Militairen zélf beslissen over geestelijke verzorging £eidóe<3ou/ta/nt: GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £oicbe (Sou/tont kerk wereld Kerken reageren afwijzend Aantal rooms-katholieken in 1985 licht gedaald „Waarheid schending rechten van de mens moet bekend worden" INLICHTINGENRECHT KERKEN OVER VIJF JAAR VERDWENEN Magisch draadje Schril contrast weer DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 2 1 Zeister Zendingsgenootschap helpt Surinaamse vluchtelingen ZEIST In afwachting van toegezegde steunbedragen van het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking, is het Zeister Zendingsgenootschap in Frans-Guyana alvast begonnen met de hulpverlening aan de vluchtelingen uit Suriname. Het zen dingsgenootschap is het orgaan voor de zending van de Evan gelische Broedergemeente (Herrnhutters), het grootste prote stantse kerkgenootschap in Suriname. De hulpverlening be staat vooral in kleding en voedsel, die in Frans-Guyana wor den gekocht. De R.-K. hulporganisatie Mensen in Nood/Caritas -Neerlandica heeft contact opgenomen met haar Franse zuster organisatie Secours Catholique in Parijs. Deze heeft het bisdom .Cayenne in Frans-Guyana gevraagd de vluchtelingen te hel pen. Homosexualiteit verdeelt Protestantse Kerk België BRUSSEL In de Verenigde Protestantse Kerk in België (VPKB) is onenigheid ontstaan over homosexualiteit. In de kerk, waarvan een groot deel van de Belgische protestanten lid zijn, staat het tolerante nederlandstalige district tegenover het behoudende waalse. Dat laatste stuurt al enkele jaren aan op strenge tuchtregels voor ambtsdragers. Homosexualiteit en ker kelijk ambt sluiten elkaar uit volgens dit district. Synode-voor zitter De Vaere verhinderde om procedurele redenen het ne men van een beslissing in de kwestie die zo langzamerhand de eenheid van de VPBK bedreigt. Het waalse district is van plan eigen regels op te stellen. ADVIES COMMISSIE-HIRSCH BALLIN: Wie in oorlog is met anderen heeft geen vrede in zichzelf William Hazlitt fÉÊ K Dr. K. de Vries DEN HAAG Militairen zullen zelf kenbaar kun nen maken naar welke richting van geestelijke verzorging hun voorkeur uitgaat. Op basis daarvan dient periodiek het aantal beschikbare plaatsen dat de overheid in stand houdt voor de geestelijke verzorging in de krijgs macht over de verschil lende kerkgenootschap pen en het humanistisch verbond te worden ver deeld. Dit advies heeft een sie onder voorzitterschap van de Tilburgse hoogleraar E.M. Hirsch Ballin in een interim- rapport uitgebracht. De com missie moet de overheid advi seren inzake de normen voor steunverlening aan kerkge nootschappen en andere le vensbeschouwelijke genoot schappen. Het interim-rapport werd gisteren officieel aan minister Van Dijk van bin nenlandse zaken overhan digd. De verdeling van de posten voor de geestelijke verzorging is al jaren een strijdpunt tus sen de kerken en het Huma nistisch Verbond. De laatste claimt op basis van de ontker kelijking een veel groter aan tal plaatsen voor geestelijke verzorging in de krijgsmacht. Deze meent overigens dat op basis van het nieuwe advies er geen grote verschuiving zal optreden binnen het aantal bestaande formatieplaatsen voor de verschillende genoot schappen. Uit een onderzoek bij de Koninklijke Landmacht bleek in 1984 dat bij het begin van de diensttijd vijfenvijftig procent van de militairen geen behoefte had aan geeste lijke verzorging, drieëntwin tig procent wilde een aalmoe zenier. vijftien procent een