ficidóc öomcmt™ I Honderden bosnegers in Paramaribo vermoord Varen Uitvoer bloembollen één miljard gulden Poindexter weigert ook te getuigen Conflict tussen ambtenaren en kabinet dieper dan ooit Medische faculteitsraden Leiden en Rotterdam akkoord met samenwerking £eidócGou/ia/nt HET WEER i ^0^^ A Donderdag 4 december 1986 78e jaargang no. 23673 - UI Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeurhoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44 per mm.Losse nummers (.1,10. Veel bewolking, in de middag of avond vanuit het noordwes ten mogelijk regen. Minimum temperatuur omstreeks 6, mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige, aan de kust krachtige wind. Zaterdagnacht regen, overdag af en toe zon. Zon op: 08.31; onder: 16.29; Scheveningen hoog water: 05.28 en 17.36; laag water: 0.58 en 13.27. WASHINGTON President Reagans voormalige na tionale veiligheidsadviseur John Poindexter weigert te getuigen voor de Senaatscommissie, die het schandaal rond de geheime Amerikaanse wapenleveringen aan Iran onderzoekt. Poindexter nam vorige week ontslag als nationale veiligheids adviseur omdat hij ervan op de hoogte was dat gelden uit wa penleveranties aan Iran illegaal naar de Nicaraguaanse opstan delingen werden doorgesluisd. Zijn ondergeschikte, luitenant-kolonel Oliver North, werd de laaft uitgestuurd omdat hij wordt beschouwd als het brein achter de hele operatie. Ook North heeft tot dusver geen vragen van de commissie willen beantwoorden. In de Senaatscommissie is ge praat over de mogelijkheid North bij voorbaat kwijtschelding van strafvervolging te geven, om hem ertoe te brengen een ver klaring af te leggen. Èen lid van de Senaatscommissie, de Democraat Ernest Hollings, zei dat de hele Iran-Contra-affaire volgens hem van meet af aan de instemming van president Reagan heeft gehad. De beschuldi ging van Hollings veroorzaakte opschudding in de commissie, Waarvan de leden de eed van geheimhouding hebben afgelegd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teiefoonnr.071-122246 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) LANGETABBETJE In Paramaribo zijn de laatste weken honder den bosnegers zonder vorm van proces ver moord. Tientallen men sen zijn onder ver schrikkelijke omstan digheden opgesloten in ijzeren kooien die te vergelijken zijn met de beruchte tijgerkooien die destijds in Vietnam in gebruik waren. Dit vertellen twee uit Para maribo gevluchte Surina- mers (zelf geen bosnegers) die gisteren aankwamen in het guerrillakamp Langa- tabbetje van Brunswijks Jungle Commando. Hun na men kunnen niet worden genoemd, omdat zij vrezen voor het leven van hun fa milieleden in de hoofdstad. Beiden hadden belangrijke functies in Paramaribo en zijn daarom goed op de hoogte van de gebeurtenis sen in en rond de hoofdstad. Een van twee vertelt ook persoonlijk ooggetuige ge weest te zijn van executies door in burger geklede doodseskaders. „Ze zien op straat een bos neger lopen met een tasje over de schouder dat hen verdacht Voorkomt. Ze stoppen de auto en zonder dat de bosneger een vraag wordt gesteld, wordt hij doodgeschoten. Ze sleuren hef lichaam de auto in en rijden weg". Volgens de twee zegslieden vallen ook aan de kant van het leger veel meer doden dan officieel wordt toegege ven. Een van de twee zei dat in Paramaribo dagelijks mensen naar hun zoon of vader komen informeren, die in cfienst is, maar van wie ze al tijden niets meer hebben gehoord. „Ze krijgen dan drie smoe zen te horen: ofwel uw zoon is aan het front, ofwel uw zoon is verdwaald in het bos, ofwel hij is overgelopen naar Brunswijk. In de meeste gevallen echter ligt het lijk van zo iemand nog ergens in de jungle of is hij al lang en breed begraven". Het leger heeft het bauxiet- stadje Moengo