Cary Grant: grote ster in luchthartige komedies Uitverkochte zaal voor het Residentie Orkest KONINKLIJK CONSERVATORIUM HF,EFT MESSIAEN IN HET HART GESLOTEN KUNST EeidócSomant MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PAGINA 7 Festival van volksmuziek in Gemeentemuseum DEN HAAG Zes muziekgroepen uit verschillende Eu ropese landen zullen op zaterdag 13 december optreden tijdens een middag- en avondvullend festival in het Haagse Gemeentemuseum. Het programma omvat instru mentale volksmuziek uit Rusland, Finland, Denemarken, Ierland, Schotland, de Balkan en het nabije oosten. Stands met grammofoonplaten en enkele instrumentbou wers zullen net festival een extra accent geven. Het festi val is georganiseerd door het organisatiebureau voor volksmuziek Paradox in Leiden en de muziekafdeling van het Gemeentemuseum. Presentator is Wiebe Stodel, verbonden aan het landelijk contactcentrum volksmu ziek. Het muziekfestival begint om 12.30 uur en duurt middags tot 16.30 uur. 's Avonds wordt het programma yanaf 20.00 uur voortgezet. In het restaurant kan in de mssentijd gegeten worden. De toegangsprijzen bedragen '0 gulden voor middag of avond en 15 gulden voor bei- Demis Roussos in Moskou Hij is nauwelijks van een echte Rus te onderscheiden: Demis Roussos, al weer jaren wer kend aan een moeizaam luk kende come-back, op het Rode Plein in Moskou. De fors gebouwde Griek is bezig met een tournee van drie weken door de Sovjet-Unie en heeft zich qua kleding geheel aange- past aan de Russische gebrui ken. Dat wil zeggen: mét Gor- batsjov-hoed en -jas. Zelfs het zwaaiende handje lijkt afkom stig van de Russische partijlei der zelf. Overigens lijkt zijn come-back nu wel te lukken: de meeste van zijn concerten zijn al uitverkocht. Terracotta in Pierson-museum AMSTERDAM Liefhebbers van Griekse terracotta kunnen hun hart ophalen in het Amster damse Allard Piersdn-museum, waar tot en met 18 januari de ten toonstelling „Grieken in het klein" valt te bezichtigen. De ex positie omvat een van de rijkste collecties aan kleine voorwerpen in klei, gevonden in oud-Griekse heiligdommen, graven en huizen, waar ze dienden als offer aan de goden of geschenk aan de doden. Hoogtepunt van de expositie is een tafereel van een jacht op een everzwijn, gemaakt omstreks 470 voor Christus. Het Piersonmu- seum is gevestigd aan de Oude Turfmarkt in Amsterdam en maandags gesloten. VPRO start campagne voor tientjesleden HILVERSUM De VPRO zal het komend jaar via het zogenoem de Festivalplan proberen een verdere terugloop van het ledenbe stand te voorkomen. Het plan behelst VPRO-leden in staat te stel len gratis of tegen forse kortingen culturele evenementen door het hele land bij te wonen. Het plan werd zaterdag tijdens de algeme ne ledenraad van de VPRO in Hilversum aangenomen. De VPRO telde eind oktober ruim 310.000 abonnées en tientjesleden en be vindt zich daarmee in de gevarenzone voor wat betreft het behoud van de B-status. Het plan het blad „Vrije Geluiden" ook naar tientjesleden te sturen is geschrap. Het zou het hele budget voor werving van nieuwe leden hebben opgeslokt. Voor het Festival plan is een bedrag van 450.000 beschikbaar. De evenementen die voor dit festival in aanmerking komen dienen op cultureel vlak vernieuwend te werken. Zo zal het Rotterdams Filmfestival (eind januari) waarschijnlijk in het plan worden opgenomen, en de Nacht van de Voordrachtskunst (22 april). Naast het Festivalplan zal de VPRO voorts meer energie stoppen in het opsporen van verhuisde tientjesleden en zal via een direct mailing getracht wor den tientjesleden over te halen tot automatisch betalen. De nadruk op de tientjesleden is noodzakelijk omdat juist deze categorie het de laatste drie jaar heeft laten afweten. DEN HAAG Hij speel de in meer dan zeventig films, maar toch zal het veel mensen nog heel wat moeite kosten om er één te noemen. Cary Grant, de gisteren op 82-jarige