Het wassende water van Kruibeke Van Eekelen wil 100 miljoen meer uitgeven Turken mogen grens niet over VLAAMS DORP BEREIDT ZICH VOOR OP DE RAMP Heerma zwicht niet voor dreigement van beleggersstaking In drie jaar fietsend de wereldrond Verzekeraars weigeren geen homo's" op 3 december. 60Jaareiy-.. 14 Miljoen Rins. HEMA Nijpels wil woning schoner en gezonder Koppelbazen uit boek Wallraff veroordeeld BINNENLAND/BUITENLAND CeidóeSomotit DINSDAG 2 DECEMBER 1986 PAGINA 5 KIOZ werkt mee aan afschaffen goodwill UTRECHT Het KLOZ, de organisa tie van particuliere ziektekostenverze keraars, heeft staatssecretaris Dees (volksgezondheid) en de Landelijke Huisartsen Vereniging gisteren laten weten dat de particuliere verzekeraars zullen meewerken aan het afschaffen van de goodwill-betaling voor huisart spraktijken per 1 januari. De goodwill- som is het bedrag dat een huisarts moet betalen als hij een praktijk overneemt. Om huisartsen schadeloos te stellen die zelf wel goodwill hebben betaald wordt een fonds gevormd, dat gevuld wordt door de huisartsen zelf, de ziekenfond sen en de particuliere verzekeraars. Het gaat, zestien jaar lang, om ruim ze ventig miljoen gulden per jaar. Bezwaren tegen forse verlaging door EG van rundvleesprijs DEN HAAG Een verlaging van de door de EG gegarandeerde prijs waar tegen rundvlees uit de markt wordt ge nomen (de interventie) is aanvaard baar, maar een verlaging met vijftien procent, zoals de Europese Commissie voorstelt, is te drastisch. Dat vindt het dagelijks bestuur van het Landbouw schap. Het inkomen van de betrokke nen zou door deze forse prijsverlaging te veel onder druk komen te staan, mede gezien de produktiebeperking in de melkveehouderij en het afstoten van dieren in deze sector. Dit jaar zal de EG naar schatting 550.000 ton rundvlees uit de markt moeten nemen. Dat gaat een kleine 2.5 miljard gulden kosten. Driehonderd vertegenwoordi gers van Turkse groeperingen in Nederland werd gisteren de toegang tot West-Duitsland ge weigerd bij de grenspost Bergh. Het was de dag dat de grenzen voor Turken hadden moeten opengaan, zoals Tur kije en de EG-lidstaten over eengekomen zijn. Enkele lan den voelen daar echter niet voor uit angst voor een volks verhuizing. De groep lokte daarom een weigering uit en wil nu een procedure starten bij het Europees Hof van Justitie. KRUIBEKE Burge meester Antoine Denert mag er dan wegens zijn Abrahambaard uitzien als een volbloed profeet, de afgelopen nacht is zijn Vlaamse dorp Kruibeke voor het onheil bespaard dat hij had voorspeld. De springtij, die vannacht het water in de Schelde omhoog stuwde en zijn dorp (zuidwestelijk van Antwerpen) bedreigde, heeft de dijken niet ge broken en niet tot een watersnoodramp geleid. Het alarm dat om vier uur werd geslagen, was dan ook slechts een start sein van een oefening, maar harde zuidwesten wind, wat meer regen water en gesloten Oos- terscheldedam was ge noeg geweest voor een grote ellende, aldus De nert. Hij heeft de afgelo pen vijf dagen 50.000 zandzakjes laten aansle pen en roept om verho ging van de dijken. Voor Denert staat het als een paal boven water. De Ooster- scheldedam, Hollands trotse voltooiing van de Deltawer ken, veroorzaakt in zijn dorp een kritische situatie. Des kundigen in Nederland en België wuiven zijn redenatie zelfverzekerd weg, maar de burgervader „twijfelt steeds minder" aan het verband tussen de waterhoogte in de Schelde en de stormvloedke ring in Zeeland. „20 okto ber", zegt hij, „was de storm vloedkering gesloten en uit gerekend die dag steeg het water van 5,60 tot 7,26 me ter". Volgens Denert kan het water bij gesloten dam niet anders dan binnenwaarts stromen, dus richting Krui beke. En omdat de dijk op sommige plaatsen niet hoger is dan 7,04 meter, zijn zand zakken het enige wapen te gen het wassende water. Om zijn bevolking te laten zien dat er ook in geval van overstroming geen doden hoeven te vallen