Groenoord en Noorderkwartier Noodkopers vooral in De Leidse Courant krant met een duidelijke visie STAD OMGEVING Luxor verkocht aan eigenaar Lidotheater Amnesty actief in december WEEK EINDE ZATERDAG 6 DECEMBER 1986 PAGINA 11 Bezuinigingen medische faculteiten verder uitwerken LEIDEN De vijf faculteiten geneeskunde in de Randstad moeten hun plannen voor „se lectieve groei en krimp" nader uitwerken. De minister van onderwijs en wetenschappen, W. Deetman, zou hun moeten vragen dit vóór 1 februari 1987 gedaan te hebben. Dit schrijft prof. dr. D. de Wiet in zijn in terim-advies aan de bewinds man. Deze externe deskundige had eind oktober toegezegd, te zullen adviseren over de nu afgelopen week aan hem voor gelegde plannen vanuit de drie medische clusters. De Wiet stelt vast dat de ingediende Utrecht in het algemeen vol doen aan de doeleinden van de beleidsvoornemens van minis ter Deetman. Deze richtte zich behalve op besparingen ook op verhogen van doelmatigheid en kwaliteit in het medische onderwijs, onderzoek en de patiëntenzorg. (ADVERTENTIE) Jaap Kooy's Tuincentrum heet nu: Jaap Kooy's Kerstdorp, Heereweg 350, Lisse, tel.: 02521-19037 LEIDEN De werkgroep Noodkopers Groenoord gaat een onderzoek houden naar de aantallen en de positie van huiseigenaren in Leiden die met financiële problemen kampen, de zogenaamde noodkopers. „Het ontbreekt in Leiden aan een beleid ten aanzien van eigenaren die in de problemen zitten. Ambte naren houden zich er wel mee bezig, maar allemaal op hun eigen terrein. De ge meente heeft laten weten dat ze belangstelling heeft voor onze bevindingen, omdat de gemeente zelf ook geen idee van de situatie heeft", aldus Ton van Gameren, opbouw werker in de wijk Groenoord en lid van de werkgroep. Noodkopers zijn mensen die huis gekocht hebben, omdat ze dringend onderdak nodig hadden. Vaak gaat het buitenlanders die hun ge zin lieten overkomen en geen huurwoning konden vinden. Later komen ze in de proble men, omdat ze het slachtoffer zijn geworden van malafide speculanten en makelaars in onroerend goed. Zo hebben ze bijvoorbeeld een huis in bouwvallige staat gekocht maar is er geen geld om het op te knappen. De hypo- theeklast is vaak te zwaar, zeker in die gevallen waarin de huiseigenaar plotseling wordt ontslagen. Op een gegeven moment is de maat vol voor de krediet gever, meestal een bank, en wordt het huis bij openbare veiling verkocht. De schuld wordt met de opbrengst maar ten dele afgelost, waardoor de voormalige huizenbezitter zonder huis zit, maar wel een forse schuld heeft. Noodkopersfonds De gemeente Den Haag werd vorig jaar door middel van een zwartboek geconfron teerd met de problemen van duizenden noodkopers, die met name in de Schilders wijk woonden. Het nieuwe college dat aantrad na de ge meenteraadsverkiezingen in maart besloot een rToodko- persfonds in te stellen, waar op eigenaren die in moeilijk heden verkeren een beroep kunnen doen. „We zijn ongeveer een jaar geleden eens met een aantal organisaties rond de tafel gaan zitten om te kijken hoe het met de problemen in Lei den stond. Iedereen wist wel een paar gevallen van huisei genaren die in de moeilijkhe den zaten, maar we hadden geen totaalbeeld", aldus Van Gameren. „We hebben er geen idee van hoe groot de omvang van het probleem is. Je ziet wel huizen die slecht onderhouden zijn, bijvoor beeld rond de Maredijk, maar de achtergronden kennen we niet". Er is een overlegorgaan van instanties die zich bezig hou den met mensen die in de fi nanciële problemen zitten. Daarin zijn onder meer ver tegenwoordigd het Instituut Burger Raadslieden, de ge meentelijke Kredietbank en de Gemeentelijke Sociale Dienst. In het overlegorgaan wordt bekeken hoe proble men het best opgelost kun nen worden. De noodkopers maken daar deel uit van de probleemgevallen en vallen onder de schuldenregelingen die voor iedereen gelden. De werkgroep wil echter aparte aandacht voor de noodko pers. Wel zijn er inmiddels rege lingen om kopers te bescher