Reagan belooft: „Alle feiten komen boven water Israël verdeeld over steunen Irak of Iran Botha tegen plan voor proeftuin zonder apartheid QeidócQowuvnt Surinaamse leger zuivertAlbina Archieven Nixon geven kijk je in Witte Huis 1 ^BUITENLAND DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 1 Piloten VS aan drugs verslaafd PITTSBURG Minstens zeventig Amerikaanse verkeersvliegers zijn de afgelopen twee jaar behandeld tegen verslaving aan cocaïne. Vol gens het blad Pittsburgh Press heeft het federale bureau voor bur gerluchtvaart, FAA, toegegeven dat het gebruik van cocaïne en hasj door piloten sinds enige tijd een probleem vormt. Naar de mening van de Pittsburgh Press is het aan tal verslaafde vliegers groter, om dat sommigen hun verslaving ge heim houden uit vrees hun baan te verliezen en omdat de behande lingscentra niet willen zeggen dat zij piloten onder hun patiënten hebben. Greenpeace kraakt milieubeleid Sovjets MOSKOU De milieu-organisatie Greenpeace heeft in Moskou gewezen op de „dramatische" verstoring van het milieu in de Sovjet-Unie. Greenpeace- vertegenwoordiger Florian Faber ver klaarde op een persconferentie dat in de Sovjet-Unie eenzelfde „roofbouw- economie en milieuverstoring" wordt bedreven als in andere landen. Het grootste probleem vormt de vervuiling van rivieren en meren, hoewel sinds kort in de Sovjet-Unie een aanzet tot een betere bescherming van het milieu te constateren valt, aldus Faber. Green peace heeft voor het eerst officieel toe stemming gekregen in de Sovjet-Unie in de openbaarheid te treden. Celstraf winkelier na verkoop „drugs" LONDEN Een Londense win kelier is gisteren voor drie maan den naar de cel gestuurd, omdat hij een flesje correctievloeistof verkocht aan een jongen, die overleed nadat hij het had gesno ven. De winkelier werd schuldig bevonden omdat hij de jongen de vloeistof had verkocht, hoewel hij wist dat de jongen er niet zijn typewerk mee zou corrigeren, maar het zou snuiven. De Britse rechtspraak is een campagne be gonnen om een eind te maken aan de verkoop van huishoudelij ke artikelen die als drugs kunnen worden gebruikt. Chinezen vinden „vroege mens" PEKING Chinese archeologen hebben de voortand en een onder kaak gevonden van een mogelijk tot dusver onbekende vroege menssoort die 1,8 miljoen jaar geleden, in het Pleistoceen leefde. Dat heeft het persbureau Xinhua gemeld. De pale ontoloog Huang Wanpo zei dat de vondst kan helpen aan te tonen dat Azië de oorsprong is van de mens heid. In het noordoosten en in de buurt van Peking zijn resten gevon den van de Homo Erectus, de directe voorvader van de moderne Homo Sapiens. De oudste aapachtigen die mogelijk voorvaderen van de mens zijn, zijn gevonden in Afrika, en zou den 3 miljoen jaar oud zijn. Syriërs zoek in West-Duitsland BERLIJN Meer dan 20 Sy- riërs die ingevolge een lastge ving van het geallieerde op perbevel Berlijn dienen te ver laten, blijken onvindbaar, zo is gisteren te kennen gegeven door politiefunctionarissen. De uitwijzing van „bepaalde Syri sche burgers, die gevestigd zijn in de Sovjet-sector van de stad" werd donderdag gelast, nadat een rechtbank een dag eerder had geconcludeerd dat Syrië betrokken was bij een bomaanslag in maart op het gebouw van de Duits-Arabi sche Vriendschapsvereniging in West-Berlijn. Eden gaf toestemming voor moord op Nasser SYDNEY De vroegere Britse pre mier Sir Anthony Eden heeft tot twee maal toe zijn goedkeuring gegeven voor pogingen om de Egyptische leider Gamal Abdel Nasser tijdens de Suez- crisis van 1956 te vermoorden. Dat heeft Gough Whitlam, premier van Australië van 1972 tot 1975, gisteren verklaard. Hij werd gehoord op