Jitbreiding leeuwenhorst ind volgend jaar gereed Feestweek in vernieuwde Alkeburcht [ilieudefensie wil afval in Alkemade gescheiden inzamelen :IDEN OMGEVING £eidóc@ouoant ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 13 atwijk krijgt drie miljoen )or ophogen hoogwaterkering [WIJK De gemeente Katwijk krijgt ruim 3 miljoen gulden voor op hoogte brengen van de hoogwaterkering tussen de Tramstraat en jeerburgkade. Dit bedrag is afkomstig uit een potje van 22 miljoen en, dat minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft uitgetrok- Tvoor de versteviging van zeedijken. Het uittrekken van meer geld nodig omdat anders het beleid dat erop gericht is om in 1990 alle ijken (behalve die dijken waar dat technisch of procedureel niet kan) deltahoogte (7 meter boven NAP) te hebben, zou falen. Het ophogen de hoogwaterkering moet in maart '87 beginnen. Of die datum daad- telijk wordt gehaald, is nog de vraag. Er loopt namelijk nog een ont- dngsprocedure tegen een de eigenaar van een boerderij op de water ig. Het werk zal worden uitgevoerd door de gemeente Katwijk en onder verantwoording van het Hoogheemraadschap Rijnland. Na het Igen van de waterkering kan begonnen worden met de bouw van een ie 130 huizen. Vooralsnog dient de gemeente de uitslag van de behan- van de bezwaarschriften echter af te wachten. Milieu-actie in Hazerswoude HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude start volgende week een voorlichtingscampagne over het zoveel mogelijk inza melen van schadelijk afval uit de huishoudens. Voor de opslag van dit klein chemisch afval is een ecotainer geplaatst op de ge- meentewerf. Van daaruit wordt bekeken welke stoffen door be drijven kunnen worden hergebruikt. De reststoffen worden ver nietigd. Alle Hazerswoudenaren krijgen binnenkort een brief en een sticker met informatie over schadelijk afval en alle inlevera- dressen in de gemeente. Ook de scholen krijgen een informatie pakket. Op het gemeentehuis is een folder met achtergroninfor- matie verkrijgbaar. De campagne wordt gevoerd onder het motto „schadelijke stof fen, hou ze apart". Centraal staat het stripfiguur Max Miliéu, die al doende leert hoe hij met schadelijke stoffen om moet gaan. Stickers en affiches met Max Milieu zullen in de komende tijd op winkels en reinigingswagens geplakt worden om de Hazers woudenaren zoveel mogelijk op te roepen aan de actie deel te nemen. Israël-foto's in De Schakel LEIDSCHENDAM Piet van Midden, lid van de Fotokring Leidschendam, exposeert van 13 december tot en met 6 januari in De Schakel in het winkelcen trum Leidsenhage foto's en calli- grafie over Israël. Foto's van de Si nawoestijn, Bethlehem en Na zareth en verder opnamen van feesten en heilige plaatsen, niet alleen van de joden maar ook van moslims en christenen. De Schakel is op maandag en don derdag open van 14.00 tot 16.00 uur, de overige (week)dagen van 12.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Nieuw gebouw Con Bravura LEIDERDORP De Leider- dorpse muziek- en showgroep Con Bravura heeft een nieuw verenigingsge bouw aan de Beukenschans 57 in Leider dorp. Burge meester A.J.A.L. Bruggeman ver richt op zaterdag 13 december de officiële opening om 14.00 uur. De capaciteit van het congrescentrum Leeuwenhorst wordt uitgebreid van 450 naar 750 bedden. 