Waarschuwingen huisartsen „haring met' naar voor Ziekenhuizen kunnen een miljard besparen Huizenkopers draaiden op voor einanciële truc in bouwwereld Vice-premier erkent fout in affaire staatsbezoek I- 'laspil behoedzaam xbruiken Schaarse ambtenaren langer laten werken Lou Loene-spel voor 1200 ambtenaren Sociale Dienst Verplicht vaarbewijs vellicht van de baan Booy Clean reinigt de Rijn bij Bazel meter voor meter Stelende advocate krijgt celstraf ENORME LEEGSTAND BINNENLAND ficidóöSotwmit ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 3 10 id IJMEGEN Hoewel aan het gebruik van de aspil tegen hoge bloeddruk risico's verbon- >n zitten, betekent dit niet dat een patiënt die 'n therapie volgt, daarmee zou moeten stop- in. Alleen bij onjuist gebruik loopt men on- j'dig gevaar. Dr. P. Jansen, verbonden aan de (ijmeegse universiteit, meldt dit nadat hij eer- i r liet weten dat meerdere patiënten in het h rieden een herseninfarct opliepen door het p bruik van krachtige medicijnen om de jeddruk te verlagen. Hij noemde daarbij fu- 0 semide. een middel dat ervoor zorgt dat de ee üënt extra veel urine kwijtraakt. Jansen be- rs elt grote behoedzaamheid aan bij het ge- uik van bloeddrukverlagende middelen. Ab- pt stoppen kan echter gevaarlijk zijn. Nederlandse straaljagers mogen oefenen in Canada (Door onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Straaljagerpiloten van de Ne derlandse luchtmacht kunnen voor hun „laagvlieg-oefeningen" voortaan terecht in de Canadese provincie Newfoundland. Defensie-minister Van Eekelen is dat overeengekomen met zijn Canadese colle ga Nielsen tijdens het NAVO-beraad in Brussel. In het gebied, dat sterk gelijkt op Russisch landschap en daarom een ideaal oefengebied is, woont de 12.000 leden tel lende stam der Attikamek-Montagr.ais. Dit indianenvolk heeft al diverse malen heftig geprotesteerd tegen de oefeningen waaraan ook Canadese, Amerikaanse, Duitse en Belgische toestellen deelnemen. Personeel USL spant kort geding aan tegen werkgever ROTTERDAM Het Rotterdamse personeel van de in ernstige financiële moeilijkheden verkerende rederij United States Lines in Rotterdam heeft een kort geding aangespannen tegen het bedrijf om de betaling van het salaris over december alsmede de gebruikelijke dertiende maand af te dwingen. Dat heeft de Vervoersbond FNV gisteren bekend ge maakt. Het geding dient dinsdag om elf uur. Vol gens de bond heeft intussen ook directeur R. How- son van USL in Rotterdam ontslag aangezegd ge kregen. Sinds begin vorige week bekend werd dat McLean zijn activiteiten in Europa wilde afstoten om de rest van het concern in de VS te redden, houden de 125 personeelsleden van USL hun kan toor bezet. Die actie wordt onverminderd voortge zet. Pakjesavond vieren de werknemers in het be drijf met tientallen boterletters en speculaas: alle maal gekregen van USL-klanten en oud-collega's. Resten 13de eeuwse burcht bij Zuidlaardermeer gevonden GRONINGEN Het Biologisch Archeologisch Instituut van de rijksuniversiteit Groningen heeft bij Wolfsbarge in Groningen (vlakbij het Zuidlaardermeer) de resten gevonden van een ronde burcht die vermoedelijk dateert uit de vroeg 13de eeuw. Dit heeft de rijksuniversiteit Groningen gisteren meegedeeld. Het gaat om de resten van drie concentrische grachten en wallen met een totale diameter van 115 meter. De grachten zijn gedempt met puin waarvan Groenendijk vermoedt dat het afkom stig is van de burcht. Hoewel er in de 13de eeuw meer burchten in ons land waren, gaat het om een belangrijke archeologische