gierde rooms-katholieke oasisschool in Sassenheim Desnoods werken we "s nachts door" BIJZONDERHEDEN ,Het is toch schandalig wat hier gebeurt" "arry Vreeburg onderscheiden Subsidie voor AVB SPOEDIG OPLOSSING OVERLAST DUINRELL ÜEIDEN OMGEVING fieidaeSoti/Kwl DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 PAGINA 13 Vitroles Rijnsburg WISBURG Bij een ver- ch ;ingseontrole op de Oegst- =>el terweg zijn gisteravond JU >n vijf en acht uur 14 fiet st en bromfietsers bekeurd, iel Jer werd een opgevoerde nmer van de weg gehaald, de Noordwijkerweg werd een verkeerscontrole een mobilist bekeurd voor een de band. Drie bestuurders hjlen hun papieren niet bij di(. Een woordvoerder van olitie noemde het vanoch- opmerkelijk dat er zo we verbalen hoefden te wor- uitgedeeld. Gemeente Lisse stelt nieuwe bezuinigingen uit LISSE Er wordt voorlopig niet gekort op subsidies van sportverenigingen en sociaal cul turele instellingen in Lisse. Dit is gisteravond besloten door de gemeenteraad van Lisse naar aanleiding van het voorstel tot bezuinigingen om het tekort op de begroting voor 1987 kleiner te maken. De raad zal eerst in de vorm van een nota nog eens nagaan welke bezuinigingsmoge lijkheden er precies zijn. In maart komt deze nota aan de orde. Volgens burgemeester G.J. van der Kroft zal er ook dan een keuze moeten worden gemaakt tussen kortingen op subsidies of belastingverhoging. Het voorstel van B en W om de subsidies met 10 procent te korten is het gevolg van de on verwachte bezuinigingen van het rijk en ach terstand in belastingopbrengsten. Hierdoor moet de gemeente meer bezuinigen dan ver wacht. De heer B. Kortekaas wees namens de CDA- fraktie de aan te brengen korting op de subsi dies af. „Het is een noodsprong die tekenend is voor de benarde situatie van dit moment. Wij zijn er geen voorstander van om nu meteen maatregelen te treffen", aldus Kortekaas die opmerkte dat dat op de lange termijn onvermij delijk zal zijn. Hij wilde dat alle verenigingen betrokken worden in het overleg dat hierover zal worden gevoerd. Kortekaas vroeg zich af of invoering van het rioolafvoerrecht niet op nieuw moeten worden overwogen. De heer F. Prins (PvdA/PPR) memoreerde dat zijn fraktie al sinds jaar en dag heeft gewezen op de gevolgen van grootschalige investeringen, zoals de bouw van een nieuw gemeentehuis. Hoorzittingen over centrum en De Engel LISSE Het reconstructie plan voor De Engel staat maandagavond ter discussie tijdens een hoorzitting in ver enigingsgebouw De Beekbrug. De bijeenkomst begint om ze ven uur. Op woensdag 17 de cember wordt een hoorzitting over de herinrichting van de Heereweg en Vierkant gehou den. Ter sprake komt het be stemmingsplan Centrum 1986. Deze hoorzitting wordt gehou den in het gemeentehuis en begint om acht uur. SENHEIM De hting r.k. Onderwijs in ;enheim heeft toestem- g van het ministerie onderwijs voor de op- iting van een vierde ns-katholieke basis- jol. De school zal wor- gebouwd in Postwijk. eerste leerlingen kun- (ADVERTENTIE) nen er in augustus 1987 terecht. Door de invoering van de wet op het basisonderwijs, die tot gevolg had dat kleuter- en ba sisonderwijs in één gebouw ondergebracht dienden te wor den en ook door een toename van het leerlingenbestand kre gen twee r.k. basisscholen in Sassenheim te kampen met ruimtegebrek. De basisschool De Overplaats moest dan ook - toen in oktober het nieuwe ge bouw aan de Charbonlaan werd betrokken - een groot