een proces in Sydney waarmee de Britse regering publicatie probeert te voorko men van het boek „Spycatcher" van ex-spion Peter Wright. Whitlam, die Wrights manuscript heeft gelezen, zei dat hij „niets onjuists of gevaarlijks" zag in de publicatie. De Britse regering vindt het boek een bedreiging voor de nationale veiligheid. WASHINGTON Presi dent Reagan gaat akkoord met de benoeming van een speciale aanklager voor de „Iraanse affaire", zoals indertijd bij de Wa- têrgate-affaire, wanneer het ministerie van justitie cjt nodig acht. Reagan zei e^n en ander in een toe spraak op het Witte Huis %j de beëdiging van een commissie, die het func tioneren van de Nationale Veiligheidsraad (NSC) nioet onderzoeken. Tege lijkertijd begon de Se naatscommissie voor de inlichtingendienst haar onderzoek. De uitlatingen van Reagan waren een reactie op de luide roep in het Congres om een snel en volledig onderzoek, zo als indertijd naar de Waterga te-affaire. Reagans functione ren als president en zijn hele presidentschap zelf staan op het spel. als er niet snel zo'n onderzoek komt, zo zeiden Re publikeinse en Democratische leiders. Tijdens de korte bijeenkomst op het Witte Huis zei Reagan dat hij nog niet heeft besloten of hij een buitengewone verga dering van het Congres zal bij eenroepen om de Iraanse wa- pengaak te bespreken, zoals voorgesteld door senator Ro bert Dole uit Kansas, leider van Reagans eigen Republi keinse fractie in de Senaat. „Daar wordt nog over gespro ken, er is nog geen beslissing genomen", verklaarde hij te genover verslaggevers. Het Congres is tot 6 januari op re ces. De vorige maal dat het Congres voor een buitengewo ne vergadering werd bijeenge roepen was in 1948 onder pre sident Harry Truman. De onderzoekscommissie die Reagan gisteren installeerde bestaat uit ex-senator John Tower, een Republikein, de vroegere veiligheidsadviseur Bent Scowcroft, ook een Repu blikein, en een vroegere mi nister van buitenlandse Ed- mond Muskie, een Democraat. „Alle feiten moeten boven wa ter komen", zei Reagan bij de installatie van de drie, die de operaties van de staf van de NSC moeten nagaan en aanbe velingen moeten doen voor zijn toekomstige rol. De com missie heeft de bevoegdheid gekregen om mensen onder strafbedreiging op te kunnen roepen om te getuigen. De NSC was nauw betrokken was bij geheime wapenleveranties aan Iran en doorsluizing van een deel van de opbrengst naar Contra's in Nicaragua. Woede De Verenigde Staten gingen zich pas direct met de wapen- verkopen aan Iran bemoeien nadat Israëlische wapenhande laren zich de woede van de Iraniërs op de hals hadden ge haald door verouderde raket onderdelen te leveren. Dit heeft de Washington Post, die zich beroept op militaire bron nen in de VS en Israel, van daag gemeld. De regering- Reagan liet haar dekmantel van wapenleveranties via Is rael vallen toen Iran de verou derde onderdelen voor de. HAWK-luchtdoelraketten naar Israël terugstuurde en de geheime onderhandelingen over de vrijlating van de Ame rikaanse gijzelaars in Libanon tot stilstand kwamen. Nadat de fout door de Israëliërs in november 1985 was hersteld nam Washington de wapenle veranties verder in eigen hand, aldus de Post. Er werd niet langer gebruik gemaakt van de omweg via Israël, waarbij wapens geleverd wer den uit Israëlische voorraden die vervolgens door de Ameri- kaanen werden aangevuld. TEL AVIV Abba Eban, ooit Israels minister van buitenlandse zaken en nu parlementslid, zei vorige week dat Iran een land is „waaraan je nog geen ka potte schrijfmachine zou moeten leveren". Maar de afgelopen weken hebben meer dan duidelijk ge maakt, dat de Israëlische politiek in