Top in Reykjavik mogelijk mislukt door vliegkwaal Jaloers CDA-kamerlid vist naar het geheim van Detroit De datum- tijdgrens DE BLUES 'CeidóeÖouxatit' Het is onverstandig tijdens een lange vlucht voortdurend te blijven zitten. Wat lichaamsbeweging zou goed zijn. Maar waar", vraagt dokter Oudshoorn zich af. „Ik zie de mensen nog geen kniebuigin gen in het gangpad maken". MEDICIJN TEGEN JET LAG IN DE MAAK AMSTERDAM - Met een Engelse term worden de problemen aange duid die gepaard gaan met het overschrijden van veel tijdzones: jet lag. De merkwaardige kwaal doet zich alleen voor als die tijdzo nes snel worden gepasseerd, met het vliegtuig dus. Iedereen die wel eens een verre reis heeft gemaakt, bijvoorbeeld naar familie in Cana da of Australië, kent het verschijn sel: doodmoe zijn, maar met geen mogelijkheid de slaap kunnen vat ten. Vooral mensen die vaak lange reizen maken, hebben zo hun eigen maniertjes om de problemen de baas te worden of er in elk geval zo weinig mogelijk last van te hebben. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger, ging een tijd voor een bespreking in Europa of Azic, elke dag een beetje vroeger naar bed en stond ook later op. Dat deed hij net zolang tot hij het tijdverschil met dat land nog vóór zijn vertrek had overwon nen. Maar dat zal hem niet altijd gelukt zijn want met een volle agenda is dat toch vrij moeilijk vol te houden. Onze eigen minister van buitenlandse zaken. Van den Broek, zegt weinig last van jet lag te hebben omdat zijn lichaam vrij veel kan hebben. ..Gelukkig maar, want vaak heb ik kort na aankomst al weer een vergadering. Wat ik wel doe als ik in het vliegtuig stap, is direct mijn horloge verzetten naar de tijd van het land waar ik heen ga. Dan kun je al min of meer aan het idee wennen. Natuurlijk probeer ik wel elk vrij moment te benut ten om even te slapen. Hetzij in het vliegtuig, hetzij in de hotelkamer. Maar verder spaar ik als het ware alle ver moeidheid op tot de vrije weekeinden. Dan slaap ik ontzettend veel". De opvallendste methode had waar schijnlijk dc voormalige Amerikaanse president Johnson. Die trok zich van niets en niemand wat aan. Als hij in Eu ropa was, ontbijtte hij om een uur 's middags (zes uur tijdverschil), zijn lunch at hij om zeven uur 's avonds en het diner nuttigde hij om twee uur 's nachts. Ook de besprekingen voerde hij, waar ook ter wereld, op de Washing- tonse tijd. Maar ja, dat kun je je alleen veroorloven als je president van de Ver enigde Staten bent. Jet lag kan voor de vakantieganger ver velend zijn; voor de zakenman kan het rampzalig zijn. Van hem wordt vaak verwacht dat hij onmiddellijk na aan komst besprekingen begint. Maar hij merkt vaak niet dat hij dermate moe is dat het in feite onverantwoordelijk is te onderhandelen over een belangrijke zaak. Het lijdt geen twijfel dat bespre kingen mislukt zijn door jet lag. Zo moet het bijvoorbeeld niet uitgesloten worden geacht dat de topconferentie tus sen Gorbatsjov en Reagan midden okto ber in Reykjavik, is mislukt omdat bei den vrij kort na aankomst al begonnen te onderhandelen. Wanneer de twee we reldleiders een week de tijd hadden ge nomen om aan het tijdverschil te wen nen was er misschien een heel wat beter resultaat uit de bus gekomen. Klok Wat is nu precies jet lag? Jet is het En gelse woord voor straalvliegtuig, lag be tekent achterblijven. Het begrip jet lag is, zo moge duidelijk zijn, dus in het straaltijdperk ontstaan. Door het snel passeren van de tijdzones raken mens en dier het plaatsbesef, tijdsbesef en het ge voel van ..welzijn" volkomen kwijt. Wie net uit Nederland komt, wil in de Vere nigde Staten naar bed op een moment dat het daar nog volop dag is. In het Verre Oosten wil hij pas naar bed als het daar al uren nacht is. De biologische klok is knap in de war; elke lichaamscel reageert nog een aantal dagen precies volgens