'finale 'CeidócGou/umt Gaat Feyenoord nu aan humor ten onder? Dooie kat ROTTERDAM - Zeggen dat Feye- noord een belangrijke wedstrijd wacht is zo langzamerhand net zo vanzelfsprekend als stellen dat een Elfstedentocht op ijs wordt gere den. Maar zelden eerder dit seizoen heeft het woordje „belangrijk" zo'n beladen betekenis als dit keer. Want hoewel elk duel in deze com petitie voor de Rotterdammers tot dusver er een was waar de vader landse voetbalwereld met meer dan gemiddelde belangstelling naar (uit)keek is het treffen morgen met FC Den Bosch een wel erg gewich tige gebeurtenis. In vierledig op zicht zelfs. Zoals bekend is de club uit de Brabantse provinciehoofdstad de vorige werkgever van Feyenoords huidige technische man Rinus Israel. En bovendien is FC Den Bosch nu de directe concurrent voor zijn opponent van morgen voor de bezetting van de derde plaats, die recht geeft op Europees voetbal volgend seizoen. Voorts is de tegenwoordige trainer van Feyenoords „angsttegenstander" de voormalige assistent van Rinus Israel, Theo de Jong. Welke relatie er nog wat pikanter op wordt doordat De Jong nog niet over de vereiste papieren beschikt en stroman Ad Zonderland nodig heeft om geen problemen met WON en KNVB te krijgen. Israel heeft ook gerui me tijd zonder diploma op het hoogste niveau gewerkt en had zelfs een herexa men nodig om officieel op eigen benen te mogen staan. En als laatste, tot de verbeelding spre kend element kan worden aangevoerd dat FC Den Bosch nu hoger geklasseerd staat dan Feyenoord, terwijl algemeen werd aangenomen dat de ploeg na het vertrek van Van Herpen en Scholten naar Ajax zodanig zou zijn verzwakt dat een „toonaangevende" rol kon worden vergeten. Hetgeen dus bepaald niet het geval is met de door Hoyer, Krüzen en Van Eek aangevulde ploeg. Gelukkiger Waarmee Theo de Jong over een aan zienlijk gelukkiger hand blijkt te be schikken dan zijn chef van vorig sei zoen. Die inmiddels zelfs al heeft toege geven dat hij met Van Herpen misschien wel heeft misgegokt. Maar daarover straks. Eerst even de positie van Feye noord. Het is opvallend dat waar uitglijders van PSV in het recente verleden altoos met hoongelach en gesnuif werden begroet, de martelgang van Feyenoord met leed wezen en meewarigheid wordt begeleid. Een gevolg van het verschil in populari teit tussen beide clubs, waarvan PSV zich in den lande nimmer geliefd heeft kunnen maken. Ooit werd dat veroor zaakt door hel provinciale angtshazen- voetbal van de Eindhovenaars, tegen woordig komt dat door het poenige ima go van de club. Feyenoord moet al jaren roeien met de riemen die het heeft en kent de pech dat er geen bundeling kan worden bewerkstelligd van het zakenle ven uit het „economische hart van ons land", de Maasstad. Zodat één multina tional in een provinciestad zijn sport- poot aanzienlijk meer allure kan geven dan 's werelds grootste havenstad, waar de wereldvertakte bedrijven voor het op scheppen liggen. Grenzen De sympathie van het vaderlandse voet balvolk mag dan bij Feyenoord liggen, de aanhankelijkheid van de fans kent grenzen. En die zijn bij Feyenoord in middels lang en breed bereikt. Het op een enkele uitzondering na povere spel DEN HAAG - Nog steeds beheerst de sport het leven van Han van der Heijden. De 45-jarige Hagenaar kwam en komt er door op plaatsen over de gehele wereld. Recentelijk was hij bij de opening van de Azia tische Spelen in Seoel, hij was in Lausanne bij de bekendmaking van de plaatsen die de Olympische Spelen 1992 mogen