leeftijd aan een beroerte overleden filmacteur, speelde vrijwel nimmer rollen die voor eeuwig op het netvlies bestorven bleven. Zijn naam en zijn gezicht waren over de hele wereld bekend, maar zijn films, hoewel succesvol, verdwenen meestal weer snel uit het geheugen. Misschien was het daarom, dat Grant pas lang na de af sluiting van zijn enorme film carrière werd bekroond met een Oscar. Geen van zijn rol len kwam er blijkbaar voor in aanmerking, maar het totaal was volgens de Amerikaanse filmindustrie zo indrukwek kend dat hem in 1970 een ere- Oscar werd toegekend, als blijk van waardering voor zijn veelomvattend oeuvre, waaraan hij in 1932 begon en dat in 1966 werd afgesloten. Grant speelde in tal van films de knappe lieveling van de vrouwelijke hoofdpersoon, die echter meestal zijn hoofd stootte tegen de slaapkamer deur en vrijwel nooit verder kwam dan de drempel. Lukte dat toch, dan zorgde de Ame rikaanse censuur er wel voor dat minstens een voet op de slaapkamervloer bleef staan. Grant was in zijn films een „ladykiller", een knappe Grant op 80- jarige leeftijd, met zijn vijfde, meer dan veertig jaar jongere echtgenote Barbara Harris. charmeur, met gevoel voor humor en altijd lief tegenover zijn tegenspeelsters. Die films waren over het algemeen luchthartige komedies, die geen andere pretentie hadden dan een miljoenenpubliek te vermaken, en die daar vrijwel altijd in slaagden. Vaak door het wat onhandige gedrag van Grant. „Mensen vinden het leuk om te zien hoe een goed geklede, knappe man, die er uit ziet alsof hij precies weet wat hij doet, in de narigheid raakt", aldus Grant in een in terview. „De doorsneeman denkt dan: als dat hém over komt, wat zou mij dan niet overkomen als ik daar stond". Een gedachte die nog werd versterkt door de tot de ver beelding v sprekende tegen speelsters van de acteur. Vrij wel geen acteur kon met hem zeggen tegenover sterren als Katherine Hepburn, Mariene Dietrich, Joan Fontaine, Mae West, Grace Kelly, Sophia Loren, Ingrid Bergman en Doris Day te hebben gestaan. Het waren „filmhuwelijken" die met zorg waren gesmeed door de Amerikaanse filmstu dio's. Succes verzekerd. De filmstudio's waren be ducht voor het image van Grant, dat op geen enkele manier doorbroken mocht worden. Echte schurkenrollen waren over het algemeen ta boe. Zo verbood zijn toenmali ge filmmaatschappij dat Grant in de Hitchcock-thriller „Suspicious" (1941) de moor denaar zou spelen, zoals in Hitchcocks bedoeling lag. Ook- in de drie andere Hitchcock- films waarin Grant een rol speelde, „To catch a thief", „North bij northwest" en „Notorious" werd vermeden dat Grant in de van de schurk terecht kwam. Perfectionist Het waren wel films waarin Grant wat meer van zijn kun nen kon laten zien. De acteur stond bekend als een perfec tionist, die regisseurs en me despelers tot wanhoop bracht doordat hij bepaalde scènes talloze keren wilde laten overspelen omdat hij niet te vreden was. Hij kreeg altijd zijn zin en het resultaat was er naar: perfect. In dat licht bezien is het op merkelijk dat die Oscar hem altijd onthouden werd. Slechts twee keer werd hij voorge dragen voor het beeldje, voor zijn rollen in „Penny Serena de" (1941, regie George Ste vens) en in „None but the lo- ney heart" (1944, regie Clif ford Odets). De eerste keer werd hij voorbijgestreefd door die andere Hollywood-groot- heid, Gary Cooper, de tweede keer door Bing Crosby. Grant, in 1932 als Archibald Leach naar Hollywood geko men, nam in 1966, na de ge boorte van zijn eerste en enig kind, afscheid van het film doek met de film „Walk, don't run". Hij kreeg grote aanbiedingen van het bedrijfsleven en aanvaardde het directeurschap van het Franse parfumconcern „Fa- bergé" en van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Western Airlines. In de bio scoop kwam hij daarne zelden of nooit: „Ik voel me meer aangetrokken door de werke lijkheid", aldus Grant. Grant werd op 