Men wil van Konsumenten Kontakt af" Openbaar vervoer zeker procent duurder uit de uueekbladei d0)EN Nieuwkomers in bedrijven aan hun lot overgelaten DIRECTEUR DONIA VERBITTERD: Maarten Schakel vertelt opnieuw zijn levensverhaal Onverzekerd rijden harder aangepakt Japans bezoek Beatrix* moet vanwege China m I EESEVIERS Htf DE TIJD BINNENLAND/BUITENLAND fiaidac Qowwnt DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA H Kamer verontrust over commercieel fokken proefdieren DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ernstige be-, denkingen tegen het afstoten van het TNO-bedrijf dat proefdieren fokt, naar een particuliere, commer ciële onderneming. Men vreest dat daardoor het stre ven van het kabinet wordt doorkruist het aantal dierproeven te verminderen. De kamercommissie voor volksgezondheid, die gisteren bijeenkwam, ziet in meerderheid het gevaar dat een commercieel be drijf uit winstbejag het beperken van dierproeven zal tegenwerken of zich op de export zal werpen, waardoor Nederland in het buitenland een raar fi guur slaat. De kamercommissie verweet minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) verder dat afspraken met het Amerikaanse bedrijf HSD zijn ge maakt zonder dat de Kamer daar vooraf in is ge kend. Dit bedrijf wil een fokbedrijf voor proefdieren opzetten in de Limburgse gemeente Onderbank. Dat zou in de plaats moeten komen van het centrale fok bedrijf van TNO in Zeist. DEN HAAG Veel nieu we werknemers zijn maar beperkt geïnformeerd over hun nieuwe werk kring. Om de integratie van nieuwkomers in de onderneming te bevorde ren, verdient het aanbeve ling hen bij indiensttre ding te begeleiden door bij voorbeeld een mentor. Voor ondernemingen is het belangrijk zich een beeld te vormen van hun vraag naar personeel en de vraag in de toekomst: opleidingen moeten daar op worden afgestemd. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek over de proble men van nieuwe werknemers in bedrijven. Het is tijdens de jaren 1981-1985 in opdracht van de SER uitgevoerd in 24 ondernemingen, verdeeld over zeven bedrijfstakken, door het Instituut voor toegepaste socio logie (ITS) in Nijmegen. Bedrijven selecteren bij voor keur uit personen met wie ze al praktische ervaring hebben opgedaan. Voor vaste plaatsen werken ze dan voorlopig met tijdelijke contractanten of uit zendkrachten. Functioneren die goed, dan worden ze als nog aangenomen. Motivatie, inzet, het vermogen en de be reidheid tot aanpassing wor den belangrijker geacht dan de vaktechnische kwaliteiten. Vooral grotere ondernemingen zorgen ervoor dat nieuwe werknemers goed worden ge ïnformeerd. De ondernemin gen doen in het algemeen ech ter weinig aan de sociale inte gratie van hun nieuwkomers. BOVENLEIDING NS TE VAAK KAPOT UTRECHT Onder het motto „een ge waarschuwd mens telt voor twee" bindt de verkeerspolitie vrachtwagenchauf feurs op het hart op hun hoede te zijn als ze overwegen passeren. Regelmatig trek ken te hoog geladen vrachtwagens of vrachtwagens waarvan de laadkraan nog omhoog staat bovenleidingen kapot. Gemiddeld gebeurt dat zo'n zes ker per jaar. Zo'n nalatigheid is volgens de poli tie niet zonder gevaar. Als de bovenlei ding niet breekt en de hoogspanning niet wegvalt kan de chauffeur een dodelijke stroomstoot van 1.500 volt door zich heen krijgen. Ook als de bovenleiding breekt kan men beter uit de buurt blij ven en moet men er veiligsheidshalve vanuit gaan dat er toch nog spanning op staat, waarschuwt de politie. 