Werkloosheid in Katwijk gehalveerd Slechts één „remmer op Achthovenerweg Katwijk gaat grondprijs industrieterrein verhogen Woningbouwverenigingen willen leningen versneld aflossen Eigenaar Overtuin protesteert tegen weigering bouwvergunning Veel gemeenten willen organisatie veranderen Provincie studeert op makelaarsrol LEIDEN OMGEVING CcidócSoinont DINSDAG2DECEMBER 1986PAGINA IS. Politie neemt hond zonder muilkorf in beslag WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteravond een Duitse herder in beslag geno men omdat deze zonder muilkorf liep. De hond trad volgens de politie „nogal agressief op": „Hij had verschillende mensen gebeten en er kwamen klachten binnen over het beest". De burgemeester besloot toen dat de hond vanaf 4 november gemuilkorfd door het leven moest gaan. De eigenaar trok zich van dat bevel nipt zoveel aan. Buurtbewoners vonden het eng als de hond zonder muilkorf liep, en waarschuw den de politie. Gisteravond om zeven uur liep een kennis van de eigenaar met de niet-gemuil- korfde hond te wandelen op de Van Duiven voordelaan. De politie bracht de hond naar het asiel. Politie en justitie overleggen wat er met het dier moet gebeuren. PARKEERTERREIN DE ENGEL UITGEBREID LISSE De gemeenteraad van Lisse zal in de raadsvergadering van woensdag 10 december het voorbereidingsbesluit voor de aan leg van een parkeerterrein in De Engel behandelen, met daaraan ge koppeld het voorbereidingsbesluit voor de bouw van een kantoor voor de woningbouwvereniging Het Ge- zinsbelang. In het raadsvoorstel schrijft het col lege van B en W dat de huidige par- keercapaciteit in De Engel onvol doende is. Er moet dus een aanvul ling op de beschikbare parkeer ruimte komen, waartoe een stuk grond beschikbaar is dat de ge meente reeds aan het begin van dit jaar heeft gekocht. Op dit terrein zouden 43 auto's geparkeerd kun nen worden. In concreto komt het voorstel van het college erop neer, dat de 129 parkeerplaatsen die thans in De Engel aanwezig zijn kunnen worden uitgebreid tot 168. Gelijktij dig met de procedure kan de in spraakprocedure met betrekking tot de herinrichting van de straten in De Engel worden afgerond. In een eerder voorstel zijn mede naar aan leiding van op- en aanmerkingen van de bewoners aanpassingen aan gebracht en die moeten nog met de belanghebbenden besproken wor den. Tenslotte neemt het college van B en W eveneens in het voorstel het verzoek van de woningbouwvereni ging Het Gezinsbelang mee om te kunnen komen tot de bouw van een kantoor/magazijn. Een mogelijk heid daarvoor is aanwezig op een braakliggend terrein aan de Catha- rijnelaan, dat van de vereniging is en thans in gebruik is bij de speel tuinvereniging Kindervreugd. Het college acht het verzoek van de ver eniging redelijk en acht geen be zwaren aanwezig om mee te wer ken, waartoe dan wel artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening toegepast moet worden om de ver zochte medewerking te kunnen ver lenen. De raad van Lisse buigt zich op 10 december over dit onderwerp. Geen bezwaar tegen kerk VOORSCHOTEN De raadscommissie financiën heeft geen bezwaar tegen de bouw van een kerkge bouw aan de Anth. van Leeuwenhoekkade. Door het bestuur van de Vere niging Nederlands Her vormde Evangelisatie op Gereformeerde Grondslag te Voorschoten en omge ving is een verzoek inge diend om medewerking te verlenen aan de bouw van een kerk. De vereniging is opgericht in 1983 en kan gezien worden als een afsplitsing van de Her vormde Kerk te Voorschoten en Veur. De leden tonen grote bezwaren tegen het „Samen op weg" van de huidigd Her vormde en Gereformeerde Kerken. De Voorschotense vereniging houdt thans dien sten op zondag in de aula van het Lucascollege. De vaste predikant is de em.