men. Zo is tegenwoordig een schouwrapport verplicht bij de koop van woningen die ouder zijn dan 25 jaar. „Daar mee help je de mensen die nü in de moeilijkheden zitten niet. Het gaat er echter om dat er nu door het gemeente bestuur een duidelijk beleid gevoerd moet worden, zelfs al gaat het bij wijze van spre ken maar om één geval. Dat kan echter alleen als de situ atie hier in Leiden duidelijk is", aldus Martin de Jong, stafmedewerker van het buurthuis Groenoord en eveneens lid van de werk groep. De werkgroep Noodkopers Groenoord wil proberen de problemen in Leiden derhal ve eens op een rijtje te zetten, omdat het daar tot dusverre aan ontbroken heeft. In de werkgroep zitten vertegen woordigers van onder meer het buurtcommité en buurt huis Groenoord, de stichting Wijkkollektief Plan Noord, de Turkse arbeidersorganisa tie Htib, de Onderwijswinkel en het Algemeen Maatschap pelijk Werk in Leiden. Het onderzoek van de werkgroep richt zich in eerste instantie op eigenaren in Groenoord en Noorderkwartier. „Als de problemen daar groot blijken te zijn, dan kun je er echter wel vanuit gaan dat het el ders in Leiden ook zo is", al dus De Jong. Werkgroep De werkgroep werd een jaar geleden opgericht. Men keek eerst in andere steden hoe de gemeentebesturen daar met het probleem omging. „Met name het informatiemateri aal bleek huilen met de pet op. Zeker met het vertaald materiaal was het bar slecht gesteld", aldus Van Game ren. De volgende stap zijn twee informatieavonden die op de woensdagen 10 en 17 december worden gehouden in het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat. Daarop komen de subsidies voor wo ningverbetering, de woon kostentoeslag, kwijtschelding of vermindering van ge meentelijke heffingen en mo gelijkheden voor belasting aftrek aan de orde. Ook zal een vertegenwoordiger van de gemeente Den Haag uit leggen hoe daar met de pro blemen wordt omgegaan. Er zullen tolken aanwezig zijn. „We hebben geen idee van de belangstelling voor die avonden", aldus Van Game ren. Hij beaamt dat de op komst niet representatief is voor de omvang van de pro blemen, omdat bezoekers van de bijeenkomsten „beken nen" dat ze problemen heb ben. De volgende stap zal daarom een anonieme huis-aan-huis enquête zijn in enkele wijken die mogelijk inzicht in de omvang van het probleem kan geven. Daarna zullen er interviews gehouden worden, die meer de daadwerkelijke problemen van noodkopers in Leiden aan het licht moe ten brengen. De uitkomsten van het onderzoek zullen aan de diverse instanties en aan de gemeente worden aange boden. PAUL VAN DER BIJL (ADVERTENTIE) ap Kooy's tuincentrum Lisse is nu Het Kerst- Weer kettingbotsing op A4 LEIDEN Op de A4 de heeft zich gisteravond tegen snelweg Den Haag Amsterdam zes uur bij de afrit Hoge Rijn dijk een kettingsbotsing voor gedaan, waarbij vijf auto's be trokken waren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de politie werd de botsing voorgedaan door te hard rijden en te weinig af stand houden. (ADVERTENTIE) Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. LEIDEN De heer L. van Praag, eigenaar van het Li- do/Studio-bioscoopcomplex, heeft het Luxor-theater aan de Steenstraat gekocht. Het thea ter was te koop nadat de vori ge eigenaar Uges vorig jaar was overleden en zijn zoon geen tijd had om de exploitatie voort te zetten. Van Praag is van plan om Luxor als bio scoop in stand te houden. „Misschien dat de programme ring wat verandert, maar ver der blijft alles bij het oude", al dus Van Praag. „Het behoud van Luxor is voor Leiden als bioscoopstad belangrijk. Je kunt het vergelijken met an dere branches. Als er in de stad een paar slechte schoe nenzaken zijn, zeg je op een gegeven moment: ik ga niet meer naar de stad want daar krijg je alleen maar rommel. Daarom is het belangrijk dat een bekende bioscoop als Luxor in stand blijft". De landelijke bioscoopbond laat waarschuwende geluiden horen over de toekomst van bioscopen, maar Van Praag is van mening dat Leiden