£eidóe6ou/ta/nt Leids museum legt walvis in de bleek STAD OMGEVING SCHOONMAKEN AANGESPOELDE NOORDSE VINVIS VORDERT GESTAAG „Ik kies de robot, omdat hij zoveel op mijn opa lijkt" De republiek Casa is een bezoek waard Verrassende kwaliteit bij Jeugdkamerorkest Collegium Musicum met wereldpremière MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PAGINA 9 Overval op pompstation 1 LEIDEN Een onbekende man heeft vrijdag avond omstreeks negen uur enkele honderden guldens wisselgeld gestolen uit de kassa van een benzinepomp aan de Plesmanlaan. De overvaller liet in het benzinestation een paar klanten voor gaan. Toen hij alleen met de (pompbediende, een 54-jarige man uit Sassen- heim, achter was gebleven, ging hij achter de balie staan en vroeg: „Waar is je geld". De pompbediende waarschuwde via het onderlinge alarmsysteem zijn collega van het pompstation aan de andere kant van de weg, die op zijn beurt de politie alarmeerde. De overvaller be greep dat en bedreigde de pompbediende, ter wijl hij zijn hand in zijn rechterzak hield, waar in mogelijk een wapen zat. De Sassenheimer werd naar het toilet gestuurd en toen hij weer tevoorschijn kwam, had de overvaller de benen genomen. Agent haalt hond met ladderwagen van balkon LEIDEN Een ladderwagen van de brandweer moest er vrij dagnacht aan te pas komen om een hond van een balkon te ha len. De hond was door zijn baas achtergelaten op het balkon van zijn flat aan de Corantijnstraat. De hond protesteerde daar luid keels tegen. De politie kreeg rond twaalf uur een aantal meldingen binnen van buurtbewoners die klaagden over het geblaf. Na een uur greep de politie in. Een agent kom via de ladderwagen op het balkon en haalde de hond daar weg. De ei genaar kwam het beest om tien over half drie ophalen bij het po litiebureau. Ambassadeur geeft lezing LEIDEN Luis Sa- bogal, ambassadeur van Peru, houdt mor genavond een lezing over de geschiedenis, cultuur en ontwikke lingen van zijn land. De bijeenkomst heeft plaats in de socië teitsruimte Van Stichting Burcht, Burgsteeg 14. Aan vang acht uur. De toegang is gratis. Motorrijder breekt been LEIDEN Een 24-jarige motorrijder uit Leiden heeft gistermiddag rond half vier zijn been gebro ken bij een aanrijding op het Levendaal. De man reed over de weg toen een auto voor hem wilde keren. De bestuurder van deze auto, een 24-ja- rige Leidenaar, zag de motor over het hoofd. De motorrijder viel en schoof tegen een gepar keerde auto. Hij is over gebracht naar het AZL. Patattent uitgebrand LEIDEN Een patat tent aan de Smaragd laan is zaterdagochtend volledig uitgebrand. De brand ontstond rond elf uur, toen de eigenaar de gastank bijvulde en vlak daarna de gasoven aanstak. Het vloeibaar gas kwam in aanraking met de vlam van de oven, en de zaak stond lichterlaaie. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De eigenaar is verzekerd. Vogelexpositie in 't Spoortje LEIDEN De Leidse ve ging van vogelliefhebbers De Zanger hield afgelopen week einde een druk bezochte voge lexpositie in buurthuis Spoortje aan de Bernhardkade. Ruim 300 vogels in allerlei soorten en maten vielen daar te bewonderen. Ook werd er weer een wedstrijd gehouden, waarbij diverse eigenaren in de prijzen vielen. De uitslagen: Harzers: I. Zeegers; kleurkana- ries: J. van der Lucht; pos tuurkanaries: J. Hartevelt; exoten: J. Dijkstra; parkieten: P. Overvliet; grote parkieten: W. Oostveen. LEIDEN „Zijn de ske- letdelen al schoon? Dus we kunnen ze al gaan ontvetten en opbleken". Dr. C. Smeenk, bioloog en leider van het team dat de op 10 november op de Maasvlakte aange spoelde noordse vinvis ^pj-epareert, is duidelijk enthousiast. Hij vertelt graag over deze lang niet alledaagse klus. Smeenk ^is verbonden aan het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Lei den. Onmiddellijk na het aanspoelen werd het beest naar Leiden over