Bush: geloofwaardigheid ran Amerika is aangetast Gynaecoloog stopt met „baby's op bestelling" Uncle Sam verdwaald in geheimen Iran Parlemen tsleden in Italië leven uiterst comfortabel iMERIKA SINDS'53 MET IRAN IN ZIJN MAAG UITENLAND Catdóegowottt DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 7 de Deense ambassade zijn microfoontjes, kleiner dan een ciferdoos. aangetroffen in de plafonds. Deense ambassade in Polen afgeluisterd KOPENHAGEN Denemarken heeft hoogwaardige afluisterappara tuur aangetroffen in het gebouw van de ambassade in de Poolse hoofdstad Warschau. Dit heeft de Deense mi nister van buitenlandse zaken Elle- mann-Jensen gisteren in Kopenha gen bekendgemaakt. Hij zei dat mi crofoons voor registratie verstopt waren in de plafonds van diverse af delingen. Kopenhagen noemde het afluisteren een inbreuk op de diplo matieke betrekkingen, terwijl de ontdekking ervan juist geschiedt op een ogenblik waarop Denemarken probeerde zijn betrekkingen met Po len te verbeteren. PUNJAB KONDIGT NOODTOESTAND AF NEW DELHI De regering van de deelstaat Punjab heeft gisteren een soort noodtoestand af gekondigd voor het district Amritsar en het grensgebied met Pakistan. De maatregel geldt voor ongeveer de helft van de staat en geeft het leger de bevoegdheid om zonder toestemming van de burgerlijke autoriteiten arrestaties te ver richten en huiszoekingen te doen. De regering van Punjab heeft gisteren tevens de hulp van het leger ingeroepen voor het bestrijden van de onlusten in het acht districten, waaronder Am ritsar. Vier personen, onder wie een politieman, zijn om het leven gekomen bii het aanhoudende geweld van naar onafhankelijkheid strevende sikhs. De gewelddadigheden zijn vooral opge laaid nadat separatistische sikhs in het begin van deze week 24 hindoe-buspassagiers doodschoten Honderd joden weg uit Sovjet-Unie GENEVE Slechts 102 joden hebben deze maand de Sovjet-Unie mogen verla ten. Dit heeft de Internationale Commis sie voor Migratie ICM gisteren in Genève meegedeeld. Het totaal voor dit jaar komt hiermee op 867. Van de 102 geëmigreerde joden gingen er 36 direct naar Israël, de overigen reisden via Rome naar andere landen. De vroegere Sovjetdissident Ana toli Sjaranski heeft Israël opgeroepen zich te verzetten tegen de nieuwe emi gratiebepalingen die in januari van kracht worden in de Sovjet-Unie. Vol gens Sjaranski zal deze wetgeving de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie nog verder bemoeilijken. Nancy ontkent invloed op Iran-beleid WASHINGTON Nancy Reagan heeft gewei gerd haar mening te geven over stafchef Donald Regan, die felle kritiek te verduren heeft gekre gen in verband met het Iran-schandaal. De echt genote van de president, die door ingewijden wordt beschouwd als iemand met grote invloed op het personeelsbeleid van haar man, zei tegen ver slaggevers: „Ik heb geen enkele aanbeveling ge daan". Op de vraag of zij vond of Regan de presi dent goed dient, antwoordde mevrouw Reagan: „Ik denk dat mijn man dat moet uitmaken. Dat heeft helemaal niets met mij te maken". Zij zei verder „geen idee" te hebben of het Iran-schan daal tot verdere ontslagen in de regering zal lei den. Op de vraag of zij tevreden is met de wijze waarop de zaak tot dusver is behandeld, zei zij: „Ik ben tevreden met mijn man. Ik geloof dat hij alles doet wat hij moet doen". WASHINGTON De tnerikaanse vice-presi- >nt George Bush heeft l-kend dat zowel de ge- liofwaardigheid van pre- dent Reagan als de ge- iofwaardigheid van de èrenigde Staten als ge- bel is aangetast door de [faire-Iran. Bush sprak Dor het American Enter- fise Institute, een van de jenktanks" van de rege- |ng-Reagan. Hij zei dat ij op de hoogte was ge- 'eest van de geheime wa- enleveranties aan Iran n die volledig had ge- ;eund. Maar over het oorsluizen van geld naar e Contra's in Nicaragua eeft hij volgens eigen gggen niets geweten. De vice-president had zich tot dusver met betrekking