Bestrijding winkeldiefstal hangt aan een dun draadje kAssistente pis halve dokter De reis van je leven Proefprocessen over teruggaaf sociale premies Van Dijk wil vut-leeftijd volgend jaar verlagen -Unilever: overname Chesebrough is „grote sprong voorwaarts" Ruimte-onderzoek dreigt terrein te verliezen" ~ir- Vlooienmarkt in strijd met Winkelsluitingswet JNNENLAND" £ckbc<3otucmt DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 3 Ziekenfondsen niet afkerig van eigen bijdrage JEIST De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) is het niet eens met het Haag- ie ziekenfonds Azivo om eigen bijdrage met (jiracht af te wijzen. De algemene vergadering Jan de VNZ verwierp gisteren de motie van Azi- }o met 190 tegen 66 stemmen en 9 onthoudingen. Jlizivo vindt de eigen bijdrage een aanslag op de jejolidariteit tussen gezonden en zieken en tussen epeer en minder draagkrachtigen. Het bestuur eiran de VNZ vindt dat in principe ook en ziet lie- )rjer dat de noodzakelijke 1,2 miljard gulden be- uiniging op een andere manier wordt bereikt; °tijvoorbeeld door meer doelmatigheid en minder nedische verrichtingen. Maar als eigen bijdra- •en desondanks niet zijn te vermijden, dan vindt ieje VNZ dat toch een minder slechte maatregel igjan het invoeren van een eigen risico of het lcjiverhevelen van nog meer ziekenfondsverzeker den naar particuliere verzekeraars. Telefoon wordt door „tik" niet duurder DEN HAAG De met in gang van dit jaar inge voerde tiidtelling voor lo kale telefoongesprekken zal voor de meeste mensen geen financieel nadeel be tekenen. Volgens minister Smit-Kroes duurt een lo kaal gesprek gemiddeld drie minuten. De teller is bij het lokaal telefoneren gesteld op vijf minuten per „tik" overdag en tien mi nuten voor de avonduren en het weekeinde. Een „tik" kost vijftien cent. Televisie mag hele enquête verslaan DEN HAAG De televisie krijgt geen beperkingen opgelegd bij de openbare verhoren tijdens de parle mentaire enquête naar fraudes in de premiehuursector. De enquêtecom missie heeft gisteren besloten geen onderscheid te maken tussen de schrijvende pers en radio en televisie. Verder heeft zij besloten de naam Parlementaire Enquête Premiehuur sector om te dopen in Enquête Bouw- subsidies. De commissieleden menen dat die aanduiding bij de buitenwe reld beter aangeeft waar het om gaat. Streefdatum voor het eindverslag aan de Tweede Kamer is 1 januari 1988. De openbare verhoren moeten eind oktober volgend jaar achter de rug zijn. Van der Reijden niet naar universiteit Limburg ZOETERMEER Oud- staatssecretaris drs. J. van der Reijden van volksge zondheid wordt geen voor zitter van het college van bestuur van de rijksuniver siteit Limburg. Volgens het ministerie van onderwijs ziet Van der Reijden om persoonlijke redenen van het voorzitterschap af. Mi nister Deetman (onderwijs) had de oud-staatssecretaris voor de functie voorgedra gen. Hij zal nu zo snel mo gelijk met een andere kan didaat komen, aldus het departement. IRA-LEDEN UITGELEVERD AMSTERDAM De IRA-leden McFarlane en Kelly, die gisteren zijn uitgeleverd aan Groot-Brittannië, zitten inmiddels in in Bel fast. McFarlane zit in de Maze-gevangenis, waaruit Kelly en hij in 1983 met 36 andere gevangenen ontsnapten. Kelly zit in het huis van bewaring Crumlinroad. Bij hun ontsnapping zaten de mannen, die in januari in Buitenveldert werden gearresteerd, le venslange gevangenisstraffen uit. Kelly we gens bomaanslagen in Londen in 1973 en MacFarlane wegens een aanslag op een pub in 1975, waarbij vijf mensen werden gedood. Ze vertrokken gisteren met een vliegtuig van de Britse