Inwoners van Paramaribo Inoeten nu in actie komen Franse studenten vandaag opnieuw massaal op straat Bosnegers in tijgerkooien opeengepakt Action Directe bedreigt rechters AJITENLAND CeidócSomcmt VS oefenen op Filipijnen PSTANDELINGENLEIDER RONNIE BRUNSWUK: „Ri jnzwemmen" gaat niet door Ontslag politie mannen in moordzaak Palme Londen in beroep in zaak MI-5 DONDERDAG 4 DECEMBER 19S6 PAGINA 5 larte vrouwen koelen pede op Winnie Mandela Ba PST AD Tientallen zwarte vrouwen |ben gisteren hun woede gekoeld op snie Mandela, de vrouw van de gevan- ANC-leider Nelson Mandela, en afval [Jjtand naar haar gegooid. Het incident ge- jrde bij het hooggerechtshof in Kaap- 1, na afloop van een rechtszitting tegen idi Mangaliso. Mangaliso staat terecht gens de moord op haar man, een zaken- m uit de zwarte woonstad Guguletu. Ge- _jen a decharge voerden, aan dat de *??uw de laatste jaren zwaar door haar n was mishandeld. Het wordt Winnie f|ndela, die in het algemeen bijzonder ge flecteerd wordt, waarschijnlijk kwalijk °jomen dat zij als zwarte leider van inter- ionaal aanzien met mevrouw Mangaliso "friend is. Aan de boemel De dertien jaar oude Raymond Salter lijkt de rechtszitting die hij bij woont niet bijster inte ressant te vinden. De jongeman stond samen met een veertien jaar oud vriendje terecht in Colombus (VS) vanwe ge het uitgeven van vijfduizend dollar die het tweetal had gevon den in een koffer op het vliegveld in Califor- nië. Het geld was ver moedelijk afkomstig van een drugsdeal; de kinderen ginger ermee aan de boemel. Irak maakt haast bij uitgraven tempels BAGDAD Iraakse archeo logen haasten zich om twee 6.500 jaar oude tempels uit te graven, voor zij onder het stij gende water van de rivier de Tigris verdwijnen. De tempels kwamen aan het licht bij het werk aan een enorme dam die op de rivieroever in Eski-Mo- sul, 500 kilometer ten noorden van Bagdad, verrijst. Het Iraakse team heeft nog maar een paar weken om zijn ont dekking te bestuderen, voor dat het langzaam naderende water het onmogelijk maakt. Poppenverbranding bij fabriek Bhopal BHOPAL Honderden kinderen die twee jaar geleden de gifwolk uit de fabriek van Union Carbide in de Indische stad Bhopal hebben over leefd, hebben gisteren gedemon streerd voor de gesloten poorten van het Amerikaanse bedrijf. Uit protest tegen de nalatigheid van de directie waardoor bijna drieduizend mensen het leven verloren, en als protest te gen het uitblijven van smartegeld, verbrandden ze poppen die de voor malige directeur van de fabriek voorstelden. Enkele kinderen zaten in rolstoelen en velen van hen had den blijvend letsel opgelopen aan ogen en luchtwegen door de gassen. „Woestijnkrijger" uit handel genomen WASHINGTON De Ameri- kaanse speelgoedfabrikant Co- leco heeft besloten een pop uit de handel te nemen als gevolg van een klacht wegens discri minatie van een groepering van Arabische Amerikanen. De pop was gekleed met een Arabische hoofddoek en in de promotiefolders werd het aan geduid als een „verraderlijke woestijnkrijger". In een ver klaring zei de fabriek dat het niet de bedoeling was geweest iemand met de pop te beledi gen en dat de produktie van het huidige model zal worddn gestaakt. De voorraad zal wor den uitverkocht. MANILA De Filipijnse stafchef generaal Fidel Ramos heeft vandaag het startsein gegeven voor een gezamenlijke militaire oefening van Amerikaanse en Filipijnse troepen, die op Filipijns grondgebied ge houden worden. Ramos zei te hopen dat geen van beide landen ooit zijn leger zou hoeven in te zetten tegen een buitenlandse agressor. Beide partijen zeiden dat de oefe ningen, die gehouden worden op-het mo ment dat de politieke stabiliteit van het land veel te wensen overlaat, een routine aangelegenheid zijn