aantal leerlingen onderbren gen in twee dependances. De Kinderburg werd gehuisvest in twee locaties. Het belang rijkste bezwaar voor beide scholen was dat de dependan ces op grote afstand van het hoofdgebouw liggen. Er zijn momenteel in Sassen heim drie katholieke basis scholen: De Overplaats, De Springplank en de Kinder burg; die gezamenlijk 25 leslo kalen in gebruik hebben. Op basis van prognoses van het centraal bureau voor het ka tholiek onderwijs mag worden aangenomen dat er in de toe komst behoefte zal bestaan aan 33 lokalen. De stichting van een nieuwe 5-klassige basis school met uitbreidingsmoge lijkheid van twee lokalen zal nieuwe perspectieven bieden voor het r.k. basisonderwijs in Sassenheim. Aan de oprichting van deze nieuwe school in Postwijk gin gen heftige politieke discussies vooraf. Op 28 oktober bleek het voorstel om een nieuwe r.k. basisschool in Postwijk te gaan bouwen op felle weer stand te stuiten bij de progres sieve partijen. Zowel fractie- leidster J. Henskens (PvdA) als C. Kuysten-Cool (D66) achtten het raadzaam alvorens in te stemmen met de plannen een onderzoek in te stellen naar de eventuele behoefte aan uitbreiding van het open baar onderwijs in Sassenheim. Bij die gelegenheid werd in overleg met wethouder W. Maris-Dikker besloten een en quête samen te stellen die dui delijkheid zou moeten ver schaffen over de onderwijsbe hoefte in Sassenheim. Met de bouw van de nieuwe basisschool in Postwijk zal zeer binnenkort worden be gonnen. Het gebouw zal opge trokken worden aan de zuid kant van de nieuwe bouwwijk van Postwijk. ieer H.W.G. Vreeburg is gisteren tijdens iondsvergadering van de LTB benoemd lidder in de Orde van Oranje Nassau. De irscheiding werd hem opgespeld door emeester G.J. van der Kroft van Lisse. >3-jarige Lissenaar Vreeburg heeft bijna ig jaar functies bekleed die verband hiel- met de bloembollencultuur. Gisteren hij afscheid. I heer Vreeburg, eigenaar van een bloem- enkwekerij en exporthandel, werd in 1971 ozen tot kringvoorzitter van de Katholieke d- en Tuinbouwbond in de kring De Duin- ;ek. Deze functie legde hij in mei 1985 neer. In 1972 werd hij voorzitter van de Ka tholieke Vereniging Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Deze organisatie werd in 1979 opgeheven waarna de Vakbond Bloem bollen van de LTB werd opgericht. Ook hier van werd Vreeburg voorzitter. Daarnaast vervulde Vreeburg taken in tiental len plaatselijke, regionale en landelijke orga nisaties, zoals de EEG-sierteeltcommissie, werkgroep kwaliteit van het Produktschap van Siergewassen, afdeling bloembollenteelt van het Landbouwschap. Ook was hij lid van het dagelijks- en hoofd bestuur van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. LISSE De Vereniging Alfa betisering Bollenstreek (VAB) krijgt van de gemeente Lisse 9.000 gulden subsidie. De ge meenteraad ging daar gister avond mee akkoord. De vereniging heeft aan de ge meenten waar ze actief is om een interim-subsidie verzocht. Het geld is bestemd als tege moetkoming in de salariskos ten van een beroepskracht voor de begeleiding van het alfabetiseringswerk in de pe riode van 1 januari tot 1 au gustus 1987. Die begeleiding gebeurt nu door drie beroeps krachten via het VJV en de WVM (werkgelegenheid ver ruimende maatregel) voor een halve dagtaak. Daarnaast zijn er vrijwilligers werkzaam. Op 1 januari treedt de Rijksre geling basis-educatie volwasse nen in werking. Die kan naar keuze beginnen op 