Voor het eerst echten Surinamers oor hun vrijheid" Handig 'miniburo' Noodhulp voor vluchtelingen komt op gang OUTERSE NOCH BRUNSWIJK VINDEN BEGRIP IN VERENIGDE STATEN Herdenking dood Franse student Zwijgende getuigen bij onderzoek naar Iraanse-affaire a CcidócSowicwit ITENLAND CcidócSouoont WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 PAGINA 7 nibia sluit grenzen voedselrellen f(KA De Zambiaanse regering heeft gisteren enzen van het land gesloten nadat bij voedsel- drie mensen om het leven waren gekomen. De jng Kaunda heeft voorts een avondklok inge- voor de mijnstreek, ten noorden van de hoofd- ,usaka. De paramilitaire politie is ingezet om de nstranten, die in het centrum van de steden plunderden, met behulp van traangas en jistok uiteen te drijven. De rellen ontstonden jongeren in de mijnplaatsen Kitwe en Ndola in nd kwamen tegen de verdubbeling van de prijs maïsmeel, het volksvoedsel. Eerder waren ook te voedselprijzen sterk verhoogd, terwijl de eenheid devalueerde. Loonsverhogingen zijn de regering afgewezen, omdat het Internationa- onetaire Fonds, waarvan Zambia driehonderd en dollar heeft geleend, dat niet toestaat. Cocaïne-lijn op cruise-schepen NEW YORK Amerikaanse agenten hebben een drugsbende ontmaskerd, die per maand ne gentig kilo Colombiaanse cocaïne naar de Verenigde Staten smok kelde. Bij de smokkel, die al tien jaar duurde, werd gebruik ge maakt van cruise-schepen. Er zijn 22 arrestaties verricht, onder wie de man die door de politie voor de bendeleider wordt ge houden. De cocaïne werd volgens de politie in de Caraïbische Zee aan boord gebracht van de crui se-schepen. Bij aankomst in Flo rida brachten de bendeleden, vermomd als toeristen, de cocaï ne aan land. ED KENNEDY NIET WELKOM IN POLEN WARSCHAU De Amerikaanse senator Edward Kennedy krijgt geen toestemming van de Poolse regering om rond Kerstmis een bezoek te brengen aan Polen. „Het be zoek van de senator aan Polen, wat zijn be doelingen ook zijn, is niet mogelijk wegens het overladen programma van de regering en al eerder vastgestelde politieke gebeur tenissen", aldus een regeringswoordvoer der. Kennedy wilde Polen van 22 tot 25 de cember bezoeken om de onderscheidingen voor de mensenrechten, die naar zijn ver moorde broer Robert Kennedy zijn ge noemd, uit te reiken aan de leiders Adam Michnik en Zbigniew Bujak van de verbo den vakorganisatie Solidariteit. Kennedy wilde ook de voormalige voorzitter van So lidariteit, Lech Walesa, ontmoeten. Warschau Pact wil „militaire top" BERLIJN De bevelhebber van het Warschau Pact, de Russische maarschalk Viktor Koelikov, heeft een ontmoeting voorgesteld met NAVO-bevelhebber generaal Ber nard Rogers om overleg te voeren over wapenbeperkingen. Dat heeft het Oostduitse persbureau ADN be kend gemaakt. Volgens diplomatie ke kringen in Moskou heeft Koeli kov voorgesteld met name te spre ken over een beperking van de troepensterkte en de hoeveelheid conventionele wapens in Europa. Eerder heeft de NAVO een „mili taire top" afgewezen. Een reactie op het nieuwe voorstel is nog niet bekend. Bestand Filipijnen bekrachtigd MANILA Op de Filipijnen is van ochtend om twaalf uur het bestand (ussen communistische rebellen en het nationale leger van kracht gewor den. Onderhandelaars van de rege ring en de opstandelingen legden gis teren hun laatste geschil over het be zit van wapens bij. De rebellen zullen zich tijdens de zestig dagen dat het be stand van kracht blijft, niet gewapend in dichtbevolkte gebieden vertonen, terwijl het Filipijnse leger tijdens pa trouilles geen wapens van de opstan delingen in beslag zal nemen. De re gering heeft een commissie benoemd die het bestand in de gaten moet hou den. Sovjet-rechtenstudenten blinken uit in misdaad MOSKOU Een officiële krant in de Sovjet- Unie heeft kritiek geoefend op universiteiten, omdat zij personen