\Ieer besparen dan Dees durft dromen EG in de slag tegen voetbalvandalisme LBestrijden kinderziektes bespaart op termijn veel geld' Regering eens met bezoek ambassadeur aan soirée Waldheim Zuidafrikaanse politie martelt zwarte kinderen Zuid-Afrika wijst journalist uit NNENLAND fifiklócSoivumt WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 PAGINA 5 een reisbeperkingen in rband met Tsjernobyl N HAAG Met uitzondering van enke- ielen van Rusland zijn er thans geen be kingen meer voor reizen naar Europese den in verband met het kernongeval in rnobyl. Dit heeft het ministerie van mi- beheer vastgesteld op grond van de »st recente meetgegevens, de verkregen informatie is gebleken dat stralingsniveaus in de lucht en vooral uit de bodem sterk gedaald zijn. Dit be nt dat men gewoon met vakantie kan rnaar alle West- en Oosteuropese lan- het overgrote deel van Rusland. In deze len vindt in het algemeen controle its op het voedsel dat verkocht wordt. In Oekraïne, waaronder Kiev. Wit-Rusland inbegrip van Minsk en Lithouwen loopt i nog enig risico. Over deze streken is steeds onvoldoende informatie beschik- Station Amsterdam trekpleister daklozen UTRECHT De spoorwegen proberen paal en perk te stellen aan het ongerief dat nachtelijke bezoekers teweeg brengen op het Centraal Station in Amster dam. Sinds de nachttreinen zijn gaan rijden (in juni) blijft het Amsterdamse CS de hele nacht open en sindsdien blijkt het station 's nachts steeds meer trek pleister te zijn voor daklozen, druggebruikers en zoals een NS-woordvoerder het formuleerde „criminele randfiguren" die de treinreizigers vaak lastig vallen. Volgens een NS-woordvoerder loopt het vooral nu de winter nadert steeds meer de spuigaten uit met onge wenst nachtelijk bezoek. „We hebben soms meer sla pers in het station dan de Amsterdamse hotels ooit zouden durven dromen," aldus de NS-woordvoerder. NS heeft sinds kort in de kleine uurtjes alle in- en uitgangen van het station afgesloten op een toegang na waar 's nachts controle wordt uitgeoefend. Alleen mensen met een kaartje of hun wegbrengers of afha lers mogen dan het station nog in. Alsnog volkslied bij Oosterscheldedam DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft de verkeerscommissie uit de Tweede kamer toegezegd dat het „Wilhelmus" wordt gespeeld bij de officiële ope ning van de nog aan te leggen weg over de Ooster scheldedam. De minister kwam met deze toezegging in antwoord op kritiek van het CDA-kamerlid Eversdijk op het ontbreken van het Nederlands en het Zeeuws volkslied bij de officiële opening van de pijlerdam op zaterdag 4 oktober. De minister schreef dit toe aan het hof-protocol. Dit immers schrijft voor dat bij de aan wezigheid van (veel) gasten, ook de volksliederen van door hen vertegenwoordigende landen ten gehore moeten worden gebracht. Zij onthulde dat tijdens de ingebruikstelling van de pijlerdam nog even met de gedachte is gespeeld het „Wilhelmus" spontaan aan te heffen. Van dat idee werd afgezien omdat de harde wind boven het dakterras van het Topshuis op het werkeiland Neeltje Jans mogelijk zou leiden tot „een wat ielige vertoning". IJswater verhit gemoederen in VN NEW YORK De aanwezigheid van karaffen met ijswater op de ban ken van de delegaties in de vergader zalen van de Verenigde Naties, is in zet geworden van een heftige ruzie. Het weghalen van de karaffen kosten 100.000 dollar per jaar is onderdeel van de pogingen van de VN om komend jaar 85 miljoen dollar te bezuinigen. Tot diep in de nacht heeft men nu gedebatteerd over het ijswater. Volgens een diplomaat heb ben de overuren die het VN-perso- neel hiervoor maakte waarschijnlijk meer gekost, dan men op het ijswater wil besparen. De Algemene Vergade