vondst. Zeker voor het noorden, aldus Groenendijk. Door de grote vervening aan het einde van de 16de eeuw zijn er in de veenkoloniale gebieden nauwelijks sporen uit de periode daarvoor meer over. MINISTER VAN DIJK: DEN HAAG Schaars personeel bij de overheid kan tijdelijk langer wer ken dan de normale volle dige werktijd. Deze ver lengde werktijd wordt vastgelegd in de werktij dregeling en wordt daar om niet als overwerk be schouwd. In de hogere WEN HAAG De Keu- in ngsdienst van Waren ad- iseert haring en rolmops an het merk Baarssen iet te eten. Al de ver beide potten zijn uit de '^andel genomen en wor- d en met de nog aanwezige ei oorraad vernietigd. De d eneeskundige hoofdin- >ecteur van de Volksge- 1J indheid heeft in verband c iet de klachten die kun- en onststaan na het bin- 1 enkrijgen van een leven- cee haringworm alle huis- rtsen in Nederland een rief gestuurd. Mensen -e ie de „haring met" heb- ai en gegeten, krijgen hevi- v< e buikpijn. Ze kunnen ic et best hun huisarts biadplegen, aldus het mi- el isterie. Veel klachten e woordvoerder van is de worm ook opgedoken in WVC tot nu toe niet bin nengekomen. Volgens een woordvoerder van WVC zei dat de haring- produktie bij het Barneveldse bedrijf Fieret dat de harin gen filleert, inmaakt en in vriest inmiddels is stopge zet. De Algemene Inspectie Dienst (AID) zal onderzoeken wat er precies is gebeurd bij de produktie en of mogelijk straf maatregelen genomen moeten worden. In elk geval lijdt het bedrijf schade, want zolang het onderzoek duurt gaat er geen haring de deur uit. Fieret levert niet alleen aan Baarssen maar ook aan tal van andere vishandels. Vandaar dat men ook elders kijkt of be drijven haringen met wormen hebben binnen gekregen. Tot nu toe zijn de wormen alleen bij Baarssen geconstateerd in 300 grams potten met het op schrift „Baarssen Almelo" met potten met een houdbaarheid stermijn tot 30 januari en 15 april '87. Directeur Baarssen van de ge lijknamige visnering in wiens winkelvoorraad de haring met wormen is aangetroffen, wast zijn handen in onschuld. Hij klaagt dat hij komt te zitten met een strop „die in de mil joenen kan gaan lopen" terwijl hij aan de hele zaak niets kan doen. De fout zit volgens Baarssen vooral bij het Barne veldse toeleveringsbedrijf waar de haring wordt ingelegd en ingevroren. Wanneer een haringworm, in feite een larve, zich vastzet in de darmwand, kan deze daar een ontsteking veroorzaken. Daarom bestaat de kans dat men na enkele uren tot enkele dagen na consumptie van de haring last krijgt van hevige buikpijnaanvallen (die een en kele maal doen denken aan acute blindedarmontsteking), gevolgd door braken en soms voorafgegaan door een vluch tige huiduitslag. De larve gaat na verloop van tijd dood. De twaalfhonderd personeelsleden van de gemeentelijke So ciale Dienst van Rotterdam hebben gisteren in plaats van de gebruikelijke boterletter het spel „Lou Loene" voor Sinter klaas gekregen. Dit nieuwe bordspel, een soort ganzebord dat göhoemd is naar staatssecretaris Lou de Graaf, stelt de spelers alle voorkomende vragen over het nieuwe sociale ze kerheidsstelsel. Wie op alle vijftig praktijkvragen het ant woord weet, heeft de zeer gecompliceerde nieuwe wetgeving in „zijn vingers". schalen worden de ambte naren betaald volgens de deeltijd regeling, in de la gere schalen volgens een overwerkregeling. Daar door ondervinden beide groepen er belastingtech nisch geen nadeel van. Dit is een van de voorstellen van minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) om perso neel waar de overheid