1 januari of 1 augustus. Het regionaal Edu- katief Beraad heeft gekozen voor 1 augustus en in de over gangsperiode blijven de oude rijksbijdrageregelingen van toepassing. De kosten van een nieuw aan te trekken beroeps kracht bedragen echter 60.000 gulden per jaar. Die kosten kunnen pas na 1 augustus be taald worden uit de rijksver goeding. Voor de overgangspe riode deed de VAB een beroep op de deelnemende gemeenten en voor Lisse betekent dit een bijdrage van precies 9.333,33. (ADVERTENTIE) Is Jaap Kooy's Kerstdorp werkelijkheid of sprookje? WASSENAAR Het ge meentebestuur van Wasse naar zet spoed achter het zoeken naar een oplossing van enkele problemen die veroorzaakt worden door de grote aantallen bezoekers van het recreatiepark Duin- rell. De raad zal worden voorge steld 50.000 gulden te be stemmen voor een onderzoek naar de mogelijkheden om de parkeeroverlast door be zoekers van Duinrell tegen te gaan. Ook zal worden onderzocht of de reconstructie van het kruispunt Storm/Katwijkse weg/Van Zuylen soelaas zal bieden. Verder zal de keerlus voor bussen bij de ingang van Duinrell onder de loep worden genomen. Ketels ontvreemd LEIDSCHENDAM Vier verwarmingsketels zijn de afgelopen week gestolen uit nieuwbouwhuizen aan het Kapelland in Leid- schendam. De ketels vertegenwoordigen een waarde van acht duizend gulden. De daders zijn niet achterhaald. Langzaam maar zeker komt er schot in, in het opzetten van de 1.258.337 dominoste nen in de Stassenhal in Lisse. De stenen moeten zaterdag 27 december stuk voor stuk gaan omvallen in een poging om het wereldrecord domi nostenen opzetten te breken. Het is maargoed dat „D-day" dichterbij komt, want de 45 studenten van de technische universiteiten van Delft, Twente en Eindhoven die zich op deze gigantische klus hebben gestort, worden al een beetje moe. Niet dat ze er geen plezier meer in hebben, dat zeker niet, maar zo langzamerhand kondigen zich bij deze en gene de „lastige kwaaltjes" aan. Zo vertelt Robin-Paul Weijers, „deurwacht" bij de hal die, naast de studenten en hun begeleiding, slechts toe gankelijk is voor pers en ge nodigden. Zoals een oudere, belangstellende vrouw afge lopen zondag tot haar teleur stelling moest ervaren. „We moeten daar echt heel streng in zijn", excuseert hij zich. „Het wordt al snel te vol als we willekeurige mensen een kijkje laten nemen. We kun nen niet het risico nemen dat er iets mis gaat". Want zelfs al komen onbe voegden de hal niet binnen, er vallen dagelijks genoeg stenen om. En al zijn dat er nooit meer dan een paar dui zend en wat stelt dat voor op een totaal van ruim 1,2 miljoen leuk is anders. Zuchtend meldt Taco van der Haarst zich in de ontspan ningsruimte naast de afgezet te vloer met de stenen. „Ik kap er mee", zucht hij. „Nou ja, een kwartiertje in elk ge val", neemt hij de verbazing weg. „Het stuk waar ik nu mee bezig ben, is al voor de derde keer omgevallen. Daar word je gewoon helemaal gek Kleine ramp Eindhovenaar Sjos Frissen herinnert zich hoe hij een omgevallen rijtje, in het mid den van een groot vlak, weer recht probeerde te zetten. „Dat ging dus helemaal ver keerd. Omdat ik zo weinig ruimte had, kwamen ze scheef te staan en vielen ze zijwaarts om. En dan valt de rest dus ook...". Frissen koos voor de enige, radicale oplos sing: „Ik heb het hele vlak maar plat gelegd en ben op nieuw begonnen. Anders blijf je bezig. Maar frustrerend, dat is het zeker". „Ja", beaamt coördinator-organisa