Leidse universiteit bezuinigt te weinig Leiden kent extra uitkering toe aan dienstweigeraars -.inks Leiden )li jft tegen Vtarcagarage Ëeldóc6omcmt -? STAD OMGEVING wouw Stort vervuilde grond in Roomburg opgeschort Leidse ambtenaren bereid tot actie BEROOFD DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 9 romfietser ;wond ORSCHOTEN Een 53-jari- brpmfietser uit Voorschoten is lochtend gewond geraakt bij aanrijding met een 25-jarige omobilist uit Voorschoten. Het eluk gebeurde om half negen Pde Leidseweg in Voorschoten, bromfietser stak ter hoogte de Zilverfabriek plotseling rijweg over. De automobilist ide nog, maar kon de man meer ontwijken. Hij is met gebroken schouder en letsel het linkeronderbeen opgeno- n in het Academisch zieken- in Leiden. LEIDEN De Leidse ambtenaren gaan actie te voeren nu het overleg tussen minister C. van Dijk van binnenlandse zaken en de ambtenarenbond ABVA/KABO over het arbeidsvoorwaardenbe leid is mislukt. Over de vorm waarin het ongenoegen kenbaar wordt gemaakt, zal nog worden overlegd. Dat bleek gisterochtend tijdens een bijeenkomst in de hal van het stadhuis, waar enige tien tallen Leidse ambtenaren protesteerden tegen de houding van Van Dijk, die volgens de ABVA/KABO niet luistert naar de eisen van de ambtenarenbonden. „Ambtenaren leveren een prestatie en dat vergt een tegenprestatie van de werkgever. Die blijft echter in ge breke. Door alle kortingen wordt het ook steeds moeilijker om mensen te krijgen, hetgeen weer tot een verminderde dienstverle ning leidt. Dat is een slechte zaak", aldus de Leidse wethouder P. Bordewijk (personeelszaken), die zijn instemming met de eisen van de ambtenarenbonden betuigde. Meisje in coma na aanrijding LEIDEN Een 11-jarig Leids meisje is vanmorgen om kwart over acht zwaar gewond naar het AZL over gebracht. Het slachtoffer ligt in coma. Ze stak op haar fiets vanaf de Verdistraat de Churchilllaan over en werd aangereden door een auto, bestuurd door een 25-jarige Leidse. Volgens de politie reed het meisje door het rode licht en kon de automo bilist haar op geen enkele manier meer ontwijken. LEIDEN Een onbekende vrouw is gistermiddag rond vier uur op het station van haar por temonnee beroofd vlak voordat ae de intercity naar Leeuwarden instapte. Omdat zij de trein moest halen, alarmeerden omstanders de politie. Het opgegeven signale ment leidde tot de aanhouding van de vermoedelijke dader, een 24-jarige man uit Oegstgeest. De verdachte was onder invloed van drugs en kon nog niet gehoord worden. Vanmorgen wist de poli tie niet waar de portemonnee was. Man loopt door glazen deur LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar is gisteravond om half tien op de Oude Rijn door een glazen winkel deur gevallen. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, liep bij zijn onfortuinlijke val geen letsel op. Auto richt ravage aan LEIDEN Een 22- jarige automobilist uit Leiderdorp heeft vannacht op de Lammermarkt een flinke ravage aangericht. Volgens de politie verloor hij vermoedelijk door een te hoge snelheid de macht over het stuur, reed een paar paaltjes uit de grond, ploegde door de midden berm en ramde een bloembak. De man werd niet gewond. Vrouw (78) loopt tegen bromfiets LEIDEN Een 78- jarige vrouw uit Lei den is gisteravond rond zeven uur in de Breestraat ter hoogte van de Maarsmansteeg aan gereden door een bromfiets. De vrouw zag de bromfietser over het hoofd toen ze de rijbaan over stak. Zij kwam ten val en kneusde haar arm. De vrouw is ter plekke behandeld. Oog oog... NIEUWKOOP Een 18- en een 19-ja- rige inwoner van Vinkeveen hebben bekend in het week einde een aantal au to's te hebben open gebroken. Het twee tal werd dinsdag aangehouden. Zij verklaarden dat an deren bij hen óók de geluidsapparatuur uit de auto hadden ge stolen. FACULTEIT LEGT ZICH NEER BIJ SNOEIEN GENEESKUNDE Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Buitenge woon ingrijpend en be- Ischadigend". Dat zei de faculteitsraad van de me dische faculteit gister avond over de bezuini gingen van minister W. Reetman op het weten schappelijk onderwijs. De ^faculteitsraad genees kunde van de Leidse «universiteit is gister avond akkoord gegaan met de bezuinigingen en de samenwerking met de lotterdamse Erasmusu- jniversiteit. De Leidse en de