luchtmacht vanaf het militai re vliegveld Valkenburg bij Leiden. Mac Farlane zat gevangen in Maastricht, Kelly in de Bijlmerbajes in Amsterdam. "WOLVEGA „Hanneke ïs eigenlijk een halve dok- ver", zegt huisarts Jan de (40) uit Wolvega. fZijn assistente, Hanneke -Wonderland, speelt een poofdrol in de dissertatie i ver doktersassistenten 'aarop De Haan vandaag gepromoveerd tot doc- >r in de geneeskunde aan Ie Katholieke Universiteit ran Nijmegen. De Haan omt tot de conclusie dat doktersassistente de "Irte een deel van diens Werk kan overnemen. Be- Jialve het bijhouden van 5I1t/e administratie en het g'opnemen van de telefoon, ™kan ze ook een aantal me dische handelingen ver richten. De Haans assistente Hanneke Zonderland heeft elke dag een eigen spreekuur voor mensen met klachten als verkoudheidwratten en an dere kleine huidafwijkingen, dichte ongevallen en het con- Wlroleren van patiënten met even hoge bloeddruk, suiker epatiënten, alsmede pilcontro- n, es. Daarnaast verricht ze bij de andere patiënten veel voorbereidend werk, zodat efie arts zelf zich tot het echte dokterswerk" kan beper ken. „We runnen eigenlijk nsamen de praktijk', zegt dr. 0 Haan, die al acht jaar met ^Hanneke Zonderland samen- uwerkt. Jn zijn proefschrift heeft de %uisarts wetenschappelijk ^Onderbouwd, wat hij eigen- -tyk al wist: de doktersassis tente is anno 1986 veel meer dan een administratief ver lengstuk van de dokter. Een Opwaardering van de assis- i<tente dus, conform de verho- nging van de kwaliteit van de hopleiding tot doktersassisten- )n!e; een driejarige dagoplei ding. Het geven van verant woordelijkheid ontlast niet ^alleen de arts, ook de assis tente vaart er wel bij. „Ze Jcunnen nu inhoud aan hun taak geven; dat vinden ze "Vee/ plezieriger dan dat ze in •n hokje worden opgeslo- meent De Haan. De te van zijn patiënten iben geen problemen met rol van de assistente. idi4.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezeif- ^de avond nabezorgd. DEN HAAG Er is nie mand die er bij het win kelen iets van merkt. Sinds een half jaar wordt in drie winkels in Neder land geëxperimenteerd met de elektrodraad, een dun ijzerdraadje dat vrij wel onzichtbaar op arti kelen in de winkel wordt aangebracht. Wie van de resultaten van het experiment wél iets merkt is de winkelier. Die ziet zijn verlies door winkeldiefstal met sprongen omlaag gaan. Na een wat aarzelende start een half jaar gele den worden de resulta ten nu verbluffend goed genoemd. Het ministerie van Economi sche Zaken weigerde enige tijd geleden een subsidie toe te kennen voor een door het Vakcentrum voor de Levens middelenbranche opgezette proef. In supermarkten zou de vinding van Knogo, een Amerikaanse multinational met 400 werknemers en der tig miljoen dollar jaaromzet, worden uitgetest. Het minis terie wilde liever een alge mener onderzoek naar moge lijkheden het schrikbarend hoge aantal winkeldiefstallen - een geschat jaariijks onder- nemersverlies van 1,25 mil jard gulden - terug te drin gen. Het grote onderzoëk met de anti-diefstaltfraadjes kwam er dus niet en de onderne mers die hun winstcijfers door de diefstallen zagen da len, moesten - ten einde raad - maar voor eigen rekening gaan experimenteren. „Goed koop was het systeem niet maar voor hen zat er weinig anders op. Het voortbestaan van de onderneming was door de diefstallen in het ge ding gekomen", zegt R.W. Portielje van Knogo. Ruim een half jaar na het be gin van de proef is er reden tot tevredenheid. Bij de drie winkels in Nederland waar momenteel een proefopstel ling van het Knogo-systeem staat, is de schade als