predikant, zes procent zei be hoefte te hebben aan een hu manistisch raadsman. Als men deze enquête vertaalt in cijfers overeenkomstig het ad vies van de commissie Hirsch Ballin voor het aantal forma tieplaatsen van de verschil lende kerkgenootschappen, dan zullen de humanisten er in aantal enigszins op vooruit gaan. Van de 244 plaatsen voor geestelijke verzorging worden er nu 217 bezet door aalmoezeniers of predikanten en vijfentwintig door huma nisten. Die zouden er dan acht bij krijgen, hetgeen dan in mindering gebracht moet worden op die van de geeste lijke verzorgers van de chris telijke kerken. De commissie heeft zich in haar rapport ook in meer principiële zin bezig gehouden met het vraagstuk van de scheiding tussen kerk en staat. Dit houdt volgens pro fessor Hirsch Ballin in dat kerken noch overheid zich moeten bemoeien met eikaars interne functioneren. Aan het grondwettelijk recht op vrij heid van godsdienst van de burger dient door de overheid echter wel mogelijkheid te worden gegeven, wanneer de kerken daar normalerwijs niet in staat toe zijn. Die situ atie dient zich volgens de commissie aan in het leger, waar militairen ver van huis moeilijk bereikbaar zijn zijn voor de kerkelijke instanties. Ook in andere situaties kan de overheid verplicht worden geacht de uitoefening van de godsdienst mogelijk te maken door financiering van bepaal de activiteiten. De commissie- Hirsch Ballin hoopt eind vol gend jaar haar eindrapport over steunverlening aan ker ken in andere maatschappelij ke sectoren te kunnen aanbie den. DEN HAAG De vertegenwoordigers van de kerken voor de geestelijke verzorging in de krijgsmacht reageren afwij zend op het tussenrapport van de commissie-Hirsch Ballin. Volgens dr. K. de Vries, voorzitter van de commissie Kerk en krijgsmacht van de hervormde raad voor de herderlijke zorg en CDA-senator, willen de kerken zo snel mogelijk een ge sprek hebben met de commissie. „Je stuurt ook niet artsen het veld in al naar gelang daar behoefte aan bestaat", aldus De Vries. Hij stelt dat de overheid het van meet af aan als zijn taak heeft gezien geestelijke verzorging in de krijgsmacht mogelijk te maken. Als je daarin gaat rommelen, dan onttrekt de overheid zich aan haar verantwoordelijkheid. Het is geen goede zaak die verantwoordelijkheid te leggen in handen van aankomende militairen die nog helemaal niet weten wat een leger voorstelt. Ook hoofdluchtmachtaalmoezenier E. Lampe S.J. reageert onder het voorbehoud dat hij het rapport nog niet kent, afwij zend op het rapport. Hij zegt het vreemd te vinden dat de commissie geen contact heeft gezocht met de kerken. Hij is het volstrekt oneens met het behoefte-criterium dat de com missie Hirsch Ballin voorstelt, omdat daarmee geen recht wordt gedaan aan de verantwoordelijkheid van de kerken. Een nader standpunt van de kerken verwacht hij pas op zijn vroegst in januari. Het Humanistisch Verbond, dat al jaren aandringt op meer humanistische geestelijke verzorgers in de krijgsmacht, heeft met instemming kennis genomen van het interim-rapport van de commissie-Hirsch Ballin. Het Verbond is er verheugd over dat de commissie zijn standpunt deelt dat bij de verde ling van de geestelijke verzorging moet worden uitgegaan van de behoeften van de militairen. Bisdom Rotterdam praat met pastorale werkers ROTTERDAM Het bestuur van het bisdom Rotterdam zal een gesprek aangaan met de Vereniging voor Pastoraal Werkenden VPW. Dat is een uitvloeisel van het medio dit jaar afgesloten