Franse regering zwicht voor protesten studenten a Sjaal met kranten Deel Ariane-raket vervuilt de ruimte omstreden voorstellen uit onderwijswet 1egime-bouterse opent Voorzitter Iraans parlement schiet Reagan te hulp Kandidaten gaan door het stof om stemmen te winnen lubbers op top: Problemen worden uit de weg gegaan Duitsland zet zware straffen op terreur ecicbeSomcmt -BUITENLAND £eidóc6otvtant ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 5 'waalf jaar voor tandel in diploma's 10SKOU Het hoofd van de fdeling Hogere Wiskunde van et Polytechnisch Instituut van ologda in de Sovjetrepubliek usland, is tot twaalf jaar werk- amp veroordeeld omdat hij te en betaling handelde in exa- ïenvragen- en antwoorden en ploma's. Volgens een bericht in et dagblad Sovjetskaja Rossija reek het hoofd, Joeri Lomakin, 1.358,30 roebel van zijn handel- op. Maar hij deed het niet al en; een twintigtal leraren en udenten had een actief aandeel de handel, aldus de krant. Ook zijn veroordeeld. Voormalige admiraal nieuwe ambassadeur Indonesië Nederland DEN HAAG Indonesië heeft Mochamed Romly, voormalig opperbevelhebber van de marine, benoemd tot ambassadeur in Den Haag. Romly is de opvolger van Wa- loejo Soegito, ook een ex-ma rinecommandant, die eind september na een ambtsperio de van ruim drie jaar naar zijn land terugkeerde. De nieuwe ambassadeur, die ko mende maandag 58 jaar wordt, zal op 10 december zijn geloofsbrieven aan Koningin Beatrix aanbieden. Israëlische troepen schieten Palestijnse jongen (14) dood RAMALLAH Israëlische veilig heidstroepen hebben een Pale stijnse jongen van 14 doodgescho ten in een vluchtelingenkamp op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Eergisteren schoten Israë lische soldaten bij rellen aan de Bir-Zeituniversiteit twee jonge Arabieren dood. De veertienjarige jongen werd neergeschoten nadat een patrouille van para-militaire grenswachten door bewoners van een kamp met stenen bekogeld was. Leden van het Israëlische par lement hebben inmiddels een on derzoek geëist naar de schietpartij van donderdag. Nieuw proces voor uitgewezen IRA-lid LONDEN IRA-lid Gerard Kelly, die afgelopen woensdag door Neder land naar Noord-Ierland werd uitge wezen, wordt op grond van het uitle veringsverdrag tussen Londen en Den Haag opnieuw berecht. Kelly was tot tweemaal levenslang veroor deeld voor een reeks aanslagen in 1973 in Londen waarbij ruim 240 ge wonden vielen. Die straf is nietig verklaard. Kelly moet nu terecht staan voor zijn ontsnapping uit de zwaarbewaakte Maze-gevangenis bij Belfast in 1983 en een poging tot doodslag op een bewaker. Kelly kan op grond van de nieuwe beschuldi gingen overigens weer tot levens lang worden veroordeeld. Moskou houdt voorlopig vast aan SALT-verdragen MOSKOU De Sovjet-Unie zal de SALT-verdragen over een beper king van de strategische bewapening voorlopig blijven naleven, ondanks de beslissing van de Verenigde Sta ten de limieten van het Salt-II-ver- drag te overschrijden. Dit heeft dë Sovjetregering in Moskou meege deeld. In een door het persbureau TASS verspreidde verklaring uit de Sovjetregering kritiek op Washing ton wegens het niet langer naleven van de nooit geratificeerde wapen- beheersingsakkoorden. De beschul digingen van Washington dat Mos kou zelf bepalingen van het verdrag had geschonden worden van de hand gewezen. Vrachtwagen vol hormoontabletten aangehouden letten in beslag genomen. De lading bevond zich in een Neder landse vrachtwagen. De tabletten bevatten androgenen, die worden gebruikt als groeihormoon voor rundvee of als spierversterkers bij sportlieden. De 31-jarige Nederland se chauffeur heeft bekend dat de hormoontabletten afkomstig zijn uit Hongarije, waar het gebruik van groeihormonen is toegestaan. De la ding moest worden afgeleverd in de buurt van Lyon. Groene Sinterklaas mag Bondsdag niet in BONN Het Bondsdaglid voor de Groenen Heinz Suhr is gisteren de toegang tot het