flnali „Na ons komen de jakhalzen en de hyena's" NIET ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 ten liet de professor in het gezondheids recht Leencn. geen tegenstander van abortus overigens, weten dat hij zich ook niet helemaal gemakkelijk voelde, maar ook hij kon niet precies uitleggen waarom. Misschien dat het selectieve karakter van deze abortus - die wel. maar deze niet - veel mensen dat onge makkelijke gevoel gaf; maar ook dat ar gument houdt, als je geen tegenstander van abortus bent en dan doorredeneert, geen stand. Wie bepaalt de ethische grenzen? Vroeger deed de kerk dat, maar de invloed van de kerk is getaand. De wet dan? Die verandert met de opvattin gen van wat wel en niet mag en is bo vendien rekbaar als elastiek: abortus mocht niet. maar werd jarenlang toch ongestraft uitgevoerd; euthanasie is nog steeds bij wet verboden en de dagelijkse praktijk is bekend. Nu oude en ver trouwde waarden zijn weggevallen, wordt meer en meer van de ethicus hel verlossende woord verwacht. Dat is een man of vrouw, meestal een theoloog of filosoof, die speciaal heeft doorgeleerd in het verschil tussen goed en kwaad. Het gekke is, dat je er nauwelijks achter kunt komen wat dat vak precies voor stelt. De welvoorziene afdeling genees kunde van de academische boekhandel in mijn academische woonplaats, had precies twee dunne boekjes over medi sche ethiek in voorraad. Beide waren na genoeg onleesbaar. Terwijl iedereen, art sen en leken, de mond vol heeft over medische ethiek, schijnt niemand er iets over te willen lezen. In een filosofisch standaardwerk als Passmore's „A hun dred years of philosophy" komt het woord ethiek niet een keer voor. Sla je er andere filosofische handboeken op na, dan blijkt alras dat ethiek het rommel hok is van de filosofie. En filosofie, zei Bradley, is het verzinnen van slechte re denen voor wat je bij voorbaat toch al gelooft. Eigenlijk kunnen ook ethici zelf alleen maar vertellen wat ethiek niet is. Kort weg: de ethiek levert geen absolute maat lat waaraan je goed of kwaad kunt afine ten. Sterker nog. Ethici kunnen vanuit hun vak niet eens redenen aanvoeren waarom we elkaar niet de hersens mo gen inslaan Dat is slecht, dat begrijpen ze ook wel, maar dat kunnen ze niet. Professor van Asperen: ...Alle vragen over goed en kwaad zijn blijven bestaan en de antwoorden zijn zo talrijk en te genstrijdig dat vele ethici in deze eeuw alleen nog durven antwoorden dat alles wat over goed en kwaad gezegd kan worden relatief is". Wat de ethiek wèl kan. Prof. Luijk: ..De rol van de ethicus is de morele knelpunten zo nauwkeurig mogelijk boven de tafel te krijgen". De ethiek kan ons dus nooit van de plicht ontslaan zelf na te denken, ethici zijn niet de nieuwe dominees en pas toors van de goddeloze samenleving. Neem prof. dr. H. Dupuis, hoogleraar in de medische ethiek aan de universiteit van Leiden. Ze is intelligent, praat hel der en is verstandig. Heeft men voor een praatprogramma of een kranteartikel de mening van een ethicus nodig, dan staat ze bovenaan de lijst. Over ethische za ken heeft ze verstandige dingen te zeg gen, maar als ze een uitspraak doet over wat wel en niet mag, dan spreekt niet de ethische wetenschap, maar - om die uit drukking te gebruiken - de mens achter de ethicus. Zou je de katholieke prof. Sporken voor het artikel vragen, (ook verstandig, ook intelligent en bovendien uiterst bescheiden), dan zou je een hele andere mening horen. Ethici weten dat. Ze weten