Waarom helpt Nederland ons toch niet? VVD-fractieleider Joris Voorhoeve ruikt zijn kans Britten in de ban van spionagezaken Politiek Partij Parlement BOSNEGEROPPERHOOFD FORSTER: BINNENLAND/BUITENLAND Ccidae Commit ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 7 WOUDENBERG-SHOW ZAL GEVOLGEN HEBBEN VOOR RUDOLF DE KORTE (EN HAAG Menigeen ie de VVD deze week eeft zien opereren, zal edacht hebben dat Ed ijpels nog aan het roer ond. Want Rudolf de torte mag dan een doc- >rsbul hebben in de wis- n natuurkunde, hij mag oorkneed zijn in sociaal- conomische problemen, ok hij kent maar één ma- lier om in de publiciteit i komen: via de zogehe in nederlaagstrategie. lie komt erop neer dat men ver een onderwerp dat in de elangstelling staat, een popu- lir standpunt inneemt, zonder ch te bekommeren om de Dnsequenties. Zo kwam het at De Korte in de korte tijd at hij in het kabinet-Lubbers op Binnenlandse Zaken zat, rote verwachtingen wekte bij ihtereenvolgens de ambtena- inbonden en de organisaties an oud-verzetsstrijders. En^o kwam het dat diezeltde De Korte in het kabinet-Lubbers II beide groepen doodleuk liet vallen. Niks loonsverhoging voor de ambtenaren en niks intrekking van het staatspen sioen van de weduwe Rost van Tonningen. Het was derhalve slechts een kwestie van tijd eer ook het „Nieuwe Gezicht van de VVD" brokken zou maken. Met de kwestie-Hirohito was het zover, waarbij moet wor den aangetekend dat De Korte zelf, direct of indirect, deze kwestie heeft gemaakt. Het was uit VVD-bron dat De Te legraaf de primeur verkreeg over de plannen voor een staatsbezoek aan Japan. Op die manier gaf De Korte zichzelf de voorzet, waaruit hij het Doelpunt van de Maand wilde scoren. Dat de bal in eigen goal te recht zou komen, wist hij toen uiteraard nog niet. Hem stond alleen het grote succes voor ogen dat de (meerderheid van de) VVD-fractie had geboekt, met haar felle verzet tegen het staatspensioen van de Zwarte Weduwe. Welnu, wat fractie leider Joris Voorhoeve was ge lukt, dat kon vice-premier Ru- dolf de Korte toch zeker ook en vermoedelijk beter. Hij zou eens flink inspelen op de mede door hemzelf opgewekte weer zin tegen de keizer der „Jap pen". „Iets moois" Vandaar dat afgelopen maan dagmiddag nogal wat parle mentaire redacteuren door de VVD-voorlichters gebeld wer den met de mededeling dat er „iets moois" op hun burelen afgehaald kon worden. Daar mee werd bedoeld een A-4- velletje met „enkele passages uit de spreekbeurtbijdrage van dr. Rudolf de Korte, Vice-pre- mier en Minister van Econo mische Zaken, op maandag 1 december 1986 in Hotel-Res taurant Schimmel te Wouden berg". Eén van die passages luidde als volgt „Zolang Hirohito keizer is acht ik zo'n bezoek (aan Japan) onwenselijk. Voor talrijke Nederlanders, die in Indonesië of elders in het Ver re Oosten tijdens de Tweede Wereldoorlog ernstig in Ja panse kampen hebben gele den, zou dit in hoge mate kwetsend zijn. Een officieel bezoek aan keizer Hirohito rijt oude wonden open". Wat de VvD hoopte, gebeurde onmiddellijk: aller ogen én ca mera's richtten zich op Kwat- ta. Maar van liberaal stand punt bekeken had dat beter niet kunnen gebeuren. Want op deze wijze moest ook pre mier Lubbers ervan horen en een kind kon zien aankomen dat die zich ermee zou bemoei en. Immers, een minister per mitteerde zich de koningin pu bliekelijk voor te schrijven wat zij moet doen en laten. Sinds de grondwet