-hervorm de predikant G. van Kooten, die tot begin vorig jaar Her vormd predikant te Delft was. In overleg met de vereniging heeft de gemeente Voorscho ten een lokatie gevonden waar op grond van het geldende be stemmingsplan de stichting van een kerkgebouw mogelijk is. Het is het perceel grond, ge legen aan de Anth. van Leeu wenhoekkade (voormalig ter rein clubhuis Laurentiushar- monie). Dit terrein heeft de bestemming bijzondere doel einden en heeft een oppper- vlakte voldoende voor een eenvoudig kerkgebouw. Het kerkgebouw wordt eigendom van de vereniging, de grond blijft eigendom van de ge meente voorschoten. Omtrent de vormgeving van het kerk gebouw is nog niets bekend. Het wordt een eenvoudig ge bouw. Mogelijk landhuizen aan Nieuwe Offemweg NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk moet wellicht toestaan dat er aan de Nieuwe Offemweg zeven landhuizen worden gebouwd, terwijl zij dit gebied tot beschermd dorpsgezicht heeft verklaard. Dit bleek gisteren in een ver gadering van de raadscommis sie ruimtelijke ordening Oorzaak van deze situatie is, dat het besluit van de raad om onder meer de Nieuwe Offem weg tot beschermd dorpsge zicht te verklaren, enkele da gen is genomen nadat Graaf van Limburg Stirum het bouwplan had ingediend. De wet verplicht de gemeente de Bouw toe te staan, als het plan in overeenstemming is met het bestemmingsplan, dat op dat moment gold. Wethouder V. Salman sprak van „een heel vervelende situatie" en noem de de eventuele bebouwing „doodzonde". De commissie verklaarde zich gisteravond unaniem akkoord met het voorstel van het colle ge van B W om aan de Duinwetering een nieuwe sporthal te bouwen. Onder an deren J. Willms (CDA) had liever gezien dat de nieuwe hal niet zo dicht in de buurt van de reeds bestaande North- gohal zou worden gebouwd. Hij gaf de voorkeur aan het Vinkeveld. Evenals A. Prins (PvdA) stemde hij toch in met het plan, omdat de bouw van de hal aan de Duinwetering (op het terrein van de voetbal vereniging Noordwijk) goed koper is. Bovendien is daar meer dan voldoende parkeer gelegenheid aan de Susanne van Ettenstraat. GRATIS ELKE WOENSDAG DE KATWIJK Het aantal werkzoekenden in Kat-^ wijk is de laatste twee jaar sterk gedaald. Sterker zelfs dan de trendmatige daling in de regio. Het aantal werkzoekenden is in die periode van twee jaar nagenoeg gehalveerd.' Op dit moment zoeken in Katwijk 477 mannen en 184 vrouwen een baan. De jeugdwerkloosheid daalde in dezelfde periode met 44 procent. Concreet een verklaring geven voor deze ontwikkeling kan de Katwijkse wethouder van sociale zaken en economische 2aken R. Hietkamp (PvdA) niet. Wel heeft zij een aantal vermoedens. Eén daarvan is dat de samenwerking tussen het onderwijs en het beroeps leven (KBOK) nu haar vruch ten gaat afwerpen. In deze sa menwerking speelt de ge meente Katwijk een actieve rol. Behalve de samenwerking tus sen het onderwijs en beroeps leven (behalve bedrijfsleven ook de bejaardencentra en verpleeghuizen) vermoedt de wethouder dat de Katwijker in de regio graag gezien is bij het bedrijfsleven. Katwijkers zijn behept zijn met een goede mentaliteit. Cijfermatig onder bouwen kan zij deze uitspraak niet. Wel baseert Hietkamp deze veronderstelling op gelui den die ze her en der opvangt. Over het KBOK (Kontakt Be roepsleven Onderwijs Kat wijk) is de wethpuder zeer te spreken. Behalve het uitwisse len van informatie tussen het onderwijs en beroepsleven, met de bedoeling om de moge lijke kloof te dichten, organi- Wethouder R. Hietkamp: Katwijker graag gezien bij het