5RDWIJKERHOUT De. eiding van het Congres er Leeuwenhorst begint te krijgen. Een Rotter- aannemer is drie maan- I geleden met het werk be nen, dat rond de jaarwisse- '87-'88 klaar moet zijn. dat tijdstip zal de Raad I State (RvS) waarschijnlijk uitspraak doen over het de bezwaarschrift dat de |eniging Dorpsbehoud uit irdwijkerhout tegen de uit- ding heeft ingediend, ar daar kunnen wij niet op ADVERTENTIE aap Kooy's Tuincentrum- et Kerstdorp. Kerstbomen m 60 cm tot 5 meter. wachten", aldus directeur J. Glas. „Als wij dat wel doen, missen we waarschijnlijk de boot". Volgens Glas is de investering noodzakelijk om op de lange termijn het hoofd boven water te kunnen houden. „De markt is rond 1981 gestagneerd, maar daarna weer aangetrokken. Als wij niet uitbreiden, zakken we af. En we willen juist voor in de rij staan". Door de uit breiding neemt de werkgele genheid toe van 100 tot 140 mensen. Dorpsbelang meent echter dat de nieuwe vleugel het land schap verstoort. Bovendien wil zij dat die niet uit beton wordt opgetrokken, maar wordt ge metseld. Mocht de RvS het be zwaarschrift toekennen (en die kans is klein), dan moet de nieuwbouw worden afgebro ken. „En dat betekent vrijwel zeker het faillissement", aldus Glas, die dat risico echter on vermijdbaar noemt. De nieuwe vleugel van vier etages komt in het „gat" op de hoek van de Langelaan en het Westeinde. Volgens Glas blijft de afstand tot beide wegen echter acceptabel. De totale kosten van het pro ject bedragen 20 miljoen gul den. Hoofd bestanddeel van de uitbreiding vormen 132 ka mers. Deze zorgen ervoor dat de capaciteit van het centrum even groot blijft als hij nu is. Van de bestaande kamers wor den er namelijk 275 vergroot tot ruime 1-persoonskamers, die tot 2-persoonskamer kun nen worden uitgebreid. Ruimte Volgens Glas is het vergroten van de kamers een dringende noodzaak. „Het is een algeme ne tendens", zo meent hij. „Ie dereen wil tegenwoordig meer ruimte om zich heen hebben. Door de mogelijkheid de ka mers uit te breiden voor twee mensen voldoen we bovendien meteen aan de grotere vraag- naar 2-persoonskamers". Om dat gasten daar steeds meer behoefte aan blijken te heb ben, wordt in het nieuwe ge deelte ook een luxe, recreatief zwembad gebouwd. „Vroeger bleef iedereen in de bar han gen om wat te drinken, nu willen de mensen aan sport doen", verklaart Glas. De totale capaciteit van het centrum bedraagt, als de nieuwste vleugel klaar is, ruim 400 kamers, waar zo'n 750 mensen terecht kunnen, 300 meer dan op dit moment. Daarmee is Leeuwenhorst het vijfde logiesverstrekkende centrum in Nederland. Glas denkt niet, dat het centrum na het gereed komen van dit pro ject nog verder zal uitbreiden, zelfs al zou daar een markt voor zijn. Volgens hem wordt het centrum dan te onover zichtelijk. Hij stelt de absolute grens op 450 kamers. Het nieuwe gedeelte wordt op getrokken uit beton en krijgt aluminium vensters. Om het aanzicht van de gevels wat op te fleuren, wordt gebruik ge maakt van raampartijen met wisselende omvang. Verder wordt rond de nieuwbouw voor 100.000 gulden aan bo men en struiken geplant. Bij het goedkeuren van het bouw plan stelde de gemeente als voorwaarde dat er veel „groen" zou worden aange legd. „Maar dat was al in het plan opgenomen", licht Glas toe. „Het kost ons dus geen cent extra". Bomen zullen het westelijke gedeelte bijna ge heel aan het oog onttrekken. Maar ook vanaf de noordzijde zal de volgroeide beplanting het gebouw grotendeels „ver bergen". Tegelijk met de bouw van de nieuwe vleugel zal de ingang aan de Langelaan worden ver breed. IEMADE De Vereni- Milieudefensie kerngroep ;made wil dat het huis- lelijk afval in Alkemade cheiden ingezameld wordt, kerngroep bood de leden de raadscommissie open werken onlangs een be- /oorstel aan over het in heien en verwerken van huisvuil. Aanleiding hier- ir was de behandeling van aanschaf van een nieuwe vuilniswagen. Bovendien is er het plan om de Leidse vuilver brandingsinstallatie waar ook Alkemade het afval ver brandt in 1990 te sluiten. De kerngroep vindt de huidige verwerkingsmethoden van het afval te vervuilend. Op dit moment wordt het meeste