van 1848, waarin de onschendbaarheid van de vorst en de ministeriële verantwoordelijkheid is vast gelegd, is zoiets een staatsrech telijke doodzonde. Een minis ter heeft de plicht de Kroon buiten discussies te houdan. Lubbers greep dus de telefoon en gaf De Korte het dringende advies géén uitspraken over deze heikele zaak te doen. Maar De Korte bleek alleen bereid de voor Japan heel erg grievende opmerkingen („Hi rohito heeft niet het eeuwige leven") uit zijn speech te ha len. „Op korte termijn acht ik een staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan niet ge wenst, niet verstandig en niet wijs," werd het nu. En de vice- premier keek trots in de came ra. Hoe had hij dat gezegd?! Gele kaart Bij zoveel domheid vielen de monden open. Want nu zette De Korte zich niet alleen te kijk als een minister, dié ken nelijk nog nooit een boekje over staatsinrichting had inge keken, maar bovendien als een VVD'er die zijn teksten liet censureren door een CDA'er. Die laatste indruk werd daags daarna nog flink versterkt, toen Lubbers, op uitnodiging van PvdA-leider Wim Kok, in de Tweede Ka mer verklaarde dat dit optre den van De Korte behoorde tot de categorie „Eens en niet meer". De vice-premier kreeg dus de gele kaart; ofwel nog één zo'n fout en hij wordt het veld uit gestuurd. Een zeer opmerke lijk gebeuren, omdat in ons land de premier niet echt zeg genschap heeft over de andere ministers. Hij is slechts voor zitter van de ministerraad. Toch accepteerde De Korte de schrobbering van Lubbers. Sterker nog: gisterochtend voor aanvang van de minister raad bood hij zijn collega's ex cuses aan voor zijn „procedu rele fout" en beloofde hij zo iets nooit meer te zullen doen. Aangezien Lubbers ook de eerste man van het CDA is, bracht De Korte zijn partij door deze openlijke knieval in een heel vreemde positie. Er staan immers (statenverkie zingen voor de deur, waarin het CDA wederom de grootste concurrent van de VVD zal zijn. Zoals het er nu voor staat moeten de liberalen de strijd in onder aanvoering van ie mand die zich nu reeds de mindere heeft getoond van zijn belangrijkste tegenstan der. Dat lijkt op een aanspo ring aan de eigen achterban om nu allemaal maar meteen CDA te stemmen. Aftreden Onder die omstandigheden is het niet zó vreemd dat hier en daar al geschreven is dat De Korte beter kan aftreden. Maar dat zal zeker niet gebeu ren, omdat de VVD na alle troebelen in het tijdperk-Nij- pels koste wat het kost nieuwe interne problemen wil voorko men. Vandaar ook dat fractie leider Voorhoeve „voor de volle honderd procent" achter De Korte ging staan en be kend liet maken dat de VVD het optreden van de minister president allerminst op prijs stelde. „De relatie tussen CDA en VVD mag als koel om schreven worden", verklaarde de woordvoerder van de VVD-fractie. Maar juist dat laatste toont aan dat de Woudenberg-show toch niet zonder gevolgen zal blij ven voor Rudolf de Korte. Fractieleider Voorhoeve heeft onmiddellijk van de gelegen heid gebruik gemaakt om de politieke leiding over de VVD nog meer aan zich te trekken dan hij reeds gedaan had, al was dat niet erg opgevallen. Voorhoeve opereert zo rustig dat velen zich niet realiseer den dat hij bijvoorbeeld in de zaak-Rost van Tonningen dwars tegen het kabinet en dus ook tegen zijn eigen vice-} premier De Korte inging. De VVD lijkt blij met die ont wikkeling. Want Joris Voor hoeve moge onervaren