bedrijfsleven. seert het KBOK sollicitatie projecten, stageplaatsen en werkbezoeken voor (vak-heer krachten van het voortgezet onderwijs bij de bedrijven. Met name het sollicitatieproject, met dit jaar ongeveer zeven honderd leerlingen en zestig personeelsfunctionarissen of directies van bedrijven, en het regelen van stageplaatsen ver tonen goede resultaten. Mevrouw Pluimakers, ad junct-directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) in Leiden vindt de da lende tendens ook opvallend. Tijdens een voordracht voor de Katwijkse Vereniging van Industrie en Handel (KVIH) gisteravond constateerde zij dat de daling van de werkloos heid in de gehele regio merk baar is. Opvallend echter aan de aanbod zijde van vacatures in Katwijk is, dat vrijwel slechts drie bedrijven daar verantwoordelijk voor zijn. De doelstelling van het GAB om in 1986 in 4000 vacatures te bemiddelen wordt niet hele maal gehaald. Eind november lag dat aantal op 3000. Om ook in het komend jaar toch volop resultaat te boeken richt het GAB zich voornamelijk op concrete acties, zoals de laatst gehouden banenmarkt in Lisse (zestig procent van de bezoe kers kwam om van baan te veranderen),. Ook het inzetten van regio-bemiddelaars blijft een prioriteit hebben bij het GAB. Nieuw is de opgezette sollicita- tiebank. Mensen die een (an dere) baan willen kunnen daar een soort sollicitatiebrief depo neren. Bedrijven en instellin gen kunnen dan op zoek naar personeel deze bak doorspit ten. Het verhoogt zo in ieder geval de persoonljke presenta tie, aldus mevrouw Pluima kers. Twee speciale aandachtsgebie den voor 1987 zijn het begelei den van herintredende vrou wen en het bemiddelen voor langdurig werklozen. Voor de eerste groep is tien procent van het totale budget uitge trokken. Voor het plaatsen van langdurig werklozen zijn twee subsidievormen voor het bedrijfsleven geschapen. Na melijk een premieontheffing van 19 procent op het werkne mersaandeel, met een maxi mum van zesduizend gulden, als een bedrijf een langdurig werkloze voor minstens twee jaar plaatst of een vergoeding van 4000 gulden bij het werk aanbieden aan een werkzoe kende, die langer dan drie jaar zonder werk zit. Alhoewel het GAB totaal een bedrag van 10 miljoen aangevraagd heeft bij het Ministerie kreeg ze vijf miljoen voor haar activiteiten toegezegd. Door middel van overleg hoopt mevrouw Plui makers dat dit bedrag nog stijgt tot minstens zeven mil joen gulden. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KATWIJK De grond prijs van het Katwijkse in dustrieterrein 't Heen wordt binnenkort ver hoogd. Wethouder J. Bergman (grondbedrijf en openbare werken) vindt dit nodig omdat de prijs sinds 1981 niet is ver hoogd, terwijl een aan zienlijke grondverkoop verricht werd. Nu de nog beschikbare industrie- grond krapper wordt, is het logisch, aldus de wet houder, dat de prijs gaat stijgen van 121 naar 125 gulden per vierkante me ter. Binnenkort hoopt de wethouder mét een con creet voorstel te komen. De afgelopen twee jaar is de grondverkoop in het Katwijk se industrieterrein erg snel verlopen. Grote bedrijven ves tigden zich in het industrieter rein en kochten grote opper vlakten bedrijfsterrein. De twee opmerkelijke vooqbeel- den zijn de sinds de zomer ge vestigde bedrijven van Nobels Machinefabriek en Oostingh Ruigrok, maar ook vestigingen van C A-distributiecentrum en M. van Zaal, transport, de den de nog beschikbare indus- triegrond in Katwijk snel slin ken. Om de vraag en het aanbod enigszins in de prijs uit te drukken, stelde het CDA-lid A.C. Berkhey namens zijn fractie voor de grondprijs te laten stijgen tot ongeveer 130 gulden. Wethouder