Plannen voor nieuw stadhuis H finale ,..WÊÊÊIÊ 'foidóaOowumt' DEN HAAG - Den Haag heeft - voor het eerst in haar geschiede nis - een progressief gemeentebe stuur. En dat zal in de residentie niet onopgemerkt blijven. Want nieuwe bezems vegen schoon en progressieve mensen staan bekend om hun vernieuwingsdrang. Het gemeentebestuur heeft dan ook grootse plannen om in de stad ver anderingen aan te brengen. Al thans, als dat wat er met de plan nen rond het stadhuis gebeurt, daarvoor maatgevend is. Tot begin van dit jaar wisten de Hage naars niet beter of het stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein zou wor den uitgebreid ten behoeve van veel ge meenteambtenaren die wegens ruimtege brek her en der in gehuurde panden in de stad zijn ondergebracht. De Rijswijk- se architect Ellerman had daarvoor een plan ontwikkeld, waarvoor de gemeente raad het groene licht had gegeven. In fe bruari werd zelfs al een feestelijke aanzet gegeven tot de bouw, en omstreeks deze tijd zou de eerste paal de grond zijn in gegaan. Ware het niet dat de raadsver kiezingen de politieke verhoudingen in Den Haag ingrijpend veranderden. De socialisten konden blijven zitten, maar de christen-democraten en liberalen in het college moesten wijken voor politici uit links-radicale kring. En het nieuwe college had er nog niet achter plaatsge nomen, of het plan-Ellerman ging van de bestuurstafel. Een stadhuis, zo stelde wethouder Duivesteijn van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing (die in fe bruari nog zijn steun Ellerman-plan had betuigd), hoort thuis in de binnenstad en het zou gecombineerd moeten worden met een centrale bibliotheek. Het oude stadhuis, zo luidde zijn voorstel verder, moest worden gesloopt en vervangen door woningen. Het maken van een ont werp daarvoor zou een kolfje naar de hand zijn van de Spaanse architect Ri- ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 cardo Bofill. Of de raadsleden hun ge dachten daar eens over wilden laten gaan. Dat wilden zij wel en er werd een ..denkpauze" ingelast. Ondertussen zette de wethouder projectontwikkelaars en architecten uit binnen- en buitenland aan het werk om iets schoons voor de gedachte lokatie op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt (op een steen worp afstand van het Binnenhof) te ont werpen. Kosten En vanmorgen was het dan zover: de ontwerpen voor het stadhuis aan het Spui en de circa duizend woningen aan het Monchyplein werden in het Haags De Haagse PvdA-wethouder van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing A. Duivesteijn is de man achter de stadhuisplannen. „Den Haag moet een stadhuis hebben dat in het hart van de stad staat. Als we deze kans niet hadden gegrepen, was er op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt een kantoor gekomen dat de hele buurt had verziekt. Nu hebben we de mogelijkheid Den Haag een levendig centrum te geven. Daarnaast krijgen we na afbraak van het huidige stadhuis in één klap een terrein waarop we zo'n duizend bijzondere woningen kunnen bouwen". Gemeentemuseum gepresenteerd en zijn daar tot en met 25 januari te aanschou wen. Alle Hagenaars mogen hun mening over de stadhuisplannen aan het ge meentebestuur kenbaar maken. Overi gens zonder dat zij de getallen kennen die op de prijskaartjes staan. Want bur gemeester, wethouders en projectontwik kelaars houden de mond stijf gesloten over de kosten „omdat die nog inzet zijn van onderhandelingen". Onderhandelin gen waarin harde noten moeten worden gekraakt, want alle plannen zijn zoals het er nu uitziet te luxueus op papier ge zet. Voor het stadhuis-bibliotheekcom plex heeft Den Haag in totaal 220 mil joen gulden beschikbaar. En naar ver luidt - want ondanks de zwijgzaamheid over de kosten, lekt er weieens iets uit - is elk plan in zijn eerste opzet ten minste tachtig miljoen gulden duurder dan was afgesproken. Want in de kosten moet bijvoorbeeld ook het uitkopen van de bedrijven Lummus (een ingenieursbu reau) en HulshofT (een meubelzaak) wor den meegerekend, die nog op de stad- huislokatie zijn gevestigd. Daarmee al leen is al een bedrag van veertig tot vijf tig miljoen gulden gemoeid. Mocht de gemeente echter tot een vergelijk komen met een van de uitvoerders en er dus een stadhuis worden gebouwd aan het Spui, dan kan de winnende projectont wikkelaar/bouwmaatschappij rekenen op nog enige aardige opdrachten. Zo mag hij de woningen van Bofill op het Mon chyplein bouwen en bovendien mag hij de elders in de stad gelegen kantoren van gemeentelijke afdelingen en dien sten (die overbodig worden) verbouwen of vervangen door nieuwbouw. Afhakers Aanvankelijk was de inleveringsdatum daarvoor bepaald op 15 oktober. Op verzoek van twee bekende Engelse archi tecten die ook waren uitgenodigd een ontwerp