organiseren en bij een bijeenkomst van sponsors in Monte Carlo. Hij deed dit in de hoedanigheid van voorzitter van de internationale racquetball federatie. Als zodanig heeft hij heel wat moe ten doen om de racquetballsport olympisch erkend te krijgen. Hij "kreeg het in betrekkelijk korte tijd voor elkaar. In 1979 werd de internatio: nale federatie opgericht, in 1981 werd hij voorzitter en in 1985 was de gewenste erkenning er. Het certificaat hangt inge lijst op een prominente plaats in zijn kantoor, hoogst persoonlijk gesigneerd door Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té. Overigens, zolang racquetball niet op het olympisch programma staat is deze sport een onderdeel op de World Ga mes. Deze worden in 1989 in het West- duitse Karlsruhe gehouden. Als lid van de coördinatie-commissie is Han van der Heijden hierbij nauw betrokken. Vanuit dat kantoor moet hij zijn echte zaken regelen, de twee racketcenters, in Leidschendam en Zoetermeer, de import van machines voor autowasserettes. De benzinestations, waardoor hij in de Haagse regio grote bekendheid kreeg, zijn enige jaren geleden weliswaar afge stoten, maar zijn zaken vergen deson danks veel lijd. Toch ziet hij kans ook nog eens zeeen van tijd aan de sport te besteden, terwijl zijn gezin met vier op groeiende kinderen ook de nodige aan dacht vraagt. En wat zal zijn bestuurs functie in de Nederlandse IJshockey Bond, waarvoor hij werd gevraagd en waarin hij onlangs werd gekozen, niet vergen? Daar immers wacht heel wat werk. Delegeren „Ondanks alles word ik toch niet gere geerd door mijn agenda. Ik neem de tijd voor mijn gezin, hoe dan ook. Dat is be langrijk. Het werk moet doorgaan en dat gebeurt ook. En de functies in de sport ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 kan ik ook wel uitoefenen. Ja, inder daad, ik moet delegeren. Dat gaat uitste kend, hier op kantoor, bij de racquet- ballbond. Dank zij mensen aan wie ik veel kan overlaten". De terugkeer in de Nederlandse ijshoc- keywereld mag opmerkelijk heten. Het is cr sinds vier jaar geleden, toen Han van der Heijden uit het bestuur van de NIJB stapte, allemaal bepaald niet beter op ge worden. Een zeer zorgelijke financiële positie, het échec met het Prins Willem- Alexandersportcentrum in Zoetermeer is nog niet helemaal voorbij en de storm van kritiek die voorzitter Freddy Schweers kreeg te verwerken is nog maar net gaan liggen. Op zijn zachtst gezegd geen klimaat om er in te stappen. En toch is Han van der Heijden terug in het ijshockey. Zijn oude liefde, die begon door de betrokkenheid van zijn vader bij het legendarische HYS HOKJJ, waar van hij mede-oprichter was. Han van der Heijden begon als teamlei der/coach van het tweede team, kwam in 1969 in het bestuur en was van 1972 tot 1977 voorzitter van het HYS, dat verhuisde naar De Uithof. Toen genoot HYS nog aanzien als een nationale ijs- hockeytopper, al was de hegemonie door Tilburg Trappers, dat door de komst van Tsjechoslowaakse vluchtelingen in één klap de sterkste was geworden, over genomen. Het was de tijd, waarin ijshoc key in Den Haag het gesprek van de dag was door de enorme rivaliteit tussen HYS en Raak. De HOKIJ en De Uithof zaten geregeld bomvol met publiek. Raak was bijkans een profteam, kwam snel (aan de top) én verdween snel. Van der Heijden: „Hoe je het wendt of keert. Raak heeft wel bepaalde impulsen aan het ijshockey gegeven. Goede en minder goede. Het goede was de aandacht die het trok, het minder goede was de ma nier waarop de zaken werden