met een strafblad toestaan een opleiding te volgen tot meester in de rech ten. Volgens sommige berichten nemen studen ten in de rechten ongeveer de helft van alle door studenten gepleegde misdaden voor hun rekening. De Komsomolskaja Pravda, het blad van de jongerenbeweging van de communisti sche partij, noemde enkele voorbeelden op van studenten die, alvorens zij naar de universiteit gingen, langdurig hadden gezeten. Een van de gevallen betrof zekere I. Aleksandrov, die twaalf jaar in de gevangenis had gezeten voor een „zeer ernstig strafbaar feit" en dit verzweeg toen hij voor advocaat ging studeren. TlN HAAG „Wilt u hoe (minister) Van !h Broek, die meestal |h zeer onderkoeld rea- fcrt, ertoe gekomen is t woord .beestachtig' te pruiken? Dat was wel- |ht omdat ik hem afge- :n woensdag onmid- [lijk uw krant onder de is heb gedrukt. Daarin id het bericht dat de laten van Bouterse heel bosnegerdorp, vrouwen, kinderen baby's, hadden uitge- ird. Dat deed Van den foek behoorlijk schrik- 1 h" Tweede-Kamerlid Henk ol (55), Suriname-specialist i de PvdA, straalt een ze- e tevredenheid uit, terwijl dit laatste zegt. Immers, bij anderen is nu grote [erustheid ontstaan over in Suriname aan de id is. Knol voelt dat als een soonlijke overwinning, dat hijzelf al jaren geleden de conclusie is gekomen Bouterse en zijn aanhan- _s „een stel schofterige ordenaars" zijn. Na de gru- Idaden die er nu in Oost- •iname op bevel van de le- leider worden begaan, is g van de voorpagina) N HAAG Suriname zit stil terwijl Franse troe- zich opmaken voor een al in Oost-Suriname, zo 1de de minister van bui- landse zaken, Herrenberg, eren mee. Er is een diplo- tiek offensief gestart en er twee spéciale afgezanten voor de PvdA'er de maat meer dan vol. Volgens hem moet Nederland zich nu gaan bezinnen op maatregelen om Bouterse te doen verdwijnen. Hij is het volkomen eens met Granman Forster, leider van de bosne gers in het gebied waar de troepen van Bouterse slach tingen aanrichten, die gezegd heeft: „Er moet hulp komen, anders wordt mijn volk uitge moord". Mede daardoor is Knol gaan nadenken over de wijze waarop Nederland die hulp het beste kan bieden. „In Nederland hebben we altijd zo onze mond vol van men senrechten. Kunnen we dan nu toekijken hoe er in Surina me volkerenmoord wordt ge pleegd?". Maar Suriname is nu toch buitenland? Nederland kan zich toch niet in de interne aangelegenheden van een an der land mengen? Knol: Die stelling is in be ginsel juist. Maar wat nu, als de consequentie daarvan is dat Nederland passief moet toekijken? Dan is er in mijn ogen sprake van kille juris tentaai, die bovendien geen rekening houdt met een aan tal zaken. Eén derde van de Surinaamse bevolking woont in Nederland. Suriname en Nederland hebben al eeuwen lang een gezamenlijke ge schiedenis. Zoiets schept ver bondenheid en verbonden heid schept verplichtingen". U keert u nu zo fel tegen Bou terse. Maar nog in het voor jaar pleitte u voor een staps gewijs herstel van de betrek kingen met het regime van diezelfde Bouterse. „Ja, de PvdA was het ermee eens dat de Nederlandse rege ring stap voor stap en via een dialoog probeerde een proces van democratisering in Suri name te bevorderen. Toen er enkele maanden geleden weer mensen werden ver moord heb ik voor mijzelf de conclusie getrokken dat de mocratie in Suriname niet mogelijk is zolang Bouterse en de zijnen nog enigerlei machtspositie hebben". Die conclusie viel samen met het ontstaan van het gewa pend verzet van de groep- Brunswijk. „Ja. ik geloof dat het Jungle- Commando van veel groter belang is dan velen menen. Kijk, het is gevormd door bos negers die samen met de Indi- Nieuwe vluchtelingen bij aankomst in het tentenkamp in Frans-Guyana laden de schamele bezit tingen uit, die zij bij hun vlucht mee hebben kunnen nemen. anen altijd de meest achterge