tekort aan heeft, binnen te halen of te behouden. Van Dijk heeft zijn plannen onlangs aan de ambtenarencentrales toege stuurd. Ze zijn gisteren bekend geworden. De beloningsmaatregelen van de bewindsman hebben een tijdelijk karakter. Hij wil met de maatregelen voorkomen dat schaars personeel over stapt naar het bedrijfsleven. De christelijke ambtenaren in de CFO vinden dat Van Dijk met zijn voorgestelde maatre gelen te hooi en te gras de pro blemen wil bestrijden. De ge volgen zijn niet doordacht en kunnen onrust en afgunst ver oorzaken op de werkvloer. Het vaste loonsysteem van de overheid wordt met deze voor stellen ondergraven, aldus de CFO. De middelbare en hogere amb tenaren in de CMHA stellen dat de overheid pas sinds drie jaar een evenwichtig loonsys teem kent. Met de invoering van allerlei afwijkende rege lingen ontstaat een onover zichtelijke chaos en willekeur bij de toekenning van extra betalingen. De CMHA vindt verder dat het huidige loon systeem voldoende mogelijk heden biedt om in uitzonderlij ke situaties extra's te geven. YPRO's GOUDEN BERGEN" ONTHULT: (Van onze rlementaire redactie) 7, EN HAAG In de ja- n zeventig hebben aan- peïmers en bouwbedrijven hun administraties voor 4ele honderden miljoe- kJ;n" aan verschrijvingen ?rricht, waarvan eige- aars van koopwoningen dupe werden. De be kijven wisten de bouw- 3€ >sten van woningwetwo- J." ngen (goedkope huur- )0 lizen) vaak voor een eel terug te verdienen >or extra hoge prijzen te agen voor nieuwe koop huizen. Dit onthult de *8?er W. Koning, ex-direc- ur van bouwbedrijf Wil- in het VPRO-televi- eprogramma „Gouden ergen" dat morgenavond ordt uitgezonden, igenover de programmama rs, Lex Runder kamp en ike Salverda, heeft Koning irklaard dat mensen die in de jaren zeventig een koopwo ning kochten, vaak vijf tot tienduizend gulden teveel heb ben betaald. In enkele geval len was de koopprijs zelfs twintigduizend gulden hoger dan de werkelijke waarde. Het PvdA-Kamerlid Hans Al ders, lid van de parlementaire enquêtecommissie die de bouwsubsidie-affaires gaat on derzoeken, zegt te weten dat dit soort situaties zich hebben voorgedaan. Toch zal de en quêtecommissie hier geen on derzoek naar instellen omdat de enquête anders te groot van opzet zou worden en te lang zou duren. In „Gouden Bergen" lichten Runderkamp en Salverda ook een tipje op van de „gouden driehoek" in de bouwwereld. Daarmee worden de verstren gelde relaties bedoeld tussen aannemers, besturen van wo ningbouwverenigingen en (rijks- en gemeente-) ambtena ren. Gebleken is onder meer dat het aannemersbedrijf In- tervam en het verwarmings- bedrijf Onnekink al jarenlang vistochten op zee (met bijbeho rende maaltijden e.d.) organi seren voor een club van in vloedrijke ambtenaren en be stuurders van woningbouw verenigingen. Onder hen be vond zich ook ir. J. van Zon, die als tussenpersoon optrad voor het ABP en later be schuldigd werd van het aanne men van steekpenningen. Mevrouw mr. W.M.G. Eekhof, presidente van de Centrale Raad van Beroep voor ambte- narengeschillen spreekt in „Gouden Bergen" haar afkeu ring uit over de deelname van aml^roaren aan uitstapjes die do^lple bouwwereld worden georganiseerd. „Zo houd je de sfeer niet zuiver. Dan ben je als ambtenaar vatbaar voor elke volgende klant die met iets leuks naar je toekomt. Je raakt dan in een cirkelgang van.noem het maar corrup tie", aldus mr. Eekhof. „Gouden Bergen", VPRO-tele- visie, morgenavond Ned. I, 20.10 uur. EN HAAG Het zal van de meenten afhangen of het :rplichte vaarbewijs w dt geschaft. Indien