gevolg van winkeldiefstallen al met meer dan de helft gedaald. „Dat voorlopige resultaat ligt zelfs ver boven onze eigen verwachtingen", aldus Por tielje. In de Nettomarkt-su- permarkten van Karsten en Grasmeier in Heerhugo- waard en Rotterdam en bij de Spar-vestiging van War nar in Dordrecht staan mo menteel Knogo-systemen, ge huurd tegen speciale voor waarden. Het is zeer de vraag of de winkeliers de appara tuur nog wel kwijt willen, want de opbrengst overtreft de kosten al verre. Terugverdienen De kosten van de aanschaf van apparatuur zullen na de proefperiode al snel op enke le tienduizenden guldens uit komen, meent Portielje. Een bedrag dat zeker voor de kleinere winkels aanvanke lijk een probleem zal zijn, maar dat zichzelf volgens de leverancier snel terugver dient. „Veel supermarktke tens geloofden eerst niet dat ons systeem zoveel zou hel pen. Vrijwel allemaal beslo ten ze volgens goed Neder lands gebruik de kat uit de boom te kijken en af te wachten hoe de resultaten zouden uitpakken bij onder nemers die wél de nek durf den uit te steken", aldus Por tielje. Hij verwacht dat or ders na de hoopgevende proefresultaten niet lang zul len uitblijven. Is het systeem eenmaal aan geschaft en afbetaald, dan houdt de winkelier de kosten van de draadjes. Knogo heeft strookjes die in prijs variëren van drie tot dertig cent. De draadjes ontlenen hun waarde aan de zeer speciale legering waarvan ze zijn ge maakt, die het mogelijk maakt de draadjes te „laden". De computer bij de kassa herkent het materiaal „uit duizenden" en geeft alarm op het moment dat iemand een hekje passeert, zonder dat het draadje bij de kassa is gede- activeerd. Onzichtbaar Volgens Knogo bewijzen de draadjes hun nut, omdat ze zó moeilijk zichtbaar zijn voor de klanten, dat kwaad willenden niet meer het risi co willen lopen gepakt te worden. Hier en daar wordt al gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de metaal- stripjes totaal onzichtbaar in de verpakking aan te bren gen. Volgens Portielje staan le vensmiddelenfabrikanten echter vooralsnog niet te springen om op eigen initia tief de draadjes in de verpak king te verwerken. „Ze vin den het nog te veel werk", concludeert Portielje. Maar winkeliers die denken dat het aanbrengen van de draadjes een erg arbeidsin tensief karwei is, hebben het volgens hem mis. „Per uur kunnen 200 artikelen worden gemerkt. Het is trouwens he lemaal niet nodig om alle §rodukten te beplakken, ommige artikelen zijn nu eenmaal zeer diefstalgevoelig en zijn daarom een strookje waard. Is het bij de dieven bekend dat er met elektro- draden wordt gewerkt, dan nemen zij gewoon het risico niet meer om te pikken en hebben ook de niet-beplakte artikelen profijt bij het sy steem". ARJEN VAN DER SAR Touroperator ziet brood in bruidsparen AMSTERDAM Nu weer meer en meer mensen trou wen, zit er brood in speciale huwelijksreizen. Dat is al thans de hoop van touroperator Evenementsreizen die gisteren, omlijst met herauten, champagne en een heu se bruidstaart, het eerste Nederlandse huwelijksreizen- programma presenteerde. Onder de naar schatting 160.000 landgenoten die elkaar jaarlijks het jawoord geven, zijn er volgens de touroperator vele honder den die „de dag van hun leven" willen laten volgen door „de reis van hun leven". Anderhalf jaar marktonderzoek zou hier voor voldoende aanwijzingen hebben opgeleverd. Het idee van de speciale huwelijksreizen komt overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar zijn de zogenaamde Honeymoon Pac kages volledig ingeburgerd. Hotels en motels bieden jong-ge- trouwden tal van speciale