18 januari 1904 in de Engelse stad Bristol ge boren, liep op 13-jarige leef tijd weg van huis en sloot zich aan bij een groep acrobaten en mime-spelers. Hij werd op gemerkt door Oscar Hammer- stein en kreeg rollen aangebo den in allerlei musicals in New York, nog steeds als Ar chibald Leach. In 1932 toog hij naar Hollywood, waar hij zijn naam veranderde en een rol kreeg aangeboden in „This is the night". Direct daarna speelde hij in „Blonde Venus" tegenover Marlène Dietrich, een jaar later tegenover Mae West in „She done him wrong". Vijf huwelijken Grant's privé-leven was min stens zo interessant als zijn filmcarrière. Vijf keer is hij getrouwd geweest. Zijn eerste vrouw was de actrice Virginia Cherrill. Dit huwelijk duurde nog geen jaar. In 1942 trouw de hij met de Woolworth-erf- gename Barbara Hutton. Drie jaar later gingen zij uit elkaar. Het huwelijk dat het langste standhield was dat met de ac trice Betsy Drake, van 1949 tot 1960. Zijn vierde vrouw was de actrice Dyan Cannon, 31 jaar jonger dan Grant, die hem in 1966 een dochter schonk, Jennifer. Een jaar na dien gingen ook zij uit elkaar, nadat Cannon hem had be schuldigd van „fysieke en mentale mishandeling" en een boekje had opengedaan over zijn experimenten met LSD. Het laatste huwelijk van Grant werd in 1981 gesloten met Barbara Harris, een Brit se publiciste, eveneens veertig jaar jonger. Zij was bij hem toen hij gisteren na afloop van een TV-optreden onwel werd en moest worden opge nomen in een ziekenhuis, waar hij korte tijd later over leed. KOOS VAN WEES Boeiend recital van Jörg Demus Zondagmiddagrecital door de pia nist Jórg Demus in werken van 1 Bach, Franck, Debussy en Schu- - mann. Diligentia, Den Haag. Op basis van het indrukwek kende recital dat hij gistermid dag in een goed bezet Diligen- -tia gaf is de Oostenrijkse pia- inist Jörg Demus (hij wordt ^morgen zestig jaar) door de teerd voor zés recitals ihij een breed klassiek reper- Itoire ten gehore zal brengen. ZEn van Demus mag gezegd worden dat hij over een breed repertoire beschikt. Hij be- iheerste het volledige piano- werk van Beethoven, Schu bert, Schumann en Debussy, zijn meer dan 200 grammo foonplaten zijn daarvan de Wèerslag. tlrf zijn recital van gistermid dag belichtte Demus het werk van componerende organisten «en pianisten. Twee aan twee: ©ach-Franck en Debussy- 'Sehumann. Over zijn visie op :de zesde Partita van Bach valt wêël te zeggen, maar meer nog over Franck. Met een grote overtuiging zette hij tde Partita stevig neer in een iterk pianistische benadering, et diezelfde overtuiging ver- trloofde hij zich ritmische -vrijheden en werden sommige linoten „ondergesneeuwd". Niet (rommelig maar zeer bewust, anders is mijn vi ne. zó speel ik Bach" en daar iel niets op af te dingen. Een fascinerend pianist die achter vleugel een volmaakte rust itraalt, hij musiceert in op- ;te concentratie. Het klin- nd resultaat in Prélude, oral et Fugue van Franck js adembenemend, een ver interpretatie a.h.w. los tan de materie, een oase van orust en klankweelde, opperste Schoonheid. Volgend seizoen "Tnoet hij dit werk weer op één -van zijn programma's zetten. Wet Debussy bleef Jörg Demus in Franse sfeer en hoe. Hij Vertolkte „Les Estampes" met onderdelen Pagodes, La iiré dans Grenade en Jardins la pluie, zijn prachtig tou- b'fier en glasheldere toonvor- tnig vormden de belofte voor ten indrukwekkende weerge- ve van Schumann's Fantasie. Een verrukkelijk boeiend reci tal ADRIAAN HAGER De PWA-zaal was uitverkocht voor het Dvorak-programma door het Residentie Orkest on der Heinz Wallberg. Dat is mooi maar betekent ook dat als hetzelfde concert een jaar later zou zijn gegeven er voor ongeveer driehonderd mensen geen plaats zou zijn geweest in de kleinere nieuwe concert zaal, terwijl het de vraag is of er genoeg publieke belangstel ling zou zijn voor een tweede concert. Voor iemand als ondergete- Het Residentie Orkest