geregeld. Er moest ontzettend veel geld aan te pas komen om de zaak te laten draaien. Er is uiteindelijk niet veel meer van overge bleven en dat is jammer". Opvolger Terug naar het heden en het recente ver leden. Er kan toch worden gesteld dat er fn het Nederlandse ijshockey iets opmer kelijks aan de gang is. Voorzitter Freddy Schweers van de Nederlandse IJshockey Bond gaat aftreden, zij het pas over twee jaar. AI jaren werd tegen de schenen van de hoe dan ook markante man geschopt, al jaren vonden velen dat hij moest ver dwijnen van de hoogste zetel en nooit kwam het ervan. Hoe zeer de joviale Amsterdammer het vooral de laatste twee jaar te verduren heeft gekregen door zijn (solistische) manier van optre den, door het financiële debacle van het onlangs toch weer in gebruik genomen Prins Willem-Alexandersportcentrum in Zoetermeer cn de zorgelijke financiële positie van de ijshockeybond. Toch is Freddy Schweers er nog. Hij beweerde lang geen opvolger te kunnen vinden die zijn tot dagtaak uitgebreide hobby kon overnemen. Echter, daar gaat op termijn toch een einde aan komen. Dat is de uitkomst van de laatste alge mene ledenvergadering van de Neder landse IJshockey Bond. Sjoerd Feenstra, praescs van Flyers Heerenveen, en Han van der Heijden werden gekozen als vice-voorzitters. Naar verluidt zou de eerste door Schweers moeten worden voorbereid op de vervulling van het hoogste ambt in de bond, dat over twee jaar zou moeten worden overgedragen. Of Feenstra Neerlands eerste ijshockey- man wordt is aan twijfel onderhevig. Die gedachte leeft ook bij Han van der Heijden, die het niet uitgesloten acht dat hij die zetel zal gaan innemen. „Mijn voordeel is, dat ik niet clubgebonden ben, maar er eventueel een dagtaak van gaan maken is uitgesloten". Andere kijk „In de vier jaar die ik uit het ijshockey ben werd ik geregeld gevraagd voor een functie. Steeds nee op gezegd. Ja zeggen heeft meestal tot gevolg, datje meer gaat doen dan je je hebt voorgenomen. Waar om het nu ja was? Schweers vroeg mij en dat maakte voor mij de zaak iets an ders. Hij heeft jaren geroepen ook mij niet de eventuele geschikte opvolger te vinden. Dat is nu kennelijk anders. Het is bovendien nooit mijn bedoeling ge weest als tegenkandidaat te fungeren". „Er vier jaar tussenuit geweest zijn heeft naar mijn gevoel het voordeel, datje een andere kijk op de zaken krijgt. Ik weet nog niet wat ik in de bond ga doen, we moeten nog werkafspraken maken. Waar ik zeker naar wil streven is het verbete ren van het aanzien van het ijshockey, dat de laatste jaren toch ernstig is ge schaad. Op de laatste ledenvergadering werd alleen maar over commissies ge sproken, helemaal niet over ijshockey. Goed, de situatie is er naar, maar het moet wel snel anders worden. IJshockey moet weer de boventoon gaan voeren". De twintig jaren, waarin Han van der Heijden zich als official door de sport wereld beweegt en vele landen ter wereld bezocht hebben hem duidelijk gemaakt dat de sport de macht van de twintigste eeuw is. „Ik vind het jammer dat zij te pas en te onpas wordt gebruikt. Maar ja. zij is ook te afhankelijk van de politiek". FRANS LEERMAKERS Er zijn in de sportwereld mensen die van gedaante kunnen veranderen. Die evolutie is interessant. Neem nu eens als willekeurig voorbeeld Eef Kamer beek, in de jaren zestig de beste West- europese tienkamper. Nu directeur bij Philips en als zodanig belast met onder meer publiciteit in de sportwereld. Een gedaanteverandering om respect voor te hebben. Er zijn