dat ze uiteindelijk voor de ei gen parochie preken, maar of de paro chie dat ook weet is de vraag. PALERMO - Een moeder: „De beste advocaten van de stad verdedigen de maffia in het grote proces. Maar ik heb geen advocaat kunnen vinden voor mijn eis tot schadevergoeding voor de moord op mijn zoon". Een onderzoeker: ,,lk heb me zelf in de bankwereld moeten verdiepen omdat geen enkele professor van de universiteit me wilde helpen met een studie naar de wijze waarop de maffia zijn geld belegt". Palermo. Op het eerste gezicht een stad zoals alle andere. Vriendelijke mensen, druk winkelend en pratend. Sirenegehuil van zwaar bewapende escortes, die een rechter of hoge politieman naar het an dere einde van de stad loodsen, wordt nauwelijks nog gehoord. Palermo heeft geleerd met de maffia te leven en zich aan te passen. Bij moorden in de straten en op de pleinen van het propvolle cen trum heeft nooit iemand wat gezien. Niets horen, niets zien, dat is het motto. Vooral de laatste vijf jaar stroomt het bloed in Palermo rijkelijk. Het grote geld - an de heroïnehandel heeft de-paar spel regels die bij de „oude maffia" nog gol den in de prullenbak doen verdwijnen. In een roman van de grote Siciliaanse schrijver Guiseppe Tomasi di Lampedu- sa waarschuwt een maffioso van de oude stempel: „Wij zijn nog de luipaarden, de leeuwen; maar die ons op zullen volgen zijn de jakhalzen, de hyena's". Italic is er op een vakkundige manier in geslaagd het terrorisme van de Rode Bri gades uit te roeien. Met de maffia lukt dat echter niet. Carabinieri-generaal Al berto Dalla Chicsa, een formidabel poli tieman die de strijd tegen de Rode Bri gades met bravour had gewonnen, be loofde een even harde aanpak van de ge organiseerde misdaad toen hij in 1982 als prefect van politie naar Palermo kwam. Na drie maanden werd hij echter al vermoord. „Het terrorisme", zegt de onderzoeker Umberto Santino, „was iets tijdelijks en had weinig steun. Maar de maffia is een sociale en economische macht met sterke wortels in de Siciliaan se geschiedenis". De maffia is ontstaan op het Siciliaanse platteland waar de grote landheren de dienst uitmaakten. Een centraal gezag, een staat, was er niet. De landadel re geerde met behulp van krachtpatsers, vrijbuiters en beulsknechten: de „brave- ria". Soms kreeg een van hen zoveel in vloed dal hij op zijn beurt de landadel weer terroriseerde. Deze „braveria" kon den zich op Sicilië handhaven omdat het eiland nooit een krachtig centraal gezag heeft gekend. De feodale verhoudingen met hun lokale grootheden bleven. De staat bleef altijd iets vreemds en vijan digs. Onherkenbaar Op 16 juli 1984 begint Tommaso Bus- cctta te praten. De man wiens gezicht de beste plastische chirurgen van Brazilië onherkenbaar hebben gemaakt, vertelt 45 dagen lang in een klein politie-kan- toortje in Rome alles wat hij over de maffia weet. En dat is veel. Buscetta is een wandelende maffia-encyclopedie. Hij praat omdat hij verloren heeft. De „familie" waarvan hij ëen zeer promi nent lid is. heeft in de grote maffia-oor log het onderspit gedolven. Omdat Bus cetta ongrijpbaar in Zuid-Amerika zit, waar hij zo succesvol is in de drugshan del tussen Europa en Amerika dat hij de bijnaam „Baas van twee werelden" ver werft, moeten zijn familieleden, er aan geloven. Zijn zoontjes Antonino en Be nedetto worden vermoord. Zijn zwager wordt doodgeschoten in zijn pizzeria in Palermo samen met twee klanten, zijn mfnr^rwp 1VIJLvtov liJLv 1 HlJbK rfsta at