stelde bevolkingsgroep in Su riname zijn geweest. Maar nu bestaat het Commando uit vertegenwoordigers van bijna alle etnische groeperingen. Daarnaast is het zo dat voor het eerst Surinamers zelf in groten getale voor hun eigen vrijheid vechten. Dat wil heel wat zeggen in een land, waar men Nederland voor alles verantwoordelijk placht te stellen, zelfs voor het klappen van een fietsband. Nu zijn ze zelf in actie gekomen, tegen iemand die ze zijn gaan be schouwen als de moderne va riant van het Nederlandse ko lonialisme: Desi Bouterse. Als ze die strijd winnen, zonder inmenging van buitenaf, dan hebben de Surinamers een betere kans dan ooit om op ei gen benen te gaan staan". U zegt geen inmenging van buitenaf. Waar doelt u op? „Inmenging door bijvoorbeeld de Verenigde Staten of Brazi lië. Sommigen bepleiten dat. Maar ik zou dat heel slecht vinden. Die landen zijn toch altijd in de eerste plaats uit op eigen voordeel". Als u geen inmenging wil, welke rol ziet u dan voor Ne derland weggelegd? „Wij moeten een dialoog dur ven aan te gaan met de poli tieke vertegenwoordigers van Brunswijk, met mensen zoals Chin A Sen en Jozefzoon. Hun streven is ook een demo cratiseringsproces. Ja, dat ge beurt op gewelddadige wijze en dat heeft niet onze voor keur. Maar het is wel een rea liteit en naar mijn mening een niet meer te stoppen rea liteit. Dus moeten wij de kans grijpen Ronnie Brunswijk verder te helpen op de weg van herstel van de democratie en de rechtsstaat. Zoals Chin A Sen probeert te doen. Naar mijn mening heeft Nederland eigenlijk nauwelijks een an dere keus. Wij mogen niet ris keren dat Brunswijk in een isolement komt, temeer niet nu er de kans is dat hij door de uitmoording van zijn fami lie verblind raakt door haat". Moet Nederland Brunswijk ook wapens leveren? „Nee. Maar wie zou de Suri namers in ons land kunnen verbieden geld over te maken naar hun familie?" RIK IN T HOUT DEN HAAG De nood hulp voor de circa vier duizend naar Frans Guy ana gevluchte Surinamers is nu goed op gang geko men. De vluchtelingen worden, vooral door de autoriteiten in Frans Guyana goed opgevan gen. Bovendien helpen allerlei organisaties zoals het Rode Kruis, Mensen in Nood, de Stichting Oe cumenische Hulp, de Stichting ZOA-Vluchte- lingenzorg en Artsen Zonder Grenzen. Dat zegt dr. P.J. van Krieken, di recteur van de Stichting Vluchteling, die de activi teiten van de hulporgani saties coördineert. De Nederlandse overheid houdt zich vooralsnog afzijdig. De regering stelde eergisteren dat de Surinaamse vluchtelin gen de verantwoordelijkheid van de Franse regering zijn. Strict juridisch is dat volgens Van Krieken misschien wel juist, maar dat betekent nog niet dat hij het met die beslis sing eens is. „De Nederlandse verantwoordelijkheid houdt niet op bij de grens". „Maar het aardige is nu juist dat maatschappelijke organis- taties de handschoen dan op pakken. Nederland zit beslist niet stil". Nu is er met de noodhulp voedsel, medicij nen, dekens, tenten nog maar 2,5 ton gemoeid, maar Van Krieken voorspelt dat de uitgaven voor hulp binnen kort drastisch verhoogd wor- naar „bevriende landen" op het westelijk halfrond ge stuurd. Oud-premier, nu regeringsad viseur. Wim Udenhout, is naar de Verenigde Staten ge reisd terwijl Henk Heidwei- ler, de huidige chef van het kabinet van legerleider Bou terse, een bezoek brengt aan Venezuela, Brazilië, Colombia en het westelijke buurland Guyana. Udenhout spreekt vandaag in Washington met de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken voor inte- ramerikaanse aangelegenhe den, Elliot Abrams. Waarne mers in Washington menen evenwel dat de afgezant wei nig begrip zal ontmoeten voor de Surinaamse politiek en de acties van het leger tegen het Jungle Commando. De VS hebben immers eerder duide lijk gemaakt dat zij de kwes- tie-Suriname een