeste pro dukten die als Ginseng wor den aangeboden bevattén geen of heel weinig van de werkza me stoi', Ginsenoside. In een aantal Ginsengprodukten zit ten bovendien verontreinigin gen". De Haagse Post onthult hoe Vrij Nederland uit de finan ciële perikelen denkt te ko men. „In de kleurenbijlage moeten meer verhalen ko men om lezer en adverteer der sterker te boeien, de boekenbijlage wordt goedko per uitgevoerd, het krantge deelte levert twee pagina's in en overigens moet het al lemaal spannender, actueler en flitsender". Elders zegt de voormalige Surinaamse mi nister Wijngaarde: „Neder land heeft destijds Suriname de onafhankelijkheid door de strot geduwd. Waar zijn al die mensen die het toen zo goed meenden: Jan Pronk, Joop den Uyl? Huilen in de kerk na de decembermoor den kan ik ook, maar nu ze iets kunnen doen, zijn ze er niet". Met regisseur (De Lift) Dick Maas wordt gepraat over zijn nieuwe film Flod der. „De overheid weigert, behalve financiële, iedere andere medewerking aan films. Ik had een shot ge pland bij een rij tanks, maar het mocht niet van het leger. 'Dat is absurd, want die din gen staan er gewoon. Het is in alle takken hetzelfde. Al wil je een PTT-uniform le nen, dan beginnen ze al te zijken". Het omslagartikel gaat over de mannen die bij bedrijfsfusies achter de schermen aan de touwtjes trekken. „Een verschijnsel van de laatste tijd is, dat de koper van een firma er af en toe ook een ton onder tafel en dan ook écht onder ta fel tegenaan wil gooien, indien dat de verkoper over zijn laatste twijfels heen- helpt". Elsevier interviewt minister Van den Broek. „Dat hebben we in Moskou tegen Gor- batsjov ook gezegd: U doet sinds jaar en dag onderzoek naar Star Wars; u bent in feite de enige op de wereld die over een operationeel defensief systeem beschikt. Dat staat opgesteld rond Moskou. Waar praten we dan over?" Het blad zet vraagtekens bij de aanwezig heid van Libische hulptroe pen in Suriname. „De strate gische coördinator van Brunswijk, drs. Van Rey, heeft zijn twijfels over de Libische betrokkenheid. Volgens hem waren de bui tenlanders in de patrouilles militairen uit Honduras. Maar hij wordt niet serieus genomen, want het past niet in het terroristische beeld rond Bouterse". In een arti kel over de malaise bij het toneel zegt Hans Croiset die een nieuw Haags gezelschap moet vormen: „Pas als het loopt wil ik er nog wel eens over denken om op reis te gaan. En dan alleen nog maar naar die paar schouw burgen in de provincie waar we niet een of andere hore- ca-boer aan het hoofd heb ben staan". Onder de titel: „Een barbaar in Azië" be gint de tv-presentator en au teur Adriaan van Dis een reeks reisreportagers uit China. „De woestijn stoft nog niet door de bus, of daar schrapen de kelen en spat ten de kwatten. Een roche lorkest barst los. Ook de neuzen moeten schoon, mooi valt het shot tussen de knie ën op de grond". Vrij Nederland stelt het functioneren van de PTT aan de kaak. Chef telecom municatie Vrolings van het Academisch Medisch Cen trum te Amsterdam: „Als er sprake is van telefoonge sprekken die beslissend kunnen zijn voor leven of dood het vinden van een donor bijvoorbeeld dan leggen al onze telefonistes hun gewone werk neer. Ze draaien dan alle tien dat ene levensbelangrijke nummer in een poging om gehoor te krijgen. Meestal stranden ze al bij het netnummer". Het blad citeert uit een geheim rapport waaruit blijkt hoe onveilig de kerncentrale van Borssele is. „Gebruiksaan- wijzigingen ontbreken, evenals gasmaskers. Teke ningen zijn verouderd, de luchtverversing faalt en er is te weinig apparatuur om vrijkomende radioactiviteit te meten. Maar bovenal ont breekt echter een rampen plan". Ook wordt gepraat met televisiemaker Cherry