tor Bart Bijsterveld, „de stress, dat is het grootste pro bleem. Onze voorbereidings tijd is te kort geweest en dat wreekt zich nu. Het had een jaar moeten zijn, maar we hadden slechts vier maan den De studenten willen zich echter niet laten kennen, dat is een ding dat zeker is. Eén student zet zijn stenen zelfs neer, terwijl hij op zijn buik op een tafel ligt. Heel voor zichtig en geconcentreerd plaatst hij ze op een soort to ren naast een schip. Het drie tal dat zich bezig houdt met een rail waarlangs een vlieg tuig zal glijden, heeft het makkelijker. Zij bevinden Bijdrage: Pieter Evelein Foto: ANP Terwijl een student de vloer met een kruimeldief minitieus reinigt, is de ander geconcentreerd bezig met het opzetten van weer een rij dominostenen. zich buiten de boarding, de afscheiding tussen de vloer waar de stenen staan en de rest van de hal. Een grens die gerust heilig mag worden genoemd. Net als de meeste anderen lopen ook zij op een soort balletschoentjes om maar zo min mogelijk trillin gen te veroorzaken, maar buiten de boarding hoeven zij niet bang te zijn dat zij tegen een steen lopen, die een klei ne ramp zou kunnen ontke tenen. Muizen hebben daar voor in elk geval nog niet ge zorgd. De kleef rand die langs de boarding is aangebracht om deze beesten van de ste nen weg te houden, vertoont slechts afdrukken van schoe nen van mensen die te dicht bij de boarding zijn gaan staan. Lachertje Krijgen de studenten het met een zekere regelmaat op hun zenuwen als het onheilspel lende geluid van vallende stenen klinkt, serieuze licha melijke klachten zijn nog niet gemeld. De medische be geleiders, drie fysiotherapeu ten en drie artsen van het Sport Medisch Adviescen trum Leiderdorp, hebben het erg rustig. Afgezien van de dagelijkse serie lichamelijke oefeningen die zij de studen ten laten doen, heeft hun werk zich tot nog toe bèperkt tot de behandeling van een enkelblessure van een stu dent. „En weet je wat het grappige is?", aldus Robert- Paul Weijers, hij viel over de basketbal waarmee hij aan het voetballen was...Dezelf de jongen moest later een be roep doen op de medische hulp, toen hij een kan warme koffie over zijn arm kreeg. Al met al liggen de studen ten, twee weken voordat het werk klaar moet zijn, rede lijk op schema. Of dat een garantie voor succes is, durft Frederik Blaauw niet te stel len. „Er kan natuurlijk altijd nog iets mis gaan beseft hij. „Dat weten we allemaal. Maar daar gaan we uiteraard niet van uit. En mochten we tijd tekort komen, dan wer ken we gewoon 's nachts door. Om te beginnen hebben we de kerstdagen nog in re serve". Coördinator Bijster veld ziet het zover niet ko men: Vrijdag moeten we 700.000 stenen hebben staan. Dat gaat beslist lukken". Reynier Seepers en Jeroen de Vries zijn iets minder op timistisch. Zij hebben zojuist wat problemen gehad met de aanleg van de vliegtuigrail. Wij dachten dat we daar een aardig idee voor hadden, maar de NOS wil alles veel degelijker. Alles wat op een mens terecht zou kunnen ko men, moet heel stevig veran kerd zijn. Dat kost ons weer meer tijd". Het mag de pret echter niet drukken. De me dedeling dat het oliestaatje Bahrein zich heeft gemeld voor de aankoop van film beelden doet de zorgen snel vergeten. Ook de onderhan delingen met Canada en Bel gië zijn rond. Alleen de Ame rikaanse televisiemaatschap pij ABC doet moeilijk. Drie minuten willen ze er aan be steden, maar dat noemt Bij sterveld „een