zijn in de politiek, hij heeft één ding wat zijn partij jaren node heeft gemist: de wetenschap dat goed zwijgen vaak belangrij ker is dan goed spreken. RIK IN T HOUT (Van onze speciale -erslaggever Rob Ruggenberg) ST. LAURENT O miti o dda? O miti o ye U de? Ya u de ye U sefi de? Ei jra. De ceremoniële be- Jroeting van granman torster, 82 jaar, opper hoofd van de bosnegers n het Surinaamse Maro- .vijne-gebied, verloopt /olgens een al eeuwen /aststaand schema. De aosnegers houden zich aan die traditie, ook al is de granman door het ge- ;weld van het Surinaams leger uit zijn dorp verdre ven en woont hij nu aan de overkant van de Maro- wijnerivier, in een jungle- dorpje in Frans Guyana. De verslaggever heeft de ri tuele begroetingswoorden uit het hoofd geleerd en een gift voor de granman meege bracht. Het hoogbejaarde op perhoofd slaapt, maar hij komt direct uit bed als hij hoort dat een Nederlandse journalist is gearriveerd. Via een van de dorpsoudsten richt hij zich tot de verslagge ver. Het is een smeekbede tot de wereld. „Misschien weet u een manier de volkeren in te lichten dat mijn mensen wor den vermoord. Wij zijn zo bang voor die soldaten en die Libiërs. Ik krijg er zenuwen van. Dag en nacht bid ik voor Ronnie Brunswijk en zijn werk, om ons te verlossen van de moordenaars van Bouterse, die zelfs onze kinderen en ba by's niet ontzien". De granman kijkt de journa list recht" in de ogen. Hij spreekt hem nu, met zachte stem, rechtstreeks aan: „Waarom helpt Nederland ons toch niet? Ik weet niets van die moderne dingen als bazooka's, waar mijn mensen over praten, maar Nederland moet ons redden. Alstublieft". Bazooka's. Het toverwoord van de Marowijne. Twee uur eerder, midden op de rivier, kwam een boot met daarin schildwachten van het Jungle Commando langszij de korjaal waarin de verslaggever reis de. Een blanke passagier, dat wekte kennelijk verwachtin gen. „Heeft u bazooka's bij Wonderwapen En later, in het guerrillakamp Langetabbetje, een schitte rend gelegen dorpje diep in Oost-Suriname, aan de oever van de Marowijne, valt het woord in bijna elk gesprek. Zonder bazooka, zo'n wonder wapen waarmee kennelijk de gehate pantserwagens en pa trouilleschepen van Bouterse kunnen worden doorboord, krijgt het Jungle Commando het heel moeilijk, dat wordt wel duidelijk. Brunswijk houdt de moed bij zijn mannen erin door te zeg gen: „Ook zonder bazooka vechten we door". Maar met niets anders dan (jachtgewe ren, kapmessen en pijl en boog, zal het Jungle Comman do het nooit winnen van het goed uitgeruste leger van Bouterse en diens buitenland se vrijwel zeker Libische hulptroepen. Na de verschrikkingen van Sabana, waar Bouterses troe pen talloze vrouwen en kin deren afslachtten, dreigen nieuwe bloedbaden. Het leger rukt op, pleegt nieuwe „zuive ringen" waartegfen de Jungle Commando's vrijwel machte loos staan. „Ik vind dat Frankrijk wapens moet stu ren, of tenminste moet door laten, anders wordt het een lange, verschrikkelijke oor log' voorspelt een sombere Franse dokter in Langetabbe tje. Hier, in het guerrillakamp en de omgeving zijn de bosnegers nog redelijk veilig, althans zo lang Bouterse zijn helikopters niet hier inzet. Met boten kunnen de legert- roepen Langatabbetje niet be reiken. Onderweg, na de schuimende Armina-vallen waar de korjalen als zalmen door het hoogopspattende wa ter schieten, dirigeren Bruns- wijks gewapende wachtposten