„Waar de waarheid wordt gepreekt, groeit de kerk' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Verwachten kerk wereld brieven /lezers £eidóe 6ou*a/nt weer CeidócGou/uuit ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 2 Tot ongeveer mijn zevende jaar heb ik nog in Sinterklaas ge loofd. Ik weet het niet meer pre cies. Maar ik weet nog wel wie me dit geloof afhandig heeft ge maakt. Ik zal zijn naam hier na tuurlijk niet noemen, maar in mijn hart heb ik het hem nog niet helemaal vergeven. Ik was een illusie armer en nog een hele tijd heb ik gedacht dat hij ongelijk had en ik niet. Het was een spannende tijd. Vooral dat wachten op wat je zou krijgen. Totdat ik jaren later zelf eens voor Sinterklaas speelde. Dan moet je wel geloven dat hij niet echt bestaat. Zondag sprak ik na de kerk dienst een jongen die me vertel de dat hij zijn Sinterklaas al bin nen had. Voor hem was het al voorbij, terwijl het nog decem ber worden moest. Hij had een nieuwe fiets gekregen. Nou ja, gekregen? Het grootste deel had hijzelf bijelkaar gespaard en de rest kwam van Sinter klaas, vertelde zijn moeder, die erbij zat. Hij had niet kunnen wachten tot Sinterklaas. Ik kon me dat wel voorstellen. Wij wa ren ook ongeduldig vroeger en het kon dan wel gebeuren dat de goed heilig man ook al een paar dagen voor de tijd bij ons was langs geweest. „Hij had het immers druk en moest nog meer kinderen bezoeken". Zo werd dat dan verklaard. Een van mijn neefjes gelooft, gelukkig, nog volop in Sinter klaas en vertelde aan de juf frouw dat Piet dit jaar wel bij zonder slordig was. De peper noten lagen niet keurig in de schoen maar overal naast de schoen. Dat kwam bij ons thuis vroeger ook voor, want er woonde een oom bij ons thuis, die er zelf het grootste plezier in had om op een onbewaakt mo ment pepernoten te strooien en omdat hij onder de schoorsteen zat, was bij ons het geloof sterk dat Sinterklaas inderdaad via de schoorsteen zijn prachtige kinderwerk verrichtte. We waren niet echt bang, kin deropvoedkundigen waarschu wen daar tegenwoordig voor, maar we liepen wel met een wat meer onzeker gevoel rond het huis in deze eerste week van december. De maand december stemt ieder jaar weer tot naden ken over de ervaring van wach ten en verwachten. Op de eer ste zondag van de Advent heb ik in het verpleeghuis nagedacht over de gedachte: 'wie het wachten opgeeft, geeft het le ven op'. De maand december is voor sommige mensen een erg donkere maand omdat er voor hen niet veel is waarop zij nog wachten. Zij verwachten nie mand en niemand verwacht hen. Of er is zoveel teleurstel ling, zoveel tegenslag, dat alle verwachting gedoofd lijkt te zijn. Leven zonder verwachting is haast geen leven meer. „Wie verwacht er nog iets van mij?" kan een pijnlijke en haast wan hopige vraag zijn. Je hebt in je Jeven ook nodig dat er iets van jou verwacht wordt. Van een mens wordt wel eens te weinig verwacht. In het begin van dit jaar kreeg ik met mijn verjaar dag een prachtige plantenbak. Paulien, die eenmaal in de week voor mijn huis zorgt en ook naar de planten omziet, zag dat één plantje het niet zo best meer maakte. Op de bladeren zaten al van die dode plekken. Ze gaf het plantje een nieuw potje en een nieuwe plek waar het meer licht kreeg. En wat al bijna niet meer verwacht werd, is ge beurd: er groeien zelfs drie nieuwe plantjes aan de oude plant. Verwachting moet je niet te snel opgeven. December is ook de maand van de rapporten en van de ouderavonden. Goede cijfers worden met trots getoond en gaan de familiekring rond. Hoe gaat het met de minder florisan- te rapporten? Het kan hard aankomen als tegen een kind gezegd wordt: „Wat moet er van jou later nog terecht ko men?" Misschien is hij niet zo een held in rekenen en taal, maar wordt het wel een heel goed mens. Het ligt er ook maar aan wat je van iemand ver wacht. Advent: uitzien naar een heel goed mens die de verwach