diocesaan pas tores beraad, waarin de aan beveling werd gedaan zo goed mogelijke contacten te onder houden met de VPW „ter be vordering van de Wederzijdse betrekkingen". Noch officieel noch informeel bestaan contacten tussen bis schop R. Bör en de VPW sinds enkele jaren geleden de statuten van de VPW werden vastgesteld. De Nederlandse bisschoppen wijzen die af daar zij het vakbondskarakter van de VPW onverenigbaar achten met de kerkrechtelijk reeds geregelde verhouding tussen bisschoppen en pasto res, vooral gewijde ambtsdra gers. Na overleg met de Priester raad verklaarde mgr. Bar het gesprek wel te willen aan gaan, „maar er toch niet aan te kunnen ontkomen verder te spreken waarom indertijd het gesprek werd afgebro ken". Rijdende biechtstoel Gezien in München: een rijdende biechtstoel die kan worden gebruikt bij massale samenkomsten van gelovigen. UTRECHT Het aantal rooms-katholieken in Neder land is in 1985 aanzienlijk minder gedaald dan in de twee jaren daarvoor. Nam het aantal katholieken in 1983 en 1984 ef met resp. 51.497 en 42.661, eind 1985 waren er 13.782 rooms-katholieken minder. Stonden er in 1984 5.546.821 Nederlanders als rooms-katholiek geregi streerd, een jaar later waren dat er 5.533.039. Dat betekent dat in 1985 38,1 procent van de bevolking rooms-katholiek was tegen 38,4 procent een jaar eerder. Het aantal katho- plieken dat elk weekend naar de kerk gaat, is de afgelopen vijf jaar met ruim 6 procent gedaald. Dat blijkt uit de jaarlijkse sta tistiek van de RK Kerk in Nederland die is samengesteld door het KASKI. het katho liek instituut voor sociaal-we tenschappelijk onderzoek in Den Haag. De cijfers zijn ge publiceerd in „1-2-1", het offi ciële orgaan van de Neder landse RK Kerkprovincie. De Nederlandse bevolking groeide in 1985 met ruim 75.000 mensen. De daling van het aantal rooms-katholieken wordt in belangrijke mate veroorzaakt door het feit dat er minder kinderen in de RK Kerk worden gedoopt. In 1985 werd 28,1 procent van de pas geboren kinderen door het doopsel in de RK Kerk opge nomen, een jaar eerder was dat percentage nog 29,6 pro cent. ^Voorts verzoekt een aantal Nederlanders de afde ling bevolking van de ge meente de aanduiding rooms- katholiek van hun persoons kaart te verwijderen. ADVOCAAT VILLALOBOS CHILEENS VICARIAAT: OEGSTGEEST „De strijd voor de mensen rechten is een evangeli sche opdracht. Die geef je niet op, ook niet als het werken je moeilijk wordt gemaakt. De katholieke kerk in Chili streeft naar eerbied voor het leven, vrijheid, de waarheid en een eerlijke rechtspraak. Dat is ook mijn motiva tie". Dat zegt de Chileense advo caat Gustavo Villalobos (39), die verbonden is aan het Vi- cariato de Solidaridad, het mensenrechtenbureau van de Chileense Katholieke Kerk. Als onderdeel van een rond reis door Europa was Villalo bos gisteren op bezoek in ons land. Gustavo Villalobos weet uit eigen ervaring waar hij het over heeft wanneer hij over arrestaties en gevangenhou ding spreekt. Hij werd on langs op borgtocht vrijgelaten na een gevangenschap van drie maanden. Hij werd be schuldigd van terrorisme, na dat hij een man had geholpen die verdacht werd van een aanslag op de politie. Villalo bos kreeg toestemming één maand naar het buitenland te gaan, maar moet zich medio december weer bij de Chi leense justitie melden. De arrestatie van de advocaat is een van de vele manieren waarop het mensenrechten- bureau wordt dwarsgezeten. Vorig jaar werd een van de medewerkers van het Vicari- ato door