nog niet in last is. „Anders zou ik die aankoop niet doen. Kijk, in Amsterdam zijn misschien wel 15 of 20 bioscopen. Hier heb ben we drie premièrezalen, en dat is toch het minste voor Leiden. Ik heb goede ver wachtingen voor de toekomst. Je zult in ieder geval wat moe ten doen". (ADVERTENTIE) Ook kerstgroepen uit Mexico, Tsjecho-Slowakije en vele an dere landen vindt U in het Kerstdorp te Lisse. LEIDEN De werkgroep Leiden van Amnesty Interna tional houdt in december drie activiteiten. Drie keer worden schrijfavonden gehouden voor twee vrouwen in Zuid-Afrika en één vrouw in Rusland die door hun werk voor de men senrechten gevangen zitten. Op donderdag 11 december wordt geschreven in Wester kwartier, Ten Katestraat 10a, (20.00 uur) en in LISC, le Bin nenvestgracht 22, (18.00 uur). Op vrijdag 12 december is er een schrijfavond in de openba re bibliotheek Merenwijk aan de Rosmolen 4 (vanaf 10.00 uur) en op dinsdag 16 decem ber schrijft men in Matilo, Zaanstraat 126, (20.00 uur). Het Waaggebouw aan de Aalmarkt is decor voor een boeken- en platenmarkt op woensdag 10 december van 13 tot 17 uur, op donderdag 11 december van 19 tot 22 uur en op vrijdag 12 de cember van 14 tot 20 uur. In de Kopermolen in de Meren wijk wordt op donderdag 11 december (tijdens de koop avond) en op 13 december (hele dag) een kerstmarkt ge houden. (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse vindt U een ongelooflijk aantal kerstgroepen Met bijdragen van Frank uurman, Wim Buijteweg en >ert Visser. Foto Tejo Rin- iehangetje jo langzamerhand uitgeke ken op uw ideale woonidee? n het afgelopen jaar elke laand trouw wat geld apart elegd om dit aangevuld met en winstuitkeringetje van et bedrijf in het vooijaar om zetten in een nieuw behan etje voor de woon- en slaap- lij het Hoogheemraadschap lijnland kent men soortgelij- e problemen. Daar kijkt men ^1 sinds 1776 tegen hetzelfde ehangetje aan, zij het dat ier eerder de kwalificatie ecoratie dan behangsel ver- ient. In plaats van het reepjesdessin of het roosjes- lotief worden de wanden an de grote zaal van het ijnlands huis aan de Bree- traat gesierd door een goud- ;ren wandbekleding. Ooit ge- honken door stadhouder Willem V ter ere van zijn romotie aan de Leidse uni- ersiteit. Vanzelfsprekend is het hoog- eemraadschap niet van plan et goudleren behangetje er te stomen en te vervangen oor een meer eigentijds stuk- t papier. Het uit 250 verschil- ende stukken bestaande ge- chenk van Willem V wordt igrijpend gerestaureerd. Het iefst zo snel mogelijk want ls gevolg van milieu-invloe- ën waarmee men 200 jaar Jeleden nog geen rekening lield, verkeert het goudleer in deplorable staat. 3e kosten daarvan: bijna een ialf miljoen gulden.' Het loogheemraadschap legt er ingeveer twee ton voor op ta- el, monumentenzorg betaalt le rest. Want zulke behange- jes zie je uiteindelijk niet zo 'aak meer. Zeker niet als het n de grote zaal van het Rijn- ands huis aan de muur hangt. Het zit de nog jeugdige Stich ting Leefbaar Leiderdorp niet mee. Nadat het college van B W eerst een verzoek om subsidie en. faciliteiten en zelfs een gesprek minzaam van de hand had gewezen, blijkt nu ook de voltallige ge meenteraad zich tegen het alerte trio Riet Dekkers, Bram Hensing en Ton de Vrind te hebben gekeerd. Zelfs het PPR/PSP-raadlid Hein Van de Zande, die in zijn eentje nog een soort van oppositie tegen het afspiege lingscollege voert, ziet Leef baar Leiderdorp niet zitten. Met de name de nieuwsbrief van de Stichting, die aan de donateurs is verstuurd, is bij hem en andere raadsleden in het verkeerde keelgat gescho ten. „Hoe durft de Stichting te suggereren dat juist zij en niet wij de verbinding vormen tussen bestuur en burgers, een miskenning van de functie van de politieke partijen. De Stichting beweert geen poli tiek te bedrijven, maar door de wijze van opstellen krijg je juist de indruk met een poli tieke partij van doen te heb ben". Volgens Van de Zande heeft Leefbaar Leiderdorp de Lei derdorpers verkeerd