ook figuren, die zich niet zo zeer maatschappelijk als wel geestelijk in steeds andere hoedanigheden mani festeren. Hans Kraay is daarvan een 'voorbeeld. Ooit van Utrechts straat voetballertje uitgegroeid tot een speler van het Nederlandse elftal heeft Kraay zich mede dank zij zijn verbale vermo gen uiteindelijk kunnen opwerken tot wat hij nu is: óók directeur bij Philips, zij het bij de sportieve tak, PSV. Waar hij voor een salaris van meer dan twee ton praatjes én zichzelf verkoopt. Nu het echec in het Europa Cuptoer nooi tegen Bayern München al bijna weer is vergeten kan Kraay weer hoog van de toren blazen en zijn reputatie van betweter weer stevig oppoetsen. Echter, een vos verliest wel zijn haren, maar nimmer zijn streken. En dat geldt voor Kraay ook. Hij blijft de Utrechtse volksjongen die (desnoods de botte bijl ter hand neemt. En dan blijkt de zich zo beschaafd voordoende tech nisch directeur, die op welk terrein van het voetbalgebied dan ook een mening heeft, ineens weer de straatvechter. Maar dan één. die er bedenkelijke me thoden op nahoudt. Wat is het geval? Een paar jaar gele den moest Kraay verstek laten gaan bij een wedstrijd tussen Ajax en PSV. Op nieuw opspelende hyperventilatie-ach- tige problemen verhinderden hem naar Amsterdam te gaan. Maar doordat soortgelijke moeilijkheden eerder zijn voortijdige vertrek hadden ingeluid bij Sparta, FC Den Haag en Feyenoord wenste Kraay dat niet wereldkundig te maken en verzon hij een list, naar la ter uit een onderzoek van twee week bladjournalisten, Barend en Van Dorp, bleek. Kraay zou. zo werd al direct na afloop van die Ajax-PSV bekend, 's morgens vóór zijn vertrek naar Am sterdam een dooie kat in zijn auto heb ben aangetroffen. Het dier zou de keel zijn doorgesneden en in een plastic zak zijn gestopt. Kraay zou door dit voor val zo van streek zijn geraakt dat hij zijn nieuwe ploeg PSV niet kon bege leiden. Het onthullen van de ware toedracht omtrent zijn absentie bij Ajax vergroot te de aanhankelijkheid van Kraay ten opzichte van de weekbladjournalisten bepaald niet. Kraay dreigde zelfs met stappen, tjie Barend en Van Dorp „nog lang zouden heugen". Het bfêef aan vankelijk bij deze dreigementen, om dat Kraay geen been had om op te staan. Maar de technisch directeur verloo chende zijn aard niet. Toen hij het weekbladduo weer eens tegenkwam zinspeelde hij op de joodse achtergrond van één van hen. Geconfronteerd met boosheid over zijn racistische uitspraak bood Kraay Barend zijn excuses aan, die werden geaccepteerd. Maar bij een volgende ontmoeting maakte Kraay opnieuw een dergelijke opmerking. Waarna dezer dagen dit verhaal in de publiciteit kwam en op de tafel van Jacques Hogewoning van het sectiebe- stuur betaald voetbal belandde. Deze reageerde verontwaardigd en bracht de zaak in de tuchtcommissie van de voet balbond ter sprake. Hetgeen Hans Kraay in een lastig par ket kan brengen. Want werden niet in alle ophef over voetbalvandalisme van de voorbije maanden vooral veel woe dende reacties vernomen over de sup porters van FC Den Haag, die „op jo denjacht gingen"? Ach, deed voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag het aan vankelijk nog voorkomen, het zijn on wetende. domme jongens die de oorlog niet hebben meegemaakt. Een stand punt dat hij onder grote druk van de publieke opinie snel moest verlaten. Van een technisch directeur die de oor log wél heeft meegemaakt, zou men mogen verwachten dat hij zich niet op een dergelijke manier zou verstaan met iemand