99 DEN HAAG De direc teur van Konsumenten Kontakt (KK), L. Donia, voelt zich verraden. Dat zijn bestuur zou besluiten tot het afstoten van taken aan de Consumentenbond had hij in zijn „stoutste dromen niet kunnen be vroeden". „Ik kan maar één conclusie trekken: men wil van KK af", zegt Donia. „Laat men dat dan eerlijk zeggen en niet aankomen met woorden als „versterking" en der gelijke". Dat doet bestuurslid Van der Biggelaar dus wél. „Konsu menten Kontakt zal zich, mede namens de Consumen tenbond, gaan bezighouden met alle beleidskwesties, de onderhandelingen met bedrij ven en het uitoefenen van pressie. Daarom moeten er mensen van de Consumenten bond aan KK toegevoegd worden en dat noem ik een versterking. Dat ons perso neel daar zo fel tegen kan ik alleen verklaren uit angst om het eigen tokootje te verlie zen, maar dat vind ik uit de tijd". Omdat hij in vijftien jaar tijd geen verschil van mening heeft kunnen constateren tus sen de Consumentenbond en KK lanceerde penningmees ter Van der Biggelaar samen met de voorzitter van het KK-bestuur Oldenhof een iaar geleden (op vijf decem ber) het voorstel de banden met de bond flink aan te ha,^ len. Directeur Donia begrijpt nog steeds niet waar hij deze „onaangename Sinterklaas- surprise" aan te danken had. Hij heeft de plannen echter niet kunnen tegenhouden. Vanmiddag stemde het be stuur er over en niemand twijfelde er gisteren aan dat de taakverdeling tussen Con sumentenbond en KK inder daad werkelijkheid zal wor den. Ook het bestuur van de Consumentenbond ziet meer brood in gezamenlijk dan in afzonderlijk optreden. De be doeling is dat KK het beleid voor zijn rekening neemt (met alles wat daar bij komt kijken) en de Consumenten bond zich beperkt tot de indi viduele belangenbehartiging en het vergelijkende waren onderzoek. Dat betekent dat een gedeelte van het perso neel zal verhuizen van de ene organisatie naar de andere. Bovendien zullen de beide be sturen elkaar onderling ver sterken. Van der Biggelaar noemt deze operatie een „ver breding van het maatschappe lijk draagvlak", maar volgens Donia is het niets anders dan het creeëren van een „sterf huis". Morgen Konsumenten Kontakt werd in 1971 geboren. De wieg van de organisatie stond bij de vakbeweging, die vergeefs had geprobeerd een vinger in de pap van de Consumenten bond te krijgen. Naast de vak beweging (FNV en CNV) na men ook de Nederlandse Ge zinsraad, de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen en de VARA zitting in het be stuur. KK-econoom Ulferd Bruseker: „We zijn in feite al tijd een pressie-groep geweest, meer dan de Consumenten bond. We richtten ons doelbe wust op de lagere inkomens groepen, omdat die vooral in de knel zijn gekomen". Dat resulteerde in acties voor een rechtvaardig woonlastenbe- leid (zodat het aantal kwijt scheldingen van gemeentebe lastingen in 1983 bijvoorbeeld steeg van 40.000 naar 110.000), tegen de grote winsten uit aardgas van de oliemaat schappijen en voor een goede kwaliteit van gehakt. Bij Uni lever hebben ze nog altijd een heilig ontzag voor KK, zegt Bruseker. De nep-boter „Mor gen" die Unilever op de Ne derlandse markt wilde drop pen, werd in televisie-spotjes van KK zo belachelijk ge maakt dat niemand het meer lustte. Acties voor rechtvaardige woonlasten en dergelijke brachten KK onvermijdelijk tot politieke keuzes. Jan Mo daal stond hoger aangeschre ven dan Jan Maximaal. „Na tuurlijk wil een bankdirecteur ook een goede wasmachine, maar wij zijn niet speciaal voor hem bezig. Consumen- tenzorg is meer dan het op een rijtje zetten van appara ten en vervolgens plussen en minnen uitdelen. Dat hoort er bij, maar het is even belang- L. Donia: „Ons politieke pro fiel, dat ons onderscheidt van de Consumentenbond, ver dwijnt. Dat wordt gereduceerd tot nul". rijk structuren bloot te leggen, dus de regering kritisch te volgen. Wij hebben die maat schappelijke aspecten aan het werk toegevoegd. Consumen- tenzorg houdt niet op bij de wasmachine, maar strekt zich tot kwesties