kerk wereld Wiesel besteedt Nobelprijs aan conferentie tegen haat Christendom belangrijkste gemeenschapsvormende beweging in de wereld Spanningen met Vaticaan nemen toe RK maatschappelijke organisaties bezinnen zich op identiteit £cidóc weer 10 DECEMBER 1986PAGINA|I Dier centraal in kerstdienst GLAUBERG De evangelische gemeente van Glauberg in Oberhessen in de Bondsrepubliek ruimt dit jaar met kerstmis plaats in voor het dier. De kerstdienst zal ook worden bijge woond door een bonte verzameling dieren, waaronder os en ezel. hond en haas, konijn en eend, pony en goudhamster. Pas tor Christa Blanke wil met de dienst onderstrepen dat de die ren schepselen van God zijn en zijn bescherming genieten. Je zus, zo zegt zij, werd toch ook geboren in de armoedige sfeer van een stal met os en ezel, herdershond en schapen. Dit be wijst dat de boodschap van kerstmis ook voor de dieren geldt. Een paar maanden geleden heeft pastor Blanke van Glauberg bij een chemische industrie geprotesteerd tegen proeven op dieren. Wereldraad steunt asielaanbod Groningse kerken GENEVE De vluchtelingenafdeling van de Wereldraad van Kerken in Genève is „diep bezorgd" over de situatie van asiel zoekers en vluchtelingen in Europa. Regeringen maken het de genen die bescherming tegen geweld en politieke vervolging zoeken, steeds moeilijker, aldus de raad. Zij vindt het daarom gen, die onlangs Tamils asiel aanbood in een kerk. „De kerken in Groningen en elders zijn in onze gedachten en gebeden", aldus de de Wereldraad in een notitie. De Wereldraad is van plan een netwerk op te zetten waarin kerken wereldwijd vluchtelingen kunnen steunen. De maat van de liefde is de liefde zonder maat Fiscus verstrekt na 1990 geen gegevens meer aan kerken DEN HAAG De belasting dienst zal. als ook de Eerste Kamer akkoord gaat, na 1990 r geen gegevens meer verstrek ken aan de kerkgenootschap pen over de inkomens van i hun leden. Op voorstel van de fracties van VVD en PvdA in de Tweede Kamer zal dat recht van de kerken met in- gang van 1 januari 1991 ver- '7 vallen. De Tweede Kamer ging dins dag akkoord met een wijzi ging van de wet op de inkom stenbelasting, waarin het in lichtingenrecht van de ker ken is geregeld. Het wets voorstel werd uitsluitend door de SGP afgewezen.- De overi ge partijen juichten de verde re scheiding tussen kerk en staat toe. De kamer was ver deeld over de vraag hoe lang een overgangsregeling zou moeten duren. VVD en PvdA vonden een termijn van vijf jaar voldoende om de kerken de kans te geven hun finan ciële administratie aan te pas- IKV wil in 1990 internationale vredesmanifestatie ROTTERDAM Het Inter kerkelijk Vredesberaad wil in 1990 in Rotterdam een inter nationale vredesmanifestatie houden. Dit heeft de fractie voorzitter van het CDA in de Rotterdamse gemeenteraad B. Bohre, dinsdag tijdens de be- grotingsbehandeling bekend gemaakt. In 1990 viert Rotter dam het 650-jarig bestaan en wordt bovendien het feit her dacht dat vijftig jaar geleden het centrum van de stad door het bombardement van de Duitsers werd verwoest. De herdenking van het bombar dement zou gepaard moeten gaan met een vredesmanifes tatie van „internationale allu re". zo is dinsdag aan dë ge meenteraad voorgesteld. Personalia De bisschop van Rotterdam heeft be noemd: J.B. Beijk tot diaken van de parochie _van de H. Jeroen te Noordwijk; Mevr. A. Driessen-Tettero tot lid namens, het bisdom Rotterdam van het natio naal bestuur van de Pauselijke Mis siewerken; H.C. van der Meer tot pastoor van de parochie St. Joseph Opifex te Leidschendam met gelijktij dig eervol ontslag als pastor in het Reinier de Graaf Gasthuis te Delft; H.G.J.B.M. Schelbergen sj tot be leidsmedewerker