Europa bundelt krachten in strijd tegen aids Franse militairen waakzaam na incidenten op Marowijne Plannen Nieuw stadhuis oppepper binnenstad" Wolkers terug in Leiden £eicUe 6oma/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofd redaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. Zaterdag 6 december 19861 78e jaargang no. 23675 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND In de ochtend in het oosten nog veel bewolking en af en toe regen, overigens opklarin gen en een enkele bui. In de middag ongeveer 9 graden. Matige westenwind. Morgen zon op: 8.33, onder: 16.28 uur. Schev. hoogw.: 7.17 en 19.35 uur. Laag: 2.44 en 15.11 uur. Sfeervol uit met de kerst? Zie pag. 8 HAAGSE BURGEMEESTER NEEMT BOUWPLANNEN IN ONTVANGST 99 De Spaanse architect Bofill heeft een ontwerp ge maakt voor circa 850 woningen op de plaats van het huidige stadhuis. DEN HAAG Burgemeester Havermans van Den Haag verwacht dat een nieuw stadhuis in het Spuikwartier de hele binnenstad een gro te oppepper zal geven. Hij zei dit vandaag in het Gemeentemuseum tijdens de opening van een expositie die gewijd is aan de vijf plannen voor een nieuw stadhuis-bibliotheekgebouw op de hoek van de Kalvermarkt en het Spui. De burgemeester nam de plannen symbolisch in ont vangst. Behalve de vijf stadhuisplannen kreeg hij ook het stedebouwkundige ontwerp van de neo-classicisti- sche Spaanse architect Ricardo Bofill aangeboden voor de bouw van circa 850 huizen op het Burgemees ter De Monchyplein. De bouwplannen, waaraan sinds de zomer is gewerkt, zijn afkomstig van projectontwikkelaars en combina ties van bouwmaatschappijen die daarvoor samen werkten met beroemde architecten uit binnen- en buitenland. Alle architecten, uitgezonderd de Rotter dammer J. Boot, hebben de grootste moeite gehad hun werk op tijd af te krijgen. De expositie van de bouwplannen duurt tot en met zondag 25 januari. Be gin volgend jaar beslist de gemeenteraad of het stad huis aan het Spui kan verrijzen en zo ja aan de hand van welk plan. Zie verder over de stadhuisplannen in Finale. Kerstboom bedreigde boomsoort (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De zilverspar, Duits- lands meest verkochte kerst- boomsoort, wordt met uitster ven bedreigd en hoort thuis op de lijst van beschermde plan ten. Dat stelt woordvoerder Hubert Mayer van de Bond voor Natuurbescherming in Noord-Beieren. In de hele Bondsrepubliek is zestig pro cent van alle naaldbomen aan getast door zure regen, in Bei eren zelfs 76 procent. Van de naaldbomen wordt de zilver- spar (Abies Alba) het ernstigst Tandarts trekt zonder toestemming heel gebit UTRECHT Een 36-jarige man die zich vanwege een li chamelijke handicap voor het trekken van een tand onder volledige verdoving in het ziekenhuis moest laten behande len, was bij zijn ontwaken pijnlijk verrast toen hij niet één tand meer in zijn mond bleek te hebben. De ziekenhuistan darts had zonder overleg besloten alle tanden en kiezen te trekken omdat hij het gebit van zijn patiënt slecht vond. De tandarts is door Raad van Beroep van de Nederlandse Maat schappij voor Tandheelkunde berispt. Hij moet bovendien een deel van de behandeling, 875 gulden, uit eigen zak beta len, zo blijkt uit het Nederlands Tandartsenblad. De tandarts had voor het tuchtcollege aangevoerd het niet nodig te vin den over het trekken van slechte tanden en kiezen met zijn patiënt de overleggen. De Raad van Beroep heeft later vast gesteld dat een groot aantal van de getrokken tanden en kiezen nog goed was. Bron van zure haring met wormen opgespoord UTRECHT Vishandel Fieret in Barne- veld, één van de grootste haring-leveran ciers van West-Europa is volgens de rijks- keuringsdienst