ting in mensen niet heeft opge- Vaticaan bevestigt bezoek van Jaruzelski VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft bevestigd dat de Poolse staats- en par tijleider generaal Wojciech Jaruzelski binnenkort paus Johannes Paulus II in het Vaticaan zal bezoeken. De regering in Warschau heeft reeds geruime tijd geleden de wens hiertoe te kennen gegeven, aldus woordvoer der Joaquin Navarro-Valls. Het Vaticaan repte niet over een tijdstip, waarop het bezoek zal plaats vin den. Italiaanse kranten wis ten eerder te melden dat Jaruzelski half januari een officieel bezoek aan Italië zal afleggen. Aangenomen wordt dat de Poolse paus en de Poolse generaal zullen spreken over het derde be zoek van Johannes Paulus II aan zijn geboorteland, dat voor volgend jaar juni is ge pland. De Heer zal verschijnen in al zijn majesteit, heel de mensheid zal getuige zijn. Jesaja 40 S Ze mijden de wereld en geloven in deert de strenge gereformeerden van overtuigd, dat zij in de waar de uitverkiezing Gods. Dat zijn niet, dat buitenstaanders hun kerk heid leven en daardoor door God twee belangrijke kenmerken van rangschikken onder de „zwarte worden gezegend. De Gereformeer de Gereformeerde Gemeenten in kousen "-kerken. Of dat zij conser- de Gemeenten maken inderdaad Nederland en Noord-Amerika. Het vatief worden genoemd. Zij zijn er- een opmerkelijke groei door. Daar om moet een nieuwe kerk worden gebouwd en moeten de scholen, die in Amersfoort zijn geconcentreerd, óf worden uitgebreid óf met nieu we typen worden aangevuld. DE GROTE BLOEI VAN HET REFORMATORISCHE ONDERWIJS AMERSFOORT Het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeenten aan de Zuidsingel in Amersfoort is te klein ge worden. De meer dan duizend gemeenteleden passen er niet meer in en daarom zijn de kerkeraad en de bouwcommissie al enige tijd op zoek naar een nieuwe ruimte voor de zondagse bijeenkom sten. Waar die groei van daan komt, is een groot mysterie, maar feit is dat op de vijf scholen op re formatorische grondslag die in Amersfoort en Hoevelaken staan, dage lijks zo'n 4500 leerlingen rond stappen. Amersfoort als groeistad geldt ook voor de Gere formeerde Gemeenten. De Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord Amerika, zoals ze voluit he ten, kennen over het alge meen grote gezinnen. Tien kinderen komt niet zoveel meer voor, maar een stuk of zes, zeven is zeker niet vreemd. Het geloof in de voorzienigheid Gods weer houdt de echtparen van het gebruik van voorbehoedmid delen. Om diezelfde reden heeft de kerk zich altijd verzet tegen het verplicht inenten tegen ziektes en tegen het verplich te karakter van de sociale verzekeringen. Alles ligt ten slotte toch in het verborgen besluit Gods. De kerk is een conservatieve kerk en kan gerust gerekend worden tot de zogenaamde „zwarte kousen"- kerken. De gemeenteleden zijn vol van een oud-testamentische „vre ze des Heren" en leven met hun angst voor de zonde. Net als een aantal andere ker ken hebben de Gereformeer de Gemeenten zich nogal af zijdig gehouden van de ge beurtenissen in de andere kerken en ze zijn dan ook geen lid van de Raad van Kerken. Het is een wat beslo ten wereldje met eigen regels een eigen partij (de Staatkun dig Gereformeerde Partij, op gericht in 1918) eigen scholen (overigens samen met gelijk gezinde kerken). De op een of andere vage ma nier toch herkenbare jongens en de rok- en jurkdragende meisjes op het NS-station be wijzen wel dat niet alle leer lingen in Amersfoort wonen, maar vooral de honderden onderwijzers en andere perso neelsleden verhuizen liever naar de stad of naar één van de omliggende dorpen dan dat zij elke dag op en neer moe ten reizen. Zuigkracht „De zuigkracht van scholen is enorm groot," meent J. de Ja ger uit Scherpenzeel. Hij is Licht en donker in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Amersfoort. plaatsvervangend rector van de Van Lodensteinscholenge- meenschap