te maken. Norman Foster en James Stirling, werd echter twee keer uitstel gegeven. Voor hen bleek zelfs de inleveringsdatum van 1 december geen haalbare kaart. In oktober haakten ze daarom kort na elkaar af. Ook de projec tontwikkelaar MAB, die met Foster sa menwerkte, trok zich terug. Multi Vast goed, de projectontwikkelaar achter Stir ling, ging verder met de Nederlandse ar chitect Rem Koolhaas. De andere vier overblijvers zijn de architecten Boot, Jahn, Meier en Sickle. Een beoordelingscommissie van deskun digen, onder voorzitterschap van ir. S. Herweijer, oud-directeur-generaal voor de ruimtelijke ordening, heeft nu de maand december ter beschikking om tot een advies over de plannen te komen. In de commissie hebben onder anderen zit ting Pierre Janssen, prof. ir. Aldo van Eijck en Marte Róling. Begin volgend jaar zal de gemeenteraad dan beslissen of er inderdaad een stadhuis in de Haag se binnenstad zal verrijzen en vooral dan ook welk ontwerp daarvoor in aan merking komt. Het plan van. de 61-jarige Rotterdamse architect Johannes Boot voorziet in de bouw van vier torens, waarvan er een 114 meter hoog wordt, een rond plein op de kruising van het Spui en de ondertunnelde Grote Marktstraat en drie door glas overkoepelde passages die de bevolkingshal verbinden met de centrale bibliotheek, met het plein van het in aanbouw zijnde muziek- en danstheater en met winkels. De torens, die volgens hun ontwerper lijken te zweven boven de onderbouw, worden het onderkomen van de ambtenaren. De onderste vier verdiepingen herbergen onder meer winkels, bioscopen en horecavoorzieningen. Daaronder komt een parkeergarage voor circa 750 auto's. Het plan dat de Rotterdamse architect Rem Koolhaas •maakte, bestaat uit een slank gebouw met een schijnbaar willekeurig aantal torens dat daaruit naar boven „groeit". De hoogste toren is 80 meter. Naast het stadhuis aan het Spui komt een groot verdiept plein, met onder meer een openbare kunstijsbaan. De bibliotheek is gedacht op de derde, vierde en vijfde verdieping. Daaronder komt een gemeenteraadzaal die als een bol in het gebouw hangt. Het dak is bestemd voor tuinen en koffieshops. De garage komt deels onder de Kalvermarkt en kan zo worden gecombineerd met een tunnel die loopt naar de Grote Marktstraat. In de visie van Brian Sickle van de Frans-Canadese architectencombinatie Saubot- Julien/Webb Zerafa Menkes Housden, zou het stadhuis moeten bestaan uit een toren van 129 meter. De zestienkantige toren, met maar liefst 35 verdiepingen, staat op poten zodat er onder door kan worden gelopen. Het nieuwe onderkomen van de bibliotheek wordt een kristallen bol. Beide gebouwen vormen een combinatie van hoog- en laagbouw, waarbij het gebouw aan de Kalvermarkt en de Turfmarkt niet hoger wordt dan respectievelijk zeven en tien etages. Ondergronds komt er plaats voor 900 auto's. Het ontwerp van de jonge Duits/Amerikaanse architect Helmut Jahn bestaat uit een kolossaal stadhuis, waaronder een ruimte is uitgespaard die groot genoeg is om een bibliotheekgebouw neer te zetten. Deze bibliotheek heeft de vorm van een halve maan gekregen. Boven het geheel steekt een toren uit, die op tachtig meter hoogte een uitzichtplatform heeft voor het publiek, zodat zijn ontwerp ook voorziet in een toeristische attractie. In tegenstelling tot wat gebruikelijk is in Amerika, heeft de architect zoveel mogelijk glas in de gevels verwerkt waardoor een maximale hoeveelheid daglicht naar binnen kan vallen. Het stadhuisontwerp van de Newyorkse architect Richard Meier bestaat uit twee in elkaar gepaste L-vormige gebouwen van circa 40 meter hoog. Deze zijn op dakhoogte met elkaar verbonden door een reusachtig glazen dak waaronder de bevolkingshal is gedacht. De bibliotheek is cilindervormig en staat pal op het kruispunt van Kalvermarkt en Spui. Meier heeft afgezien van spectaculaire ingrepen op verkeersgebied, zoals bijvoorbeeld ondertunneling. Kalvermarkt en Spui moeten volgens hem echter wel worden afgesloten voor verkeer. De Spaanse architect Ricardo Bofill heeft alvast een stedebouwkundig ontwerp gemaakt voor circa 850 huizen op het Burgemeester De Monchyplein, de plaats waar nu nog het Haagse stadhuis staat. Hij wil het plein bebouwen met „woonpaleizen" in de voor hem kenmerkende neo-classicistische stijl. Hij schuwt voorbeelden uit de Romeinse en Griekse bouwgeschiedenis niet, integendeel. hij heeft allerlei stijlen door elkaar heen gemixed en aan deze tijd aangepast. Hij groepeert de woongebouwen rondom een langwerpige vijver, waaromheen een plantsoen is aangelegd. De eerste paal voor de huizen van de Spanjaard kan pas de grond in als Den Haag een nieuw stadhuis heeft opgeleverd, dus waarschijnlijk niet eerder dan 1990.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20