onder leiding van Heinz Wallberg en met mede werking van Zino Vinnikov, een Dvorzak-avond in het Congresge bouw. Zaterdagavond. kende, die het orkest geruime tijd niet in de concertzaal heeft gehoord, was dit concert een enigszins teleurstellende erva ring. Hoezeer ook chauvinis tisch geneigd het eigen orkest door dik en dun te ondersteu nen, geeft dit concert daar niet direct aanleiding toe. De akoestische beperkingen van de zaal in aanmerking nemen de had de orkestklank toch wel erg weinig kleur en ont beerde het spel vitaliteit en af werking. Wellicht werkte daaraan mee dat dirigent Wallberg zich eigenlijk pas na de pauze bij de bewogen Ne gende Symfonie „Uit de nieu we wereld" als dirigent duide lijk deed gelden. Dvorak's muziek heeft een sterke Slavische ondertoon en een geprofileerde ritmiek. Voor dit programma waren drie overbekende werken ge kozen die een grote populari teit genieten. Voor de opening waren terecht de Slavische dansen nr.l en nr.2 gekozen, die ervoor zorgden dat er met een vanaf het begin een ka rakteristieke „Dvorak-sfeer" was. Bij een wat kritischer be schouwing viel op, dat de rit miek zo zwaar was aangezet dat de Slavische pathos plaats maakte voor een plompe te weinig genuanceerde vertol king. Concertmeester Zino Vinni kov speelde de vioolpartij in het Vioolconcert in A Opus 53 van het blad, hetgeen hem mogelijkerwijs enigszins in zijn expressie remde. In het langzame Adagio deed zijn zingende toon het bijzonder goed, in de snelle delen slaag de hij er echter niet steeds in om virtuoze passages zuiver en precies af te ronden. Was het orkestspel ook hier niet erg kernachtig en wat bleekjes, bij de Negende Symfonie kwam er gelukkig wat meer kleur en pit in het geheel. Vooral het Largo en de daarin pianissimo gespeelde passages toonden aan dat er ook parels te vin den waren op deze Dvorak- avond. Wie zich, positief inge steld, op die parels concen treerde kon ook deze avond zeker genieten. BESIER Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. tel. 01720-20800): Ruthless People (al); 18.30, 18.30, 21.15. wo. ook 13.45. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA I: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (al); wo. Scared (al); 19.00, 21.15 The Mission (12); 18.45. 21.15. Down and out in Beverly Hills (al) 14.30, 19.00, 21.15. TRIA NON (Breestraat 31. tel. 123875): Hold-up (al); 14.30. 19.00, 21.15. REX (Haarlem- 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: Sneeuwwitje en de zet dwergen (al); wo. 14.30. 01719-12800): Geen voorstellin- FX, Murder by illusion (12); v 4.45, 19.00, 21.15. CITY THEATER IV: Philadel phia Experiment (al); Tijden zie I, behalve wo-middag. Pink Pan ther Festival (al); wo. 14.45. 20.15. Kindervoorstelling Tom en Jerry tekenfilms, wo. 14.00. Ronja de roversdochter; wo. 15.45. wassenaar ASTRA (tel. 01751-13269): Karate kid 2 (al); KINDERVOORSTELLING Karate kid 2; wo. 14.00 DEN HAAG* ASTA 1 (Spui 27. tel. 463500): Heartburn (al); (al); 14.00. 18.45, 21.15. ASTA 3: Quicksilver (al); 14.00, 19.00. 21.30. BABYLON 1 (naast Centraal Station, tel. 471656): Ruthless people (al); 14.00, 19.00, 21.30. BABYLON 2: Aliens (12); 14.00, 20.15. BA BYLON 3: The color purple (al); 13.45. 20.00. CINEAC 1 (Bui tenhof 20. tel. 630637): Legal eagles (al); 14.00, 18.45. 21.30. CINEAC 2: Psycho III (16); 18.45. 21.30. ma. di. ook 14.00. CINEAC 3: Down and out in Beverly Hills (al); 14.00. 18.45. 21.30. EUROCINEMA (Leyweg sion (12); 14.00. 18.45, 21.30. 21.30. METROPOLE 4: Walt Disney's Fantasia (al); 14.00. 18.45. Diavolo in corpo (16); 21.30. METROPOLE 5: Salo- mé (16): 14.00. 18.45. 21.30. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Shagnhahi surpri- 18.45, 21.30. ODEON 4: Band of the hand (16); 13.45. 18.45. 21.30. LE PARIS 2 (Ketting- slraat 12b. tel. 656402) Taboe deel 3 (18); v.a. 12.15. LE PA RIS 3: Oriëntal jade (18); 22.00. Zaal 3: Image and sound '86; 19.30. 