Binnen drie jaar Ztiidhollands depot voor vervuilde grond ZeldóaQowtant STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) De Leidse Cburant scoort op sportgebied Jan Wolkers haalt in RUR herinneringen op aan Leiden Expositie geopend NAAST MOGELIJKHEDEN VOOR OPSLAG IN BRABANT Gifgrond Hekkensteeg in grote container >A WIL DE ÜRSTANDIGSTE ZIJN GEMEENTERAAD Aanrandingen in liften in Zuid-West opgelost I Eeidóe tlbu-umt WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 PAGINA 13 are wint van Deetman mEN/DEN HAAG Het universi- fcblad Mare heeft van de Raad van te gelijk gekregen in een geschil met tninister van Onderwijs. Het geschil rof het openbaar maken van een ital stukken die hoorden bij de Wet- e-fasen structuur wetenschappelijk erwijs en de Wet universitaire be- irshervorming 1970. Volgens Mare htte Deetman veel te lang met het nbaar maken, terwijl een orgaan als Onderwijsraad het voorontwerp van vet wel al kreeg. De Raad van State ft nu bepaald, dat Mare gelijk heeft, minister mag op grond van de wet ■nbaarheid van Bestuur een derge- verzoek voortaan niet meer afwij- LEIDEN Prof. dr. A. Zwaveling, hoogleraar al gemene heelkunde aan de Faculteit Geneeskunde heeft gistermiddag een tentoonstelling geopend van werk van Spank Moons. De expositie wordt gehouden in de galerie van het AZL. De tentoon stelling is tot 4 januari te zien en is getiteld Image- Building. De galerie is geo pend op maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf en op zaterdag en zon dag van twee tot vijf uur. Tientallen auto's niet verzekerd LEIDEN Bij controle van erikele honderden auto's heeft de politie tientallen auto's ont dekt die niet verzekerd waren. De controle werden in de nacht van maandag op dinsdag en afgelopen nacht uitgevoerd. Maandagnacht werden 144 ge parkeerde auto's gecontroleerd en daarvan bleken er 18 niet verzekerd. Afgelopen nacht werden er 268 bekeken en 28 eigenaars bleken geen verze kering te hebben Tegen de ei genaren van de auto's wordt proces verbaal opgemaakt. Kerstman bezoekt post LEIDEN De kerstman brengt vrijdag 12 december om 11.00 uur een bezoek aan het postkantoor aan de Schipholweg. Hij legt dan de laatste hand aan de versie ring van een specia le kerstboom die is opgetuigd met kerst- en nieuw jaarskaarten door een groep leerling- bestellers. School kinderen zullen de kerstman passend toezingen. Speurtocht door Geologie LEIDEN Het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralo gie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 houdt tijdens de kerstvakantie voor kinderen een speurtocht langs de ten toonstelling 'Dieren, vroeger en nu'. De kinderen kunnen met de speurocht een button verdienen die met dinosau riërs te maken heeft. De actie duurt van 21 december tot en met 4 januari. Op de tentoonstelling wordt een overzicht ge geven van de ontwikkeling van de dieren in de loop van ruim 600 miljoen jaar. Door tekeningen en modellen wor den de fossiele overblijfselen van vroegere dieren verduide lijkt. Het museum is op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Inbraak woning OEGSTGEEST Inbrekers hebben gisteravond een be zoek gebracht aan een woning aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest. De achterdeur werd opengebroken en het huis werd doorzocht. Dat leverde eurocheques en een film camera op. DEN HAAG/LEIDEN edeputeerde J. Hekkel- an (milieu) heeft de ge- eente laten weten, dat [er „binnen twee a drie een Zuidhollandse [opslagplaats voor ver huilde grond zal worden 'egd. Het depot ;omt te liggen nabij het industrieterrein Moer ijk. Daar zal medio 1987 >k een depot óp Noord- irabants grondgebied iperationeel zijn, waar- an de provincie Zuid- "olland gebruik mag aken. Het was de be- loeling, dat de Zuidhol landse opslagplaats dit al in gebruik kon orden genomen, maar it bleek niet haalbaar. LEIDEN In opdracht van de gemeente Leiden is vandaag begonnen met het storten van vervuilde grond uit de Hek kensteeg in een grote container. De container ligt in het water bij het Werninkterrein, meet tien bij twintig meter en kan hermetisch worden afgeslo ten. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de grond in het tijdelijk depot in Roomburg te leggen, maar door de be roepsprocedure bij de Raad van State te gen dat depot, was dat niet mogelijk. Wanneer de gemeente de procedure bij de Raad van State wint van de Stichting Roomburg, gaat de gifgrond alsnog naar Roomburg. Het inschakelen van de con tainer is echter nodig, omdat er haast ge maakt moet worden met de bouw van woningen aan de Hekkensteeg. De gemeente heeft gistermiddag een on derzoek ingesteld naar een melding van bewoners van Transvaal dat er plotse ling grond was gestort op een gemeente terrein bij Wernink. Het zou mogelijk om vervuilde grond gaan. Volgens G. in 't Veld is daar geen sprake van: „Het gaat om grond die wordt gebruikt om het terrein bouwrijp te maken. Er is niets mee aan de hand". De gemeente heeft uit beide "Het is volgens de gemeente toezeggingen de conclusie ge- „niet aannemelijk" dat de op trokken dat de opslag van slagplaats in Roomburg lan- verontreinigde Leidse grond ger dan vijf jaar in gebruik in Roomburg binnen enkele zal zijn. Vertegenwoordigers jaren beëindigd kan worden, van de gemeente betoogden dit gisterochtend voor de Raad van State in een zitting waarin de stichting Meerburg de oprichting van dat depot in Leiden aanvochten. Deze stichting is bang dat de grond langer dan vijf jaar in Room burg zal blijven liggen. De voorzitter van de afdeling Rechtspraak doet vrijdag uit spraak. Op 23 december dient een geding over de hinderwet vergunning die de gemeente voor het storten van de grond heeft verleend. Omwo nenden zijn namelijk ook bang dat de opslag tot ver ontreiniging van de polder zal leiden, hetgeen overigens door de gemeente wordt be streden. Het voor het depot aangewezen gebied bestrijkt bovendien een deel van het terrein waarop in de toe komst woningen gebouwd gaan worden, zo moest de ge meente gisterochtend erken nen. Ondanks alle uitspraken staat niet voor 100 procent vast dat het depot in Room burg binnen enkele jaren overbodig wordt, concludeer de staatsraad P. Boukema. Deze liet blijken twijfels te hebben over het belang van de Stichting Meerburg in deze zaak. De doelstelling van de stichting is het ver zorgen van sociaal-cultureel werk in de wijk Meerburg en dat heeft, volgens Boukema, weinig te maken met de op slagplaats. De kans is daar mee groot dat de Stichting in zijn bezwaren niet-ontvanke- lijk wordt verklaard. Dat geldt overigens niet voor de eigenaar van de in Roomburg gelegen jachthaven, die ook protesteerde tegen de plan nen van de gemeente. Bij het geding over de hinderwet vergunning telt het directe belang van degene, die be zwaar maakt niet. Appositie zonder politieke bijbedoelingen LEIDEN Na jaren van kei harde maar vruchteloze opposi tie sloeg het CDA in de Leidse gemeentepolitiek in 1978 een weg in van opbouwende kritiek en bestuurlijk meedenken. Een beleid dat werd bekrachtigd toen de hiervoor verantwoorde lijke fractievoorzitter Helmuth Driessen zes jaar geleden plaats maakte voor de gematigder Joop Walenkamp. Driessen werd onlangs voorzitter van de afdeling en Walenkamp is nog steeds fractievoorzitter van het CDA en naar eigen zeggen in tegenstelling wat in de wandel gangen in het stadhuis wel eens wordt gesuggereerd voorlo pig niet van plan het veld te ruimen. Een week geleden leek luid van de CDA-fractie op toen deze grootste oppositiepartij de gemeentebegroting voor volgend jaar stemde. „Voor het was dit een zeer uitzonderlijke zaak", aldus Walenkamp. Het ag paste immers niet in de strategie die de fractie zich had aan- ■ten. Het is echter niet het begin van een periode waarin op- -|v de confrontatie met de collegepartijen gezocht zal worden, zo jUe Walenkamp gisteravond op een ledenvergadering van zijn duidelijk. Het CDA wil in de gemeentepolitiek de verstandig- ijven en zich niet laten frustreren door het feit dat de dienst :iden nu al twaalf jaar lang door andere partijen wordt uitge- ;t „Wij zijn de enige fractie in de gemeenteraad die zonder eke oppertuniteit kan handelen", daarmee rechtvaardigde nkamp gisteravond de positie van zijn partij: „Wij vertolken authentiek geluid zonder politieke bijbedoelingen" of anders 45 ;d „wij verwoorden wat anderen niet hardop durven te zeg- Walenkamp bedoelde dat teveel partijen zich in hun bestaan leiden door de wens ooit deel uit te maken van het college en ijn eigen partij voor een dergelijk gedrag behoeden. De VVD is partij, zei Walenkamp: „In de landelijke politiek tonen de libe- zich inschikkelijk voor het CDA, plaatselijk