n Dolle Dries wordt slim Yorkshire Cede sterk Dubbele zege Stamsnijder Bonnie Blair verrast Kania SPORTTRIBUNE perste plaats *5chockemöhle Korenevski grijpt titel sneldammen Vierat zoegt voor surprise driebanden Dameshandbalteam sluit oefencampagne met overwinning af Becker klopt McEnroe QeidóaQowuvnt MAANDAG 1 DECEMBER 1986 PAGINA 15 IRUSSEL De Westduitse topruiter Paul ichockemöhle heeft zich op de eerste plaats ifflten het Europese klassement voor de wereld beker genesteld door gisteren, met Deister on er het zadel, de Grote Prijs van Brussel te finnen. Schockemöhle bleef in beide barrages, de laatste op tijd, foutloos. Hij was bo- lendien ruim anderhalve seconde sneller op de jndstreep dan zijn verrassend goed rijdende gjndgenoot Otto Becker, die ook in de bijrubrie- itejen van zich deed spreken. De Oostenrijker riomas Frühmann werd derde. Voor Emile lendrix en Eric van der Vleuten, die in de op zaterdag nog met de 70esten mee konden, stelde het parcours op de lotdag te zware eisen voor een topklassering. Rik Smits (midden) kan op dit moment nog lachen. Basketballer Rik Smits in VS geschorst POUGHKEEPSIE Rik Smits, de 2,15 meter lange Nederlandse basketballer, die uitkomt in het team van Marist College in de Verenigde Staten, is door de Amerikaanse studentensportbond NCAA geschorst. Met nog twee ande ren was hij al eerder dit jaar op non- actief gesteld, maar nu is zijn schor sing definitief. De universiteit Marist zal tegen het be sluit in beroep gaan. De Amerikaanse pers zegt dat Smits ervan wordt ver dacht in Nederland als beroepsspeler te hebben gespeeld, hetgeen in strijd is met de voorschriften van de NCAA. Squashtitel voor Hill AMSTERDAM De Australiër Ricki Hill veroverde de Nederlandse squashti tel door in de finale in Squash City, een verbouwde oude machinefabriek in Amsterdam, zijn landgenoot Ross Thor- ne in vier reeksen terug te wijzen. De standen waren 10-8, 09. 9-6 en 9-6. De derde plaats ging zonder te spelen naar de Egyptenaar Gamal El-Amir. Zijn te genstander Kelvin Smith uit Australië had haast om het vliegtuig naar Oman te halen. Volgens de internationale re glementering was de handelswijze van Smith correct. Een wedstrijd om de bronzen plak hoeft niet gespeeld te wor den. De damesfinale werd gewonnen door de Australische Liz Irving die met 3-9, 8-10, 9-1, 9-7, 9-6 titelhoudster Mar- tine le Moignan de eerste nederlaag op Nederlandse bodem toebracht. Tweede winst honkballers Taipeh Het Nederlands honkbalteam heeft het toernooi in Taiwan afgesloten met verlies tegen Japan en winst op Ca nada. In zeven wedstrijden betekende dat de tweede winstpartij. Logischerwijs was Nederland kansloos voor de play-off's. Door de laatste overwinning werd een ze vende plaats behaald, net als verleden jaar. De eerdere winst op de B-ploeg van Taiwan heeft echter veel indruk gemaakt, maar dat bleek niet voldoende tegen Ja pan, dat met een sterke formatie, samen gesteld uit de beste fabrieksploegen, aan trad. Een merkwaardig incident speede zich af bij de wedstrijd tussen Arizona en Puerto Rico. Arizona won met 8-3, maar dat werd na protesten van de tegenstan der omgezet in een overwinningvan 9-0 voor Puerto Rico. Arizona had namelijk één speler teveel gebruikt. GRONINGEN Grootmeester Mi chael Korenevski heeft het eerste toer nooi om de wereldtitel sneldammen op zijn naam geschreven. In de finaleron de van het