Duyns. „Ik heb niet het ge voel dat ik bij televisie werk. Ik heb meer het ge voel dat ik een filmpje maak. Bij televisie denk ik aan die aquaria waar al i mensen met dassen om j wichtig zitten te doen". I ander artikel signaleert alle Nederlandse straatag( ten binnenkort met stopl gels worden uitgerust. Mui tie-deskundige L. Bal uit I lystad: „Raak je er iema mee in borst of buik, d overleeft hij het niet. Ra je er iemand mee in z hoofd, dan heeft hij ge hoofd meer. Raak je er mand mee in armen of I nen, dan splintert het bot j danig dat amputatie va noodzakelijk zal zijn". In De Tijd deze uitspra: van de Franse arts Bonni die werkt in het Surinaam oorlogsgebied: „Ik heb op verse slagvelden gewerkt in Libanon, Laos, Camboc maar zoiets ergs heb nog nooit gezien. Dit was l Lai". In Israël wordt gepra met Miriam Lewald, de er ge vrouw die in Bergen-B< sen is geboren en het kan heeft overleefd. Nederlai weigert haar een uitkerii als oorlogsslachtoffer. ,j hebben mij de allermoois jaren van mijn leven afgen men. Het is een vreen idee, maar veel mensen o me heen leven hier v: Duits geld, ook mensen d uit Holland komen". Elde deze herinnering van CDj kamerlid Van Amelsfoo „Een aardige kant van h staatssecretariaat waren regelmatige bezoeken a onze koningin. Ze berei dat zeer goed voor en st< dan vragen, zolang en zove als het haar belieft. Ik h dat wel eens een examen g noemd. Niets om op terug vallen. Je kunt geen ambt naar raadplegen. Ja, dat fijn". Het blad start de sei over de oorlog Irak-Iran. De Groene Amsterdamm besteedt aandacht aan jaar IKON. Televisie-dire teur Koole: „Er ritselt w< religieuze beweging. Het la zich nog niet inkaden maar het kan zich zo we manifesteren, juist omdat een aantal dingen doodl verklaard. Bij de IKÖ geeft dat geen vreugdeki ten van: Ha, de religie weer terug, maar wel e lust tot analyse". Het bl zet vraagtekens bij de het sende kruistocht tegen sta: sterrorisme. „Het is storei te zien hoe de verontwaan ging in de afgelopen wek eenzijdig werd gericht Syrië. Dit ook in verbal met het feit dat een dergel ke stemming in West-Eui pa, waar de medeburgers i de Mediterrane landen va met de nek worden aang keken, niet zo moeilijk maken is". Ook een gespr met de Zuidafrikaan Indi Naidoo, een kleinzoon v de legendarische Mahati Gandhi. „Je kunt zeggen d mijn grootvader onder a omstandigheden het gebrul van geweld verwierp. Mal Zuid-Afrika is anders. Onl koloniale overheersers hel ben niet een voet hier een voet in Europa, ze zi; hier geboren. Waar zoudt ze heen moeten? In deze od standigheden zou Gandl achter onze gewapende stq hebben gestaan". Het omslagartikel van He vormd Nederland gaat ovl de crisis in het onderwijs <j over de vraag of we op w< zijn naar een nieuwe natil nale school. Secretaris Gfl ritsen van de Stuurgrol protestants-christelijk ondel wijs: „Ik denk dat de inte religieuze school in het jal 2000 een feit zal zijn. Ml schien wordt het een scha van culturele minderheda inclusief christenen, tegel over de humanistisch school die de spiegel van i dagelijkse cultuur zal zijn Elders zegt ds. Truus de Ni secretaris van vrouwen 1 mannen in kerk en samenï ving: „Zonder de visie vj vrouwen blijft kerkbelej halfbeleid. We willen ondj meer een klankbodem va men voor de vrouwen in d kerken overzee". Een inte view voorts met de schrijvl Sybren Polet. „In die zofl naamde zorgzame samenli ving gaat men ervan uit dl je beter afhankelijk kul zijn van je kinderen dan va een ambtenaar, maar of dj waar is, vrpag ik me af. t kwam je het vroeger j schoolboekjes tegen: Opa j een hoekje, die met een hol ten lepeltje zijn karnemelkl pap uit een napje naar bil nen zit te werken". PIET SNOERI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4