Rotterdamse iniversiteit zijn het eens ge- •orden over samenwerking lussen de beide faculteiten [eneeskunde. Als gevolg liervan zullen aan beide uni- ersiteiten een aantal taken erdwijnen. Aan de Leidse iniversiteit zijn dit onder neer: huisartsgeneeskunde, iociale geneeskunde, anato mie en medische informatica. Over het vakgebied kinder geneeskunde zal nader wor den onderhandeld. Voor Rot terdam zijn als krimpgebie- den aangemerkt: algemene pathologie, medische natuur kunde (met uitzondering van de medische technologie), so ciale en preventieve psychia trie. venereologic en virolo gie (met uitzondering van de klinische virologie). •Niet duidelijk is of de Leidse faculteit geneeskunde op deze wijze voor verdere be zuinigingen gespaard blijft. Sombere gezichten tijdens de vergadering van de faculteitsraad. De faculteit heeft de taakstel ling van 7,5 miljoen gulden niet gehaald. Decaan G. Tammeling wilde gister avond niet zeggen welk be drag er voor de voorgestelde maatregelen stond. Zodoende is ook niet duidelijk hoeveel arbeidsplaatsen er hierdoor verloren zullen gaan. Op ba sis van de 7,5 miljoen gulden zouden er circa 100 plaatsen verdwijnen. Tammeling zei echter goede hoop te hebben dat de minis ter het bereikte compromis zal accepteren. „Dit is het maximale waartoe wij bereid zijn. Er komt een moment waarop de faculteit zegt: we doen het niet langer", aldus Tammeling. Volgens de decaan gaan de financiële zorgen van de fa culteit verder dan de te be zuinigen 7,5 miljoen gulden. Interne financiële problemen en een nog niet voltooide eerdere bezuinigingsronde hebben tot gevolg dat de fa culteit geneeskunde aanzien lijk financieële problemen heeft. De faculteitsraad voelde zich enigszins overvallen door de voorstellen van het bestuur. Deze werden pas gistermid dag aan de leden van de raad' openbaar gemaakt. Gisteren werden ook de getroffen vakgroepen ingelicht. De faculteitsraad wilde we ten waarop de keuze voor de te verdwijnen taken was ge baseerd. Volgens Tammeling hadden zowel Leiden en Rot terdam een voorkeur uitge sproken die toevallig goed op elkaar aansloten. Een kwali- teits-vergelijking tussen vak groepen in beide steden is volgens Tammeling niet ter sprake geweest. Hetgeen vol gens de raad tot gevolg kan hebben dat een kwalitatief betere vakgroep in Leiden wegbezuinigd kan worden ten gunste van een mindere in Rotterdam. Huisartsen De Leidse hoogleraar huis artsgeneeskunde prof. dr. J.D.D. Mulder hoorde woens dagmorgen pas dat is afge sproken dat de vakgroep huisartsgeneeskunde in Lei den de komende drie jaar volledig zal verdwijnen. „Dat is als een donderslag bij hel dere hemel over me heen ge komen", zei hij. Dat er dan in Leiden artsen worden opgeleid die van huisartsgeneeskunde hele maal niets meer weten, noemde hij in strijd met het op versterking van de thuis zorg gerichte regeringsbeleid. Niet alleen de opleiding van afgestudeerde artsen tot huis arts zal vervallen, maar ook het onderwijs in huisartsge neeskunde aan medische stu denten. Daarbij (en bij onder zoek en nascholing) zijn ze ven docenten betrokken. De studenten zullen, ook als ze specialist worden, moeilijk kunnen samenwerken met huisartsen omdat de huisarts geneeskunde verweven is met tal van andere vakken, zei Mulder. Omdat de vakgroep huisarts geneeskunde in Rotterdam volgens de plannen zal wor den gehalveerd, kan dit on derwijs in Leiden volgens hem ook niet worden overge nomen door de vier, vijf do centen die dan in Rotterdam overblijven. De Singel wint zwemwedstrijd De school De Singel is alge meen winnaar geworden van de zwemwedstrijden voor de lagere scholen die gisteren in het zwembad De Zijl werden gehouden. Op de tweede plaats in het algemeen klasse ment eindigde Roomburg, der de werd de Eerste Leidse Schoolvereniging. De Singel werd ook eerste in de catego rie meisjes. Tweede en derde werden hier respectievelijk de Telderschool en De Spring plank. Bij de jongens wonnen achtereenvolgens De Mors- kring, De Singel en de Eerste Leidse Schoolvereniging. Aan de zwemwedstrijden namen in het totaal circa 500 leerlingen van 24 Leidse scholen deel. Vrijdag werden de zwemkam- pioenschappen voor middelba re scholieren gehouden in De Zijl. Opvallend was dat bij de jongens de MSG-mts won in de open categorie. Dat was