tot de geheime transacties met Iran en de Contra's op de achter grond gehouden. Daarbij speelt een rol dat Bush in 1988 een gooi wil doen naar het presidentschap. Daarvoor moet hij zo weinig mogelijk betrokken zijn bij schandalen. Inmiddels heeft ook minister van defensie Caspar Weinber ger gezegd, dat hij op de hoog te was van Reagan's beslissing wapens aan Iran te leveren. Maar ook hij heeft naar zijn zeggen niets afgeweten van de geldelijke steun aan de Con tra's, die hij „totaal verkeerd" achtte. Southern Air Transport, de voormalige luchtvaartmaat schappij van de CIA die zowel betrokken was bij wapenleve- j (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Gehei- ie contacten, geheime jeraties, geheime missies, ïheime rapporten en ge- ;ime diplomatie hebben tijd al een belangrijke bi gespeeld in de betrek ingen tussen de Verenig- Staten en Iran. Al die ïheimzinnigdoenerij lijkt per saldo weinig of iets te hebben opgele id. Ze is fataal geweest or de Iraans-Ameri- lanse betrekkingen, fa al ook voor twee achter- involgende presidenten i uiterst schadelijk voor Amerikaanse geloof - aardigheid in de wereld. in uiterst geheime operatie, tgevoerd in 1953, zou als iet begin-van-het-einde" innen worden aangemerkt, i dat jaar zette de gematigd- nkse premier van Iran, Mo- immed Mossadeq, de Iraanse la's op tegen de nog jeug- sjah, die het niet eens was et de nationalisatie van de ritse en Amerikaanse oliebe- ngen. De danig in het nauw idreven sjah moest de wijk ïmen naar het buitenland, aar kwam met behulp van t Amerikaanse geheime ienst CIA snel weer terug op jn pauwetroon. De coup van 53 bond de sjah met handen voeten aan de Verenigde aten. En diezelfde coup aakte Amerika blijvend ge- aat bij vele honderdduizen- en Iraniërs. De Iraanse ge- ïime dienst, de Savak, onder- ukte met harde hand de eeds sterker wordende reli- eüze sentimenten van de iqslembevolking. Al in 1963 erkoos ayatollah Khomeini aarom in ballingschap te aan. oen Jimmy Carter in 1977 et Amerikaanse president- ihap op zich nam, kampte fan al met interne moeiliik- eden. Carter werd datzelfde ar nog geconfronteerd met eheime adviezen, volgens 'elke het beter was niet meer erder te gaan met de sjah, laar de Amerikaanse politiek P richten op de steeds sterker ►ordende Iraanse oppositie. Dat weerhield hem er evenwel Met van de sjah in alle toon aarden te prijzen. Op het Amerikaanse ministerie van ranties aan Iran als aan de Contra's, heeft dit jaar 406 ton vracht vervoerd naar een luchtmachtbasis die in gebruik is voor een bevoorradingsope ratie voor de Contra's. Dat blijkt uit documenten van de in Miami gevestigde maat schappij. Voor de leveranties zou het geld zijn gebruikt dat werd verdiend op de wapenle veranties aan Iran. Op het mo ment dat de vluchten werden uitgevoerd gold nog het abso lute verbod van het Congres aan het adres van de regering om de Contra's verder te hel pen. België De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Leo Tinde- mans, heeft een onderzoek be volen naar de mogelijkheid dat er vanuit België wapens aan Iran geleverd zijn. Vol gens sommige Belgische kran ten hebben Belgische wapen fabrikanten (zoals FN in Her stal) al sinds het begin van de Iraans-Iraakse oorlog in 1980 wapens aan Iran geleverd. Tindemans heeft nu een on derzoek gelast om na te gaan of er een grond van waarheid in die berichten zit. De bewijzen lijken zich op te stapelen dat Saoedi-Arabië een zeer belangrijke rol heeft ge speeld bij de Amerikaanse wa penleveranties aan Iran, via Israel. Riaad zou zelfs het grootste deel van de wapens hebben betaald, hoewel de Saoedis iedere betrokkenheid ten stelligste ontkennen. Ook zou Saoedi-Arabië geld hebben gestort op de Zwitserse bank rekening, waarvan behalve aan de Contra's ook geld is ge geven aan het verzet in Af ghanistan. buitenlandse zaken werd ge twijfeld aan de houdbaarheid van de Amerikaanse politiek. Uit de rapporten van de CIA sprak