huisvuil verbrand of gestort. De kerngroep voelt meer voor nieuwe methoden zoals „schei den aan de bron" en „scheiden in een huisvuilscheidingsin- stallatie". Om een en ander gestalte te geven stelt de kerngroep voor om één keer in de maand in de wijken het oud papier in te zamelen. Nu gebeurt dat slechts één keer in de twee maanden. De bodemprijs van oud papier moet bovendien verhoogd worden met twee cent en er zou permanent een papiercontainer moeten ko men op het terrein van open bare werken. Extra glasbakken moeten er voor zorgen dat er meer glas voor hergebruik beschikbaar komt. Ook de campinghouders Lusink en Van Rijn zouden er voigens de kerngroep goed aan (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse vergeet je waarvoor je gekomen bent. doen in de zomermaanden een glasbak op hun terrein te plaatsen. Voor inzameling van afvalglas dat afkomstig is van tuinders, moet een aparte con-! tainer op het terrein van open bare werken komen, evenals een container voor oud iizer. Subsidiëring van compostva- ten zou volgens milieudefensie bij kunnen dragen tot meer nuttig hergebruik van afval stoffen van organische oor sprong. Verder stelt de groep voor om in de verschillende kerkdorpen bestrate terreinen te maken waar bewoners hun tuinafval direct heen kunnen brengen. Dit kan dan versnip perd worden en in de plant soenen gebruikt kunnen wor den. Dit spaart wiedkrachten en onkruidbestrijdingsmidde len. De ecotainer voor het inzame len van klein chemisch afval werkt in Alkemade niet opti maal, aldus milieudefensie. Zij wil dat dit twee maal per jaar bij de huizen opgehaald wordt met behulp van „chemisch af- valbakies" met kinderveilige sloten die door een deskundige ,vuilophaler worden geleegd of omgeruild. (ADVERTENTIE) Wij geven U kerstideeën, in Jaap Kooy's Kerstdorp. De sfeer in huis moet U zelf maken Voorlichting is ook een zaak die milieudefensie ter harte gaat. Daartoe heeft zij een voorlichtingskaart ontworpen met de verschillende mogelijk heden van afval inzamelen die er in Alkemade zijn. De kerngroep toont zich in het beleidsplan tegen het invoeren van minicontainers in plaats van plastic vuilniszakken. Vol gens hen „gooit iedereen dan alles maar in de bak" en wordt het gescheiden ophalen en hergebruik bemoeilijkt. Bo vendien wijst de praktijk uit dat men de container gebruikt om plastic vuilniszakken erin te gooien. De minicontainer zorgt dus niet voor vervanging van de plastic zakken. ROELOFARENDSVEEN Het vernieuwde dorps huis De Alkeburcht in Roelofarendsveen houdt een feestweek ter gele genheid van de opening van het vernieuwde pand op vrijdag 12 december. Allerlei verenigingen ma ken van de gelegenheid gebruik zich in het nieu we Dorpshuis te presente ren. Na de opening barsten vrijdag de festiviteiten los met vanaf 21.00 uur een disco-avond met medewerking van de match drive in show. Zaterdagmiddag wordt er van af 13.00 uur een middag voor de kinderen van de basisscho len georganiseerd. Gussini bekend van de televisie verzorgt een amusementspro gramma. Aan het eind van de middag worden de prijzen uit gereikt van de kleurplaatwed strijd die is gehouden. De kleurplaten kunnen aan het begin van de middag ingele verd worden. De entree is gra tis. Ook vierjarigen zijn wel kom. De ouders kunnen de kinderen weer ophalen om half vijf. Onder het motto Van quick step tot rock and roll komen de dansliefhebbers 's avonds aan hun trekken met een ope ningsavond in De Alkeburcht. De big band van de streekmu- ziekschool en dansschool Oudshoorn verlenen hun me dewerking. De toegang is gra tis. Zondag 14 december wordt er vanaf 12.30 uur een koffiecon cert gegeven door de blaaska pel De tfVarebeijeplukkers. Be halve marsen, polka's en wal