elke passerende boot naar de oever. Lading en passagiers worden nauwgezet gecontro leerd. Het zijn jonge jongens, deze wachten, maar ze nemen hun taak niet licht op. Vluchtelingen zijn de boten van vluchtelin gen, die oversteken naar Frans Guyana. De berichten over de massamoord hebben een enorme angst teweeg ge bracht. Als zelfs baby's niet meer veilig zijn... De massale exodus baart die paar artsen die hier werken grote zorgen. Er zijn al veel zieken onder de vluchtelin gen. „Ondervoeding en mala ria zullen in de komende we ken slachtoffers gaan ma ken", voorspelt de Belgische dokter Bea van der Gucht van Artsen zonder Grenzen. Zij is samen met haar Franse collega Michel Bonnot de eni ge die zich het lot van de bos negers in dit gebied heeft aangetrokken. Beiden vragen zich met verbazing af waarom Nederlandse artsen hier zo schitteren door afwezigheid. „Nederland had toch een band met het Surinaamse volk, of hebben wij dat ver keerd begrepen?" Met steun van enkele verple gers staan deze artsen voor een karwei dat elke verbeel ding tart. Niet alleen verzor gen zij de schotwonden waar mee de Jungle Commando's van Brunswijk van het front terugkeren, zij voelen zich ook verantwoordelijk voor de vluchtelingen in een gebied twee keer zo groot als Neder land. Ondervoed „Twintig procent van de vluchtelingen is nu al onder voed", zegt Bea van der Gucht. „De bosnegers hebben altijd al op de rand van on dervoeding geleefd, vooral als gevolg van hun eenzijdig voe dingspatroon. Het hoofdvoed- *1 is kwak, gemaakt van de cassaveknol. Vroeger kon dat nog worden aangevuld met produkten als suiker, olie en melk, die met korjalen vanuit Albina werden aangevoerd". Maar sinds de voor net Jungle Commando uitzichtloze slag om Albina is begonnen, is het niet langer mogelijk deze transporten voort te zetten. Het resultaat is onder meer eiwittekort en bloedarmoede. „We hebben voor duizenden mensen dringend olie, zout, suiker en melk nodig", zegt Bea van der Gucht. „En zelfs al zou die hulp nu komen, kan het voor veel mensen al te laat zijn". Het 82-jarige bosnegeropperhoofd Granman Forster heeft zijn hoop gevestigd op Ronnie Bruns wijk (foto). „Dag en nacht bid ik voor Ronnie Brunswijk en zijn werk, om ons te verlossen van de moordenaars van Bouterse, die zelfs onze kinderen en baby's niet ontzien". Steeds meer problemen die nen zich aan. Zelfs de cassave is schaars. De vluchtelingen hebben hun kostgrondjes moeten achterlaten. Zij bran den nu kleine stukjes oer woud kaal en planten nieuwe cassave. Maar het zal zeker een jaar duren voordat ze die kunnen oogsten. Een grote verschrikking is ook de malaria. De jungle ge vluchte bosnegers lopen deze gevreesde ziekte nu in grote getalen op. De malariamus kiet heeft in het oerwoud zo veel meer kansen "dan aan de snelstromende rivier, waar het ook nog veel vaker waait. Het zijn de dodelijkste vor men van malaria die hier heersen. Autoriteit Plotseling ontstaat opwinding in het guerrillakamp. Ronnie Brunswijk arriveert, samen met een aantal vermoeid ogende Jungle Commando's. Een rode baret, camouflage kleding, bemodderde schoe nen. Ronnie is 24 jaar. maar temidden van deze guerrille ro's straalt hij absolute autori teit uit. Als sommigen woe dend laten blijken niet geluk kig te zijn met de onaange kondigde aanwezigheid van verslaggevers, kalmeert hij ze met een enkel woord. „Ze zijn er nu eenmaal, laat ze blijven, ik