en om de buitenwereld (lees: de Belgi sche en Nederlandse over heid) te overtuigen van de ernst van de situatie, blies Denert vannacht groot alarm. Hij schaamt zich er niet voor uit te zijn op publi citeit. Toen de Nederlandse jour- naalploeg aankondigde een kijkje te gaan nemen bij de bedreigde sporthal, belde hij de stoottroepen ter plekke met het verzoek wat zand zakken neer te leggen. „Die liggen er al", antwoordde de telefoon. „Haal ze maar weer weg en leg ze voor de NOS opnieuw", ordonneerde de burgemeester. Dat wil niet zeggen dat die zakken er al leen voor onze vaderlandse televisie liggen; ze zijn wel degelijk bedoeld als waterwe ring. Dat dat nodig is blijkt alleen al uit het feit dat al Het bedreigde land van Kruibeke, gelegen onder de rook van Antwerpen. het vee sinds 1 oktober ach ter de dijken vandaan is ge haald. Rampenplan fase 2 De rust in Kruibeke (waar 15.000 Belgen ongestoord proberen te leven) werd van nacht door sirenes en zwaai lichten ruw verscheurd. Plotsklaps kwamen uit on verdachte straten en stegen Belgen op de fiets en lopend naar het gemeentehuis, voor deze gelegenheid bedoeld als crisiscentrum. Al snel we melde het van geüniformde hulpverleners: rijkswachters, civiele beschermers, Rode kruisers en brandweerlieden. In een mum van tijd werd 125 man uit bed getrommeld om de strijd tegen het water ter hand te nemen. De burgemeester besloot om kwart voor vijf over te gaan tot evacuatie van de bewo ners achter de dijk, want fase 2 van het rampenplan was ingetreden: het water was de 7-metergrens gepasseerd. De nert belde een van de op- vangadressen en beval dit onmiddellijk gereed te ma ken voor evacuees. „Ja, nu direct", lachte hij, toen er on gelooflijk werd gereageerd aan de andere kant van de lijn. De vrijwilligers van het Rode Kruis werden er op uit ge stuurd, om bij zo'n duizend risico-adressen briefjes in de bus te doen met de volgende geruststellende boodschap: „Dit was een alarmoefening. Hiermee menen wij bewezen te hebben klaar te zijn om bij een eventuele werkelijke overstroming aan de nood toestand het hoofd te kunnen bieden". Geen Pelleboer Terwijl de bevolking sliep, waarschijnlijk dromend van ruwe baren en het jaartal 1953, legde de burgemeester nog eens uit dat het uiteinde lijk allemaal draait om de po litiek. „Ik ben geen Pelle boer, dus ik kan de wind en de regen niet voorspellen. We wisten al een paar dagen van tevoren dat het vannacht wel mee zou vallen. Maar als alles tegen zit, krijgen we hier rap moeilijkheden. De dijken moeten dus verhoogd worden tot 8.40 meter, zoals dat langs de hele Schelde ge beurd is. Kruibeke is het slechtst beveiligde gedeelte langs de rivier". Maar de regering-Martens wil de dijken juist verlagen en het land doelbewust laten onderstromen. Daarmee zou een zogenaamde potpolder worden gevormd, die als buf fer tussen Schelde en Krui beke kan functioneren. De bevolking is er onder aan voering van Denert fel tegen. Het gemeentehuis wordt ver sierd met pamfletten „Nee aan de potpolder" en „Wil alle leven kunnen overleven, dan moeten we de potpolder geen kansen geven". Denert: „Nu al fungeren de polders als reservoir voor overtollig water. Bovendien willen we die weide- en re- creatiegrond niet missen. Dat hoort cultureel-historisch bij Kruibeke. Neen, we moeten hier net zoals aan de over kant dijken hebben van 8.40 meter. En we moeten ook een stuw in onze Schelde- monding om met Nederland in de pas te lopen. Ahders raakt het natuurlijk even wicht verstoord en staat de polder hier binnen de kortste keren blank". STEVO AKKERMAN DEN HAAG - Staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting) zwicht niet voor dreigementen van een beleggers- staking in de premiehuurwoningsector. Hij heeft de in druk dat de „soep niet zo heet gegeten" zal worden. Ten overstaan van de kamercommissie van volkshuisvesting be nadrukte de kersverse staatssecretaris gisteren dat hij