gebracht. In één van de panden van het museum aan de Raamsteeg wordt het dier nu van zijn laat ste resten vlees en vet ontdaan, nadat de vis al op het strand in stukken was gehakt. Als alles ;goed gaat, wordt het ske- °let in 1987 voor het eerst in Leiden tentoongesteld. Sinds de baleinwalvis (een noordse vinvis is één van de vele tientallen baleinwalvis sen) aanspoelde, is er veel met het kadaver gebeurd. Het dier, waarvan er op de hele wereld nog zo'n tachtig duizend zijn, lag op een zoge naamde slufterdam. Het dier moest, voordat het ontleden begon, door een bulldozer vanaf de zandplaat naar het strand worden overgebracht. „Het ontleden deden we met flensmessen. Dat zijn messen op flinke stelen die ze in de walvisvaart gebruiken", ver telt Smeenk, „We hebben het ruim tien meter lange dier in stukken verdeeld om het te kunnen vervoeren. Op het strand is er al zoveel moge lijk vlees afgesneden". Levertraan Het vlees, dat de omstanders door zijn stank weer herin nerde aan de tijden van de lepeltjes levertraan voor het slapen gaan, werd door een destructiebedrijf afgevoerd. Dje delen waarin de botten zaten, werden met een vrachtwagen naar het mu seum in Leiden overge- die begin november op de Maasvlakte aangespoelde en r bracht. „Om de botten schoon te krijgen, hebben we de stukken in maseratieba- den gelegd", aldus Smeenk. „Die baden zijn niets bijzon ders hoor, gewoon bakken met water van 30 graden erin, waar we de vis in laten rotten". Dat rotten is noodza kelijk om het vlees van de botten te kunnen verwijde- Het proces in de maseratieba- den verloopt erg snel. Hoe wel het in de ruimte waar de baden staan nog vreselijk stinkt naar rottend vlees, zijn de botten bijna schoon. „Ik sta steeds weer te kijken hoe snel dat gaat", merkt de bio loog op. Toch zijn nog niet alle skeletdelen schoon. De borstvinnen, de armen van dit zoogdier, zijn uit het bad gehaald, voordat al het vlees had losgelaten. „We hebben dat gedaan omdat een borst vin heel veel verschillende botjes bevat die nu dus nog op hun plaats zitten. We ha len ze botje voor botje uit de vin en dat bespaart ons later een hoop gepuzzel als we het skelet weer in elkaar zetten", legt Smeenk uit. De volgende stap van het karwei is het ontvetten van de botten. „Dat ontvetten lukt nooit helemaal, we heb ben hier, een zestig jaar oud skelet van een walvis waar nu nog vet uit druipt" zegt Smeenk, „maar het gaat erom dat het meeste eruit is". Hierna wordt het skelet „voor' de mooiigheid", zoals de bioloog het uitdrukt, opge bleekt. Er zijn uit deze noordse vin vis behalve het skelet nog enige delen gehaald. Zo ging de staart naar de Vakgroep Mariene Biologie in Gronin gen. „Er wordt in Groningen onderzoek gedaan naar de voortbeweging van walvis sen. Men wilde de staartvin nen graag hebben om de bouw ervan de kunnen on derzoeken". Smeenk zelf deed een oog van de vinvis in formaline om het naar Göttingen in Duitsland te kunnen sturen. Er was ook belangstelling voor het hart en de maag van dé aangespoelde vinvis. Maar van beide organen was, als gevolg van rottingsgassen uit de darmen, niets bruikbaars meer over. „De maag was ontploft, zodat we aan het verzoek om een stukje maag niet konden voldoen". Het was de bedoeling in dat stuk je maag te zoeken naar een stof die de vinvis gebruikt om zijn eten te verteren. „Vinvissen eten onder meer diertjes met een uitwendig skelet. Zo'n skelet wordt wel een pantser genoemd. We hadden met name belangstel ling voor de stof die dat pant ser aantast", legt Smeenk met enig spijt in de stem uit. Een opmerkelijk verzoek om lichaamsdelen kreeg het team van Smeenk van ie mand die pijlen en bogen res taureert en nieuwe bogen maakt. Een paar meter pees werd zijn deel, zodat hij zich voorlopig niet hoeft te behel pen met de voor zijn bogen te korte pezen, die hij tot nu toe bij een slachthuis