zal straks wel met ze pra ten". ifel zitten en maakt met .dokter Bea van der Gucht en met de verpleegster Ermie Camble, die al weken lang met het Jungle Com mando optrekt. De aanwezig heid van vrouwen hier is niet zo gewoon als misschien lijkt. De obia, de mystieke gebrui ken van de bosnegers, ver biedt strijders met een tapoe- (bescherming) een vrouw aan te raken. Zeker als zo'n vrouw ook nog menstrueert, kan een lijfelijk contact de ta- poe zelfs ongedaan maken, menen de bosnegers. Bea van der Gucht kan ero ver meepraten. „Toen ik hier in het junglekamp kwam, heb ik moeten beloven dat ik niet werk als ik ongesteld ben. Daar houd ik me dan ook aan. Een keer had ik eten voor de jongens gekookt, maar toen ging ineens het verhaal dat ik ongesteld was. Ze hebben er geen hap van gegeten". Medicijnman Michel Bonnot, de Franse dokter, loopt naar Brunswijk. Hij pleit voor zijn patiëntje, de 12-jarige Johnny Delano, een van de weinige overlevenden van de slachting bij Sabana. Een kogel heeft het linker on derbeen van het jongetje vrij wel versplinterd. Bonnot vindt chirurgisch ingrijpen absoluut noodzakelijk. De verslaggever biedt aan het kind in zijn gehuurde koijaal mee terug te nemen naar Saint Laurent in Frans Guya na. Ronnie zegt nee. Het jongetje gaat naar de medicijnman, in de jungle. Die zal hem er in een weekje weer bovenop helpen, zeggen de bosnegers. Bonnot schudt moedeloos het hoofd. Hij heeft twee dagen met het jongetje door de jun gle gesjouwd om hem hier op een boot te kunnen zetten. „Hij zal zijn been nu zeker verliezen", zegt hij somber. En tot Ronnie: „Het gebeurt zoals jij wilt". Brunswijks woord is hier wet. Bea van der Gucht zegt later dat de medicijnman goed is in het zetten Van gebroken lede maten. Ook heeft hij een psy chisch groot overwicht, wat genezing vaak ten goede komt. Bonnot schudt het hoofd. „Je hebt dat beentje gezien. Dat komt nooit meer goed". Later zegt Bonnot, die al vijf weken met Brunswijk aan het front verblijft, dat Ronnie toch zeker niet harteloos is. „Integendeel. Als ik hem zo meemaak, is het geen wonder dat zijn mensen hem op han den dragen. Hij gaat naar elke gewonde toe, praat uitgebreid met ze, stelt ze gerust, geeft ze vertrouwen. Hij is een bijzon der mens. Erg jong, maar met een grote persoonlijkheid". Bloedstollend Een paar uur later maakt Ronnie Brunswijk zich weer gereed om uit Langetabbetje te vertrekken. Hij lacht. Nee, natuurlijk kan hij niet zeggen waar hij heengaat. Een dag later wordt Ronnie gezien in Saint Laurent, waar de Franse autoriteiten een kamp inrichten voor de groei ende stroom vluchtelingen. Duizenden bosnegers zitten hier opeengepakt. Ze vertel len bloedstollende verhalen over de moordpartijen door de Libiërs van Bouterse. Ve len hebben familieleden ver loren. Een man zegt dat al zijn kinderen nog aan de qverkant zitten. Vrouwen huilen. Er wordt honger gele den. Ronnie praat met de mensen, spreekt ze moed is. Ze kijken hem aan alsof hij hun laatste hoop is. En misschien is dat ook zo. HJSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De hardnek kige poging van de rege ring Thatcher om door middel van een proces in Australië te komen tot een gerechterlijk verbod van het boek van ex-ge heim agent Peter Wright (70), is de laatste dagen ontaard in een eindeloze klucht. Voor het oog van de hele wereld probeert Groot-Brittannië op een onvoorstelbaar dwaze ma nier de