dit soort zaken niet wordt bepaald door het parlement, niet door de regering als geheel en zelfs niet door het tien le den tellende kernkabinet. Het waren premier Shamir, de beide ex-premiers Peres en Rabin en een handvol assisten ten die wisten wat er gebeurde en verder niemand. De opmerking van Eban had overigens niet direct betrek king op de omstreden Ameri kaanse wapentransactie met Israëlische bemiddeling, waar van de Contra's in Nicaragua hebben geprofiteerd. Voor die Israëlische vdienst aan een vriend in nood" kon Eban nog wel begrip opbrengen. Zijn op merking sloeg op de veel gro tere ladingen, die naar ver luidt tussen 1979 en dit jaar via Israël of via de diensten van Israëlische wapenhandelaren naar Iran zijn verscheept. En vooral ook bekritiseerde hij Is raëlische politici en militairen, die menen dat een dergelijke export Israëlische belangen dient. Het drietal betrokken ministers behoort duidelijk tot die laatste groep. De aanhangers van de „mili taire school", een duidelijke meerderheid binnen de Israë lische regering, gaan er boven dien vanuit dat alles beter is dan een Iraakse overwinning in de Golfoorlog. Het ligt in de verwachting dat Irak na een vredesovereenkomst met Iran (vrijwel niemand houdt nog rekening met een Iraakse overwinning) eerst zal probe ren zijn economie op de been te helpen. Maar een groot deel van het leger zal toch in stand worden gehouden. Op den duur zal Irak zich misschien samen met'andere landen te gen Israël richten. Natuurlijk beweert deze Israë lische Iran-lobby niet dat een overwinning van Teheran een zegen zou zijn voor Israël. Maar, zegt ze, zo'n situatie zou in de eerste plaats een bedrei ging vormen voor de Arabi sche landen en vrij onschuldig zijn vergeleken bij een massaal Arabisch oostelijk front van Jordanië, Syrië en Irak, waar bij zich in het zuiden mis schien ook nog een land als Egypte zou kunnen voegen. Aan de andere kant zijn er Is raëli's, vooral aan de universi teiten maar ook daarbuiten, die waarschuwen tegen het steunen van Teheran. Zij me nen dat op den duur van Iran een veel groter gevaar uitgaat voor Israël dan van Irak. Zij wijzen er ook op dat de rege ring in Bagdad nu een vrede met Israël door onderhande lingen voorstaat. Irak, ooit lei der van het Arabische afwij zingsfront, heeft een vriend schappelijke verhouding met Egypte en Jordanië, de enige twee Arabische landen waar mee Israël goede of in ieder geval draaglijke betrekkingen onderhoudt. Iran daarentegen staat aan de kant van Israels grootste vijanden, Syrië en Li bië en zou, aldus deze stromin gen, elke steun onthouden moeten worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Kampoorlog Israëlische soldaten voeren een aantal Palestijnse demonstranten weg, die gisteren op de Westelij ke Jordaanoever protesteerden tegen de bloedige strijd tussen de Palestijnen en de Amalbewe- ging. De laatste probeert de Palestijnse vluchtelingenkampen die zich in zuid-Libanon bevinden te veroveren; daarbij zijn al meer dan honderd doden gevallen. Oorlogsmisdadiger naar Sovjet-Unie WASHINGTON Het Hooggerechtshof in de heeft geleid. Indien hij schuldig wordt bevon- Verenigde Staten heeft gisteren toestemming den aan het hem ten laste gelegde, kan hij wor- gegeven voor uitlevering aan de Sovjet-Unie den veroordeeld tot de doodstraf. In het con; van Karl Linnas, die ervan wordt beschuldigd centratiekamp, waarvan hij in de jaren '41 en dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog in de '42 de leiding zou hebben gehad, werden onge- stad Tartu, Letland, een concentratiekamp veer tweeduizend mensen omgebracht. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 111) „Ziezo," gromde Ouwe Sybil. „Hier is de kolf met anti-krachtdrank. Sprenkel dat maar over Kareltje heen." „Nou nóg mooier!" riep de smid korzelig uit. „Moeten wij dat doen!?" „Natuurlijk! wie anders?" sarde Ouwe Sybil. „Dachten jullie, dat ik van mijn heksenvakbond in andere landen heksenwerk mocht verrich ten?" Even schaterde ze vals. Toen zei ze: „Ja jongens, da's wel jammer, hè? Mijn stand plaats is het Kollenbos en daarbuiten mag ik niet werken. Dat staan de algemene regelen en voorwaarden niet toe." „Foei, foei, foei...," mompelde Eelco. „Die vakbond'n benn'n van daag de dag al zó machtig, dat zelfs de heks'n er niks meer teeg'n kunn'n beginn'n..." „En houden jullie je nu óók maar aan de afspraak smiechten!" kraaide de heks. „Vóóruit, laat me vrij! Ik wil niet langer rondlopen met een tande loze mummelmond!" „Tja..., eerlijk is eer lijk," mompelde smidje Verholen, en hij maakte de klapdeuren open. Scheldend en sputterend stapte het oude mens er vandoor en ze kon niet nalaten te roepen: „En waag het nog eens één keer mij zo'n kool te stoven!" Maar smidje Verholen had geen aandacht voor wat Sybil al lemaal riep. Hij liep ook op huis aan en hield de kolf met de kostbare tovervloeistof stevig beet. „Wat ga je nou met dat heks'ndrankie uut- voer'n, Verhool'n?" vroeg Eelco Eelkema nieuwsgierig. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Sneeuwvlok" De witte gorilla „sneeuwvlok" staat op het punt zijn tanden te zetten in de speciale taart die hij voor zijn 20e verjaardag in de dierentuin van Barcelona kreeg. Het logo op de cake (A3) is de naam van een radio-station in Barcelona. (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO Het hoofd van het directoraat Volksmobilisatie in Suriname, luitenant Laurens Nee- de, maakte gisteren bekend dat het leger is begonnen aan „een zorgvuldig voorbereid offensief" tegen de groep Brunswijk. Het leger heeft zuiveringsacties ge houden in Albina, Moengo, Kraka, Carolina en de om liggende bosnegerdorpen. Bij de acties, die met hevige vuurgevechten gepaard gingen, vie len aan de kant van het leger gewonden en sneuvelde één lid van de volksmilitie. Neede zei de indruk te hebben dat er aan de kant van het Jungle Commando „tientallen doden" zijn geval len. Het leger arresteerde volgens Neede negen leden van „de bende van Brunswijk". Neede verklaarde verder dat Albina en Moengo „redelijk gezui verd" zijn en dat de vliegveldjes bij deze twee stadjes vandaag weer in gebruik worden genomen. Vanuit het Franse grensplaatsje Saint Laurent was gisteren te zien hoe een patrouilleboot van het leger vanaf de grensrivier de Marowijne beschietingen uitvoerde en een tiental huizen aan de rand van Albina in brand werd gestoken. Albina, waar een onbekend aantal militairen is gelegerd, wordt omsingeld door mannen van Brunswijk. Kennelijk, zo wordt verondersteld, wil het leger de eenheden van Brunswijk niet de kans geven zich te verschuilen in de huizen. „Leger, politie en volksmilitie hebben de koppen bij elkaar ge stoken om belangrijke economische gebieden zoals Moengo te zuiveren van de bende van Brunswijk zodat de voor ons land zo essentiële economische activiteiten weer op gang kunnen ko men", aldus Neede. Hij zei verder over „harde informatie" te beschikken dat de groep Brunswijk over een „zorgwekkende hoeveelheid spring stoffen" beschikt waarmee ze van plan is grote winkelpanden in Paramaribo en omgeving op te blazen. Neede deed een beroep op de bevolking om waakzaam te zijn en informatie door te ge ven aan de militaire politie. Voor zover bekend bevond de Surinaamse ex-premier Chin a Sen zich tijdens de acties van het leger