FNV dreigt met staking in haven Rotterdam -j Veel meer wapens naar Iran dan Reagan toegeeft O 1 L ri O c e Bon: Nieuw onderzoek justitie naar gedrag NSB-weduwe Zilverschat onder de hamer Top-elite Lokale omroep mag ook in de ether JTIMES ONTHULT: DUITSE KERNCENTRALES TOCH NIET ZO VEILIG PUZZELEN I WEGENS I I VERBOUWING Olieproduktie na lek stilgelegd £eidóc0ouAatvt Zaterdag 29 november 1986 78e jaargang no. 23669 Alcoholcontrole ij ongevallen zw y 13S Berlins 30 km, 2128. EUGEOl ij Nefki 70-8141 IBO, pril '85 Turbo 5-13628 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pets. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur I I. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachlen bezorging: maandag l/mvn|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur lel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Mist of laaghangende bewol king. Middagtemperatuur om streeks 6 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddengebied af en toe vrij krachtig, 5. Zon op: 8.24 uur, onder: 16.32 uur. Hoogwater Scheveningen: 1.26 en 13.54 uur, laagwater: 9.53 en 22.07 uur. OfAPENDRECHT De gemeentepolitie fan Papendrecht gaat bij wijze van proef maand december alle bestuurders die be rokken zijn bij verkeersongevallen ter a< jiekke met elektronische apparatuur op al- 1 oholgebruik controleren. Hiertoe heeft het .orps besloten nadat Papendrecht in één irfreek tijd werd geconfronteerd met twee 5<|)odelijke ongevallen met nog eens zeven ewonden, waarbij een rechtstreeks ver and met alcoholmisbruik kon worden ge- egd. Volgens voorzitter Blom van de cen- i rale politie verkeerscommissie CPVC is de iroef in Papendrecht nieuw in de bestrij- alcoholmisbruik in het verkeer. Nieuwe voorzitter WD wil andere koers partij BREDA Dr. L. Ginjaar, vandaag tijdens de buitengewone verga dering in Breda gekozen tot de nieuwe VVD-partijvoorzitter, vindt dat het anders moet binnen de VVD. Ginjaar, die Jan Kamminga als voorzitter opvolgt, uitte in zijn eerste toespraak als partijvoor zitter nauwelijks verholen kritiek op het functioneren van de VVD in de afgelopen jaren. Er zijn wel vele activiteiten ontwikkeld, maar die hebben de organisatie volgens Ginjaar tot een „onover zichtelijk geheel" gemaakt. „De gemiddelde partij-afdeling kan vaak door de bomen het bos niet meer zien. „Gewone" leden hebben het gevoel dat je er niet meer bijhoort als je niet tot een van de ingewijden in al die vraag stukken van de partij op landelijk niveau behoort". De partij moet naar zijn mening alle energie richten op de inhoudelijke menings vorming en besluitvorming. Ginjaar zei voornemens te zijn „eens goed te gaan luisteren binnen de partij, over wat er zoal leeft aan opvattingen over de komende koers". Jongeren gaan later samenwonen DEN HAAG De leeftijd waar op jongeren gaan trouwen of sa menwonen stijgt. Zo was zes jaar geleden nog ongeveer 37 procent van alle vrouwen voor hun 21e getrouwd of woonde samen. Nu is dit nog maar 23 procent. Men blijft, langer in het ouderlijk huis of gaat vaker eerst alleen wonen. In drie jaar tijd is het percentage gehuwde of samenwonende vrouwen van 21-24 jaar gedaald van circa 54 naar 43 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van het CBS naar relatie- en gezinsvor ming. Het onderzoek is in 1982 gehouden en in 1985 herhaald. LEIDEN Binnen enkele maanden kun nen lokale omroepen in ons land hun pro gramma's voortaan ook via de ether uit zenden. Op korte termijn beginnen expe rimentele uitzendingen in Leiden, Utrecht en Landsmeer. Als de proefnemingen sla gen, vervalt de beperking dat de lokale omroep alleen via de kabel mag opereren. Eén en ander heeft minister Brinkman (WVC) vandaag bekend gemaakt, vooruit lopend op een uitzending van de Stadsom- roep Amersfoort. Volgens een woordvoer der van het ministerie wordt vooral nage gaan of zenderstoringen optreden als lo kale omroepen etherfrequenties toegewe zen krijgen. Met name in Leiden en Utrecht zijn ook veel piraten actief. jitudenten- «protest 'Succesvol ;eatr< 34. 