Een kind kan (zuinig) de was doen Boekje over fosfaatpro bleem in wasmiddelen Zelfmaakmode voor de lente Xn,e 14 Miljoen Fans. CONSUMENTENINFORMATIE fieidaeSomoni DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 6! Anti-vuurwerkcampagne wegens succes vervolgd Toen Joop me dat bosje rotjes gaf. was ik in één, klap van m n puistjes af". Dat is één van de tek sten waarmee de Stichting Consument en Veilig heid vorig jaar de aandacht vestigde op de gevaren van vuurwerk. Blijkbaar met effect, want waren er twee jaar geleden 1600 personen die letsels over hielden aan het afsteken van vuurwerk, de laatste keer was dat aantal gedaald tot 540. Volgens Con sument en Veiligheid spreekt de harde aanpak de doelgroep (jongens tussen de 10 en de 19 jaar), dui delijk aan. Ook dit jaar heeft de stichting in sa menwerking met het ministerie van WVC en de Stichting Ideële Reclame (SIRE) stickers, affiches en een folder uitgegeven. Ze zijn gratis aan te vra gen via de nummers 06-0220220 en 020 - 764546. Door de Indukto aan de waterleiding te be vestigen wordt volgens de importeur kalkaanslag voorkomen. APPARAAT VOORKOMT HARD WATER Ons kraanwater is „hard", het zit vol calci- um-zouten (ketelsteen) die een aanslag ge ven op kranen, boilers, wasbakken en der gelijke. Volgens het importbedrijf Thermaf- lex in Waalwijk is die aanslag afdoende te bestrijden met de „Indukto", een apparaat dat wordt bevestigd op de waterleiding. Via een proces dat induktie genoemd wordt zou den de vlokvormige zoutkristallen geleide lijk veranderen in kristallen die zich niet meer hechten en zo via de kraan afgevoerd worden. De Indukto heeft vier standen, al naar gelang de hardheid van het water. De adviesprijs voor het apparaat is 2250,- (excl. btw). Meer inlichtingen: telefoon: 04160 - 37985. Groter aanbod artikelen nodig De consument gaat zich steeds individualistischer gedragen. Dat stelt directeur P. Wapperom van het bureau HVR-advertising in Amstelveen. Voor de winkeliers betekent dit dat er een groot aan bod aan artikelen moet zijn. Er zal meer zorg moeten worden besteed aan produktinformatie. De vraag naar gemaksvoedsel uit de diepvries zal groeien, zolang de kwaliteit maar op een hoog ni veau staat. Ook gezondheidsprodukten als rauw kost en andere niet-dikmakende artikelen zullen steeds meer aandacht vragen. De aanwezigheid van etnische minderheden zal naar verwaching tot uiting komen in een internationaler aanbod aan produkten. In negen van de tien huishou dens staat tegenwoordig een wasmachine. Dat komt in Ne derland neer op ruim 4,5 mil joen apparaten. Elk jaar ge bruikt een wasmachine tussen de 250 en 300 kWh aan ener gie. Daarmee is dit apparaat verantwoordelijk voor bijna 2 procent van het landelijke elektriciteitsgebruik, te verge lijken met wat alle trams en treinen gebruiken. Het Centrum voor Energiebe sparing heeft onderzocht hoe er op de was kan worden be spaard. De resultaten zijn vooral bestemd voor de was machinefabrikanten, die met technische ingrepen grote be sparingen kunnen bewerk stelligen. Maar ook de consu ment kan rechtstreeks bespa ren op het wassen. Ruim 22 tot 31 procent van de wasbeurten bestaat uit voor- en hoofdwas. Bij een normaal vuile was kan de voorwas echter worden overgeslagen. Dat scheelt energie. Verder gaat nog steeds een kwart van de hoofdwassen op 90 graden, ook al is aangetoond dat was die niet extreem vuil is, ook prima schoon wordt op 60 graden. Verder kan de dosering van het waspoeder omlaag. Ge middeld gooien we per was- .beurt 180 gram poeder in de machine. In gebieden met hard water gelden hogere do seringsvoorschriften. De meeste mensen gebruiken het bekertje dat in het pak zit. In plaats van grofweg twee be kertjes poeder in de machine te gooien, kunt u beter eens afwegen hoeveel gram u pre cies gebruikt. Dan zou wel eens kunnen blijken dat u er te veel in doet. Vooral nieuwe wasmachines kunnen met minder poeder toe. Het is een kwestie van uitproberen of de was ook dan schoon wordt. Het Duitse consumentenblad Test ontdekte dat je met 20 procent minder wasmiddel toekunt bij een