ring zal zich er deze week nog eens mee bezighouden. LTERNATIEF BEZUINIGINGSPLAN FYSIOTHERAPEUTEN: |EN HAAG De angst ior het bezuinigende loeimes van staatssecre- ris Dees (Volksgezond- iid) zit er bij de fysio- lerapeuten zo goed in, it ze zelf met een be- linigingsplan op de oppen zijn gekomen. dat doen ze niet kin- Tachtig. Stelde Dees jpor 90 miljoen gulden ■f besparen door patiën- fcn een forse eigen bij lage voor fysiotherapie e laten betalen, de the- apeuten zelf denken 125 biljoen gulden te bezui- iigen, zonder de patiënt lar voor op te laten aaien. Die gaat er zelfs vooruit, want de achtlijsten verdwijnen de zorg verbetert, ij bezuinigen niet door ta il af te stoten, maar door kosten te beheersen", zei heer Van Groeningen gis- en namens de vijf organi ses van fysiotherapeuten, ^j hebben hun plan aange- rfden aan Dees en aan de Jste kamercommissie voor volksgezondheid, die morgen over de financiering van de fysiotherapie vergadert. „We willen niet wederom klagen dat we onevenredig hard gepakt worden, al is dat wel zo, maar we willen een alternatief geven waardoor we bezuinigen en de hulp verlening tegelijkertijd toe gankelijk houden voor de pa tiënt", aldus Van Groenin gen. De fysiotherapeuten stellen zich daarom voor zó doelmatig te gaan werken dat ze enerzijds minder pa tiënten hoeven te behandelen en anderzijds minder patiën ten hoeven door te verwijzen naar andere medische specia- Om dat de bereiken is een betere samenwerking tussen huisartsen en fysiotherapeu ten vereist. Totnutoe verwijst de huisarts zijn patiënt „met een vage diagnose" naar de fysiotherapeut, die vervol gens aan het ziekenfonds om een machtiging voor twaalf behandelingen vraagt. Het is hem wettelijk verboden op eigen houtje met de behande ling (althans van zieken fonds-verzekerden) te begin nen. Een achterlijke situatie, vinden de fysiotherapeuten. „Zo'n regeling komt in de hele gezondheidszorg niet voor en is ook uitermate on praktisch. Het dwingt ons zelfs tot fraude", zegt Van Groeningen. „Want voor we de behandeling beginnen moeten we de patiënt onder zoeken, daar zijn we ook voor opgeleid, maar we wor den er niet voor betaald. Dat betekent in de praktijk dat de eerste sessie meestal be staat uit onderzoek, maar op de rekening wordt opgevoerd als behandeling". Om de administratieve romp slomp rond de machtiging van het ziekenfonds te be perken en te voorkomen dat er een behandeling wordt ge start voor een patiënt die dat niet nodig heeft, willen de fysiotherapeuten eerst een onderzoek houden (op ver zoek van de huisarts) en daarna in overleg met de huisarts zonodig een behan delplan op te stellen. „Een kritische samenwerking tus sen huisarts en fysiothera peut maakt de controlerende rol van het ziekenfonds op lange termijn overbodig", al dus Van Groeningen. Hoewel hij de gehate machtiging niet één-twee-drie ziet verdwij nen, denkt hij wel dat dit „overbodige stuk papierwerk op den duur overboord gezet zal worden". Volgens de fysiotherapeuten maakt het eerste consult dat alleen voor onderzoek be stemd is, het „voor artsen mogelijk de deskundigheid van fysiotherapeuten te raad plegen zonder dat dit direkt leidt tot behandelingen". Omdat deze consult-moge lijkheid nu ontbreekt, komen nogal wat patiënten in een behandeling terecht, terwijl ze na onderzoek misschien beter doorverwezen of naar huis gestuurd zouden kunnen worden. Bovendien voorzien de organisaties een daling van het aantal behandelin gen per patiënt als de samen werking met de huisarts ver betert. Zo zou er halverwege de reeks behandelsessies overleg met de arts kunnen plaatsvinden, waarna beslo ten wordt de behandeling te staken of voort te zetten. Nu bedraagt het gemiddelde aan tal