19. 000,-1 ien Parijse stu- lent heeft triom- antelijk plaats- f 10.25( gnomen op de ]echoot van Louis 79, i.gpasteur. De T0-540$:ranse regering 452 (^leeft het om streden wetsont werp voor her- Vorming van de laar een onder- :oekscommissie, ladat studenten scholieren eind 'fleerder deze en roesweek massaal ne straat op wa- en gegaan om 77, Aftegen de rege- 145 ingsplannen te irotesteren. De ranse regering j wilde zich bereid 1 onen wijzigin- "hn. Tó<pen aan te bren" 78, Al 20 TS. .47.09; APK-gf cgen om de ,,dui Aiöelijkheid ekst te verbete jonge nensen 250.-.J Jvertuigen nun vrees voor aïfelite-onderwijs f 350ibngegrond is. 77, 60.1 ROTTERDAM Het conflict tussen de bon den en Rotterdamse havenwerkgevers over de problemen in het stukgoed dreigt uit de hand te lopen. De Ver- voersbond FNV ver wacht komende week acties in de haven. „Wij horen steeds meer ge ruchten dat de werkge vers volgende week bekend gaan maken welke mensen over compleet zijn. Als dat gebeurt gaat de haven plat. Dat accepteren de mensen niet en dat ac cepteren wij niet", zo zei districtsbestuurder P. Rosenmöller. Gisteren hebben de onder nemingsraden van acht stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven hun adviezen voor het oplossen van de problemen opge schort omdat in de commis sie Van der Louw (werkge vers, werknemers en over heid) nog geen stemming bestaat vraag hoe het pleet zonder gedwongen ontslagen kan worden weggenomen. Niettemin hebben de havenwerkge vers laten weten dat ze vóór maandag 1 december knopen willen doorhak ken. Een verzoek om uit stel van die beslissing is af gewezen. Volgens directeur G. Zee- bregts van de SVZ bete kent het uitblijven van ad viezen van de onderne mingsraden dat een wacht tijd van een maand in acht zal worden genomen voor dat de besluiten uitgevoerd worden. Het „noemen van namen" zou dan onvermij delijk zijn, omdat nu niet bekend is welke perso neelsleden voor overplaat sing naar andere havensec toren in aanmerking ko- Op grond akkoord -Van der Louw moeten elke twee vrijkomende arbeidsplaat sen elders in de haven door één overcomplete stuk- goedwerker worden ver vangen. ARNHEM Justitie in Arnhem gaat opnieuw een onderzoek instellen naar mogelijk strafbaar gedrag an de weduwe van NSB- oorman Rost van Ton- lingen (72). itichting Bestrijding Anti semitisme heeft een nieuw verzoek tot rechtsvervolging wegens het verspreiden van anti-semitische en neo-nazisti- sche lectuur ingediend, dat is gehonoreerd. Als mevrouw Rost van Tonningen schuldig wordt bevonden betekent dit, dat zij een eerder straf van vier weken voor waardelijk moet gaan uitzitten. Het gerechtshof in Arnhem achtte oktober dit jaar al be wezen dat de weduwe boekjes heeft verspreid waarin onder meer de jodenvervolging en het bestaan van vernietigings kampen wordt ontkend. Het bleef toen echter bij een voor waardelijke straf. Volgens de stichting is de weduwe echter na haar veroordeling gewoon doorgegaan met de versprei ding van de lectuur. Gisteren werd tevens bekend dat niet alleen het voormalige Tweede Kamerlid Janmaat, maar ook zijn toenmalige se cretaresse, mevrouw W. C.