Nederlandse aangelegenheid vinden. Chin A Sen die in september naar Washington afreisde voor hulp, kreeg toen ook al nul op rekest. Zelfs het argu ment dat Libiërs en Cubanen betrokken zouden zijn bij de slachtingen onder de bosne gerbevolking, kon de VS niet overhalen in te grijpen. Minister Herrenberg ver klaarde verder dat ae rege ring zich zorgen maakt over de ruim 4.000 vluchtelingen die zich nu op de Franse oever van de Marowijne-ri- vier bevinden. Paramaribo vreest namelijk dat leden van de groep Brunswijk zich on der hen kunnen begeven. Hij toonde zich ook ontevreden over de formele opstelling van de Franse autoriteiten ten aanzien van personen als oud premier Chin A Sen en ex-le- gerofficier Michel Van Rey, die het verzet ondersteunen en vanuit Nederland onge stoord via Parijs en Frans- Guyana naar Oost-Suriname kunnen reizen. den. „De Fransen pakken de zaken overigens vrij voortva rend aan", zegt de directeur geruststellend. Nog is de stroom vluchtelin gen naar Frans Guyana ech ter niet tot staan gekomen. De Franse autoriteiten daar heb ben gezegd het voorlopig zelf af te kunnen, maar er kan een situatie ontstaan, waarin het gebied te maken krijgt met 10.000 vluchtelingen en dan kan het escaleren, aldus Van Krieken. „En dan komen de Verenigde Naties in beeld en moet de hulp op grote schaal aangepakt worden". In het door het leger beheers te gebied in Oost-Suriname is nauwelijks sprake van medi sche zorg. Het is trouwens on duidelijk hoeveel mensen hier nog wonen en hoeveel er op weg zijn naar Frans Guyana. Franse en Belgische hulpor ganisaties proberen voor me dicijnen te zorgen en een Ne derlands team van Artsen zonder Grenzen is vandaag naar Langetebbetje vertrok ken om een medische hulp post op te zetten. Natuurlijk is ook het Rode Kruis (dé specialist in nood hulp) ingesprongen met hulp voor mensen in Oost-Surina me. De andere vluchtelingen organisaties kunnen hier niet of nauwelijks aan de slag doen, omdat het hier strict ge nomen niet om vluchtelingen gaat. Van Krieken: „Als wij mensen in Oost-Suriname gaan helpen zal Bouterse zeg gen dat we de rebellen van Brunswijk steunen. Dat geeft problemen". „Elke Surinaamse vluchteling in Frans Guyana is natuurlijk een verdrietig verhaal op zichzelf, maar we moeten 't ook niet al te verschrikkelijk voorstellen", zo besluit Van Krieken. „De situatie in Mala wi is bijvoorbeeld tien keer erger dan in Frans Guyana. De laatste maanden immers zijn 200.000 Mozambikanen naar Malawi gevlucht omdat in hun eigen land een burger oorlog heerst". MARTIN VOORN Iregelen tegen riminatie door endbureaus HAAG De Tweede r heeft gisteren, met al- ne stemmen, maatregelen tegen mogelijke vormen discriminatie door ar- bureaus. In een unaniem aarde motie-Jabaaij A) ontving de regering erzoek in overleg te tre- met de Algemene Bond Uitzendbureaus en het elijk Buro Racismebë- ing om te komen tot zo en gedragscode tegen dis natie door uitzendbu- als tot het stellen van antidiscriminatie voor de in vergunningen itens de Wet op het ter likking stellen van ar- krachten. jminatie naar ras bij ar- bemiddeling is niet aan- Ibaar en deze maatrege- ;unnen bijdragen tot een »tige bestrijding daarvan, de de Kamer. Demonstratief De Britse premier Margaret Thatcher keert demonstratief het hoofd om. wan neer de militante dominee Ian Paisley naast haar gaat staan met een pam flet waarin het Brits Ierse akkoord wordt afgekeurd. Het ge beurde gisteren in het Europese parle ment waar Thatcher een toespraak hield. Paisley, die het een jaar oude verdrag met Ierland be schouwt als verraad van Londen, werd na enig geharrewar de toegang tot de vergaderzaal voor een dag ontzegd. ID JE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TQVERBUBBEL „Gompie, meneer Boltje!" riep smidje Ver- i verrast uit. „Hoe komt u hier helemaal te- t?" „Een gelukkig