voor- en hoofdwas en als je de voorwas achterwege laat is zelfs een besparing tot 30 procent mo gelijk. Het blad geeft de vol gende tip: doe bij een niet te vuile was het waspoeder in een ongekleurde (hand)doek direct in de machine. Dan kun je met de helft van de normale dosering toe. Deze truc gaat niet op bij gevoelige, kleurrijke was, omdat het di recte contact met het wasmid del tot verkleuringen kan lei den. Een laatste besparingstip is net zo logisch als belangrijk: probeer alleen te wassen met een volle machine. Poetsgaasjes voor hondetanden Tandbederf komt niet alleen bij mensen voor: ook honden hebben er last van. Volgens een onderzoek in de Verenig de Staten heeft 85 procent van alle honden boven de zes jaar een slecht gebit. Dat uit zich in slechte adem, tand vleesontsteking en tanduitval. De oorzaak is het vaak indus trieel bereide voedsel. Poetsen is de remedie. Een hond zal echter het gebruik van een tandenborstel niet prettig vin den en de mensen-tandpasta is niet gezond voor hem. Twee Amerikaanse dierenart sen hebben daarom geïmpreg neerde tandenpoetsgaasjes ontwikkeld die om de vinger gewikkeld kunnen worden. Zo is het gebit van de hond eenvoudig te reinigen. De gaasjes ziin in dierenspeciaal zaken te koop voor 11,50 per 24 stuks. Wasmiddelenfabrikant Henkei, de maker van fos faatvrije groene Persil, heeft een voorlichtings boekje gemaakt waarin de milieuproblematiek rond wasmiddelen wordt uitge legd. Het gaat vooral over de gevolgen van fosfaten in het milieu. Op zich zijn deze stoffen niet giftig, maar een teveel zorgt voor zuurstofgebrek en een ver storing van het natuurlijk evenwicht in het opper vlaktewater. Het boekje be vat duidelijke kleurenfoto's en behalve reclame ook nuttige informatie. Het kan gratis aangevraagd voorden bij Henkei Nederland BV, Antwoordnummer 9000, 1800 XH Alkmaar. Het nieuwe Zomer Nevada wolpakket wil best zorgen voor een combinatie van luxe en eenvoud. Plantages, safari, koloniale eenvoud en steamboat-plezier waren inspiratie voor de kleuren en makkelijk zittende modellen. Centraal staan opengewerkte fantasiesteken, heel fijne geometrische ajour-effecten en breisels die aan dikke gordijnkant doen den ken. Ook crispy en clean stijl uit oma's uitzet zijn in de wolkwaliteiten terug te vinden. Droog en badstofachtig is „Menton" uit 100% katoen en echt zomers garenbeeld geeft Avig non (44% viscose, 37% katoen en 19% linnen). Uitbundig in kleur is Fréjus (58% viscose en 38% acryl met voor de glans 4% Polyamide). Cannes" is een nieuw garen in uni of twee kleurige monogroom combinaties.' Met „Avig non" goed voor een schitterende visserstrui, die je al in Franse havenstadjes ziet rondlo pen. De inspirerende kleuren zijn geel, tur quoise, lila en oranjerood. Dit alles is te vin den en te bekijken in de Nieuwe Nevada uit gave voor lente 1987. Nummer 63. Duitsland ontwikkelt eigen mode Jarenlang hebben de Duitse eonfectionaires alleen maar kleren gemaakt en geen mode. Nu heeft de prins de schone slaapster wakker ge kust. Berlijn doet sindskort mee; als het zo doorgaat zal de Duitse mode eigen trends gaan brengen, die misschien nog wat van de internationale jongens zijn afgekeken, maar die toch steeds meer een eigen leven gaan leiden. Op de „In- te rsto ff Beurs" in Frankfurt waren trend-ontwikkelingen, actuele impulsen, mooie kleu ren, dessins en stofstructuren te zien waarmee de ontwer pers aan de slag zullen gaan. Namen drijven boven als Be atrice Hympendahl uit Düs- seldorf, al verkocht bij exclu sieve Nederlandse modehui zen; Brigitte Haarke uit Ber lijn; Maria Michel uit Würtz- burg, die prachtige smalle tailles in katoenen jurken maakt die hu id nauw om de heupen sluiten; Manfred Schneider uit München, ont werper en couturier die het blauw van pruimen met olijf of zwart combineert in glad de, bedrukte of gestructureer de stoffen die de vrouwelijke lijnen „op het lijf" zullen vol gen. Schneider maakt ook mooie klokrokken waarop een heuplang getailleerd breedgeschouderd jasje. Ook van de geboren Finse Valpu Merhart uit München valt iets te verwachten. Ze