subsidie zal blijven verstrekken op duurdere huurwoningen van 140 tot 150 mille. Alleen wordt de subsidie afgetopt op een nieuwbouw- prijs van 125 mille. Voor zover de huurwoning duurder uitvalt, zullen de beleggers genoegen moeten nemen met een lager ren dement dan wel de huren moeten verhogen. Die huurverhoging valt mee: voor een woning van 180 mille komt die neer op circa 30 gulden per maand. Heerma, opvolger van Brokx, heeft op voorhand bedenkingen tegen het voorstel van PvdA-woordvoerder J. Schaefer de subsi dienormen voor de premiekoop-A-woningen te handhaven op het huidige niveau. De staatssecretaris wil de subsidie verlagen van 50 tot 44 mille. Schaefer denkt dat zijn voorstel niets meer hoeft te kosten en voor een bredere groep lagere inkomenstrek kers een koopwoning binnen handbereik brengt. Heerma ver moedt dat als hij de PvdA volgt, mensen die zich dat financieel niet kunnen verooorloven worden verleid zich in de schuld te steken. Hij laat dat nog narekenen en zal de Kamer daarover schriftelijk inlichten. CDA en VVD wijzen het PvdA-alternatief van de hand. SA VANNAH Albert Pieters en boot genomen om via Cyprus naar Egypte zijn jongere broer Bert uit Zwolle te gaan. Na een tocht door Noord-Afrika tocht dwars door de Verenigde Staten, zijn na een fietstocht van bijna drie en Jsrael zijn ze in Zuidoost-Azië terecht De 23-jarige Bert en zijn 30-jarige broer J J PPknmPn In Smpannrp hpnhpn 7P ppn \trilr1ori DQril/on L-al,,L- Wn^rc rlnnw Tryriit fli- wilden aanvankelijk dwars door India rij den, maar vanwege de politieke onrust en -- gekomen. In Singapore hebben ze een jaar rond de wereld op weg naar boot genomen naar Australië. Na een huis. Lristeren Zijn de twee aan rondrit zijn de globetrotters vervolgens de opstandige Sikhs konden ze boord gegaan van een vrachtschip overgestoken naar Nieuw-Zeeland, waar moeilijk visa krijgen. De burgeroorlog in in de havenplaats Savannah in de ze vorig jaar Kerst hebben gevierd. Van- Amerikaanse staat Georgia. uit Nieuw-Zeeland werd de tocht voortge- zet per vrachtschip naar Manzanilla in De twee broers zijn vanuit Zwolle naar Mexico, vanwaar zij naar San Diego zijn Turkije gefietst en hebben van daar een gefietst om zich voor te bereiden op een Soedan weerhield het fietsende duo er ook van om door te rijden naar Kenya. Niettemin hebben Albert en Bert ruim 48.000 kilometer afgelegd en 58 fietsban den versleten. Machinist na ongeluk uit functie gezet UTRECHT De machinist van de goederentrein die op 8 oktober bij Heeze ontspoorde heeft van de NS-leiding een ernstige terechtwijzing gehad en heeft bovendien een andere functie gekregen. Uit een hoorzitting is gebleken dat de ontsporing aan de machinist te .wijten is. Hij raakte zelf licht gewond bij de ontsporing van de goederentrein, die een mil- joenenschade veroorzaakte. De ontsporing was overigens het derde ongeluk binnen zes jaar op het baanvak bij Heeze. Er wordt nu gewerkt aan het vei liger maken van het traject. De machinist is in beroep ge gaan tegen de strafmaatrege len. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard uitgeverij, Antwerpen-weesp. VOORLOPIG GEEN MAATREGELEN Korthals Altes De verzekeringsmaatschappij Ohra wees in juli dit jaar twee kandidaten voor een polis af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verzeke raars die polissen weige- Eén van hen moest zonder dat ren aan homosexuelen hij dat zelf wist een test onder- omdat zij hen beschouwen gaan de. aanwezigheid van J ariti^tnffpn tpopri hpt als potentiële aidspatien- ten, worden voorlopig on- antistoffen tegen het aidsvirus moest vaststellen. In een ander geval werd een polis gewei- gemoeid gelaten. Dat gerd aan iemand die erkende blijkt uit antwoorden van homosexueel te zijn. Volgens minister Korthals Altes minister Korthals Altes hante- Justitie) op vragen van ren de verzekeraars niettemin drie Tweede-Kamerleden med,sche mot.even om .n zo n nister