behandelingen per patiënt 21, dit zou op die manier te rug kunnen worden gebracht tot 18. Dat levert een bezuini ging van maar liefst 90 mil joen gulden op. Een fysiotherapeut masseert een pijnlijke hand. De overige 35 miljoen gulden denken de therapeuten te be sparen door patiënten te be geleiden die anders bij (dure) specialisten terecht zouden komen. Een studie van het onderzoeksinstituut NIVEL heeft uitgewezen dat „op plaatsen waar fysiotherapeu ten samenwerken met huis artsen en verloskundigen het aantal verwijzingen naar spe cialisten aanzienlijk achter bleef bij plaatsen waar die sa menwerking niet bestond". Om de kosten nog verder te dekken stellen de fysiothera peuten voor het huidige ..verrichtingentarief" (waar bij het aantrekkelijk is zoveel mogelijk dure behandelingen te geven) te vervangen door een vast tarief voor iedere zitting. Daarnaast pleiten de therapeuten voor een sy steem waarbij „overwerk" gestraft wordt. Daarmee zou den de 3000 werkloze fysio therapeuten geholpen zijn, evenals de patiënten die met lange wachtlijsten geconfron teerd worden. „Als er bij mij om zes uur een patiënt voor de deur staat die krom loopt van de pijn, durf ik niet te zeggen: er is een wachtlijst van drie weken, wacht u nog maar even. Nee, dan ga ik door tot half zeven en als ik niet opppas wordt het tien uur. Om dat te voorkomen moet het tarief gekoppeld worden aan het aantal uren dat een fysiotherapeut werkt. Wie te lang doorgaat ver dient dan uiteindelijk niet meer dan een „straftarief", waar hij net zijn stookkosten van kan betalen. Op die ma nier nemen individuele the rapeuten minder patiënten aan, zodat er meer mensen aan het werk kunnen", aldus Van Groeningen. STEVO AKKERMAN (Van onze correspondent Roger Simons) DNDEN Politiemen- n uit alle EG-landen ko en begin volgend jaar nfeeen in Londen om zich beramem op maatrege- n ter bestrijding van het -petbalvandalisme. Op in schouders rust voort- n de verantwoordelijk- ^id om in samenwerking et plaatselijke politie- Drpsen gepaste veilig heidsmaatregelen te ne men telkens als er grote Europese voetbalwedstrij den op til zijn. De EG hoopt hiermee een herha ling van bijvoorbeeld het Brusselse Heizeldrama te kunnen voorkomen. Een en ander werd gisteren in Londen beslist tijdens een ver gadering van Europese minis ters van binnenlandse zaken en justitie. Voorzitter van de conferentie was de Brit Dou glas Hurd, die na afloop ziin tevredenheid uitsprak over het feit, dat de Europese lid staten nu dankzij de impuls van Groot-Brittannië de goede weg bewandelen die kan leiden tot een doeltreffen de bestrijding van de interna tionale terreur, drugssmokkel en voetbalvandalisme. Met uit zondering van Griekenland zijn de Europese ministers het eens geworden op welke ma nier zij gezamenlijk de strijd zullen aanbinden tegen inter nationale terreur. Hun plan is vervat in een geheim dossier dat uit veiligheidsoverwegin gen niet wordt vrijgegeven. Italiaanse voet balsupporters legden gisteren een bloemen krans op de tri bune van het Brusselse Heizel- stadion. EG- maatregelen moeten voorko men dat een dra ma, zoals dat van mei vorig jaar, in de toekomst nog eens plaatsvindt. vervolg van de voorpagina) SN HAAG „Het kan jet langer als „normaal" forden beschouwd dat jaar veertien miljoen onze jongste kinderen Tven en nog evenzovele Jjoenen in ondervoe ding en slechte gezond heid leven. Het is gewoon niet aanvaardbaar", aldus Unicef, dat dit jaar veertig jaar bestaat. Volgens Unicef is er maar een luttel bedrag voor nodig om de massale dood onder de kinde ren te stoppen. Voor slechts vijfhonderd miljoen dollar de prijs van drie straalja gers laat Unicef alle kinde ren onder de vijf jaar inenten tegen de