Bergman vindt deze stijging iets te hoog, maar was het met de strek king van het voorstel eens. Zijn plan, waar binnenska mers al een voorontwerp voor klaar ligt, houdt een stijging van de grondprijs per vierkan te meter tot 125 gulden in. Wel zegde hij de fractievoorzitter van het CDA toe in de com missies de voorstellen nader te bespreken. LEIDERDORP De procedure die de ge meente Leiderdorp op verkeersgebied hanteert door eerst besluiten te nemen en dan adviezen aan de ANWB te vragen lijkt zich te wreken. Op de Mauritssingel zijn de blokkades, onder invloed van de ANWB en na pro testen van omwonenden inmiddels verwijderd. De voorzieningen die on langs zijn aangebracht kunnen evenmin reke nen op een enthousiaste ontvangst van de gemo toriseerde weggebruiker. De ANWB heeft verder de nodige kritische kantteke ningen geplaatst bij het ob stakel op de Van der Valk Boumanweg. De gemeente beraadt zich intussen over de nodige aanpassingen. Gister avond was in de raadscom missie verkeer de Achthove nerweg aan de beurt. Waar praten we nu eigenlijk over, zo vroegen verschillende commissieleden zich af. De gemeenteraad had immers al op 1 september besloten twee snelheidsremmers aan te leg gen in combinatie met het aanbrengen van een asfalt- laag. Wat moeten we met het advies van de ANWB aan, die zich tegen de aanleg van de „remmers" had uitgespro ken, terwijl de raad al een besluit had genomen, was de vraag waar de commissie voorstond. De bewoners van de Achtho venerweg, zo bleek tijdens de vergadering, zijn door de slechte resultaten op de Mau ritssingel en de Van der Valk Boumanweg er intussen ook anders over gaan denken. Een deel van de bewoners heeft zich nu van de plannen van de gemeente afgekeerd. Wethouder J. den Boeft (CDA) maakte duidelijk dat er aan het raadsbesluit niet zal worden getornd. Toch zal er slechts één remmer op de Achthovenerweg worden aangelegd. Dat komt omdat er voor de geplande tweede niet voldoende ruimte aan wezig is. Het noodzakelijke trottoir kan niet worden aan gelegd, omdat de gemeente er niet in slaagt de grond die aan verschillende bewoners behoort in eigendom te ver krijgen. Het advies van de ANWB, zo deelde Den Boeft mee, is daardoor „In de lucht" komen te hangen. „Het raadsbesluit van 1 sep tember j.l. kan daardoor in stand blijven", aldus een op geluchte Den Boeft. Dat er nadelen aan de overblijvende „remmer" blijft verbonden, nam hij op de koop toe. „Dat is inherent aan iedere ver keersmaatregel", stelde hij vast. LISSE De woningbouwver enigingen'Volksbelang en Het Gezinsbelang willen een groot deel van de uitstaande lenin gen aflossen en daarvoor nieu we en aanzienlijk minder ren te kostende leningen afsluiten. Het gaat om een bedrag van 104 miljoen gulden. Om dat te bereiken is een garantie van de gemeente nodig. Voor de bouw en verbetering van woningwetwoningen zijn na 1945 door het rijk leningen aan de gemeenten verstrekt en vervolgens werden die lenin gen onder dezelfde voorwaar den aan de woningbouwver eniging verstrekt. Sinds nu in 1983 de rente fors is gedaald, kan het aantrekkelijk voor deze verenigingen zijn om deze leningen vervroegd af te lossen. De herfinanciering kan vervolgens leiden tot een be langrijke exploitatieverbete ring, gezien de beduidend la gere rentepercentages. Veel woningbouwverenigingen in den lande hebben inmiddels al van de mogelijkheid gebruik gemaakt om ook rijksleningen vervroegd af te lossen, iets wat tot voor kort echter nog niet mogelijk was ten aanzien van de zogenaamde klimleningen. Daar is thans echter verande ring in aangebracht en de bei de Lissese woningbouwvereni gingen hebben inmiddels te kennen