voor mavo, havo en vwo aan de Utrechtseweg in Amersfoort. „In de afgelo pen twaalf jaar is de gerefor meerde gemeente in Scher penzeel bijna verdubbeld van 400 naar 750." De invloed van de scholen blijkt uit de cijfers van het le dental van de Gereformeerde Gemeenten in Amersfoort. In 1971 een groei van twaalf procent, in 1974 zes, in 1982 zes en vorig jaar bijna zes pro cent. De gemeente telt nu iets meer dan duizend leden en doopleden. En dat terwijl er „slechts" 700 trouwe kerkgan gers in de banken van het ge bouw aan de Zuidsingel pas sen. Plannen voor uitbreiding zijn geopperd, maar weer ver worpen; tegen een dergelijke groei bleek geen kruid gewas sen. Tekenend voor de florissante positie waarin de Amerfoortse gemeente verkeert, is het toe nemend aantal doopleden: jonge leden die nog geen belij denis gedaan hebben. Vorig jaar kwamen er zo'n veertig bij; een groei van acht procent en dat steekt positief af tegen een landelijke groei van het aantal doopleden met slechts één procent. De gemeente heeft nu meer doopleden dan leden en al die jonge aanwas belooft veel goeds voor de toekomst. De Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord-A merika bestaan al sinds 1907. In dat jaar kwam het tot een vereniging van de zogenaam de Ledeboerianen en Kruisge zinden. Ds. Kersten speelde daarbij een belangrijke rol. De eerste groep is genoemd naar ds. Ledeboer die in 1840 uit de Hervormde Kerk gezet werd omdat hij zich verzette tegen de gezangen en de re glementen. Niet de Hervorm de Kerk, maar hij stond in de historische lijn van de gere formeerde vaderen, vond Le deboer. De Kruisgezinden, ofwel de „Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis", waren om soortgelijke redenen uit de Hervormde Kerk gestapt. Zij verzetten zich evenals Lede boer ook tegen de eis om wet telijke erkenning aan te vra gen. Niet iedereen was het eens met de vereniging van 1907. Ds. Boone ging niet mee en vormde samen met een ne gental gemeenten de Oud-Ge reformeerde Gemeenten. Maar de beide kerken dragen elkaar een warm hart toe. „In feite zijn er geen leerverschil- len tussen de Oud-Gerefor meerden en de Gereformeer de Gemeenten", meent G. van den Hove. Hij is diaken geweest in het prille begin van de Amersfoortse gemeen te, werd later ouderling en is al sinds jaren de scriba (secre taris). Scholen De Van Lodensteinschool is in 1974 gestart met 260 leer lingen; nu zijn dat er 1875. Ze komen uit de wijde omtrek Alkmaar, Amsterdam, Rijs- sen, Urk dagelijks naar Amersfoort. In 1982 ging de Sara Neviusschool van start met 106 leerlingen. Op deze school voor middelbaar dienstverlenings- en gezond- heidzorgonderwijs volgen nu 487 leerlingen de lessen om gangskunde en gezondheids leer. „En dat is precies vol gens de prognose voor dit jaar", vertelt directeur J. Bak ker uit Amersfoort. Voor vol gend jaar rekent hij op zes honderd leerlingen en hij voorziet een groei tot zeker achthonderd, „of misschien wel duizend." Het is wel duidelijk dat met name de Gereformeerde Ge meenten groot belang hechten aan de godsdienstige opvoe ding van de kinderen door gezin, school en kerk. In de biologielessen wordt de evolu tietheorie wel behandeld, maar weerlegd met bijbelse argumenten. Geschiedenis en maatschappijleer worden ge geven vanuit de bijbelse visie en ook tijdens de lessen in bij voorbeeld omgangskunde worden de bijbelse normen gehanteerd. In het schoolre glement wordt het de meisjes verboden een broek te dra gen. „Onze kinderen zijn beslist niet beter dan de anderen", verzekert MDGO-directeur Bakker, „maar wel anders." En volgens zijn collega van de basisschool Schimmel pesten zijn kinderen net zo hard als de anderen, „want ieder mens is geneigd tot alle kwaad. Maar dat moet je dan ook be seffen en daarvoor moet je vergeving van zonden vra gen." „Het geweten van de mens is gebonden aan Gods woord", zegt ds. Verweij en hij heeft een