meest voorkomende kinderziektes. Per kind kost het aanmaken van water met zout en of suiker nog geen dubbeltje: toch bezwijken al leen al door uitdroging per jaar vier miljoen kinderen. Bo vendien zouden regeringen zich kapitale uitgaven bespa ren door ziektes te voorko men. Immers, zo waarschuwt Unicef, ondervoeding in de kindertijd betekent op latere leeftijd hersenstoornissen en ernstig lichamelijke gebreken. Dat de maatschappij geen rem zet op het sterven van kinde ren heeft te maken met de po litieke en publieke opinie. Unicef: „Als de wereld zich zou inzetten om ziekten en on dervoeding te bestrijden, dan kan het kwaad nü worden ge stopt". (e) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van den Broek van buiten landse zaken heeft er geen bezwaar tegen dat de Ne derlandse ambassadeur in Wenen, L.H.J.B. Van Gor- kom, vorige week met zijn echtgenote heeft deelgeno men aan een door Waldheim gegeven muzikaal soirée. Volgens een woordvoerster van de minister maakte de bijeen komst deel uit van de traditionele bezoeken van de ambassa deur, zonder dat daar overigens een protocollaire of diplomatie ke verplichting toe bestond. Premier Lubbers en minister Van den Broek lieten eerder in antwoord op schriftelijke kamervra gen weten dat de omgang met Waldheim van Nederlandse zijde tot een minimum zou worden beperkt. Alleen de verplichtingen, zoals de nieuwjaarsreceptie, zouden door de Nederlandse ambas sadeur worden bijgewoond. Het muzikaal soirée van vorige week valt niet onder de categorie „verplichtingen", zoals die door de bewindslieden werd omschreven Milieudefensie wil een lagere stralingsnorm AMSTERDAM De Ver- eniging Milieudefensie wil dat de norm voor de ra dio-actieve stof cesium in voedsel met tenminste een factor tien wordt ver laagd. De huidige norm bedraagt zeshonderd be- querel per kilo en die is strijdig met de totale stra- 1 ingsbelastingsnorm Milieudefensie schrijft dit in een brief aan de ministers Nij- pels (milieubeheer) en Braks (landbouw). Bij de huidige normering is volgens Milieu defensie ook geen rekening gehouden met jonge kinderen, die aanzienlijk gevoeliger zijn voor radio-actieve straling dan de volwassen mens waar de norm op gebaseerd zou zijn. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET JNTORM AT1E OVER FJLMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA JOHANNESBURG Na het afkondigen van de noodtoestand zijn in totaal 8200 kinderen in Zuida frikaanse gevangenissen gegooid, zonder aan klacht of proces. Dat komt neer op 250 per week. Op het ogenblik zitten er nog ongeveer 4000 kin deren vast. Deze cijfers zijn afkomstig van de De tainees Parents Support Committee (DPSC, een commissie voor ouders van gevangenen), een onaf hankelijke organisatie, die een 213 pagina's tellend dossier hierover opstelde. Overigens verklaarde het hoofd van de politie, generaal Coetzee deze week dat het slechts om 256 kinderen onder de zestien jaar zou gaan. HeJ dossier van DPSC geeft een gedetailleerde beschrij ving van de gang van zaken bij de arrestaties van kinde ren. „Een kind wordt gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau. Hier worden ze gedurende een paar uur gemarteld en daarna overgebracht naar een gevangenis of ze worden in een politiecel gestopt". De kinderen worden bewerkt met vuisten, voeten, sjamboks (zwepen) en ge weerkolven. Slachtoffertjes, die uit gevangenschap werden vrijgelaten, verklaarden dat politiemensen hun keel dicht knepen met hun handen of dat ze een soort kap heel strak over hun hoofd vastbonden tot ze bijna stikten. In het dossier zijn de persoonlijke verklaringen van kinde ren opgenomen. Een meisje van vijftien jaar vertelt: „Ik werd meegenomen naar het