eveneens twijfel over de vraag of de VS de sjah een hand boven het hoofd moesten blijven houden. De in het nauw gedreven sjah vroeg steun aan Washington. En Jimmy Carter zegde die steun onverkort toe. Op dat ogenblik ontstond er een breuk tussen het Witte Huis en het State Department over de te volgen koers. Khomeini terug Iran verslechterde de situatie voortdurend. Op 16 januari 1979 vluchtte de sjah naar het buitenland. President Carter deed nog pogingen de militai ren aan de macht te helpen, maar de religieuze beweging was te sterk. Op 1 februari 1979 keerde Khomeini na een langdurige ballingschap in Iran terug voor het vestigen van ,,'s werelds eerste goddelij ke regering", die een sji'itische dictatuur bleek te zijn. Tezelf dertijd begon de overhaaste uittocht van de 50.000 Ameri kanen die in Iran woonden. De komst van de sjah naar de Verenigde Staten, voor een be handeling in een Newyorks ziekenhuis, wekte de woede van de Iraanse leiders. In Te heran gingen honderdduizen den demonstranten de straat op. Korte tijd later op 4 no vember 1979 werd het per soneel van de Amerikaanse ambassade in Teheran gegij zeld. Het werd 444 dagen on derworpen aan de willekeur van de zogenaamde Revolutio naire Wachters. Om de gijzelaars vrij te krij gen, besloot Carter tal van ge heime operaties goed te keu ren, waaronder een militaire reddingsactie. Een comman do-eenheid zou de gijzelaars met geweld gaan bevrijden. Minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance was fel te gen een dergelijke actie en an dermaal ontstond er een breuk tussen het Witte Huis en het State Department. De omstre den actie, die in april 1980 plaatsvond, mislukte in de Iraanse woestijn op enkele honderden kilometers van Te heran. Failliet beleid Toen Ronald Reagan in janua ri 1981 het roer overnam, erf de hij een volkomen failliet Iran-beleid. Acht uur na Rea- gans inaugurele rede werden Iran zit te springen om Amerikaanse wapens, maar er zijn klaar blijkelijk nog genoeg Iraniërs die mee willen vechten in oorlog tegen Irak. In het stadion van Teheran kwamen gisteren 100.000 van die vrijwilligers bijeen. Zij droegen onder meer een spandoek mee, waarop de Iraakse president Hoessein staat afgebeeld, smekend om genade. de 52 nog in Teheran verblij vende Amerikaanse gijzelaars vrijgelaten. Er waren maan den van geheime onderhande lingen aan die vrijlating voor af gegaan. Reagan had Carters aanpak van het Iraanse vraagstuk en de gijzeling zwaar gekritiseerd. Maar de nieuwe president was nauwelijks aan het bewind of andere geheime operaties kre gen hun beslag. Het staat vrij wel vast dat Amerikaanse wa penhandelaren al vanaf 1981 zaken hebben gedaan met Iran en dat er zelfs wapentranspor ten vanaf Amerikaanse bodem hebben plaatsgevonden. Bo vendien was in Washington al in een vroeg stadium bekend dat Israël wapens naar Iran stuurde. Terwijl de Reagan-regering de oorlog verklaarde aan het in ternationale terrorisme, liet het Witte Huis zich in juli en augustus 1985 verleiden tot de eerste geheime contacten met „gematigde" Iraniërs, die ten slotte leidden tot pasklare wa pentransporten naar Iran. De geheime wapenleveranties werden in de loop van dit jaar een deel van de officiële VS-politiek toen president Reagan er in juanari zijn toe stemming voor gaf. Die poli tiek leidde in ieder geval tot het opzetten van een compleet netwerk voor het uitvoeren van de wapenzendingen. In Zwitserland werden zelfs spe ciale bankrekeningen geo pend, vermoedelijk door de CIA. En andermaal ontstond er over die politiek een breuk met het State Department. President Reagan gelooft tot op de dag van vandaag dat de wapenleveranties een onder deel vormden van een ver standige en geenszins laakbare politiek, waarvoor hij zich dan ook niet hoeft te verontschul digen. Het publiek hecht ech ter nauwelijks meer geloof aan de brave verklaringen die het Witte Huis aflegt. En de lei ders van de Iraanse revolutie