voor de elfde maal. Vorig jaar werd de mts verslagen door het Rio, maar dit jaar werd re vanche genomen. Bij de jong ste meisjes kwam het Rijn lands Lyceum als winnaar uit de bus. De dames van de KTS uit Voorhout bleken in de „midden categorie" het snelst te zwemmen. De wedstrijden in de open categorie werden ge wonnen door de meisjes Mon driaan Scholengemeenschap. In de categorie jongens onder de 13 jaar won het Stedelijk Gymnasium, de jongens van de LAS waren het snelst in de categorie 13 tot 16 jaar. LEIDEN Leiden kent voortaan dienstweigeraars die vervangende dienst plicht vervullen een aan vullende bijstandsuitke ring toe. B en W hebben positief gereageerd op een aantal bezwaarschriften die door Leidse dienstwei geraars waren ingediend. Zij waren in bero.ep ge gaan tegen de aanvanke lijke weigering van B en W om hun inkomen aan te vullen tot de bijstands- Leiden negeert met dit besluit een uitspraak van de Raad van State van een aantal jaren ge leden. Daarin werd vastgesteld dat iemand die vervangende dienstplicht vervult voldoende inkomsten heeft om in zijn on derhoud te voorzien. Het be roep dat dienstweigeraars tot dusverre deden op een aanvul lende bijstandsuitkering werd om die reden dan ook altijd geweigerd door de Gemeente lijke Sociale Dienst. Ook andere gemeenten in Ne derland wezen verzoeken om een extra uitkering altijd af, met uitzondering van onder 2IDEN De fractie van Links Leiden blijft tegen de >uw van de Marca-parkeergarage op het Ir. Driessen- ein. Reden voor die weigering is het feit dat er door bouw extra parkeerplaatsen voor bezoekers van de nnenstad bijkomen, terwijl Links Leiden dat aantal beperkt mogelijk wil houden. Dat bleek gisteravond dens de behandeling van het voorstel van B en W n de grond aan het Driessenplein in erfpacht uit te (ven. nks Leiden heeft zich al eerder tegen de komst van de par- ergarage annex winkelcomplex getoond. De Haagse projec- ntwikkelaar Erica wil op het bestaande parkeerterrein een ga ge voor 300 auto's, een vestiging van C&A-dochter Marca, intoren en een dansschool bouwen. Klein links bleek in febru- tijdens de beraadslagingen over de bouw in de gemeenteraad ng te zijn dat de bestaande middenstand in Leiden klappen u krijgen. Men stemde toen ook tegen de bouwplannen, 'actievoorzitter R. van Lint van Links Leiden liet gisteravond dens een gecombineerde commissievergadering weten dat zijn actie nog steeds twijfels heeft, maar zich om die reden niet zou netten tegen de bouw. Wel eiste hij van wethouder J. Peters erkeer) dat de ongeveer 70 extra kort-parkeerplaatsen die >or de bouw ontstaan elders in de wijk Pancras-Oost zouden oeten verdwijnen. Hij dacht daarbij aan het parkeerterrein op 1 Kaasmarkt en de parkeerplaatsen langs de Oude Rijn. „Je >u daar kunnen bouwen, het is daar leuk wonen. Het lijkt mij edebouwkundig juister, want het is er nu gewoon lelijk", aldus an Lint. eters wilde die toezegging niet doen. Hij vond dat de gemeente 't maar moest bekijken als de garage over ongeveer twee jaar gebruik was genomen. „Ik ben er niet zo voor om met die ricte normen te werken", aldus de wethouder, ijdens de vergadering verzocht de heer C. Varma van het lurtcomité Pancras-Oost de gemeente in de erfpachtovereen- amst met de exploitant vast te leggen dat er 75 parkeerplaatsen )r bewoners in de garage moesten komen. Hij wees erop dat wijk met een tekort aan parkeerplaatsen kampt en dat het intal benodigde plaatsen dat door de gemeente wordt geschat laag ligt. Hij vond echter geen gehoor bij de commissieleden. Kleurwedstrijd De prijzen voor de winnaars van de kfeurplaatwedstrijd in de Rijmkrant van de Leidse Courant zijn gistermiddag door Sinterklaas en twee Zwarte Pieten uitgereikt in hotel Nieuw Minerva. Glunde rend namen de kinderen de prijzen in ontvangst. De Sint begon bij de winnaars in de leeftijdsgroep van 4 tot 6 jaar. Bas van der Meer uit Noord- wijk won de derde prijs, Inge van der Geest uit Roelofa- rendsveen de tweede prijs en Marcel Kort uit Zoeterwoude kreeg de eerste prijs. De prij zen voor de leeftijdsgroep Van 6 tot 8 jaar gingen naar Bart Vermeulen uit Zoeter woude (3e prijs), Kees Heemskerk uit Warmond (2e prijs) en Linda van Zoen uit Oud Ade. De laatste drie prij zen die Sinterklaas uitreikte waren voor de winnaars in de