korte en, zoals hij het zelf noemt, zakelijke verklaring voor de groei van de Gerefor meerde Gemeenten: „Waar de waarheid gepreekt wordt, daar groeit de kerk." TEAKE DIJKSTRA Lijst met „onbetrouwbare studenten" vergiftigt kerk' Vi KAMPEN De rector van de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken in Nederland, prof. drs. K.A. Schippers te Kampen, heeft het bestaan onthuld van een lijst waarop is aangegeven welke theologische studen ten uit Amsterdam en Kam pen confessioneel „onbe trouwbaar" zijn. „Het is on geveer het ergste wat ik na zestig jaar lid geweest te zijn van de Gereformeerde Kerk, moet melden." Schippers schrijft dit in het „Ouderlingenblad", het maandblad voor ouderlin gen en andere pastorale werkers in de Gereformeer de Kerken. Dit soort lijsten komen tot stand doordat een of meer studenten zich lenen voor spionage onder medestuden ten. De lijst meldt ook of de betrokkene gehuwd is of sa menwoont. De gegevens worden doorgespeeld naar centrale adressen die voor distributie zorg dragen. De lijsten worden min of meer „onder tafel" doorgegeven, aldus Schippers. Desgevraagd zegt hij dat naar zijn mening het Con fessioneel Gereformeerd Be raad niets met deze lijst te maken heeft. Hij wil echter niet aangeven, uit welke hoek ditmaal zo'n zwarte lijst komt. Enkele jaren ge leden wilde deze vereniging van behoudende gerefor meerden zo'n lijst samen stellen. De kerkeraden die van deze gevens gebruik maken, zijn volgens de Kamper rector het meest schuldig. Jonge mensen, aldus prof. Schippers, worden aange moedigd in een ethisch af te keuren gedrag, waarvan zij later wellicht hopelijk grote spijt krijgen. „Zijn zij wel mensen die het ambt van predikant aan kunnen wanneeer zij zich lenen voor zulke praktijken? Onder stu denten wordt wantrouwen gezaaid. Collegiaal vertrou wen in de toekomst kan niet meer worden verwacht. De sfeer voor de kerk van mor gen wordt nu al vergiftigd," zo schrijft Schippers. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorden. De Korte (3) Bewondering voor de (politie ke) moed van vice-premier De Korte en de VVD-fracties in Tweede en Eerste Kamer om het voorgenomen bezoek van het koninklijk paar aan de Ja panse keizer in het openbaar af te keuren. Na alle emoties rond de zaak Rost van Ton ningen hadden velen het niet meer voor mogelijk gehouden dat een staatsrechtelijk wel licht betwistbare actie van VVD-vice-premier De Korte nodig was om te voorkomen dat de regeripg en een kamer meerderheid wederom als oli fanten door de porseleinkast vol nauwelijks verwerkte oor logsherinneringen van tien duizenden Nedgrlanders zou den stappen. Tegenover de voorzitter van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 hadden zowel de minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, als koningin Beatrix toegezegd „goede nota" te zul len nemen van de negatieve aspecten die het bezoek zou den oproepen. Dat was in au gustus. Niettemin gingen de voorbereidingen gewoon door. „De zaak was ai voor 90 pro cent rond." Iedereen mag zelf invullen hoe hij deze handel wijze wil omschrijven. Van po litici heb ik nooit een hoge dunk gehad, het koningshuis is nu ook aanmerkelijk in mijn achting gedaald. Dat Koningin Beatrix zich beledigd voelt door het optreden van De Korte pleit niet in haar voor deel. Wat de staatsrechtelijke uit- glijer van vice-prmier De Kor te betreft, waarop de krant in het dagelijkse commentaar sterk de nadruk heeft gelegd en waarop Lubbers en de bij dit soort gelegenheden onver moeibaar opdravende dr. De Gaay Fortman wijzen: dat had een robot ook kunnen beden ken. Even emotieloos en kil als vele Haagse politici. De zaak Rost van Tonningen heeft daar helaas niets aan kunnen veranderen. M'n petje af voor de VVD, met name voor De Korte, die op een vlegelachtige wijze door Lubbers is behandeld. T.v.d. Wiel, DELFT. Suriname (2) Wat er momenteel in Surina me gebeurt is