gegeven de op grond van de woningwet verstrekte leningen vervroegd af te wil len lossen, waarbij het gaat om een totaal bedrag van circa 104 miljoen gulden. De herfinan ciering zal voor de beide wo ningbouwverenigingen tótaal een jaarlijks voordeel van bij na twee miljoen gulden ople- NOORDWIJK De eigenaar van de Overtuin, een tuin „in geklemd" tussen de Heilige Geestweg, de Voorstraat en de Wilhelminastraat, heeft bij de gemeente Noordwijk geprotes teerd tegen de weigering van een bouwvergunning. De eige« naar, de heer F. Sobels, wil daar twee huizen bouwen. De gemeente wil de tuin onbe bouwd laten, om het karakter van de omgeving te handha ven. Volgens de advocaat van de eigenaar, J. Polak, is die weigering echter in strijd met het bestemmingsplan kern Noordwijk-Binnen. Volgens dat plan is bebouwing op het perceel wel toegestaan. De gemeente lijkt echter meer waarde te hechten aan de be scherming van het dorpsge zicht en de elf bezwaarschrif ten die tegen het bouwplan zijn ingediend. De onderteke naars van deze bezwaarschrif ten zijn bang dat er van de tuin weinig meer zal overblij ven als de huizen er worden neergezet. Gisteravond waarschuwde ad vocaat Polak de commissie ruimtelijke ordening tijdens een hoorzitting dat de gemeen te de schade zal moeten ver goeden, die de heer Sobels leidt als de bouw niet kan doorgaan. Sobels heeft het per ceel onder ontbindende voor waarde verkocht aan de Kat wijkse bouwfirma Van Rhijn BV. Deze zal de koop naar alle zekerheid ongedaan maken als er niet mag worden gebouwd. Volgens Polak kan de schade oplopen tot 200.000 gulden. Nieuwe aanvoerhal Flora is gereed De Flora in Rijnsburg be schikt sinds kort over een nieuwe aanvoerhal. Deze heeft een oppervlakte van 11.000 vierkante meter. De hal die tot nog toe werd gebruikt was half zo groot. Deze komt nu beschikbaar voor uitbreiding van de verwerkingsruimte van im portproducten en van de opstelruimte. In de nieuwe hal is een systeem aange bracht, dat de overlast van uitlaatgassen voor mensen en bloemen tot een mini mum beperkt. De nieuw bouw was noodzakelijk geworden door de snelle stijging van de aanvoer. CONGRES GEMEENTESECRETARISSEN OVER MANAGEMENTTEAMS LEIDEN/BRUMMEN In de jaren zeventig is het taken pakket van de gemeenten enorm uitgebreid zonder dat de organisatie van het ambte lijk apparaat daarop werd af gestemd. Nu bezuinigingen een efficiënte organisatie noodzakelijk maken, probe ren veel gemeenten sinds eni ge jaren in die situatie veran dering te brengen. Daarbij wordt vooral gedacht aan het instellen van management teams. Dat is de opvatting van J. Elzinga, gemeentesecretaris van Brummen en één van de twee organisatoren van een congres dat de Vereniging van Gemeentesecretarissen donderdag over dit onder werp houdt. De belangstelling van de kant van de gemeentesecretarissen, van oudsher de spil van de ambtelijke organisatie, is veel groter dan verwacht. Elzinga en zijn collega uit Zutphen, J.H. Bruseker, hhdden gere kend op 150 aanmeldingen. Het zullen er meer dan 300 worden, zo voorspelt Elzinga. Dan is 75 procent van de ge meenten tussen 8.000 en 40.000 inwoners vertegen woordigd. Van de kant van de gemeenten met meer dan 40.000 inwoners is de belang stelling voor het introduceren van managementteams min der groot wegens de andere organisatie van het ambtelijk apparaat. Daar vervult de ge meentesecretaris weliswaar een belangrijke organisatori sche functie, maar is vaak sprake van een „departemen tale" structuur met de wet houders als spil. Elzinga neemt zijn eigen ge meente als voorbeeld om de uitbreiding van het takenpak ket van de gemeenten te illus treren. Brummen