rond kernener gie, Zuid-Afrika en de Derde Wereld". Strop Donia en Bruseker voorspel len dat KK zijn „maatschap pelijke voortrekkersrol" zal verhezen aan de samenwer king met de Consumenten bond. Bruseker: „Wij worden geacht straks het beleid te gaan maken, maar hoe kan dat als je geen contact meer hebt met je leden? Ons blad Koopkracht zal verdwijnen en we zullen de klachten niet meer ontvangen, de afstand met het publiek wordt veel te groot". Donia: „Ons politieke profiel, dat ons onderscheidt van de Consumentenbond, verdwijnt. Dat wordt geredu ceerd tot nul. De Consumen tenbond wil neutraal blijven en zal onze politieke stelling- name nooit overnemen. En het adverteren in de VARA- gids zal wel afgelopen zijn, evenals de oproepen van FNV-voorzitter Pont lid te worden van KK. We verlie zen onze achterban en we kunnen geen pressie meer uitoefenen. Hoe kunnen we ooit met de bedrijven onder handelen als we niet eens een blad hebben om macht mee uit te oefenen en het publiek te mobiliseren? Trouwens, de bedrijven hebben al gezegd dat ze geen zin hebben in ge sprekken met ons". „Deze consequenties hebben we het bestuur voorgehouden en omdat dat intelligente mensen zijn kan ik maar één conclusie trekken: men wil van KK af. Ik voel me verra den. Dat geldt ook voor het overige personeel. Er gaat straks dan ook een lege huls naar de Consumentenbond. Niemand is van plan zijn ei gen strop op te hangen". Bru seker: „Dit is een kleine orga nisatie die alleen maar zoveel invloed kan hebben dankzij de sterke motivatie van de ploeg. Die is nu verdwenen. Ik ga niet een beetje beleid uitstippelen vanachter een bureau, dat bestaat niet. Nee, ik ga zo snel mogelijk sollici teren". Geen probleem Van der Biggelaar is niet on der de indruk van het protest van Donia en Bruseker. „KK krijgt veel meer te doen dan alleen het ontwikkelen van beleid, dat vertelt Donia er niet bij. Inderdaad, het typi sche marktonderzoek gaat naar de Consumentenbond evenals de behandeling van de klachten, maar Konsumen ten Kontakt zal de meer alge mene kwesties behandelen. Dat is niet niks. Er zullen zelfs mensen voor van de Consumentenbond naar KK moeten verhuizen, want zon der die versterking is het niet te doen". Van verlies van (po litieke) identiteit van KK is volgens Van der Biggelaar al helemaal geen sprake. „Ik be strijd de opmerking dat de consumentenbond geen poli tieke standpunten zou heb ben. Ook de bond spreekt zich uit voor en tegen een bepaald beleid en dat is politiek. Bo vendien heeft die club de af gelopen twintig jaar niet stil gestaan. Ik zie een duidelijke ontwikkeling in de richting van KK, ook in de richting van de laagstbetaalden. KK zal zich in de toekomst nog steeds kunnen profileren, dat geeft geen enkel probleem binnen de Consumenten bond". STEVO AKKERMAN DEN HAAG „In zeker opzicht begint Willem Aantjes een zielig geval te worden. Hij kan geen streep zetten. Hij is altijd weer bezig met zijn reha bilitatie en het erge voor hem is dat die niet gege ven kan en zal worden. De man heeft al jarenlang niet zo heel veel meer omhanden. Hij draait dus altijd maar in dat cirkeltje rond. Net een marmot in een tredmolen: die gaat maar door, die gaat maar door...". Een recent citaat van Maar ten Schakel, oud-verzetsstrij der, ex-kamerlid voor de ARP en voormalig burge meester van Hoornaar, Noor deloos en Hoogblokland, drie dorpjes in de Alblasserwaard. Schakel blikt uitvoerig terug op de affaire-Aantjes (1978) in de gisteren verschenen biografie „Maarten Schakel, een onverzettelijk man" ge schreven door de journalis ten Frits Huis en René Steenhorst. Het is het tweede boek dat in vijf jaar tijd over Schakel is gepubliceerd. Het eerste schreef hij zelf onder de titel „Maarten Schakel, de