Bondsdaggebouw ontzegd, om dat de bodes vonden dat Suhr niet ordentelijk gekleed was. Suhr had zich verkleed als een Sinterklaas en bovendien ook nog de verkeerde kleuren ge bruikt. In plaats van rood had hij de kleur van zijn partij ge bruikt. Toen duidelijk was dat hij niet in de vergaderzaal zou worden toegelaten vertrok Suhr, met achterlating van strooigoed. hatcher zuivert ,ord Rotchschild an verdenkingen ONDEN De Britse pre- ier, Margaret Thatcher, is ibliekelijk in de bres ge- irongen voor de in diskrediet ■raakte Lord Rothschild, een van de rijke bankiersfami- en een ex-geheim agent. In >n geschreven verklaring zei hatcher dat er geen bewijs is it hij ooit een Sovjetspion zou in geweest. Thatchers ver- aring kwam een dag nadat 76-jarige Rothschild in een _tief aan de krant de Daily elegraph een beroep had ge- an op zijn vroegere werkge- r MI5 hem te zuiveren van rjat-hij noemde „toespelingen" zijn verleden in de pers. (ord Rothschild wordt naar gen zeggen al sinds 1980 ach- rvolgd met beschuldigingen it hij de „vijfde man" zou jn in het „spionnencircuit" Cambridge uit de jaren Srtig. eiagina 7: Britten in de ban in spionagezaken (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse re gering zal de meest om streden punten uit de her vormingsvoorstellen voor het universitaire onder wijs intrekken. Onder wijsminister René Monory heeft dat gisteravond ge zegd in een rechtstreeks door radio en televisie uit gezonden verklaring. De bewuste maatregelen, die aanleiding waren tot mas sale protestdemonstraties van scholieren en studen ten in Parijs, zijn de ver hoging van het college geld, de waarde van di ploma's en de verscher ping van de toelatings voorwaarden tot de uni versiteiten. Monory zei dat hij zou streven naar een „open dialoog" en de zaak op zijn manier zou afhan delen. „Geen maatregel zal worden genomen zonder uit voerig overleg en brede in stemming van de betrokke nen", aldus Monory. De minis ter riep de Franse jeugd op be grip te hebben voor de rege ring „die alles in het werk zou stellen zoveel mogelijk studen ten en scholieren te laten sla gen in de maatschappij". De minister, die veel sprak in de eerste persoon, leek daarmee afstand te nemen van zijn veel bekritiseerde collega Deva- quet, de geestelijke vader van de omstreden wetten. Voorafgaande aan de verkla ring van Monory hadden in Parijs zo'n 10.000 jongeren op nieuw gedemonstreerd tegen de hervormingsplannen. Na de incidenten van donderdag avond, toen het tot een treffen kwam tussen demonstranten en oproerpolitie, liggen nog twaalf studenten in het zie kenhuis. Drie er van zijn er slecht aan toe. Ook in andere universiteitssteden ging stude rende jeugd gisteren weer de straat op. De ludieke leuzen van donderdag hadden plaats gemaakt voor politieke slogans als „Devaquet, je hebt bloed aan je handen" en „In 1988 zijn we je niet vergeten, Chi rac". Over twee jaar hebben in Frankrijk de presidentsverkie zingen plaats. Chirac hoopt dan president Mitterrand op te kunnen volgen. De studentendemonstraties en vooral het optreden van de po litie hebben de tegenstellingen tussen de linkse en rechtse po litieke partijen nog eens aan gescherpt. Jacques Toubon, se cretaris-generaal van de neo- -Gaullistisch RPR, veroordeel de de provocaties die tot de in cidenten zouden hebben ge leid. Socialisten en communis ten gaven de schuld daarente gen aan de politie en verweten de regering de stemming on der de studenten totaal ver keerd te hebben ingeschat. Jean Lecanuet, de leider van de liberale UDF, zei voorzich tig dat de regering-Chirac er voor moet waken zich niet te vervreemden van de Franse jeugd. Binnen de regeringscoa litie zijn stemmen opgegaan, die de noodzakelijkheid van de hervormingsplannen in twijfel trekken. De studenten beslissen vandaag of zij hun acties zullen voortzetten. Zij willen eigenlijk dat de gehele wet wordt geschrapt. Diplomatiek offensief Dood onschuldige jurgers