KuShJ Jl X U. JL Voor het eerst in de geschiedenis staan meer dan 250 bazen en killers van de maffia in Palermo in een groot proces voor de rechter. Na de geruchtmakende onthullingen van Tommaso Buscetta, die als eerste grote maffia-baas uit de school klapte, heeft de justitie de misdaadorganisatie een harde slag toe kunnen brengen. Maar de macht van de maffia is ongebroken. De moordpartijen, de handel in wapens en heroïne, alles gaat gewoon door. Ook vanachter de tralies blijven de maffiabazen de touwtjes strak in handen houden. Meer dan tachtig procent van alle ondernemers in Palermo betaalt maandelijks een bedrag aan de maffia voor „bescherming". Wie niet over de brug komt ziet in het gunstigste geval zijn winkelpui weggeslagen door een bom, maar hij kan ook sterven in een kogelregen. Het geweld van de maffia heeft in een provinciestad als Catania op Sicilië alleen dit jaar al bijna negentig doden geëist. In Reggio di Calabria, dat half zo groot is, eenzelfde aantal. „Dit eiland kan straks alleen nog door een militaire regering bestuurd worden", zo waarschuwt president Nicolosi van het Siciliaanse deelstaatbestuur. Onze correspondent in Rome reisde naar Palermo, de hoofdstad van de maffia. Bericht vanuit een geterroriseerde stad. Dat is nu anders. Dokters kunnen meer, ze kunnen zelfs veel meer dan mag. Maar waar precies de grens ligt tussen wat medisch kan en wat ethisch mag, weet onderhand niemand meer te vertel len. Een beroemd grensgeval. In Leiden werd een vrouw, na een hormoonbehan deling om de vruchtbaarheid op te wek ken, zwanger van een vijfling. Nadat zij liet weten dat ze zoveel kinderen niet aankon, en het paar om een abortus vroeg, stelde de gynaecoloog voor om twee van de vijf kinderen te behouden. Zo gebeurde: drie van de vijf werden se lectief geaborteerd. Ethisch gesproken toelaatbaar: abortus op sociale indicatie (dus om niet-medische redenen) mag in Nederland, en als het op een mag, waar om niet op drie? Toch voelde de pers onmiddellijk aan dat deze abortus anders was dan andere, want elke krant zette in juni het verhaal royaal op de voorpagina. Maar waarom anders dan anderen? In een van de kran- Verdriet, maar ook berusting, spreken uit de ge zichten van de drie vrouwen bij het lijk van Bene detto Gr ado. Hij werd in november 1983 bij zijn huis neergeschoten, net toen hij een om metje wilde ma ken. Ruim een jaar eerder werd zijn zoon ver moord. (Foto: Franco Zecchin van de foto's van Zecchin en Battaglia is in Nederlandse kranten niet af te druk ken. Het afgesneden hoofd van een he- roïnekoerier op de voorbank van een auto, een hoofd waarvan het gezicht met de verwoestende „lupara" is weggescho ten. De „lupara". een favoriet wapen van de maffia, is een jachtgeweer waar van de dubbele loop is afgezaagd. Voor aanslagen op vooraanstaande personen is echter de snelschietendc Russische Kalasjnikof gereserveerd. Politiek Onderzoeker Umberto Santino plaatst grote vraagtekens bij de rol van Buscet ta. „Hij wekt de indruk alsof zijn oude maffia goed was en de nieuwe van Leg- gio slecht. Maar gemoord en wreedhe den begaan hebben ze vroeger ook. Toen werden er ook kinderen vermoord. Bus cetta gebruikt gewoon de justitie om zijn tegenstanders te treffen". De openhartige Buscetta blijft over één ding hardnekkig zwijgen Hij laat niets los over de nauwe banden tussen de maffia en delen van de politiek. De maf fia is fel tegen de staal, maar tegelijker tijd gebruikt de misdaadorganisatie de