toernooi, dat een officieus karakter had, hoefde hij slechts zijn landgenoot Misjtsjanski, die als twee de eindigde een remise toe te staan. Rob Clerc veroverde de derde plaats. De andere Nederlander, die tot de fina leronde was doorgedrongen, Johan Kraayenbrink, eindigde op de vijfde plaats. mmmmmmmim r!unstrijden op de schaats ïivert tegenwoordig fraaie laatjes op. In Tokio waren afgelopen dagen de jppers uit het mondiale ebeuren actief. Op de to's deelnemers aan de iderdelen ijsdansen en iarrijden. (ADVERTENTIE) iuropese Kampioenschappen leren Trondheim 24-25 jan. dg. boot/tour/trein 895.- dg. vliegreis 1440.- dg. vliegreis 680.- fereldkampioenschappen ames heren uebec Sprint 31/1-1/2 dg. vliegreis 2150.- ereldkampioenschappen ames West-Allis 7-8 febr. dg. vliegreis 2825.- üouden schaatswedstrijden Inzeil 12-15 maart taclusief finales d. h. dg. vliegreis 835.- 'pgen auto-arr. v.a. 175.- I T «formaties^ I De f specialist n schaats- f reizen met jarenlange ervaring EINDHOVEN Dolle Dries is Slimme Dries ge worden. Zo simplificeerde Dries van Wijhe zaterdag avond in mistig Eindho ven zijn 41ste marathonze ge op kunstijs. Net als een week eerder in Deventer gooide de veertigja rige schaatscrack uit Ooster- wolde al zijn taktisch inzicht in de strijd om snellere man nen als Van Kempen, Kasper, Ruitenberg en Van der Duim voor te blijven. In Deventer sprong hij ruim drie ronden voor het eind, toen de sprin ters elkaar beloerden en geen zin hadden in een krachtenslo- pende achtervolging. Op het snelle kunstijs van Eindhoven pakte Van Wijhe de zaken identiek aan. Weer trapte ie dere kanshebber in de opzet van de gewiekste reserve-post- besteller. Dit keer ging hij nog drie ron den eerder aan voor de demar rage, die zelfs niet door de sterke ranglijstaanvoerder in het KNSB-bekerklassement, Richard van Kempen, geneu traliseerd kon worden. De 21- jarige Noordhollandse tuinder werd dit keer niet in de weg geschaatst door een achterblij ver, zoals hij vorige week in Deventer zijn nederlaag tegen de veel oudere Van Wijhe ver klaarde. Van Kempen ging in de laatste ronde vol aan, maar bleef op tien meter van de taaie Van Wijhe steken. Toch was Van Kempen zeer tevre den met de zege van Van Wij he, omdat zo de voorsprong op de concurrentie in het KNSB- klassement fors wordt. Naast slimheid, de oogst van 25 jaar wedstrijdervaring.is ook kracht een kwaliteit, die Van Wijhe als smaakmaker van het peloton ruimschoots tot zijn beschikking heeft. Van Wijhe had na de strijd om de Lichtstadtrofee nog een verklaring voor zijn uitblin- op het glijbeen staan," aldus kersrol in de KNSB-marathon Van Wijhe. De bochten willen van Eindhoven, de zevende uit echter nog altijd niet zo goed de cyclus van 23. „Mijn tech- bij de natuurijs-specialist. „Ik niek is verbeterd. De afgelo- was bang voor Van Kempen pen zomer heb ik veel geskeel- in die slotfase. De bochten wa- erd. Ik heb mijn slag gecorri- ren verre van vlekkeloos, geerd. Ik sta ook anders op de Daarom heb ik ze met de han- schaats. Ik kan nu veel langer den los geschaatst". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SCHIJNDEL/WIJBOSCH Hennie Stamsnijder heeft een suc cesvol weekeinde achter de rug. De veldrijder uit Enter won za terdag de internationale veldrit in Oldenzaal, waar in het eerste weekeinde van 1987 de nationale titelstrijd wordt gehouden, en herhaalde die prestatie gistermiddag in Schijndel-Wijbosch. Voor ruim vijfduizend toeschouwers bleef 'Stammie' zijn rivaal Reinier Groenendaal daar opnieuw voor. Martin Hendriks her stelde zich van de slechte prestatie in Oldenzaal waar hij slechts 22e werd. De winnaar van de Super Prestige-rit in Valkens- waard eindigde in Brabant als derde. Tot tweemaal toe bleek Reinier Groenendaal de nationaal kam pioen het best volgen. Stamsnijder gaf zijn grote rivaal zaterdag nog een kans dichterbij te komen vanwege een valpartij in de slotfase. Het gat van tien seconden kon Groenendaal echter niet goed maken. Gisteren viel Groenendaal tot twee maal toe. maar dat weerhield hem er niet van de tweede plaats te veroveren. Hiermee gaf hij aan dat de oudjes zoals Stamsnijder en hij worden aangeduid lang niet versleten zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll WEST-BERLIJN De eerste wereldbekerwedstrijd voor sprinters in West-Berlijn heeft twee beste wereldseizoenpres- taties opgeleverd. De Ameri kaanse Bonnie Blair reed de 500 meter in 40,74 seconden. Sneller ging het dit najaar nog niet. Zij versloeg op die af stand de volop in training zijn de Oostduitse wereldrecord- houdster Karin Kania. Ook op de eerste dag had ze dit huza renstukje volbracht, waarover ze zeer tevreden \fras. De acht voudige wereldkampioene, die de nederlagen zeer gelaten on derging, sloeg met een dubbele overwinning op de 1000 meter terug. Ook in het totaal klasse ment bleef ze Blair voor. Voor Kania prevaleren dit jaar de middenafstanden en de all- roundtoernooien. Bij de heren zorgde de tweevoudig sprint wereldkampioen Igor Zjele- zovski uit de Sovjetunie voor de beste 1000 meter van dit seizoen: 1.14,96. Eerder had de Russische superman op het kunstijs van Wilmersdorf al de 500 meter achter de naam ge schreven in de tijd van 37,56. Beide scores van Zjelezovski waren baanrecords. De oude tijden waren 37,67 en 1.15,50. Met deze nieuwe toptijden be naderde de 92 kg-zware man uit Minsk zijn wereldrecords op laaglandbanen. Zjelezovski is er komend weekeinde in Assen, waar de wereldbeker wedstrijden worden vervolgd niet bij. Dan is hij in voorbe reiding op de nationale kampi oenschappen in Medeo, die half december worden verre den. Hij is daar voor drie "af standen (500, 1.000 en 1.500 meter) de grote favoriet. Van de Nederlandse afvaardi ging deed de damesploeg het goed. Het trio Haringa, Aaf- tink en Keulen klasseerde zich bij de top-tien van de 500 me ter. Op de 1000 meter viel slechts Boukje Keulen, met de elfde plaats, buiten de top-tien. Christine Aaftink kwam op de 1000 meter tot de verbetering van haar persoonlijke record. Zij haalde bijna twee seconden van haar beste tijd (1.28,79) af: 1.26,97. Ze eindigde hiermee op de achtste plaats in het to taal klassement, waarin ze nog vooraf werd gegaan door In- grid Haringa. Deze kwam za terdag op de 500 meter tot een tijd van 42.64 sec. en knabbel de daar gisteren nog 2/100 sec. van af. In het klassement om de wereldbeker bezet Haringa een vijfde positie. Ze heeft een achterstand van 16 punten op de nummer één, Blair. Bij de heren bleef Nederland op één uitzondering na (Yke- ma op zijn tweede 500 meter) buiten de top-tien. Gisteren verkleinde de Nederlandse ploeg, van wie de Friese regio nale rijders Jonkman en Terp stra figureerden, de kloof met de concurrentie enigszins. In het eindklassement pakte Ykema de elfde