-S. 11 december voor de Rotter damse rechtbank gedaagd wordt. Onder het motto „Pro testactie tegen gasprijzen" zou het duo handtekeningen ver zameld hebben die later ge bruikt werden voor ondersteu ning van de kandadatenlijst bij de verkiezingen. De secreta resse van Janmaat raakte in het voorjaar op een bijeen komst van de Centrumdemo craten in een hotel in Kedi- chem zo zwaar gewond dat haar een been moest worden afgezet. rshop I SPONDEN Twintig --vrachtvliegtuigen „vol •met Amerikaanse wa- ipens", reserve-onderdelen jen tankmotoren zijn eer- ij. juli feer dit; Jaar in het kac*er ob,-. ijvan de geheime wapen- uur- jhandel met Iran in Tehe- Jran aangekomen. Dit Hheeft het Britse dagblad jThe Times vandaag ge- J°*«meld. Onder aanhaling van „zeer betrouwbare Iraanse bronnen" schreef het blad dat de wapens in mei in Iran werden aan gevoerd, tijdens het gehei me bezoek van de voorzit ter van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, Robert McFarlane, aan Teheran. Vijf van de meest staande figuren in Iran, onder wie de zoon van ayatollah Khomeini, regelden McFarla- ne's bezoek. Volgens het blad speelde Saoedi-Arabië een „sleutelrol" bij het openen van de onderhandelingen tussen Washington en Teheran, die leidden tot McFarlane's be zoek. De wapenleveranties waren zo geheim dat een groep Iraanse luchtverkeers- gen leiders werd gearresteerd- vrees dat ze over de leverin- ou praten", aldus de Ti- Onlangs zei president w in in een rede tot het Amerikaanse volk dat de aan Teheran geleverde wapens ge makkelijk in één vliegtuig •pasten. De Iraanse parlementsvoorzit ter Hashemi Rafsanjani ont kende intussen dat Israël iets te maken heeft gehad met de wapentransacties, en verder verklaarde hij dat Iran nog steeds bereid is mee te werken aan het vrij krijgen van de Amerikaanse gijzelaars in Li banon, mits de Amerikanen de wapens leveren die wijlen de sjah van Perzië nog heeft ge kocht maar die nooit zijn gele verd. Het Amerikaanse regerings programma voor hulp aan de Contra's in Nicaragua loopt grote kans te worden opge schort sinds bekend is gewor den dat de opstandelingen zijn gefinancierd door winsten uit geheime wapentransacties met Iran. De opschorting van de hulp staat hoog op de agenda, wanneer het Congres in janua ri weer bijeen komt. Pagina 5: Iran heeft opna men gesprekken met Witte Huis Plan voor ^^jmachtsdeling zwart Jen blank in Natal ^«JOHANNESBURG Zwarte mp)®n blanke deelnemers aan een Tel. 01 conferentie in Durban hebben ■^gisteren een plan gepresen- 4tèerd voor een politieke jmachtsdeling tussen zwart en Jblank in de Zuidafrikaanse ilSGElfProvincie Natal. Als de plan- or alleinen werkelijkheid worden 8492. krijgt Natal een volksverte genwoordiging op basis van al gemeen kiesrecht en naar alle waarschijnlijkheid een zwarte premier. De ingewikkelde blauwdruk voor een multiraci- aal bestuur voor Natal is na acht maanden van beraadsla gingen achter gesloten deuren door een veertigtal groeperin gen opgesteld. In Zuid-Afrika is de uitkomst met spanning tegemoet gezien, omdat Natal mogelijk zou kunnen dienen als proeftuin voor machtsde ling op nationaal niveau in Zuid-Afrika. De regering in Pretoria, die tot dusver zwar ten heeft geweerd uit het pro vinciaal en nationaal bestuur. BONN Zeker twee Duitse kerncentrales lijken toch niet zo superveilig als eerst minister Zimmermann (binnenlandse za ken, CSU) en minister Wallmann (milieu en reactorveiligheid, CDU) na het ongeluk met de kerncentrale van Tsjernobyl heb ben beweerd. Een onderzoek van de Technische Uberwachungs- ververein (TÜV) Noord-Duitsland heeft uitgewezen, dat het met de veiligheid van de in 1969 gebouwde kokendwaterreactoren Krummel en Brunsbuttel maar povertjes gesteld is. Volgens de TUV bezwijkt de veiligheidsomhulling van dit type kerncentra le drie tot 21 uur nadat kernsmelting is opgetreden. Bij de mo dernere drukwaterreactoren blijft de veiligheidsmantel bij het „worst possible accident" vijf tot zes dagen intact. (ADVERTENTIES) yzrtr HilhrriSC*^ UITSLAGEN PRIJSWINNAARS H H H g)111] 0II @1] II (SII g] (1 MAANDAG 1 DEC 1 DINSDAG 2 DEC WOENSDAG 3 DEC DONDERDAG 4 DEC I VRIJDAG 5 