supermogendheid uit te hangen, die nog steeds zware staatsgehei men verborgen moet hou den. Thatcher en haar ministers hebben zich met deze zaak al hopeloos belachelijk gemaakt. Zij doen nu vergeefse inspan ningen om te kunnen bereiken dat Labourleider Neil Kinnock in een kwaad daglicht komt te staan. Volgens Thatcher en haar minister van binnenland se zaken Hurd is Kinnock „volkomen onbetrouwbaar" inzake de veiligheid van de Britse staat. Hun beschuldigingen steunen op de wetenschap, dat Kin nock afgelopen week verschil lende telefoongesprekken voerde met de Australische advocaat Malcolm Turnbull, die voor het hoog gerechtshof van Nieuw Zuid-Wales op treedt als verdediger van Pe ter Wright. Maar zoals alle an dere Britten, inclusief tiental len journalisten, heeft Labour leider Kinnock het volste recht de advocaat van deze ge pensioneerde ambtenaar te bellen en hem vragen te stel len. Nu is eveneens gebleken, dat Kinnock zich uit Sydney ook laat informeren door de Lon- dense tv-producer Paul Greengrass. Deze zit als rese archer in het team van Wrights verdediging. Green grass mag zelfs zittingen bij wonen, die plaatsvinden ach ter gesloten deuren. Naar ver luidt geeft hij tips door aan een Britse journalist, die ze op zijn beurt doorbelt naar het hoofdkwartier van de Labour- partij in Londen. Zo komt Kinnock geregeld eerder dan premier Thatcher aan de weet wat er omgaat in de Australi sche rechtbank. De Britse socialisten hopen ui teraard, dat het proces Wright slecht zal aflopen voor hun aartsvijandin Thatcher, die dat als een zware klap voor haar imago zou beschouwen. De firemier en haar ministers aaien dan ook van toorn om dat oppositieleider Kinnock uitgerekend in het gerechtshof zelf een zogeheten „mol" heeft geplaatst, die voor hem onder gronds informatie verzamelt. Staatsgeheimen Het is duidelijk, dat premier Thatcher en haar ministers op dat terrein evenmin vaste grond onder de voeten heb ben. Thatcher, die de affaire rond de geheime dienst MI-5 als een niet aflatende nacht merrie begint te beschouwen, werd gisteren door enkele so cialisten ook nog ijverig aan de tand gevoeld wat betreft lord Rothschild, die in een radeloze brief aan de Daily Telegraph had gezegd oat Sir Antony Duff, de grote baas van MI-5, hem maar moest schoonwas sen. Rothschild (76) wil niet langer doorgaan als mogelijke gewe zen Sovjet-spion, de vijfde man van het kliekje Burgess, Maclean, Philby en Blunt, al lemaal oud-studenten van Cambridge en in het verre verleden ontmaskerd als dub belagenten in de schoot van MI-5. Terwijl de conservatie ven janken, dat de riike lord premier Thatcher zelfs niet had geraadpleegd vooraleer hij zijn brief schreef, vinden de socialisten dat Sir Anthony Duff als hoofd van de MI5 maar een openbare verklaring moet afleggen om lord Roth schild te zuiveren van alle verdenking. De Britse socialisten zijn van mening, dat premier Thatcher en haar kabinet hun Austra lisch proces misbruiken om de corruptie in de geheime dienst verborgen te kunnen houden. Labour verwijt de conservatie ve regering ook, dat zij met twee maten meet: een voor de journalist Chapman Pincher, wiens spionageboek wel mocht verschijnen, en een andere voor de ex-geheim agent Peter Wright, die momenteel nog steeds wordt verhinderd zijn manuscript van meer dan 200.000 woorden te overhandi gen aan de drukkeh

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7