in het zuidelijker gelegen dorpje Langetabbetje. Hij is in Oost-Suriname geweest voor overleg met Brunswijk. Over de resultaten van het overleg was gisteren nog niets bekend. Chin a Sen is gisteren in Frans-Guya- na teruggekeerd. De Surinaamse minister-president Radhakishun zei dat de rege ring een voorstander is van geweldloosheid. „Dat zullen we al tijd blijven preken, maar we schuwen het geweld ook niet", zo voegde hij er aan toe. Hij zei dat de acties van de groep Bruns wijk een economische ramp zijn voor het land. Radhakishun wees daarbij op de hout-, bauxiet- en betonsector die nu al enige tijd stilliggen. Sovjet-Unie test ruimteveer CAPE CANAVERAL De Sovjet-Unie heeft voor het eerst testen gedaan met een ruimteveer op een lanceerplatform, zo heeft het Amerikaanse blad Aviation Week and Space Techno logy bericht. Volgens het blad blijkt uit foto's van Amerikaanse satellieten dat het ruimteveer voor een serie proefnemingen op de stuwraket was aangebracht. Na de testen werd het ruimte veer weer van het platform gehaald. Amerikaanse inlichtingen diensten verwachten dat de Sovjet-Unie in 1987 voor het eerst de stuwraket zal lanceren en dat de eerste bemande vlucht voor 1988 op het programma staat. DURBAN De opstellers van een plan voor een nieuwe machtsverdeling in de Zuidafrikaanse pro vincie Natal zijn ontzet over de onmiddellijke verwerping van hun voor stel door minister Stoffel Botha van binnenlandse zaken. De uitspraken van Botha gaven officieel niet het standpunt van de re gering weer, maar alge meen wordt aangenomen dat Pretoria het plan voor de provincie Natal zal ver werpen. Desmond Clarence, de voorzit ter van de onderhandelingen die vorige week na acht maan den tot het voorstel leidden, zqjf „Dat een minister de aan- bêveling willekeurig kan af wijzen gaat mijn bevattings vermogen teboven. Botha zegt dat wij niet voorzien in een machtsverdeling, maar dat is precies waar we over gepraat hebben. Het is duidelijk dat de heer Botha bijzonder slecht ge- informeerd is." Als het voorstel zou doorgaan, zou de apartheid in Natal van tafel worden geveegd en de provincie naar alle waar schijnlijkheid een regering on der een zwarte premier krij gen. In Zuid-Afrika werd het voorstel met spanning tege moet gezien, omdat Natal mo gelijk zou kunnen dienen als proeftuin voor machtsdeling op nationaal niveau. Botha, de voorzitter van de Nasionale Partij in Natal, meent echter dat het voorstel zou leiden tot overheersing door de zwarten en geen ga ranties geeft voor voldoende macht voor blanken en andere minderheden. Hij zei dat de Nasionale Partij niet akkoord gaat met een plan dat de blan ke minderheid van 5 miljoen mensen niet minstens even veel macht geeft als de 24 mil joen zwarten. In het plan, dat alleen met toe stemming van de centrale overheid kan worden uitge voerd, wordt voorgesteld Natal te verenigen met het zwarte thuisland KwaZulu. In een van de twee huizen van het parlement zouden de leden op grond van evenredige verte genwoordiging worden geko zen, terwijl de minderheden in de eerste kamer oververtegen woordigd zouden zijn. De on derhandelingen over het plan werden geboycot door radicale zwarten en rechtse blanken. Opiniepeiling Volgens een landelijke opinie peiling, waarvan de uitslag gisteren bekend is gemaakt, is ongeveer 75 procent van de in de stad wonende zwarten voorstander van beëindiging van het apartheidsbewind langs de weg van onderhande lingen; slechts 13 procent wil het apartheidsbewind met ge weld beëindigen. Van de on dervraagden geeft 74 procént de voorkeur aan een regering van multiraciale samenstel ling; 14 procent zegt voorstan der te zijn van