het oude Nederlandse tijdsche ma. Dat kan een andere hartslag tot ge volg hebben, diarree, een verminderd ge zichtsvermogen, minder energie, pijn tjes, een slechter werkend geheugen, een trager reactievermogen, gebrek aan con centratie. Een mens kan zich er voor korte of langere tijd tegen verzetten, maar er aan wennen doet hij nooit. Bo vendien kan het wel vijf tot tien dagen duren voordat hij is hersteld van het tijdverschil. Over de hele wereld is de afgelopen ja ren uitgebreid onderzoek gedaan naar het ontstaan en vooral ook het voorko men van jet lag. In Nederland is dat bij voorbeeld de KLM. Dat moet natuurlijk ook wel, want haar vliegend personeel heeft er dagelijks mee te maken en jet lag zou van invloed kunnen zijn op hun werk. De KLM besteedt echter als een van de weinige luchtvaartmaatschappij en ook aandacht aan jet lag ten behoeve van haar passagiers. KLM-arts drs. Hans Oudshoorn: „Ik denk dat jet lag vaak wordt onderschat. Veel mensen weten niet eens dat het be staat, weten niet wat het inhoudt en wat de verschijnselen zijn. Vooral de versto ring van het waak-slaapritme is hinder lijk. Dat is in feite het ergste". Het her stel daarvan verloopt bij de mensen die een reis naar het westen hebben gemaakt in het algemeen overigens veel sneller dan bij degenen die oostwaarts vlogen. „De leeftijd", aldus dokter Oudshoorn, „maakt daarbij weinig uit, evenmin het verschil tussen mannen en vrouwen. Wel is er een verschil tussen mensen die een zeer geregeld leven leiden en door de klok laten bepalen of ze moeten gaan slapen of opstaan. Die hebben het veel moeilijker dan degenen die een onregel matig bestaan leiden". In haar pogingen het de passagiers wat gemakkelijker te maken heeft de KLM enkele jaren gele den een boekje uitgegeven voor vaste klanten, die veel reizen. Daarin wordt een zogenaamd „drie-stappendieet" aan bevolen; een advies over wat zij wel en niet zouden moeten eten in de dagen voor en na de vlucht. „Ach", geeft dok ter Oudshoorn openlijk toe, „de basisge dachte van dat boekje is natuurlijk aar dig. het helpt -ook allemaal wel, maar vrijwel niemand komt er aan toe zo'n dieet te volgen". Toch zijn er wel algemene adviezen uit te halen, is zijn overtuiging. „Eigenlijk zou je voor het vertrek een eiwitrijk ont bijt moeten nemen. Dat activeert het li chaam, waardoor je langer wakker kunt blijven, 's Avonds moet je dan een di ner nemen dat rijk is aan koolhydraten. De wereld is verdeeld in vier entwintig zones, waarin de tijd steeds een uur verschilt. Bovendien loopt er een denkbeeldige verticale lijn vanaf een punt tussen het ui terste westen van Alaska en het oostelijke puntje van Si berië: de datum-tijdgrens. Door het overschrijden van die lijn kan het gebeuren dat je 's avonds om tien uur uit Tokio vertrekt en dezelfde dag om tien uur 's ochtends - na ruim zeven uur vlie gen - in Alaska aankomt. Een vlucht van Alaska naar Tokio is een al even gekke ervaring: als je rond het mid daguur op het vliegtuig stapt, komt je (wederom na zeven uur vliegen) tegen het eind van de volgende middag in Japan aan. Kortgeleden ging het CDA-kamerlid Weijers op studiereis naar Amerika. Een van onze verslaggeefsters begeleidde hem op zijn tocht die tot doel had meer te vernemen over de arbeidsmarkt en de sociale voorzieningen in de Vere nigde Staten. In een serie verhalen doet zij verslag van haar bevindingen. ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 Dr. Oudshoorn van de KLM: „Jet lag wordt vaak onderschat. Er zijn trouwens veel mensen die helemaal niet weten wat het is". Dat zorgt voor slaap. Bij de KLM zijn we erover bezig om de maaltijden aan die wetenschap aan te passen, maar in voering ervan heeft nogal wat voeten in aarde". Ook beweging is bijzonder effectief tegen de vermoeidheid die ontstaat door een urenlange zit in een vliegtuigstoel. Dok ter Oudshoorn: „Wie kans ziet wat be weging te krijgen tijdens de vlucht, komt betrekkelijk fit aan. Eigenlijk zouden we een soort fitness-programma moeten bieden voor de lange vluchten met veel tijdverschil. Maar waar? Elke vierkante meter kost geld en ik zie het nog niet di rect gebeuren dat iedereen in het gang pad kniebuigingen gaat maken". Medicijn Toch lijkt de tijd niet meer ver weg, dat er iels tegen jet lag kan worden onderno men. Aan de universiteit in het Britse Surrey wordt hard gewerkt aan een „me dicijn" dal de verschijnselen op chemi sche wijze moet uitschakelen of sterk verminderen. Het hormoon melatonine, zo heeft men ontdekt, heeft grote in vloed op het slaap- en waakritme van luchtreizigers. Tijdens een proef, waar aan zeventien mensen meededen, bleek dat degenen die een dosis van dit hor moon hadden ingenomen, veel minder last hadden van jet lag dan degenen die dat niet naar binnen hadden gekregen omdat ze nep-pilletjes hadden ingeno men. „Ik denk dat we op dit moment nog maar een heel klein deel van de moge lijkheden van melatonine kennen", al dus professor Vincent Marks van de uni versiteit van Surrey. „Maar het belang rijkste is dat het werkt; ook al zou het onverstandig zijn het nu al op de markt te brengen, want daarvoor moeten we eerst veel meer weten over de juiste do sering. Toch geloof ik dat het niet lang meer duurt voor we jet lag op chemische weg kunnen beïnvloeden', zo zegt hij hoopvol. Voor duizenden vakantiegan gers, maar vooral zakenlieden over de hele wereld zou dat een zegen zijn. HENDRI BELTMAN DETROIT - Directeur Richard Simmons van de „Michigan Em ployment Security Commission", een heel groot arbeidsbureau, is zeer vereerd dat een Nederlandse parlementariër, „the honourable mr. Steef Weijers", een bezoek brengt aan zijn organisatie in De troit. Hoewel hij de ontvangst van buitenlandse gasten meestal aan zijn staf overlaat, maakt hij dit keer een uitzondering en zet hij zelf de werkloosheidsproblematiek van de staat Michigan uiteen. Michigan lijkt qua economische situa tie een beetje op Nederland. Ook daar sinds zes jaar een leger werklozen, maar de situatie verbetert zich aan zienlijk sneller dan bij ons. Vooral door de sterke inkrimping van de auto-industrie was in 1980 vijfendertig procent van de beroepsbevolking in de staat Michigan werkloos. Maar door tal van maatregelen wist men dit per centage terug te dringen naar het hui dige niveau van negen procent, het geen gelijk staat aan zo'n vierhonderd duizend werkzoekenden. Duidelijk ja loers op deze overwinning (in Neder land is het werkloosheidspercentage nu vijftien procent) vist het CDA-ka merlid Weijers naar het geheim van Detroit. Van de vierhonderdduizend werklo zen volgen er nu tachtigduizend aller lei scholingsprogramma's. Maar direc teur Simmons van het centrale ar beidsbureau in Michigan vindt dit aantal nog altijd te weinig. Het ont breekt de organisatie echter aan vol doende financiële armslag om meer werklozen in scholingsprogramma's op te nemen. In 1984 lukte het ruim 85.000 mensen direct aan werk te hel pen en 23.000 via advisering. Maar Reagan zette behoorlijk het mes in- de scholingsactiviteiten: bijkantoren moesten sluiten, het personeelsbestand werd gehalveerd. De arbeidsbemiddeling noemt Sim mons desondanks redelijk succesvol. Er is een direct contact met de werkge vers. Zij worden benaderd met de vraag welke banen er op dat moment vacant zijn en hoe zij de werkgelegen heidsontwikkeling op de wat langere termijn inschatten. Op deze gegevens worden opleidingen en cursussen afge stemd. Velen werklozen zijn afkomstig uit de autobranche en beschikken over deskundigheid waar geen vraag naar is. Dus worden zij opgeleid voor de nieuwe beroepen. „Als we de mensen nu niet omscholen en bijscholen dan zullen we in 1990 getrainde mensen van elders moeten invoeren", zegt Simmons. Ook hier kent