lachertje. Daar voor hebben we al die moeite niet gedaan". Vijf minuten, dat is voor hem het mini mum. En zelfverzekerd voegt hij er aan toe: „Maar die ko men nog wel. Absoluut". KLACHTEN ONDERHOUD VOORSCHOTENSE FLATS ORSCHOTEN 1 :htoverlast, lekkages, euren in plafonds, slor- reparaties, onafge- ikt werk, wilde onge- kleuren, maan- lang rommel op straat: is maar een greep uit klachten van de bewo- van de 116 flats rond r(!Prof. Eykmanhof in de :twijk in Voorschoten, groot onderhoud dat gemeente verricht is de goners bijzonder rauw hun dak gevallen. „Ze jaar lang niets aan flats, eindelijk gebeurt wat en dan blijkt er werk te worden werd. Bovendien 'dt zomaar even 31.000 iden bespaard op het lerhoud. Maar wij mo- wel de huurverhoging ilen". Mevrouw T.H.J. iek, lid van de bewo- ommissie heeft wei- goede woorden over t het werk van de ge ënte. ït je toch eens kijken hoe portiek er uit ziet. Buizen wegroesten, gaten in het on die weer worden volge- Tt zonder de boel af te wer- f. verweerde trapleuningen Jr niets aan wordt gedaan". Vrouw Kriek en haar man wonen al vanaf het prille be gin in een flat aan de Eyk manhof en kennen de wonin gen derhalve van haver tot gort. „Ik hou graag mijn por tiek schoon. Het moet er netjes uitzien. Maar daar is geen be ginnen aan als de gemeente er een bende van maakt. Ik be grijp verder niet waarom onze portieken niet worden bete geld en andere portieken weer wel". Ook de smaak van de gemeen telijke ambtenaren ten aanzien van het kleurgebruik aan de buitenkant kan de bewoners commissie niet bekoren. „Moet je die kleuren zien. De buiten deur is geel, dit stuk er om heen beige, de deur van de ga rage is rood en de balkons worden groen geverfd. Er is van tevoren overleg geweest, we zouden normale kleuren krijgen, en dan krijg je alle kleuren van de regenboog te zien", aldus mevrouw Kriek. Onderhoud De gemeente Voorschoten be sloot in 1984 groot onderhoud te plegen aan de gemeentelijke flatwoningen aan de Eykman hof 1-46, de Einthovenlaan 2- 48, de Lorentzlaan 1-63 en het Kamerlingh Onnesplantsoen 1-65. De bewoners voelden niet zoveel voor een ingrij pende renovatie, die een forse huurverhoging met zich mee zou brengen. Wel brengt de gemeente een lichte huurver hoging in rekening voor voor zieningen die buiten het nor male onderhoud vallen, zoals het dubbele glas waar de meeste bewoners voor hebben gekozen, maar gemiddeld gaat het om bedragen van tussen de 15 en 30 gulden per maand. Wat daarvoor wordt geleverd geeft de bewoners echter wei nig reden tot vreugde. „Het is lap- en verstelwerk", vindt de heer H.F. van der Horst, die aan de Lorentzlaan woont. „Er komen ineens buizen je ka mers inzetten die heel knullig achter triplex worden wegge werkt. Dat is toch geen ge zicht". De aannemer maakt er vol gens veel bewoners een bende van. „Het behang wordt half van de muur gescheurd, de vloerbedekking past niet meer en dat moet je allemaal maar zelf recht zien te breien", stelt een bewoonster van de Lo rentzlaan. Zij klaagt over slecht tegelwerk in de badka mer, overmatige condens in de keuken, muizen die ineens via een nieuw gat in de muur het huis kwamen binnenzetten en irritante geluiden van stro mend en druppelend water die er voorheen niet waren. De te gemoetkoming van het Rijk, 1000 gulden om de gevolgen van het onderhoud weg te werken lijkt dan ook in de meeste gevallen niet voldoen de. „Ik ben niet van plan voor akkoord te tekenen als het on