zij een /- eem kunnen opzetten om ei- 8 december Prins Bernhard opent In Pieter- buren het nieuwe gedeelte van iiet zeehondenopvangcentrum. genaren van snelle motorboten te testen op hun kundigheid in het varen, kan het vaarbewijs vervallen. Op dit moment ei sen al veel gemeenten eer be- kwaamheidsproef van dege nen die een snelle motorboot hebben. Dit is door Verkeer en Waterstaat bekendgemaakt naar aanleiding van uitlatin gen van minister Smit-Kroes deze week dat zij overweegt het verplichte vaarbewijs om te zetten in een vrijwillig be wijs. Dat zou moeten gebeuren in het kader van een afslan king van de rijksoverheid. Bouw tweede computercentrum PTT begonnen GRONINGEN In Gronin- gen is gisteren officieel de nieuwbouw begonnen voor het tweede centrale computercen trum van de PTT. Met de nieuwbouw, die in 1988 gereed moet zijn, is een bedrag ge moeid van 20,7 miljoen gulden. Het gebouw zal plaats bieden aan ongeveer 140 PTT-ers. De nieuwbouw is nodig omdat het huidige centrale computercen trum, gevestigd in Leidschen- dam, door de sterke groei van het werkpakket, te klein is ge worden. Bovendien heeft de Centrale Directie van de PTT in Groningen behoefte aan een voorzieningenpakket voor automatisering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-pre mier Rudolf de Korte (VVD) heeft gisteren voor de aanvang van de minis terraad tegenover zijn col lega's erkend dat hij eer der deze week een „proce dure-fout" had gemaakt door zich zo openlijk te gen een staatsbezoek van koningin en prins aan Ja pan uit te spreken. Ook bleek dat vice-premier De Korte afgelopen dinsdag bij koningin Beatrix op bezoek is geweest om over zijn gewraak te uitspraken te praten. De Korte wilde niet zeggen of hij eigener beweging is gegaan of op verzoek. Wel erkende hij dat de sfeer in het kabinet op dit moment zeer te wensen overlaat. Er is vooral sprake van een verkoelde relatie tus sen De Korte en premier Lub bers, die zijn vice-premier in de Tweede Kamer zo ongena dig hard liet vallen. Hoewel de VVD-fractieleider Joris 'affaire tijdens een lunch tus Voorhoeve heeft het boe tekleed in de affaire aan getrokken. Hij stelt zich onvoldoende gerealiseerd te hebben dat er zo'n rel uit zou voortkomen. „An ders had ik de vice-pre mier ernstig ontraden zijn spreekbeurt zo te hou den". De mededeling van De Korte kwam nadat eerder tevergeefs was geprobeerd een extra mi nisterraad aan de rel rond zijn uitspraken te wijden. Gisteren sen beide heren is uitgepraat, is de lucht nog geeszins opge klaard. Gisteren nog liet pre mier Lubbers op vragen van senator De Gaay Fortman (PPR) weten dat de homogeni teit van het regeringsbeleid door de affaire risico heeft ge lopen. De Korte weigerde gisteren inhoudelijk op de affaire in te gaan. De vraag van het staats bezoek zelf komt later op nieuw aan de orde als minister Van den Broek en premier Lubbers (gisteren in Londen) er ook bij kunnen zijn. Overi gens laat men er in VVD-krin- gen geen twijfel over bestaan dat men het inhoudelijk stand punt geen millimeter heeft veranderd. Het is en blijft dus neen tegen het staatsbezoek aan Japan. Nu ook de PvdA zich daar tegen heeft ver klaard, is er een grote parle- memtaire meerderheid tegen zo'n bezoek. De Korte zei gisteren op de persconferentie na het kabi netsberaad dat zijn procedure le uitglijer ook wat hem be treft „eens maar nooit weer" is. „Over het algemeen maakt iemand in z'n leven maar één keer zo'n procedurele fout". De Korte weigerde de stort vloed van vragen te beanri woorden over de aard van de „procedurele