21.45. Timemachine; ma. Island of dr. Moreau; di. Time after time; wo KINDERVOORSTELLINGEN: Odeon 4: Assepoester. Stichting Dansproduktie met „Dub belspoor" in Korzo, Den Haag, op zondagavond. Treintje spelen met Dansproduktie Aan het slot van het schizofre ne ballet „Dubbelspoor" van Beppie Blankert (37), die op uitdrukkelijk verzoek van de componist Louis Andriessen in haar eigen choreografie danst, zitten twee vrouwen op een bankje van een dorpstationne tje. Dat denkt tenminste het publiek, dat zowel zichzelf als die twee vrouwen in een grote spiegel ziet. In werkelijkheid zitten beide vrouwen - Beppie Blankert en Caroline Dokter als haar tweede ik, met wie zij in een soort haat-liefdeverhou ding leeft - op een verhoogd podium achter het publiek. En de choreografie wil ons doen geloven dat er slechts één vrouw zit in twee gestalten. Dat vergt wel erg veel van de fantasie, die toch al geprikkeld wordt door herhalingen van de grote verdwijntruc. Bep- pie's tweede ik is n.l. telkens weg, want als men handig en kundig met licht manipuleert, kan men zelfs door zo'n spie gel heenkijken. Het ballet heet „Dubbelspoor" omdat er langs dat stationnetje twee spren lopen, waarop - via video's geregistreerd - met de precisie van het spoorboekje treinen in tegengestelde rich tingen razen. Stoppen doen ze niet, anders zou de preutse, onzeker hakkelende - in tekst fragmenten van Becket - en houterige Beppie haar ziels- knoop moeten doorhakken en besluiten met een van die trei nen op reis te gaan. Haar alter ego is uitdagender, onstuimiger en sensueler. Al sedert Narcissus zijn beeltenis in het water zag, hebben spie gels de mensheid geobsedeerd. In dit ballet nu komen daar nog lagen van schijn en we zen, van tijd en ruimte bij en het pleit voor zowel de choreo grafie als de muziek, dat stil stand op het podium niet leidt tot stilstand in de geest van de toeschouwer. Dus toch een ge slaagd danswerk? Ja en nee, want die beide vrouwen, die net een soort verzoeningsduet hebben gedanst, zaten daar dan toch maar. Bijna breeduit en zeer lichamelijk in hun welgesneden en slankmaken- de dansjurken. FRANK DELBOY DEN HAAG De twee we ken, waarin de Franse compo nist Olivier Messiaen in het Koninklijk Conservatorium met de leerlingen werkte, le zingen gaf en bij de uitvoering van zijn werken instrueerde, zijn voorbij. En het is wel dui delijk geworden, dat het Kon. Conservatorium de bijna 78-ja- rige meester en zijn vrouw, de uitzonderlijk begaafde pianiste Yvonne Loriod in het hart heeft gesloten. Overgrote be langstelling was er voor elk onderdeel en men zag niet al leen studenten maar ook vele leraren en vele buitenstaan ders. Ook leek het elke keer, of de ovaties niet ophielden. Een unieke gebeurtenis was het en wat te horen en te leren viel, zal de uitwerking op de jonge generatie zeker niet mis sen: Messiaen geeft immers nieuwe dimensies aan de or gel- en pianotechniek (colo- riet) evenals in de compositie, met name door het gebruik van de ritmiek. En bovenal zal de geestelijke waarde, de posi tieve boodschap van het ge loof, allen aangesproken heb ben. In de tweede week, na de in drukwekkende Tarangalila- Symfonie, kwamen zijn piano- en later orkestwerk aan de orde. Maar allereerst stond daar zijn „Quatuor pour la fin du temps" uit 1941, geschreven in krijgsgevangenschap in Si- lezië en daar in bittere kou voor duizenden gevangenen uitgevoerd: kernpunt in Mes- siaen's oeuvre. Hier werkte hij voor het eerst zijn baanbre kende opvattingen over ritme uit (polyritmische structuren met inweven van Indiase en Griekse en Gregoriaanse rit men), paste hij voor het eerst vogelzang toe (later een zo veelbetekenend onderdeel van zijn taal) en koos hij, zoals ook eerder, als basis van zijn ge dachten het geloof. Niet voor niets is de titel ontleend aan de Apocalyps: het einde der tijden. De concertuitvoering door Vera Beths, viool; Anner Bijl- sma, cello; George