£cidóc Sou/temt Geringe stijging waterschapslasten rV-geluid in toekomst wellicht ook op radio Handig 'miniburo' ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING We moeten de wereld tonen wat het is om kerk te zijn ILeidse tholen turen eerlingen log niet taar huis Lunchconcert Ariëlle van Eijsden (fluit) en Bob El bracht gitaargeven donderdag 4 december om kwart voor één uur een lunchconcert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Op het pro gramma staan werken van Bruckhard, Handier en Rak. De toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig, K&O-in- schrijvers betalen drie gul den. Lakenhal Belangstellenden kunnen zondag 7 december een rond leiding maken langs de vaste collectie van het stedelijke museum De Lakenhal aan de Oude Singel. Het museum is op zondag geopend van één tot vijf uur. Inlichtingen: te lefoon 071-254620. Huisvrou wen Op het kerstprogramma van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden/Oegstgeest staan ver schillende activiteiten. Zo wordt van maandag 8 tot en met woensdag 10 december een reisje naar Londen ge maakt. Vrijdag 12 december wordt de Zuivelkeuken in Leidschendam bezocht en het is de bedoeling dat donder dag 18 december de jaarlijkse Kerstlunch in Voorschoten plaatsheeft. Voor meer infor matie: Telefoon 071-220467 en 155568. Diensteneer1 trum De ouderenraad Merenwijk houdt in december twee bij eenkomsten voor personen van 55 jaar en ouder in de grote zaal van dienstencen trum Merenwijk aan Rosmo len 6. Op maandag 8 decem ber is er om twee uur een bingo. Op maandag 15 de cember kunnen van twee uur tot half vier, onder leiding van een docente, kerststukjes worden gemaakt. Men kan zich morgen en vtijdag tus sen negen en tien uur aan melden bij mevrouw Den Heeten (071-214808). DINSDAG 2 DECEMBER L986 PAGINA 11 JIDEN Directies van zondere scholen in Lei- n en de directie onder is van de gemeente Lei- h zijn voorlopig niet h plan leerlingen van jaar en ouder te weige- l wanneer zij geen hoolgeld hebben be- ïld. Op andere plaatsen het land zijn wel leer- igen geweigerd. Alle ïrlingen van 18 jaar en der ontvangen tegen- jordig een beurs. Leiden vindt men het te oeg om nu al tot het wei- ren van leerlingen over te an. „We hebben de ouders n de leerlingen die nog betaald hadden er on- ïgs aan herinnerd dat het joolgeld op 1 december men moest zijn. Binnen- rt gaan we met de leiding n diverse scholen overleg- n wat we doen aan de ge ilen waarin nog niet be- |ld is", aldus een woord- èrder van de directie on twijs van de gemeente liden. die verantwoordelijk voor de openbare scholen. >k de directies van protes- its-christelijke en rooms- tholieke scholen vinden t niet nodig om al maatre- len te nemen. „Als er pro- »men zijn plegen we over- met de betrokkenen, aar voorlopig denken we nog niet aan om mensen toegang tot school te wei- ^ren", aldus een woord eerder van de Agnesscho- Ügemenschap in Leiden. Kaartverkoop Key Town Jazz Festival LEIDEN De kaartverkoop voor het Key Town Jazz Festival, dat op zater dag 17 januari wordt gehouden, start morgen. Kaarten zijn onder meer te koop bij de VVV-Leiden en alle overi ge VVV-bespreekbureau's, het be spreekbureau van K&O aan de Oude Vest in Leiden, Jazzcafé The Duke aan de Oude Singel 2, het secretariaat van Jazz on Sunday, platenhandel De Tom be aan de Pieterskerkchoorsteeg 11, platenhandel Hankart aan de Lange Voort 33 in Oegstgeest en Music-shop in de Winkelhof in Leiderdorp. Tijdens het Key Town Jazz-Festival treden on der meer op Mr. Archer Bilk en de Pa ramount Jazz Band, Chris Barber's Jazz and Blues Band, Bruno Castelluci en het Jazz Band Ball Orchestra. Straten worden opgehoogd LEIDEN De herbe- stratingswerkzaamhe- den aan het