staat ook. Bijvoorbeeld om lucratieve bouwopdrachten in de wacht te slepen. Van de andere kant zijn er ook politici die de maffia gebruiken om hun doel stellingen te bereiken. Het zijn twee cir cuits die elkaar gedeeltelijk overlappen. Werden bijvoorbeeld vooraanstaande politici als Mattarclla en Reinè (chris ten-democraten) en La Torre (commu nist) mede in opdracht van politieke te genstanders door de maffia uit de weg geruimd? Het zou zeer interessant zijn daar van Buscetta iets over te horen. Feit is dat een Siciliaanse christen-demo craat als Salvo Lima. lid van het Euro pees Parlement, maffiabazen thuis op bezoek had. Lima's naam en die van an deren komt tientallen keren voor in de stukken van het maffiaproces. Oud-bur gemeester Vito Ciancimino van Paler mo. eveneens een christen-democraat, moet zelfs terecht staan. Leggio's Corleo- nesi hadden hem volkomen in de hand. Alle Siciliaanse politici die in opspraak zijn gekomen vanwege banden met de maffia behoren tot de christen-democra tische DC. Allen ook gelden als volgelin gen van Giulio Andreotti, minister van buitenlandse zaken en waarschijnlijk volgend jaar minister-president. Dalla Chiesa, de vermoorde politicchef. no teerde in zijn dagboek dat Andreotti „wit wegtrok" toen hij hem zei dat hij niet zou aarzelen ook zijn mannen in Si cilië aan te pakken. Volgens Dalla Chie sa zaten ze „tot hun nek in de maffia". Toen rechtcr-commissaris bleef vragen naar de banden tussen maffia en poli tiek, antwoordde Buscetta na lange tijd: „Laten we dan eerst even vaststellen wie van ons het eerst sterft; u of ik". GERARD KESSELS. Vroeger hadden dokters het gemakkelijk. Ze konden niks. En omdat ze niks konden, was de medische ethiek in een paar regeltjes samen te vatten. Zolang de arts zich inspande voor het welzijn van zijn patiënt, geen dodelijk middel voorschreef noch abortus opwekte, en, niet te vergeten, geen patiënten van zijn collega's afpikte, kwam hij medisch-ethisch niet gauw in moeilijkheden. J. Paalman broer Vincenzo en diens zoon worden neergemaaid. Ook een neef moet ster ven. Buscetta, geknakt, beroofd van zijn machtsbasis in Palermo, heeft nog maar één wapen om zijn tegenstanders te tref fen: zijn formidabele kennis van de we reld van de maffia. Het woord maffia wordt door leden van de misdaadorganisatie nooit gebruikt. Zij spreken uitsluitend over „Cosa No stra", onze zaak. Leden van „Cosa No stra" zijn „Uomini d'Onore", mannen van eer. Allen behoren tot een van de vele „families" die Palermo en de rest van Sicilië onder zich hebben opgedeeld. De grenzen tussen de families liggen normaal gesproken exact vast. Elke fa milie is heer en meester in zijn eigen ge bied en leden van andere families mo gen er alleen met uitdrukkelijke toestem ming van het familiehoofd, de „capo fa- miglia", actic'f zijn. Een „man van eer" blijft altijd lid van zijn oorspronkelijke familie, ook al verhuist hij naar het ge bied van een andere. Zelfs wanneer hij in Canada of Amerika gaat wonen, wat veel gebeurd is, dan nog moet hij de be velen van zijn „capo" in Palermo blin delings opvolgen. Eruit stappen kan niet. Iedereen blijft lid tot aan zijn dood. De hoofden van de families in Palermo heb ben allen zitting in de „Commissie". Daar worden de grote lijnen uitgestip peld en de besluiten genomen voor moorden op belangrijke personen. Waarde Als een nieuweling wordt aangeworven moet die eerst zijn waarde bewijzen. Zo moest Tommaso Buscetta enkele moor den plegen om