zeggen dat ze de Grote Satan een geweldige poets hebben gebakken. Er kan eigenlijk maar een conclusie worden ge trokken: Uncle Sam is nog steeds verdwaald in zijn eigen Iraanse geheimen. De helikopter die een brand moest veroorzaken, vloog kort na het opstijgen tegen de bergwand; de piloot bleef ongedeerd. Helikopter stort neer bij proef nucleaire winter SAN D1MAS Een met brandstoffen gela den helikopter, die gis teren een vuur moest ontsteken in een stuk bosgebied in Californië in het kader van een wetenschappelijk expe riment is tijdens de missie neergestort. De piloot heeft het onge luk overleefd. Het on- geluk gebeurde tijdens een proefvlucht terwijl zo'n tweehonderd we tenschappers en brand weerlieden paraat ston den om getuige te zijn van een met opzet ver oorzaakte bosbrand om H! een theorie over de nu cleaire winter (de kou- I degolf na een atoom- aanval) te toetsen. Als het experiment was doorgegaan zou er 130 tot 190 hectare bos in vlammen op zijn ge gaan. Gedurende twee tot drie uur zou er een felle brand gewoed hebben, die een 3.000 meter hoge rookwolk zou hebben veroor zaakt. Deze rookwolk vormde het studie-ob ject van de weten schappers. ROME Na overstroomd te zijn met telefoontjes van honderden echtparen die bij hem jongens of meisjes wilden „bestel len", heeft een gynaeco loog uit Napels er voorlo pig van afgezien het ge slacht van het kind kunst matig te bepalen. Raffaele Magli is er als eerste arts in Europa in geslaagd een echtpaar een meisje te bezor gen door de mannelijke chro mosomen in het zaad van de man te doden. Na de geboorte van de vijf pond wegende Theresa Spina en een golf van vaak negatieve publiciteit, heeft de Napolitaanse gynae coloog besloten „geen bestel lingen meer aan te nemen". Ook de kerk heeft zich tegen de kunstmatige bepaling van het geslacht van het kind uit gesproken. Op de terugweg van zijn reis naar Australië had de paus al tegen journalisten gezegd dat „de mens geboren en niet ge produceerd wordt". In Austra lië had hij aangekondigd dat de kerk nog dit jaar een stand punt over kunstmatige be vruchting en de daarmee sa menhangende problematiek zal publiceren. De ouders van de Napolitaanse Theresa probeerden zes jaar lang vergeefs een kind te krij gen. Toen zij zich tot de 30-ja- rige gynaecoloog Magli wend den vroeg die of ze mee wil den werken aan een experi ment om het geslacht van het kind te bepalen. Omdat zowel de man als de vrouw in hun eigen familie vrijwel uitslui tend jongens hadden, wilden zij dolgraag een meisje. De eerste keer dat kunstmatig het geslacht van een mens werd bepaald was vorig jaar in Amerika. Daar presenteerde op 6 augustus in New York de hoogleraar Steve Taylor de verzamelde pers een baby die op wens van zijn vader en moeder van het mannelijk ge slacht was. ROME De Italianen kijken met scheve ogen naar hun parlementa riërs. Terwijl de belas- tingschroef voor de bur gers inmiddels zo stevig aangedraaid is dat on langs voor het eerst in Italië massaal tegen de veelvraat „fiscus" werd gedemonstreerd, doen de afgevaardigden hun werk in een oase van privileges en voordeel tjes. De 630 parlementariërs zijn er niet voor teruggedeinsd zichzelf een forse loonsver hoging te geven met terug werkende kracht tot 1 janua ri 1986. Verder krijgt ieder op staatskosten een assistent. Als een kleine toegift hebben de afgevaardigden zichzelf een levensverzekering ge gund ter waarde van 560.000 gulden, die al na korte tijd in het parlement in werking treedt. Met de loonsverhoging van 400.000 lire verdient de Itali aanse parlementariër nu zo'n 7,5 miljoen lire per maand, ongeveer 12.000 gulden. Daarmee is de honorering bijna verdubbeld sinds 1983. Maar niet de loonsverhoging, noch de levensverzekering, zorgt momenteel voor veel deining. Het recht om tegen een netto loon van 3300 gul den per maand een full-time assistent in dienst te nemen, heeft een storm van kritiek opgeroepen. Veel Italianen vinden