arrangementen, inclusief hartvormige baden en een reuze-champagneglas, dat dienst doet als bubbel bad. Zo gek wil de Nederlandse touroperator het niet maken. Voorlo pig is het de bedoeling dat jong-gehuwden na bruiloft, receptie, feestavond en een huwelijksnacht in Schiphol Hilton naar een verre of dichterbij gelegen bestemming worden gebracht. Daar aangekomen wordt het bruidspaar bedolven onder al dan niet besproken extra attenties en arrangementen, zoals de transfer van luchthaven naar hotel in een privé-limousine, de „beste ka mer", ontbijt op bed en een romantisch dineetje voor twee. Omdat de markt van pas-gehuwden waarschijnlijk toch te wei nig klandizie zal opleveren, staan de huwelijksreizen ook open voor langer getrouwden die hun huwelijksreis nog eens over willen doen, al is niet duidelijk hoe de touroperator een en an- der wil controleren. Ook is het mogelijk om pas op de vakantie bestemming te trouwen. Wie overigens denkt dat de vermelding p.p. bij de extra te boe ken activiteiten in dit geval per paar betekent, zit er mooi naast. Ofschoon je bij een huweliik en een huwelijksreis doorgaans met zijn tweeën bent, gelden de prijzen voor de extra's gewoon per persoon. Prins op zee Prins Willem-Alexander schiet een zonnetje met behulp van een sextant aan boord van het marinefregat Hr. Ms. Abraham Crijns- sen. Op 17 januari zit zijn tijd als dienstplichtig luitenant-ter-zee erop en gaat hij naar de universiteit. Bij welke universiteit de prins zich heeft aangemeld wordt nog geheim gehouden. Minister wil af van verplicht vaarbewijs DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft de Tweede Kamer de suggestie gedaan terug te komen op de beslissing tot verplichte invoering in ons land van een vaarbewijs. In de Tweede Kamer deelde zij gisteren mee, dat er een simpel alter natief is: het vrijwillige vaarbewijs. De ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) hebben het voorstel met instemming begroet. Beide or ganisaties vinden het intrekken van de verplichting echter wel bitter voor de 22.000 watersporters die de afgelopen jaren voor 450 gulden examen hebben gedaan. Die mensen zouden schade loos gesteld moeten worden, aldus de bonden. DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de ambtenarencentrales hebben gisteren afgesproken dat een aantal proefprocessen zal worden gevoerd over de teruggave van te veel betaalde premies aow/aww door vrouwelijke ambtenaren, die getrouwd zijn met een ambtenaar. Uitspra ken in deze processen zullen van toepassing zijn op degenen die voor 15 januari 1987 alsnog de misgelopen inkomsten claimen. Minister en centrales zullen zich neerleggen bij de uitspraken. Het tekort is een gevolg van een regeling waarbij de overheid tusen 1973 en 1985 350 miljoen gulden bespaarde. Het gaat om dertig- tot veertigduizend vrouwelijke ambtena- (Vervolg van de voorpagina) Nu het overleg over 1986 definitief is mislukt zal Van Dijk eenzijdig het voorgestelde pakket aan de ambtenaren opleggen. Volgens de minister ligt in 1986 het accent zodanig op loonsverbetering, dat wat hem betreft in 1987 toch wat meer aan korter werken en herverdeling van werk zal moeten wor den gedaan. In het over leg over 1987 wil hij daar om opnieuw zijn plan in brengen de vut-leeftijd eenmalig tot 61 jaar te verlagen. Daarmee is in 1987 en 1988 125 miljoen gulden gemoeid. Van Dijk benadrukte echter dat hierover nog te praten valt. Voor de bonden hoeft het na gisteren allemaal niet meer. Zij zullen formeel nog mee praten over 1987, maar de AbvaKabo bereidt al acties voor. Alleen om te voorko men dat die door