onbekenden ver moord. Andere functionaris sen ontvangen dreigbrieven of worden geïntimideerd. De enige reden waarom het re- giem-Pinochet het mensen rechtenbureau wel moet tole reren, is het feit dat het Vica- riato rechtstreeks onder het aartsbisdom van Santiago valt. Hoe machtig Pinochet ook is, deze confrontatie met de katholieke kerk durft hij niet aan. Daardoor kan het Vicariato de Solidaridad door gaan met het aanklagen van schendingen van de mensen rechten, die het afgelopen jaar sterk zijn toegenomen. In de eerste negen maanden van 1985 kreeg het Vicariato 3.55? meldingen binnen. Dit jaar zijn het er al 5.629. Bovendien worden in toenemende mate politieke moorden gepleegd. Toch heerst het sterke ver moeden dat de dictatuur van Pinochet zijn langste tijd ge had heeft, ook onder de me dewerkers van het Vicariato. Ofschoon de politieke toe komst na Pinochet een zaak is van de politieke partijen, heb ben de Chileense bisschoppen voorwaarden geformuleerd voor een terugkeer naar de democratie, waarbij vrijheid, waarheid en gerechtigheid voorop staan. Over de moge lijke berechting van de mili tairen. die jarenlang de men senrechten hebben geschon den. zegt Villalobos: „Het be langrijkste is dat de waarheid over de schendingen van de mensenrechten aan het licht komt. Bekend moet worden wie die schendingen hebben begaan en wat er met de men sen is gebeurd die zijn ver dwenen. Daarna zal de bevol king zelf moeten beslissen over de wijze waarop de mili tairen gestraft moeten wor den". JOS TIMMERS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op de SGP na heeft de Tweede Kamer gisteren ingestemd met een wetsontwerp dat een eind maakt aan een bijzonder recht van de Nederlandse kerkge nootschappen. Het gaat hier om het uit 1920 daterende recht van de kerken om bij de belastingdienst inlichtingen te vragen over het inkomen van hun leden. Dit in verband met de bijdragen aan de ker ken van de leden. Minister Ruding (Financiën) verdedigde het wetsontwerp met twee hoofdargumenten: ten eerste dient er volgens de algemeen geldende opvattin gen van deze tijd een absolute scheiding tussen kerk en staat te zijn en ten tweede vormt het inlichtingenrecht van de kerken een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van de burgers. Overigens zijn er nog maar weinig kerken die van het inlichtingenrecht ge bruik maken. De Kamer toonde zich minder eensgezind over de vraag wanneer precies het inlichtin genrecht afgeschaft moet worden. Het wetsontwerp voorziet in een overgangster mijn van tien jaar, zodat de kerken ruim de tijd hebben om zelf een goede ledenadmi nistratie te kunnen opzetten. De fracties van PvdA en VVD (samen een meerder heid vormend) vinden deze termijn te lang. Zij dienden een wijzigingsvoorstel in om al na vijf jaar een eind aan het inlichtingenrecht te ma ken. Ondanks het verzet van minister Ruding zal dit voor stel worden aangenomen. mengen van kant-en-klare produkten. Ik heb nog geen kookboek gevonden dat aan al deze voorwaarden tegelijk vol doet. Mevr. E. Gabriël, DEN HAAG Aan tafel (5) Aan tafel (4) Naar mijn mening voldoen de recepten van Jeanne in de ru briek „Aan tafel" aan alle voorwaarden waaraan ze moe ten voldoen. In de eerste plaats zijn het gezonde maaltij den, b.v. zo kort mogelijk ko ken en de vegetarische maal tijden hebben een uitgebalan ceerde voeding. Verder wor den er geen voorbewerkte produkten gebruikt, alles is vers en seizoengebonden. Ook zijn ze eenvoudig te bereiden, gauw