positie, Kui per werd veertiende. Koops was niet paniekerig over de geringe vorm van zijn rijders. „Pas in januari moeten zij richting eerste tien oprukken. Nu zijn Ykema en Kuiper nog volop in training en dat heeft zijn weerslag op de wedstrij den". De Groningse Alida Pasveer is als tweede geëindigd in War schau. De kleine vierkamp bij de dames leverde een over winning op voor de Noordko- reaanse Son Hwa Son. Son legde de basis voor de eind overwinning door de 1500 me ter te winnen. Pasveer pakte de zege op de 1500 meter. Op de drie kilometer moest ze een andere Noordkoreaanse Han Chuk Ok voor laten. WEST-BERLIJN Het derde wereldbekertoernooi driebanden in West-Berlijn is verrassend gewonnen door de Fransman Vie rat. In de eindstrijd versloeg de 49-jarige de Belgische matador Raymond Ceulemans met 3-2. Voor de Nederlandse deelnemer in het circuit, Rini van Bracht, was er weinig eer weggelegd. Hij won in de eerste ronde moeizaam van de Westduitse amateur Zöllner met 3-1. In de strijd om een plaats bij de laatste vier, bleek de Waalwijker echter niet in beste doen. De Argentijn Doyharzabal won met 3-2. Van Bracht zakte door dat verlies naar de vijfde plaats in het klassement na drie toernooien. Vanwege de geringe publieke belangstelling kon dit toernooi geen succes genoemd worden. Alleen op de laatste dag was de publieke belangstelling redelijk. De 250 toeschouwers beleefden wel een historische dag. Vierat is wel een goede biljarter, maar kan normaal gesproken niet aan de klasse van Ceulemans tip pen. De districtsbesturen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond hebben het hoofdbestuur gemaand de nationale titeltoer- nooien in de verschillende spelsoorten voortaan op een andere wijze te organiseren. De afgevaardigden maakten tijdens de na- jaars-bondsvergadering in Amersfoort duidelijk niet gelukkig te zijn met de opzet van de kampioenschappen. Volgens de districten zou de KNBB lering moeten trekken uit de slechte ervaringen tijdens de nationale titelstrijd driebanden in Oldenzaal, twee weken geleden. Bij dat toernooi veroorzaakte het grote deelnemersveld van 21 spelers desinteresse bij de bil jarters en onduidelijkheid bij het publiek. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£ Contract met softbalcoach Wedman voorbij 1 DEN HAAG De I KNBSB heeft besloten E het contract met de coach E van het nationale softbal- E team Don Wedman niet E te verlengen. De verbin- EE tenis loopt eind januari af. De KNBSB heeft nog niet beslist wie Wedman EE E= zal opvolgen. ^jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Roozenburg weer president FMJD GRONINGEN Het congres van de werelddambond (FMJD), dat afgelopen week einde in Groningen werd ge houden, heeft oud-wereldkam pioen drs. Piet Roozenburg herkozen als president. De Ne derlander die in 1984 in Dakar tot eerste vice-president werd gekozen, was al ruim een jaar in die functie actief als opvol ger van dr. Wladimir Baira- mow (Sovjet-Unie) van wie sinds vorig jaar niets meer is vernomen. Diens landgenoot Zoekhoroukow, die overigens nog nimmer een bijeenkomst van het FMJD-betuur heeft bijgewoond, werd gekozen tot eerste vice-president. NOOTDORP De koersen op de drafbaan van Nootdorp wa ren afgelopen zaterdag door de zware mist nauwelijks te vol gen. De publieke belangstel ling en de totalisatoromzet rond de 180 duizend gulden bleef mede door deze weers