derhoud aan mijn flat volgen de week wordt afgerond", stelt mevrouw C.W. van Lieshout, woonachtig aan de Einthoven laan. „Eerst moet alles in orde zijn". Geduld Het onderhoud, dat wordt uit gevoerd terwijl de bewoners in hun flats blijven wonen duurt de huurders onderhand al veel te lang. „Wij zitten sinds april in de rommel. Het lijkt wel een slagveld op straat. Kinde ren kunnen er niet veilig spe len", verklaart mevrouw C. Driehuis van de bewoners commissie. De gemeente Voor schoten gaat straks ook de woonomgeving van de flats verbeteren. „Ook weer zoiets. Ze zijn nu bezig de Einthoven laan op te hogen en opnieuw te bestraten. Straks moet de hele boel weer open omdat er extra parkeerplaatsen worden aangelegd. Als dat geen geld verspilling is", aldus mevrouw Van Lieshout. Het overleg met de gemeente leverde volgens de bewoners commissie weinig op. „Ze zit ten gewoon met je te sollen. Er wordt niet naar ons geluis terd", klinkt het in koor. Voor de bewoners is de maat na di verse vruchteloze gesprekken vol. „We zoeken het hogerop. We gaan klagen bij bouw- en woningtoezicht en het ministe rie van volkshuisvesting", stelt (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse vergeet je waarvoor je gekomen bent. mevrouw Kriek strijdlustig. Volgens de heer Adriaans van de gemeente Voorschoten, de verantwoordelijke ambtenaar moeten de bewoners nog even geduld hebben. „Natuurlijk ziet er nu nog op veel plaatsen niet goed uit, we zijn immers nog niet klaar. Maar als het even meezit'zijn de bewoners begin volgend jaar uit de rom mel. Werken in bewoonde wo ningen blijft altijd moeilijk. Waar dat verhaal over die be zuiniging van 31.000 gulden vandaan komt begrijp ik niet. Al het normale onderhoud wordt uitgevoerd, daar wordt absoluut niet op bezuinigd. Wel is het zo dat bepaalde werkzaamheden bij het Rijk niet haalbaar bleken, daar werd geen subsidie voor gege ven en die konden daarom ook niet worden uitgevoerd. Maar dan praat ik bijvoorbeeld over wasmachine-aansluitin gen". En over de portieken: „De be tegeling van portieken was iets waar alle bewoners mee moesten instemmen.- Is er ie mand tegen, dan wordt het werk in een bepaalde portiek niet uitgevoerd". Over de kwaliteit van het uitgevoerde werk kan de heer Adriaans niet al te veel zeggen. „Dat is meer de verantwoordelijkheid van de aannemer. Maar ik moet zeggen dat we deze aan nemer altijd renovaties laten uitvoeren en tot nu toe zijn er nooit problemen geweest". FRANK BUURMAN (ADVERTENTIE) Wij geven U kerstideeén, in Jaap Kooy's Kerstdorp. De sfeer in huis moet U zelf maken Juwelendief aangehouden LEIDSCHENDAM Een 34-jarige man uit Zaandam is gisteravond door de Leid- schendamse politie aange houden na een inbraak in de Weidestraat. De man had daar ingebroken en wist een aantal juwelen weg te ne men. Omwonenden hadden echter de politie gewaar schuwd en deze vond de man in een tuin in de omgeving. De waarde van de juwelen is onbekend. Fietser breekt hand VOORHOUT Een 19-jari- ge inwoner van Noordwij- kerhout heeft gisteravond zijn hand gebroken toen hij- op de fiets tegen een even oude fietser uit Sassenheim botste. Het ongeluk gebeurde op het fietspad langs de Tey- lingerweg ter hoogte van het buurtschap Teylingen. De Noordwijkerhouter week plotseling uit voor een gat in het fietspad, waardoor de Sassenheimer hem niet meer kon ontwijken. De laatste bleef ongedeerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13