dat on nodig omd$t zij de stellige in druk hebben dat hun volks vertegen woordigers er in Rome de kantjes aflopen. Als de „onorevoli" ofwel de eer- biedwaardigen, zoals ze in Italië bestempeld worden, zichzelf wat nadrukkelijker aan het parlementswerk zou den wijden was een assistent helemaal niet nodig, zo wordt er geredeneerd. Die indruk wordt versterkt door het absenteïsme van de onorevoli bij niet onbelang rijke debatten. Nu vallen in veel landen de parlementsza- len vooral op door lege plek ken, maar in Italië is het wel heel erg. Toen het parlement discussiëerde over de myste rieuze dood van de bankier Michele Sindona waren er slechts 28 afgevaardigden aanwezig. Bij een belangrijke uiteenzetting van minister Scalfaro (Binnenlandse Za ken) voor de veertig leden tellende parlementscommis sie tegen de maffia was er slechts de helft. Tegen de tijd dat Scalfaro was uitgespro ken was dat aantal gedaald tot vier. En zo gaat het dage lijks. Trips Verder leggen de onorevoli een verbijsterende reislust aan de dag. Niet alleen in Italië, waar ze met hun par- lementspasje altijd verzekerd zijn van een gratis ticket bij Alitalia, maar vooral ook in het buitenland. De parle mentscommissies trekken de wereld rond en omdat reizen de blik verruimt, is er altijd wel een plausibele reden voor een trip te bedenken. De commissie onderwijs ging eerst zestien dagen naar Amerika „om de kennis van het Amerikaanse universi teitssysteem te verdiepen" en vervolgens twee weken naar Rusland om „een direct in zicht te krijgen in het Russi sche". Een andere commissie reisde compleet naar Japan ter be studering van „zeer geavan ceerde technieken die tijdig kunnen waarschuwen tegen aardbevingenKoploper is de commissie transport, waarvan de leden vorig jaar 64 dagen in het buitenland vertoefden. In 1984 kostte het parlementaire gereis de Italiaanse belastingbetaler al bijna 1,2 miljard gulden. Maar ook in het Romeinse parlementsgebouw is het le ven voor de onorevoli best vol te houden. Zij beschikken er over douche, bad, sauna, spotgoedkope bars, sportacco- modatie, restaurants en een postkantoor met speciale ta rieven. De geachte afgevaar digde die zich niet lekker voelt kan een beroep doen op de uitstekende medische voorzieningen van het huis. De politici die wat krap bij kas zitten kunnen tot 10.000 gulden lenen zonder dat ze rente hoeven te betalen. Als ze dat wat weinig vinden kunnen ze terecht bij het bankfiliaal in het parle mentsgebouw waar ze tot 25.000 gulden kunnen lenen tegen een uiterst voordelige rente. Hervorming De deining over al deze voor deeltjes leidt de aandacht af van een bitter noodzakelijke hervorming van het Italiaan se parlemen tssysteem. Met 630 leden is het parlement veel te groot. De politici zijn de eersten om dat toe te ge ven, maar de neiging om er ook wat aan te doen is uiterst gering. Geen wonder, want menigeen zou zijn comforta bele zetel vaarwel moeten zeggen. Ook de werkverde ling met de 325 leden tellen de senaat, een soort Eerste Kamer, is niet in orde. Als de senaat ook maar twee woor den wijzigt in een wetsvoor stel dat het parlement al ge passeerd is, gaat het hele stuk weer terug naar het parle ment. Dan begint de molen weer van voren af aan te draaien. Geen wonder dat belangrijke wetten en wijzi gingen vaak jarenlang op zich laten wachten. Van alle kanten bekritiseerd zijn de frustraties onder de onorevoli hoog opgelopen. De rechter heeft een aantal van hen erop gewezen dat het parlementswerk geen vetpot is. Sommige partijen eisen een flink deel van het salaris op voor de partijkas. Verder is het parlement in het „Pa lazzo Montecitorio" er eng gehuisvest. Zoiets vanzelf sprekends als een bureau en een telefoon is er niet voor alle afgevaardigden. De ruimte die ieder in het ple num heeft is slechts zeventig centimeter. „Minder nog dan een schoolbank", mopperde een parlementariër.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7