groep 8-10 jaar. Nadat Mar- lous de Ridder uit Alphen aan de Rijn de derde prijs en Es ther Baan uit Ter Aar de tweede prijs hadden gekre gen van de Sint werd Rob Lieverse uit Hoogmade bij de grijsaard uit Spanje geroe pen. Hij werd, net als de an dere eerste prijs winnaars, verblijd met een radiocasse- terecorder. meer Rotterdam. Delft en Goes waar in incidentele ge vallen wel werd uitgekeerd. Leiden wil nu in alle gevallen dienstweigeraars een aanvul ling geven op hun zakgeld van ongeveer 950 gulden tot het bijstandsniveau. In de praktijk komt dat neer op een verho ging van de inkomsten met 100 gulden per maand. In Lei den gaat het jaarlijks om onge veer tien dienstweigeraars. B en W van Leiden wijzen er in hun besluit op dat de uit spraak van de Raad van State dateert uit een tijd dat de in komsten van iemand die ver vangende dienstplicht vervul de boven de bijstandsnorm lag. Op 1 juli 1983 is de wedde voor dienstplichtigen echter fors omlaag gegaan. Daarmee ver minderde ook de daaraan ge koppelde inkomsten van dienstweigeraars die vervan gende dienstplicht vervullen. De inkomsten kwamen onder het bijstandsniveau te liggen. Naar het oordeel van het col lege geldt daarom de uitspraak van de Raad van State niet meer en is de gemeente bereid om de inkomsten aan te vullen tot bijstandsniveau. Wethouder H. de la Mar (Links Leiden) heeft zich sinds zijn aantreden begin dit jaar sterk gemaakt voor deze extra uitkering aan dienstweige raars. De Vereniging Dienstweige raars heeft verheugd gerea geerd op het besluit van Lei den. „Vooral het moment waarop dit wordt gedaan is be langrijk. Bij de Raad van State ligt momenteel een aantal be zwaarschriften van dienstwei geraars tegen de weigering van hun gemeenten om de uit kering te verstrekken. Deze stap van Leiden versterkt onze argumenten". ueen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. OP VERZOEK VAN RAAD VAN STATE LEIDEN De gemeente Lei den heeft de Heidemij opge dragen de storting van ver vuilde grond in Roomburg te staken. De gemeente voldoet hiermee aan een verzoek van de Raad van State om met het storten te wachten totdat een uitspraak is gedaan in de pro cedure, die omwonenden hier over bij de Raad van State te gen de gemeente hebben aan gespannen. Volgens een woordvoerder van de gemeen te is het nog nooit voorgeko men dat de Raad van State zich op een dergelijke wijze in een conflict mengt. De grond die in Roomburg wordt ge stort, is afkomstig uit stadsver nieuwingsgebieden, waar bin nenkort gebouwd moet wor den. f De bewoners hadden zich er bij de gemeente over beklaagd dat de Heidemij reeds met het storten van de grond begon nen was voordat de vergun ning daarvoor van kracht was. De bewoners hadden bij de Raad van State bezwaar tegen de vergunning aangetekend en in afwachting daarvan om schorsing van de vergunning gevraagd. De vergunning wordt daarmee niet eerder van kracht dan nadat het schorsingsverzoek is behan deld. Volgens A. van den Berg van de directie Milieu van de ge meente is het gebruikelijk bij dit soort zaken dat „voor eigen risico van de Heidemij" wordt begonnen met het storten van grond, voordat de Raad van State over het schorsingsver zoek heeft besloten. De omwo nenden hadden aangevoerd dat het terrein nog onvoldoen de was ingericht voor de op slag van vervuilde grond. De afrastering zou niet in orde zijn en de vrachtwagens zou den na het storten niet gerei nigd worden. De omwonenden hadden de Raad van State per telegram van hun ongenoegen op de hoogte gesteld. Van de zijde van de Raad van State is toegezegd dat het schorsingsverzoek op korte termijn wordt behandeld. Dat gebeurt vermoedelijk in een zitting op dinsdag 23 decem ber. De grond die reeds in Room burg gestort is, zal worden af gedekt. De actie van de omwo nenden stuurt de planning van de gemeente enigszins in de war. Begonnen was met het afvoeren van vervuilde grond van een terrein aan de Hek- kesteeg. Gezocht wordt naar een alternatieve plaats om deze grond voorlopig te kun nen bergen. Daarbij wordt ge dacht aan het opslaan van de grond in drijvende containers of het afvoeren van de grond naar een andere locatie, des noods in het buitenland. In alle gevallen zijn er aanzienlij ke kosten mee gemoeid.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9