fout" en het mo ment waarop hij had ingezien de plank te hebben misgesla gen. Uiteindelijk liet hij door schemeren dat zijn fout vooral veroorzaakt werd door „ge brek aan informatie", maar liet in het midden of hij hier mee doelde op het standpunt van Hare Majesteit of zijn on voldoende gebleken kennis van het staatsrecht. BAZEL In opdracht van het chemie-concern Sandoz werkt de Nederlandse firma Booy Clean uit Rotterdam sinds vorige week aan het schoonmaken van de Rijn bij Bazel. Booy Cean is gespeciali seerd in het verwijderen van milieuschadelijke stoffen uit grond en water. Achtduizend vierkante meter rivierbodem, ernstig vervuild alsd gevolg van het ongeluk van de che- mie-brand bij Sandoz, moeten zo snel mogelijk worden gerei nigd van een chemische sub stantie, die volgens de duikers het beste met kauwgum te vergelijken is. Het gaat om de zeer schadelij ke resten van een insecticide, waarvan op het ogenblik bij een normale waterstand door de stroomsterkte van het wa ter per dag circa veertig tot vijftig kilogram de Rijn afzakt. Om hieraan zo snel mogelijk een einde te maken heeft San doz, nadat eerst twee Zwitser se duikers een begin hadden gemaakt, op aanraden van de Rotterdamse havendienst de opdracht gegeven aan het be drijf Booy Clean. In Nederland stond overigens enige jaren ge leden deze firma op milieuhy giënisch gebied slecht bekend onder meer wegens ongeoor loofde lozingen in open water. Sandoz wordt bij dit hele ge beuren op de hielen gezeten door het kantonnale bureau voor milieuhygiëne in Liestal, dat op de grootst mogelijke spoed aandringt, omdat men voor de eerstvolgende hoog waterperiode de bodem schoon wil hebben. En dat is een stre ven waarmee ook de betrok ken Nederlandse instanties het volkomen eens zullen zijn. „Dat zijn de mannen, die het kunnen klaren", zo heeft de Rotterdamse havendienst te gen Sandoz gezegd. Althans, dat zegt de 36-jarige ing. H. Stikkers, managing-director van Booy Clean. Hij leidt op het ogenblik de spectaculaire en door vriend en vijand met argusogen gevolgde zuive ringsoperatie. Stikkers geeft niet het gevoel daarvan sterk onder de indruk te zijn. Ook niet van de forse kritiek, die Heinz Peter, chef van het Ba- zelse bureau voor milieuhygië ne, herhaaldelijk tegenover de media uit. Peter: „De zaak gaat tot nu toe niet snel genoeg in te zetten. Maar als ze dan, zoals vanmorgen, pas om half tien met duiken beginnen, in plaats van om acht uur, dan lukt het zeker niet de beloofde Rijn teruggeven, zuiver is. We verwachten dat we in totaal twintig dagen werk hebben en met de Kerst thuis onder de kerstboom kunnen zitten". vijfhonderd vierkante meter Ook Heinz Peter geeft toe dat schoon te maken". Stikkers, daarover aangespro ken: „Luister eens, wij zijn de vakmensen op dit gebied. We hebben hier de beste specialis ten van Europa aan het werk, allemaal Hollanders. De snel heid van werken is voor leken erg moeilijk te beoordelen. Die hangt af van de plaatselijke concentratie van de gifstoffen op de bodem. Onze duikers zijn specialisten uit de offsho re-industrie, die stuk voor stuk gewend zijn om onder water te lassen, te branden en wat niet meer. Het is niet diep, maxi maal zes meter, en dat is dan op één lijn, twintig meter uit de kant. Dat is de strook die we moeten schoonmaken. De mannen werken met een zuig- kop met behulp van perslucht uit onze mobiele waterzuive ringsinstallatie. Daarin wordt in onze zogenaamde Super FRIEMELS Ï2UU&4 VJE vteeR naar onze zin. Bij hun offerte Socker (een hoog vacuümwa- aan Sandoz was er sprake