logisch gevolg van strijd" Vervolg van de voorpagina) ARAMARIBO De re- ering van Suriname zal rèe speciale afgezanten uren naar bevriende na- ies op het westelijk half ond, om de situatie waar- het land zich bevindt &e te lichten. Welke lan en bezocht zullen wor- en is niet bekendge- naakt. a Is de twee speciale afgezan- V'ienteel adviseur van de rege- ng is, en oud-ambassadeur enk Heidweiller, thans chef in het kabinet van legerlei- ;r Desi Bouterse. Ex-premier T [denhout zal onder meer de Ij S bezoeken, eidweiller sprak gisteren te- :n dat het Surinaamse leger Oost-Suriname burgers eeft gedood. Volgens Heid- eiller zijn berichten over het oedbad, waarbij zeker der- en mensen zijn vermoord t&or militairen „leugens", ij zei dat zijn land graag hu- nitaire organisaties zou ont- ingen en dat deze zich tot de ijitoriteiten in Paramaribo oeten richten. later zei de kabinetschef bi an Bouterse evenwel dat de °ood van onschuldige mensen „een logisch gevolg" is van de rijd. „Het nationale leger :eft zich gedwongen gevoeld actie te komen, met de tra- sche consequenties van dien. Wij stonden met onze rug te gen de muur. Actie was nood zakelijk anders zou Suriname binnen een of twee of drie maanden ophouden te be staan". aldus Heidweiller, die zei te verwachten dat de strijd nog lang zal duren. Intussen blijven vluchtelingen uit Oost-Suriname de over steek maken naar Frans-Guy- ana. Het tentenkamp dat Franse militairen donderdag begonnen in te richten op het terrein van de luchthaven in Saint-Laurent raakte gisteren al vol. De meeste vluchtelin-* gen konden op hun tocht door de jungle weinig meenemen en komen met slechts enkele gebundelde bezittingen aan. De Nederlandse ambassadeur in Suriname heeft namens de Nederlandse regering de „ern stige verontrusting" kenbaar gemaakt over de „zeer schok kende berichten" uit Oost-Su riname. Nederland hoopt dat het proces van democratise ring in Suriname zal doorgaan, aldus minister van buitenlan- de zaken Van den Broek „al moet men bij de huidige strijd twijfels hebben of het binnen afzienbare tijd tot bevredigen de resultaten zal leiden". Over de pogingen van ex-president Chin A Sen om het verzet te coördineren, zei Van den Broek dat de regering niet kan toestaan dat vanaf Nederlands grondgebied de omverwerping van een regering wordt voor bereid. Maar hij zei ook dat in Nederland vrijheid van me ningsuiting bestaat. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilillllllllllllllllllllllllll Sikhs slaags met politie In de Indiase hoofdstad New Delhi zijn opnieuw slachtoffers geval len bij gevechten tussen de politie en sikh-demon stranten (foto). Zeker vier men sen kwamen om het leven toen de politie het vuur opende op een menigte sikhs in een tempel. Een jonge sikh reed vervolgens met een vrachtauto op de agenten in, waarbij drie do den vielen. De reeks geweldda digheden begon afgelopen zondag, toen in de sikh deelstaat Punjab 24 hindoes door sikh-extremisten werden vermoord. Tutu wil vrijlating gevangen kinderen KAAPSTAD Aartsbisschop Desmond Tutu heeft zich aan gesloten bij pleidooien van anti-apartheidsgroeperingen, om alle naar scahtting 1.500 .gedetineerde zwarte kinderen vóór Kerstmis uit gevangen schap vrij te laten. „De deten tie van kinderen en de veront rustende beweringen dat zij worden gefoltérd kunnen dit land geen enkel goed doen", zei de anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad. De rege ring geeft toe dat er kinderen zijn onder degenen die vastzit ten sinds de instelling van de noodtoestand in juni, maar aantallen en leeftijden heeft zij niet gepubliceerd. i MIDJE VERHOLENKABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 15) Smidje Verholen krabbelde geprikkeld rereind en zou de ruwe grenswacht het liefste in optater hebben verkocht. Maar dat was al et meer mogelijk, want sissend stoomde de ein het stationnetje uit, al maar dieper Barre- irië binnen. „En hier is je