van het Centrum voor Priesteropleiding van het bis dom Rotterdam in het bijzonder voor de spirituele vorming; H.P.J.M. Ver hoeven tot tijdelijk bestuurder van de parochie H. Nicolaas te Hendrik Ido Ambacht; C.G.M.M. Dernee tot pas toor van de parochies O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand en H. Pius X te Den Haag; W.J. Reder tot pastoor van de parochie van de H. Martha te Den Haag; Mr. C. Stam tot assistent in de parochie van de H.H. Michael en Clemens te Rotterdam; Drs. R.G.M. Gouw tot kapelaan van de pa rochies Christus Koning en Onbevlekt Hart van Maria te Den Haag. De bisschop verlengde de benoeming van: Drs. A.A.Th. Berrevoets en zr. M.A.M. Castricum als pastoraal team in de parochie St. Joseph te Nieuwerkerk aan den IJssel. Eervol ontslag verleende de bisschop L. van den Oetelaar sj als tijdelijk be stuurder (administrator paroecialis) van de parochie H. Nicolaas te Hen drik Ido Ambacht; C.J. Schut als tij delijk besluurder (adm. par.) van de parochie St. Joseph Opifex te Leid schendam; J.J.M. Kwaaitaal als tijde lijk bestuurder (adm. par.) van de pa rochie H. Martha te Den Haag. NIEUWE HOOGLERAAR MISSIOLOGIE JONGENEEL: UTRECHT Op dit moment is het christendom niet alleen de grootste, maar ook de be langrijkste gemeenschapsvor mende beweging in de we reld. Daarbij gaat het niet om het interraciaal, intercultureel en internationaal karakter van het christendom, maar om wat de Indiër Paul D. De- vanandan noemde het chris telijk „concern" (zorg) voor de mensen. Of het christendom in de jaren na 2000 deze rol kan blijven vervullen hangt in de eerste plaats af van de- mate waarin blanke christe nen de niet-blanke christenen» de ruimte willen geven zich op eigen wijze van hun mis sionaire opdracht te kwijten. Voorts is van essentieel be lang dat alle christenen via authentieke geloofsverkondi ging en onbaatzuchtige dienstverlening laten zien dat ze zich inspannen voor de verlossing van hun medemen- Dat betoogde dr. J.A.B. Jon- geneel in zijn oratie bij de of ficiële aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogle raar in de missiologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Deze leerstoel van de Stich ting De Zending der Neder landse Hervormde Kerk, die aanvankelijk verbonden was aan de Rijksuniversiteit Lei den, is negentien jaar vacant geweest. Jongeneel. medewerker van het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oècume- nica (IIMO) van de Rijksuni versiteit Utrecht, betoogde dat de christelijke zendingsbewe ging ondanks al haar tekort komingen meer goed aan de mensheid heeft gedaan dan enige andere beweging in de geschiedenis. OSLO De Amerikaanse au teur Elie Wiesel, die vanmor gen uit handen van koning- Olav V de Nobelprijs voor de vrede heeft ontvangen,, heeft verklaard dat hij het geld van de prijs (ongeveer 660.000 gul den) wil besteden aan twee conferenties: één over Hiros hima en één over haat. „Ik ben van plan om deze conferenties volgend jaar te houden, want ik ga een stich ting vestigen met het geld dat ik van de Nobelprijs ontvang en die stichting houdt zich vooral bezig met mensenrech ten en allerlei activiteiten die daar mee te maken hebben," verklaarde Wiesel op de voor avond van de uitreiking van de prijs. „Het eerste project is een con ferentie tegen haat of over haat. Het tweede project wordt een Hiroshima-confe- rentie waar filosofen, moralis ten, psychologen, wetenschap pers en humanisten samenko men om te bezien wat Hiros hima ons heeft geleerd voor het heil van de mensheid" al dus Wiesel. Wiesel verklaarde voorts dat hij op een ontmoeting met de Russische partijleider Michail Gorbatsjov hoopt om over de kwestie