en niets te maken heb ben met eventuele binnenlandse proble men. d(Van onze speciale verslaggever jjob Ruggenberg) ANGETABBETJE ,Het wordt tijd dat de in- oners van Paramaribo •lf ook iets doen om te iten zien dat zij het regi- ie-Bouterse beu zijn en wij welkom zijn". spit heeft de Surinaamse irfuerrillaleider Ronnie eèrunswijk gisteren in een 'gesprek met een verslag- 1 lever van onze krant ge legd. Het gesprek vond plaats in Langatabbetje, een diep in het Surinaam- igje oerwoud aan de oever 'an de Marowijne-rivier 'elegen uitvalsbasis van ^Jrunswijks opstandelin- ogenleger. /ijk reageerde op de jmerkingen van twee vluch- .lingen uit Paramaribo, die ertèlden dat de bevolking an de Surinaamse hoofdstad Ronnie Brunswijk: Ex-pre mier Chin A Sen ligt goed bij de Surinaamse bevolking. jomst van het Jungle van Brunswijk. Een van de vluchtelingen zei dat Paramaribo op grote schaal aan het hamsteren is geslagen, uit vrees voor de komende slag om de hoofd stad. „Jerrycans vol slaan de mensen in, kaarsen, noem maar op, ze staan in lange rij en voor de winkels. En er is maar een vraag die ze bezig houdt: wanneer komt Bruns wijk?" De vluchteling zei er van overtuigd te zijn dat de meeste stadsbewoners de komst van Brunswijk zullen toejuichen. „Dan is deze hel misschien snel afgelopen". Gevraagd naar zijn plannen met Paramaribo benadrukte Brunswijk dat zijn Jungle Commando twee doelstellin gen heeft: „Natuurlijk moet Bouterse weg en natuurlijk willen wij Paramaribo inne men. Maar wij willen ook zo weinig mogelijk bloedvergie ten. Als wij nu naar Parama ribo zouden gaan, zou dat een slachting worden, zoals zater dag is gebeurd onder de bur gerbevolking. Dat wil ik voorkomen". Brunswijk zei „liever te wachten en een andere strate gie toe te passen". Over die strategie wilde hij niet veel meer kwijt dan dat het in op stand komen van de bevol king van Paramaribo daar on derdeel van uitmaakt. Over zijn gebrek aan zware wapens deed Brunswijk laconiek. Hij zei ze niet nodig te hebben om door te kunnen vechten. „Zware wapens zijn welkom, maar ook als we ze niet krij gen, zal onze strijd doorgaan Een van de vluchtelingen zei gisteren dat sommigen in Pa ramaribo zich zorgen maken over wat er na een machtso vername staat te gebeuren. Hij maakte duidelijk dat in Nederland wonende leiders van het Surinaamse verzet, zoals André Haakmat en Paul Somohardjo, in Paramaribo niet erg goed liggen. Als zij pogingen zouden doen om re geringsmacht te verkrijgen zal dat hier niet goed vallen, zegt hij. Veel minder negatief staat de stadsbevolking tegen over ex-president Chin A Sen, voegt hij eraan toe. Ook bii de opstandelingen ligt Chin A Sen, die van Chinese afkomst is, erg goed. De andere vluchteling zei het te betreuren dat tot dusver erg weinig hindoestanen be trokken zijn bij Brunswijks opstand. „De hindoestanen maken meer dan de helft van de Surinaamse bevolking uit. Die kunnen ze niet blijven negeren. De hindoestanen zijn erg belangrijk in dit land. Het zijn de grootgrondbezitters, ze hebben het kapitaal en de handel in handen. Kortom, ze beheersen onze economie. Het verzet moet nu de hindoesta nen er bij halen, anders is het te laat". In een reactie op deze opmer kingen geeft Michel van Rey, militair strateeg van Bruns wijk, toe dat de hindoestanen ondervertegenwoordigd zijn in het Jungle Commando. Van Rey, zelf stadscreool en ooit minister van leger en po litie in Suriname, verblijft al enige tijd in het guerrilla- kamp Langatabbetje en dient zijn vriend Ronnie Brunswijk op veel punten van advies. Van Rey begrijpt dat sommi gen zich zorgen maken over het feit dat de hindoestanen nog weinig met de opstand van doen hebben. „Daarom hebben wij Chin A Sen ook met een belangrijke opdracht weg