laatste der mannenbroeders". Kamervoorzitter Dolman hield gisteren de zojuist ver schenen biografie ten doop met de woorden: „Schakel is beslist geen conservatief, kneuterig mannetje, al zegt hij zelf in het boek dat som migen hem dat etiket zullen opplakken. Hij is een man uit één stuk die het goede wil behouden en trouw blijft aan zijn woord". Prins Bern- hard, die een voorwoord in het boek heeft geschreven, noemt Schakel een man van „vrijheidsliefde, sociale be wogenheid, verantwoorde lijkheidsgevoel en een diepe religieuze overtuiging". Jan Snor De hoofdpersoon uit het boek zei niet lang te hebben geaarzeld toen de schrijvers hem vroegen of hij opnieuw zijn levensverhaal in een boek wilde laten vastleggen. Zijn jawoord werd vooral in gegeven door de wens om nog eens indringend over zijn oorlogservaringen te kunnen vertellen. „Ik heb het gedaan omdat ik de Ne derlanders, en met name de jongere generatie, nog eens wil laten weten dat vrijheid geen vanzelfsprekende zaak is", aldus de man die als ver zetsstrijder in de oorlog de bijnaam Jan Snor kreeg. Nadrukkelijk verklaarde Schakel echter blij te zijn dat hij de oorlog niet meer dage lijks als een loden last met zich meedraagt. „Voor mij is die periode afgesloten. Ik ben ook met opzet van geen enkele oud-verzetsbeweging lid geworden. Maar dat bete kent voor mij niet dat er niet meer over die tijd geschre ven en gepraat moet worden. Het heeft mij getroffen dat er tijdens de recente debat ten in de Tweede Kamer over de affaire rond die we duwe zovelen waren die deze periode zelf niet meege maakt hebben. Laat dit boek opnieuw een spiegel voor hen zijn". DICK VAN RIETSCHOTEN „Maarten Schakel, een on verzettelijk man", door Frits Huis en René Steen- horst Uitg. Teleboek, A'dam. Prijs: ƒ20.00 SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard WtgevtrlJ, Antwerpen-Waeap. Auto door vangrail Dit is wat over bleef van de personenauto die gisteren op de A4 richting Amsterdam, bij de afslag Os dorp, door de vangrail vloog. De 22-jarige be stuurder over leed ter plaatse. De auto stortte van het talud op een vrachtwa gen en stuiterde vervolgens op 'f, het wegdek. Het ongeluk veroor- zaakte kilome- i terslange files. De politie ver moedt dat de uit Amstelveen afkomstige be stuurder te hard gereden heeft. FILES RANDSTAD AANGEPAKT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tarie ven in het openbaar ver voer gaan in 1987 zeker een procent omhoog. Her nieuwd overleg tussen mi nister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) en de vervoersbedrijven moet uitwijzen of verdere ver hogingen in 1987 achter wege kunnen blijven. De vervoersbedrijven zullen daartoe zelf bezuinigingen moeten aangeven. Het openbaar vervoer wordt gehouden aan een bezui niging van 150 miljoen gulden in de komende vier jaar. Minister Smit-Kroes zei giste ren in de Kamer bereid te zijn opnieuw te gaan praten met de vervoersbedrijven over de ta rieven. Eerder bepaalde zij dat de NS-tarieven op 1 januari met een procent omhoog moe ten, die in stads- en streekver voer op 1 april met drie pro cent. Dat besluit riep algemeen kritiek op binnen de Kamer. De minister maakte verder be kend dat zij binnenkort met de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), de vier grote steden en de drie Rand stad-provincies wil praten over een mobiliteitsplan. Met het plan wil de minister berei ken dat woon-werkverkeer in de Randstad bewust wordt af geremd. Nu neemt het autorij den zo snel toe (in 1986 met ze ven procent) dat de Randstad onbereikbaar wordt. Om het woon-werkverkeer af te rem men zei de minister dat het openbaar vervoer versterkt moet worden. DEN HAAG Er komt een nieuw systeem van kentekenregi stratie. Door een koppeling van dit systeem aan een bestaand register van WA-verzekeringen is het mogelijk onverzekerd au torijden beter op te sporen. Voor 1987 worden acties voorbereid om onverzekerd rijden harder aan te pakken. Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dit de Kamer laten weten in antwoorden op vragen over haar begroting 1987. De minister zegt ook dat elk politiebureau vanaf oktober, via de computer, informatie kan opvragen over een auto, de eigenaar, de rijbe wijshouder, het voldoen aan het plicht om de auto te lalen keu ren en gegevens over de verzekering van de auto. WWJ NHWWUNO m VRIJ NEDERLAND voor spelt dat koningin Beatrix wel degelijk naar Japan zal gaan. „Een van de redenen is de wens dat in de komen de jaren een staatsbezoek aan China zal plaatsvinden, het land met de lokkende perspectieven voor onze handel. Maar naar China kan Nederland niet voordat een officieel bezoek aan Ja pan is gebracht, want dit land heeft de koningin veel eerder uitgenodigd". Het blad signaleert dat in het oerwoud van Oost-Suriname het gevecht om de nieuwe ministersposten al is begon nen. „De bedragen zijn be hoorlijk omhoog gegaan. Als iemand geld gaf omdat hij een ministerspost na de val van Bouterse ambieerde, zei Jozef, adjudant van Bruns- wijk, dat Brunswijk het voor dat bedrag niet meer deed, dat moest meer zijn". In een ander artikel de conclusie dat de weduwe Rost van Tonningen haar pensioen niet kan verliezen zonder dat de dossiers-Aantjes en - Joekes worden heropend. CDA-Kamerlid Van der Burg: „De kans is verreweg het grootst dat er helemaal niets gebeurt". Aandacht ook voor de opmars van aids in Amsterdam. Hoofd Volks gezondheid dr. Coutinho: „Als Rijkswaterstaat zegt dat er eens in de vijftig jaar een grote overstroming komt, wordt er een Deltaplan van twee miljard uitgevoerd. Welnu: het is nu reëel te stellen dat over vijftien jaar vijf procent van de bevol king besmet kan zijn met het aids-virus wanneer we geen drastische maatregelen nemen". De kleurenbijlage gaat over directiesecretares- ELSEVIER beschrijft de op mars van het Surinaamse junglecommando naar Para maribo. De nieuwe aanvoer der, Michel van Reys: „Als Bouterse wordt gepakt, moet hij voor zijn leven vrezen. Suriname zal niet aan een nieuwe toekomst kunnen beginnen wanneer hij wordt gevangen gezet en na ver loop van tijd voor een onaf hankelijke rechtbank wordt gesleept". Minister Korthals Altes zegt in een inteview: „Voetbalvandalisme is een lokaal, gemeentelijk pro bleem. Maar als men niet de moed heeft een alcoholver bod in de Algemene Politie verordening op te nemen, dan ben ik niet te beroerd om tot een landelijk wets voorstel te komen". Elders een vraaggesprek met de Li bische leider Khadaffi. „De hele jeugd zal mijn Groene Idee overnemen. Dat geldt niet alleen voor de Arabi sche gebieden, maar voor de hele wereld. Het groene boekje wordt de bijbel van de moderne tijd". Aandacht ook voor het VPRO-televi- sieprogramma Gouden Ber gen. „Veel journalisten zeg gen met eigen ogen te heb ben waargenomen dat staatssecretaris Brokx de in houd van de brief waarin De Vries aandrong op zijn ont slag, aan De Gelderlander heeft laten uitlekken. Maar de pers schreef daar niet over, omdat het in hun So ciëteit Nieuwspoort gebeur de. Dat begrijpen wij niet". DE HAAGSE POST heeft een themanummer over veertig jaar homobeweging in Nederland. Het blaa meldt voorts dat de meer voudige moordenaar Hans van Z. voor het eind van dit jaar op vrije voeten komt. „De deskundigen hebben vastgesteld dat hij in 19 jaar gevangenschap een ander mens is geworden". Een in terview ook met Yves Na varre, die zojuist de belang rijkste Franse literaire prijs heeft gewonnen. „Amster dam is aanwezig in verschil lende van mijn boeken. Het