van joodse afkomst. Kraav zal de opmerking wel afdoen met kreten als „een slip of the tongue" of „een wat mislukte poging tot scherts". Maar uitgerekend Kraay geeft altijd voor precies te weten hoe het al lemaal werkt en moet. Vandaar dat de technisch directeur van PSV een onver geeflijke blunder heeft begaan. Kijk, dat een voetballer als John de Wolf in het vuur van hel spel Uli Stieli- ke 'uitmaakt voor Hitler is uiteraard niet goed te praten, maar het gebeurt. Maar dat een man van vijftig in het volle bezit van zijn verstandelijke ver mógens tegenover twee als „vijanden" beschouwde journalisten zich antise mitisch uit, is kwalijk. En zegt iets over de technisch directeur van Philips' meest sportieve tak. Dat je daar als oud-speler met een be denkelijke karakterstructuur technisch directeur kunt worden zegt iets over de voetballerij. Maar oneindig veel meer over Hans Kraay. Die als hij nu vijf tien jaar was waarschijnlijk supporter van FC Den Haag zou zijn geweest. teiten zijn reputatie van tacticus te grab bel, de trainer wierp ook zelf een nieuw element in de inmiddels opgelaaide dis cussie over zijn functioneren. De Am sterdammer hanteert namelijk ook bij Feyenoord zijn inmiddels al bijna spreekwoordelijke humor, die door som migen als puur cynisme wordt betiteld. Zo lang de prestaties in de Kuip nog om over naar huis te schrijven waren leek dat redelijk onschuldig. Maar nu kenne lijk een aantal spelers op de toppen van hun zenuwen begint te lopen vallen de grappen van Israel totaal verkeerd. Vooral Mario Been heeft het te kwaad met de wel degelijk van een serieuze on dertoon voorziene scherts en luim van zijn trainer. Die het Been op zijn beurt kwalijk neemt dat de zelf altijd dollende „aankomende spelverdeler" nu niet te gen zijn „verlies" kan. Waarmee niet alleen de volwassenheid van een aantal spelers bij Feyenoord wordt getypeerd, maar veeleer wordt aangegeven hoe de malaise al heeft huis gehouden in de Kuip. Waar Ajax eens aan drank en vrouwen kapot heette te gaan zou Feyenoord wel eens voor een nog historischer aantekening kunnen zorgen door ooit te boek te worden ge steld als de club die aan humor ten on der ging. Maar eerst wacht Feyenoord morgen nog een belangrijke wedstrijd. Belangrij ker dan ooit dit seizoen. Want als de ploeg van Rinus Israel onverhoopt zou verliezen van FC Den Bosch zou de meewarigheid wel eens kunnen omslaan in lachlust. En met al zijn gevoel voor grappen, dat is wel het laatste wat Rinus Israel zal willen. De ontmoeting in de Kuip zal er naar zijn. FRANK WERKMAN Misgegrepen Maar Israel kunnen meer tactische mis grepen voor de voeten worden gegooid. Hij is tenslotte verantwoordelijk voor de komst van de overigens best verdienste lijk acterende Roth, terwijl hij twee spe lers in huis had die dezelfde rol hadden kunnen spelen, Henk Duut en Kenneth Monkou. Misschien van iets minder ni veau dan de Hongaar, maar door Israel te gauw miskend. Duut, enige jaren geleden nog een veel belovende verdediger die als libero en vaak doeltreffend met het „hoofd" op komend indruk maakte, kreeg niet het vertrouwen van Israel. Ondanks het feit dat Duut, in het verleden vaak gebles seerd, sinds anderhalve maand eindelijk volledig fit is. Sterker, Duut mag nu ver trekken van zijn trainer. Met Monkou maakte Israel zijn grootste tactische blunder van het seizoen door de wat eenzijdige voorstopper in het duel met Ajax als rechtsback te laten op draven. De gevolgen voor Feyenoord waren desastreus, mede dank zij Witsch- ge, en