van waren zeer waar schijnlijk het bedrijf geweest dat de Alme lose vishandel Baarssen in onlangs haring met levende wormen heeft geleverd. De dienst onderzoekt nu of mogelijk meerde re vishandels in het land van Fieret ha ring met levende wormen hebben ontvan gen. Bij Fieret was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. Pag. 3: Waarschuwingen naar huisart sen voor „haring met". LONDEN De twaalf Europese regeringsleiders, die gisteren en vandaag in Londen bijeen zijn ge weest, hebben besloten tot intensieve Europese sa menwerking bij de bestrij ding van aids. Tijdens de Eurotop is onder meer be sloten tot een betere voor lichting over de ziekte en grotere Europese samen werking bij het onderzoek naar de oorzaken, zo heb ben Britse functionarissen verklaard. Een steeds groter aantal men sen dat met het aids-virus is besmet, blijkt ook werkelijk ziek te worden. Ging men een paar jaar geleden nog uit van een op de tien, nu houden des kundigen het er al op dat min stens een derde tot 40 procent de ziekte ook werkelijk krijgt. In Europa en de VS leek de ziekte aanvankelijk vooral be perkt tot een aantal risicogroe pen, maar zij maakt nu steeds meer slachtoffers die niet tot deze groepen behoren. Zo voorspelde het landelijk aids- coördinatieteam in Nederland zeer onlangs nog een uitbrei ding van de epidemie tot zeker 4000 patiënten en 100.000 be smetten in 1990. In Afrika verspreidt de ziekte zich thans zeer explosief onder de gehele bevolking. Duizen den zijn al overleden, hon derdduizenden zijn besmet en zullen in een later stadium ziek worden. Sommige voor spellingen spreken al van mil joenen. Er dreigt ook een aids- epidemie in Latijns-Amerika en Azië. Aids komt al in min stens 78 landen voor. Nederland heeft 2,3 miljoen gulden uitgetrokken voor de bestrijding van de dodelijke immuniteitsziekte aids in Afri ka zo is gisteren bekend ge worden. Het geld wordt be steed via de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Ge neve. De 2,3 miljoen gulden die minister Bukman (Ontwik kelingssamenwerking) heeft toegezegd staan in schril con trast tot wat in Nederland zelf aan aids-preventie wordt ge daan. Het landelijk coördina tieteam luidde onlangs al de noodklok over de magere be strijding in Nederland; om de groei niet erger te laten wor den zou meteen al zeven mil joen gulden extra nodig zijn, vooral voor preventie en voor lichting. Dat geld is er nog niet gekomen. Pag. 5: Lubbers op Top: Pro blemen worden uit de weg gegaan. McFarlane: Reagan wist eerder van wapen- leveranties aan Iran WASHINGTON Robert McFarlane, de voormalige vei ligheidsadviseur van president Reagan, heeft voor de senaats commissie voor de geheime diensten verklaard, dat presi dent Ronald Reagan van te voren toestemming heeft ver leend voor wapenverkopen via Israël aan Iran. De getuigenis van MacFarlane, gemeld door de New York Ti mes, is in tegenspraak met de bewering van minister van justitie Edwin Meese vorige week, dat Reagan pas na de eerste levering in september '85 van een en ander op de hoogte werd gebracht. In fe bruari van dit jaar zou Reagan formeel toestemming hebben gegeven voor de wapentran sacties. McFarlane bevestigde voorts dat hij in mei van dit jaar al hoordé over de geheime om leiding van een deel van het geld dat Iran voor de wapens betaalde, naar de Contra's. Hij had geen gedetailleerde vra gen gesteld omdat hij aannam dat het plan „op het hoogste niveau" was goedgekeurd. President Reagan heeft voor stellen afgewezen om een bij zondere zitting van het Con gres bijeen te roepen in ver band met het schandaal van de geheime wapenleveranties dan Iran. Enige tientallen Surinaamse Indianen hebben vannacht