toeval." antwoordde e tevreden. „Zo gaat het nu eenmaal In het 1. Zo ben je hier en zo ben je daar. En van- ben ik hier, want Oom Gnoom is jarig." is Oom Gnoom?" vroeg de smid verrast. een boskabouter?" „Gelukkig niet!" of Boltje minachtend. „Van oudsher fami- i ja. dat wel! Maar gelukkig géén boskabou- Hf| is een bergkabouter. En kijk uit voor zul- jnaken. Verholen. Het zijn de meest afschu- jke plaaggeesten, die er zijn." „Hihihi! [klopt!" gierde de afschuwelijke kleine ko- P. die een eindje verder op een rots zat. Hij snoepte van een goed rijpe tomaat en grinnikte: „Ook een stukje tomaat, Verholen? Pak an!" En voor de smid het verhinderen kon, smeet hij hem „pèts"..., de rest van de rijpe tomaat in het gezicht. Verbolgen wreef baas Verholen het kleffe tomatensap uit zijn ogen en Boltje zei be deesd: „Het spijt me buitengewoon, Verholen. Dat was de bedoeling niet..." „Ja wel, dat was de bedoeling wél!" gierde Oom Gnoom. „Mooi raak. hè? Al dat vruchtemoes!" „Het spijt me hèèl erg, Verholen", zei Boltje nog maals. „Maar je kunt niet ontkennen, dat ik je op tijd heb gewaarschuwd. Oom Gnoom is een vreselijke treiterkop..." En op de achtergrond kraaide Oom Gnoom het uit van dolle pret... PARIJS Franse studenten hebben vandaag in Parijs mas saal de dood van de 22-jarige Algerijnse medestudent Malik Oussekine herdacht. Door on der anderen de ouders van Malik uit de nodigen voor een stil défilé, hoopten de studen ten dat het protest een vreed zaam karakter zou houden. De jongeman kwam om het leven door een hartaanval, nadat hij, volgens getuigen, door drie po litiemannen zwaar mishandeld was. Het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels de Franse ambassa deur haar bezorgdheid overge bracht over „de nieuwe uitbar sting van racistische moorden" in Frankrijk. De Franse presi dent Francois Mitterrand heeft gisteren op scherpe wijze de regering-Chirac bekritseerd vanwege de manier waarop zij de universitaire hervormings plannen, de aanleiding tot de rellen, heeft behandeld. De so cialistische president zei zich studenten een „grote wijsheid, op „dezelfde golflengte" te be- een onweerlegbaar vreedzame vinden als de studenten. Vol- instelling en eerbied voor de gens Mitterrand toonden de democratie". WASHINGTON Luite nant-kolonel Oliver North, de man die waar schijnlijk als enige alle feiten kent van de „Iraan- se affaire", heeft gisteren geweigerd te getuigen voor de commissie uit het Huis van Afgevaardigden, die de zaak onderzoekt. Hij beriep zich, zichtbaar geëmotioneerd, op het Vijfde Amendement van de grondwet, waarin staat dat een getuige niet kan worden verplicht verkla ringen af te leggen die hem later kunnen scha den. Ook het voormalige hoofd van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, John Poin- dexter, een ander sleutelfiguur in de affaire, weigerde een verklaring af te leggen. Eer der, tijdens een verhoor achter gesloten deuren door de se naatscommissie voor de inlich tingendiensten. hadden Poin- dexter en North ook al gewei gerd te getuigen. De gepensio neerde luchtmachtgeneraal Ri chard Secord weigerde giste- Luitenant-kolonel Oliver North, zwijgend voor de Congrescom missie. ren eveneens te getuigen voor de senaatscommissie. Secord heeft, onder leiding van kolo nel North, een belangrijke rol gespeeld bij het bevoorraden van de tegen de regering van Nicaragua strijdende Contra's. Een lid van de senaatscommis sie, de Republikein Orrin Hatch, heeft voorgesteld Poin- dexter, North en „enkele an deren". bij voorbaat van even tuele vervolging te ontslaan, zodat zij vrijelijk voor de com missies kunnen getuigen. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vjakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt rook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumm 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7