gestuurd: Zorg voor een breed draagvlak, zowel in Ne derland als internationaal voor het verzet. Om dat draagvlak geloofwaardig te doen zijn, moeten daar na tuurlijk de hindoestanen een plaats in hebben". Ronnie Brunswijk zegt in deze te hopen op de medewer king van alle Surinamers in Nederland. „Van wat ik zo hoor begrijp ik dat bijna hon derd procent van alle Surina mers in Nederland achter ons verzet staat. Wij hebben hun steun hard nodig. Zowel fi nancieel als politiek". (Vervolg van voorpagina) Van onze speciale verslaggever) „JGATABBETJE In van de twee uit Pa- ïaribo gevluchte Suri- aers vertelt over spe- Je tijgerkooien van ij len staven, waar bosne- ,ars in gevangen gehou- _len worden. „In elke Sooi zijn twintig tot der- 'ig bosnegers opeenge pakt. Zij krijgen nauwe- Jijks voedsel. Als iemand %i de bovenste kooi zijn 'behoefte moet doen, [komt de ontlasting in de onderste kooi terbcht". Het bestaan van deze kooien is slechts bij inge wijden bekend, zegt hij. Vele honderden andere bosnegers zitten opgeslo ten in tentenkampen bij Fort Zeelandia en de Membre Boekoe-kazerne. Volgens de twee is geen bos neger meer veilig in Parama ribo. „Gelooft u mij alstu blieft: ze worden als ratten neergeschoten. Als er een de straat zou durven opgaan met op de bovenarm zo'n tapoe- -ring, wordt hij onmiddellijk geëxecuteerd". Die ijzeren tapoe-boeien dra gen sommige bosnegers als een een mystieke bescher ming, bijvoorbeeld tegen ko gels. Alle leden van Ronnie Brunswijks Jungle Comman do hebben een of meer van deze boeien om de arm. Van daar dat het dragen van zo'n boei wordt gezien als een steunbetuiging aan Bruns wijk. Maar ook bosnegers zonder die boeien worden zonder meer opgepakt, vertellen de twee. „Soms vraagt een agent een bosneger om zijn legiti matiebewijs. De bosneger geeft het, de agent loopt er mee weg en een andere agent komt de bosneger arresteren omdat hij geen legitimatie kan tonen". Patrouilleboten van het Suri naamse leger schieten sinds gisteren op korjalen die volge pakt met bosneger-vluchtelin gen de Marowijne oversteken naar Frans Guyana. Een kind is daarbij gisteren omgeko men, terwijl een onbekend aantal mensen is gewond. Vele duizenden bosnegers trekken na het bloedbad bij Sabana door het oerwoud van Oost-Suriname naar de veilig heid van Frans Guyana. Alleen al ten zuiden van de Surinaamse plaats Albina hadden zich gisteren bij twee kreken 3000 vluchtelingen verstopt. Zii zitten daar zon der voedsel. Gemotoriseerde korjalen proberen de mensen achtergelaten' in een soort pendeldienst over de rivier naar Frans Guyana te brengen, terwijl drie Suri naamse patrouilleboten die op de rivier heen en weer krui sen, dat proberen te verhinde ren. In het ziekenhuis van Moengo ontdekte het leger volgens het Surinaamse persbureau SNA acht in verregaande staat van ontbinding verkerende lijken. Er werd niet bij gezegd of het hierbij ging om burgers of manschappen van een der strijdende partijen. Ook zou het leger „grote hoeveelheden dynamiet" hebben aangetrof fen die door de groep Bruns- Gasmaskers Mensen van het Zwitserse chemiebedrijf Sandoz hebben gasmaskers op en speciale pakken aan bij het schoonmaken van giftige resten na de brand op 1 november. OPPENHEIM Het voor 17 januari geplande schillende gifgolven in de Rijn niet verant- traditionele Nieuwjaarszwemmen in de Rijn bij woord achtte het evenement doorgang te laten het Westduitse Oppenheim, is afgelast in ver- vinden. Het risico van schade aan de gezond- band met de lozing van tonnen gif in de rivier heid wil de organisatie niet op zich nemen. Het na de brand bij het Zwitserse chemieconcern Oppenheimer nieuwjaarszwemmen zou in 1987 Sandoz. Voorzitter Wilfried Greth van het or- voor de twaalfde keer