een toegangskaartje tot Cosa Nostra te verwerven. Alleen dege nen die het „zuivere gezicht" van de maffia vertegenwoordigen, ondernemers, advocaten, politici wellicht, hoeven geen misdaden te plegen om toegelaten te worden. In de ritus waarmee de nieuwe ling „man van eer" wordt, legt hij de eed af op de familie. Daarin is sprake van „bescherming van de zwakken", van on voorwaardelijke gehoorzaamheid en van absoluut stilzwijgen naar buiten over Cosa Nostra. Als ergens spreken zilver en zwijgen goud is dan wel bij de maffia. Wanneer er al gepraat wordt dan gebeurt dat vaak in een speciale code die voor een buitenstaander volkomen onbegrij pelijk is. Maar ook zonder woorden, met een paar nauwelijks zichtbare bewegin gen van handen en ogen, kunnen maffio si elkaar boodschappen doorgeven, zo is in de gevangenis van Palermo gebleken. Het contact tussen twee leden van Cosa Nostra die elkaar nog nooit ontmoet hebben wordt altijd gelegd door een der de, die beiden als „man van eer" ken nen. Deze geslotenheid van de maffiawe reld heeft het voor justitie altijd uiterst moeilijk gemaakt er greep op te krijgen. Corleonesi De opkomst van de „Corleonesi", aan het begin van de jaren tachtig, legt een bom onder het tere evenwicht tussen de maffiafamilies uit Palermo. Luciano Leggio. de arrogante en wrede baas van deze familie, afkomstig uit het dorpje Corleonc bij Palermo, doet ongehoorde dingen. Hij vermoordt zijn „capo fami- glia" om zelf aan het hoofd van de Cor leonesi te komen. De ongeschreven regel dat geen magistraten worden vermoord, lapt hij aan zijn laars. Een kwaal aan de urinewegen, die hem het lopen belet, weerhoudt hem er niet van in 1971 offi cier van justitie Pietro Scaglione vanuit een auto onder vuur te nemen. Voortaan wordt het spel zonder regels gespeeld. De laatste remmen gaan los als de tradi tionele sigarettensmokkel plaats maakt voor de oneindig veel lucratievere heroï ne- en wapenhandel. Alleen al in Paler mo zijn vijf laboratoria waar op basis van morfine uit het Verre Oosten dage lijks kilo's zuivere heroïne gemaakt wor den. Het tijdperk van de „hyena's en jakhalzen" is aangebroken. Waren voorheen alle families gelijk, de Corleonesi willen de hegemonie over heel Palermo. Er breekt een gruwelijke maffia-oorlog uit. Franco Zecchin en Le- tizia Battaglia, de beste persfotografen van Palermo, hebben de strijd zwart op wit vastgelegd. Franco Zecchin: „In die tijd kostte een mensenleven maar enkele honderden guldens. Een kapper, dié overdag keurig stond te knippen, ging 's avonds naar een huis waar een pistool en zijn geld op hem lagen te wachten. Hij kreeg te horen wie hij moest ver moorden en waar het slachtoffer zich be vond. Als hij zijn karwei volbracht had. bracht hij zijn pistool terug. Ik denk trouwens dat de prijs van een mensenle ven sindsdien nauwelijks gestegen is". Het werk van het tweetal is niet onge vaarlijk. Beiden zijn bekend als de foto grafen van het maffiageweld en al meer malen bedreigd. Letizia Battaglia: „Sinds een tijd worden we een beetje buitenge sloten. We krijgen geen uitnodigingen meer voor party's". Bij de begrafenis van een maffioso, niet zo lang geleden, werd Franco Zecchin bijna aangevlogen door een nicht van de dode. Een deel Luciano Leggio, de arrogante killer en baas van de Corleonesi. Hoewel hij al twaalf jaar in de gevangenis zit, regeert hij zijn familie" nog met ijzeren hand. (Foto: Letizia Battaglia).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21