gruwelijk. Vol gens de berichten m de krant zijn er honderden onschuldige bosnegers vermoord door de troepen van Bouterse. Is het niet mogelijk dat Nederland ingrijpt? Misschien kunnen we aan de Verenigde Naties vra gen er een Unifil-batlajon naar toe te sturen. In het uiterste geval zouden we zelfs kunnen overwegen met onze mariniers orde op zaken te stellen. De bosnegers in Langetabbetje mogen niet in de steek worden gelaten. F. van Klink, ROELOFARENDSVEEN. Denkschema's In zijn adventsbrief klaagt mgr. Gijsen dat de Nederland se katholieken het spoor bij ster zijn inzake de ethiek. Het bericht daarover in de rubriek „Kerk en wereld" lezende be dacht ik dat de bisschoppen in ons land geruime tijd vóór Va- ticanum II op het seminarie zijn geweest. Hun denkwijze is gevormd door docenten wier denkkader meestal niet over eenkwam met de nieuwe in zichten van het Concilie om trent kerk, oecumene, openba ring, leek en wereld. Als er problemen zijn zullen de bis schoppen het kan bijna niet anders deze trachten op te lossen vanuit de bij hen aan wezige denkschema's. Sommi ge bisschoppen leiden de gelo vigen daarbij op een wijze die de minste moeite met zich mee brengt. Een voorbeeld: het is gemakkelijker te verkondigen dat het verzuimen van de mis op zondag een doodzonde is, dan te zorgen dat door hun li turgie-viering duidelijk wordt hoezeer de leiders er van over tuigd zijn dat de Eucharistie essentiëel is in onze kerk. In alle sectoren van de samenle ving worden mensen aange spoord zich te laten „bijscho len", bijvoorbeeld artsen, lera ren en industriëlen. Ook voor bisschoppen zou bijscholing wellicht geen overbodige luxe zijn. Letter en geest Het harder aandraaien van de bezuinigingsschroef doLj veel Nederlanders zoveel pijn, dat de protesten niet van qjji lucht zijn. De afgelopen week bijvoorbeeld hebben ook itr Leiden de ambtenaren hun stem weer laten horen. Over h f algemeen reageert het kabinet daar gelaten op, zo in de gee jj van: het zij zo, pijnlijke operaties zijn nu eenmaal nodig 01 de doodzieke patiënt gezond te maken. Er is echter ee ti merkwaardig bijkomend effect: mede dank zij de schaars e aan geld is aan het licht gekomen, dat in het verleden bu sommige overheidsinstanties een mentaliteit van grote vri P gevigheid heeft bestaan. Dat leidde tot het „oneigenlijk g(- bruik" van subsidiegelden. Het smadelijkste voorbeeld betreft het ministerie val volkshuisvesting. De hoofdverdachte in het ABP-proc< heeft eens opgemerkt dat in de democratie alles mag wat nii nadrukkelijk is verboden. Hij sprak in dat verband van hi genieten van „de nog niet verboden vruchten". In minde bloemrijke taal: het tussen de mazen van de wet doorglippen, net zo lang tot een vlijtige ambtenaar ontdekt wat er aan hand is en probeert tot „reparatiewetgeving" te komen. HET ABP maakte er een gewoonte van langs slinkse we beslag te leggen op WIR-premies bij nieuwbouw. De subs diepot van het ministerie werd aangesproken via handig constructies, verschrijvingen of verrekening van het er I project met het andere. Daaraan heeft niet alleen het ABll maar hebben mogelijk ook tal van andere beleggers zie schuldig gemaakt. Het werd trouwens helemaal niet als kw; lijk ervaren, want het geld was immers bestemd voor ee soort heilige koe: de woningbouw. Of alle uitgedeelde subs dies het doel hebben bereikt waarvoor ze in het leven zijy geroepen is op zijn minst twijfelachtig. Het is vrijwel zeke dat er door groten in de pot is gegraaid, maar hoe zit het m< de individuele huursubsidies van de kleinen? Ook daar in r mers werden de zaken nauwelijks gecontroleerd. IS - OoK op andere terreinen zijn merkwaardige zaken kome bovendrijven. De gulle hand bij de Deltawerken, bij de subsi g dieverlening aan RSV en het gemak waarmee Defensie dg geldkraan opendraaide bij de bouw van de Walrus-ondei0 zeeër. De letter van de wet blijkt belangrijker te zijn dan d geest, maar