vandaan haalde. „Nu heeft hij tenmin ste pezen die lang genoeg zijn voor zijn bogen", zegt Smeenk. Vierde seum over de vinvis, wordt vooral veroorzaakt door zijn zeldzaamheid. „Het is heel bijzonder dat een noordse vinvis in Nederland aan spoelt", verklaart Smeenk de vreugde. Volgens de meldingen was dit pas de vierde noordse vinvis, die op de Nederlandse kust is aangetroffen. Van de eerste noordse vinvis die in Nederland strandde (in 1810 via de toen nog open Zuider zee) heeft het Leidse mu seum het skelet. In 1956 spoelde de tweede aan, waar na in 1972 een al rottend exemplaar in de Prinses Mar griethaven in Rotterdam werd gevonden. Met deze vierde, gave vinvis, is Smeenk met name erg blij door de staat waarin het beest verkeerde toen het aan spoelde: „We hebben voor het eerst een exemplaar waarvan de baleinen nog he lemaal gaaf zijn". Met de ba- lijnen filtert een vinvis het zeewater dat hij zijn bek bin nen laat stromen. Zijn voed sel bestaat uit fijnplankton (microscopisch kleine plan ten en dieren), kril (iets gro ter dan plankton), koppoti- gen (zoals inktvis) en kleine vissen die net tussen de ba leinen doorkunnen. „Het opzetten van de skelet- delen kost één man ongeveer twee maanden. Het is een zeer precies werkje", zegt Smeenk. Het opzetten zal echter nog wel even op zich laten wachten. Het Rijksmu seum van Natuurlijke Histo rie beschikt nog niet over een expositieruimte en heeft dus geen plaats voor een op gezette walvis. Dat spijt Smeenk zeer, want de vele reacties op het aanspoelen van de noordse vinvis tonen aan dat er veel belangstelling voor deze aanwinst is. „Mo gelijk kunnen we het skelet gebruiken bij een tentoon stelling over de „biologische klok" die volgend jaar in de Orangerie in de Hortus Bota nicus in Leiden is te zien. Anders wordt het denk ik pas 1991, wanneer de Natio nale Natuurhistorische Pre sentatie in het Pesthuis aan de Plesmanlaan wordt geo pend". ERIK HUISMAN Fietser zwaar gewond LEIDEN Bij een aanrijding op de Vondellaan is een 32- iarige fie.tser uit Leiden vrijdagmiddag zwaar gewónd ge taakt. De man reed omstreeks kwart over vier over het fiets pad en wilde rechtsaf de Jacob Catslaan inslaan. Bij het pversteken van de rijbaan lette hij niet goed op. Een 24-jarige Leidse automobilist kon de fietser niet meer ontwijken. De man is met een zware hersenschudding, een hoofdwond en leen gebroken rechterarm overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Keet in brand LEIDEN Een brandende keet aan de Gooimeerlaan zorgde gistermiddag rond vier uur voor een enorme rookont wikkeling boven Leiden. De brandweer heeft het vuur ge doofd. Volgens getuigen heb ben kinderen de brand aange stoken. De politie kon de da ders niet achterhalen. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Lagere scholieren maken zich erg veel zorgen over het gif in de Rijn. Dat blijkt uit de jaarlijkse Krantefoto-wedstrijd van Sijthoff Pers, uitgeefster van de Leidse Courant. Maar liefst 7000 foto's werden door leerlingen van de basisscholen uit de regio's Den Haag en Leiden ingezonden voor de wedstrijd. En veel foto's gingen over de gifstroom in de Rijn. In de categorie „belangrijk" scoorde de foto van de dode vissen uit de Rijn dan ook het hoogst. In de categorie „grappig" kozen veel kinderen een robot uit. Een leerling had erbij geschreven: „Omdat hij zoveel op mijn opa lijkt". Ook het leeuwtje dat in het water kijkt en zichzelf ziet was geliefd. José Gerding (uiterst links op de foto) en Julie de Groot (tweede van links) van de Educatieve Dienst van Sijthoff Pers hebben zater dag aan 35 leerlingen prijzen uitgereikt. Deze kinderjury heeft een aantal foto's uitgekozen voor de landelijke jurydag, op 13 december in Rotterdam. Mark van Cittert van de school „Het Vogelnest" in Bodegraven en Mark Molenaar van „De Oase" in Den Haag gaan op 13 december naar