voorge licht. De uitlating dat milieu- wethouder Jan Den Boeft waakt over de belangen van gifmengers en bodemveron- treinigers, gevoegd bij een ka rikatuur van een vogelver schrikker met een gasmasker op een vervuild en verdord terrein (de toekomstige stor- plaats in De Does) wordt door de partijen onsmakelijk, aan stootgevend en beledigend ge vonden. Leefbaar Leiderdorp zal voorlopig wel onbemind blijven, maar in ieder geval niet onbekend. Watervrees (1) Zwembad De Does wordt voorlopig niet gerenoveerd, en Leiderdorp krijgt geen sporthal. De liefhebbers van luxe zwembaden met knuffel muren en riante binnenspor taccommodaties werden on langs in de kou gezet toen de gemeenteraad de bouw van een sportcomplex met gereno veerd zwembad aan de Hoog- madeseweg tegenhield. De voorstanders kwamen één stem te kort om het miljoe nenproject doorgang te laten vinden. Aanvankelijk leek er een roy ale meerderheid voor de plan nen te bestaan, maar geleide lijk drong er soort van water vrees door in de gelederen van het gemeentebestuur. Zelfs het automobiel van de Sint is de Leidse parkeerwachters niet heilig. Na terugkomst van zijn ronde door de Leidse binnenstad stond de goedheiligman een onaangename surprise te wach ten. Onder de ruitewissers van zijn vervoermiddel stak de bekende gele verrassing van de Leidse parkeerpolitie. In al zijn ijver om de Leidse jeugd van passende geschenken te voorzien, was de hoogbejaarde man uit het Turkse dorpje Myra vergeten de parkeermeter bij te vullen. Er moesten een verma nend woordje en enige dreigementen van zijn Piet aan te pas komen om dit cadeautje alsnog ongedaan te maken. Teneinde dit soort ongemakken te vermijden, kan Sinterklaas zijn wagen volgend jaar beter op een (laad- en) loshaven stallen. Dat dekt immers de aard van zijn bezigheden op 5 december. Misschien dat ook.een aanvraag van een parkeervergunning voor invaliden gezien zijn verge vorderde leeftijd en gebrekkige voortgang succes heeft. Maar nog beter is het vertrouwde paard van stal te halen, daar zitten in elk geval geen ruitenwissers op. Toegegeven, als voorwaarde was gesteld dat de financiële consequenties te overzien moesten zijn. Een investering van zeven en een half miljoen gulden doe je niet elke dag, maar toch leken de vooruit zichten niet ongunstig. Zeker is dat aan de enorme tekorten van het zwembad alleen een einde kan worden gemaakt, als De Does aantrekkelijker wordt gemaakt. Socialistisch wethouder Jaap Bezemer, de man van het geld, zag dat anders. Hij maakte een drastische omme zwaai; aanvankelijk een voor stander op één lijn met het college, maar plotseling weer aangestoken door partijdisci pline en in het gareel met zijn tegenstemmende partijgeno ten. Watervrees (2) In het CDA bleken weer eens enkele dissidenten verscho- Ger Hogervorst en Nico van Jaarsveld lieten hun fractie voorzitter Arie Roest, be drijfseconoom en financieel deskundige, vallen als een baksteen. D66 liet zich weer eens van zijn zweverigste kant kennen en ging totaal de andere kant op: eerst voor stander, na een achteraf nogal hypocriet overkomende hoor zitting, nu weer tegen. Getalsmatig zou je kunnen stellen dat het vertrek van wethouder Arie Meerburg naar Alkemade tevens de voorlopige doodsteek voor het sportcomplex betekende. Voor voorstander Meerburg kwam in de raad tegenstem mer Hogervorst in de plaats, en dat is net die ene stem die de doorslag had gegeven. Hoe het nu verder moet, is niet geheel duidelijk. Voor een sporthal bestond wel een meerderheid, maar dat plan is voorlopig met het zwembad gesneuveld. Een vereenvoudi ging van de zwembadrenova tie ligt in het verschiet, maar dan komen er minder mensen en blijven de tekorten be staan. Kortom, er is een di lemma ontstaan dat de be sluitvorming niet ten goede zal komen. Tenzij de gemeen teraad zijn watervrees weet te overwinnen. Misschien ligt daar een taak voor het zwem- badbestuur. Fatsoen (1) Met de belangen van sollici tanten wordt soms slecht om gesprongen. Zo