Primula- duin en het Violaduin zijn begonnen. Het is de bedoeling dat over twaalf weken de straat is opgehoogd en dat dan de trottoirbanden en putten zijn gesteld. Over twee weken wordt begonnen met de herbestrating van het Oord en het Eiberoord. De werkzaamheden du ren. als het weer goed blijft, acht weken. Ds. Mackaay 50 jaar predikant LEIDEN Ds. P.J. Mackaay, die van 1949 tot 1972 secretaris van de Hervormde voor de Zen ding was, zal zaterdag 50 jaar predikant zijn. Mackaay, thans emeritus-predikant te Leiden, werd op 28 mei 1913 geboren te Ouddorp. Van af 1936 was hij achtereenvolgens hervormd predikant te Westerhaar, Nieuw-Amsterdam en Haarlem. Hij werd in 1949 als secretaris voor de Raad van predikant in algemene dienst. Van 1972 tot zijn emeritaat in 1979 stond hij in Le- mele. Ds. Mackaay heeft grote bekendheid ge kregen als voorzitter van beide Kom over de brug-acties en van de actie Brood voor het Hart, die bestemd was voor de lectuurvoorzie ning in de Derde Wereld. Hij is voorzitter ge weest van de adviescommissie voor de prote stantse uitzendingen van de Wereldomroep. De Noorderwiek helpt Suriname LEIDEN Op de school De Noorderwiek worden de komende maanden diverse acties gevoerd waarmee geld bijeen gebracht fnoet worden voor een my tylschool voor geeste lijk en lichamelijk ge handicapte kinderen in Paramaribo. Op het programma staan on der meer een loterij en een Kerstviering in Su rinaamse stijl. Een dis coavond die voor dit doel eerder door de scholieren was georga niseerd, bracht 1000 gulden op. Manifestatie ambtenaren in hal van stadhuis LEIDEN Wethouder P. Bordewijk (personeelszaken) en B. van Egmond van de AbvaKabo zijn de sprekers op de manifestatie van de vakbond die morgen om 11.00 uur wordt gehouden in de hal van het Leidse stadhuis. De bijeenkomst is bedoeld als onder steuning van de onderhandelaars van de ambtenarenbond, die morgen over leggen met minister C. van Dijk van binnenlandse zaken over het arbeids voorwaardenbeleid. De AbvaKabo wil dat de vakantietoeslag per 1 juni 1986 acht procent wordt, dat de pensioen bijdrage met één procent wordt ver laagd en dat er over het afgelopen jaar een toeslag van één procent wordt uitgekeerd. Bromfietser breekt arm LEIDEN Een 18-jarige Leidse bromfiet ser is gistermiddag rond half drie gewond geraakt bij een aanrijding op de Lammer markt. De Leidenaar verleende geen voor rang aan een 20-jarige fietser uit Voorscho ten die vanaf de Beestenmarkt kwam. De bromfietser is met een gebroken arm naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Auto's niet verzekerd LEIDEN De Leidse politie heeft giste ren tientallen automobilisten naar hun ver zekeringspapieren gevraagd. Van de 19£ gecontroleerde auto's bleken er 52 onverze kerd te zijn. Bij de controle stuitte de poli tie ook nog op één auto met valse kente kenplaten. Van deze auto wordt nog onder zocht wie de eigenaar is. BEGROTING HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND: LEIDEN De water schapslasten in het Hoogheemraadschap van Rinland zullen komend jaar met V/2 procent stij gen. Deze stijging wordt door het Hoogheemraad schap als minimaal aan gemerkt. Die stijging van de lasten is het resultaat van een verdere daling van de zogenaamde om slag (met 4% ofwel ƒ2 tot ƒ48 per hectare onbe bouwd) en een toename van de verontreinigings heffing voor het kwali teitsbeheer van het wa ter. Alle lozers van af valwater gaan per ver vuilingseenheid 2,3 pro cent meer betalen (f 61,20 voor alleen wo nenden en 183,60 voor woningen met meerdere bewoners). Het Hoogheemraadschap heeft als taak het beheer en onderhoud van duinen en dijken (waterkering) en van de Rijnlandse boezem (water beheersing). Dit laatste brengt onder