voor Monkou niet minder. Hij speelde geen minuut meer en mag nu ook weg. Bovendien liet Israel voorstop per René van Eek van Excelsior naar FC Den Bosch gaan. waar de Rotterdammer wekelijks excelleert. te grabbel van de ploeg uit Rotterdam-Zuid voor ziet niet alleen de ooit machtige Kuip van een ongekend troosteloze aanblik, maar lijkt ook de positie van de nog niet zo lang geleden met gejubel binnenge haalde trainer Rinus Israel danig aan het wankelen te brengen. En daar is een aantal redenen voor. Om te beginnen de slechte resultaten, die Feyenoord inmiddels al op een straat lengte afstand van Ajax en PSV hebben gezet. Verder de daarmee samenhangen de weinig gelukkige greep van de coach met zijn aankopen. Jos van Herpen (kosten" 300.000 gulden) faalt als organi sator van de defensie door gebrek aan persoonlijkheid, fysieke kwaliteiten en aanpassingsvermogen. Ruud Heus begon verdienstelijk, maar werd door blessures teruggeworpen. René Hofman (kosten één miljoen) lijkt in alle opzichten de evenknie te worden van provinciegenoot Pierre Vermeulen, die als Limburger ook nimmer zijn draai heeft kunnen vinden in de Kuip. Vermeulen zorgde echter in cidenteel nog wel eens voor een hoog standje, maar zelfs daartoe is de licha melijk ook tamelijk beperkte Hofman niet eens in staat. Rest de Deen Lars El- strup, aangetrokken op advies van Is raels assistent Wim Jansen. Elstrup ren deert ook niet bij Feyenoord, hij scoorde pas drie treffers in de competitie, maar is dan ook geen centrumspits. Deze manco's, gevoegd bij vormverlies van steunpilaren als doelman Joop Hiele, Mario Been en Simon Tahamata en het plaatje is compleet. Onvrede Deze negatieve ontwikkeling heeft het gemor in Rotterdam-Zuid en omgeving steeds hoorbaarder gemaakt. Aan welke onvrede ook Rinus Israel zelf voedsel gaf. De Amsterdammer, die nog niet zo lang geleden te boek stond als een tac tisch genie, blijkt daarvan bij Feyenoord weinig tot geen blijk te geven. Hij heeft in het nu voor de helft voltooide seizoen nauwelijks nieuwe impulsen gegeven voor een verandering in speelwijze. Toegegeven, de trainer beschikt waar schijnlijk over de smalste basis die Feye noord ooit heeft gehad, maar met dat materiaal heeft hij vrijwel geen tekenen van creativiteit laten zien. Elstrup, toch een redelijk snelle maar eigenlijk graag op de linkervleugel spelende aanvaller, bleef in de spits maar scoorde niet. En toen dan duidelijk werd dat Feyenoord zonder versterking nog verder in de ver sukkeling dreigde te raken adviseerde Is rael tot- het aantrekken van een verdedi ger (de Hongaar Antal Roth) in plaats van een centrum-aanvaller. Een type speler, dat weliswaar schaars is in ons land, maar voor voetballers als de deze week in „Oranje" debuterende Peter van Velzen van RKC of de nog onlangs bij Fortuna Sittard in ongenade gevallen John Linford zouden waarschijnlijk met veel meer betaald hoeven te worden dan Roth. En zouden als centrumspits moge lijk beter hebben geopereerd. Om nog maar te zwijgen van Bosschenaar Hans Gillhaus, die zijn onder Israel ingezette ontwikkeling goed doorzet. Nu een speler als John van Loen van FC Utrecht ondanks een hernieuwde sollici tatie en een verlaagde transfersom voor Feyenoord kennelijk niet is te betalen had Israel het oog desnoods moeten richten op een tweede-keusspits, iemand die evenwel „gespecialiseerd" is in het puntwerk. Hetgeen van Elstrup met de beste wil van de wereld niet kan worden gezegd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24