is het enkele feit dat een aanvrager homo- val betreuren en maatregelen hebben genomen om herha- sexueel is voor verzeke- hng te voorkomen. Op grond raars geen reden om een verzekering te weigeren, maar gebeurt dat op me dische gronden. daarvan vindt de minister het te vroeg om maatregelen te nemen. Van belang is vooral de vraag stelling in aanvraagformulie ren die de verzekeraars hante ren. Deze beraden zich mo menteel over een advies aan hun leden over die vragen. Ook de artsenorganisatie KNMG is erbij betrokken. De betrokken bewindslieden zul len de discussie volgen en zo nodig in overleg treden met dé diverse groeperingen. In de Tweede Kamer wees een eensgezinde oppositie gisteren de nota inzake het homobeleid van het kabinet-Lubbers af. In een motie vragen PvdA, D66, PPR en PSP van de regering een duidelijker visie. Verder hebben zij aangedrongen op een grotere aandacht voor de positie van homosexuelen in lesmateriaal voor het basison derwijs en vragen ze om studie naar de oorzaken van discri minatie en geweld tegen ho mosexuelen. MINISTER: „AFSPRAAK IS AFSPRAAK" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Eekelen houdt vast aan zijn eis dat het departement van defensie in deze kabi netsperiode zo'n honderd miljoen gulden meer mag uitgeven. Met dat geld wil de bewindsman een begin maken met een versterking van de luchtverdediging van ons land. „In een tijd van bezuiniging staat men uiteraard niet te juichen bij de gedachte aan een verhoging van de defensie-uitgaven. Maar afspraak is afspraak. Het uur der waarheid nadert", zo zei de VVD-bewindsman gisteren op een persconferentie. Hij reageerde op het feit dat CDA-minister Ruding (financiën) hem geen toestemming voor deze extra uitgave heeft gegeven. Ruding vindt het door Van Eekelen geclaimde bedrag te hoog en wil dat het gehele kabinet zi<?h over deze zaak uitspreekt. Ook andere CDA-bewindslieden vinden de eis van de VVD-mi- nister overdreven. Van Eekelen meent echter, gesteund door zijn partijgenoten in het kabinet, dat hij het gelijk aan zijn kant heeft. Hij wijst op het regeerakkoord, waarin is overeengekomen dat de voorgenomen afstoting van de atoomtaken van de F-16-straaljagers en de Orion-marinevliegtuigen zal worden gecompenseerd door een versterking van de luchtverdediging. Die afstoting houdt ver band met de stationering van de kruisraketten in ons land, in 1988. „Dan is het toch logisch, ook tegenover de NAVO-bondgenoten, dat je ongeveer op datzelfde moment je luchtverdediging ver sterkt", aldus Van Eekelen. Hij meent dus dat hij in deze kabi netsperiode recht heeft op zo'n honderd miljoen, ofwel een kwart van het bedrag dat volgens afspraak in het vorige kabinet beschikbaar moet komen voor een verbetering van de luchtver dediging in de jaren 1988 - 1996. Patriots Van Eekelen heeft een voorkeur voor de aanschaf van extra aantallen Patriot-raketten, waarvan de Nederlandse krijgsmacht de eerste al in West-Duitsland heeft gestationeerd. Van Eekelen denkt dat hij met in totaal twintig van deze ultramoderne raket ten de grote zeehavens van Rotterdam en Amsterdam en de na tionale luchthaven Schiphol een goede bescherming kan bieden. Desnoods wil Van Eekelen ook genoegen nemen met een verbe tering van de F-16-straaljagers. Deze voornemens van Van Eekelen staan in een brief aan Eer ste en Tweede Kamer, waarin hij duidelijk maakt hoe hij de vermindering van de groei van de uitgaven in het Defensieplan 1987-1996 wil verwerken. De afspraak in het regeerakkoord dat de defensiebegroting niet met drie doch slechts met twee pro cent per jaar mag groeien, betekent dat Van Eekelen 1,1 miljard gulden moest inleveren. Hij realiseert dat door een aantal aan kopen met een (groot) aantal jaren uit te stellen. Walrussen Op deze manier heeft hij zichzelf ook nog ruimte geschapen om aankopen te doen die niet waren voorzien. Daarbij springt voor al in het oog het besluit dat er geen