meer mee het in stand houden van vier boezemgemalen (in Spaarn- dam. Halfweg, Gouda en Katwijk), sluizen, watergan gen, kaden en oevers. Voorts heeft men de zorg voor de kwaliteit van het oppervlak tewater, onder meer door het beheer van zuiveringsinstal laties en de toezicht op lozi.. gen. Uiteraard behoort ook de administratie van een en ander en het verlenen van vergunningen tot de taak van het Hoogheemraadschap. In de begroting voor 1987 wordt vastgesteld, dat de fi nanciële situatie er gezond uit ziet. Het gaat daarbij om een bedrag van 105 miljoen aan exploitatiekosten. De ge ringe verhoging van de las ten voor de burgers binnen het gebied van het Hoog heemraadschap is vooral be doeld om de kwaliteit van het oppervlaktewater verder te verbeteren. Daar is een aantal investeringen voor no dig. Zo wil Rijnland volgend jaar 25 miljoen investeren in nieuwbouw, uitbreidingen en herstellingen. Ruim 4,5 mil joen is bestemd voor water staatkundige werken zoals baggerwerken (2,9 miljoen) en kadeverbeteringen/oever verdediging (ruim 1 miljoen). De averige 20 miljoen betref fen de nieuwbouw van een gemaal en persleiding in Koudekerk (eerste fase), een afvalwaterzuiveringsinstalla tie in Reeuwijk/Randenburg, een installatie voor slibver werking in Haarlem/Waar- derpolder en een uitbreiding van de installatie in Heem stede. De begroting wordt bespro ken tijdens een vergadering op woensdag 10 december in het gebouw van het Hoog heemraadschap aan de Leid se Breestraat. Aanvang: 09.00 uur. NZH begint rijdend computer leslokaal Voor het personeel van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij (NZH) bestaat vanaf mor gen de mogelijkheid voor het volgen van een computercursus. Omdat het personeel van de NZH echter over nogal wat verschillende woonplaatsen is verspreid, is gekozen voor een mobiele oplos sing: een rijdend computer leslokaal. De NZH heeft haar werkgebied verdeeld in vier verschillende districten. Per district staat de bus één avond per week ter beschikking. De lessen worden gege ven door NZH-medewerkers, die professioneel met computers bezig zijn. De volledige basiscursus informatica zal 10 tot 12 avonden duren. Ongeveer 1700 personeelsleden het geüniformeerd, niet rijdend personeel en de buschauffeurs zijn de eersten die voor de cursus in aanmerking komen. Tot nu toe is de response volgens een NZH-woordvoerder groot: 50 procent heeft zich voor de cursus aangemeld. De inrichting van de bus (een voor de normale dienst afgeschreven exem plaar) heeft ongeveer 60.000 gulden gekost. Bij de NZH speelt men verder met de gedachte de bus overdag op commerciële basis te verhuren aan scholen en instellingen, die op computergebied lesprogramma's willen verzorgen, maar niet over de accommodatie beschikken. De bus is uitgerust met Philips MSX-computers. AN JETSE BOLNIEUWE ONGERENPASTOR DEKENAAT LEIDEN: EIDEN Het geluid van de televisie is in t toekomst misschien ook via de radio te Stvangen. Het dagelijks bestuur van de ge- jeenschapellijke kabelvoorziening heeft gis- iravond toegezegd de mogelijkheden hier in te onderzoeken. Belangrijkste vraag die lerbij aan de orde komt, is wat de nieuwe Dorziening gaat kosten. In de Merenwijk is ïn dergelijke voorziening al enige jaren in tbruik. Gebleken is dat de abonnees er zeer jvreden mee zijn. |oor het geluid van de televisiekanalen ook ia de FM te verspreiden, wordt abonnees de logelijkheid geboden de kwaliteit van het fluid aanmerkelijk beter in hun huiskamer i krijgen. Mensen die in het bezit zijn van een stereo-radio-ontvanger kunnen zich hiermee de aanschaf van een stereo-tele visietoestel besparen. Bovendien biedt het de mogelijkheid uitzendingen van de televisie op de band op te nemen