klaar, smakelijk, niet duur, voor twee in plaats van voor vier personen. Bovendien is het nog echt koken en geen Ik zou het erg iammer vinden als het dagelijkse menu van Jeanne zou komen te verval len. De recepten zijn zeer ge varieerd en ingesteld op men sen die niet al te veel tijd aan het koken kunnen besteden. De dagelijkse menu-tip is voor ons een groot gemak, daar er precies in wordt aangegeven hoeveel er van alles nodig is. Alle hulde aan de samenstel ster van deze kolom voor de vindingrijkheid waarmee zij iedere dag nieuwe recepten weet te bedenken, die goed uitgebalanceerd zijn wat de sa menstelling betreft en die voor elk wat wils bieden. Ik hoop dat zij er nog lang mee door zal kunnen gaan. A. de Bruyn, SCHEVENINGEN. NaschriftHet is niet de be doeling met de rubriek „Aan tafel" te stoppen. Jeanne heeft blozend de lof van de lezers in ontvangst genomen. Redactie.) Suriname Ik ben altijd tegen de manier geweest, waarop Suriname in no-time onafhankelijk werd gemaakt. Naar mijn idee kon reeds in 1975 worden voorzien dat het met dat land fout zou gaan. Esn land onafhankelijk maken zonder ervoor te zor gen dat men die onafhanke lijkheid ook aankan kan als een misdaad tegen de mens heid worden aangemerkt. Het kabinet-Den Uyl had destijds veel meer langs de weg van de geleidelijkheid moeten wer ken. De vruchten van het wanbeleid van weleer plukt men nu in Suriname. Rudi Carrell Eens te meer is gebleken dat Duitsers over geen greintje humor beschikken. Het enige aardige programma op de Duitse tv, de Tagesshow van Rudi Carrell, werd onder vuur genomen door bondskanselier Kohl omdat deze de grappen die Carrell met hem wil uitha len beneden alle peil vindt. Het wordt tijd dat Carrell maar naar Nederland terug komt, dan kan hij wellicht bij de VARA de tijd krijgen die deze omroep zo nodig denkt te moeten vullen met die walge lijke Erotische Nachtshow. Mevr. A. Jansen, DEN HAAG. Hitier en Hirohito (3) De discussie over een even tueel bezoek van de koningin aan de Japanse oorlogsmisda diger Hirohito dreigt te ont aarden in de vraagstelling of wel rekening moet worden ge houden met het leed van „een paar Nederlandse oorlogss lachtoffers" of hoe men een minister via oorlogsmisère als nog een beentje kan lichten. De steun van Hirohito aan Hitler was belangrijker dan het geleuter van Hess, die reeds 45 jaar gevangen zit. Zijn misdaden tegen NIET-BLAN- KEN waren nog groter dan te gen de blanke gemeenschap pen overzee. Het schijnt ieder een te ontgaan dat Hirohito acht jaar lang moordend en plunderend door Azie trok en enige honderdduizenden NIET-Nederlanders de dood in joeg. Zijn eigen onderdanen liet hij zelfmoord plegen in dien zij hun taak niet naar ge noegen vervulden en waren voor hem van minder belang dan zijn vlinderverzameling. Het bezoek van Hirohito des tijds aan Nederland berustte op een „misverstand". Hirohi to heeft destijds zich zelf uitge nodigd en de minister dacht: als die man wil komen dan kan je hem ook wel ontvan gen. Zijn oorlogsverleden heeft toen geen enkele rol ge speeld. Zo gaat dat als de do den begraven zijn en niemand voor hen of hun nabestaanden opkomt! Het wordt tijd dat het weldenkend deel van de natie zich ook eens laat horen en het verzet steunt. Opdat er meer respect komt voor het recht. Vissen Nu ik weet dat vissen gevoel hebben en ook angst, denk ik er over om maar niet meer te gaan vissen. Ergens moet maar een grens worden getrokken envnu ik dit weet, vind ik dat ik 'het niet meer kan maken. Ik stop