Pieterson, klarinet en Reinbert de Leeuw, piano, voldeed niet aan de hoogste eisen, maar de sfeer werd prachtig getroffen, zoals in de Fauré-achtige cel lo-piano „Louange l'éternité de Jésus" en de felle, hoekige „Danse de la fureur". Messiaen kwam in 1942 uit gevangen schap terug, werd compositie- leraar en trof in zijn klas on der meer Yvonne Loriod. Haar musische talenten onder kennend schreef hij voor haar verder al zijn pianomuziek zo als in 1943 „Visions de l'A- men" voor twee piano's en in 1944 „Vingt regards sur l'en- fant Jésus", en hii sloot in bij na alle orkestwerken een gro te pianopartij voor haar in. De „Visions d'Amen" werd hier op concert uitgevoerd door Reinbert de Leeuw en Maarten Bon: inderdaad visio naire muziek, oproepend ze ven fasen van het Amen, van de Goddelijke scheppingsdaad tot de vervulling in het Para dijs, samengebonden door één koraalachtig thema, thème de la création. De muziek is rijk van klank, vervuld van een geweldige inspiratie, die kan losbarsten zoals in de dans der planeten, maar ook tederheid en haar contrast, heftig ver langen oproept. Ook in de „Vingt regards sur l'enfant Jé sus" vindt men deze alles doordringende inspiratie. Het is een werk van grote om vang (2 uur) en ongekende moeilijkheden, die verder gaan dan Ravel en Liszt. Hier was het Yvonne Loriod zelf, die het speelde en dat werd onvergetelijk, niet alleen door haar uitzonderlijk pianospel met de Franse helderheid van toucher en sublieme techniek, maar vooral door haar inzicht en overtuiging in de waarach tigheid van ae muziek. Mes siaen gebruikt hier vier the ma's, waarvan het statige vol- accoordische thème de Dieu dadelijk in het geheugen steekt en ook hier vindt men de typische ritmiek en de vo gelzang. Door de voortdurende afwisselingen blijft men ge boeid en men vraagt zich af, of behalve Yvonne Loriod een ander dit werk zou kunnen spelen. We horen het nooit in de concertzaal! Trouwens - ook de orkestwer ken lijken wel vergeten en verwaarloosd. Het moeten dan conservatoriumstudenten zijn die deze lacune vullen. Geluk kig - want zij zijn de toekomst. De verschillende draden, die door Messiaen's oeuvre lopen, komen in het later orkestwerk bijeen zoals de „vogelstijl", de periode, waarin hij geobse deerd door de vogelzang, zijn muziek tot barstens toe ermee vult. Hij is immers een musi cus van exuberantie en extase. Van deze „vogelstijl" hoorden we het pianowerk „Les catalo gue des oiseaux" (1956-1958), door Haakon Austbö uitne mend gespeeld, en het orkest werk „Les Oiseaux exotiques" (1956), geschreven in opdracht van zijn leerling Pierre Bou- lez: zeer interessant door de vermenging van vogelzang met vaste ritmische varianten, die tenslotte in blokken uit loopt. Nog meer wijzend op het serialisme, waarvan hij immers -de „vinder" is, bleek de „Couleurs de la cité céleste" (1963), fors klinkende blokken, afgewisseld met lange zachte klanken en fascinerend van kleur. Arie van Beek gaf met het ensemble van het Rotter dams Conservatorium een voortreffelijke lezing, strak en spiritueel. Eerlijk gezegd deed hij het be ter dan Daan Admiraal met het NESKO in de „Oiseaux Exotiques" en de slappe versie, die hij met het VU-orkest gaf. van „L'ascension" (1934) was niet best. Maar wat Reinbert de Leeuw deed met het en semble van het Kon. Conser vatorium in het requiemstuk „Et exspecto resurrectione mortuorum" (1964) in de Kloosterkerk, was aangrij pend, al zou het effect van de diepe blazers en slagwerk in een grote ruimte beter tot zijn recht zijn gekomen. Tenslotte zou ik, alles over ziende, Messiaen zo willen kenschetsen: zoals het gregori aans muziek is tussen hemel en aarde (Helene Nolthenius), zo gaat Messiaen's muziek van de aarde naar de hemel in het spanningsveld tussen zijn aards-gebondenheid aan liefde en natuur en zijn verlangen naar de Opstanding. NOES KOKEE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7