van de Russische jo den te praten. De Nobelprijs winnaar hield een pleidooi voor de verbannen Russische dissident Andre Sacharov, die de Nobelprijs in 1975 won: „Sacharov wordt oneerlijk be handeld. Hij zou niet geïso leerd mogen worden in Gor ki. Hij zou te allen tijde zijn vrienden in Moskou moeten kunnen bezoeken." „Ik hoop dat Gorbatsjov, die een nieuwe stijl, een nieuw imago, wil invoeren, meer open zal staan voor humani taire vraagstukken," zei Wie sel die in Oslo werd vergezeld door zijn echtgenote Marion en zijn zoon Shlomo Elisha. In Oslo waren vanmorgen on gekend scherpe veiligheids maatregelen getroffen rond de prijsuitreiking. Charles Curran WASHINGTON „Waar wij naar toe zouden moeten is de totstandkoming van een echt Amerikaanse Rooms Katho lieke Kerk". Dat verklaarde prof. Charles Curran gisteren voor studenten van de Katho lieke Universiteit van Ameri ka, waar hij op last van het Vaticaan na onderzoek van zijn te ruim geachte opvattin gen inzake seksualiteit met ingang van volgend jaar is ontslagen. Naar prof. Curran meent zul len de spanningen tussen het Vaticaan en de Amerikaanse Kerk een nog veel uitgespro kener karakter aannemen naarmate de Kerk meer Ame rikaanse trekken gaat verto nen. Wel moet volgens Cur ran de RK Kerk van de Vere nigde Staten er zorg voor dra gen dat 'de band met Rome als zichbaar teken van eenheid bewaard blijft. Terzelfdertijd zou deze Kerk meer moeten beantwoorden aan de cultuur van de Verenigde Staten, waarbij de nadruk zijns in ziens dient te vallen op open heid en religieuze vrijheid. Naar prof. Curran betoogde blijft hij met zijn mening over seksuele kwesties geheel bin nen de rooms-katholieke tra ditie, waarbij steeds het stre ven gericht is geweest op het betekenisvol maken van le ven en leer van Jezus in het licht van de historische en culturele omstandigheden van de gelovigen. Daarom ziet hij het Vaticaanse terugvallen op de orthodoxie als een afwij king en gaf hij als tegenstel ling daarmee het eigentijdse geluid van Thomas van Aqui no en de pastorale brief van de Amerikaanse bisschoppen over oorlog en vrede uit 1983. Naar de hoogleraar betoogde zullen wij nooit afkomen van een bepaalde spanning tussen een wereldkerk en regionale Kerken. Dat komt omdat er geen echt partnerschap be staat tussen Rome en de re gionale RK kerken, gebaseerd op collegialiteit en gedeelde verantwoordelijkheid. De bis schoppen durven eigenlijk niet in het openbaar lucht te geven aan een mening die strijdig is met de Vaticaanse, aldus prof. Curran. Dat zou nu juist wel moeten gebeuren, zelfs als het de onfeilbaar ver klaarde kerkleer betreft. Als voorbeeld noemde Curran de rol van de vrouw in de kerk, een kwestie die hij een „loden last" voor de toekomst noemde en niet wordt opge lost door er over te zwijgen. RK Kerk neemt niet deel aan interkerkelijke ledenadministratie AMERSFOORT De RK bisschoppenconferentie heeft besloten dat de RK Kerkpro vincie als zodanig niet zal deelnemen aan de Stichting Interkerkelijke Ledenadmini stratie (SILA). Het aartsbis dom Utrecht en de bisdom men Den Bosch en Roermond waren tegen deelneming: Van te voren was bepaald dat de RK Kerk alleen in de SILA zou deelnemen als niet meer dan een van de zeven bisdom men zich daartegen zou ver- Enkele bisdommen zullen zich nu nagaan of het moge lijk is afzonderlijk aan de SILA deel te nemen. De kerkprovincie beraadt zich nog of zij zal ingaan op het aanbod van de regering ge bruik te maken van de een malige mogelijkheid om gege vens van de gemeentelijke be volkingsadministraties aan de parochies te verstrekken. Zoals bekend vervalt per 1 ja nuari 1988 de kerkelijke aan tekening bij de gemeentelijke