ermee. Wie volgt? Hans van Z. Het is volkomen terecht dat Hans van z. nu definitief gra tie krijgt, want de manier waarop deze misdadiger de laatste jaren zijn 'straf moest uitzitten was toch een lacher tje. Hij diende zich slechts één keer per week voor één dag in de gevangenis te melden, ver een eind te maken. Het ziet er naar uit dat er een nieuwe, succesvolle method»1"' is bedacht om winkeldiefstallen te verhinderen. Het gaa31 voorlopig nog om een proef op kleine schaal. De eerste resul taten met een vrijwel onzichtbaar, op winkelwaar aange >11 bracht magisch draadje, dat een alarm doet overgaan als e#ie bij de kassa voor een artikel niet wordt betaald, zijn echtei^1 zeer bemoedigend. De winkeliers die de proef op de sone.' hebben genomen melden een vermindering met vijftig pro jL cent van de schade dat zij normaal door diefstallen lijden. ,e Het door winkeldiefstal veroorzaakte ondernemersverlieie wordt geschat op 1,25 miljard gulden per jaar. Als dat terug ai gedrongen kan worden, is er alle reden tot tevredenheidv' Niet alleen voor de winkelier, maar ook voor de consumentel die het geleden verlies uiteindelijk in de prijzen doorbere - kend krijgt. Daarom is het merkwaardig dat het ministerii van economische zaken geweigerd heeft subsidie te verlenen/ aan deze proef in zelfbedieningszaken. De betrokken bedrij ven hebben die nu geheel op eigen kosten moeten opzetten Het ministerie had wél geld beschikbaar willen stellen^ voor een algemeen onderzoek naar oorzaken en bestrijdings mogelijkheden van winkeldiefstallen. Maar daarover bestaai/ echter al zo veel deskundige rapporten en er wordt al zo veer en zo lang over gepraat, dat er niet veel van verwacht ma| worden. Onlangs heeft de Vereniging van Particuliere Be-^ veiligingsorganisaties er bijvoorbeeld voor gepleit beveili gingsmensen bepaalde politietaken te laten verrichten. Di«e zouden de bevoegdheid moeten krijgen processenverbaal oj te maken, die zonder tussenkomst van de politie door he j openbaar ministerie in behandeling zouden moeten worder genomen. J( Nu zouden vele politiekorpsen inderdaad best wat meer^ armslag kunnen gebruiken, maar desondanks was de afwij zende reactie voorspelbaar. De voorzitter van de Algemene Christelijke Politiebond constateerde terecht dat de commer ciële beveiligingsorganisaties op geen enkele wijze aan eeiT democratische controle zijn onderworpen. Het is buiten kij dat de beveiligingsorganisaties in onze samenleving een niitj tige taak vervullen. Dat moeten ze blijven doen, maar darr zonder bevoegdheden die bij de politie thuishoren. DiT soort discussies zet geen zoden aan de dijk. Overheid er bedrijfsleven kunnen beter trachten met de nodige vindingv rijkheid nieuwe, praktische mogelijkheden te scheppen on f het aantal winkeldiefstallen terug te dringen. Het magischt j draadje lijkt daar een geslaagd voorbeeld van. ,j MINISTER van defensie Van Eekelen heeft een bedrag vai^J 360 miljoen extra geëist voor de stationering van een aanta^ Patriot-raketten rond zeehavens en vliegvelden. De nooda zaak daartoe ontleent hij aan de 1 novemberbesluit van hel// kabinet. Tegelijkertijd met het besluit tot plaatsing van 46 kruisraketten werd daarin op aandrang van het CDA vastge* legd, dat er twee kernwapentaken die van de StarfighteiP- en de Orion zouden worden afgestoten en dat de con ven j tionele luchtverdediging zou worden versterkt. VaN EEKELEN trekt nu uit dat besluit de conclusie dat eP' extra geld voor defensie moet vrijkomen, boven de