oet als vader des vaderlands" 9 cd Bon: Opklaring Kabinetsberaad over hoger vakantiegeld Voor ambtenaar Geen vers vlees bij AH Defensie besluit tot bouw zes Walrussen NISSAN 1987 auto's duurder! AUTO HEEMSKERK B.V. Kinderen omgekomen in brandend huis Muur om Soweto Ook Russisch wapentuig naar Iran PREI EN RUNDERGEHAKT 8.98 G& £eidóc Qowtanl Maandag 1 december 1986 78e jaargang no. 23670 f Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pen;, Apothekeredijk 34; 2312 DD Leiden. Postbus-li2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank Amro-Bank N.V Leiden Directeur hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef redacteur.Wim Bui]teweg. Abonnementenjmel. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal f 68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (exd. 6% BTW)| 0.63 per mm kleintjes f 044 per mm Losse nummeref. 1,10. In de nacht mogelijk een bui Overdag wolkenvelden en af en toe zon. Minimumtempera tuur ongeveer 5 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 7 graden. West tot zuidwesten wind, afnemend tot matig, aan de kust tot vrij krachtig. Zon op: 08.27; onder: 16.31; Scheveningen hoog water: 03.00 en 15.20; laag water. 11.09 en 23.31. ROTTERDAM Het minis erie van defensie heeft he loten in totaal zes Walrus- mderzeeboten te laten bou- ven bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM). De Tweede Kamer wordt hier- iver deze week ingelicht, zo leeft staatssecretaris Van touwelingen gisteren beves- igd. Tot nu toe was de plan ting vier Walrus-onderzeebo- en te bouwen en na te gaan of •r daarnaast twee kleinere tonden worden gebouwd. .Wij zijn wat beducht voor de •ntwikkelingskosten van een tieuw kleiner schip. Onze af veging is dat het beter is om n plaats daarvan het serie-ef- 'ect mee te nemen en er zes te naken", aldus Van Houwelin- •en. De kosten die met de >ouw van zes grote Walrus- mderzeeboten zijn gemoeid, tomen neer op een bedrag van 1.4 miljard gulden. „Rekent u naar op ongeveer 400 miljoen >er schip", aldus Van Houwe- ingen. /an Hou welingen wil nagaan >f de RDM uitstel kan worden /erleend van de oplevering /an de Walrus-onderzeeërs zo- lat deze werf voldoende capa citeit kan vrijmaken voor een ïventv.ele marine-order van Saoedi-Arabië. De RDM is in le markt voor de bouw van /ermoedelijk acht onderzeebo- en voor dit land. Het bedrijf noet binnenkort een offerte litbrengen. Defensie is bereid iet uitstel te verlenen als 3DM een exportvergunning crijgt. Geslaagde eerste vlucht De eerste Fokker-100 heeft gistermiddag een geslaagde eerste vlucht gemaakt. Tijdens de vlucht, die in totaal twee uur en vijftien minuten duurde, werden verschillende tests uitgevoerd. De vliegtuigfabriek toonde zich tevreden over de resultaten van de vlucht. Fokker heeft al 88 van deze vliegtuigen verkocht, en heeft een. optie op nog eens 93 van deze vliegtuigen in portefeuille. De eerste Fokker-100 zal in het najaar van 1987 aan de eerste klant. Swissair, worden afgeleverd. Cary Grant overleden DAVENPORT Cary Grant, de steracteur uit meer dan zeventig Amerikaanse films, is zondag op 82-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Davenport aan de gevolgen van een beroerte overleden. De ster werd onwel na een optreden in het programma „Een ontmoeting met Cary Grant" in de schouwburg van Davenport. Na ankomst in het ziekenhuis raakte hij in coma, en overleed enkele uren later. Grant kreeg voor zijn individuele rollen nooit een Oscar. Pas in 1970, vier jaar nadat hij zijn filmcarrière had afgesloten, werd hem een ere-Os- ear toegekend voor zijn betekenis in de filmindustrie. Grant was ge trouwd en vader van een kind. Pag 7: Cary Grant: ster in luch tige filmkomedies. Smit Internationale bergt olie ertstanker ROTTERDAM De Londense re derij Zodiac Shipping heeft het ber gingsbedrijf Smit Internationale op dracht gegeven ongeveer 1.600 ton olie uit de op de Ierse zuidkust ge strande ertstanker Kowloon Bridge te bergen. Smit Internationale is on middellijk begonnen met het over vliegen van mensen en materiaal voor het leegpompen van de tanks van de boot. Het bedrijf verwacht woensdag met het lossen van de olie te kunnen beginnen. Het schip ver liest sinds vrijdagochtend veel bun ker- en dieselolie, waardoor de kust behoorlijk vervuild raakt. Enkele tientallen Ierse vrijwilligers zijn sinds eind vorige week in touw om de aangespoelde olie te verwijderen. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) ALBINA Meer dan vier jaar nadat hij zijn land on vrijwillig moest verlaten, zette ex-premier Chin a Sen gistermorgen weer voet op Surinaamse bodem. In het guerrillakamp Lan- gatabbetje werd hij begroet als een vader des vader lands. Kort na aankomst voerde Chin A Sen overleg met de bosnegeropstande lingenleider Ronnie Bruns wijk en diens militaire ad viseur Michel van Rey. Chin a Sen blijft ook van daag nog in het door Brunswijk beheerste ge bied. „Ik wil'zeker ook nog met burgerlijke gedrags dragers spreken", zei hij. Geprobeerd wordt daarom om vandaag ontmoetingen te organiseren met de bos- neger-granmans (opper hoofden) Gazon en Foster. Chin a Sen benadrukte zelf geen politieke aspiraties te hebben, zoals hem door de Surinaamse Bevrijdings- raad in Nederland wordt verweten. „Het liefst zou ik straks gewoon huisarts in Albina worden". De opstandelingen ervaren de aanwezigheid van Chin a Sen toch als een enorme steun in de rug. „We wis ten niet hoe lang deze oor log nog zou duren, maar nu Chin a Sen er is, komt alles goed. Nu komt er hulp", zei een tot tranen geroerde opstandeling, die de ex- -premier had opgewacht. „Chin a Sen en Brunswijk timmeren aan een politiek dak boven het Jungle Commando", zo verluidde in kringen van het Suri naamse verzet. Als de op standelingen de macht overnemen is dit noodza kelijk, zo werd eraan toe gevoegd. De directeur van het kabi net van legerleider Desi Bouterse, oud-ambassadeur Henk Heidweiller, zei in het weekeinde dat de strijd tegen Brunswijk „lang zal duren". Volgens Heidweil ler zijn de opstandelingen niet zwaar genoeg bewa pend om Paramaribo in te nemen, maar ontbeert het nationale leger de geoe fendheid om een einde te maken aan de „terroris ten". Pagina 5: Brunswijk blijft leider Jungle Commando. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kern van het kabinet-Lubbers, de zogeheten .vijfhoek", vergadert vanavond over de vraag welk bod minis- er Van Dijk (binnenlandse zaken) woensdag aan de ambtena renbonden mag doen ter verbetering van de arbeidsvoorwaar- len. Premier Lubbers en de ministers van Dijk, Ruding (finan ciën), De Korte (economische zaken) en De Koning (sociale za- cen) zullen zich met name buigen over de mogelijkheid de va- cantietoeslag voor ambtenaren alsnog een beetje te verhogen en le pensioenpremie iets te verlagen: 3innenlandse Zaken wilde vanmorgen geen commentaar geven )p een bericht in de Volkskrant dat het kabinet bereid zou zijn Je vakantietoeslag gedurende een aantal maanden (van novem- ïer '86 tot en met april '87) te verhogen yan 7,5 naar 8 procetjfcsr Te zamen met een geringe vermindering van. dè pensioenpre mies van de ambtenaren zou het kabinet dan-»135'miljoen moe ien uitgeven. Voor de arbeidsvoorwaarden van 1987 zou daar door nog/ 265 miljoen overblijven. De ambtenarenbonden had- aen alleen al voor dit jaar circa 900 miljoen opgeëist. (ADVERTENTIE) Per 1 januari a.s. worden de autoprijzen fors verhoogd. Wij willen u nog graag van de huidige prijzen (mits uit voorraad leverbaar) laten profiteren. Doe slim koop 'm nu in. Nissan. Je blijft erin rijden. LEIDEN - ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Leiden 071 -310811 Alkemadelaan 1 Roelof arendsveen 01713 2866 /"2Q731 Van der Meer wordt lijsttrekker CDA LEIDEN H. van der Meer, voorzitter van de CDA-fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland, is gekozen tot lijsttrek- er voor de christen-democraten bij de statenverkiezingen op 18 laart 1987. De gedeputeerden W. Aalbers en J. Hekkelman itaan tweede en derde op de lijst. Van de zittende 22. GDA-sta- enleden staan 6 niet meer op de kandidatenlijst voor de staten verkiezingen. Met strijdlustige spandoeken werden de slagers van AH vanmorgen opgeroepen niet aan het werk te gaan. ZOETERMEERDe aanvoer van verse vleeswaren in de AH-supermarkten en de Miro- winkels is vandaag stil komen (liggen door' een staking in de ■vierJgr©te' Ahold-slagerijèn. Bij deslagerijen in Zoetermeer, Zaandam, Groenlo en Eindho ven wordt niet gewerkt uit protest tegen het plan van de directie het werken op zater dag voortaan verplicht te stel len. De directie wil op maan dag verser vlees in de winkels hebben. Er waren vanmorgen enkele tientallen werkwilligen, maar dit was te weinig om de pro- duktie op gang te houden. De genen die zich als staker lieten inschrijven gingen vervolgens naar Utrecht, waar voor de rechtbank een kort geding diende. Ahold wil de Voe dingsbond FNV dwingen de staking te beëindigen. APPINGEBAM Bij een Beiden waren zes jaar oud. De ouders van de kinderen za- brand in een woning in het Vermoedelijk hebben ze met ten beneden en hadden niets centrum van Appingedam zijn vuur zitten spelerj op de zol- in de gaten tot ze door de bu- gisterochtend twee jongetjes, derkamer. De brand ontstond ren werden gealarmeerd. De Martin Burger en Richard halverwege de ochtend en brandweer van Appingedam Kelder, door verstikking om zorgde binnen korte tijd voor was de brand in korte tijd het leven gekomen. een enorme rookontwikkeling, meester. Lava Louis Pau. een inwoner van Kalapana op Hawaï, staat naast de afgekoelde lava die zijn huis dreigde te overspoelen. Hij was erop voorbereid het gebied tijdelijk te verla ten, maar dit was niet nodig. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse autoritei ten zijn vorige week ge start met het optrekken van een betonnen muur rond Soweto, het grootste zwarte getto van Zuid- Afrika. De regering zei gisteren dat de muur maar rond een deel van Soweto wordt gebouwd. De Sunday Star, een onaf hankelijke Engelstalige krant, zei echter van arbei ders ter plaatse te hebben vernomen dat de muur rond heel Soweto zou worden op getrokken. De afzetting moet volgens de autoriteiten voor komen dat kinderen en die ren zo de snelweg op kunnen rennen. Drie zwarte towns hips rond de stad Port Eliza beth zijn al een paar maan den met prikkeldraad afge zet; toegang tot def getto's is slechts mogelijk via controle posten van leger en politie. LONDEN/WASHING TON De Sovjet-.Unie heeft ook wapens ver kocht aan Iran. Dit heeft het Britse zondagblad „Sunday Times" gemeld. Volgens het blad voert de Russische leider Gorbats- jov dezelfde geheime poli tiek als president Reagan. De Russische wapens be reikten Teheran onder meer via Noord-Korea en Tsjechoslowakije. Twee ander Russische bondge noten, Libië en Syrië, zouden Iran ook wapens hebben gele verd, aldus h$t blad. De leiders van de Republikei nen en de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Robert Dole en Robert Byrd, willen dat president Reagan een bij zondere zitting van het Con gres bijeenroept om een spe ciale commissie in te stellen voor een onderzoek naar de geheime wapenleveranties aan Iran. Het panel zou gevormd moeten worden naar het voor beeld van de „Watergate-com- missie". Zo'n speciale commis sie kan het werk overnemen van de Congrescommissies die nu al zijn ingesteld. Pagina 5: CIA vandaag op matje in Iraanse affaire. PSV en Ajax blijven in eikaars spoor DEN HAAG PSV en Ajax hebben elkaar ook op de zeventiende speeldag van de competitie in de eredivi sie niets toegegeven. Slechts het doelsaldo werd weer iets beter voor de landskampi oen. De Eindhovenaren sloopten Excelsior (7-0) en Ajax had ook al weinig moeite met FC Twente (4-0), nadat Feyenoord vrijdag al met 3-0 van VVV had verlo ren. FC Den Bosch gebruikte de afmars van Feyenoord in Venlo om de derde plaats over te nemen. De smaak maker van het seizoenbegin had daarvoor al aan een ge lijkspel bij FC Utrecht vol doende. In de Galgenwaard verklaarde Nol de Ruiter niet zo gelukkig te zijn met de manier waarop hij te ho ren heeft gekregen er vol gend seizoen niet meer bij te zijn. FC Groningen had in Sittard geen last meer van de Europa Cup-inspannin gen. waarop Fortuna zo had gehoopt. Binnen een half uur stonden de Noorderlin gen met 2-0. Maar Fortuna had geluk en kwam alsnog op gelijke hoogte. In de onderste regionen ver anderde mede door de afge lastingen (SC Veendam, GA Eagles, Haarlem) niet veel. De situatie bij FC Utrecht treffend in beeld gebracht. Mede waarschijnlijk op aandrang van de sponsor werd besloten dat trainer Nol de Ruiter zijn contract niet verlengd zal zien. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Rundergehakt, 500g&98498 kilo ®3®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een mistig weekeinde, waarin vliegtuigen niet kun nen opstijgen en voetbalwedstrijden maar ternau wernood kunnen worden gespeeld. Maar ook een weekeinde, waarin - na het optrekken van de mist - de Fokker-100 zijn eerste, zeer geslaagde proef vlucht boven Schiphol maakt. Een weekeinde ook, waarin binnenskamers politici van diverse pluimage zich buigen over het fenomeen referendum, dat in Nederland maar weinig kans lijkt te maken. Maar ook een weekeinde, waarin de eerste kaars wordt aangestoken van de grootste adventskrans ter we reld, die te vinden is in Deventer. Er gebeurt wat in de wereld om u heen en dank zij de Leidse Cou rant blijft dat alles niet in de mist aan uw oog ont trokken. Zorg, dat u die dagelijkse opklaring niet mist. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1