bevolkingsadministraties. De RK Kerk is voor haar lede nadministratie sterk afhanke lijk van (de gegevens van deze administraties. Om in de lacu ne na 1 januari 1988 te voor zien werd begin juli de SILA opgericht. Voor de kerken die daarin deelnemen zal het in de toekomst mogelijk worden in een zogenaamd koppelsta tion, een door de SILA te creëren tussenstation tussen de kerkelijke en de gemeente lijke administratie, hun leden- register onder te brengen. Tot nu toe hebben vier ker ken besloten in de SILA deel te nemen: de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud- Katholieke Kerk, de Remon strantse Broederschap en de Evangelisch-Lutherse Kerk. De kleinere gereformeerde kerken zullen niet deelne men. De Algemene Doopsge zinde Sociëteit en de Gerefor meerde Kerken in Nederland moeten nog een beslissing ne men. HILVERSUM Rooms-ka tholieke organisaties in Ne derland bereiden de de op richting voor van een Katho liek centrum voor overleg en toerusting (KCTO). Dit cen trum is bedoeld om leken te helpen hun maatschappelijke verantwoordelijkheid af te stemmen op hun geloof. Daar bij wordt gedacht aan vor ming, kennis en toerustihg van vooral hoger opgeleiden. Het initiatief heeft de instem ming van de bisschoppencon ferentie. Dit heeft prof. dr. A. Weiier, voorzitter van de strategie- commissie van rk organisa ties, gisteren voor de KRO-ra- dio medegedeeld. In het cen trum is plaats voor organisa ties op confessionele grond slag als de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad, de Ka tholieke Boeren- en Tuinders- bond, de Katholieke Zieken huisvereniging, de KRO, maar ook voor anderssoortige bewegingen als Pax Christi, Justitia et Pax, de Acht Mei Beweging en de Mariënburg- vereniging, aldus Weiier. In beginsel wordt hierbij nie mand uitgesloten. „We zijn aan elkaar verplicht de gemeenschappelijke grond te herkennen. Het is echter heel duidelijk een lekeninitia tief. Het heeft daarom niet die sterke katholieke kerkelijke binding die alle organisaties vroeger in het Rijke Roomse Leven hadden," zo zei Weiier. „We hoeven heus niet terug in die zin naar een reconfes- sionalisering." Rooms-katho- lieke instellingen, onder meer op het gebied van de gezond heidszorg en het onderwijs, worden geconfronteerd met vragen over hun rk identiteit. Deze vragen komen zowel van de burgerlijke overheid als van de kerkelijke over heid op hen af. Het gaat er om dat zulke instellingen elkaar vasthouden en niet tegen el kaar worden uitgespeeld, al dus Weiier. Alleen machteloos? STAAT Nederland slechts machteloos aan de kant, terwij Suriname opnieuw onschuldigen het slachtoffer worden i een bewind dat ten koste van alles probeert aan de mach blijven? Tot gisteren waren er slechts enkele verontruste acties geuit en het dreigement dat de geblokkeerde ontw i kelingshulp onder deze omstandigheden niet wordt hervjt In die situatie lijkt nu verandering te komen. Onder di j van de Kamer heeft minister Van den Broek toegezegd VN-commissie voor de rechten van de mens te benader met het doel een nieuwe rapportage over de schending i1 de mensenrechten te laten ondernemen. In eerdere rappor1 ge door de Keniaan Wako is vastgesteld dat er wel dege sprake was van moord toen de gevangen zittende tegenst1 ders van legerleider Bouterse in fort Zeelandia de dood vi den. Dat rapport heeft ertoe geleid dat Bouterse zich dwongen zag voor het oog van de wereld een inschikkelijl houding aan te nemen. De toestand in Suriname is sindsdien grondig gewijzigd, i Bouterse te maken heeft gekregen met gewapend verzet i hij niet met militaire middelen de baas kan, heeft hij zijn t vlucht genomen tot terreur en intimidatie. Het is nodig