zonder veel kwali teitsverlies. Volgens een voorzichtige schatting zou de toepassing voor wat betreft de twee Neder landse zenders voor het hele verspreidings gebied circa 10.000 gulden kosten, een inves tering van een dubbeltje per abonnee. Op de FM-band is momenteel nog ruimte vrij voor een dergelijke uitbreiding. Het Algemeen Bestuur heeft gisteravond in gestemd met een onderzoek om de kwaliteit van de Duitse zenders te verbeteren. De be doeling is hiervoor nieuwe straalverbindin gen in gebruik te nemen. Hiervoor gaat met de PTT onderhandeld worden. Om de kosten te drukken, zal zoveel mogelijk worden sa mengewerkt met andere kabelexploitanten. Inmiddels zijn de abonnee's in de Leidse re gio en de Bollenstreek (uitgezonderd de Leidse Merenwijk) weer een nieuwe zender rijker. Op het kanaal dat tot voor kort ge bruikt werd door Europa TV blijkt zich een Duitse zndgemachtigde genesteld te hebben. Het is nog niet duidelijk of dat zo blijft. Over wat er met het kanaal van Europa TV gaat gebeuren, bestaat daarom nog onzekerheid. Vanuit het Algemeen Bestuur werd gister avond de suggestie gedaan dit kanaal tijdelijk (tot 1 juli wanneer een herschikking op de kanalen plaats heeft) aan omroep Rijnland te schenken. De uitzending van de zaterdagse kabelkrant van omroep Rijnland via het ka naal van BRT II heeft nogal wat protesten opgeroepen omdat juist dit kanaal kwalitatief zeer goed is in vergelijking met het kanaal van BRT I. Op beide kanalen wordt in het weekend hetzelfde programma vertoond. Het Algemeen Bt^tuur kwam gisteravond ook overeen de ruim 19.000 gulden die uitge geven is aan voorzieningen voor omroep Rijnland, gezien de financiële situatie waarin de streekomroep verkeerd, kwijt te schelden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam Adres: Postcode/plaats: Telefoon/voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voorletters: Adres:1 Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier j JIDEN „Een nieuwe uitda- ig". Dat zegt Jan Jetse Bol !)over zijn benoeming als jon-, 'renpastor in het dekenaat |iden. Eind december trekt hij br de laatste maal de deur ;ht van de Bernadette-paro- le in Rijswijk, waar hij dan h jaar heeft gewerkt als pas- En dan in januari gaat zich wijden aan zijn nieuwe ik. Wat hij allemaal precies St doen, weet hij nog niet: „Ik b er nog niet zo hard over na- flacht". lar een doel heeft hij toch wel or ogen. „Ik wil de mensen de parochies helpen om er- br te zorgen dat de jongeren k mee kunnen doen binnen t werk van de kerk in deze reld". En hij ziet twee grote «en voor zich, waarlangs hij >et werken: „Allereerst wil ik ndacht besteden aan de ponnen", aan de binnenkant n ons bestaan. Dat kan door pen in de Bijbel te lezen, door pen te bidden en vieringen te pden. Maar aan de andere pt moeten wij de wereld ook |en zien wat het is om kerk te h. Dat kan door bepaalde acti- leiten te stimuleren. Bijvoor- pld bijeenkomsten beleggen de vredesweek en acties hou- n voor de Derde Wereld", [eds komt Bol erop terug. Op b streven „de wereld een |in stukje verder te helpen", lar denkt hij veel over na: >e kan het toch dat hier on- tht is, en daar dood. En hoe is het mogelijk dat daar geen le ven is, en dat wij hier zóveel overvloed hebben „dat we er niet goed van worden". Het ge loof handen en voeten geven, dat is wat Bol wil. En zelf brengt hij die gedachte in prak tijk door bijvoorbeeld bijna nooit in een auto te stappen. Elke dag fietst hij een keer, en soms weieens twee keer, van zijn woonplaats Scheveningen naar Rijswijk. En als hij in Lei den gaat werken, reist -ie ook met de trein of met de bus. „Want", zegt hij, „auto's zijn niet alleen slecht voor het mi lieu. Kinderen kunnen ook niet meer veilig op