de rechter worden afgeblazen, doet ook deze bond mee aan het over leg dat algemeen als „een aantal rituele dansen" wordt missie onder leiding van oud-minister Albeda zal ook over de arbeidsvoorwaarden van 1987 een uitspraak moe ten doen en als die net zo gunstig voor de centrales uit valt als de vorige, hetgeen zij zeker verwachten, putten zij daar des te meer steun uit om tegen het regeringsbeleid in verzet te komen. De christelijke ambtenaren van de CFO en het ambtena- rencentrum hielden zich gis teren over acties op de vlak te. Hun hoop is vooral ge richt op de Tweede Kamer, die op 15 december over het ambtenarenbeleid debatteert. Met name van de VVD wordt steun verwacht voor de financiële verlangens van de ambtenaren. CDA-kamer- lid Paulis liet gisteren weten dat Van Dijk niet verder kon gaan dan hij gisteren deed. STERDAM „We loeten natuurlijk niet de luid verkopen voor de er geschoten is, maar er lebben zich nu al gega- igden aangemeld voor de 'hemie-poot van Chese- rough-Pond's". Dat zei de heer F.A. Maljers, voorzitter van de raad van !T>estuur van Unilever, gis teren op een persbijeen komst, waar het bod van Unilever op de Ameri kaanse merkartikelen-gi gant Chesebrough-Pond's werd toegelicht Deze chemie-poot, Stauffer i Chemicals, past niet in de ker nactiviteiten van Unilever en zal derhalve zo spoedig moge- 1 'lijk worden afgestoten. Chese brough heeft Stauffer vorig jaar voor 1,3 miljard dollar ge kocht, wat Maljers een prijs aan de conservatieve kant noemde. Stauffer behaalde vo rig jaar een omzet van circa een miljard dollar. Ook zal Unilever zich ontdoen van enkele kleinere nevenac tiviteiten van Chesebrough. Dat zijn de sportschoenenfa brikant Bass met 170 miljoen dollar omzet maar 21 miljoen dollar verlies, en Prince, die sportkleding en tennisrackets vervaardigt. Dit bedrijf ver diende vorig jaar 4 miljoen dollar vóór belastingen bii een omzet van 60 miljoen dollar. Chesebrough behaalde vorig jaar een omzet van 2,7 miljard dollar (inclusief Stauffer) en verdiende daar 82 miljoen dol lar aan. Over de eerste negen maanden van dit jaar werd 138 miljoen dollar winst behaald. Unilever aasde al lang op een groot Amerikaans bedrijf, waarbij het oog ook op Chese brough was gevallen. Maljers: „Door het bod dat American Brands vorige week op Chese brough uitbracht, kwam de zaak in een geweldige stroom- vernselling. Het afgelopen weekeinde zijn de besprekin gen begonnen. De echte on derhandelingen duurden let terlijk vierentwintig uur, waarbij dag en nacht op ver schillende niveaus werd ge praat". Haast Unilever had om meer dan één reden haast. Niet alleen moest American Brands wor den overtroefd (Unilever bood 72,5 dollar per aandeel tegen American Brands 66 dollar). ook moest het bod op een zo danig tijdstip worden uitge bracht, dat effectuering ervan nog dit jaar zou kunnen ge schieden. Dit houdt verband met een wijziging van het belastingstel sel in de VS per 1 januari 1987. Maljers: „Het was de laatste kans het bod te doen onder het oude belastingregime. Het nieuwe houdt een aantal ver slechteringen in voor aandeel houders en eventuele nieuwe gegadigden zullen dan ook te maken krijgen met de nieuwe bepalingen". Overigens acht Maljers de kans klein dat het bod van Unilever zal worden overvleu geld. „De laatste bieder heeft, statistisch gezien, een betere kans dan voorgaande bieders". Hij laat in het midden wat Unilever gaat doen als er toch een hoger bod komt, maar gaat ervan uit dat de zaak goed af loopt voor Unilever. Volgens Maljers heeft American Brands minder dan 5 procent van de aandelen Chesebrough in