omstandigheden duidelijk on der de verwachtingen. Bijna van start tot finish ging Yorkshire Cede met Marisca Heul in het internationaal hoofdnummer, Landbroke Ha- venloodsprijs, aan de leiding. Walram S werd verdienstelijk tweede voor Wis of Thijssen. De eigenaar van oud-kam pioen van Nederland, Udo Quick, de heer Winsser uit Haren had bijgedragen aan het prijzengeld van de Grote Udo Quick-prijs. Yke Baker, ge stuurd door Tom Kooyman jr. zegevierde voor Wendy H en Yno Wielinga. Tips voor Woensdag Woensdag zijn er wederom elf drave rijen op de baan van Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips NIEUW VLAARDINGSE COU RANT: Arko. All Beauty en Alida HOLLAND SILHOUETPRIJS: Ar- nie's Apple. Aphrodite D en Yust At- ROTTERDAMS STADSBLAD- PRIJS(l): Ybelle Duke, Andrea Nor ton en Zigzag Geluk. NOORD EN WAALBODEPRIJS: Een ereprijs voor pikeur Tom Kooyman na zijn overwinning met Yke Baker in de Grote Udo Quick- prijs op Nootdorp. Zilwo d'Aster. Atlanta en Zarenco. ROTTERDAMS STADSBLAD- PRIJS^): Amor Boshoeve, Zendy G en Alljay Hanover. PIET DE WIT SNACKS DEN HAAG PRIJSIV: Zodiac Vryenesse, Winnie Lobell. CRITERIUM DER AMATEURRIJ DERS IX: Zanzibar Jacky, Wilgen du Bois en Ylanda Faune. ROTTERDAMPRIJS. Zevira Oost- land, Yonker Star en Ydo Morgan. SCHIEDAMS NIEUWSBLADPRIJS: Victor Zelda, Zamajo Star en Wes- LADBROKE HET ZUIDENPRIJS Volant Princess, Zilver Prince en Urian N. GROOT SPIJKENISSEPRIJS: Von- ny Albo, Unique of Grace en Vuur- pijl. HIPPOLYTUSHOEF Het Nederlands dames handbalteam heeft in de Kop van Noord-Holland de voorbereiding op de wereldtitelstrijd in eigen land met een royale zege afgesloten. Japan, koud gearriveerd in Nederland, werd in Hippolytushoef met 32-18 'afgeschoten'. Bij rust was het verschil nog gering: 15-12. Na rust telden het gebrek aan slaap en de overmaat aan rei- suren bij de Japanse speelsters stevig aan en denderde de Oranje-trein hard door. Carla Kleintjens, in de belangstelling bij Noorse topclubs, was met zes treffers de topscorer van het team van coach Jan Kecs- kemethy. Nederland begint donderdag in Groningen aan het toernooi om de A-wereldtitel in eigen land met het duel tegen de B- wereldkampioen bij de dames, Oost-Duitsland. Kecskemethy liet in Hippolytushoef door schemeren welke basis hij voor dat duel kiest. Laura Robben, van eerste-divisieclub Niloc, is de doelvrouw. De hoeken worden bezet door het Nicole van Thor gaat scoren voor het Neder- lanse team. Limburgse duo Carla Kleint jens en Mieke Leenen. De cir kelpositie is voor de Haagse Ursula Dekeling. De opbou- wrij wordt gevormd door Han- neke van Eyl, met doelvrouw Bruins de enige vertegenwoor digster van landskampioen OSC, de Maastrichtse Nicole van Thor en de Emmense Mo nique Geitz, net als Robben van een eerste-divisieclub (E&O) afkomstig. Het Nederlands herenteam, onlangs nog winnaar van de Haarlemse Handbalweek, heeft het internationale optre den in het toernooi om de Po- lar-beker in Noorwegen op een tegenvallende zevende plaats beëindigd. Nederland redde zich van de beschamen de laatste plaats door Italië gis teren met 25-20 te verslaan. De ploeg van Ton van Linder kende in Scandinavië in Lam bert Schuurs zijn topscorer. De Limburgse cirkelspecialist ein digde in het schuttersklasse- ment zelfs als tweede, met 27 treffers. De wedstrijd op zater dag werd tegen Jong-Noorwe- gen met 23-22 verloren. Zwe den