dat is niets nieuws. De fiscus kent al lang h< verschijnsel dat via allerlei handigheidjes zo weinig mogelij (of helemaal geen) belasting wordt betaald. Politici lijken e M soms bij hun wetgevende arbeid van uit te gaan dat ze mi g een ordentelijke samenleving te doen hebben, waarin buifi gers zich loyaal opstellen en niet proberen zich te verrijke g ten koste van gemeenschapsgeld. In al dit soort zaken heeft de wetgever ook veel aan zichzelj, te wijten omdat hij uit een streven naar opperste rechtvaar e digheid de wetten zo ingewikkeld maakt, dat misbruik tevog ren al vaststaat. Wie uitgaat van de neiging van velen zie e aan de wet te onttrekken en het vernuft kent dat daarb i wordt aangewend, weet dat wetten eenvoudig en waterdicl moeten zijn. Zolang dat niet het geval is zal er gesjoemel j worden. In de nabije toekomst zal ongetwijfeld nog veel vae ker blijken dat, louter uitgaande van de letter van de wet, d - schatkist van het rijk zo lek is als een mandje. Het nieuw stelsel van sociale zekerheid, met de problematiek rond vooi deurdelers, tweeverdieners en leefeenheden, maakt de zaa er immers geenszins eenvoudiger door. Verkeersdoden Een hoger aantal verkeersdo den en toch maar blijven roe pen dat de maximumsnelheid omhoog moet. Dat is toch niet redelijk. Als minister Smit- Kroes zich werkelijk zorgen maakt over het aantal ver keersdoden dan moet die 120 km per uur toch helemaal uit den boze zijn. Ik denk dat het een goedkope manier is van de minister om de automobilisten onder de kiezers aan haar par tij te binden. Want veel auto mobilisten ergeren zich aan die 100 km per uur. Niet besef fend dat een hogere maxi mumsnelheid slechts weinig tijdwinst oplevert, maar dat bij een aanrijding de overlevings kansen bij 100 km per uur veel hoger zijn dan bij 120 km per uur. Iets minder zacht DE BILT De regenzone die ons land gisteravond bereikte ligt nu al voor het grootste deel in Duitsland. In het oos ten van het land is er vanoch tend nog wel veel bewolking en kan het nog af en toe rege nen. In de rest van Nederland komen al opklaringen voor en is een enkele bui niet uitgeslo ten. De middagtemperatuur ligt rond de 9 graden en dat is toch enkele graden lager dan de afgelopen dagen. De wind richting is hoofdzakelijk wes telijk en matig. Aan de kust en op net IJsselmeer kan vanoch tend nog even een krachtige of harde wind staan. Van avond draait de wind naar zuidwest. Ook voor morgen en overmorgen blijft het weer bij ons onder invloed van Oce aandepressies, dus vorst van betekenis zit er nog niet in. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Skandinavië: half tot zwaar bewolkt en van het westen uit neerslag. Middag- temperatuur 3 tot 6 graden. Groot-Britannië, Ierland: eerst zwaar bewolkt én regen, maandag opklaringen en en kele buien. Middagtempera tuur 7 tot 11 graden. Benelux: morgen wolkenvel den maar vrijwel overal droog, maandag veel bewolking en van het westen uit regen. Mid dagtemperatuur rond 8 gra den. Frankrijk: van het westen uit af en toe regen, in het oosten zonnige perioden en nagenoeg droog. In de middag van 8 gra den in het noordoosten tot 15 hier en daar in het zuiden. Duitsland: perioden met zon, ook wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur rond 7 gra den. Spanje, Portugal: veranderlij bewolkt, In portugal en west Spanje af en toe regen, ii Oost-Spanje droog. In de mid dag van 11 graden op d r Spaanse hoogvlakte tot 19 het zuiden. Italië, Joegoslavische kust: pe rioden met zon en bijna over; droog. Middaggtemperatuu j( van 10 in het noorden tot 17 i het zuiden. In de Po-vlakt mistvelden en temperatuu rond 7 graden. Alpengebied: perioden m« zon en droog, in de daler plaatselijk mist. Middagtempe ratuur rond 7 graden, in mi: ongeveer 2 graden. Nul gra dengrens op omstreeks 200 meter. Weerrapporten 5 dcc Athene Barcelor Berlijn EË Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2