sen, brengt de kapel vooral Egelöndermuziek ten gehore. Ook staan er enige zangnum mers op het programma. De blaaskapel staat onder leiding van Wim van Klink. Schaakspel Schaakvereniging Utile Dulci nodigt iedereen maandag avond uit om kennis te maken met het schaakspel. Zowel be ginners als hoofdklassers zijn dan aanwezig om een partij met belangstellenden te spe len. Een en ander is voor de jeugd mogelijk van 19.00 tot 20.00 uur en voor volwassenen van 20.15 tot middernacht. Op diezelfde maandagavond kunnen toneelliefhebbers on der leiding van de regisseur van St. Theodulfus improvise ren op het toneel van de Alke burcht. Toneelervaring is niet vereist. Dinsdagmiddag vanaf half twee wordt er een klaverjas- wedstrijd voor bejaarden ge houden. De toegang is gratis. Ouderen die niet op eigen ge legenheid naar de Alkeburcht kunnen komen, kunnen zich opgeven bij de beheerder van de Arendshorst en de Gogher- weide. Er wordt dan voor ver voer van en naar de Alke burcht gezorgd. 's Avonds kan er „op z'n Rot terdams" geklaverjast worden. Er zijn een aantal prijzen be schikbaar. Het spelen begint om acht uur, de zaal is vanaf half acht open. Het inleggeld bedraagt drie gulden. Dinsdag houdt ook de volks dansgroep Kolo open huis. Vanaf half tien kunnen bezoe kers meedoen. Van half twee tot vier uur wordt er een mid dag voor de kinderen gehou den; van acht tot tien uur 's a- vonds kan iedereen zijn ken nis testen tijdens een folklore- quiz. Donderdagochtend tussen kwart over tien en kwart over elf wordt er een gratis les jazz- ballet in het nieuwe dorpshuis gegeven voor iedereen die be langstelling heeft. De gemengde zangvereniging Vox Laeta verzorgt donder dagavond vanaf acht uur een concert artnex openbare repe titie. Uitgevoerd worden Zi- geunerlieder van Joh. Brahms en een gedeelte uit het pro gramma voor de komende kersttijd. Vrijdagavond 19 december brengt toneelverenigng St. Pancratius vanaf acht uur de eenakter „Feest op de agenda" op de planken van de Alke burcht. Om tien uur is er een tweede uitvoering. Ruilverenigng Alkemade houdt tenslotte vrijdagavond van half acht tot half tien een ruilavond ter gelegenheid van de heropening van de Alke burcht. De toegang is gratis. Er wordt een expositie gehouden over het verzamelen van post zegels. Tijdens de openings week zijn er bovendien in het hele pand schilderijen te zien van de schildersclub Het Palet. ADVERTENTIE In Jaap Kooy's Kerstdorp vindt U stallen en kerst groepen van ƒ39,- tot 1695,- Kerstconcert in Pauluskerk LISSE Een kerstconcert wordt op woensdag 17 december vanaf acht uur 's avonds in de Pauluskerk in Lisse gehouden. Medewerking wordt verleend door het „Ritmeester Veenzangers Mannenkoor" uit Veenendaal onder leiding van Nan v. Groe ningen; Hayo Helder, bariton; Teke Bijlsma, orgel en Anja v.d. Ploeg, orgel. Het koor voert werken uit van Mendelssohn; J. v.d. Waart; S. Adams; Fr. Gruber; F.' Williams; P. Cornelius. Ook is er samenzang, worden er soli gezongen en op het orgel uitge voerd. Ds. B. de Gelder opent en sluit de avond. Onder redactie van Ton Pieters. et was eindelijk zover: de :er oude Frans Jozef, keizer an Oostenrijk en koning van longarije, behoorde niet neer tot de levenden. Euro oudste en langst gere- eerd hebbende vorst was liet overleden. Het „Geïllu- treerd Zondagsblad" meldde aarover eind november 1916. laar nog steeds, zeventig jaar "ter, hangt zijn portret in eel wat huiskamers van de ostenrijkse bondrepubliek, leimwee naar de Donaumo- larchie? Het Zondagsblad gaf com mentaar bij de begrafenis van Frans Jozef; „Wanneer de haat der volkeren door den onzaligen wereldoorlog niet was opgewekt en de verschil lende vorstenhuizen, zooals vroeger het geval was, nog