had tien jaar geleden aan drie ambte naren genoeg om de werk zaamheden voor de Sociale Dienst af te handelen. Dat zijn er nu 25. Ook het aantal ambtenaren op bij voorbeeld de afdelingen welzijn, onder wijs en gemeentewerken moest noodzakelijkerwijs flink worden uitgebreid. Dat zelfde beeld vertonen andere gemeenten. Door vermindering van het aantal deelnemers aan het werkoverleg vermindert au tomatisch het aantal misver standen tussen de diverse ge meentelijke sectoren, zo luidt Elzinga'» filosofie. Dit werko verleg, onder voorzitterschap van de gemeentesecretaris, kan naar believen manage mentteam, directieraad of coördinatievergadering wor den genoemd. Op lager ni veau kan de organisatie door integratie eveneens efficiën ter worden opgezet dan nu het geval is. Elzinga maakt met een voor beeld duidelijk dat die effi ciëntie hier en daar inderdaad ver te zoeken is. „Wat te den ken van ambtenaren die ver plicht zijn elkaar een brief over een bepaalde kwestie te schrijven, waarna dan weer een paar dagen op antwoord moet worden gewacht. Dat is toch merkwaardig als die functionarissen een paar bu reaus van elkaar verwijderd zitten?" Wat in de huidige situatie scheelt, is dat het oude type ambtenaar langzaam aan het verdwijnen is. Elzinga: „Vroe ger moest een ambtenaar sim pel gezegd alleen mooi kun nen schrijven en over vol doende plichtsbetrachting be schikken. Nu moet hij gewij zigde opvattingen over mo derne gemeentelijke bedrijfs voering in praktijk kunnen brengen." Sinds de jaren vijf tig functioneren er overigens provinciale bestuursscholen die al menige generatie van het nieuwe type ambtenaar heeft afgeleverd. Het is de Brummense ge meentesecretaris niet bekend in hoeveel gemeenten de ma nagementteams al draaien. Zeker is al wel dat dergelijke teams niet voor elke gemeen te een oplossing zullen vor-t men. Elzinga: „Als de ge meentesecretaris een hiërar chisch denkend persoon is die alle touwtjes in handen wil houden, heeft het zeker geen zin een dergelijk team te in troduceren. Dat kan immers alleen maar goed draaien als alle betrokkenen bereid zijn tot samenwerking en vanzelf sprekende delegatie van werkzaamheden naar lagere niveaus in de ambtelijke orga nisatie." DEN HAAG/LEIDEN De provincie studeert mo menteel op de mogelijkheid om als een soort makelaar voor Zuidhollandse werkgelegenheidsprojecten op te gaan treden. Dit stelde mr. S. Patijn, commissaris van de Koningin, gisteren in de commissievergadering eco nomische zaken. Hij gaf statenleden tekst en uitleg van zijn gesprekken met deskundigen over de door het adviesbureau Van de bunt ge maakte voorstudie MBB, Maatschappij ter Bevordering van de Bedrijvigheid. Met dit instituut zou de provincie particu liere projekten moeten opzetten en meefinancieren. Het is momenteel nog onduidelijk of er plaats is voor deze zogehe ten „public private partnerships". Een Nederlandse naam is er niet, hoewel sommige statenleden met suggesties als pu blieke privé-partners of provinciale lat-relatie, wel pogingen maakten. Het idee van een actieve rol van de provincie in de Zuidhol landse economie is ontstaan doordat de structurele werkloos heid zeer hardnekig blijkt. Bovendien zag deze provincie in de periode tussen 1976 en 1983 gemiddeld 150 bedrijven per jaar vertrekken. Volgens mr. S. Patijn is er voor de provincie geen ruimte voor financiering van starters. „Dan krijgen we slechts de moeilijke gevallen waar banken of grote bedrijven geen brood in *ien. Het risico is te groot en ons kapitaal te gering", aldus de commissaris, die de zieke gedeputeerde Hoek van Dijke verving.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15