in Amsterdam een nachtwake gehouden op de Dam. Onder het motto Alles gekregen van de goede Sint: terreur, verkrachtingen en zeven ontvoeringen" werd de bijeenkomst georganiseerd door een overkoepelende organisatie van Indianen in Nederland. Volgens de organisatie zijn de Surinaamse Indianen het zwaarst ge troffen door de strijd tussen het jungle-commando en het Surinaamse leger. SAINT-LAURENT Franse militairen houden de Marowijne tussen Suri- (ADVERTENTIES) U MOET ER GEWEEST ZIJN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. name en Frans-Guyana nauwkeurig in het oog, nadat zich op de grensri vier een aantal incidenten heeft voorgedaan. Uit mi litaire bron is onder meer vernomen dat een Suri naams patrouilleschip heeft geschoten op een bootje met vluchtelingen GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA uit Suriname, dat zich in middels op Frans gebied bevond. Bij dit incident werd overigens niemand gewond. Dit en ande re grensincidenten hebben tot bijzondere waakzaamheid van de Fransen geleid. Dagelijks patrouilleren twee korjalen met gewapende militairen over de rivier. In Saint-Lau rent, tegenover Albina, ligt een groot Frans marineschip en Franse helikopters vliegen herhaaldelijk langs de Franse oever van de Marowijne. Met de militaire bewegingen wil len de Fransen het Surinaam se leger kennelijk duidelijk maken, dat zij nauwlettend toezien op de veiligheid van de vluchtelingen en geen grens- schendingen dulden. In Saint- Laurent en omgeving hebben politie, militairen en gendar merie hun handen vol aan het opvangen van de vluchtelin genstroom uit Oost-Suriname. Om de ergste nood op te hef fen heeft de Franse regering gisteravond nog hulpgoederen naar Frans-Guyana gestuurd. De Stichting Mensen in Nood- Caritas Neerlandica en haar Franse zusterorganisatie Se- cours Catholique hebben elk een bedrag van 35.000 gulden ter beschikking gesteld voor hulp aan de vluchtelingen in Frans-Guyana. Pag. 5: Regime-Bouterse opent diplomatiek offensief. Pag. 7: Bosnegeropperhoofd: Waarom helpt Nederland niet? ALLEEN AMBTENAREN EN TRENDVOLGERS PROFITEREN Kabinet laat koppeling van uitkeringen los (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorlopig zul len de sociale uitkeringen niet meeprofiteren van de geringe verbetering die het kabinet aanbrengt in de inkomens van ambtenaren en trendvolgers. Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met het eenzij dig vaststellen van de arbeids voorwaarden van ambtenaren voor 1986, nadat woensdag de gesprekken daarover in een knetterende ruzie waren ge ëindigd. Vanaf 1 november gaat de vakantietoeslag voor ambtenaren van 7,5 naar 8 procent. Inkomens boven de 52.000 dragen vanaf 1 juli één procent minder pensioenpre mie af en er wordt wat extra gedaan aan een opleidings fonds en de subsidiëring van leerlingenplaatsen. Het extra geld komt ook de trendvol gers, maar niet de uitkeringen ten goede. Het totaalpakket kost 130 mil joen in 1986, maar volgens vice-premier De Korte loopt dat in 1988 op naar ruim 600 miljoen. Hij verklaarde na af loop van de ministerraad dat het kabinet hiermee zijn uiter ste best heeft gedaan om aan de aanbevelingen van de com missie Albeda tegemoet te ko men. Volgens De Korte nemen de verschillen in koopkracht tussen ambtenaren en werkne mers in het bedrijfsleven door deze maatregelen snel af en is er na 1987 weer zich op gelijk oplopen. De Korte maakte duidelijk dat de verbeteringen voor de amb tenaren ook gaan gelden voor de werknemers in de gepre mieerde en gesubsidieerde sec tor. Zij kunnen daar kiezen voor dezelfde of voor andere maatregelen die evenveel kos ten. De uitkeringstrekkers profiteren uitdrukkelijk niet