van gen), een luchtledig opge- een periode van tien, twaalf bouwd, waar het bodemslib dagen. Tot nu toe maken ze met stenen en al naar toe ge- maar honderd vierkante meter zogen wordt. In verschillende bodem per dag schoon en dat stadia volgt dan het zuive- kan niet, dat duurt veel te ringsproces en tot nu toe geeft lang. We hebben ze. nu op- ieder genomen monster aan, dracht gegeven meer duikers dat het water dat we aan de de Rotterdammers kwaliteits werk leveren. „Mijn medewer kers, die alles op de voet vol gen, rapporteren geen slechte zaken. Maar ja, dat mag ook wel, want het kost Sandoz een heleboel geld". De klus in Bazel wordt door dertien man in totaal gedaan, waaronder twee duikploegen van drie, met twee duikhul- pen. Op deze vrieskoude, winterse middag is van de duikers niet veel te zien. Regelmatig komt er één aan de kant boven wa ter om een nieuwe lijn uit te zetten vanaf de wal naar de lijn in de lengterichting van de rivier. Die dient om een vol gende strook van een meter breed aan te geven, welke aan de beurt komt voor schoonma ken. Hierdoor heeft men een goede controle dat het hele achterliggende gebied tot aan de uitmonding van de riool buis in de Rijn, waar het alle maal begonnen is, zuiver is. Ironisch genoeg staat daar een permanent waarschuwings bordje van het bureau voor milieuhygiëne, met de tekst: „Hier beslist niet zwemmen of surfen". AMSTERDAM Conform de eis heeft de rechtbank in Am sterdam gisteren de 52-jarige voormalig advocate Daphne R. uit Amsterdam veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf, waarvan 5 voorwaarde lijk wegens verduistering van geld dat zij als executeur testa mentair onder zich had. Bo vendien mag de vrouw, vol gens de uitspraak, gedurende vijf jaar niet als advocaat wer ken. De advocate werd na de ontdekking van de verduiste ring niet geschrapt van het ta bleau, maar hing zelf haar toga aan de wilgen. De zaak rond kreeg indertijd veel publiciteit. De vrouw had in 1982 50.000 gulden gestolen van de erfgenamen van een overleden vrouw. Bovendien liet zij haar huis met marmer beleggen, betaald uit de nala tenschap. Het duurde lang voordat de vrouw berecht werd. De laatste drie iaar zat zij een gevangenisstraf uit in Amerika wegens delicten met verdovende middelen. UTRECHT Van de ziekenhuisbedden staat gemid deld 22 procent leeg. De leegstand van de overige afde lingen (polikliniek, laboratoria en dergelijke) kan oplo pen tot 75 procent. Toch zijn er wachttijden voor pa tiënten. Dr. J.L.A. Boelen, directeur-geneesheer van het SL Antoniuszie- kenhuis in Nieuwegein, concludeert aan de hand van deze gege vens dat de ziekenhuizen zó ondoelmatig werken, dat het in geen enkele andere bedrijfstak zou worden geaccepteerd Vol gens hem valt er door een andere aanpak minstens een miljard gulden te besparen. De door hem voorgestelde aanpak houdt in dat de „produktie- tijd" van 38 op 54 uur wordt gebracht (zes dagen van negen uur) zodat het gebruik van de afdelingen en diensten met veertig proéent stijgt. Als de betrokken afdelingen in een deel van de ziekenhuizen intensiever worden gebruikt, kan het aantal zie kenhuizen dat specialistische zorg verricht kleiner worden. In deze ziekenhuizen zullen de kosten per patiënt volgens Boelen dan met ongeveer tien procent dalen. Gezien de veroudering van de bevolking noemt Boelen het voor de hand liggend, de vrijkomende ziekenhuizen te gaan gebruiken als bejaardenhuis of verpleeghuis, zodat daarvoor voorlopig geen nieuwbouw meer nodig is.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3