heroverd op het Jungle Commando. In het oosten van het land, waar de noodtoestand werd afgeroepen, is door de auto riteiten een samenscho lingsverbod afgekondigd. Voor twee districten is bo vendien een avondklok in gesteld. Dat heeft het Suri naamse persbureau SNA gisteren bekendgemaakt. Pag. 5: Brunswijk: Inwo ners Paramaribo moeten nu in actie komen. Leden van de mobiele een heid braken vanmorgen de deuren open van het oude politiebureau in Groningen, dat gekraakt was. De krakers had den zich ver schanst op een bovenverdie ping van het ge bouw en be stookten de po litie met verf- bommen. Het is de bedoeling dat het gebouw gesloopt wordt, waarna er een groot complex gebouwd zal worden met wo ningen. kanto ren en een ga rage. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel C \^J opsturen naar de Leidse Courant, I V'Ui Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CD klapper, marsepein ligt eruit RIJSWIJK De compact disc is in deze eerste week van december de absolute verkoopklapper in de aan kopen voor het Sinter klaasfeest. Marsepein daarentegen wil bijna nie mand meer hebben. Dit zijn de twee opvallendste uitkomsten van een pei ling door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf onder winkeliers. Het meest ver kocht is de CD-schijf, waarbij de winkeliers con stateren dat de kopers niet naar de prijs kijken; wat erop staat is bepalend voor de aankoop. Eén na hoogst scoort het onbespeelde cas settebandje; de langspeel plaat verliest duidelijk ter rein. Daarna worden voor al CD-spelers, stereotelevi sies en huiscomputers ge kocht. Juweliers doen goe de zaken met goedkope, „trendy" horloges en laag geprijsde sieraden. De boekhandels signaleren een duidelijke stijging van de verkoop van boeken tot 25 gulden. Speelgoedboot brengt 25.000 gulden op Bij de Sinterklaasveiling van oude poppen en speelgoed bij Sotheby Mak van Waay in Am- sterdam is gisteren ruim 25.000 gulden betaald voor een opwindbare blikken speel goedboot. Nog nooit eerder werd op een Nederlandse vei ling zoveel geld neergeteld voor een stuk speelgoed, aldus het veilinghuis. Het schip, de rivierboot „Tjikjni", werd in 1905 door Marklin gemaakt en gisteren gekocht door een En gelse verzamelaar. DEN HAAG In het bloem bollenseizoen juni 1985 mei 1986 is 153 miljoen kilogram bloembollen uitgevoerd met een totale waarde van 954 mil joen gulden, bijna één miljard. In vergelijking met het voor gaande seizoen is dat zes mil joen kilogram en 49 miljoen gulden méér. Ook in het lo pende seizoen is de uitvoer ge stegen; 108 miljoen kilo tot en met oktober tegen 103 miljoen i kilo vorig jaar met een waarde van 680 miljoen gulden (vorig jaar 641 miljoen gulden). Eén en ander blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Sierge wassen. Van de afzonderlijke landen waren de Verenigde Staten vorig seizoen het be langrijkste afzetland. Naar dat land ging bijna 24 miljoen kilo met een waarde van 174 mil joen gulden. Dwaze Moeders Zogeheten „Dwaze Moeders" demon streerden gisteren voor de Argentijnse parle mentsgebouwen in Bu enos Aires. Het protest was het einde van de 24-uur durende Mars van het Verzet. In Ar gentinië worden vol gens de Moeders de mensenrechten nog steeds geschonden, ook al is er een burger regering aan het be wind. Bovendien is van veel mensen die tijdens de dictatoriale periode zijn „verdwenen" nooit een spoor teruggevon den. Goedkopere zegel op kerstkaart DEN HAAG De PTT gaat de concurrentieslag aan met de stadspostdiensten bij de verzending van kerst- en nieuwjaarskaarten. Als de kaarten normaal gefrankeerd (55 cent) in bundeltjes van 25 worden aangeboden krijgt de klant 5,50 terug. Op 25 in enveloppen gestoken en met 65 cent gefrankeerde kaarten retourneert de PTT acht gul den. De actie