tolereert in haar pure lange sexy japon nen en mantels geen enkel detail. Haar mouwen reiken heel middeleeuws tot de vin gers. Kleuren: goud, brons, groen en petrol. De stoffenbeurs, die denkt aan het winterseizoen 1987. trok 23.000 vakinkopers uit 76 landen. TINY FRANCIS ENERGIE-WIJZER De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) heeft nieuwe energie-wijzers voor 1986-1987 samengesteld. In deze wijzers staat informatie over het verbruik van koelkasten, diepvriezers, afwasmachines en wasautomaten. Ze geven een vrij compleet overzicht van de in Nederland verkrijgbare merken en types. In overzichtelij ke schema's staan van elk merk onder meer het stroomver bruik, de bruto-adviesprijs, de inhoud, het waterverbruik en de elektrische veiligheid vermeld. De wijzers liggen gratis klaar bij uw elektriciteitsbedrijf. Folder over koolmonoxyde-vergiftiging Ten minste zeventien mensen zijn vorig jaar door koolmo noxyde-vergiftiging om het leven gekomen, tweenhonderd moesten worden behandeld in een ziekenhuis. De oorzaken van deze vergiftiging zijn gasgeisers zonder goede afvoer, verkeerd gestookte of kapotte kachels en gebrek aan ventila tie in de gebruiksruimten. Koolmonoxyde is reukloos en wordt daardoor ongemerkt ingeademd. De Stichting Consu ment en Veiligheid heeft over dit onderwerp een gratis folder met voorlichting en tips uitgegegen. Deze is telefonisch te be stellen via 020 - 764546. Citrusfruit leent zich uitstekend voorschoen In de komende week raast Sint Nikolaas weer op zijn schimmel door het land, waarbij hij een duidelijk spoor van duizenden kilo's suiker- en snoepgoed achter zal laten. Het inkopen bij het bezoek aan de groenteman zal dan ook enigszins aange past moeten worden. Het ci trusfruit, met name de si naasappelen en mandarijnen, is niet duur. De Clementines kosten 2.25 per pond en voor de Satsuma's komt de prijs op 1.60 per pond. Ze lenen zich ook uitstekend voor de schoen. Voor de si naasappelen varieert de prijs van 1.80 tot ƒ2.90 per kilo. Ze worden in de meeste ge vallen per stuk verkocht, het spreekt voor zich, dat naar mate ze groter zijn, de prijs ook hoger uit zal komen. De Hollandse tomaten, komkom mers en paprika's worden steeds mer verdrongen door het Spaanse en Canarische produkt. Zo kosten de rode Canarische paprika's 4.20 per pond en de groene 3.20. Het Hollandse produkt kan echter nog steeds goed con curreren, want de prijs voor de groene en rode paprika's komt op 3.- en 4.40 per pond. Bij de bladgroenten kan men kiezen uit andijvie voor 1.80 per kilo, spinazie voor 3.- per pond, prei voor 90 cent per kilo, paksoi voor 75 cent per kilo, boerenkool voor 1.- per kilo of raap- steeltjes voor 60 cent per bos je. Nog steeds aantrekkelijk geprijsd zijn de spruiten en het witlof. Een kilo spruiten varieert in prijs van 90 cent tot 1.40. witlof kost 1.25 per pond en het snijloi kost 75 cent, eveneens per pond. Weer eens iets heel anders en minder bekend zijn de schor seneren, de prijs komt op 90 cent per pond. Ze zijn helaas niet overal te koop. Rond 5 december is het meestal niet zo aantrekkelijk om lang in de keuken te vertoeven. Groente-en fruittip voor de consument Vaak zijn salades dan een goede en gezonde uitkomst. In plaats van de winterwor telen in de schoen te leggen; kan men er ook heerlijke rauwkostsalades van maken, evenals van het eerder ge noemde snijlof. Walnoten kunnen goed in diverse sala des verwerkt worden, mer betaalt ongeveer ƒ4.- per pond. De bleekselderij komt ook in aanmerking, per stuk komt de prijs op 1.30. Biet jes en knolselderij kunnen ook in het rijtje voorkomen. Bietjes kosten 60 cent per kilo en voor knolselderij komt de prijs op 75 cent per 'stuk. Voor de liefhebbers van gezond knabbelen is er na tuurlijk de radijs, de prijs komt op 1.25 per bosje. wÊfo mJWi MiÊ'lfllri Acry,heren handschoenen met hele of halve vingers.0.a. in grijs en zwart. Nü5r Hema's'"*1' handige hobbyhoek. A v An Met 200 voorbeelden OU iuul cIIim om de mooiste m - 24.75 NÜ Aanbiedingen geldig t/m 6 dec. "8(

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6