twee proV cent groei zoals die voor het defensiebudget is afgesproken^ Dat lijkt ons een erg ruime interpretatie. Inderdaad is 1 no^ vember vorig jaar afgesproken dat de luchtverdediging zo» worden versterkt, maar daarbij werd slechts gedacht aarw enige versterking van de Starfighterbasis te Leeuwarden» We kunnen dat niet nauwkeuriger formuleren, want de ge 1 maakte afspraken zijn wat aan de vage kant. Desondanks is de rekening die Van Eekelen nu presenteert 360 miljoen j gulden wel erg gepeperd. DiE rekening staat ook in schril contrast met de nieuwe be zuinigingen die het kabinet-Lubbers op het ogenblik in bij-0 voorbeeld de onderwijssector, bij de ambtenaren en in de( maatschappelijke sfeer doorvoert. Noodzakelijke bezuinigin gen over het algemeen, daar niet van. Van Eekelen zou ech ter moeten beseffen dat het politiek onverkoopbaar is er dar j tegelijkertijd de defensieuitgaven juist uit te breiden. In een tijd waarin steeds maar bezuinigd moet worden plaatst minister Van Eekelen zich daarmee wel een heel einr buiten de werkelijkheid. Door nu te overvragen loopt hij bo vendien het risico straks van de volksvertegenwoordiging ii het geheel niets te krijgen. Aanhoudend zacht DE BILT (KNMI) Morgen is er veel bewolking. Die hoort bij een zone met slecht weer boven Engeland. Het reggnge- bied komt langzaam onze kant uit en in de namiddag of avond kan het in het noord westen gaan regenen. Het blijft zacht: komende nacht ligt het minimum bij circa 6 graden, morgenmiddag wordt het een graad of 11. Er staat een stevige zuidwesten wind. In het binnenland is hij matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het Usselmeer krachtig tot hard. Af en toe kan de wind daar zelfs stormachtig zijn. Het reeds genoemde re- gengebied trekt in de nacht van morgen op zaterdag naar het oosten over ons land. Za terdag overdag komen er en kele zonnige perioden. Het is dan iets minder zacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en vooral langs de Noorse westkust kans op regen. Mid- dagtemperatuur tussen 4 en 8 graden. Britse eilanden: veel bewol king en af en toe regen, vooral in Ierland en de noordwestelij ke helft van Engeland.. In het zuidoosten droog. Middagtem- peratuur van 9 graden in het noorden tot 13 in het zuiden, zaterdag van 7 tot 11 graden. Benelux: veel bewolking, vooral zaterdag kans op regen. Middagtemperatuur van 9 gra den aan zee tot 6 in Luxem-' burg. Frankrijk: opklaringen, op veel plaatsen mist maar in Bretagne en het noorden veel bewolking en kans op wat re gen. Middagtemperatuur van 7 graden plaatselijk in het noor den tot 14 in het zuiden. Spanje, Portugal: perioden me zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuui van 11 graden op de Spaans hoogvlakte tot 19 aan de zuid oostkust. Duitsland: in het noorden vee bewolking, elders opklaringen maar ook mistvelden. Middag temperatuur rond 7 graden. Italië, Joegoslavische kust: pe rioden met zon en droog. Mie dagtemperatuur van 12 gradet in het noorden tot 18 in he zuiden.. In de Po-vlakte misl velden en middagtemperatuu rond 8 graden. Alpengebied: perioden me zon, plaatselijk mist en droog Middagtemperatuur rond I graden, in Oost-Oosten rijk omstreeks 5 graden. Amsterdam zw.bew. De Bilt zw.bew. Eelde zw.bew Eindhoven zw.bew. Den Helder zw.bew. Rotterdam zw.bew. Bordeaux Brussel Dublin Innsbruck onbew. Klagenfurt misl Kopenhagen rc^en Locarno °nt*w. Luxemburg onbew. Mallorca Malta Moskou sa.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2