koffersk!" brulde de enswacht. „Aan jullie minderwaardige wester- i spullensk hebben wij in Barrebeerski geen ihoefte!" „HELP! Mijn heksendrankü" krij- e de smid en met een wanhopige sprong wist zijn koffertje nog nèt te redden voor het op grond kletterde.... Vertwijfeld van woede eef de smid toen achter op het eenzame per il van Lapswansk en hij wist niets beters te dan naar de stationschef te lopen. „Ik ben een fatsoenlijk man met een fatsoenlijk trein kaartje meneer!" riep hij uit. „Ik heb ook een geldig paspoort en ik moet naar Humbukskl Waêr kan ik vergunningen krijgen om naar Humbuksk te gaan?" „In Humbuksk natuur lijk," snoof de stationsbeambte minachtend. „Je moet wel zo'n suffe westerling wezen om dat niet te snappen! Stamp dat nou eindelijk eens in uw stomme kapitalistenhoofd: U moet éérst naar Humbuksk reizen en daar vraagt u dan toestemming of u naar Humbuksk mag rei zen! Zo eenvoudig als wat en zo klaar als een klontje!" Vertwijfeld hief de smid zijn handen omhoog en hij brulde: „HOE KAN IK NOU NAAR HUMBUKSK. als ik er niet héén mag!!??" (Van onze redacteur ruimtevaart) WASHINGTON De uit gewerkte derde trap van een in februari van dit jaar gelanceerde Europese Ariane-raket blijkt op 13 november te zijn ontploft en een zwerm van min stens tweehonderd brok stukken te hebben ver oorzaakt. De deeltjes zijn over het algemeen niet groter dan ongeveer an derhalve centimeter, maar zelfs scherfjes van die af metingen kunnen bij een botsing met andere ruim tevoertuigen al voor ern stige schade zorgen. De explosie vond plaats toen het vehikel op een hoogte van rond de 790 kilometer boven het centrale deel van de At lantische Oceaan vloog, tussen Zuid-Amerika en Afrika. Ra darstations van de Amerikaan se luchtmacht en marine regi streerden na de explosie in to taal zo'n tweehonderd scher ven, maar vermoed wordt dat het totale aantal veel gróter is, mogelijk zelfs in de duizenden loopt, en dat het „vervuilde" gebied zich door de kracht van de ontploffing uitstrekt van 450 tot ongeveer 1350 kilome ter. Veel van die deeltjes mogen dan te klein zijn om van de aarde af te worden waargeno men, ze leveren niettemin wel degelijk risico's op. In april 1984 nam een Amerikaanse shuttle-bemanning de jaren eerder in de ruimte gebrachte zonobservatiesatelliet „Solar Max" aan boord voor een grondige reparatie. Daarbij bleek de kunstmaan tot veler verrassing gaatjes en putjes te vertonen, teweeggebracht door minuscule verfschilfertjes, af komstig van andere voertui gen. Het is nog niet geheel duidelijk wat de explosie ver oorzaakte. Het is overigens niet alleen de Ariane geweest die voor een flink stuk ruimtelijke vervui ling heeft gezorgd op een hoogte die een tamelijk inten sief satellietverkeer kent. In het verleden zijn er minstens zeven tweede trappen van Amerikaanse Delta-raketten op nagenoeg dezelfde hoogte ontploft. Vandaar dat er in die Delta nu technische voorzie ningen zijn aangebracht, om dit soort risico's zoveel moge lijk te beperken. Ook bij de Ariane zullen soortgelijke maatregelen worden genomen. (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN „President Reagan heeft de waarheid ge sproken toen hij het Ameri kaanse volk meedeelde, dat de Verenigde Staten maar één la ding wapens van 30 miljoen dollar aan Iran hebben gele verd". Deze steun kreeg de Ameri kaanse president gisteren uit een zeer onverwachte hoek, te weten van de voorzitter van het Iraanse parlement, hojato- leslam Rafsanjani. „Iran koopt sinds een jaar of zes via com missionairs (Amerikaanse) wa pens, omdat het elke recht streekse onderhandeling met de Verenigde Staten afwijst", aldus Rafsanjani in een radio- interview. Hij bevestigde dat Iran allerlei wapens heeft ge kocht, tot en met complete Amerikaanse straaljagers. Over de identiteit van de be middelaars bewaarde hij het stilzwijgen. Wat Israël aangaat. zijn grootste vijand is. De Is raëliërs beseffen het en daar