vier maar zes Walrus-onder zeeboten zullen worden gebouwd. Volgens Van Eekelen is dit nodig om een goede onderzeebootdienst te kunnen behouden. De minister staat „neutraal" tegenover de mogelijkheid dat Saoedi-Arabië acht Walrussen bestelt bij de RDM-werf in Rot terdam. Volgens hem is het voor Defensie niet direct van belang of de RDM die order nu wel of niet krijgt. Hij erkent wel dat er een groot economisch belang mee gemoeid is. (ADVERTENTIE) Praliné bonbons. Inhoud 07C 200 gram. 4.75 NUw« (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nijpels (VROM) wil door een groots opgezette voorlichtingscampagne burgers ervan bewust maken dat zij maatregelen moeten nemen om het milieu in huis te verbeteren. De minister wil ook een onderzoek doen naar de gevolgen van milieuver vuiling in de woning op de volksgezondheid. In zijn notitie Binnenmilieu aan de Kamer schrijft Nijpels dat de mens gemiddeld zeventien uur per dag in huis doorbrengt. De overheid kan zelf weinig maatregelen nemen om het milieu in de woning te verbeteren. Algemene kwaliteitseisen voor de bin- nenlucht zijn niet te stellen omdat de controle op de uitvoering ervan niet mogelijk is. Het is vooral een verantwoordelijkheid van de bewoners zelf. Uit onderzoek is al gebleken dat vooral de volgende milieupro blemen zich voordoen in de woning: het vrijkomen van radon in kruipruimten onder woningen en uit bouwmaterialen, de ver spreiding van allerlei stoffen in de woning door air-conditio ning, vocht, luchtvervuiling door roken, het gebruik van bestrij- dings- en reinigingsmiddelen, gas en stookinstallaties. Wat dit laatste betreft: een betere verbranding, een betere lek- dichtheid van de toestellen, de afvoer van rookgassen door een gesloten schoorsteen en beperking van het gebruik van sterk vervuilende brandstoffen kunnen de situatie te verbeteren. Via de Warenwet zijn de nadelige gevolgen van bestrijdings- en rei nigingsmiddelen aan te pakken. Ook van buitenaf kan het milieu in de woning worden beïn vloed. Isolatie kan helpen tegen lawaai van buiten of van buren. (Van onze correspondent Rink Drost) DUSSELDORF De Keulse schrijver en jour nalist Gtlnter Wallraff heeft gisteren voor de rechtbank van Düsseldorf veel steun gekregen voor een aantal omstreden be weringen in zijn boek „Ganz unten" (in Neder land „Ik, Ali"). Wallraff beweert, dat bij het staalconcern Thyssen de hand wordt gelicht met de veilig heidsvoorschriften en dat sy stematisch eigen werkkrach ten worden ingeruild voor uit gebuite en onderbetaalde ille gale buitenlanders. Thyssen had Wallraff voor de recht bank gedaagd met de eis, dat zeven passages in het boek worden teruggenomen. Thyssen en Wallraff lieten een aantal getuigen opdraven, die sterk tegengestelde verklarin gen aflegden. Opvallend was dat een man die eerst voor Thyssen getuigde, Walter Kor- bach, nu achter de lezing van Wallraff stond. De Keulse boekschrijver blijft beweren dat van de kant van Thyssen ongeoorloofde druk wordt uit geoefend op zijn getuigen. Onverwachte steun kreeg Wallraff van een Franse tv- ploeg, die in oktober naar aan leiding van Wallraffs boek op namen maakte bij Thyssen. De ploeg was er met alle egards ontvangen en kreeg toestem ming overal te filmen. De opnamen die werden ge maakt bevestigden volgens de hoogleraar dr. Klaus Schuffels, de beweringen van Wallraff. Op plaatsen waar om veilig heidsredenen geen mensen mochten werken waren hele ploegen aan de slag, zonder beschermende kleding, schoe nen, handschoenen en gezicht smaskers. De rechtbank veroordeelde gisteren twee hoofdpersonen die in Wallraffs boek worden genoemd, wegens koppelbaze- rij. Het gaat om de 41-jarige Hans Vogel en zijn medewer ker Alfred Remmers. Vogel kreeg 15 maanden voorwaar delijk plus een boete van 3600 mark (4000 gulden). Remmers moet in totaal 59000 mark (67.000 gulden) aan boetes be talen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5