geldt alleen voor- streekpost. Vorig jaar gaf de PTT ook korting op kerst- en nieuwjaarswensen voor de re gio. Maar toen lag het mini mum-aantal op vijftig. Kamerleden boos over anti-joodse opmerking (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drie Kamerleden van PvdA en VVD beraden zich vandaag op stappen die zij willen nemen tegen hun CDA-collega mr.dr. Vincent van der Burg. In een artikel in Vrij Nederland bestem pelt Van der Burg zijn collega's Frans Weisglas (VVD), Harry van der Bergh (PvdA) en Jan Schae- fer (PvdA) als „de joodse lobby", die er voor zou hebben gezorgd dat Van der Burgs eigen voorstel in het debat rond het pensioen van NSB-weduwe Rost van Tonningen het vorige week niet haalde. Van der Burg gebruikt in dat verband ook termen als „het inspelen op populisme en het gezonde Volk- sempfinden". Weisglas acht het waarschijnlijk dat hij en zijn twee PvdA-collega's zich direct of indi rect wenden tot de CD A-fractieleider Bert de Vries, om hem duidelijk te maken dat „dit dingen zijn die echt niet kunnen". Sint waarschijnlijk voorzitter van PvdA DEN HAAG Marianne Sint (37) wordt waar schijnlijk de nieuwe voorzitter van de PvdA. Zij zou in die functie Max van den Berg opvolgen die enige maanden geleden naar de Novib vertrok. Sint is al geruime tijd lid van het hoofdbestuur van de PvdA Zij heeft daarnaast een functie bij een uit geverij. Sints kansen zijn gestegen nu het Tweede- Kamerlid Jan Pronk voor de eer heeft bedankt. Hij wilde wel voorzitter van de PvdA worden, maar eis te die functie te mogen combineren met zijn kamer lidmaatschap. Het partijbestuur is daar tegen. Pronk heeft zich nu kandidaat gesteld voor de functie van vice-voorzitter, waarvoor een combinatie met het lidmaatschap van de Tweede-Kamerfractie zelfs als wenselijk wordt beschouwd. Er is nog een kandidaat: het Tweede-Kamerlid Ien Dales. Zij was staatssecre taris van sociale zaken onder minister Den Uyl. Kamer hamert op meer informatie over kosten defensie DEN HAAG De defen siespecialisten in de Twee de Kamer hebben zich zeer kritisch uitgelaten over de schriftelijke toe lichting op de defensiebe groting. Woensdag kreeg de defensiecommissie van de Kamer de kans om de lacunes mondeling te la ten toelichten. Minister Van Eekelen, zijn staatsse cretaris Van Houwelingen en een leger van schrijfta feloversten en -generaals werd de hele dag onder worpen aan een spervuur van vragen. De ambtenaren konden het antwoord menigmaal niet di rect produceren. Binnen drie dagen zal de Kamer daarom nog een reeks van schriftelijke antwoorden krijgen. Staatssecretaris Van Houwe lingen zegde onder druk van de voltallige commissie toe dat de toelichting op begrotingsar tikelen uitgebreider zal wor den. Dat ondervangt slechts een deel van de bezwaren. Met name CDA-kamerlid Frinking hamerde er op dat de begro ting inzichtelijker wordt. Wie wil weten wat een grote oefe ning te velde kost kan dat niet terugvinden, zo vatte hij zijn kritiek samen. Eland houdt van koe SHREWSBURY Sceptici hadden al gezegd dat deze ro mance tot mislukken gedoemd was; de geliefden verschilden teveel van elkaar. Maar deson danks laat een hopeloos ver liefde eland in Shrewsbury, Vermont, zijnkoe niet in de steek. Jachtopzieners hadden voorspeld dat de eland zou verdwijnen zodra de bronsttijd achter de rug was, maar het beest schijnt niet van plan te zijn de weide met zijn koe de rug toe te keren. Minister Smit-Kroes zegt er - bij nader inzien - toch niet zo veel voor te voelen om een verplicht vaarbewijs in te voeren. Een poosje geleden wou ze dat nog wel doen, maar nu zegt ze: „We kunnen beter op onze schreden terugkeren". Ze heeft een eenvoudig alternatief: het vrijwillige vaarbewijs. Het is nu eenmaal in dit land, waarin toch al zo veel verplicht is, zeker voor een liberale minister niet zo gemakkelijk om weer nieuwe verplichtingen in te voeren. Vrijwilligheid geniet dan de voorkeur. Zeker geldt dat ook bij het kiezen van een krant. Als u in de Leidse Courant leest wat u in uw hui dige krant mist, waarom zou u dan niet vrijwillig een andere koers gaan varen? Hieronder staat het kompas in de vorm van een bon. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na het fa liekant mislukken van het overleg ovër de arbeids voorwaarden van het overheidspersoneel over 1986 is de kloof tussen bonden en de verantwoor delijke minister Van Dijk van binnenlandse zaken dieper dan ooit. Woedend liepen de bonden gisteren van de overlegtafel weg, nadat volgens hen was ge bleken dat Van Dijk nog minder in petto had dan twee weken geleden aan de hand van zijn verhaal was berekend. „Wij zijn geen bedelaars", briesten de bondsvertegenwoordi- gers. Formeel zien de bonden zich wel gedwongen verder te pra ten over 1987, maar voor hen staat nu al vast dat dit overleg vruchteloos zal blijken. De FN V-ambtenarenbond Abva Kabo heeft daarom de voorbe reiding van acties al gestart. Minister Van Dijk legde giste ren geen nieuw geld op tafel. Wel stemde hij er in toe dat een deel van de 400 miljoen gulden die hij voor 1986 be schikbaar had, gebruikt zou worden voor het verhogen van de vakantietoeslag van 7,5 naar 8 procent. Dat zou echter pas mogen vanaf 1 november, terwijl de bonden als uiterste bod de datum 1 juli hanteer den. Ook in zijn bereidheid de pen sioenpremie voor met name de middelbare en hogere ambte naren te verlagen ging Van Dijk de bonden lang niet ver genoeg en over de door de bonden gewenste uitkering in eens van 300 gulden (in de vorm van blijvend 1,1 procent meer in 1987) wilde Van Dijk al helemaal niet praten. „We konden barsten", rea geerde AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur toen hij de ver gaderzaal verliet. Hij rekende voor dat de minister slechts 138 miljoen voor 1986 beschik baar had, waar de bonden 900 miljoen eisen. Voor 1987, waarover gisteren nog niet werd gepraat, is het bod van Van Dijk 270 miljoen en vra gen de bonden volgens de mi nister 1,8 miljard. De bonden zelf komen op 1,4 miljard uit. Van Dijk erkende dat het heel moeilijk zal worden deze kloof te overbruggen, maar zei de moed nog niet te hebben opge geven. Pag. 3: Van Dijk wil vut- leeftijd volgend jaar verla gen Aan het begin vaYi het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel schudden de vertegenwoordigers van de bonden Van der Scheur van de AbvaKabo en De Jong van het CFO nog de hand met minister Van Dijk. Na het mislukte overleg was daarvan geen sprake. LEIDEN De medische faculteitsraden van de Rijksuniversiteit Leiden en de Erasmus Universi teit in Rotterdam hebben gisteravond ingestemd met het akkoord dat de besturen van beide medi sche faculteiten vorige week hadden bereikt over nauwere samenwerking op het gebied van weten schappelijk onderwijs en onderzoek. Leiden ging onder protest akkoord. Deze samenwerking is de bei de instellingen door minister Deetman van onderwijs en wetenschappen opgelegd in het kader van de bezuinigin gen op wetenschappelijk on derwijs. Als gevolg hiervan zullen aan beide universiteiten een aantal taken verdwijnen. Aan de Leidse universiteit zijn dit onder meer: huisartsge neeskunde, sociale geneeskun de, anatomie en medische in formatica. Op het gebied van hooggekwalificeerd weten schappelijk onderzoek zullen de medische faculteiten van Leiden en Rotterdam naar nauwere samenwerking stre ven. Mogelijk wordt deze sa menwerking uitgebreid naar de Technische Universiteit Delft. Pag. 9: Leidse universiteit bezuinigt te weinig Politiebureau ontruimd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1