vriendschappelijke betrekkin gen met elkaar onderhielden, dan zou er wellicht in heel de geschiedenis zulk een schitte rende begrafenis niet hebben plaats gehad, dan die van den ouden keizer Frans Jozef van Oostenrijk. Wat al vorstelijke personen en hoogwaardigheidsbeklee- ders zouden er dan niet aan- zwezig zijn geweest om aan de begrafenis deel te nemen. Geen enkele vorst uit Europa zou immers bij die plechtig heid willen ontbroken heb ben. En zoo hij al zelf verhin derd ware geweest, had hij zonder eenigen twijfel den hoogsten vertegenwoordiger van het land naar Weenen ge zonden". Het Zondagsblad had makke lijk schrijven: als..., dan... Maar goed, het werd daar in Wenen toch nog een hele op voering vol pracht en praal. Zo'n keizer zouden de Oosten rijkers nooit meer krijgen. Amper twee jaar later zou zijn opvolger aan de dijk worden gezet en waren de Habsbur- gers voorgoed uitgeboerd en Oostenrijk waar de open bare gebouwen, monumenten en paleizen overal getuigden van een machtige staat schrompelde ineen tot een on aanzienlijke republiek, waar van de „wingewesten" waren losgeweekt en zelfstandigheid hadden verkregen na die eer ste wereldoorlog. Nog even beschreef het „Geïl lustreerd Zondagsblad" des keizers „marche funèbre": „De rijk versierde katafalk in de kapel van den Hofburg, het uit verschillende eeuwen dateerende rijk-architectoni sche gebouwen-complex, waarin keizer Frans Jozef verblijf hield. De Hofburgka- pel werd in 1449 in Gothi- schen stijl gebouwd. Van de zen Gothischen stijl is echter door de voortdurende veran deringen die in den loop der tijden werden aangebracht, weinig meer overgebleven". Van de verdwenen glorie nu terug naar de grappen en FRANS JOZEF „De rijk versierde katafalk in de Hof- burgkapel". grollen die het Zondagsblad weer op z'n laatste pagina een plaatsje gunde: „Boer Teunus ontmoette zijn buurman Sam, die een pijp stond te rooken met zeer fijne tabak, hem door zijn (geëmi greerde) zoon in Amerika ge zonden. Teunus haalde daarop met veel vertoon zijn eigen pijp voor den dag. „Heb je een lucifer, Sam?", vroeg hij. De lucifer kwam voor den dag, ST.NICOLAAS. „Een aardig echt huiselijk en Hol- landsch tafereeltje, waaruit blijkt dat St.Nicolaas nog al tijd een trouw be zoeker is van de kinderen en een geziene gast in de huiskamer". VERBAZINGWEKKEND: Een verbazingwekkend fotobijschrift. „Afweerkanonnen tegen vliegmachines op een Engelsch oorlogsschip. Niet alleen te land maar ook ter zee worden de aanvallen van vliegmachines en luchtschepen tegenwoordig ten zeerste gevreesd en is het een dringende eisch geworden dat oorlogssche pen voortaan van afweerkanonnen tegen vliegtuigen zijn voorzien". maar niets meer. „Ik geloof, dat ik m'n tabak thuis heb la ten liggen", zei daarop Teunus uitnoodigend. „Dan zal 't bes te zijn", antwoordde Sam, „dat je mij m'n lucifer maar weer teruggeeft". Een heer raakte aan de praat met een brandweerman (die natuurlijk geen heer was, in 1916). En de heer zei: „Goede vriend, hoe houdt zich uw nieuwe, verbeterde brand weer-automobiel?" „Uitste kend!", antwoordde de brand weerman, „uitstekend inder daad. Bij den jongsten brand, onlangs in het café hier om den hoek, werd tengevolge van de bliksemsnelle aan komst ter plaatse ik mag Uedele wel wijzen op de snel le vooruitgang die wij in ons corps sinds kort gemaakt heb ben reeds een persoon uit de vlammen gered, en onder weg werden er slechts drie overreden!" Het leven stak, destijds, nog vol bedelaars en daarom kon dit gebeuren:' „Gast tot kaste lein: „Geeft u dien bedelaar een borrel in steede van een aalmoes?" Kastelein: „Zeer zeker mijnheer, waarom zou hij mijn geld ergens anders verteren?!"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13