een geheel uit zwarten bestaande regering. Volgens het onderzoeksbureau Research Surveys Omnichek vreest 84 procent zijn baan te verliezen als gevolg van eco nomische sancties tegen Zuid- Afrika; daarvan is 43 procent bereid die prijs te betalen. ALEXANDRIA Meer dan twee miljoen documenten uit ex-president Richard Nixons periode in het Witte Huis zijn gisteren openbaar ge worded, ondanks aanhoudende pogin gen van Nixon om de stukken geheim te houden. Echte ont hullingen leveren de docu menten niet op. maar er zitten toch voldoende interessante aspecten aan om de historici een tijd bezig te houden. Nixon heeft steeds het stand punt verdedigd dat de docu menten zijn persoonlijk bezit waren. Uiteindelijk gaf hij de strijd op wat betreft de stuk ken .die gisteren openbaar werden. Maar over de bestem ming van documenten die rechtstreeks betrekking heb ben op de Watergate-affairê. wordt nog steeds een juridi sche strijd geleverd. Een aantal van de openbaar gemaakte stukken heeft be trekking op de pogingen die in 1968 werden ondernomen om John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono te deporteren naar aanleiding van een omstredeh geval van drugsbezit. Maar de campagne pakte averechts uit toen de Amerikaanse jeugd partij koos voor Lennon en Ono. Frank Gannon, mede werker van het Witte Huis. vroeg zich dan ook klaaglijk a f of de kwestie niet beter uit de schijnwerpers kon verdwijnen. Uit 1970 dateert een stapel stukken over Elvis Presleys inspanningen om het Witte Huis ter zijde te staan in een campagne tegen druggebruik. Presley zou zeven jaar later overlijden aan een overdosis drugs. In een warrige brief aan Nixon bood Presley zijn goede diensten aan. Het Witte Huis ging in op Presleys ver zoek om een ontmoeting met de president. Een verslag van de bijeenkomst vermeldt dat Elvis als cadeautje voor Nixon een Colt .45 pistool uit de Tweede Wereldoorlog had meegebracht. Presley kreeg uiteindelijk een speciale pen ning met zijn naam erop, waaruit bleek dat hij was be noemd tot honorair anti-nar cotica agent. Advocaat troggelt bejaarde vermogen af (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Een 68-jarige advo caat uit Frankfort en zijn 62-jarige echtgenote zitten sinds eind vorige week in de cel. Het echtpaar wordt ervan verdacht een nu 80-jarige vrouw uit Bad Nauheim, in Hessen, haar miljoenenvermo gen afhandig te hebben ge maakt. Volgens hoofdofficier van ius- titie Reinhard Rochus hebben de gearresteerde echtelieden de oude vrouw een fantastisch verhaal op de mouw weten te spelden. Daarbij hebben ze handig misbruik gemaakt van het feit dat de vrouw en haar overleden man zogenaamde „Volksduitsers" waren, af komstig uit Polen. De advo caat vertelde de vrouw dat Volksduitsers in de Bondsre publiek groot gevaar liepen. De mensen zouden worden te ruggestuurd naar Polen, waar ze in kampen zouden worden ondergebracht. Hun eigen dommen in Duitsland zouden in beslag worden genomen. Om dat laatste te voorkomen boden de advocaat en zijn vrouw zich aan als redders in de nood: via de schenking kon inbeslagneming worden voor komen. Later werd de vrouw wijsgemaakt dat ze naar Can nes moest vluchten omdat de deportatie van Volksduitsers was begonnen. In Zuid-Frank rijk begon de vrouw de zaak te wantrouwen en schakelde uit eindelijk de politie in. De ver dachten werden aangehouden en zoeken nu naar een slimme raadsman. (ADVERTENTIE) -ft Oud- l'hoUandsche I BISSCHOP- WIJN Lichte en geurige wijn. bereid met de allerfijnste kruiden. Een 'gloeiende' trak tatie rondde Vraag uw sfijtehy wijn en gedistilleerd Tel (015)569324'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7