meten ze zich net positieve houding aan voor de PvdA". Maar ook oppositiege- ID66 koestert volgens Walenkamp nog steeds illusies ooit een clloudersstoel te mogen bezetten en gedraagt zich hiernaar. Hij zijn achterban op de politieke integriteit van de partij „niet te t verpesten door de wil in het college te komen". fustreerden •litiek leider van het CDA reageerde niet erg gelukkig op de stie van zijn voormalige fractiegenoot Jan van Zijp dat het iige vijf partijencollege in overeenstemming is met de voorkeur het CDA voor een afspiegelingscollege. De opmerking van Van ujdat het CDA wanneer het deel had uitgemaakt van het college had ingestemd met de begroting, maakte enige irritatie los. Een intwaardigde ontkenning volgde. t is een college van gefrustreerden", stelde Walenkamp vast: _jPvdA kan het niet verkroppen dat het landelijk in de oppositie de VVD betreurt het dat het CDA in het kabinet de dienlt uit pikt en Links Leiden werd gekweld door zetelverlies bij de ver dingen". Hij herhaalde wat hij al eerder in de gemeenteraad zei: K CDA betaalt in Leiden de tol voor de sterke positie die het gelijk inneemt. Dat is bijzonder jammer en bepaald verwerpe- K". Eerder verbond Walenkamp daaraan de conclusie dat hij op g.e wijze nog graag tientallen jaren in Leiden in de oppositie zou Ékn zitten. Voor zijn partijgenoten herhaalde hij deze wens gis- pvond niet. Misschien zinspeelde hij er op toen hij de strategie ai het CDA voor de komende jaren verklaarde. „Het CDA moet ||fl getuigenispartij worden maar realistisch zijn en blijven", aldus «Menkamp: „Wij zijn het enige kanaal in de Leidse politiek om <®n uit de stad naar voren te brengen die niet in de politieke van anderen te pas komen". En dat is volgens de Walen- £J«ip de opdracht aan het CDA zolang de PvdA, die hij beschouwd de werkelijke machthebber in Leiden, de ogen sluit voor zaken niet in het partijprogramma staan en „geen aandacht heeft voor <#sen die hierdoor in de knel komen". GERT VISSER Jan Wolkers pakte voor de opname van het televisieprogramma RUR werd qemaakt twee door hem ontvreemde kruiken en overhandigde ze aan M.L. Wurfbain, de directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal. TENTOONSTELLING IN LAKENHAL OFFICIEEL GEOPEND LEIDEN Met de op merking „een misdadiger keert altijd weer terug naar de plaats van de mis daad" opende Jan Wol kers gistermiddag in Ste delijk Museum de Laken hal de tentoonstelling „Jan Wolkers Schilder Beeldhouwer". De opmer king sloeg op de twee kruiken die Wolkers overhandigde aan de di recteur van de Lakenhal, M.L. Wurfbain. Wolkers ontvreemdde de kruiken vele jaren geleden bij een bezoek aan de Lakenhal en maakte gisteren van de gelegenheid gebruik het museum zijn eigendom weer terug te geven. Het was het museum overi gens nooit opgevallen dat de kruiken waren gesto len. Wolkers las het deel uit zijn boek De Walgvo gel voor waar hij de dief stal van de kruiken be schrijft. Hoogtepunt van de opening van de tentoonstelling was gis teren de opname van een afle vering van het praatprogram ma RUR van Veronica. In één van de zaaltjes van het mu seum was het bekende spiegel- decor neergezet en onder lei ding van Jan Lenferink mocht Jan Wolkers babbelend herin neringen aan zijn jeugd in Lei den en Oegstgeest ophalen. Echter niet nadat het publiek was verteld, wanneer en hoe hard men diende te applaudis seren. Helemaal probleemloos verliep de opname niet. Al na de eerste openingswoorden van Lenferink zorgde eer kink in een kabel voor een stevige geluidstoring. Lang niet alle genodigden konden de opname van RUR overigens bijwonen, omdat het zaaltje daarvoor veel te klein was. Om hen terwille te zijn stonden in een andere zaal van het museum monitoren opge steld. De aflevering van RUR die gisteren in Leiden werd opgenomen, is vanavond om 23.10 uur op Ned II op de tele visie te zien. Met de tentoonstelling „Jan Wolkers Schilder Beeldhou wer" gaat een lang gekoester de wens van de Lakenhal in vervulling. Directeur Wurf bain zettë gistermiddag uiteen dat zeker vijf jaar pogingen zijn gedaan de tentoonstelling te organiseren, maar steeds kwam er weer wat tussen. „Zo speelde onder meer de geboor te van je twee zoons een rol", aldus de directeur tot Wolkers. Dat tweetal viel gistermiddag overigens vooral in negatieve zin op tijdens de officiële opei- ning