i de recente moordpartijen door een onafhankelijke en in( nationaal gewaardeerde waarnemer als Wako aan de ka worden gesteld. Dit kan tot gevolg hebben dat internation druk op het bewind wordt uitgeoefend, zeker als het gev; dreigt van Libische inmenging. Minister Van den Bro moet dan ook niet langer aarzelen met zijn stappen in richting van de VN-commissie. BOVENDIEN zal Van den Broek met Frankrijk - want Frans Guyana is door de vluchtelingenstroom bij de ontw kelingen in Suriname betrokken - en eventueel met bu landen van Suriname tot afspraken voor gezamenlijk opt den moeten komen. Daarbij dient het vluchtelingenproble in Guyana zich als eerste aan. Als voormalig moederland v Suriname en als gastland voor veel Surinamers is Nederla verplicht hierin een stimulerende rol te spelen. Tot de verantwoordelijkheden van ons land behoren oj het nemen van stappen bij die landen die wapens aan 1 bewind van Bouterse leveren. Nederland heeft aangekondi streng te zullen optreden als tegenstanders van de legerleii Nederland gaan gebruiken als uitvalsbasis voor gewapen; actie. Des te meer overtuiging moet er spreken uit de di op landen als de Bondsrepubliek om leverantie van milita goederen aan Bouterse te stoppen. Nederland kan trouwi denken over verdere stappen. Als vrijheidsbewegingen andere landen door Nederland humanitair en politiek wi den gesteund, mag hulp aan een brede verzetsbeweging Suriname niet achterblijven. Machteloos aan de kant staar niet aan de orde. Kouder DE BILT (KNMI) Samen hangend met een diepe de pressie bij IJsland bouwt zich boven Midden-Europa een ho- gedrukgebied op. Ons land ligt aan de westzijde van dit ge bied en de aangevoerde lucht komt dan uit het zuidoosten. In het hogedrukgebied daalt bij opklaringen de tempera tuur 's nachts beneden het vriespunt. Bij ons moet in het binnenland in de komende nachten gerekend worden op lichte vorst. Overdag loopt de temperatuur op tot ongeveer 5 graden. Uit het westen nade ren wel enkele wolkengebie- den, maar deze kunnen pas in het weekeinde enige regen brengen. Dan lopen de tempe raturen ook weer wat op. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: opklaringen en in Noor wegen enkele buien. In het binnenland 's nachts lichte vorst, middagtemperatuur van 5 graden aan de westkust tot rond 2 elders. Britse eilanden, Ierland: veel bewolking en vooral in het westen af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 8 gra den. Benelux: half tot zwaar be wolkt en op de meeste plaat sen droog. Middagtempëratuur omstreeks 5 graden. Duitsland: perioden met zon, overwegend droog, maar op veel plaatsen mist. In de na overwegend lichte vorst, ft1 dagtemperatuur rond 4 den. Frankrijk: perioden met maar ook plaatselijk mist. het noordoosten 's nachts lil te vorst. Middagtemperatuu tot 10 graden, aan de Rivi tot 13 graden. Spanje. Portugal: periden 1 zon en droog. Op de Spaa hoogvlakte 's nachts moge lichte vorst. Middagtempe tuur 8 tot 14 graden, aan Middellandse zeekust enk graden warmer. Italië, Joegoslavische kust: rioden met zon, in het zui< een lokale bui. Middagtem ratuur van 6 graden in noorden tot 15 graden in zuiden. Alpengebied: perioden zon. in de dalen mist. In nacht lichte tot matige voi Middagtemperatuur rond graden. Nulgradengrens ongeveer 1500 meter. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Denkschema s (2) In deze rubriek is een gemene schop uitgedeeld aan het bis schoppencollege, in het bijzon der aan mgr. J. Gijsen, naar aanleiding van diens advents brief, die de briefschrijver waarschijnlijk niet volledig ge lezen heeft. De passage waar de bisschop de gelovigen maant zich aan de ethische nörmen van de kerk en het rooms-katholieke geloof te houden is niet alleen een klacht, maar het is in ons land oók noodzakelijkheid géwor dén daarop te wijzen. Dit alles alleen al afgemeten naar de (rhis)toestanden die er heersen op dit terrein (abortus, eutha nasie). Wederom wordt een kprte passage aangegrepen om daarmee mensen keihard om de oren te slaan, die niet zo blind aanhollen achter de „nieuwe inzichten", zoals ver taald door de briefschrijver. Als hij er nu nog niet van overtuigd is dat voor alle bis schoppen de eucharistie essen tieel is, dan denk ik, in alle vriendschap, dat hij zich moet laten bijscholen. We zijn niet te oud om nog wat te leren. Maar laten we vooral elkaar respecteren. J.H.M. Biesjot, LEIDERDORP. Universiteit Het gemak waarmee de Leidse Rijksuniversiteit zich naar de slachtbank laat leiden, begint opmerkelijke vormen aan te nemen. De bezuinigingen van minister W. Deetman op het wetenschappelijk onderwijs ondergraven ons onderwijs steeds verder, maar de studen ten en docenten komen niet verder dan wat gemopper in de kantlijn. Onlangs was het weer zover. De faculteitsraad geneeskunde kreeg plannen om intensief samen te gaan werken met de Eramusuniver siteit voorgelegd. Niet omdat Leiden dat wil, maar omdat Deetman het eist. De feitelijke invulling van de bezuinigings plannen werd pas tijdens de vergadering meegedeeld, maar de leden van de faculteitsraad konden twee uur later al be sluiten, dat het allemaal prachtig geregeld was door de besturen van de medische fa culteiten in Leiden en Rotter dam. Op deze manier ga je weer verlangen naar de roeri ge jaren zestig. Toen wisten de studenten tenminste duidelijk te maken, dat studeren meer is dan college lopen. Dienstweigeraars Ik vind het betreurenswaardig dat de gemeente Leiden dienstweigeraars een aanvul lende bijstandsuitkering gaat toekennen. Terwijl duizenden jongeren zich tegen een mini male vergoeding ten dienste stellen aan ons vaderland, krijgen zij die vervangende dienstplicht vervullen een voorkeursbehandeling. Begrijp me goed, dienstweigeraars hebben misschien edele motie ven voor hun besluit. Maar door hen een extra uitkering toe te kennen worden anderen die anderhalf jaar van hun le ven aan ons land geven eigen lijk in de steek gelaten. Verdachtenjacht (2) Waar gaat het naar toe als de Zoetermeerse politie burgers gaat belonen als ze een ver dachte signaleren? Is de politie dan zelf niet meer in staat ver dachten aan te houden of rij den ze soms liever met een noodgang in comfortabele dienstauto's rond om zo snel mogelijk weer aan de koffie te kunnen gaan? Met deze ma nier van belonen gaan we ze ker de verkeerde kant op. Een meer intensieve wijksurveil- lance met meer personeel (daar moet dan maar eens ex tra geld voor beschikbaar ko men) en dan bij voorkeur op de fiets of lopend, is volgens mij een betere oplossing van de problemen rond de kleine criminaliteit. J. van Kampen, VOORSCHOTEN. Verdachtenjacht (3) Hulde, hulde voor de inspan ningen, die de Zoetermeerse politie zich heeft getroost voor de bestrijding van de kleine criminaliteit. De plannen van dit korps om verdachten zo snel mogelijk aan te kunnen houden door in ruil voor tips een beloning beschikbaar te stellen aan de burgerij, lijkt mij een voortreffelijke zaak. En dat deze beloning slechts een pen of in uitzonderlijke gevallen een klein geldbedrag is, doet hierbij eigenlijk niet ter zake, want het gaat toch al leen maar om het principe. Het lijkt mij dat hiermee zeker een stukje burgerzin wordt versterkt. H.M.J. Otten, ZOETERMEER. Vissen (4) De briefschrijver uit Katwijk overdrijft wel met zijn beslis sing te stoppen met vissen, omdat vissen angst en pijn zouden