plaatsvinden, ganisatiecomité deelde mee dat men het na ver- STOCKHOLM Twaalf Zweedse rechercheurs hebben uit on genoegen over het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme de dienst verlaten, aldus een hooggeplaatste gerechtelijke functionaris. Per-Erik Nilsson, hoofd van een gerechtelijke com missie die werd aangesteld om veiligheidskwesties met betrek king tot de zaak-Palme te onderzoeken, noemde het vertrek van de politiemensen spijtig, maar zei ook dat het onderzoek grote psychische en lichamelijke inspanningen vergde. Nilsson zei voorts, dat er onder de politie verdeeldheid heerste over de wij ze waarop het onderzoek moet worden verricht. Leif Hallberg, woordvoerder van de Stockholmse politiecommissaris Hans Hol- mer, had dinsdag nog tegengesproken dat er politiemensen wa ren opgestapt. Palme werd op 28 februari 's avonds op straat in Stockholm doodgeschoten. Na de moord werd het grootste straf rechtelijke onderzoek uit de Zweedse geschiedenis op touw ge zet, maar er zit op het ogenblik nog geen verdachte vast. SYDNEY Groot-Brittannië heeft vandaag toestemming ge kregen om in beroep te gaan tegen een beslissing van het opper ste gerechtshof in Australië, dat het zeer vertrouwelijke papie ren ter hand moet stellen van de ex-agent van de geheime dienst MI-5, Peter Wright. Wright verzet zich in Sydney tegen pogingen van de Britse regering om publikatie van zijn boek „Spycatcher", over zijn ervaringen als geheim agent, te voorko men. Het Hof van Appèl hoort het Britse beroep volgende week donderdag. Politie houdt dienstweigeraars Zuid-Afrika aan JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zeker dertien blan ken gearresteerd die betrok ken zijn bij een organisatie die zich verzet tegen de dienst plicht, omdat het leger wordt ingezet bij onrust in zwarte ge bieden. Achttien andere men sen kregen „beperkingen" op gelegd. David Shandler van de Actiegroep Stop de Dienst plicht (ECC) noemde de maat regelen volstrekt in strijd met het streven naar oplossingen voor de problemen van het land. Hij zei dat in totaal zestig leden van ECC waren gearres teerd, maar dat geen van hen van een misdrijf was beschul digd. De aanhoudingen in Jo hannesburg hadden plaats in een kerkzaal in de agglomera tiegemeente Malvern. Twaalf andere aanwezigen werden eventjes vastgehouden en kre gen het verbod om in de toe komst nog met ECC bezig te zijn. Intussen meldde het dag blad The Star in Johannesburg dat een ooggetuige een auto met twee blanke inzittenden had gezien bij de woning van een vooraanstaand anti-apart heidsactivist die maandag avond met zijn vrouw werd doodgeschoten. The Star zei dat de auto toebehoorde aan de commandant van de veilig heidspolitie van Pretoria. inschrijfgelden die daaraan zouden vastzitten. Dat de uni versiteitsbesturen een grotere autonomie krijgen en naast de landelijke ook eigen diploma's mogen uitgeven is eveneens zeer tegen hun zin. Met het protest hebben Frank- rijks studerende jongeren in ieder geval bereikt dat minis ter Devaquet de behandeling van zijn plannen door het par lement moest uitstellen. Hij was zo onhandig om op de ra dio te zeggen dat de toekomst afhankelijk zou zijn van de op komst vandaag. Een beter ar gument tot mobilisatie had zelfs de linkse studentenbond Unef-ID niet kunnen beden ken. De studenten krijgen deze keer steun van de meeste onderwijzersbonden. Op de roemruchte universiteit van Nanterre hoopten sommige studenten gisteren op een half miljoen demonstranten in Pa rijs. Om met zoveel mogelijk in Pa rijs te demonstreren hebben de verschillende actiecomité's bij de Franse spoorwegen zeer ge reduceerde tarieven bedongen. Ter financiering van de reis kosten werden de laatste da gen ook tolwegen „gekraakt". De studenten