Rotter dam om deel uit te maken van de landelijke kinderjury. Bezoek aan de de republiek Cast de Kaasmarktschool in Leiden, terdag. Casa is opengesteld Zaterdag bracht ik als onder deel van een kleine groep nieuwsgierige toeristen een eerste bezoek aan de republiek Casa. Het landje bestaat sinds de jaren dertig en onderhoudt vriendschappelijke banden met het koninkrijk der Neder landen waar het geheel door omgeven wordt. Toch worden pas nu op beperkte schaal be zoekers toegelaten. U wordt bij de grens ontvangen en bege leid door een uitstekend Ne derlands sprekende hostess. Om een visum voor een avond te krijgen is het nodig een kaartje in te vullen met per soonlijke gegevens. Na de dou ane kunt u Nederlands geld inwisselen voor de landelijke munteenheid, de Trutto. Drie reisleidsters staan voor u klaar om uw bezoek zo aange naam en informatief mogelijk te laten verlopen. Tijdens de streng georganiseerde rondlei ding krijgt u diverse aspecten te zien van de cultuur van het land. De Staatsgalerie en het Nationaal Museum geven u een indruk van het peil van de beeldende kunst in Casa en van de ontstaansgeschiedenis van het land. Ook is in het enige theater dat het land rijk is een toneelvoorstelling te zien. Toen ik er was werd een wat onhelder stuk opgevoerd waarin het onvermogen van de mens om een idealistisch opgezette samenleving ook op. een ideale manier te leiden aan de orde kwam. Later op de avond kunt u zich verpozen in het bordeel, waar ook een striptease-show wordt, opgevoerd. De Casai mogen daar enkele weken per jaar zelf ook komen en doen wat ze verder het hele jaar niet mo-; gen doen. In de bar kunt u ook televisieprogramma's van de staatsomroep bekijken en Hodi-> Nova, de landelijke krant le-Z-A zen. De toeristenindustrie in; l Casa bestaat nog maar korte;.;., tijd en lijdt aan kinderziektes.- De organisatie van de rondlei-' dingen is nog niet perfekt en! de activiteiten duren vaak wat, lang in verhouding tot hetgeen; er geboden wordt. Grimmige- militairen en ongezond ogende schoonmakers bepalen het straatbeeld en maken het land niet toeristenvriendelijker. De bleke kleur van de inwoners moet iets te maken hebben met het ongezonde werk dat veel Casaï schijnen te doen. Hoewel de officiële media daar weinig over melden, wordt wel duidelijk dat de economie van het land steunt op de ver werking van afval uit andere Westeuropese landen. Boven dien werd mijn bezoek wat ontregeld door wat leek op een staatsgreep, maar de militairen overmeesterden de opstande lingen en stelden de leiders van de groep terecht. Dat leid de even tot emotionele tafere len, maar via de Omroep Casa werd ons verzekerd dat de toestand weer onder controle WaSDICK VAN TEYLINGEN Oudheden in Leiden. Lang niet iedereen die het concert van het Jeugdkamerorkest Leiden (JKL), gisterochtend in de Taffehzóal van het Museum van Oudheden, bezocht, slaagde erin om een normale zitplaats te bemachtigen. Kinderen werden in nissen neergepoot, en ver schillende volwassenen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Een enorme belangstelling dus, die het JKL meer dan waard is. Onder leiding van Henk Briër, al vijfentwintig jaar dirigent van het Jeugdkamerorkest Leiden, werd een concert verzorgd dat in drie onderdelen uiteenviel. De eerste twee nummers waren voor rekening van het Strijkersensemble Muziekschool Leiden, dat repeteert onder leiding van Henny Ravestein, vervolgens speel de het JKL een symfonie van Haydn, en tenslotte trad violiste Saskia Viersen als soliste op met het JKL. Het Strijkersensemble opende met Sinfonia nr 4 in C groot van Chr. E. Graaf (1723-1804), een symfonie in klassieke stijl, en Fancy for strings van J. van Dijk (1918), een makkelijk in het gehoor liggend modern werk. Het Strijkersensemble is een groep met nog vrij jonge kinderen; een volle klank is nog niet goed te