handên. Unilever heeft op dit moment nog geen aandelen verworven. Groeimarkt Bestuurslid M. Tabaksblatt wijst erop dat Unilever met de verwerving van Chesebrough een interessante winstgevende groeimarkt betreedt. „Chese brough is gespecialiseerd op het gebied van huidverzorging en daarvoor hadden we altijd al belangstelling. Chesebrough bezet op dit gebied de tweede plaats in de wereld. De omzet van Unilever op het terrein van toiletartikelen zal door de overneming met vijfenvijftig tot zestig procent stijgen", al dus Tabaksblatt. Volgens financieel bestuurslid H. Meij beschikt Unilever over voldoende middelen om. de overnemingssom van 3,1 mil jard dollar 6,9 miljard) con tant te betalen. „Anderhalf miljard dollar is meteen be schikbaar en de rest komt bo ven tafel door verschillende kredietfaciliteiten te benutten. En de opbrengst van Stauffer zal natuurlijk onze kas weer aardig vullen". Maliers steekt zijn grote tevre denheid over de komende transactie niet onder stoelen of banken. „Om met de woorden van Mao te spreken, we zijn van de lange mars overgegaan op de grote sprong voor waarts". UTRECHT Het Nederlandse ruimte-onderzoek dreigt zijn vooraanstaande positie in de internationale ruimtevaart te ver liezen. Die waarschuwing liet prof. J. Bleeker, directeur van het Laboratorium voor Ruimteonderzoek in Utrecht, gisteren in Utrecht horen hij de viering van het 25-jarig bestaan van zijn instituut. Het voor nationaal ruimte-onderzoek beschikbare budget is vol gens Bleeker te krap. „De Nederlandse overheid moet ophouden haar subsidie voor Europese ruimtevaartprojecten te verhogen, terwijl voor het puur Nederlandse onderzoek al jaren geen extra geld meer beschikbaar is gekomen. Zo belanden we onvermijde lijk in een benarde positie". Ook de Utrechtse universiteitsbestuurder drs. J. Rosenberg riep de regering toe dat ze niet moet verwachten in de ruimtevaart voor een dubbeltje op de eerste rang te mogen zitten. „Zonder krachtige steun van de Rijksoverheid is dit werk niet mogelijk", aldus Rosenberg. Hij waarschuwde er voor dat ons land, wan neer het internationaal niet mee kan komen, in de kortste keren buiten het circuit belandt „waar de dingen gebeuren". FRIEMELS DE. ÊctóSeweesist wfls 20 in ce 1 OW M|J HET un\p. Pïï HM ME MOEST \cpspaxfeM, HGEPT amóeKhiipT. BOETES GEEIST TEGEN ORGANISATOR SENF 11 11 ROTTERDAM Direc teur F. Senf van het ge lijknamige evenementen bureau hoorde gisteren twee boetes van 501 gul den tegen zich eisen om dat hij in Rotterdam en eerder ook in Den Haag een vlooienmarkt heeft georganiseerd. Senf zou op de markt in Rotterdam ook professionele hande laren hebben toegelaten en dat is in strijd met de winkelsluitingswet. tijd strijdig is met de Winkel sluitingswet". overwoog offi cier van justitie mr. R. Ger- ding gisteren voor de recht bank in Rotterdam. „Als een particulier alle familie, buren en vuilnisbakken afloopt voor handel, is hij al snel professio neel bezig", aldus Gerding. Voordat Senf op 26 oktober in Ahoy een vlooienmarkt hield, had justitie hem een maatregel opgelegd waarin bepaald werd dat hij alleen particulieren mocht toelaten. Maar op de markt verbaliseerde de Econo mische Controledienst zes „be drijfsmatige" handelaren. Voor het negeren van de maatregel eiste Gerding nog 7.500 gulden boete, waarvan vijfduizend voorwaardelijk. Het geding tegen Senf is on derdeel van het stringentere beleid tegen rommelmarkten dat justitie sinds kort voert ter bescherming van de reguliere handel. De rechtbank wijst in deze zaak op 17 december vonnis.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3