DEC 8 8 BBBBBBBBBBBBBBBBB Doodgewaande durft niet naar huis ROME Eduardo Balgo heeft het toch niet aangedurfd deze week de 100e verjaardag van zijn moeder in een dorpje in Zuid-Italie- bij te wonen. Een deel van de dorpsbewoners had aangekondigd hem warmpjes te zullen ontvangen. Terwijl zijn familie meende dat hij dood was, leefde Balgo meer dan veertig jaar in Po len, waar hij getrouwd was een Russische vrouw. Bal- iie in de Tweede Wereld oorlog verdween, was echter eerder getrouwd met de Itali aanse Paolina Carone, die mo menteel nog in het hetzelfde dorp als zijn moeder woont. Vertrouwensartsen weer aan het werk ROTTERDAM De mede werkers van het Bureau Ver trouwensarts Kindermishan deling voor Zuid-Holland en Zeeland in Rotterdam hebben gisteren aangekondigd hun al bijna twee weken durende werkonderbreking te beëindi gen. Vorige week maandag legden zij het werk neer, be halve voor zeer ernstige geval len, uit protest tegen het per soneels- en huisvestingsbeleid van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, waaronder het bureau ressor teert. Het bestuur van het bu reau heeft beloofd een onder zoek in te stellen naar de per soneelssterkte. Driemaal is scheepsrecht. Twee eerdere bergingspogingen in het grijze verleden mislukten. Maar de derde lukte, in mei van dit jaar: De Bredenhof, het in de achttiende eeuw vergane schip van de Verenigde Oostindische Compagnie werd gevon den en de lading geborgen. Een kostbare lading, bestaande uit honderden staven zilver en ontelbaar veel koperen duiten, die binnenkort bij Christie's in Amsterdam onder de hamer komt. Over de ondergang van de Bredenhof, de ontberingen van de bemanningsleden en de speurtocht naar de zilverschat een re portage op de voorpagina van Finale. wivumx-m DEZE KRANT VERDER IN FINALE Bob Geldof is nog steeds met handen en voeten gebonden aan Band Aid: „Tot al het geld in hongerend Afri ka is uitgegeen". Maar hij hoopt dat het pu bliek hem de kans geeft weer muzikant te zijn. Worden met het ver schijnsel Zwarte Piet negers belachelijk ge maakt? „Welnee", zegt de Surinaamse schrijver Edgar Cairo. „Zwarte Piet is gewoon een zwartgeverfde blanke die de dwaas uithangt". In Groningen buigen Nederlanders, Russen en ook een paar Afrikanen zich op het ogenblik over het 'ord met de honderd velden om uit te maken wie ziclf binnen kort wereldkampioen dammen mag noemen. Een sfeer impressie. Buys en de bondsmanager. 1 INKLEUR ABERDEEN De oliewinning op vier Britse olievelden in de Noordzee is gisteren stilgelegd nadat lekkage in een pijpleiding een olievlek had veroorzaakt van 30 vierkante kilometer. De vier velden produceren ongeveer 300.000 vaten per dag, een achtste van de totale Britse produktie. Occidental, dat drie van de velden exploiteert, zei dat het lek donderdag werd ontdekt in een pijpleiding in de zeebodem op een diepte van 115 meter. De kapotte leiding is volgepompt met zeewater om verdere lekkage van olie te voorkomen. ,,'t Dagelijks bestuur van Nederland". Daarover wordt in Finale van vandaag een boekje openge daan door Jos van Hezewijk. Niet zozeer door hemzelf, als wel door middel van een bespreking van zijn boek: De top-elite van Nederland. Daaruit blijkt weer overduidelijk, dat „je het nog altijd van je familie moet hebben" in dit land. Dat geldt trou wens evenzeer voor een abonnement op de Leidse Courant. Hebt u zelf familie, die onze krant nog steeds niet leest? Laat hen de krant dan eens le zen. Als ze de bon invullen kan dat zelfs twee we ken lang, gratis en voor niets. Ze voelen zich dan misschien niet behoren bij de top-elite van ons land, maar ze zijn wellicht toch de koning te rijk. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel op$tutgn naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1