men dus het probleem dat vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd. Daarbij spelen ook praktische problemen een rol. Er zijn nogal wat bedrijven uit het cen trum van Detroit verhuisd naar indus trieparken in de voorsteden. Veel on dernemingen staan daar te springen om personeel. Maar de staat beschikt nauwelijks over openbaar vervoer, zo dat werklozen niet op de werkplek kunnen komen omdat ze te arm zijn om voor eigen vervoer te zorgen. Scholing Eén van de scholingsmogelijkheden vormen de „Private Industry Coun cils" (PIC's). Deze bieden program ma's die op de lokale situatie zijn toe gesneden. Doel: (bij)scholing en het vinden van banen voor werklozen uit achterstandsgroepen. De PIC's zijn het gemeenschappelijk geesteskind van overheid en werkgevers. De vakbewe ging staat hierbij wat buitenspel en is daarom weinig te spreken over het po sitieve effect van de programma's. Als we Mark Levinson, beleidsmede werker van de UAW (de Amerikaanse Industriebond) mogen geloven wordt er meer geschoold dan er banen voor handen zijn. Het gaat de Amerikaanse vakbeweging primair om het creëren en het behoud van werkgelegenheid. En omdat men weinig verwacht van de scholingsprogramma's van de over heid ziet de UAW zich gedwongen zelf voor scholing te zorgen. Zo is in een aantal cao's bedongen dat er maande lijks een bepaald bedrag per werkne mer in een scholingsfonds gaat. Een derde van het fonds wordt betaald door de werkgever, twee derde door de werknemer. Levinson: „Noodgedwon gen hebben we hierover met de werk gevers moeten onderhandelen. Geluk kig met succes. Maar we blijven zeg gen dat scholing primair de verant woordelijkheid van de overheid is. Als het dan ook maar op de goede manier gebeurt". Het is niet vreemd dat behoud van werkgelegenheid voor de Amerikanen belangrijker is dan andere arbeids voorwaarden. Het niet hebben van een baan is immers in de VS geen lol letje. De ww-uitkering bedraagt in het allergunstigste geval de helft van het oude salaris en dat geld wordt slechts gedurende een half jaar uitgekeerd. Bovendien valt men bij werkloosheid uit het ziekenfonds, hetgeen de volks gezondheid bepaald niet ten goede komt. Een werkloze kan geen dure particuliere verzekering betalen, dus de meesten verzekeren zich maar half of helemaal niet en durven dus ook nauwelijks naar een dokter. In een enkel geval kent men boven wettelijke uitkeringen. Een voorbeeld: moet een onderdeel van General Mo tors twaalf weken dicht bij gebrek aan orders, dan betaalt de werkgever gedu rende die periode negentig procent van het loon door. Een dergelijke rege ling is echter maar in vijf procent van de cao's opgenomen. Er bestaan overi gens maar weinig cao's: de vakbewe ging heeft slechts in dertig procent van de bedrijven een collectieve arbeids overeenkomst kunnen bedingen. Ont slagbescherming kent men in de Vere nigde Staten nauwelijks. Het systeem van-„hire and fire" (aannemen en naar believen weer ontslaan) heeft de overhand. Een opzegtermijn van de kant van de werkgever beslaat ten hoogste twee weken. De Nederlandse vakbeweging heeft zo zijn eigen problemen. De FNV mag zich dan zorgen maken over het leden verlies, maar het kan altijd nog erger. De Amerikaanse vakcentrales kampen met een fors teruglopend ledenaantal dat heel wat sneller gaat dan bij ons. Sinds 1955 is de organisatiegraad in Amerika gedaald van 35 procent tot 19 procent op dit moment. Het voeren van een verloren strijd, noemt Levin son het bijna berustend. Ik had mij weer eens een verkeerde voor stelling van zaken gevormd. Mensen in Chicago zouden mij meenemen naar een „club" waarin de blues werd gespeeld en gezongen. Ik dacht een net pand in een wat uitbundige uitgaanswijk te betreden, maar m plaats daarvan werd ik meege voerd naar de zelfkant van de stad. Want, zo zeiden mijn begeleiders, de blues past niet in een