straat spelen, dat kon ik vroeger nog wel. Daarbij komt nog, dat ik vind dat de auto een uitwas is van onze haastige maatschappij. Iedereen heeft haast, moet overal snel naar toe. De mensen hebben geen tijd meer voor zichzelf". Koffie Wie bij hem op de koffie komt, .krijgt steevast een produkt uit de Derde Wereld voorgescho teld. „Dat heeft ook te maken met geloven, ja. En ik vind dat je dat geloven in God het beste kunt vertalen met deze koffie drinken. Dat vind ik beter dan geld in de colleetezak stoppen. Omdat die mensen uit de ont wikkelingslanden zélf liever hebben, dat wij hun koffie ko pen. dan dat we geld overma ken. Maar ik zal niet zeggen: Jij bent een schurk als je die koffie „Wij moeten ook redden". niet drinkt. Er zijn anderen die doen wat ik niet kan opbren gen, elke dag een zieke bezoe ken, bijvoorbeeld". Bol (vriendelijk gezicht, grote snor, paars blouse, en een groot kruis om zijn nek) richtte „een jaar of zestien geleden" met vijf andere priesters de Salvator- groep op. „We leven als groep religieuzen in een woongemeen schap in Scheveningen". Salva- tor Redder. Bol: „De naam hebben we gekozen omdat het woord Salvator verwijst naar El Salvador, naar de Salvatorkerk in Den Bosch, waar in de vre desweek een-bom naar binnen werd gegooid en naar Jezus de Redder". „Natuurlijk", zegt Bol, „Jezus redt. Dat zeggen veel mensen. Maar ik zeg: Dat is het niet alleen, wij moeten ook red den". Jan Jetse Bol werd gebo ren op 17 november 1943 in Santpoort. Na de kleuter- en la gere school, ging hij naar de mulo. Elke dag fietste hij langs de zwarte paters, de paters met de zwarte kleren in Driehuis. En toen, op een dag besloot hij naar het Klein Semarie van de zwarte paters van het Heilig Hart congregaat te gaan. Terug kijkend zegt hij: „Er moet meer geweest zijn. Maar toen vond ik het een vanzelfsprekendheid. Een vanzelfsprekende ver trouwdheid. Het leek me aan trekkelijk om binnen zo'n kerk te gaan werken en leven". Bol werd net als ruim 200 ande re jongens voorbereid op het priesterschap. Met het gevoel „Ik zit hier niet om te kiezen, want ik heb eigenlijk al geko zen", ging Jan Jetse Bol naar een klooster in Berg en Dal, om zich een jaar voor te bereiden. Na dat jaar moesten Bol en de anderen beslissen of ze wel of niet de tijdelijke gelofte wilden afleggen. „Een voorlopige keuze voor een bepaalde manier van leven en werken". Kruis In Tilburg studeerde hij filoso fie en theologie. Hij liep stage in de Rotterdamse haven en op een rooms-katholieke levens school, vergelijkbaar met de vormingsklassen van nu. In die tijd begon Bol zich ook veel be wuster bezig te houden met za ken als ontwapening en Derde Wereld. „Op een gegeven mo ment ontdekte ik, als ik iets voor de Derde Wereld wil doen, moet ik hier zijn. Dan moet er hier, bij onszelf iets verande ren". Jan Jetse Bol werd jonge renpastor in Scheveningen. Werd na een jaar of vijf tot priester gewijd en Vertrok toen naar de Bernadetteparochie. In januari begint hij in het deke naat Leiden. De parochianen van dit dekenaat hebben het twee jaar zonder jongerenpastor moeten stellen nadat Ben Juf fermans, die vijf jaar deze func tie bekleedde, in december 1984 werd vermoord. De nieuwe jongerenpastor is niet bang dat hij de aansluiting met de jeugdige parochianen zal missen: „Er is een generatiek loof. Maar die kan je overbrug gen door te laten zien dat je naast jongeren staat, dat je aan voelt wat hen bezighoudt". Wat hem opvalt, is dat de jongere ge neratie van nu veel aandacht heeft voor „spiritualiteit". „De hang naar religiositeit is groter, en staat los van politieke ideeën. Ln mijn tijd was dat anders JANET VAN DIJK £etdac(Bou*a/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11