veroverde de Polar-beker, door in de finale Tsjecho-Slo- wakije met 18-16 te verslaan. ATLANTA Boris Becker heeft in de finale van het tennis toernooi in Atlanta John McEnroe verslagen met 3-6 6-3 7-5. Becker beëindigde de partij in stijl: met een ace. De Westduitser zei na afloop, dat hij zich geen betere generale repetitie kon wensen voor het Masterstoernooi, dat deze week in New York wordt gehouden. Weer nederlaag Kristin Otto TORONTO De Oostduitse Kristin Otto, winnares van vier gouden medailles tijdens de wereldtitelstrijd in Madrid dit jaar, leed gisteren tijdens een internationaal zwemgala in Toronto haar vierde nederlaag. Deze keer verzwakte ze in de slotfase van de 200 meter rugslag, waardoor de Amerikaanse Kristen Li- nehan haar nog voorbij kon komen. Otto kwam tweetiende se conde tekort: 2.13,82 om 2.14,02. Op de 200 meter dames bleef de internationaal nog onbekende Amerikaanse Buffy Kreiger als enige onder de grens van twee minuten: 1.59,62. De Oostduitser Swen Lodziewski boekte zijn tweede zege tijdens dit gala. Voor de 200 meter .vrije slag had hij 1.46,86 nodig, bijna een seconde minder dan de in Tsjechoslowakije geboren Canadees Marcel Gery. Doelman bekogeld met stenen BUENOS AIRES De voetbalwedstrijd tussen Estudiantes de la Plata en Boca Juniors moest zondag in Buenos Aires na 39 minuten worden gestaakt omdat doelman Carlos Bertero van Estudiantes met stenen en andere voorwerpen werd bekogeld. Kort daarvoor had Bertero de openingstreffer van Boca Juniors moeten toestaan. Bertero werd vervolgens uitgejouwd vanaf de tribune en hij reageerde daarop-met een obsceen gebaar. Prompt kreeg hij een regen van stenen en allerlei andere voorwerpen over zich heen. Daarop staakte de scheidsrechter de wedstrijd. De Argentijnse Voetbal Federatie (AFA) zal een onderzoek naar de zaak instellen en bepalen of de rest van het duel al dan met moet worden uitgespeeld. Sportwereld Volleybal De heren van Martinus bereikten de halve finales van het toernooi om de nationale beker door een zege in Castricum op The Smash: 3- 0 (15-5, 15-7, 15-2). Dammen Zoja Sadowskaja is in Minsk wereldkampioene geworden. De uitdaagster be reikte tegen kampioene Alts joel een niet meer in te halen voorsprong. Voetbal Morten Olsen, spe lend bij FC Köln is uitgeroe pen tot Deens voetballer van 1986. Voetbal De amateursectie van de KNVB heeft geen be zwaar tegen de rechtstreekse uitzending van de interland wedstrijd Cyprus - Nederland. Skiën De voor Nederland uitkomende Christa Kinshofer heeft de tweede manche in de eerste wedstrijd om de wereld beker slalom niet mogen skiën. Wielrennen Freuler en Gi- siger hebben de zesdaagse van Ztlrich gewonnen. Waterpolo Monar Split heeft het Europese toernooi voor bekerhouders gewonnen. In de returnwedstrijd versloe gen de Joegoslaven Catalona Barcelona met 6-4 In Spanje was het 4-4 geworden. Waterpolo Spandau'04 Ber lijn heeft voor ae tweede keer in successie de Europese wa- terpolobeker voor landskampi oenen veroverd. De Westduit se landskampioen won de re turn in Moskou van Dinamo met 8-7. Het eerste duel was met 10-5 door de Westduitsers gewonnen. Tafeltennis Kloppenburg en Haldan zijn niet opgeno men in de nationale tafelten nisploeg, die in Lyon zal deel nemen aan de open Franse kampioenschappen. Bettine Vriesekoop wordt door Gerdie Keen vergezeld.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15