realiseren, maar wat veel belangrijker is, er werd heel zuiver gespeeld, en er was veel aandacht voor de juiste articula- Het Jeugdkamerorkest, dat er pas veel nieuwe leden bij heeft gekregen, speelde ondanks dat verrassend homogeen. Het spel in de Sinfonia nr 75 in D groot klonk veel volwassener dan dat van de Strijkersgroep. Er zijn wel enkele geijkte plekjes die al tijd moeilijk blijven, maar daar werd zonder concentratieverlies doorheengespeeld, zodat dat voor het geheel niet storend was. Tenslotte trad de jonge violiste Saskia Viersen, wiens ouders el kaar bij het JKL heben leren kennen, solistisch op in de Ro mance op. 48 in C groot van C. Saint Saëns, en de „Winter" uit de Vier Jaargetijden van Vivaldi. Beide stukken werden verras send expressief gespeeld. Saint Saëns zou nog iets meer klank kunnen hebben, maar Vivaldi was schitterend van klank en be weging. ANNETTE JASPERSE leiding van Jules van Hessen. Zater dag gezien en gehoord in de Stads gehoorzaal in Leiden. De Stadsgehoorzaal zat zater dagavond vol met studenten, hun ouders en andere belang stellenden. Zeer velen hadden de mist getrotseerd om te ko men luisteren naar het Leids Studentenkoor en -orkest Col legium Musicum (CM). CM kwam die avond met een „Frans" programma: de compo nisten Franck en Honegger zijn qua stijl duidelijk Frans, terwijl Sweelinck, Manneke en Van Oosten muziek op Franse tek sten hebben geschreven. Het orkest, onder leiding van Jules van Hessen, opende met de Symfonie in d-klein van Cé- sar Franck (1822-1890), die het hele gedeelte vóór de pauze in beslag nam. Als geheel is een dergelijk zeer zwaar werk voor een amateurorkest toch echt te hoog gegrepen. Het grootste struikelblok vormen de inge houden en (zeer) zacht te spelen passages. Daarin worden tech nisch zeer hoge eisen aan de niet steeds kon voldoen. De ge volgen zijn oder meer wat ang stige en daardoor ongelijke in zetten, en klankverlies. Niette min slaagde Jules van Hessen erin, om het orkest als een een heid te laten overkomen. De zwaar bezette passages liepen het beste, waarbij CM er ook in slaagde om een stukje visie op het publiek over. te brengen. Na de pauze klonk als eerste Cantate de Noël van Arthur Honegger (1892-1955), geschre ven voor koor, kinderkoor, ba riton, orkest en orgel. Het gaat over duistere tijden, maar: de Messias is in aantocht. Na de boodschap van diens geboorte horen we, dat er allerlei kerst liederen in de compositie ver weven zijn, die culmineren in een jubelende lofzang. Dit werk is technisch veel eenvoudiger dan de Symfonie van Franck en werd door CM zeer overtui gend gebracht. Jos Vermunt, die de Cantate de Noël dirigeerde, leidde ook het kamerkoor van CM, dat vervol gens optrad met twee psalmen van Sweelinck (1562-1621) en twee psalmen van Daan Man neke (1939). Men zong mooi helder en zuiver van klank, en goed verstaanbaar. Iets meer expressie en het geheel is af. Het onbetwistbare hoogtepunt van het concert was de wereld première van de Trois chansons parisiennes van Roel van Oos ten (1958), door koor en orkest. Van Oosten zette drie gedichten uit de cyclus „Courir les rues" van Raymond Queneau (1903- 1976) opmiuziek, of liever, hij heeft ze omgezet in muziek. Het is meesterlijk hoe Van Oosten de muzikale „taal" hanteert om duidelijk te maken, wat er ge beurt: je ziet en hoort de métro afremmen en tot stilstand ko men in de donkere gang (eerste gedicht). Het is bijna filmisch. De componist schuwt middelen als spreekkoor en fluisterstem men niet, maar maakt er zeer functioneel en expressief ge bruik van. Prachtige muziek! Het succes van een compositie hangt niet alleen af van de componist, maar evenzeer van de uitvoering. En die was schit terend, zodat niet alleen Roel van Oosten, maar ook CM met Jules van Hessen die avond veel sukses oogstten. ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9