was de opwindendste stad van de wereld, de absolute top. Maar toen de drugs be gonnen te overheersen, ben ik weggebleven. Mijn drug is de inkt". Elders deze beken tenis van Jos Brink: „Toen ik al na een half jaar met Babbelonië wilde ophouden, kon ik omwille van een aan tal redenen niet meer terug. Dus heb ik het toch twee jaar volgehouden. Maar ik dacht iedere keer dat ik het zag: wat een wonderlijke meneer zit daar". Kohn-Bendit. „Als ik naar landen met een so<?e listisch regime, Cuba, Nfu ragua, dan zie ik daar gP alternatief voor de burger' ke democratie. We hebï* geleerd dat de socialistic.0 droom niet in staat is het ijc luk op aarde te brenger Het omslagartikel gaat ow de tuchtschool anno 19 „Je krijgt alles hier, z£ geld toe, dat vind ik ge wol dom. Dat is toch geen eer straf. Ze moeten hier stek de jochies van 10, 12 neen ten, want die schrikken ti minste nog". Voorts een i terview met „de meest I roemde en verguisde filos^ in Nederland" Hans AchtL huis. „Zolang de machtsvP houdingen binnenslands J een bepaalde manier o rechtvaardig zijn, moet niet pretenderen dat je pli seling in de buitenlandse j litiek altruïstisch bezig kit, zijn. Want dat kan helem| niet". Zuster Francesca, I de feministische prijs vT het maandblad Opzij hei gekregen, zegt in een vraa gesprek: „Als Jezus iemai. was geweest die heel ondf danig was aan het gezag, ik misschien heel ongelirc kig zijn in de kerk. Maar c was hij helemaal niet". DE GROENE AMST£ DAMMER ziet geen persfr tief meer voor klein liifi „De communistische ide$ gie en het communistisé( wereldbeeld behoren tot L verleden. De daarbij beP rende ijzeren discipline weg. De sociale groe^ waarop zij steunden, verdwenen. De aanhangt uiteen gegaan en er geen buitenlandse voorbij den meer om zich achten verschuilen". Met regissP Ferrara wordt gepraat og1 zijn geruchtmakende fs „Het geval Moro". macht kan, als hij wordt P' gemaakt van de grote id>F len van menselijkheid, F leen maar gruwelijk zf* Dat is het werkelijke dra/* van Moro". De „als een P meet omhoog geschoten" V baretière Brigitte KaandP zegt in een vraaggesprt- „De jaren zestig zijn voor- Niemand zit om maatsch; pelijk engagement te spr*l fen en er is weinig over il cht tegenaan te schoppl De paus niet, oké, een or tanker stuk, de werklo heid om je heen, het is ht vervelend allemaal, ml we weten het al". Brigitte Kaandorp in Ck Groene: „De jaren zestig zi^ voorbij. Niemand zit oi maatschappelijk engagemef te springen en er is wein| over om écht tegenaan I schoppen". DE TIJD praat met de ver maarde studentenleider uit de roerige jaren zesting HERVORMD NEDE LAND praat met voorzit) Van Wattum van de Stid ting Burger-Oorlogsgetrofli nen. „Als je collaborate? wordt, zit je beter dan r potentieel slachtoffer. Ik t dus niet: wordt maar colï borateur in een volgent oorlog, maar ik- vraag wel in ernst af: wie is nl van plan zijn nek uit te sj ken voor een land dat met het verzet omgaat?' de bekende studentenpas! Van Kilsdonk wordt gespr ken over aids. „Als een get vig iemand of een theol* een verband zou leggen sen aids en schuld, zou zeggen: je bent vervloei Ook al zou de nu zieke j< gen onvoorzichtig zijn weest, dan staat dat in verhouding tot de dood hem overvalt". Woordvoe der Palous van Charta zegt in een vraaggespri „Ook in TsjechoslowakJ voel ik veranderingen, hoewel men deze veram ringen vanuit bepaalde kri gen zeker zal willen best den, denk ik dat dit op duur niet meer kan. De anderingen gaan gewi door". Aandacht ten slot voor dertig jaar openb. kunstbezit. „Kijken, ging het 'om en dat moet leren. Daar lag het acc» ook op in die radiopraatj Geen historische verhani lingen, maar leren je ogen gebruiken".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4