af en toe is er zelfs sprake van een onfat soenlijke bejegening. Een dui delijk voorbeeld daarvan werd afgelopen maanden ge presenteerd in de gemeente Oegstgeest. Het ging daarbij, om de vacature van gemeen telijk voorlichter (m/v). Zonder enige schroom werd onlangs in een commissiever gadering de gevolgde werk wijze geëtaleerd. De gemeente was begonnen met een wer vingsprocedure, die een rede lijke respons had. Er dienden zich tenminste voldoende ge kwalificeerde kandidaten voor de functie aan. Maar kennelijk had de gemeente de advertentie geplaatst zonder dat men eerst even had nage dacht. Want terwijl de ge sprekken met kandidaten zich in een laatste stadium bevon den, zette de gemeentesecre taris zich aan het schrijven van een nota Voorlichting. in Oegstgeest moest doen. Tijdens de vergadering van de betreffende commissie werd ter beantwoording van die vraag een werkomschrij- ving gepresenteerd, onderver deeld in actieve en passieve voorlichtingsactiviteiten. Raadslid Poelmans noemde de omschrijving „nogal mager", de liberaal Rijks sprak van „een eerste aanzet". Ook bleek dat nog niemand zich had afgevraagd, waar het bu reau van de voorlichter moest komen. Men kampt immers met ruimtegebrek. Fatsoen (2) Maar geen van de aanwezige commissieleden realiseerde zich, dat de wervingsprocedu re al weer een paar maanden oud was, dat de selectie al had plaatsgevonden en dat er dus mensen in afwachting waren van hun aanstelling of defini tieve afwijzing. Het is eigen lijk te dol om los te lopen: eerst vragen of mensen willen solliciteren om als blijkt dat er inderdaad mensen in Oegstgeest willen werken, zich pas te beraden over wat zo iemand dan wel moet doen. Maar een weekje na de com missievergadering maakt de gemeente het helemaal bar en boos. Thans hebben de vroede vaderen besloten, dat er een nieuwe advertentie geplaatst moet worden. Met een nieuwe taakomschrijving. Waar uit dan niet alleen blijkt dat de gemeente Oegstgeest wel erg onfatsoenlijk omspringt met de belangen van sollicitanten, maar ook heel duidelijk dat men behoefte heeft aan heel wat meer ambtenaren dan een voorlichter alleen. Men moet eens overwegen om wat beschaafde personen aan te trekken, die eerst denken en pas dan doen. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant. Jaap Kooy vertelt U geen sprookjes, hij brengt ze in zijn Kerstdorp de Vroolijcke Arke eindelijk opgeknapt Museum voor Volkenkunde ruim drie maanden dicht Het Rijksmuseum voor Volkenkunde, dat volgend jaar 150 jaar bestaat, sluit op 1 januari 1987 de deuren. Op 9 april zal liet museum weer geopend zijn voor het publiek. De sluiting van het museum wordt veroorzaakt door verbouwings werkzaamheden, die in 1990 worden af gesloten en in fasen worden verricht. Een aantal ruimten wordt opnieuw inge richt, er komt een restaurant en er komt sen lift bij het bordes om het museum sok voor invaliden toegankelijk te ma ten. Op 9 april gaat het museum weer spen met de jubileumtentoonstelling De Jaargetijden van de Mens. Het museum sluit niet uit dat de komende jaren de leuren tijdens de verbouwing vaker ge sloten moeten worden. LEIDS ONDERZOEK NAAR FINANCIËLE PROBLEMEN HUISEIGENAREN IDEN Het club- en irthuis In de Vroolijcke ce aan de Pieterskerk- lorsteeg wordt eindelijk op- napt. Het oude gebouw is lang aan een grondige op- ipbeurt toe, maar tot dusver 5 er geen geld voor. Boven- n woedde begin dit jaar een in het gebouw. In janua- februari wordt begonnen het verbeteren van het en de zolder. Op de zolder rden een nieuwe cursus- en nieuwe handenarbei- gemaakt. De gemeen- daarvoor 327.000 gul- beschikbaar gesteld. Waarschijnlijk wordt in 1989 begonnen met een complete restauratie van het pand. Dan worden onder meer deuren en vloeren vernieuwd. Nu al het gehele gebouw opknappen, is uit financiële overwegingen niet haalbaar. De Rijksdienst voor de Momumentenzorg heeft pas over een paar jaar geld voor In de Vroolijcke Arke. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11