kennen. Hij laat zich wel erg snel overtuigen door één onderzoeker. Ik vind het een wat overdreven reactie. Daarbij, wat moeten al die Katwijkse vissers dan die met vissen hun brood verdienen? Moeten die soms stoppen om dat vissen een beetje pijn lij den? En moeten alle vishande laren en visrestaurants hun zaken sluiten? Als Katwijker zou de briefschrijver toch be ter moeten weten. K. van der Laan, KATWIJK. Aids Volgens de rubriek „Uit de weekbladen" zei studentenpas tor Van Kilsdonk tegen H.N.: „Als iemand een verband zou leggen tussen aids en schuld, zou ik zeggen: Je bent ver vloekt". Nu zal geen fatsoen lijk mens behoefte gevoelen een aidslijder nog eens per soonlijk eventuele schuld on der de neus te wrijven. Maar wat Van Kilsdonk blijkens datzelfde intervieuw óók zegt, nl. dat hij hen eigen schuldge voelens uit het hoofd probeert te praten, lijkt mij niet reëel. Algemeen sprekend kunnen we immers om bepaalde feiten niet heen. Promiscuïteit en ge slachtsziekten kwamen onder homoseksuelen altijd al veel meer voor. Slachtoffer van aids werden vooral homo's die zeer promiscu leefden. Sommi ge twintigers hadden al meer dan duizend verschillende partners gehad. Men laat zo'n partner dan in feite ook met zijn voorgangers naar bed gaan. Wie zich in het seksuele verkeer als een spookrijder op de verkeerde weghelft begeeft en ook nog eens zo ongebrei deld „te keer gaat", stelt ande ren toch aan extra risico's bloot. Intussen heerst er teveel ellende om de betrokkenen af te remmen bij een beetje be zinning. Maar blijkens een ar tikel in De Tijd predikt van Kilsdonk: „Homoseksualiteit is een vondst van de Schepper". Wie tegen zo'n pastor oploopt heeft m.i. niet geboft, ook al is deze zelf blijkens voornoemd intervieuw erg ingenomen met de preek en de riten waarmee hij de slachtoffers ter aarde bestelt. En als er al een mens op Gods rechterstoel moet gaan zitten om vervloekingen ten beste te geven, lijkt hij mij daartoe niet de eerst aangewe zen man. Van Kilsdonk zegt dat 25 jongens die hij gekend heeft al aan aids zijn overle den. Is het misschien zo dat hij eigen schuldgevoelens pro beert te overschreeuwen? B. van Andel, DEN HAAG. Stadhuis Stadhuis zus of stadhuis zo; waarom is er nog niemand op het idee gekomen een werke lijk groots gebouw met veel ruimte eromheen, en groen, op het Haagse Malieveld neer te zetten? Goed bereikbaar en ook nog centraal gelegen. In de oude binnenstad had zoiets reeds 300 jaar geleden moeten worden neergezet. Op het Alexanderveld is het ook maar wurgen, passen en meten. Van de nu ingediende ontwerpen goed: Meier, Saubot/Julien en wellicht ook Boot, alsmede slecht: de blokkendoos van Koolhaas is alleen dat van Meier passend binnen de pi porties van het Spuikwarti Alle anderen verpletteren Nieuwe Kerk tot een so< Madurodam. Wat de kosten van een gro monument aangaat, verki digde de heer Duivesteijn i zer dagen dat men niet na het geld moest kijken. Mag de slogan van de Duitse reg ringscoalitie in het zicht de komende bondsverkiezi gen aanhalen: „Socialist kunnen niet met geld 01 gaan". Ik vrees dat een link Haagse minderheid moord brand zou schreeuwen, als rechtervleugel deze ambitiei plannen gelanceerd- had. geplande 1000 woningen het Burgemeester de Monch plein zijn bovendien een pre serig staal van Russische voll simperialistische bouwsels i het Stalinistische tijdperk. Mijn wens zou zijn, mits ec nomisch haalbaar, een hedei daags stuk werkelijke arch tectuur, en vooral niet de gr wel van z.g. aangepaste bouv seis zoals in het Statenkwa tier, dus dominerend ma: vrijstaand op het Mali veld. Wie doorbreekt het I boe?

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2