lieten automobi listen gratis door met het ver zoek een kleine bijdrage te ge ven voor de actie. De weinig populaire minister van bin nenlandse zaken Pasqua heeft de studenten vooraf gewaar schuwd dat er alleen over mo gelijke wijzigingen van de voorstellen te praten valt, wanneer de demonstratie van vandaag niet uit de hand loopt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een gendarme gebruikt In het paleis van Justitie In Parijs een metaaldetector om te controleren of mensen -geen wapens meenemen naar het proces tegen drie leden van de terreurgroep Action Directe. PARIJS Regis Schlei cher, de vermoedelijke oprichter van de Franse terreurgroep Action Di recte die met twee andere leden van de groep te rechtstaat voor moord, heeft geweigerd de recht bank in Parijs te erken nen. In plaats daarvan uit te hij dreigementen aan het adres van de rechters en juryleden. Volgens de 29-jarige Schlei cher stelt iedereen die aan het proces meewerkt zich bloot „aan de onverbiddelijkheid van de proletarische gerechtig heid". De leden van Action Directe staat terecht wegens de moord op twee politieman nen in Parijs op 31 mei 1983. Het is voor het eerst dat leden van de extreem-linkse Action Directe voor de rechter in Pa rijs moeten verschijnen. Be halve Schleicher staan Claude Halfen (31) en diens broer Ni colas Halfen (23) terecht Action Directe is een kleine linkse splintergroepering, waarvan de leden een marxis tische en anarchistische ideo logie aanhangen. De groep on derhoudt contacten met de Rote Armee Fraktion in West- Duitsland en heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de moorden op Renault-top- man Georges Besse op 17 no- (Van onze correspondent slaagde demonstratie vori- ti Bob van Huët) ge week in Parijs en ande re universiteitssteden, is Voor honderd- vanmiddag tussen het Franse studen- Bastille-plein en het ge en scholieren uit de bouw van de Nationale klassen van het Vergadering het grootste onderwijs was studentenprotest gehou- een kwestie van den sinds mei 1968. ïronder. Na de ge- Behalve de studenten en scho lieren van de Parijse universi teiten geven ook die uit de provincie acte de présence voor een massaal „nee" tegen de hervormingsvoorstellen van minister Devaquet van Wetenschap en Hoger Onder wijs. Deze wil het Franse on derwijs naar Amerikaans voorbeeld liberaliseren. De studenten -zijn tegen de stren gere selectienormen en hogere rj13) Smidje Verholen zette zijn koffer voorzlch- in het bagagenet en dacht: „Er zit een goeie eUrk op de kolf van Ouwe Sybil. En nu maar ho- ,een we dat we de vloeistof veilig in Barreberlë Rijgen.... Hoe eerder ik die rommel over Karel- iJe kan heensprenkelen, hoe liever het me is u'ja... en dan heb ik ook die zogenaamde tover- lubbel bij me gestoken. Raar ding anders... die tjDverbubbel. Zouden er in dat kleine pakje nu merkelijk zulke grote krachten verscholen lig- lien? Pfmmm..., tó-ver-bub-bel! Net een ge- voon pakje bubbelgum. Als ddt helpen moet! Ik >eb meer vertrouwen in het antisportwater van Jtowe Sybil - Toen klonk er plotseling een snerpend fluitje. De locomotief trok aan, en puf fend en blazend gleed de trein het station van Gravendrecht uit. Uur na uur na uur denderde hij in een eentonige cadans voort over de rails en toen hij eindelijk vaart begon te verminde ren, keek de smid eens nieuwsgierig uit de ra men. Daar lag het onaanzienlijke grensplaatsje Lapswansk, het eerste plaatsje in dat geheim zinnige Barreberië. In de verte schemerden de ontoegankelijke bergmassieven van „de granie ten muur" en in dit sombere grénsplaatsje zou de grenswacht de trein bestijgen.... Er stond reeds zo'n grimmige figuur op het eenvoudige perron gereed

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5