sjieke omgeving. De blues is het exclusieve eigendom van de zwarte mens. En wie dus op zoek gaat naar de blues, wordt geacht de moed te hebben zich naar de uitzichtloze stadsde len te begeven waar die nog altijd zwaar ten achter gestelde zwarte mens leeft en woont. We gingen een kroeg binnen. Er zalen enkele zwarte mannen aan de tapkast die ons uitbundig groetten. Op een vlon dertje langs de deur naar het urinoir speelden drie zwarte muzikanten. Het bleken virtuozen te zijn. Ik bestelde een glas bier en nam me voor enkele uren onbekommerd naar hun muziek te luis teren. Maar ook nu weer maakte ik mij een verkeerde voorstelling van zaken. Want de echte blues moest nog komen. Dat gebeurde op het moment dat een van de muzikanten - een magere jongeman met een geruite klep muts op - een zeke re Jerry naar het vlondertje riep. Jerry bleek aan de tapkast te zitten. Hij maak te eerst bezwaren, liep vervolgens met wiegende tred naar het podium, wimpel de het aanmoedigende applaus af, maar greep tenslotte een microfoon en ging op net vlondertje staan. Jerry was een be jaarde man. Hij droeg een oud kostuum dat hem vele maten te groot was. Zijn gulp stond open. In plaats van veters had hij touwtjes in zijn schoenen geregen. Toen Jerry begon te zingen, gebeurde het wonder dal alleen de blues kan verrich ten. Een zinderende opgewondenheid maakte zich van de kroeg meester. Jerry stond wijdbeens voor ons en maakte met zijn linkerhand prachtige gebaren in het licht van een overjarig schijnwerpertje. Met zijn lippen beroerde hij de micro foon. Hij had een schorre, maar toch krachtige en buitengewoon trefzekere stem met een eigenaardige en hoogst dramatische trilling erin. En die stem droeg jaren van verdriet en mislukking, van opstandigheid en berusting, maar ook van kinderlijk plezier de kroeg bin nen. Jerry kreunde en klaagde. Hij maakte grapjes over zijn zwaarlijvige echtvriendin en zijn wondermooie buur meisje dat elke morgen, balancerend op zilveren schoentjes met naaldhakken, ae buurt uit liep en Jerrv elke keer herinner de aan het beste deel van zijn jeugd. Lie ve hemel, wal zou hij het graag met dat buurmeisje aanleggen. Maar zijn gebit was slecht, zong hij. En hij werd oud en ziek. zong hij. En eigenlijk was hij met de beste en mooiste vrouw van de wereld getrouwd, zong hij. En die vrouw had hij - lang geleden - een gouden toekomst, een kast vol glitterjurken en zijden on dergoed, tien zwarte kindertjes en blij vend geluk beloofd, zong hij. Nee, het was er niet van gekomen, en ze woonden nog steeds in datzelfde, lekkende huis, waaruit de tien kindertjes inmiddels wa ren weggevlucht en waar je soms naar het geluk moest zoeken in rommelige la den, in krakende kasten, op hel platje van het dak. in de vuilnisemmer, in de goot. En dan was het nog lang niet zeker dat je het vond, zong Jerry. Toen hij ons aldus deelgenoot had ge maakt van zijn illusies, haalde hij een piepkleine mondharmonica uit zijn broekzak en begon hij eindeloos mooi en dun en ijl te spelen, waarna het geluk zich zichtbaar over hem ontfermde. Hij glom van het zweet. En elke keer als de man achter de schijnwerper een felrode stralenbundel genadeloos op Jerry's wijd openstaande gulp richtte, begonnen de zwarte mannen aan de tapkast te jui chen. Het was diep in de nacht toen we de kroeg verlieten. Op de straathoeken ston den jongelui gein te trappen. Een politie man riep iets door zijn walkie-talkie. Een mollig meisje met een wijdopen jurk. stond kou te vatten op de stoep. Ze beloofde me de mooiste nacht van mijn leven, maar ik liep geschrokken mijn kennissen achterna. Alles zong nog steeds in mij toen we te rugreden naar de betere, de welvarende kant van de nacht. En het is sindsdien ei genlijk niet meer opgehouden met zin gen. Het duurt maar en het duurt maarJO WIJNEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22