om zouden zij nimmer wat ook te onzer beschikking stellen". Israël daarentegen heeft de le vering van wapens aan Iran juist erkend. TAIPEH De kandidaten voor de vandaag gehouden verkie zingen in Taiwan hebben er alles voor over om de gunst van de kiezers te winnen. Li Ming-Chu, een 30-jarige zakenman, voert zijn campagne met een kussen onder zijn kleding zodat hij eruit ziet als een zwan gere vrouw. Hij loopt achter een kinderwagen met luidsprekers en verkondigt dat hij zal opkomen voor de belangen van vrou wen als hij in de wetgevende vergadering gekozen wordt. Tseng Yi-ming hoopt de steun te winnen van de omvangrijke monnikenpopulatie in de zuidelijke stad Pingtung, door hun as cetische levenswijze na te volgen. Hij weigert zich per auto te verplaatsen en voert zijn campagne te voet. Hung Wen-tung, een arts die op herverkiezing uit is, verspreidt folders met adviezen ter voorkoming van hoge bloeddruk, slech te tanden en bijziendheid. Zijn staf is er van overtuigd dat dit de kiezers in hoge mate aanspreekt. Bij de verkiezingen voor een deel van het parlement hebben de regerende Nationalisten het voor het eerst sinds 1949 moeten op nemen tegen een partij van inheemse Taiwanezen, ook al staat die partij nergens officieel vermeld. Bijna alle Taiwanezen we ten echter dat een aantal „onafhankelijke" kandidaten deel uit maakt van de oppositie-partij. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LONDEN Minister-president Lubbers heeft op de Top van EG-regeringsleiders in Londen gisteren met klem gevraagd aan dacht te besteden aan de financiering van de Gemeenschap en het kostenverslindend landbouwbeleid. Lubbers maakte er be zwaar tegen dat beide grote problemen „bij het opstellen van de agenda kennelijk uit de weg gegaan moesten worden". Premier Lubbers noemde de landbouw de scharnier van de financiering van de EG. „Ik heb de indruk dat de Bondsrepubliek, maar ook Frankrijk, zich principieel wel uitspreken over een aanpassing van het landbouwbeleid, maar om uiteenlopende redenen er zich politiek niet aan willen binden". Bondskanselier Kohl wil anderhalve maand voor de algemene verkiezingen de boeren niet ontstemmen en de Fransen willen een confrontatie met de boeren ook vermijden. Lubbers wees erop dat ook de zuidelijke landen, die zich niet verantwoordelijk voelen voor het kostbare landbouwbeleid, wei nig voelen voor aanpassing ervan en dat daardoor de gevaarlijke situatie ontstaat dat de EG zonder financiële middelen komt te zitten. „Dat baart me zorgen", zei Lubbers. De premier maakte zich nogal boos over het feit dat de voorzit ter, mevrouw Thatcher, aan de vooravond van de Top de werk nemersorganisaties niet ontvangen heeft, zoals het gebruik voor schrijft. „We hebben de sociale partners nodig ter bestrijding van de werkloosheid", zei hij. BONN Het Westduitse parlement heeft gisteren de nieuwe „anti-terreur-wetten" aangenomen, die de Westduitse justitie meer bevoegdheden geven bij de vervolging van terroristen. Di recte aanleiding tot de nieuwe wetgeving vormde de moord op de topambtenaar Gerold von Braunmühl in oktober door de Rote Armee Fraktion (RAF). Voortaan gelden aanslagen op het rail-, scheepvaart- en lucht verkeer, op elektriciteitscentrales en andere openbare nutsbe drijven alsmede op firma's die betrokken zijn bij de bouw van nucleaire installaties als terreurdaden, waarvoor men tot jaren lange gevangenisstraf veroordeeld kan worden. Verder kan men voor het beschrijven van de aanmaak van molotov-cocktails of voor het aanzetten tot het opblazen van hoogspanningsmasten tot drie jaar veroordeeld worden. Als misdaad waarop maximaal tien jaar celstraf staat geldt in de toekomst het naakte feit dat men lid is van een terroristische vereniging. Deze sjaal mei kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meel 80 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:1Voor Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5