politiebureau, waar ik drie uur lang werd vastgehouden. Toen kwamen er mensen van de afdeling voor strafzaken, die mij en nog wat andere kinderen begonnen te slaan en te schoppen en ons elektri sche schokken gaven. Daarna werden we eerst weer in de cel op het politiebureau gegooid en wat later brachten ze ons naar de gevangenis...". daarna drukte hij met zijn duimen mijn keel dicht", ver klaart een jongen van veertien, „Toen ik bijna onderuit ging liet hij me los. Hij schreeuwde tegen me dat als ik bleef liegen, hij me nog meer zou straffen. Hij begon me daarna heel langzaam en hard in m'n testikels te knijpen. Dat deed zo'n verschrikkelijke pijn, dat ik niet meer weet hoe lang het duurde...". Hersenbloedingen Een ander jongetje van dezelfde leeftijd moest op zijn buik op een bank gaan liggen. Politieagenten dienden hem bij toerbeurt 80 tot 86 zweepslagen toe. „Ze wilden de verblijf plaats weten van een andere jongen. Na drie uur goten ze een paar liter benzine over me heen en één van de politie agenten plaste in mijn gezicht. Ik hoorde ze tegen elkaar zeggen dat ze me wilden verbranden". De kinderen worden in grote getale in smerige, onver warmde cellen gestopt; soms wel met z'n veertigen. Ze kunnen zich nauwelijks bewegen en de sanitaire voorzie ningen zijn ontoereikend. Alle kinderen klaagden erover dat het eten afschuwelijk was. Meestal moet men wat vraagtekens plaatsen bij verklaringen van kinderen. In dit geval is er echter medisch bewijsmateriaal aanwezig om de juistheid van de verhalen aan te tonen. Artsen die begaan zijn met het lot van de gedetineerden hebben zich verenigd in een organisatie. Een woordvoer der verklaarde dat veertig procent van de ex-gedetineer- den onder de achttien was en dat in negentig procent van de gevallen duidelijk aanwijsbare medische klachten wa ren. Er waren vooral veel nieraandoeningen, hersenbloe dingen en botbreuken. Bovendien hadden veel slachtoffers een ernstig psychisch letsel overgehouden; trauma's, slape loosheid, geheugenverlies en paniekaanvallen. De politie en het gevangeniswezen ontkennen Uiteraard dat arrestanten mishandeld worden. Zij zeggen dat er for mele wegen zijn om klachten over de behandeling in te dienen en dat de gevangenissen en politiebureaus regelma tig aan officiële inspecties worden onderworpen. Volgens de Zuidafrikaanse wet mogen kinderen niet gevangen worden genomen, tenzij de noodtoestand heerst... DAVID BERESFORD Copyright The Guardian In de zwarte Zuidafrikaanse woonwijk Mamelodi is gisteren een herdenkingsdiens gehouden voor de vorige week ver moorde dr Fabian Ribeiro en zijn vrouw Florence, beiden vooraanstaande bestrijders van de apartheid. Het echtpaar werd voor hun huis door onbekenden doodgeschoten. Op de foto Rebecca Rocker, een nicht van het vermoorde echtpaar. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering lijkt zich op te maken voor een nieuw offensief te gen politieke tegenstanders. Op 16 december be gint de oppositie een tiendaagse campagne onder het motto „Kerstmis tegen de noodtoestand". Politieke waarnemers gaan ervan uit dat als er plannen bestaan voor een strenger optreden tegen de oppositie, die in werking gesteld zullen worden voor de kerstcampagne begint. Onderdeel van het strengere optreden lijkt een har dere houding ten opzichte van de pers. Nadat eerder deze week bekend werd dat de Zuidafrikaanse kranten nog meer zelfcensuur moeten betrachten, werd gisteren de Amerikaanse journalist Michael Parks, correspondent voor de Los Angeles Times, uitgewezen. Parks is de vijfde bui tenlandse correspondent die Zuid-Afrika wordt uitgezet sinds de afkondiging van de noodtoestand in juni van dit jaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5