van de tentoonstelling. De jongens gaven voortdurend luid schreeuwend overal com mentaar op en kregen maar weinig weerwerk van hun ou ders. „Dit is je eerste grote eenman- stentoonstelling", merkte Wurfbain verder over Wol kers op. Hij wees nog wel op een expositie van Wolkers in 1963 in het Leids Academisch Kunstcentrum, maar die was erg klein van opzet. De schrijver Remco Campert overhandigde Wolkers het eerste exemplaar van de cata logus die bij de tentoonstelling hoort. Het boek bevat 164 il lustraties en ook delen van het literaire werk van Wolkers. „Dit boek is een onmisbaar naslagwerk voor elke Wol kers-liefhebber", aldus Cam pert. De tentoonstelling „Jan Wol kers Schilder Beeldhouwer" is tot 8 februari in Stedelijk Mu seum De Lakenhal aan de Oude Singel in Leiden te zien. Het museum is op maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 13.00 tot 17.00 geopend. Sponsorloop Leerlingen van twee afdelin gen van de Emilie Knappert Scholengemeenschap hebben deelgenomen aan een spon sorloop genaamd 'Het zieke kind in beweging'. Tijdens de gymnastieklessen liepen 320 leerlingen van de afdeling Haarverzorging/Schoon - heids- en voetverzorging en de Vakopleiding Kappen rondjes van zeshonderd me ter. Ook de docenten deden mee. soms onder barre om standigheden. Men is ver heugd over het bereikte re sultaat: 1500 gulden. Petrakerk In de Petrakerk aan de Cu- racaostraat wordt zaterdag 13 december weer een koffie baravond gehouden. Vanaf 19.45 kan men er terecht voor een videoprogramma, muziek en gesprekken rond om het kerstfeest. De bijeen komst is georganiseerd door het Hervormd en Gerefor meerd jeugdwerk en Youth for Christ. Orkest De Leidse Harmoniekapel wil een orkest oprichten dat overdag zal repeteren. Men sen die een blaas- of slagin strument bespelen en tijd en gelegenheid hebben om op woensdag tussen 14 en 16 uur te oefenen, kunnen contact opnemen met de secretaris van de Leidse Harmonieka pel de heer Van Zijp (tele foon 071-132654). Kerstactie Het Stedelijk Gymnasium, Julianalaan 13 in Leiden, houdt van vrijdag 12 decem ber tot en met vrijdag 19 de cember een kerstactie. Doel van de actie is het inzamelen van geld, dat via de stichting „Mensen in Nood" aan hulp projecten in de derde wereld besteed wordt Op het pro gramma staan onder andere de film „The Karate Kid" en een kerstshow. Nadere infor matie is verkrijgbaar bij de heer J. de Kruiff, telefoon 071-175248. Vrijwilligers De Kinder- en Jongerentele foon (KJT) is op zoek naar vrijwilligers. Belangstellen den kunnen zich op maandag 15 december tussen 13 en 20 uur aanmelden 071-143578 voor de informatieavond die op dinsdag 16 december ge houden wordt en om 20 uur aanvangt. LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden wegens drie aanrandingen in liften in Leiden Zuid-West. De jongen heeft inmiddels één aanranding bekend en ook een po ging tot verkrachting op de Ommedijkseweg toegegeven. De aanrandingen werden half november gepleegd in liften van flatgebouwen aan de Paramaribohof, de Jan Luykenlaan en de Muiderkring. De vrouwen die aangifte deden, konden de politie een goed signalement verstrekken van de dader maar tot een oplossing van de aanrandingen leidde dat niet. Op 23 november probeerde een jongen op een bromfiets een 17- jarige meisje uit Wassenaar te verkrachten, die 's nachts om drie uur op het fietspad langs de Ommedijkseweg tussen Leiden en Wassenaar fietste. De jongen had het 17-jarige Wassenaarse meisje vanaf de Vondellaan achtervolgd, passeerde haar een paar maal en wachtte haar uiteindelijk op het fietspad op. Door te slaan en te schoppen, slaagde het meisje erin te ontsnappen. Het signalement van de jongen bleek overeen te komen met dat van de aanrander in de liften. Op 5 december werd de jongen naar het politiebureau overge bracht, maar hij. moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijge laten. In de nacht van zondag op maandag werd hij opnieuw aangehouden, maar ook toen ontkende hij. Gisteravond werd besloten tot een confrontatie tussen twee slachtoffers en de jon gen. De twee vrouwen wezen de jongen als de dader aan, waar op hij bekende. De twee andere aanrandingen in de liften heeft de jongen nog niet bekend, maar de politie denkt dat hij daar wel verantwoor delijk voor is. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13