mee. De Korte wees op de vaststelling in het regeerak koord dat voor zo n doorwer king een beleidsbeslissing no dig is. Die heeft het kabinet niet willen nemen. Van een automatische koppeling is geen sprake meer. DEZE KRANT Jan Wolkers is, warrig, terug in Leiden. Met een grootse expo sitie in het stedelijk Museum de Lakenhal. Een overzichtsex positie van al zijn artistieke periodes als schilder-beeldhou wer. Op 10 oktober wordt de tentoonstelling geopend. Om de voorbereidingen te kunnen volgen is hij van de Wadden over gestoken naar het vasteland en heeft hij zich metterwoon in de Leidse buurt gevestigd. Waar hij vertelt dat hij vroeger in de Lakenhal kind aan huis was, dat hij er zijn ogen uitkeek naar de vrouwenlijven van Rubens en dat hij er zelfs een paar kannetjes heeft gestolen die hij nu weer terug zal geven. Een interview met deze kunstenaar op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: De grootse plannen van Den Haag voor een stad huis in het hartje van de binnenstad. Voor het eerst in de ge schiedenis staan meer dan 250 leden van de maffia voor de rechter. Maar de macht van de Cosa Nostra lijkt onge broken. Jet lag, de merkwaardige vliegkwaal heeft mogelijk invloed gehad op de top in Reykjavik. Han van der Heijden is terug in de ijshockeywereld. Een reportage over Feijenoord, de Rotterdamse club die moet knokken wil het volgend jaar Europees voetbal mogen spelen. Buys en de kat van Kraay. Op het voormalige Celebes wordt dezer dagen het bloedbad herdacht dat veertig jaar geleden tijdens de politionele ac ties werd aangericht. INKLEUR Auto te water: twee doden DORDRECHT Twee inzittenden van een personenwagen zijn gisteravond laat verdronken in de Wolwevershaven in Dor drecht. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder bij het weg rijden de haven in, zo deelde de politie mee. Hoewel de politie vrijwel direct na het ongeluk ter plaatse was, konden de inzittenden een man en een vrouw van middelba re leeftijd niet meer gered worden. Een agent en een burger ondernamen wel een poging, maar het water bleek te diep, aldus de politie. Big Ben slaat een slag over LONDEN Vooral bij oudere inwoners van Londen sloeg het hart gisteren even over, toen het carillon van de be roemde Big Ben een toon mis te. De klok boven het parle mentsgebouw had om kwart voor zeven 's morgens het ver trouwde ding-dong-ding- dong" moeten laten horen. maar het tweede „ding" bleef achterwege. Klokkenmakers haastten zich naar de toren en ontdekten dat een 128 jaar oude staaf alleen maar „klik" deed tegen de klok die de „E" ten gehore moet brengen. De staaf werd gerepareerd, waar na de Big Ben zijn vertrouwde deuntje weer over Londen liet galmen. Elke gemeente in Nederland heeft op zijn tijd te maken met „stadhuisplannen". In het ene geval is het gemeentehuis te klein en moet het worden uit gebreid, in het andere moet er een heel nieuw wor den gebouwd. Soms is dat een proces van jaren, zelfs tientallen jaren. Er wordt vaak ook heel wat over afgeschreven in de kranten. Maar zo'n grootse aanpak als nu met het nieuwe stadhuis van Den Haag maken we maar zelden mee. Vijf architecten uit binnen- en buitenland moesten in heel korte tijd laten zien hoe ze denken een nieuw stadhuis uit de grond te kunnen stampen. Vandaag besteden wij daar uiteraard ook aandacht aan. En om te zien wat ze daar in Den Haag verder met die plannen gaan doen, kunt u beslist niet zonder een langere verbintenis met de Leidse Courant. Te beginnen met een proefabonnement De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletter^: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ficidócSouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1